No. 252 Donderdag 26 Jnli 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD/ Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Qennaeritsrafed van ^ISdölisurg. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Til.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. 1 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. TeLno. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. 13. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct B{j abonnement belangrijke korting. V1 Het oonfiict te Viissingen. De staking te Viissingen duurt nog al tijd voort. De pogingen van den Rijksfoemiddelaar, Mr Aalberse, om aan het conflict een einde te maken, zijn afgestuit op een hotte wei gering van de directie van „De Schelde". Terwijl de arbeiders zich bereid ver klaarden over een bemiddelingsvoorstel te onderhandelen, verklaarden de vertegen woordigers van den Metaalbond en de di rectie van „De Schelde", dat zij tot geen enkele concessie bereid waren en dat de werklieden op de oude voorwaarden aan den arbeid konden gaan. Daarmee was men weer gekomen op het doode punt. De staking duurt voort tot groote fiuancieele en ook moreele schade van de hij 'het conflict betrokkenen. Het is toch duidelijk, dat wanneer straks van overwinnaars en overwonnenen kan wor den gesproken, de goede verhoudingen voor langen tijd worden verstoord. Dat er groo'te bitterheid komt in de harten. Voor velen is deze gang van zaken een ernstige teleurstelling. Gehoopt werd, 'dat het aan den Rijks bemiddelaar gelukken zou, de partijen tot elkaar te hrengen. Gewoonlijk lukt dit ook wel. Als regel is er toch bij dergelijke arbeidsconflicten bij beide partijen wel de begeerte om tot een oplossing te komen. Maar niemand doet gaarne den eersten stap, aangezien dit in vele gevallen als een bewijs van zwakte zal worden aangemerkt. Bij het optreden van een bemiddelaar bestaat die vrees niet. En zoo gelukt het dan ook heel vaak, partijen aan de con ferentietafel te brengen en na langer of korter onderhandeling het conflict te be ëindigen. In dit igeval is zulks echter niet gelukt. Mr Aalberse was gedwongen onverrichter- zake naar huis te gaan. Naar aanleiding 'hiervan werd ons ge vraagd of de Rijksbemiddelaar niet kras ser had kunnen optreden, of hij niet tot ai.i.itrage 'had kunnen verplichten. Het antwoord moet ontkennend luiden. Daartoe geeft de wet tot bevordering van de vreedzame bijlegging van geschillen over arbeidsaangelegenheden enz. niet het recht. Niemand kan tot arbitrage worden ver plicht. Wel kan bij conflicten, waarbij het al gemeen belang in ernstige mate is betrok ken, b.v. groote stakingen die den geheelen geordenden gang van het maatschappelijk leven desorganiseeren, door de Regeering een enquête worden gelast, maar om te beginnen is hier van zulk een conflict geen sprake en bovendien kan ook bij een en quête niemand verplicht worden zich aan een uitspraak te onderwerpen. En dan moet hier de strijd tot het bit tere einde worden uitgevochten? Het heeft er allen schijn van. Toch hopen we niet, dat het dien kant op zal gaan. Dat zou de slechtste oplossing zijn die zich denken laat. Omdat het geen oplossing is. Wij hopen dat de directie van de „Schel de" mede tot- dit inzicht zal komen en dat het ook na de ontmoedigende ervaringen van den Rijksbemiddelaar aan pogingen in die richting niet zal ontbreken. Het geboorte-cijfer in Noord-ltalië. Ondanks de vrijgezellenbelasting en de verschillende prijzen, welke groote gezin nen worden aangeboden, loopt het ge boorte-cijfer in Noord-Italië terug. Dit feit is Mussolini een doorn in het oog en over 'dit onderwerp heeft hij! nu een artikel in de „Populo d'Italia" ge schreven. 