No. 249 Maandag 23 Juli 1928 42e Jaargang Uit de Pers. Buitenland. Binnenland» Belangrïjksfe Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De dag der dagen. Wij lezen in' de „Amsterdammer": De Gemeente des Heerert zingt het Zon dags in haar bedehuizen: „Dit is de dag, da roem der dagen, dien Israëls God ge heiligd heeft." Ein de dag der dagen is de dag die komen zal, de groota dag van Jezus Christus. De Christen ziet ei met verlangen haar uit. In „Het Volk" van 14 .Juli LI. wordt geschreven over een anderen dag deï dagen: „16 September a.s. zal voor het Nederlandsche proletariaat de dag der dagen zijn. Van alle windstreken1 zullen dan de hoofd- en handarbeiders, man nen en vrouwen, toestroomen, teneinde met elkaar te demonstreeren' voor ontwa- pening, bedrijfsorganisatie en medezeggen schap, invoering en handhaving' yan den achturendag ein' wettelijke vacantieregeling en staatspensioen." Dn de schrijver in „Het Volk" voegt daaraan toe: „Ziehier de eischen, eischen. waarmede wjj den volke kond doein, dat naar oinlze meening de compoteschotel voor de arbeidersklasse nog op gee'n' stuk ken na vol is." Zooiets te lezen doet pijnljjk aan1. Ont wapening, bedrijfsorganisatie en medezeg genschap1, men zou met deze eischen te stellen, kunnen ijveren voor geestelijke goederen. Maar neen: Al deze eischen, ze toonen volgens „Het Volk" aan, dat... de compóteschotel nog niet vol is. En dat wordt dan „de dag der dagen" genoemd voor het Nederlandsche prole tariaat. Aan helt slot wordt dit n'og eens herhaald: 16 September moet worden „de dag der dagen". Wie regelmatig van de socialistische mentaliteit kennis neemt, hij moet het kan niet anders tot de conclusie ■komen, dat er een' onoverbrugbare kloof is tusschen de wereldbeschouwing van den Christen en (lie van den .sociaal democraat. Welk een onderscheid tusschen den dag der dagen van den Christen en dien van den sociaal-democraat. Weer een Ooeaanvluchf. Het vliegtuig „Frégate", bestuurd door luitenant Paris is gisteren te Brest opge stegen voor een vlucht over den At- lantischen Oceaan. Luitenant Pari3 wil tusschenlandingen maken op de Azoren en de Bermuda-eilanden. Zg'n doel ïs New- York. Het Pooldrama. De ,,Montag" meldt uit Koningsbaan Aan boord van de „Citta di Mi'ano" is iemand gestorven. Men wil zich niet uit laten over de persoon van den overledene Het is echter zoo goed als zeker, dat de tnarirte-oflicier Mariano overleden is. Dezei dagen moest een van Mariano's beenen worden geamputeerd. Verder zijn geruchten in omloop, dat de andere overlevende van de Malmgren- groep, Zappi, als gevolg van de opwinding over de heftige kritiek die de laatste da gen op hem is uitgeoefend, ernstig ziek is. Uit Milaan komt een bericht, dat het raadsel waarom generaal Nobile zoo spaarzaam was mét zijn mededeelingen oplost. De generaal 'heeft de aantooifcenin- gen over zijn wederwaardigheden aan een Romeitisch en Milaansch blad voor 3 mil- Hoen lire verkocht De ijsbreker ,,Maly,gin'" ïs naar Archan gel teruggekeerd, nadat het gebied Van Goed Hoop-eiland en Koning Karei-eiland was afgezocht. Naar Amundsen zjjn nu nog Fransche en Noorsche vliegtuigen en kustvaartuigen zoekende. De geheele Zweedsche hulpexpeditie is teruggetrok ken, zoo meldt „Het Volk". De subsidieering van de steenkool nijverheid. Het bericht dat de Engelsche regeering besloten heeft de steenkoolnijverheid weer financieel te gaan steunen, heeft in het land groote belangstelling gaande ge maakt. Het vorige subsidie heeft den belasting betalers 23 milioen gekost. Het werd op i Augustus 1925 van kracht en werd ne gen maanden volgehouden, tot 1 Mei 1926. Hierop volgde de algemeene staking, en de stilstand van een half jaar in de mijnen, welke naar schatting de natie indirect op 200 millioen kwamen t.e staan. Hcoge temperaturen. r Zaterdag