No. 248 Zaterdag 21 Juli 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. L. Duvekot Sz.9 TABAK - SIGAREN - SIGARETTEN NAAR ZUID-AFRIKA UNION-CASTLE LIJN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ONTROEREND EN BESCHAMEND. Groote SYlarkt 19 - Goes Buitenland. Agenten: KUYPER, VAN DAM -SMEER ROTTERDAM. Binnenland. Provinciale Staten van Zeeland. Belangrijkste Nieuws, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers iO. Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L, Burg. Tel. no. 259. Bij Kok te Kampen is een boek versche nen, „De Galeislaaf", door Guillaume Gat#- lène, dat men niet zonder ontroering en beschaming tevens leest. Het geeft een levendige beschrijving van de ontzettende ellende waaraan de Hugenooten, welker schuld alleen: daarin bestond, dat zij het gebod Gods hooger achtten dan het gebod van menschon, op de Fransche galeien waren blootgesteld. Pierre Dormoy, de hoofdpersoon in dit boek, was een jonge dokter. Het leven' lachtte hem toe. Met zijn vrouw on hun] kleine kindje, had hij een gelukkig leven in de Cevenn'olsche bergen. Hij had zijn vrouw lief en zijfa kindje en zijn praclijk, en boveni alles was er in zijn hart de liefde tot Jezus, die hq had leeren kennlan en belijden als zijn Heiland en Koning. En dat was oorzaak dat zijn uitwen dig geluk op ruwe wijze verstoord werd. Hij werd geplaatst voor de keuze zijn Koning te verloochenen on zijn geloof af te zweren of alles wat hem lief was los te laten, om verwezen te worden naar de galeien. Hij koos het laatste. Als een Mozes verkoos hij met liet volk van God. kwalijk behandeld te wor den. En zoo werd hij dan, temidden van allerlei gespuis, vast geklonken op de galeien. Zwaar is zijn lijden. Hij is blootgesteld aande hitte van den dag en de koude van den nacht, hij wordt bespot, geslagen, mishandeld. En bij het lichamelijk Jijden komt het zieleljjden, als hij in gedachten1 voor zich ziet zijn lieve vrouw, z\jn kindje, dat de armen uitstrekt naar vader Maar hij houdt stand, totééns zijn' vrouw in den Wacht gelegenheid vindt hem te naderen eni hem te smeeken, al thans voor een oogeöbliïc, toe to geven, om dan met haar weg te trekken on een nieuw leven te beginnen. Dan wordt het hem te machtig en ver klaart hij zich bereid zijn geloof af te zweren. Zijn boeien' worden verbroken. Vrij zal hij zijn. Maar juist als dan het leven en' de vrijheid lokt en lacht, dan ziet hij, hoe daar een andere galeislaaf, eeW oude pre dikant, op een oWmenschelijke wijze wordt doodgeigeeseld. Dan ontwaakt bij hem het berouw. En dan keert hij, ondanks het smeeken en schreien van zijn vrouw, terug naar de harde galeibank; dan wordt hij: opnieuw in boeien geklonken:. Hij blijft getrouw tot in dein dood Niet zonder ontroering leest men dit boek, waarin bekende dingen in anderen vorm worden herhaald, maar ook niet zonder beschaming. Wjj worden, Gode zij dank, Wiet geperst onze belijdenis met ons leven te bezege len. Wij worden niet als de galeislaven ge hoond en geslagen! en onmenschelijk mis handeld. Het is alles voor ons zoo veel gemak kelijker. Van ons wordt niet anders gevraagd dan dat we met hart en mond onzen Heiland en Koning belijden en dat wij die belijdenis beleven. Maar o, wat kost dat vaak veel moeite Als onze tijd gevraagd wordt voor aller lei arbeid op het gebied van kerk en school, op sociaal en politiek terrein, dan maken wij bezwaar, omdat wij dien' tjjd voor ons zelf noodig hebben'. Als God onze kracht vraagt, dan aarzelen wij die te, geven, omdat wij die kracht niet kunh'en missen voor de bevordering van onze eigen belangen. Als ons