i-i 4 No. 247 Vrijdag 20 Juli 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. ne: ven! r i y het raak! n als EXTRA irking f4.75 f 0.75 IELBURG, tNBEURS. |t genoe- ibonné's g rooter ook de beneemt. imermans, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. I IIS", 1750 M. 2.10 ■505 Orkestcon- mphonieconcert. M. 1.25—,2 50 Or ,15 Kamermuziek. JSEN, 12.50 M. istconcert. 8.50 ïen. .20 K'assiek con- anmuziek. 5.50 estconcert. 8.35 9.05—10.35 enteling in crgk is thans een gemaakt, waarin radio omroep ge- ,1 worden beheerd, igen verleend wor- van 10 jaar. Ei ment in het leven onmiddellijk komt Minister van Bin- ons. Aan de lijst unnen we b ten en- iroegen. In Noor een nieuwe zender met een tweemaal 1 werken als die tschland zender in oorts zijn in En- a gaande tusschen chappi] en de B. an een stuk grond, iw station te bou- [Nederlanders (ook Indsche Leger) van lat bij de Infanterie, tor 5 jaar f 400.- |op aanvrage pros- 1 voeding, bevorde- ">*SB 1 •Ct50 PER .BUSJE )K, Nieuwdorp- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ï!e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertBntifin: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. o. V Ontwapening. De Belgische Kamer heeft Woensdag een aanvang gemaakt met de behandeling van de militaire ontwerpen. De minister van landsverdediging open de de debatten met een rede, waarin] hjj de noodzakelijkheid van landsverdediging aantoonde en verklaarde dat de diensttijd minstens acht maanden moet bedragen. Na hem voerde de socialist P'ieiard het woord. Om de eenzijdige nationals ontwapening te bepleiten? Ja, dat zou men, gezien de houding van de socialisten in' onis land verwachten. Maar zoo was het niet. Hij erkende de noodzakelijkheid van landsverdediging;. Hij verklaarde onmiddellijk de eenzjj!- dige ontwapening niet te kunnen aan vaarden, maar voorstander te zijnl van trapsgewijze en gelijktijdige ontwapening. Verder verdedigde hij een voorstel om den diensttijd op zes maanden te bepalen. Dat is toch merkwaardig! Als in ons land de Christelijke partijen zich op precies hetzelfde standpunt plaat sen alleen met dit onderscheid dat zij de lichting wat kleiner ent den dienst tijd wat korter stellen dan wordt zulks op hoogen toon veroordeeld en! wordt dat beschouwd als het meest ver foeilijke kapitalisme, militairisme, conser vatisme en wie weet wat nog meer, Maar als in België de Socialisten zich op hetzelfde standpunt plaatsen, dan is dat een bewijs van beginselvastheid, ar- boidersliefde, vooruitstrevendheid, enz. iWel een bewijs, hoeveel waarde aan de z.g. oatwapeningsactie kan worden toe gekend. r 1 1 V" Op tfer» verkeerden weg. Onlangs moest beslist worden over de vraag of Ambt-Delden electrischen stroom zou mogen betrekken van het particuliere Twentsch Centraal Station. De Raad van State, geroepen hierover advies uit te brengen, beantwoordde deze vraag toestemmend. Hy had daarbij °-m- overwogen, dat ook de financieels deelneming der provincie bij een publiekrechtelijke beslis sing geen voorrecht kan scheppen bo ven een andere vennootschap die uit particulier initiatief ontstaan en door het publiek gezag erkend is en die hare func tie uitoefent tot tevredenheid der gemeen ten en nijverheidsondememingen aan welke geregeld stroom wordt geleverd, en dat voorts vast wa3 komen te staan dat het Twentsch Centraal Station goed- kooper stroom kan leveren, dan door het z.g. provinciaal bedrijf, de „IJselcentr&le" in 't vooruitzicht was gesteld. De Minister was echter van een an der gevoelen. Hij erkende wel, dat