is het in verscheiden steden }an de Vereênigde Staten weer overmatig ïeet geweest. Zoo meldde men uit Wash ington 104 gr. F. Natuurlijk waren er vo- e lieden, die het door de hitte erg te swaad. kregen. De geheimzinnige dood van Loewenstein. Het resultaat yan het onderzoek, op het lijk van Loewenstein verricht, is als volgt: Veelvuldige breuken aan schedel, wervel kolom en ledematen. Overigens niets ab normaals. De ingewanden zijn naar een laborato rium opgezonden ter onderzoek. Het lijk is gekist. Hevige scheepsbrand te Hamburg. Het Engelsche stoomschip Raby Castle is kort na zijn aankomst in de haven van Hamburg in brand geraakt. Het 4900 ton metende schip, dat een lading stukgoede ren en terpentijn aan boord had, stond weldra geheel in vlammen. Zes stoomspui ten alsook acht stoombooten van de brand weer moesten elf uur lang onafgebroken werken vooraleer zij er in slaagden het vuur te hlusschen. Het 'grootste deel van de lading is verloren. Kortsluiting in de bunkers schijnt den brand te hebben ver oorzaakt. Een boerenstrijd in Rusland! Tusschen het dorp Ludsit in Oost-Rus land, dat een dorp van Tijke boeren is, en het aangrenzende arme boerendorp Lu- dorwai heerschten reeds lang allerlei vee ten, waarvan de voornaamste oorzaak was dat de arme boeren uit Ludorwai hun vee altijd naar de weiden van het rijke Ludsit joegen. Dezer dagen heeft nu een groote bende rijke boeren de arme boeren, die op het land werkten, aangevallen en een pak slaag gegeven, terwijl zij de aldus afgestraften nog schriftelijk lieten belo ven, dat zij ook hun thuis gebleven dorpSr genooten zouden afranselen. Dit is inder daad geschied! De justitie heeft nu echter ingegrepen en zal de rijke boeren, die te genwoordig toch niet in de gunst staan, terecht laten staan. Revolutionnaire beweging in Portugal. Te Bajados zijn berichten over een re volutionnaire beweging in Lissabon ont vangen, die klaarblijkelijk door de cen suur verzacht zijn. Er moeten vrij ernstige gevechten zijn geleverd. De staat van be leg is afgekondigd. Officieel wordt gemeld: Politieks ele menten hebben gepoogd een revolutie te ontketenen. De regeering is den toestand meester. Overal heerscht rust. Japan waarschuwt Japan heeft er den Chinees Tsjang hsoe liang, den zoon van Tsjang tso lin, tegen gewaarschuwd om zich bij de nationalis tische regeering aan te sluiten, daar er stellig moeilijkheden door zullen ontstaan. In Nanking is men verontwaardigd over het ingrijpen van Japan. Men wijst erop, dat Japan niets te maken heeft met den binnenlandschen toestand in China en dat het niets zal kunnen uitrichten om de aan sluiting van Mandsjoerije te beletten. Korte berichten. Vrijdagavond is te Parijs een locaal- trein in botsing gekomen met een goede rentrein. Twee wagons van den lokaal- trein en de locomotief stortten om. Zes reizigers werden gewond. Tusschen stakers en werkgevers in de haven van Duinkerken is overeenstem ming bereikt. De Elbe heeft te Dresden den buiten gewoon lagen stand van 212 centimeter onder hul bereikt. Dientengevolge hebben volgens de bladen de scheepvaartmaat schappijen het regelmatig scheepvaartver keer voor gesloten verklaard. Tengevolge van een staking in een katoenspinnerij te Oldham dreigt tegen 11 Augustus een uitsluiting in alle spin nerijen van Lancashire. Zij zal ongeveer 50.000 arbeiders omvatten. Tengevolge van de groote droogte is de waterstand van den Oder zoo gedaald, dat de -groote scheepvaart op de rivier weldra zal moeten worden gestaakt. In de nabijheid van Schweidt zitten reeds 400 diep geladen Oderschuiten aan den grond. Op de lijn Dusseldorf—Neuss, nabij het blokhuis Rheinbrücke, heeft een ern stig spoorwegongeluk plaats gehad. Een goederentrein reed op een anderen goede rentrein in. De machinist werd op slag gedood, terwijl een conducteur ernstig