geld gevraagd wordt, het geld waarover wij rentmeesters zijn, da'n' geven we niet thuis. Want dat geld hebben we zelf noo dig, en eerst als onze verlangens vol daan zijn, dan! zijn we wel zoo vrien delijk ook nog iets voor den arbeid in1' Gods Koninkrijk op1 welk gebied dan' ook, af te staan. Wat staan wé toch ver af menigmaal, van de martelaren, wier daden' wij roe- Men, maar wier voorbeeld wij zoo on gaarne volgen. En toch, ons wenkt het beeld der Vaad'ren, dat kloek en vroom geslacht! Het wordt tijd, dat we ons leeren scha- Men. Dat we met beslistheid kiezen voor °azen Koning en dat we ook de conse quenties van die keuze aanvaarden. Dan zal, heeft iemand gezegd, de we reld zich verbazen en sidderen!. 'Inderdaad. Maar dan zal ook Gods Naam worden verheerlijkt. Broeders. Wij hebben enkele dagen geleden ge wezen op de innige verwantschap tusschen Socialisten en Communisten, een verwant schap die door een inzender ontkend werd. Wij' hadden, meende hij, niet het recht te spreken van takken van eenzelfden boom. Maar zie hier nu, hoe in leidende socia listische kringen zelf over deze zaak wordt geoordeeld. In het wetenschappelijk bijvoegsel van „Het Volk" komt een resumé voor van een door een Russische Bolsjewiste geschre ven werk, waarin o.a. dit gezegd wordt: „Want ondanks alle verschil van in zicht en werkwijze, ondanks intriges en verdachtmakingen in alle richting, is en blijft Rusland ook voor ons de vuurbaak aan de kusten van het land der toe komst Er is strijd en diepgaand verschil. Maar broeders wor den nooit in de ziel en voor goed geschelden". Dat is met andere woorden precies het zelfde wat ook wij opmerkten. Er is verschil van inzicht en werkwijze Maar het is geen principieel verschil. Ondanks allesbroeders die nooit in de ziel en voor goed gescheiden worden. Naast Hotel „De Korenbeurs'9 Opwinding in Egypte. Donderdagavond zijn aan de voorzitters van senaat en kamer in Egypte afschriften overhandigd van het koninklijk decreet, waarbij beide huizen voor den tijd van drie jaar worden ontbonden. Volgens nadere berichten uit Caïro is de opwinding in het geheele land naar aanleiding van dit koninklijk besluit bui tengewoon groot. De minister van binnenlandsche zaken heeft de politie in de voornaamste pro vinciale plaatsen door troepen doen ver sterken, om de orde te kunnen handhaven, VERLOVINGSRINGEN Groote keuze. Alle maten. Mooie bolle modellen. Prijzen vanaf f7.50. Zilver Suikerschepje of Klokje cadeau. Aanbevelend, C. JOOSSE, St. Adrlaanstr, Goes. Korte berichten. Oberammergau, het Beiersche dorpje dat bekend is door de passiespelen, staat geheel 'onder water. Door een wolkbreuk werd de brug over de Laine weggespoeld Naar uit Lima in Peru wordt gemeld, heeft ei- in de nabijheid van Ghachapoyas een ernstige aardbeving plaats gehad, die een minuut lang aanhield. Verschillende huizen zijn ingestort. Naar Wolff uit Berlijn seint zijn in Stargard hij een straatwerker zwarte pok ken ontdekt. De man is onmiddellijk per auto' naar het gemeente-ziekenhuis over gebracht. De chauffeur en de behande lende geneesheer zijn direct ingeënt, en maatregelen zijn getroffen om uitbreiding der ziekte te verhinderen. Te Yperen zijn een stoomzagerij en een diamantslijperij geheel in de ascb ge legd, trots het krachtig ingrijpen der brandweer. De schade wordt, geraamd op ruim 2 millioemfrancs. Gemeld wordt,, dat de Russische ijs- breker „Malygin" in de Storefjord op sterk ijs gestooten is en niet verder kan voort- dringen. De „Malygin" keert naar Archan gel terug om kolen in te nemen. Er zijn groote boschbranden uitge broken in den