'Musso-lini haalt gevallen aan' van Ba byion, van Egypte, van Thebe en van Rome om aan te toonen, dat keizerrijken zijn ten gronde gegaan, ter oorzake van de geboorteafname. De meening, dat machines 'de plaats van menschen kunnen innemen, noemt hij absurd. Ten slotte dringt Mussolini aan op de noodzakelijkheid van toename der bevol king, zoowel voor vredes- als, voor oor logsdoeleinden. Het allernieuwste op Fttsofetfscft gebied. Tot dg nieuwste door het Secretariaat- Generaal van de Fascistische Partij uitge geven bevelen behoort de bepaling, dat de Fascisten, die in het buitenland ver toeven, het Fascistisch embleem moe ten dragen, uitgezonderd natuurlijk in landen waar het dragen van insignes door bijzondere bepalingen wordt verbo den. Voorts worden de Fascisten, die, wonende in een stad waar zich een Ita- liaansche school bevindt, hun kinderen tóch naar een andere school zenden, met uitstooting uit de Partij bedreigd. Het Noordpooldrama. De ijsbreker Malygin is gisterochtend te Archangel aangekomen. De leider der expeditie, .Wiese, is naar Moskou ver trokken, om verslag uit te brengen aan het hulpcomité. De zich in de Russische Poolzee be vindende 'ijsbreker Sidof, die vliegtuigen aan boord heeft, zal bij Kaap Flora, op Frans Jozefsland, in 'N.-W. richtingen op sporingen doen naar Amundsen en de groep Alessandri, die naar 'dit gebied afgedreven konden zijn. De zich op weg naar Stavanger bevin dende Russische ijsbreker Krassin zette gistermiddag 5.20 u. "koers naar Belsund, naar bet Duitsche s.s. Monte Cervantes, met 1500 passagiers aan boord, dat een S. O. S.-sein uitgezonden heeft. Stockholms Tidningen spreekt zijn leed wezen uit over het antwoord van Mus solini op de Zweedsche eischen in zake een onpartijdig onderzoek naar de oorza ken en het verloop van de ramp van de Italia. Men kan volgens het blad aanne men, dat Mussolini's hoogmoedige woor den de algemeene zienswijze van Italië vertolken. Door het Italiaansche onder zoek kunnen noch Nobile, noch zijn moe dige begeleiders, een gelegenheid krijgen zich van de tegen hen uitgesproken ver dachtmakingen schoon te wasschen. Gemeld wordt dat de Zweedsche regee ring volledige opheldering aan Italië vraagt van de omstandigheden, in welke prof. Malmgren den dood heeft gevonden. Inlevering van alle wapenen] Volgens een bericht uit Lissabon aan de Chicago-Tribune heeft de militaire overheid een verordening uitgevaardigd, dat de bevolking alle wapens en munitie aan de politie moet uitleveren. De politie zal gerechtigd zijn huiszoe kingen te verrichten om de verordening ten uitvoer te brengen. Het Poolséh-Litausch gekrakeel. Do Poolsche pers ziet in do nieuwe nota van Woldemaras aan den Volken bond het bewijs van„ontoerekenbaar heid" van den Litauschen minister-pre sident. Het orgaan vain pilsudski be schouwt do nota als een uittarting van de geheele wereld door Woldemaras. Het blad meent, dat het de tactiek van Wol demaras is, een militaire actie van Pool sche zijdo uit te lokkon; anders zijni de grensincidenten van de laatste dagen niet te verklaren. Uit Warschau wordt gemeld, dat er geen planhen bestaan voor manoeuvres m dit gebied. In September zullen! de gewone militaire oefeningen plaats heb ben, die de speciale eenheden) .elk jaar ondernemen na dén oogst ir. verschillen de gedeelten van Poleh. De laatste nota van Litauen moet dus beschouwd worden als een treffend voorbeeld van! de tactiek van insinuaties, die aan Polen oorlogs zuchtige voornemens toedicht en waarvan de Litausche regeering zich steeds be dient. i Toch schijnen de aanlstaande Poolsche manoeuvres aan de Litausche grens ook in sovjet-Rusland een zekere ongerust heid tel hebben verwekt. Dit zqu blijken uit de onverwachte aankomst te Kofnlo van den sovjet-Russischeoi generaal Soe- dakof, die militair attaché voor de drie Raltische staten is en zijn zetel te Reval heeft. De Sovjet-propagamfa in Noord- Amerika. Te Quebec is een man, Arsena Nelma genaamd, gearresteerd, die in opdracht van de sovjetregeering eenj geheime draad- loozo installatie bezat. Op een eenzame plek, bekend als Sil- lery Ccve, ontdekte men een) geheel mo dem, geïnstalleerd station!. In een kelder onder een hoop rommel werd 50 k.g. dynamiet aangetroheu. D® politie neemt aan, dat Nelma do instructies, bestemd voor de sovjet-agen ten in Noord-Amerika» moest distribueeren. D? voornaamste deelcn van het toestel