Kerknieuws, ïranspireerende Voeten Uit de Provincie. Onderwijs. te winnen. In 1925 heeft ds Raad in prin cipe besloten tot de stichting van een abattoir. Daaraan moet nu de hand ge houden worden. Dhr Jeronimus meent, dat het jong ste besluit van Vlissingen niet voor ver nietiging vatbaar is. Spr. vat niet, waar om de slachting in een abattoir meer hy giënisch zou zijn, dan in een slachtplaats der slagers, volgens do wet ingericht. De slagers moeten zelf beoordeelen, wat voor hen voordeeliger is. Spr. kan de moreela gebondenheid van Vlissingen niet inzien. Met een slachthuis voor geheel Walcheren zou spr. zich eer der kunnen veroenigen, dan met een voor Middelburg alleen-. Dhr Paul acht Vlissingen moreel ge bonden door het eerste besluit. Spr. acht toezicht op één centrale slachtplaats beter mogelijk dan op tal van slachtplaatsen. Dhr den Hollander (A.-R.) acht ook een abattoir voor Middelburg alleen hijzonder duur. Spr. is er wel voor, een schryven aan Ged. Staten over de hou ding van Vlissingen te zenden, maar ver-- der een afwachtende houding aan te nemen. Weth. O n d e t d ij k zegt, dat een abat toir zichzelf bedruipt. De kosten, die de verschillende slagers voor verbetering hunner slachtplaatsen zouden maken, zul len niet gering zijn. Het zou ook on-eco- nomisch zijn. Gezien de oneenigheid on der de slagers is het bijna ondankbaar, dat er één coöperatief slachthuis komt. Een abattoir is niet alleen een belang der slageTS, maar ook van het algemeen. Het publiek heeft er recht op, te zien, hoe en tvat er geslacht wordt. Dhr Streefkerk vraagt, of 'er dan aru geen toezicht is op de slachtingen. Dhr Onder dijk: niet anders dan ge brekkig. De v o o r z.we leven ïn' een eigenaar- ffigen toestand. Gezien de plannen voor leen abattoir, zijn de slachtplaatsen niet verbeterd. Het staatstoezicht berust daar tijdelijk in. Dhr Mes (R.K.)i dringt aan op overleg m'et de slagersvereeniging. De voorz.; dat. komt. Dhr Mes: neen, dat moet eerst gebeu ren. f Dh!r Paul is voo® een gemeentelijk abattoir. Een tegenstander van een abat toir heeft in 1925 gezegd, dat de kos ten daarvan slechts 3 cent per K.G. vlaesch zouden bodragen. Moeten de sla gers zelf hun slachtplaatsen gaan verbe teren, dan zal 'tveel duurde® zijn. En ze zullen het ook o.p de consumenten ver balen. Dhr v. d. Wei el: er is een principe-be sluit genomen. Daaraan is de Raad ge bonden. Dhr Streefkerk (Q.H.): de voorzitter heeft in 1925 nadrukkelijk gezegd, dat zij, die voor het principe-besluit stemden, vrij zouden zijn, indien het zou gaan over het, voteeren der geilden. Spr. is ook voor •overleg met de slagers. Het voorstel om den door B- en W. ontworpen brief aan! Ged. Staten inzake de houding van Vlissingen te zenden', (wordt aangenomen met 13 tegen 2 st. (tegen dhrn Naezer en Jeronimus).. "D® machtiging' aan B- en' W- om plan nen te doen ontwerpen voor het bou wen van een! slachthuis voor Middel burg alleen wordt gegeven met 10 tegen 6 st. (tegen dhrn. Streefkerk, Hon- dius, Mes, den Hollander, Jïaezer en! Je ronimus). Het advies van B- en W. om niet in'te gaan op het schoolartseninstituut, zooals is voorgesteld door Ged. Staten, wordt z.h.st. aangenomen-. Regeling genees k. die hst bin nen de gestichten. Dhr Paul (S. d.) vraagt, of B. en W- van meenihg zijn, dat deze zaak het maken van een' over eenkomst met het Bestuur der Godshuizen aan hun college is opgedragen1. De voorz. antwoordt bevestigend- Mevr. W e ij 1 (V-D.) is van een andore meening. De Raad heeft het recht over het contract met de Godshuizen zijn mee- ning te