omtrek van l'Ecluse (Z. Fr.). De heele-berg staat in vlammen. Het dorp, dat door het vuur bedreigd werd, is ontruimd. Verscheidene hectaren kudk- eiken staan in brand. Het verkeer op som mige wegen is door het vuur en den rook volkomen onmogelijk gemaakt. PER t Luchtlijnen In Indië. De heer Nieuwenhuys, de vertegenwoor diger der Indische Luchtvaart Maatschap pij, is de vorige maand op Java aangeko men. Aneta interviewde hem, o.m. over de in te richten luchtlijnen op Java: „De tijdsbesparing'is enorm. Wij zijn van plan om des morgens 6 uur te vertrekken van Batavia, en dan zijn we denzelfden dag nog vóór 12 uur te Soe rabaja, met een tusschenlanding te Sema- rang. Vergelijk daar nu eens de treinverbin ding bij Met Let vliegtuig kan hij reeds weer te rug zijn te Batavia, op het moment dat hij anders nog beginnen moet met zijn werk te Soerabaja. En de kosten van de reis per vlieg tuig? Die zijn, neemt men deze tijdwinst in aanmerking, zeer laag. Men betaalt voor een vliegtocht naar Soerabaja f 115 per persoon. En.hoeveel comfortabeler en aangenamer is dan niet de tocht zelve. Hij bevindt zich in een frissche omgeving - want natuurlijk wordt op een zoodanige hoogte gevlogen, dat aangenaam reizen ge waarborgd is en hij heeft geen last van stof en roet Maar deze voordeelen zal men zelf wel ondervinden." Uit het drukkersbedrijf. Dezer dagen is te Rotterdam een alge- meene ledenvergadering van de vereeni- ging van onafhankelijke drukkerspatroons in Nederland gehouden. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat -de vereeniging in het afgeloopen jaar tamelijk vooruitgegaan is. Gevormd werd -een commissie om te ko men tot reglementsherziening en een com missie, welke tot taak heeft, de personeels voorziening te bestu'deeren. Het doel dezer laatste commissie is, te komen tot een zui ver overzicht van de werknemers, die on georganiseerd zijn en van die werknemers, die tegenstanders zijn van het verplichte lidmaatschap en derhalve gaarne bij niet- federatieleden willen werken, t eneinde zoodoende de drukkerspatroons, die uit de Federatie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf willen treden, aan personeel te helpen. Ziektegevallen aan boord van de Insulinde. Aneta seint uit Batavia: Het Batavi- aasch Nieuwsblad heeft een onderhoud ge had met het hoofd van den dienst der volksgezondheid, den heer Van Lonkhuy- zen, die meedeelde, dat men ook op andere schepen dan de Insulinde den laatsten tijd. te kampen heeft gehad met gevallen van angina, terwijl deze ziekte reeds geruimen tijd te Bata.via heerscht, maar de gevallen verliepen op ongevaarlijke wijze. Men (ïroeg van geen enkel doodelijk of ernstig geval kennis. Toch is de Insulinde na de kustreis te Soerabaja geheel ontsmet. De heer Van Lonkhuyzen acht een ernstige beschuldiging aan het adres van den Llo'yd over onvoldoende ontsmetting onverdiend Naar zijn meening moet de oorzaak van de ziektegevallen gezocht worden in levende bacillendragers, zoodat ook van officieels deskundige zijde er geen enkele reden is, niet het volste vertrouwen te stellen in de maatregelen van de maatschappijen ter verzekering van de veiligheid van den overtocht. Middengroep. Electrificatie Middengroep. Dhr Welleman (V.