Ambt-Delden dooï de particuliere onderneming goedkooper zou worden geholpen, maar aat kon meen de htf geen reden zjjn om aan dit sta tion de levering te gunnen, daar an ders de geconcessioneerde bedrijven, door de niet geconcessioneerde zouden worden doodgedrukt. De hoofdvraag was volgens den Minis ter dus niet hoe op de meest economische wijze stroom kan worden geleverd, maai koe het best een semi-overheidsbedrjjf in stand kan worden gehouden. Terwille daarvan moeten de afnemers dan maar wat meer betalen. Deze zaak is van belang, ook voor andere streken. .Bij het verleenen van autobus-conces- 8jes hebben we iets soortgelijks kunnen zien. Niet de s'treekbelangen, het belang van de betrokken inwoners, maar het belang jan de Ned. Spoorwegen gaf daarbij den doorslag en was oorzaak, dat niet alleen bepaalde ondernemers,- maar dat tal van ingezetenen ernstig werden gedupeerd. Het behoeft geen betoog, dat wij der- gebjke beslissingen betreuren. ii komen als 't zoo doorgaat op den verkeerden weg. Gevolgen van de hitte. Terwijl gisteren nog van 25 doodelijke gevallen ten gevolge van de hitte in Si- zie werd gesproken, is volgens de laat- g opgaven het aantal alleen in Ne der aantal 16. f reeds 55. In Breslau bedroeg het De la Huerta over Obregon's dood. Adolfo de la Huerta, de voormalige tij delijke president van Mexico, die in de V. S. in ballingschap leeft, heeft verklaard den dood van Obregon alleen daarom te betreuren, omdat hij gewild had, dat hij lang genoeg zou geleefd hebben om „voor zijn vele zonden te hoeten" en gezegd, dat hij „de meest gehate persoon was, ooit aan het Mexicaansohe volk opgedrongen". Nieuwe strijd in China? De conferentie van Chineesche gene raals is geëindigd, nadat de plannen voor de reorganisatie van het leger zijn goed gekeurd. De besluiten hebben evenwel wei nig beteekenis, daar Maarschalk Feng plotseling zijn bereidwilligheid mede te werken ingetrokken heeft. Feng heeft Pe king verlaten zonder afscheid te nemen van Chang Kai Chek en Yen. De verandering in de houding van Feng wordt toegeschreven aan nieuwe mee- ningsverschillen met Chang Kai Chek. De ■hoop op een definitieven vrede tusschen Nanking en Moekden moet opgegeven worden. In Japansche diplomatieke kringen verklaart men, dat overeenstemming tus schen de generaals niet meer te verwach ten is, daar generaal Feng zijn positie in Noord-Ghina tracht te versterken. lepziekie in Engeland. In de gisteren gehouden lagerhuiszit ting zei sir George Courthope, commissa ris voor de houtvesterij, in antwoord op een vraag, dat de Hollandsohe iepenziekte in drie Engelsche graafschappen is gecon stateerd, terwijl verdachte gevallen in drie andere graafschappen werden waargeno men. Op de vraag, of er niets kon gedaan worden om hier eenzelfde sterfte onder de iepen als in Nederland te voorkomen, zeide Courthope, dat alles gedaan wordt om afdoende middelen te vinden om de ziekte te bestrijden. Het lijk van Loewensteln gevonden. Een visschersboot uit Calais heeft gis termiddag aldaar het lijk aangebracht van den op 4 Juli uit zijn vliegtuig gevallen Belgischen bankier, baron Loewenstein. De identiteit werd vastgesteld door het armbandhorloge met opschrift, dat Loe wenstein droeg. Men meldt ons nog uit Rijssel, dat het lijk in verregaanden staat van ontbinding verkeerde. Men was ge dwongen het lijk achter de sloep aan te sleepen. Het hoofd ontbrak, evenals de broek van het slachtoffer. De onderbroek was over de beenen gevallen, zoodat men veronderstelt, dat de bankier zich op de W.C. bevond toen hij uit het