zeggen. De voorz. zegt, dat de Raad alleen te beslissen heeft over de finan'cieele regeling. Maar wanneer men een over eenkomst, die over 2 jaar loopt, aan het oordeel van 17 menschen onderwerpt, komen er allerlei wenscheu' en verlangens Het is beter eetst eens 2 jaar d9 regeling te lat,en werken. Die delegatie van macht aan B. en W. was slechts voor een' tij delijke regeling. Over 2 jaar krijgt de,Raad te beslissen,, Mevr. W e ij 1 (V-D-.)' geeft met toe stemming van den; voorzitter toch en kele, kleine redactiewijzigingen; in over weging. Hierover zal overleg met het Bestuur der Godshuizen gepleegd worden. Regeling geneesk. dieh'st hui ten rle gestichten. Mevr. We ijl (V.D.) had gaarne, evenals de minderheid in B- en W. gezien, dat de Vrije artsen keuze kon worden ingevoerd. Ook de tandheelkundige verzorging moet later nog eens worden bekeken'. Die voorz. merkt nog op, dat R'. en W. al het mogelijke hebben gedaan, om het schoolartsenvraagstuk te regelen, maar tot heden is het niet gelukt. Er zal nog tot 1929 gewacht moeten worden. Het voorstel werd z.h.st. aange nomen. R on d v r a a g. Dhr Mes heeft ge hoord, dat er moeilijkheden zijn gerezen over de plaats van het gebouwtje voor de wachtende havenarbeiders aan, de Los- kade. Nu wil men het trachten to plaatsen voor het hotel Du Commerce. Spr. wil ook met de belangen van dien man re kenen. Hij heeft al de autobussen' voor de deur. (De voorz.: dat heeft hij wat graag.) Dhr Jeronimus merkt op, dat in het Raadsbesluit wel degelyk een plaats is aangeduid. Er kunnen dus geen moei lijkheden zijn. D'0 voorz.; 0, maar daar durven we wel van afwijken.'. Heele processen ontstaan er soms door. (Ge lach.) Dhr On der dijk deelt mede, dat er deze week wel overeenstemming zal wor den bereikt. Dhr H o n d i u s vraagt of e® voorbe hoedmiddelen kunnen worden genomen, dat dergelijke treurige ongevallen als er nu een is voorgekomen met de werk lieden Dorleijn en Dekker, zich niet meer kunnen voordoen. Weth. Onderdijk antwoordt, dat de Justitie heeft geconstateerd, dat geen en kele nalatigheid is gepleegd. Dergelijke ongevallen zijn niet te voorkomen. Dek ker, die bijna dagelijks in den put af daalde, had nog nooit iets van gassen gemerkt. En nu bij het afbreken van een klein muurtje, ontsnapten opeens vergif tige gassen. Besloten wordt het rapport hierover ,ter kennis van de Raadsleden te brengen. Dhr v. d. Weel vraagt een hoogeren Waterstand van de vesten1. Dit is wel noodig om hygiënische redenen, nu de modder bloot komt. De voorz. zegt, dat de Polder Wal cheren daartoe niet verplicht is. Het is slechts tijdelijk, omdat er te Koudekerke aan den watergang gewerkt wordt. Dhr. v d. Weel zou "dan de modder aan den kant der vesten willen doen uitbaggeren bij wijze van werkverschaf fing. i Dhr Jeronimus vraagt: werken de pompen in het p'omjp'gebouwtje regel matig? Dhr Onderdijk antwoordt bevesti gend. Hierna besloten zittiblg. en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Middelburg. Hedenmorgen is op do Lan- gpvielobinncnbrug een auto met de tram in botsing gekomen. Daarna reed de auto tegen het hek van de brug op. Het hek werd zoo beschadigd, dat het tijdelijk door een houten hek moest worden vervangen. Door de Prov. boot zijn hoden onge veer „2000 badgasten van de Belgische badplaatsen voor Middelburg overge bracht. Krabben dljke. In het gymnastieklokaal der 0-L. school sprak Woensdagavond Dr Staverman uit Vlissingen over het instituut Schoolartsen, zuilks op uitnoo- diging van het college van B. en W- dat, voltallig aanwezig