-D.j verklaart, dat dit voorstel op hem een onaangenainen indruk heeft gemaakt. In de zomerzitting van 1925 toch zijn op aandrang van Ged. Staten verschillende beginsel-en vastge steld le. voor Walcheren zou de meest eco nomische voorziening zijn door aankoop vanuit Vlissingen via, de gemeente Mid delburg; 2e. Voor de Bevelanden: stroom- inkoop van de P. N. E. M., terwijl de P.Z.E.M. zou dlstribueeren. Van een eigen centrale was dus geen sprake. Dat kon ook moeilijk, want in Jan. 1924 hadden de Prov. Staten een vergelijkend over zicht gekregen, waaruit bleek, dat een eigen centrale in de toekomst tot steeds grootere verliezen zou leiden. Achteraf blijkt nu, dat de toen gegeven cijfers slechts betrekkelijke waarde hadden, om dat de directeur had gerekend met prij zen van 'in 1921 gehouden aanbestedin gen. Met cijfers van die zijde moet men dus zeer voorzichtig zijn. Toen werd een eigen cenfjale ontra den .16 Dec. 1927 werd medegedeeld, dat het contract met de P.N.E.M. gereed gekomen was en nog slechts de onder- teekening behoefde. Nu blijkt echter, dat Gedeputeerde Staten in dit stadium nog op andere mogelijkheden uit waren. Spr. vindt dit een eigenaardige wijze van doen In de handelswereld rekent men zoo iets niet tot de goede manieren. Aankoop van de P. N. E. M. is nu blik baar uitgeschakeld. 'Spr. vraagt: is die nu van de baan? Wal Walcheren betreft: de Prov. en Ged. Staten kennen de plannen van Mid delburg zelfs nu nog niet. De kosten, door Middelburg gemaakt, zu'len worden ver goed. Naar spr. heeft gehoord, zullen deze wel f60.000 bedragen. Maar de ho-ud'ng tegenover Middelburg noemt spr. ook niet ge'ukkïg. Er is niet in onderling over leg gehandeld. De bewering van Ged. Staten, dat het nu aanhangige voorstel het meest econo mische is, maakt niet veel indruk. Het. is al zoo vaak gozegd. Kijken Ged. Staten niet al te veel op het 'begrip: uitbouw van de P. Z. E. M.? Wat de kwestie: eigen centrale of con tract met de Société, betreft, zegt spr., dat men er mee moet rekenen, dat de Société reeds een beduidenden afzet heeft. Ze' kan er dus vrij- voordeelig wat by nemen. Verder zegt spr., dat de gedachte een heden (500; volgens deskundigen, die spr. er over gesproken heeft, belachelijk zijn. Er wordt in de stukken gesproken van de groot-industrie. Spr. weet niet. waar die hier gevonden wordt. Maar j'uist de groot-industrie te Vlissingen (de Schelde en de tinfabriek) heeft zich verstaan met de Société. Zelfs Middelburg, -dat zich vroeger ernstig heeft beraden, over een eigen centrale, voelt zich. veilig bij de So ciété. Mo-eten wij dan nu 'n kleine Centrale er bij gaan bouwen? Spr. oefent vervol gens critiek uit op enkele onderdeelen van de berekening voor een eigen C6n-' trale. Spr. meent, dat aan de juistheid daarvan nogal wat ontbreekt. Slechte jaren in het begin werken ver keerd in 'tquadraat. En di8 zijn bij een eigen centrale te duchten. Zie maar naar Zeeuwsch-Vlaanderen, waar bij een lager tarief veel meer stroom zou kunnen wor den afgenomen. Spr. wijst er op, dat ruim de helft van de bewoners van Zuid-Beveland van g-as is voorzien, en waarschuwt er voor, door het bouwen van een eigen centrale de financiën van onze provincie, welke aan het maximum van haar belastingheffing is, in de waagschaal te stellen. Ook de wegen zullen straks veel geld vragen. Spr. wil graag voor het nageslacht waf doen. Maar ook voor het tegenwoordige, dat toch al reeds zwaar onder de lasten gebukt gaat. Men is beter met één vogel in de hand, dan met tien in de lucht. Economisch is het niet: twee oentrales in de middengroep. De eigen centrale zal in de toekomst toch altijd een stok ach ter de deur zijn, bij tegenwoordige en la tere onderhandelingen met de Société. Bij1 twee contrales op Walcheren ziet spr. het niet gebeuren, dat Vlissingen en Middelburg en de P.Z.E.M. elkander zou den vinden. Terneuzen komt ook niet zoo gauw tot de P.Z.E.M. Wat het vastrechttarief betreft, als men daaraan zoo groote waarde toekent, waar om begint de P. Z. E. M. er in Z.