vliegtuig viel. De moord op Obregon. Volgens berichten uit Mexico (stad) zul len aanhangers van den vermoorden Obre gon hedenmiddag bijeenkomen wegens de bijeenroeping van een buitengewone zit ting van het Congres. Het zou in de be doeling liggen het Congres te laten heslui ten, dat Calles nog twee jaar het presi dentschap zal waarnemen. (Zooals bekend, is Calles thans vier jaai president, doch is tijdens zijn bewind de duur van het presidentschap voor zijn op volger verlengd tot 6 jaar. Deze wijziging in de grondwet zou dus dan ook voor hem geldig gemaakt moeten worden.) Calles heeft de bevolking opgeroepen, zich achter de regeering te plaatsen en geen gehoor te schenken aan de verrader lijke propaganda, die van de zijde der kerk wordt gevoerd. Tenslotte verklaart Calles dat hij ook den geestelijken vader van den moord zal opsporen. De godsdienststrijd verscherpt? Volgens een telegram uit Washington aan de „Chicago Tribune" vreest men te Washington in goed ingelichte kringen, dat de godsdienststrijd in Mexico, tenge volge van den moord op generaal Obregon scherpere vormen zal aannemen. Deze meening wordt ook gedeeld door den bisschop van Tabasco, den secretaris van het Mexicaansche Katholieke Epis copaat, die op het oogenblik te Brooklyn vertoeft. De bisschop betwist, dat de gods dienststrijd een rol gespeeld heeft bij den moord op generaal Obregon, Hij gelooft, dat de moord om politieke redenen is ge pleegd en verklaart, r dat een dergelijke daad den toestand slechts verergeren kan In Amerikaansche regeeringskringen wordt verklaard, dat Amerika alles in het werk zal stellen om een verandering in iet regiem in Mexico in aansluiting aan den 'moord van Obregon te voorkomen. (iesittckkGlde briljanten. Naar da correspondent van de „Voss. Z." te Warschau meldt, heeft de politie een uitg,eb reiden smokkelhandel in bril janten ontdekt Toen Woensdagmiddag een afdeeling politie een inval deed in het lokaal, waar een soort briljantenbeurs wordt gehou den, ontstond een geweldige paniek onder de aanwezige handelaren. Zij trachtten zich te ontdoen van1 de in hun bezit zijnde steenen; sommigen wierpen ze uit het raam, anderen weer slikten de kostbare steenen in. Het bleek, dat bet meerendeel van de briljanten op onwettige wijze met ontduiking van de belasting was inge voerd. Die waarde van de door de politie nog aangetroffen en in beslag gienomen stee nen bedraagt ruim een millioem dollar. Vier handelaren konden gearresteerd ivesden. De schipbreuk van de Italia. Mussolini heeft den commandant van de Citta di Milano telegrafisch gelast de geredde Italianen onverwijld naar Nar vik te brengen. Hij "heeft voorts bevolen, dat de geredden onderweg niet 'geïnter viewd mogen worden, noch uit eigen be weging berichten mogen verstrekken voor zij te Rome zullen aangekomen zijn. Het hulp schip zal, na de overbrenging der geredden weer naar Spitsbergen terug- keeren om aan de opsporing der nog ver misten deel te nemen. Geen spoor van Amuntfsen. Nieuwe opsporingen op Beren-eiland naar aanleiding van de geruchten, dat een visscher sporen van oen vliegtuig, ver moedelijk de Latham, gevonden zou heb ben, leverden geen resultaat op. Zooals vroeger gemeld, geloof',; men, dat de ge ruchten ongegrond zijn De Krassin kwam in de Koningsbaai aan. De overlevenden der Italia, die er allen goed uitzien, behalve Mariano, wien naar verluidt, een voet'is afgezet, werden door de bemanning dor Citta di Milano met luid gejuich ontvangen. Korte berichten. In de eerste helft van hef jaar zirjn er uit Zwitserland 2,200 personen naar overzeesche gewesten geëmigreerd. Tengevolge van het inslaan van den bliksem is het dorp Rokowitz, naar uit Lemberg wordt bericht, nagenoeg geheel afgebrand. Twee honderd personen zfln dakloos. 