was, TJitgenoodigd waren verder de leden van den Raad, oudercommissie, schoolbesturen, onder wijzers, geneesheer, wijkverpleegster en commissie van toezicht. Alle genoemde corporaties waren vertegenwoordigd. Met een kort woord leidde de burgemeester den spreker in. Dr Staverman begon met erop te wijzen, dat zeer velen nog een verkeerd inzicht hebben in de taak van den schoolarts. D'it is niet alleen het geval bij ouders en autoriteiten, maar ook gezaghebbende bladen geven blijk van het instituut wei nig of niets af te weten. Daaraan mede schrijft hij het toe, dat in den Iaatsten tijd zooveel gemeenteraden, soms op eigenaardige gronden, te kennen hebben gegeven, dat voor hun gemeente een schoolarts overbodig zoude zijn. Ook heeft naar zijn meening daartoe medegewerkt de bekende circulaire welke is uitgegaan van het college van Ged. State®!. I)o weg door dit college ingeslagen is juist de manier om het instituut te doen! mis lukken. Immers de meeste gemeenteraden!, alsmede de meeste schoolbesturen zijn niet bevoegd, een oordeel over de wer king van een schoolarts te vormen, omdat zij zich. geen denkbeeld daarvan 'kunnen maken zonder deskundige voorlichting. Bovendien worden' door Ged. Staten de volle kosten van een 'kwartje per inwoner in uitzicht gesteld, terwijl de bedoeling van het Grome Kruis zoude zijn. dat de Provincie hierin de helft zou medebeta- len, zoodat het gevraagde offer der ge meente daardoor zou worden gehalveerd. Dr Staverman meent, dat verschillende •gemeenteraden een ander besluit zouden hebben genomen', als dit voldoende be kend ware geweest. De taak van een schoolarts kan in vieren worden verdeeld, het opsporen van besmettelijke ziekten!, het ontdekken van achterlijke kinderen, de inrichting van lokaliteiten ia verband met b.v. ventilatie en eindelijk het individueele onderzoek van het kind. Dit laatste is hoofdzaak en gebeurt om de twee jaren, wat voldoende is als regel. Voor be paalde kinderen kan het meermalen ge beuren. De ouders moeten vrij blijven, of zij hun kind aan, een onderzoek willen on derwerpen. De practijk leert, dat zij dat steeds gaarne doen, ook dezulken!, die eerst principieele bezwaren hadden'. Er wordt weieens beweerd, dat de verant woordelijkheid der ouders zou verslappen, doch dit kan moeilijk volgehouden wor den. Geen ouder is in staat eenige ziekte in het beginstadium bij het kind te ont dekken. Dan zouden zulke ouders"precies moeten doen, als n'u wordt gewild, n.l. om de twee jaar hun kind aan! eou grondig onderzoek doen onderwérpen. De'practijk leert dat niemand daartoe komt, zeer tot schade van het kind en vaak tot groote offers van de ouders, als da ziekte in verder stadium is gekomen. Da meeste ziekten kunnen worden genezen, als de dokter er vroeg by is. Door het instituut schoolartsen wordt veel kinderleed, hui selijk leed en menschenwee bespaard. Als men het instituut kent, dan gaat men er steeds meer voor gevoelen. Daarom wil het Groene Kruis desnoods bescheiden beginnen, overtuigd als het is, dat het zich steeds en zelfs vrij vlug zal uitbrei den. Enkele personen stelden vragen, welke afdoende beantwoord werden. Onder dank zegging en in de hoop, dat Krabbendijbe zich zou aansluiten sloot de burgemeester de vergadering. Wenieldirige. In de Dinsdagavond ge houden spoedeischende gemeenteraadsver gadering alhier, waren alle leden tegen woordig. De Voorzitter deelt mede, dat deze vergadering is belegd in verband met een van Ged. Staten ontvangen schrij ven ter zake van het "Prov. wegenplan hetwelk straks in behandeling zat komen. De notulen worden .gelezen en goedge keurd. Dhr. Smits verklaart zich tegen verzetting der kermis te Middelburg, in dien daartoe geen ernstige reden bestaat. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van de vereeniging voor Handelsonder wijs te Middelburg om subsidie. Besloten wordt de Gascommissie te machtigen on der bepaalde voorwaarden uitbreiding te geven aan het gasbuizennet ten behoeve van de aansluiting der perceelen van dhrn W. en P. J. J. Dekker. Mede gedeeld wordt, dat aan den Burgemees ter een verlof is verleend van 223 Augustus 1928. De Voorzitter deelt mede. dat Ged. Staten alsnog hebben gemeend de gemeente de totale uitkeering volgens het Prov. wegenplan te moeten verstrek ken en derhalve geen mindering toe te passen voor bestaande straat. Dit geeft B. en W. aanleiding om op het ter vorige vergadering genomen besluit terug te ko men en alsnog te besluiten overeenkom stig het Wegenplan. te handelen. De aan gekochte steen voor uitvoering in eigen beheer zal worden opgeslagen of op an dere vfijze worden aangewend. Dhr A. Dominicus brengt rapport uit omtrent het onderzoek der gemeente-rekening 1927. Zij wordt voorloopig vastgesteld op een totaal ontvangst van f 68866.991/2, totaal uitgaaf van f61160.43, goed slo: f 7706.56i/2 op den gewonen dienst en op een totaal in ontvang en uitgaaf van f 3833 op den kapitaaldienst. De rekening van het gasbedrijf wordt eveneens vast gesteld in ontvang op f 20848.121/2, in uitgaaf op f 20814.72, winst f 33.40 op den gewonen dienst en in ontvang op f 3988.401/2 en in uitgaaf op f 3378.401/2, winst f610 op den kapitaaldienst. Een voorstel van de Gascommissie tot het vaststellen van een nieuwe instructie voor den directeur van hot gasbedrijf wordt na breedvoerige bespreking verworpen, voor stemden dhrn Karelse en Smits, te gen dhrn P. Lindenbergh, M. Hoogesteger, A. Dominicus, J. A. D'ominicus en den voorzitter. Een voorstel van B. en W. om de be staande instructie voor den gasmeester te wijzigen, in dien zin, dat de titel van gasmeester vervangen wordt door dien van directeur, wordt na artikelsgewijze behandeling, waarbij eenige redactioneele en andere wijzigingen, voorgesteld door dhr J. A- Dominicus worden overgenomen met algemeene stemmen aangenomen. Ook ondergaat de verordening op de ex ploitatie van het gasbedrijf eenige ver andering. Hierbij verklaren zich dhm Lin denbergh, Hoogesteger, A. Dominicus en de voorzitter voor de bevoegdheid van twee leden om een vergadering der gascom missie te beleggen. De overige leden stem men tegen. Met algemeene stemmen wordt deze gewijzigde verordening ais zoodanig goedgekeurd. B. en W. stellen voor de. muziektent, te verplaatsen naar het plein van de voor malige bewaarschool. De Voorzitter doet mededeeling van enkele bijzonderheden, o.a. dat de tent verylaatshaar zal zijn. Dhr Lindenbergh acht het wenschelijk dit plan uit te voeren in het volgende jaar, omdat het niet mogelijk zal zijn op de vernieuwde tent dit jaar nog uit voeringen te geven. Dhr Hoogesteger zou hiertoe nog een Doodreparatie willen aan brengen aan de oude tent. Dhm Karelse en Smits verklaren zich voor vernieuwing en verplaatsing volgens den loopenden diens't. Aldus wordt besloten. De Voor zitter deelt mede, dat B. en W. nog niet gereed zijn met een voordracht voor een ta benoemen onderwijzer aan de open- vbare lagere school. Spr. zegt, dat geen enkele geschikte wachtgelder beschikbaar is, zoodat eerst aan den Minister ont heffing zal moeten worden gevraagd van de verplichting tot het aanstellen van een wachtgelder. Bij de .gewone rondvraag informeert dhr Smits naar de slachtge- legenheid voor uit nood geslacht vee in de z.g.n. Armenschuur, geeft in overwe ging het waterschapsbestuur fe verzoeken den Nieuwendijk te teren, om het stoe zooveel mogelijk te weren. De Voorzitter geeft de verlangde inlichtingen en doen toezegging, dat het waterschapsbestuur zal worden aangeschreven. Daarna slui ting. Zierlkzee. Bestond aanvankelijk de hoop, dat de burgemeester mr A. 