-Vlaan deren niet mee? Mag, zoo vraagt spr., een experiment in het leven worden geroepen, dat zooveel kwade kansen in zich heeft? Laten we Binnenland. De electrificatie der middengroep. Een be sluit van Prov. Staten. De ziektegevallen aan boord van da Inen- linde. Buitenland. Het parlement in Egypte voor drie jaar ontbonden. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEOÉ1 ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE^ HET MIDDEL VAN DR. J. K VAN GRAFHORST. ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER* letten op onze opcenten, 50, 50, 50, 20, 20. Bij inkoop uit Vlissingen zal de mid dengroep vlugger zijn geholpen dan met een eigen qentrale. Ged. Staten en Raad van Bestuur des P.Z.E.M. mogen voor een eigen centrale zijn, de Raad van Advies der P.Z.E.M. verklaarde zich unaniem voor inkoop bij de Société. Dhr Onderdak (S.D.j bestrijdt de heeren Overhoff en Welleman en meent eenige inconsequentie te ontdekken. Men ontraadt nu een eigen centrale en zegt. dat de afname in de middengroep en zelfs in Goes niet zoo groot zal zijn. Maar in de vorige vergadering was er een drin gend schrijven uit Goes, om spoedig een beslissing voor de middengroep te nemen en anders Goes vrij: te laten. Dus was men toen voornemens zoo noodig een eigon,,'kleine centrale daar op te richten. Spr. erkent, dat er in de eerste jaren voordeel zit in aankoop bij. de Société. Ma.ar moet men daarvoor het voordeel in la.tere jaren prijsgeven? De 'Prov. Staten moeten de belangen der provincie vóór laten gaan boven die van M'burg en Vlissingen. Moet men de positie van de Société zoo buitengewoon gaan versterken? Of doet men beter de winsten ten goede te doen komen aan de gemeenschap? 'Spr. gelooft, dat later Middelburg en Vlis singen bij de centrale der P.Z.E.M. zullen aansluiten. Had Spr. die overtuiging niet, dan zou hij niet pleiten voor een eigen P.Z.E.M.-centrale. Beide steden komen la ter bij eventueele onderhandelingen met de Société zwakker te staan, dan wan neer er ook een centrale der P.Z.E.M. is en er dus concurrentie bestaat. Laat men toch in eigen zaak, in de elektriciteitsvoorziening, geloof stellen. Laat men toch niet eerst gedurende 15 jaar de Société sterk maken. De moeilijk heden zullen dan zooveel grooter wor den. Liever eerst eenige verliezen lijden, dan later geen baas in eigen huis te zijn. De heer v. 't Ho ff (A.- R.) vraagt: is het ver langen naar elect riciteit in de mid dengroep (werkelijk groot? In Goes is er een groep, die er sterk naar ver langt, maar in de dor pen zal de afname niet groot zijn. Er is verschil tusschen Noord- en Mid dengroep. In de laatste zijn verschei dene gemeenten, waar men gas heeft. En daar is het verlangen naar eiectriciteit niet zoo groot, vooral als particulieren ook de aansluitingskosten moeten betalen. Spr. zou in ieder geval een gratis licht en stopcontact willen geven. Spr. heeft bezwaar tegen de kleine P.Z.E.M.-centrale. De verdediging van Ged. Staten is negatief, omdat ze die centrale alleen maar vergelijkt met in koop bij de Société. Wanneer de eigen centrale eens werd afgestemd, wat dan? Dan kan moeilijk worden verlangd van Ged. Staten, dat ze zullen verdedigen een voorstel (inkoop bij de Société), dat ze a,erst hebben ont raden. Tegen inkoop bij de Société heeft Spr. echter ook verschillende bezwaren. De mogelijkheid, dat Vlissingen bij de P. Z E. M. komt, acht Spr. niet zoo heel groot. Nu is Middelburg met een brief gekomen. Jammer, dat dit zoo laat is gebeurd,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1