wires, bij de Mareoni-ma.atschappjj gesto len. S&Aii'jkhiraen In Mexico. De woede van hst. Mexicaansch© volk over de vermoording van Obregon heeft zich nu van de katholieke geestelijken, die eerst van aanstichting tot den moord be schuldigd werden, gekeerd naar de arbei derspartij. Maandag hebben de agrariërs op een bijeenkomst van de unie van revo lutionaire partijen een motie voorgesteld, welke werd aangenomen èn waarin er bij president Calles op word't aangedrongen, alle leden van de arbeiderspartij uit bet uitvoerend bewind te stooten. Verder wordt het Congres aangespoord alle Etr- beidersafgevaardigden uit Kamer en Se naat te verdrijven. De toestand wordt voor Calles zeer moei lijk, omdat hij voor een groot deel steunt op de arbeidersgroepen. Korte berichten. De aviateur Pavlof is, terwijl hij in een zelfgebouwd toestel boven het Mos- kousche vliegterrein een vliegdemonstra- tie hield, neergevallen en gedood. De voorzitter van het stakingscomité der Britsch-Indische spoorwegen is ge arresteerd. In de groote Frankforter Allee te Berlijn had Dinsdagmiddag een ernstig ongeluk plaats. Een tramwagen liep uit de rails en kwam in botsing met een andere tram, waardoor een bijwagen om viel. Uit de ruïne werden 19 gewonden, waaronder twee zwaar gewonden gebor gen. Gisteren is brand uitgebroken in een warenhuis te Karlsruhe, die een groo- ten omvang aannam. Bij het blusschings- werk zijn 'drie brandweerlieden gewond, waarvan een ernstig. Blijkens een statistiek oven* de sterkte der communistische partij in Frankrijk is het aantal ingeschreven! leden van 68-187 in 1924 achteruitgegaan tot 52.372 in 1927 op een bevolking van ongeveer 40.000-000 zielen. Gistermiddag betrad een onbekende man de kasafdeeling van' een 'filiaal van Ie Stedelijke Spaarbank te Chemnitz. De bezoeker, dien men oorspronkelijk voor eien klant hield, haalde uit zijn actentasch een revolver te voorschijn, waarmede hij Ie beide bankbedienden bedreigde. Met medeneming van! pen bedrag van M. 5000 is hij verdwenen. Gistermiddag is op het vliegveld Förth een vliegtuig neergestort. D® mar chine werd zwaar beschadigd. De be stuurder is aan de bekomen verwondin gen overleden. Professor Lorentz herdacht. In da aperiinigszitting van de commissie voor intellectueel1© samenwerking van den Volkenbond te Genjève. is door 'de leden1 op voorstel van den mlieuw gekozen voor- ritter Gilbert Murray een eerbiedige hulde gebracht aan de nagedachtenis van den overleden voorzitter der commissie, prof. Lorentz. Na het uitspreken van' de herden kingsrede stonden! de aanwezigen enkele oogénblikken van! 'hun zetels op om den grooten internationalen wetenschapsman, te huldigen. Diaarop werd besloten tele grammen van deeln'eming ta zenden aan mieVrouw de weduwe Lorentz en aan' de 'Nederlandsche regeering. De landbouwer©dieten voor 1929. Gisteren heeft aan het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een bespreking over de besteding der op de Landbouwbegrooting voor 1929 aan te vragen hoogere credieten plaats gehad tusschen den minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw, mr J. B. Kan, en daartoe uitgenoodigde vertegenwoor digers van de Centrale Land- en Tuin bouworganisaties. Bezoek ten paleize Soestdijk. De vorst van Waldeck en Fyrmont, broeder van de Koningin-Moeder, wordt met zijn gemalin Vrijdagavond op Soest dijk verwacht. Burgemeesters. Bij Kon. besl. is benoemd tot burgemees ter der gemeente Hexwijnen, J. de 'Vries; der gemeente Enk huizen, W. Th- G. Zim merman; der .gemeente Baardtradeel, Jhr W. J. H. Hora Siccama, en is ..an E. G. Konings, op zijn verzoek, mef, ingang van 1 Augustus 1928, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oversshie. Het v 1 ingeva 1 op ds Waal haven. Door een f «".missie, bestaande uit Ir Ewifk van dfh Jksstudiedienst voor de luckivsftrï, C',u beer I. Aler, assistent- stationscnef aan het vliegveld Waalhaven, den heer Guillonard, chef van den toch- nischen dienst der K. L. M'. en den piloot Schott, die het ongeval meemaakte, is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval met de HN.A.B.R. Aan de hand van teekeningen is het geheele onge val gereconstrueerd. Het rapport, dat werd uitgebracht, is aan den minister van Wa terstaat opgezonden. Visscherij op mosselzaad. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Drop heeft de minister van bin nenlandsche zaken en landbouw geant woord: I. In artikel 14 van het Waddenzeevis- scherijreglement is bepaald, dat de minis ter, met de uitvoering der Visscherijwet belast, bevoegd is gedeelten van de Wad denzee, waarin of in de omgeving waar van zich natuurlijke banken bevinden, te sluiten voor de visscherij en de voorwaar den vast te stellen, waaronder het visschen op die gedeelten zal zijn toegelaten. Gelet op dat artikel heeft de toenmalige minister van binnenlandsche zaken en landbouw, o.m. om te voorkomen, dat dopr een te intensieve visscherij op mosselzaad en mosselen voor eendenvoeder een tekort aan consumptiemosselen in de Waddenzee zou ontstaan, hij. beschikking van 4 Febru ari 1924 no. 220, af deeling Visscherijen, bepaald: lo. dat tot een nader vast te stellen da tum het bij die beschikking aangegeven ge deelte van de Waddenzee gesloten wordt voor de visscherij; 2o. dat het visschen binnen dat gedeelte wordt vergund op voorwaarde, dat niet ge- vischt wordt met een mossel-, oester- of wulkenvischtuig; 3o. dat het districtshoofd in bijzondere gevallen schriftelijke ontheffing kan ver- leenen van de sub 2o. gestelde voorwaarde onder de noodige bepalingen ter voorko ming van misbruik. Op grond van het bepaalde onder 3o. heeft het betrokken districtshoofd sedert 1924 geregeld ieder jaar aan de mosselvis- schers uit Zeeland, ten einde dezen in de gelegenheid te stellen zich het mosselzaad te verschaffen, benoodigd voor de bezaai ing hunner in de Zeeuwsche stroomen ge legen mosselperceelen, schriftelijk onthef fing verleend om tijdelijk op in het geslo ten gedeelte van de Waddenzee gelegen na tuurlijke mosselzaadhanken te visschen met een mosseMschtuig. De tijd voor welken de ontheffing ver leend werd, werd telkenjare vastgesteld; daarbij werd rekening gehouden met de op de banken aanwezige hoeveelheid mossel zaad, terwijl door het districtshoofd over leg gepleegd werd met de betrokken orga nisaties van mosselvisschers in Zeeland. Voor 1928 is de duur van de ontheffing door het districtshoofd vastgesteld op vijf weken (4 Juni8 Juli) voor de visschers met motorvaartuigen en op dertien weken (30 April29 Juli) voor de visschers met zeilvaartuigen. II. Het is den ondergeteekende niet be kend, dat de onder I bedoelde maatregel een aantal visschers met kleine bedrijVen in bun broodwinning zou benadeelen, om dat dezen in den nu vastgestelden tijd in België zouden zijn voor den verkoop van geteelde mosselen, ten gevolge waarvan velen niet meer in de gelegenheid zouden zijn mosselzaad te halen. In de drie maanden toch, gedurende welke de visschers met 'zeilvaartuigen in de gelegenheid zijn om mosselzaad in de Waddenzee te halen, .is, in verhand met het jaargetijde, de verkoop van geteelde mosselen in België van weinig beteekenis. III. Aangezien de in vraag I bedoelde maatregel is getroffen met het doel om te voorkomen, dat in de Waddenzee een te kort aan consumptiemosselen zoude ont staan, en het o.a. dit jaar weder gebleken is, dat de op de natuurlijke banken aan wezige hoeveelheid mosselzaad betrekke lijk zoo gering kan zijn, dat het onbeperkt visschen van mosselzaad door de^Zeeuw- sche visschers een belangrijke schade zou de toebrengen aan de visscherij op con sumptiemosselen in de Waddenzee, kan de ondergeteekende geen vrijheid vinden te bevorderen, dat de beperking der vis scherij op mosselzaad in de Waddenzee wordt opgeheven. (Vervolg van het bjjblad.) Eet punt beschikbaarstelling gymna stieklokaal voor de wjz. scholenwondt aangehouden. Ver betering Nieuwe 1? lisr. fag- sche weg. Do voorz. deelt mede, dat de commissie van fabricage een voetpad wii. Spr. zegt, dat het plan in overleg, met den 'Prov. Waterstaat is opgemaakt en dat deze dein wag zoo breed yrJ heb- ben, als Is aangegeven, maar zonder een voetpad. Spr. zegt, dat er gegronds hoop Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Een rap port over de gevallen van paratyphus. Minister Kan beantwoordt vragen over de visscherij van mosselzaad. Buitenland. Weer wrijving tusschen Polen en Litauen. Zweden vraagt opheldering aan Italië om trent den dood van Malmgreen. Sovjet-actie in Noord- Amerika. bestaat, dat cLe weg in het as. voorjaar geheel verbeterd zal zijn. Er wordt spoed achter gezet. Dhr M e s (R.