'J. F- Fokker spoedig ter been zou zijn, dit is niet het geval geweest, daar, naar het Volk meldt, zijn toestand eer ongunstiger wordt. Geref. Kerken. Bedankt voor Maastricht, D..Bremimer te Bruinisse. Te Oud-Vossemeer hebben de «tem- gerechtigde loden der Geref. Kerk met meerderheid van stemmen besloten de Zondagavond godsdienstoefeningen voor taan niet meer te houden en dit reeds te doen ingaan op Zondag 29 Juli a.s. Alg. Synode der Nederl. Horv. Kerk. Het classicaal bestuur van 'sGraven- hage heeft bericht, dat de gemeente Maas dijk zelfstandig is verklaard, met ingang van 1 October 1928. De heer B. Tichelman, predikant fe Scheveningen, heeft zijn benoeming tot secundus van den secretaris der Algem. Synode aangenomen. Het Bestuur van den Chr. Nat. Werk mansbond heeft de Synode uitgenoodigd eenige afgevaardigden te zenden naar de 34e jaarvergadering te Apeldoorn op 8 en 9 Aug. a.s. De president wijst op de groote beteefcenis die de Werkmansbond voor de Nederl. Hervormde Kerk heeft. Besloten wordt, de heeren J. Barbas, predikant te Hengelo en K. II. E. Grave- meijer, pred. te 's Gravenhage, af te vaar digen. Tot lid van de commissie betreffende de Diaconale armenzorg wordt benoemd de heer dr H. Wagenvoort te Groningen. De heer P. W. Hugenholtz te Voort- huijzen, heeft aan de Synode gevraagd, haar moreelen en financiëelen steun te willen werleenen aan het Internationaal Verbond tot Verdediging van het Prote stantisme. Besloten wordt te berichten, dat de Synode is aangesloten bij 'de Cen tral-Stelle te Zurich. Wat het verleenen van moreelen steun betreft, zal de Sy node het advies inwinnen van haar com missie voor het onderhouden van betrek kingen met buitenlandsche kerken. Bespraken wordt het tot de Synode ge richte verzoek van de „Nederlandsche af- deeling van den Wereldbond tot het be vorderen van een goede verstandhouding tusschen de Volken door de Kerken", om als lid der afdeeling toe te treden'. Met algemeene stemmen wordt beslo ten te antwoorden, dat de Synode tot het lidmaatschap niet kan toetreden, doch dat zij met groote belangstelling kennis neemt van den arbeid dien de Wereld bond verricht. Op de agenda staan' weder verschillen de klachten van gemeenteleden over toe standen of ervaringen in hun gemeente. Er moet op worden gewezen, dat die klachten tehuis behooren bij de classi- cale besturen, welke opzicht houden over de gemeenten. Daarom moeten die stuk ken door tusschenkomst van de provin ciale kerkbesturen naar de betrokken cïas- sicale besturen worden gezonden. De door de Alg. Synodale Commissie in haar November-vergaidering benoemde „commissie voor reorganisatie" heeft be richt, dat zijl nog niet gereed is met haar arbeid. Zij is evenwel bij haar bearbeiding uitgegaan van de veronderstelling, dat zij zich baseeren moet op de voofstellen van de „groote synode" waarvan zij unaniem overtuigd is, dat de aanneming gewenscht moet worden geacht. Besloten wordt ge noemde commissie diligent te' verklaren. Synode Chr. Geref. Kerk. In de zitting van gisteren werd een te legram van hulde gezonden aan H.M. de Koningin. Ds H. Visser deelde