10 Bij een schipbreuk bij kaap Laf zijn 10 dooden en 49 gewonden te betreuren. Uit een pas gepubliceerde statistiek blijkt, dat in Duitschland in de eerste zes maanden van dit jaar 35 spoorwegonge vallen, waarbij verschillende van ernsti- gen aard, hebben plaats gehad. In Beie ren zijn-in de laatste twee jaar niet min der dan 78 menschen bjj' spoorweg-ongo- vallen gedood. Te Tiflis is gearresteerd de chef van het plaatselijk bestuur der Gepeoe, onder beschuldiging van malversaties. Do ar restatie heeft in den gehoelen Kaukasus groote sensatie verwekt. De sowjet-bonden hebben "opnieuw 16.000 roebel naar Zweden overgemaakt als .steun aan de stakende mijnwerkers aidaar. Tengevolge van het inslaan van den bliksem is het Poolsche dorp Rokewfce genoeg geheel afgebrand. Twee honderd personen 'zijn dakloos. Naar het Wolff Bureau uit Keulen- meldt, verdronken bij "het baden tusschen 117 Juli in rivier van Koblenz tof den Beneden-Rijn niet minder dan 60 per sonen, van wie 30 in het gebied van Keu len. De reis van de Koningin. Norsk Telegrambureau meldt d.d. giste ren uit Oslo: Koningin Wilhelmina en prinses Juliana kwamen dezen morgen te Finse aan waar zij enkele dagen zullen vertoeven voor haar vertrek naar Nederland. De Koningin en de Prinses maakten met gevolg tochten door Jotunheimen en be zochten de meest bekende plaatsen. Prips Hendrik. Op de doorreis van Helsingfors naar Stettin heeft Prins Hendrik der Nederlan den de oude Hansastad Reval, tegenwoor dig Tallinn geheeten, hoofdstad van de republiek Hstland, bezocht. Het strenge incognito werd bewaard, zoodat aan de boot enkel een vertegenwoordiger van b'uitenlandsche zaken, dr Lep'pik, en de consul der Nederlanden, de heer Van den Bosch met mevrouw Van den Bosch ter verwelkoming aanwezig waren. De Prins bezichtigde de voornaamste bezienswaar digheden der stad; het stadhuis, het Schwarzhaupterhaus en het parlementsge bouw, en reed daarna, langs de mooie zeepromenade naar het buiten Marien- berg, waar Z.K.H. de gast was van den heer en mevrouw Van den Bosch. Ongezegelde ledenreglsters. Men deelt ons van bevoegde zijde mede: Het is <ten Minister van Financiën ge bleken, dar vele vereenigingen andere dan coöperatieve ongezegelde leden- registers hebben aangehouden, daar zij meenden dat deze ledenregisters niet aan zegelrecht waren onderworpen. Deze mee ning is evenwel onjuist. De registers, waarin door leden een ondeirteekende ver klaring van hun' toetreding als lid wordt gesteld, zijn onderworpen aan zegelrecht naar de oppervlakte van het papier. De Minister wenscht de vereeniginigen in de gelegenheid te stellen bij wijze van transactie, dus zonder boete, de ze gelrechten voor begane overtredingen te voldoen. Zij moeten daartoe, voor 7 Oct. a.s. naar den ontvanger van het zegel, waaronder zij ressorteeren gaan! met vol ledige gegevens, waaruit kan blijken, hoe veel zegelrecht naar de oppervlakte van het papier berekend, sedert de invoering der Zegelwet "1917 zou moeten betaald zijn. Wordt het zegelrecht alsnog voldaan, dan kan vordering van boete achterwege blijven. Ter voorkoming van onaangenaamhe den, raden wij de secretarissen der ver- eenigingen aan, zich met hun ledenre- gister naar den ontvanger te begeven. Friesche arbeiders naar Duitschland. Dezer dagen hebben ten gemeentehuize van Schoterland besprekingen plaats