ge wond werd. De botsing was zoo hevig, dat tien wagons ontspoorden. De materieele schade is zeer groot. De ziektegevallen aan boorcf van de jjlnauilndte." Omtrent de aankomst der „In'sulinde" te Rotterdam, meldt de N. R. OL: Het was een schrille, schrijnende te genstelling: aan den eanan kant verheug de passagiers, uitgelaten omdat zij na wie weet hoevele jaren het vaderland terugza gen en dat nog wel na een reis met zoo veel angstige verschrikkingen en lachen de, juichende familieleden aan) den .wal, dia een welkom in patria kwamen' wen- schen; aan den anderen kant rouw co .droefheid om de wreede slagen, welke nog maar zoo kort tevoren fel enj .hard hadden getroffen. Naast elkaar stonden zij in! de groote ruime loods. De „goeden dag zeggers", druk en opgewonden pratend en steeds maar zwaaiend en wuivend naar het groote grijze schip en de anderen, stil en teruggetrokken, die met oogen1, die niet zagen en waarin tranen blonken, staar den naar hetzelfde schip-, dat zulk een droeve last met zich bracht. Het had zoo anders kunnen zijn Al om voor half elf was de Insulinde den Waterweg binnen gekomen. Do poste- pijvlag, die anders zoo trots aan den' top van deh voormast wappert, hing half stok. Bn in zijn plaats het hatelijke geel van de quaratatainevlag. Ook de reederij- vlag en het „geusje" - de driekleur op den boeg hingen halfstok, ten teeken van rouw. Rouw om hen, die- vol blijde, hoop in Indië aan' boord waren gekomen, met het prettige vooruitzicht binn^p, luttele weken na jaren weer thuis te zipr, thuis in het moederland, dat, hoe goed men het ginds ook heeft, toch altijd roept en lokt maar «ji® onder weg door een kwaadaardige ziekte ten grave zijn gesleept. Men weet het: acht passagiers zijn op de thuisreis overleden. De stoffelijke hulsels van twee van hert waren nog aan boord. Ter hoogte van Poortershaven, waar de diréeteur van den gemeentelijken ge- peieskundigeni dienst, dr O. H. van Her werden, de waarnemende quarantaine- arts ,da heer J. F. A. Rijken, dei hoofd inspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid, dr J. Th. Terburgh en de inspecteur van diert dienst, dr J. J. Th. D'oyer, aan boord zijn gegaan' om een onderzoek in te stellen', heeft het schip eenigen tijd gewacht. Daarna is het lang zaam naar Rotterdam opgestoomd. Bij Maassluis waren tevens n'og aan boord gekomen de leden van! de commissie, ingesteld door de directie van dert 'Rot terdamschen Lloyd, bestaande uit profes sor P. O. Flu, professor G. J. W. Koole mans Beynen Jr. en professor P. Th. L. Kan. Zoodra het schi pde Lloydkade naderde, werden de vlaggen boven1 de p-oort van het terrein en die van' het motor-mailschip „Indrapoera", dat aan deze kade gemeerd lag, halfstok geheschen. Op den wal be vonden zich leden van de directie van den Lloyd en de nautische insp>ect.eur van da maatschappij, de heer Van Vollen- hoven. Toen de iWsulinde gemeerd lag, mocht er aanvankelijk niemand op of af. Na verloop van tijd werd toestemming gege ven om de bagage aan wal te brengen. Deze werd onderzocht en wan'neer er geen vuil goed bij was werd zij vriji ge geven. Het vuile goed werd door perso neel van den reinigings- en ontsmettings- dienst in zakken gedaan en per auto vervoerd, om te worden ontsmet. Een van de p-assagiers werd heit lange wa.chten te machtig. Met een kloeken! E prong kwam hij van het schip op de kade terecht, maar vier, vijf manned' scho ten toe en drevein hem naar het schip terug. Met een: „Dat is mis, ja? Kassian!;" spïong hij wèeT aan booTd. 