medé, dat door de kas E. B. P. 13 studenten werdicn ge steund. Er was 1 Juni een saldo in kas groot f 2.612.571/a. Namens deputaten voor de zending me moreerde Ds Biesma, de uitzending van Ds Bikker als missionair dienaar des Woords naar Mamasa. Me.t dankbaarheid wordt vernomen de klimmende belang stelling voor de Buitenlandsche zending. Uit het rapport van do Deputaten tot correspondentie met de Hooge Overheid bleek, dat gemeenten zijn geïnstitueerd te Broek onder Akkerwoude, Meerkerk, Amsterdam, Rotterdam, Tonnekreefc, Vi- anen, Dedemsvaart, Haarlem. De aftre dende deputaten Ds R. E. Sluiter, Mr H. A. Dambrink, Docent J. J. van der Schuit, Ds J. Wi. Geels werden herkozen. In een vacature werd gekozen Docent P. S. M. de Bruin. Een breed schrijven werd voorgelezen van de Vereen, voor Chr. Geref. School onderwijs. De eisch en plicht van het op richten voor eigen scholen wordt hierin miet klem uitgesproken. Onze kinderen behooren op eigen scholen. De Kerk dient volkomen waarborg te hebben dat het on derwijs op de scholen, waarop haar kin deren aangewezen zijn niet tegen haar be lijdenis ingaat. Resultaat der bespreking is: De Synode betuigt haar volle instem ming met het getuigenis der Chr. Geref. Schoolvereen. bij haar ingediend, draagt den Redacteur Van De Wekker op, het ter algemeene kennis te brengen door mid del van ons kerkelijk orgaan, en dringt bij al de gemeenten ex op aan zoo mo gelijk over te gaan tot stichting van Chr. Geref. Scholen. Kerkbouw. De kerkeraad der Ge ref. Kerk van Eindhoven heeft,geJet op den gxooten aanwas der Gemeente die nog voortdurend toeneemt, waardoor een tekort komt aan zitplaatsen in hot tegen woordig pas uitgebouwde kerkgebouw, een commissie benoemd die tot opdracht kreeg, „middelen en wegen te zoeken om te komen tot den bouw van een twee de kerk." Niet beroepen. Door hét ver trek van ds J. van Bruggen komt de Hervormde, gemeente te Goingarijp c.a. vacant. Daar deze gemeente niet den aan slag van den Raad van Beheer heeft be taald, zal deze vacature wel een tijdje duren, tenzij de gemeente van opinie in zake dien aanslag verandert. Ds Joh. Rietberg te Maassluis verzoekt aan de Rotterd. het bericht omtrent zyne benoeming tot geestelyk ver zorger van Wolfheze te willen tegen spreken. De kerkespraak. In de „Haag- sche Herv. Kerkbode" vertelde ds A- J- A. Vermeer, Ned. Herv. predikant te Den Haa'g, onlangs van de z.g. kerkespraak, oftewel publieke bekendmaking van niet- kerkelijke aangelegenheden in de kerk: „Eens vervulde ik een vacaturebeurt in een om haar onkerkschheid bekende ge meente. „Weinig toehoorders. Weinig tientallen van menschenVoorts kinderen, die naar de kerk waren gestuurd omdat zij anders in den weg liepen „Men had mij te kennen gegeven, dat de predikanten, die in deze vacante gemeente een beurt kwamen vervullen, in de, naast de kerk gelegen, herberg werden ontvan gen „Naar de herberg dus. „Hier zaten 'n paar mannen, die, na een vluchtig „goeden dag", voortgingen hun borreltje te nuttigen en met elkaar te pra ten. Van mij werd door ben geen notitie genomen. „Toen de kerkklok begon te luiden, stond een van hen op, kwam naar mij toe en zeide: „u bent, geloof ik, de dominee, die hier vanmorgen moet preeken. Het zal dan moeten wezen!" Do laatste woorden verge zeld van een diepen zucht, als gingen we naar het schavot „Na het uitspreken van den zogen, aan het einde van den dienst, toen ik den kan sel nog niet had verlaten, zag ik de kerk deuren wijd opengaan. Evenwel niet, om de aanwezigen naar buiten maar, zoo als ik tot mijn groote