ge had tusschen de heoren Van Lier, chef van de afdeeling Arbeidersbemiddeling bij den Rijksdienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling, Dr Kapma, directeur der Ned. Arbeidsbeurs te Ober- hausen en B. en W. van Schoterland en correspondenten der Arbeidsbemiddeling der gemeenten in den Zuid-Oosthoek van Friesland omtrent de werkgelegenheid in Duitschland. Uit de door de heeren Van Lièr en Dr Kapma verstrekte inlichtin gen bleek dat er sedert het vorige jaar door bemiddeling van de openbare orga nen der Arbeidersbemiddeling een groot aantal paardenknechten, melkers en sei zoenarbeiders (Bietenrooiers) in Duitsch land vooral in Rijnland waren te werk gesteld tegen een flink loon, dat in vele gevallen hooger was dan door arbei ders hier wordt verdiend. Het aantal aanvragen om arbeiders overtreft dan ook geregeld het aantal aan biedingen van werknemers. Voor ongehuwde personen in het bijzon der, doch ook voor gezinnen, waarvan de leden besté melkers zijn, bestaat er tegen woordig een zeer goede kans om tegen een flink loon weder in Duitschland te werk gesteld te worden, zooals voor 1914 het ge val was. Nadere bijzonderheden omtrent ver dienste enz. worden verstrekt door cor respondenten der Arbeidsbemiddeling in de verschillende gemeenten. De ziektegevallen aan boord van de Insullnde. Op het oogenblik wordt een vrouwelijke passagier die aan boord van de Insulinde ziek is^geworden, verpleegd in het Diaco- nessenhuis te Utrecht. Het Utreohtsch Dagblad heeft gistermiddag een onder houd gehad met haar echtgenoot, die zich eveneens aan boord van de Insulinde be vond. Daaraan ontleenen wij het volgende- „Wij kwamen uit Swaroe bij Malang op Java en reisden aan boord van de Insu linde tweede klas. Tot Sabang ging alles goed, maar voorbij Sabang kwam de mi sère: hevige keelontsteking en hooge koort sen. Nu wil men beweren dat de oorzaak der ziekteverschijnselen moet worden ge zocht in het baden dat sommige passagiers te Sabang hebben gedaan, maar nóch mijn vrouw, nóch ik hebben aan dat baden mee gedaan en tóch kregen wij alle twee een ontstoken keel en temperatuurstijging. Bij mijn echtgenoote openbaarde zich wel dra een keelgezwel, dat door den dokter aan boord in verband werd gebracht met de ontsteking van de keel en door hem niet werd aangezien als een omstandigheid voor bijzondere zorg. Na onze aankomst in Utrecht moest mijn vrouw juist voor dat keelgezwel direct worden opgenomen in een ziekenhuis, reeds dadelijk na 't eerste medische onderzoek! Nu wil ik gaarne er kennen, dat de dokter aan boord hard heeft gewerkt en mèt hem de militaire des kundige, die zich onder de passagiers der Insulinde bevond, maar men heeft het bui- tengewoon-groote verzuim begaan, alles te laten, wat voor ontsmetting en hygiëne noodzakelijk was te achten. In onze hut, waar mijn vtouw aanvankelijk ziek lag, lag op den grond een tapijt; uit den aard Binnenland. Vergadering van de Prov. Staten. Het zegelen van ongezegelde ledenregis ters. Stukken voor den Gemeenteraad te Mid delburg. Buitenland. De moord op Obregon. Het lijk van Loewenstein gevonden. der zaak werd herhaaldelijk op den grond gemorst, als gebruik moest worden gemaakt van spuw-kom e. d. Als een pa tiënt in deze beperkte ruimte ligt en men moet haar in die ruimte verplegen en be handelen, dan is het duidelijk voor ieder een dat morsen in zoo'n hut met den bes ten wil niet vermeden kan worden. Er moest in bed worden gegorgeld, er moest op bed worden gewasschenMaar in onze hut bleef het tapijt van pluche rustig op den grond