'Maar eindelijk Aan toch kregen, de pas sagiers toestemming van boord te komen. In 'overleg met het staatstoezicht werd het volgende medegedeeld: Aan boord bevonden zich geert' zieken moer. Uit de ingewonnen informaties en en het onderzoek vanl passagiers en be manning schijnt h-et meest waarschijnlijk, dat de ziektegevallen aan roodvonk- besmetting zijn toe te schrijven. Behalte öc ernstig,® gevallen zijn or talrijke zeer licht vertoopiende gevallen voorgekomen. Na hel; onderzoek is het schip tot het vrije verkeer toegelaten op cle volgende voorwaarden: 1. Het geheehi schipi zal' ontsmet wor den. 2. Het vuile linWiem! en de voorwerpen van bemantaing en bassag'ers> welke gis besmet te beschouwen zijn, zullen worden ontsmet. 3. Een verder onderzoek naar de oor zaak 'der ziekte zal door het Staatstoe zicht cup de volksgezondheid, in .samen werking met den geneeskundigen dienst en genoemde commissie worden inge steld". Toen de drükte van de passen-controle en het onderzoek van de bagage voorbij was ,to-en de passagiers elkaar vaarwel hadden gezegd en de een na den -ander na.ar zijn bestemming was vertrokken, toen de loods weer ieeg eml verlaten lag,, kwamen twee lijk-auto's de kade op rijden. Een electrische leraart op den wal heeft een voor een de kisten van het sloependek getilt en' neergelaten op den wal. De groote, dof-zwarte kisten wareni bedekt met de Nederlandsche driekleur. Eerst werd het stoffelijk overschot van ■ime-vrouw v. d. Ven uit T'ilburg in' een lijkauto geplaatst, daarna volgde dat van mejuffrouw M. de Gorter uit, Hilversum. Voor beiden waren' er kransen van den Rottordamschen Lloyd en bloemen van de passagiers. Voorafgegaan door een agent van de motorpolitie verliet de droe ve stoet de Lloydkade. Terstond daarti'a werden overal de vlaggen! weer in top geheschen. Wij hebben getracht een' gesprek aan te knoopen met den scheepsdokter, niet zoozeer nog, om na al wat er al over is gepubliceerd meer van het verloop van' de ziektegevallen te vernemen, dan wel om zijn lezing te hooren over het ge beurde aan 'boord, dat door het ver haal van een van de reizigers aan het Utrechts Dagblad, welk verhaal wij heb ben overgenomen in het Ochtendblad van Vrijdag, wel in een ecnigszins vreemd daglicht is komen te staart en waarin, zooals men zich zal herinneren, ernstige beschuldigingen werden geuit ten opzichte van de verpleging aan boord. Het heeft, niet zoo mogen zijn. Hoewel wij eenige uren bij de spreekkamer van (Jen "dokter hebben gewacht, is het hein niet gelukt eenige minuten voor ons vrij te maken. Tenslotte heeft eert van de leden van de directie van den Rotterdamschen Lloyd, de heer W. Ruys Sr., een einde aan ons wachten gemankt, met de wel eenigs- zins verrassende mededeeling, dat het bedoelde verhaal van een! gek afkomstig is. Dit is _de eenige officieels tegerispraak, welke wij tegen genoemde beschuldigingen in heit midden hebben hooren brengen. De militaire arts, die de reis als passa gier heeft meegemaakt en die, zooals wij hebben gemeld, den scheepsdokter heeft geassisteerd, bleek niet bereid mi- lichtingen te g.even. Onderwijs en Klompen? Het is, schrijft onze „Rotterdammer", reeds eenige weken geleden, dat bet voor- stel-Zijlstra inzake de hulp aan kleine scholen door wijziging der leerlingen- schaal door Tweede en Eerste Kamer is aangenomen, Tot heden Iaat de Regeering echter niets van zich hooren. Niets wijst er tot nu toe op, dat Mi nister de Geer over het financieele be zwaar zal heenstappen en aan den wensch der" meerderheid, der groote meerderheid, zal tegemoet komen. Daardoor neemt de waarschijnlijkheid toe, dat de Regeering in haar afwijzende houding zal volharden. We vermoeden dan ook, dat de heer Zijlstra dezer dagen aan den Minister van Onderwijs de vraag zal stellen, of het hem "bekend is, dat do Staten-Gene- raat een initiatief-voorstel-Zijlstra hebben aangenomen en wat hij daarvan denkt. Waarop waarschijnlijk geantwoord zal worden, dat do Regeering niet de typiste en Minister de Gëer niet de kassier der Kamers is. En dangebeurt er verder niets. Want de politieke constellatie, welke het wetsontwerp