verbazing bemerkte, om tientallen boeren binnen te laten. De voorlezer klom weer op zijn bankje en begon voor te lezen. En ten behoeve van een veel grooter getal toehoorders, kon digde bij af, welke verkoopingen door de zen, welke grasverpachtingen door dien notaris in den loop der komendo dagen zouden worden gehouden, wanneer de ge meenteontvanger zitting zou houden tot het innen van belas tingpenningen enz. enz. „Hoe dit gebruik ontstaan was, is ge makkelijk te vorklaren. Couranten, adver tentiebladen waren er toentertijd in do kleinere plaatsen nog niet. Geen beter mid del om de bewoners dier dorpen te berei ken, dan de samenkomsten op den Zondag. En vandaar de „kerkespraak". „Later word deze in vele gemeenten ver vangen door bij de kerk geplaatste aan plakborden." Geslaagd voor het hoofdakte examen Chr. Bewaarschoolonderwijs Mep J. F. Pieterman te Middelburg. Geslaagd voor het diploma p raki ij k- examen in boekhouden, uitgaande van da vereeniging van leeraren in de handelswe tenschappen de heer B. M. de Mejy te Ritthem. Geslaagd te Rotterdam voor do hoofd akte mej. S. A. van Dijk te Serooskerke; dhr M. Fr aan je te Grijpskerke. Geslaagd te Breda voor R.-K. Mulo examen M. G. Boonman te Ovezando, G. H. Commissaris, L. J. Goedemondt, J. 'D. v. Liere, alien te Goes; P. J. v. Loon te Hansweert. Geref. Schoolverband. Dezer dagen vergaderde de Commissie van Uit voering van G. S. V. Het welkom werd toegeroepen aan den heer Klokman, voor de eerste maal aanwezig. In het Mode- ramen weiden verkozen Dr Hoekstra, ala eerste en Dr Noorrltzij als tweede voor zitter, de heeren van der Waals, als eer ste en De Jonig als Tweede secretaris, P. van Nes Cz. als penningmeester. Waai de inning der contributie wegens ver wisseling van penningmeester vertraagd is, wordt toezending der contributie, v;ji gulden per onderwijzer, pér giro onder no. 35385 kantoor Nijkerk, zeer gewenscht geacht. Van de Unie Een School met den Bijbel is voor dit jaar een bedrag van f 450 voor den Paed. Leerstoel toegezegd. Vervulling van vacature's in de delegaties voor enkele kweekscholen werd voorbe reid. Rapporten werden uitgebracht ovet bijgewoonde vergaderingen, o.a. de col leges van Dr Waterink. Commissies wer den benoemd om de behandeling voor te bereiden van .een concept-leerplan voor de religieuze vakken aan de kweekscho len, van eein conclusie over het school artsenvraagstuk, en van wijziging in de Regelen voor het toezicht op kweekscho len. Als onderweip voor de Algemeene Vergadering 1929 werd gekozen: De be- teekenis en de inrichting van het onder wijs in de Bijbelsche Geschiedenis op de Lagere school. Een dure kijker. In hét Verslag der Algemeene Rekenkamer betreffende haar werkzaamheden over het jaar 1927 wordt de volgende opmerking gemaakt: Ten behoeve van de Rijks Hoogere Bur gerschool te Ter Neuzen werd een astrono mische kijker aangekocht voor f 684. Op haar vraag, of de aanschaffing van dit in strument zoo onvermijdelijk noodig was geweest, dat een uitgaaf van bijna zeven honderd gulden daarvoor gewettigd was, ontving de Rekenkamer van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen ten antwoord, dat het crediet, voor do aanschaffing van den kijker met toebe- hooren was verleend, vermits die kijker in het belang van het onderwija noodig werd geacht. Be Kamer berustte, maar deed nog op merken, dat, nu de Regeering nog her haaldelijk wees op de dringende noodzake lijkheid van voortgezette bezuiniging op de Rijksuitgaven, ook ten aanzien van do

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2