liggen, ondanks alle gevaren voor besmetting die daaruit dreigden. Ten slotte werd deze nonchalance den passa giers te bar en zélf hebben zij toen die ta pijten in hun hutten weggenomen en den, vloer zooveel mogelijk gereinigd. Een andere grief. Als de dokter de keel der patiënten onderzocht zoo ging het ten minste in onderscheidene hutten dan gebruikte hij voor dat onderzoek een spatel, die na gebruik gedeponeerd werd in een zakje aan den wand van de hut. En kwam de dokter den volgenden morgen terug, dan werd de spatel weer uit dat zakje genomen en werd met datzelfde in strument de keel opnieuw onderzocht. In- tusschen hadden die spatels vierentwintig uur open en bloot in de hutten gehangen, onder bereik van iedereen, door verschil lende menschen aangepakt. Voor de patiënten die bedlegerig waren, was in de afdeeling tweede klasse één bed-ondersteek beschikbaar! Als een hun ner die steek in gebruik had en zij was noodig voor een patiënt die erger was, dan verhuisde de steek naar die andere hut en moest patiënt nummer één maar naar de toilet aan boord gaan, door toch tige gangen naar de tochtige W. O., hoe wel de patiënt een niet onbelangrijke tem- peratuursverhooging vertoonde. Er was één inhallatie-toestel aanwezig. Na gebruik bij den eenen patiënt, droeg men het toestel naar de hut van den an deren patiënt. Van ontsmetting 'kwam na tuurlijk alweer niets. De patiënten die geïsoleerd werden, za gen zich een afgeschoten gedeelte op het promenadedek aangewezen. In die isola tie-ruimte mochten geen familieleden der patiënten komen; natuurlijk een maatre gel, waartegen niemand bezwaar kon heb ben. Maar terwijl de familieleden geweerd werden, liepen de kapitein en de officieren en het bedienden-personeel ongehinderd langs de matrassen waarop de patiënten lagen en al deze passeerende personen mengden zich even later weer onder da gewone boot-passagiers. De dokter deed al zijn best maar hij was voor zóó'n aantal ziektegevallen niet berekend en draafde achter de voorzorgs maatregelen voor ontsmetting en hygiëne aan, inplaats van die hoog-noodige maat regelen vooruit te zijn. De wijze van isoleeren en het dreigende gevaar dat men te Marseille niet het schip zou mogen verlaten, hebben tallooze pa tiënten er toe gebracht, om zich beter te houden, dan zij in werkelijkheid waren. Heel wat gevallen van oploopen van tem peratuur zijn verzwegen, men is zélf maar aan het gorgelen gegaan en heeft gepro beerd om zich zelf te redden, uit vrees in Marseille niet te zullen kunnen débarkee- ren door verblijf in de isoleerafdeeling. Ik heb nog een paar ernstige bezwaren. Als men vooruit tickets heeft genomen om uit Marseille met' de rapide naar Hol land te komen, maar men wordt door over macht (ziekte) gedwongen om aan boord te blijven, dan is men z'n geld van die tickets kwijt. Terugbetaling vindt niet plaats. Dat is zéér onbillijk. In de rapide naar Holland was absoluut gebrek aan gewoon drinkwater. Wie drin ken wilde, moest bronwater Victoria gebruiken. Aan alle stations waar de trein stopte, zag men de passagiers met flesch- jes over het perron hollen, om ze met drinkwater te vullen. In de smoor-heete coupé'? was één roep om gewoon water maar het was in den trein niet te krijgen Aan boord van de Insulinde waren twee lijkkisten aanwezig voor vervoer van over ledenen. Verscheiden gestorven passagiers zijn eenvoudig over boord gezet. Waarom niet in verschillende plaatsen, Perim, Su ez, Colombo, een depót gevestigd waar kis ten voorradig zijn?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1