voor de vaart gereed maak te, is niet van dien aard, dat het intas- Binnenland. De aankomst van „de Insulinde" te Rotter dam. Voorstellen van B. en W. van Middelburg inzake den geneeskundigen dienst. Aardschok te Makassar. Buitenland. Weer een Oceaan-vlucht. De zooveelste revolutie-poging in Portugal. Weer hitte in Amerika. Japan en China. mezzo-kabinet voor een parlementair dito kan plaats maken. Met de klompen is het ietwat anders. Neen, de linkerzijde behoeft niet te vreezen, dat de „klomp en coalitie" tot het optreden -yan een rechtsche Regeering zal leiden, wanneer onverhoopt de Mi nister zou weigeren het Klompenwetje te contrasigneeren. Doch we gelooven niet, dat bet zoo ver zal komen. Er was in de laatste maanden een officieuze departementale actie gaande om de klompen-industrie op de been te helpen en daarom mag verwacht, dat het akbinet zich door het linksche kabaal niet zal laten weerhouden om het wetje in veilige haven te brengen. Hetgeen wij van harte hopen. Kruisgesprek met Indik An et a seinde d.d. 21 dezer uit Batavia; Gisteravond heeft voor de radiotelefonie een tweede historische gebeurtenis ge bracht. Er ia namelijk een kruisgesprek gehouden tusschert Hollandsche, Engel sche en Duitsche journalisten te Batavia met hun collega's in Holland. Do verbin ding werd tot stand gebracht via de stations voor draadlooze "telefonie Ban doeng en Kootwijk. Het overbrengen van de stem was zeer zuiver en duidelijk. De correspondent te Batavia van de Londen- sche T'imes, de heer Hunter, had eeni onderhoud van zes minuten met zijn Hol- landschein collega van de Daily Mail den heer Anthcliffe en een Hollandsch jour nalist had, een .zeer gezellig onderhoud met Madame de Gubernatis de Holland sche correspondente van da Petit Parisien. Twee Diuitsche journalisten! ta Batavia 'sipraken tenslotte met BcrlijUsche colle ga's. De heele demonstratie duurde onge veer anderhalf uur. Neder 1. vee voor België. Minister Kart bracht Zaterdag een be zoek aan het Holland-huis té Brussel. Bij die gelegenheid heeft hij met den' Bel gischen Minister van Landbouw bespre kingen gevoerd over "den invoer van Ne der] andsch vee in België. Varzending Indische mail via Genua. Ta beginnen met 26 Juli a.s. zal' de» Donderdags om de 14 dagen! een extra- trein rijden van 's Gravenhage (vertrek station S-S- 8-47) Waar Genua, in aan sluiting op het den1 daarop volgenden Vrij dag te 12 uur uiit Genua vertrekkende mailschip, van de Stoomvaart Maatschap pij „Nederland". De hrievenmaileïi) voor kantoren in Ned.-Indië en Singapore via Genua met Nederlandsche schepen zullen1 voortaan uitsluitend met dezen' trein worden ver voerd. i Die ziekte van SteWhuis. Dezer dagen is Stenhuis, naar „Het Volk" meldt, uit het ziekenhuis gekomen', waarin hij enkele dagen voor een klinisch onderzoek was qpgertomeo.. Het onder zoek heeft uitgewezen, naar hij ons mee deelt, dat hij geen enkele organische ziekte heeft. Ook 'de psychische inzinking is grootendeels hersteld. Een! én ander heeft er toe geleid, dat Sterfhuis de redactie op zich heieft genomen van een onafhan kelijk socialistisch maandblad, dat bij den! uitgever Em. Quarido zal verschijneW. Die opvolger van D'r Scheurer. Naar wij vernemen heeift de heer H. Colijn, die in de vacature-Dr Schfeurer bleinoemd is tot lid van de Tweede Ka mer, met het oog öp zijn vele werk zaamheden in de komenlda wintermaan den, het voornemeh deze benoeming niet te aanvaarden. In dit geval! is dhr Mr V. H. Rutgers aan de hèurt, doch dé heer Rutgers zal de .benoeming Wiet aanvaarden in verband met zijn benoe ming tot hoogleeraar aan do Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Op den heer Rut gers volgt de heer Th. Heukels, zoodat déze dan voor de benoeming in aan merking zou komen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1