-K.) wil trachten in de bei- stekken opgenomen te zien, dat zooveel mogelijk Middelburgsche werklooaen ta' werk zullen worden gesteld: B. en TO. zullen dit overwegen, aldus 'de voorz. Dhr den Hollander (A. R.) Voor ziet gevaren 'voor den voetganger. Er komt een tramhaan, een rijweg en een fietspad maar geen voetpad. (De voorz.: over 5 jaar zijn er geen voetgangers meer.), Dhr Co melisse (s.d.j wil het fiets pad wat smaller maken §n daarnaast een voetpad. De voorz. zegt, dat dit niet mogelijk zal zijn. Dhr Paul merkt op, dat bedoeld rij wielpad minstens 1,50 M. breed moet zijn. Spr. wijst er op, dat er op den dp een voetpad is. _Spr. juicht het voorstel toe. Poelendaiesïngel en Blauwendp: komen naar B. en W. zeggen, niet op het Prov. Wegenplan voor. Spr. zou willen vragen, opname in het Prov. Wegenplan vanaf den spoorwegovergang bj de begraaf plaats. Tot zooveT loopt het rijksplan. (Da voorz. zegt, dat B. en Wi. dit zullen ver zoeken). Dhr Jeronimus vindt het een be zwaar, dat de gemeente f 500 per jaar moet gaan betalen in da kosten van da verbreeding. (Dhr Paul: als Middelburg de Verbete ring zelf inoest doen, kostte het Veel meer). Spr. wil na de verbreeding aan Kou dekerk© vragen opheffing van de maxi mumsnelheid. (De voorz. meent, dat aha overtreders vrijgesproken zijn.) Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Goedkeuring rekening 1927 Burg Armbestuur. Dhr Mes acht een subsidie van een ton voor een plaats als Middelburg te hoog. Spr. wil geacht worden te hebben tegengestemd. Alle an dere leden zijn vóór. Verlenging wachtgeld-rege ling personeel Meelfabriek. Me vrouw W e j I (v.d.j vraagt, hoe toch da groote verschillen in de gemeentelijke be drage ontstaan. Weth. Onder dijk ant woordt, dat sommige dezer arbeiders wel eens tjdeljk e'ders werk vinden. Hot voor stel wordt aangenomen met de stem van den heer Jeronimus tegen. Gèmeenschappeljjk abattoir met Viissingen. Dhr Hondius, A. Rev., zegt, dat er in Sept. 1927 een adres bjj den'Raad inkwam van de slagersver- eeniging. Daarin staat o.m., dat de slagers zelf een abattoir willen oprichten. Spr. is er bang yoor, dat een gemeente-abattoir veel duurder zal zijn dan een particulier. De slagers dreigen, dat ze van een ge meentelijk abattoir geen gebruik zullen maken, maar zullen slachten in een na burige gemeente. Spr. meent, dat 25 sla gers wel en 8 niet tot die slagersvereeni- ging behooren. Weth. de Veer zegt, dat het adres uit ging van een comité van actie van sla gers tegen het abattoir. Vijftien slagers, w.o. de allergrootste verzochten, wèl een abattoir. Dhr Hondius heeft van een dezer 15 gehoord, dat hij aan een particulier abattoir de voorkeur geeft. Spr. meent, dat Viissingen nu aan het abattoir niet meer mee zal doen (De voorz.: daar staat nog niets van vast). Spr. waarschuwt er tegen, nu reeds een besluit te nemen. De voorz. er was een afspraak tus schen Middelburg en Viissingen. Daaraan moet Viissingen zich houden. Mevr. W e ij 1 .(v.d.j is tegen uitstel. In verband met dè paratyphus is ook ge wezen op noodzakelijkheid van verbete ring van de toestanden inzake de vteesch- voorziening. Spr. ziet in het abattoir het groote voor deel der openbaarheid. Komt ar nu van het abattoir niets, dan moet aan de sla gers gelegenheid worden gegeven, hun slachtplaatsen te verbeteren. En dan komt er nooit iets van ©en abattoir. Dhr Paul geeft den heer Hondius in overweging, steeda juiste inlichtingen in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1