No. 246 Donderdag 19 Jnli 1928 42e Jaargang FEUILLETON VAN H00GER ORDE. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. i, l L D Irecteur- H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11.. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. 'ik Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummers fü.05 Prijs der AdverfentlBn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. V Partijdige benoemingen. Die liberale N. R. Crt. heeft maar even twee lange artikelen gepubliceerd waarin een overzicht werd gegeven „om trent de gedragslijn, welke bij de benoe ming tot notaris, in het bijzonder door den tégenwoordigen minister van justitie gevolgd wordt." Men heeft deze artikelen in verband ge bracht met zekere JuHi-gobeurtênissen. Geheel ten onrechte evenwel. Het gaat hier bij het liberale orgaan' om het recht. Afkeerig als het is en steeds geweest is van alle partijdigheid bij benoemingen, heeft het 'tnoodig geacht eens flink aan het -klokketouw te trekken'. De wijze waarop1 de Antirevolutionaire partij misbruik maakt van' haar macht en 'invloed om openbare ambten aan haar partijgenooten in handen te spelen, begint zóó in' hef oogloopend te worden, dat hef liberale orgaan niet lan'ger kan zwijgen. In 't bijzonder op „den rechtervleugel der antirevolutionairen, n.l. de Gerefor meerden. of Afgescheidenen" (is dat niet mooi gezegd?) blijken' hier de .zondaars te zitten. Wat zij aandurven gaat alle perken te buiten. En het ergerlijke is dat de Minister vain Justitie daaraan zijne medewerking verleent. Zooals gezegd, twee lange aktikelen had het eerzame liberale orgaahl, dat wars fs van alle partijdigheid, noodig om deze benoemingsschandalen eens behoorlijk pit de doeken te doen. Hoe is 't mogelijk, vroeg menigeen na het lezen! van deze artikelen, dat zóó iets bestaan kan! Nog echter was men niet bekomen van zijn verwondering 'en verbazing, of daar kwam al de tegenspraak. De leugen!, hoe snel ook, werd onmid dellijk door de waarheid achterhaald. Wat door de N. R. Ct als feiten! was medegedeeld, bleken! niets anders dan fantas i ë-n te zijn. Het Ned. Correspondentiebureau kwam Ö.l. met het bericht, dat onder het be wind van minister Donner tot dusverre hebben plaats gehad 16 overplaatsingen en! 93 benoemingen van notarissen, en dat daarvan' betrekking hadden op „a.r. en gereformeerden" onderscheidenlijk 4 (van de 16) en' 5 (van de 93/." Blijkens de verkiezingen van "de laatste jareh worden op de Antirevolutionaire carididaten ongeveer 12 pCt. van hef aan tal stemmen' uitgebracht. Ein van de benoemde «notarissen ble- kekï er even 5 p'Qt. tot de A.R- partij te behooreni. En dan .durft de liberale N. R. Crt. vata ergerlijke partijdigheid ten gunste van de Antirevolutionairen te spreken. Nooit van gehoord? Er is een spreekwoord dat ze'gt, dat wie boter op het hoofd heeft, verstan dig doet niet in de zon te gaan staan. Dat heeft ook da N. R. Crt- zeer goed begrepen, toen het schreef over partijdige beh'oemingen- Onmiddellijk begon toen het geweten te kloppen. Als vanzelf werd gpdacht aan do dageïT van de liberale overheersching- Daaróm werd al bij voorbaat met na druk verklaard, dat het beslist oriwaar is, dat vroeger de liberale ministeries Naar het Engelseh. 24.) _o- Krankzinnig van pijn anders ge loof ik nog steeds, dat mijn oude vader rpo iets niet zou hebben gedaan scheen rijn kracht verdubbeld. In een pogen- Wik had hij de kist half door 't venster en 't volgend oogenblik hoorden wij haar neerpiassen in de rivier, beneden. De kostbare tarwe in de rivier gesme ien ten aanschouwe van de uitgehongerde oproerlingen! Een! gehuil van woede en wanhoop verhief zich. We zagen op de Avon duizenden van de dwarrelende graan korrels, welke de stroom meevoerde. En kele mannen zwommen ze na en grepen er hier en daar een handvol; maar vlak by den molen was veel stroom en al het graan was spoedig verdwenen, behalve Wat er nog in de kist over was toen haar op 't droge gebracht had en rom vochten de mannen nog als dui vels. ^ij konden er niet naar zien John ik. 'tWas een schouwspel, dat ieder- ®en geroerd zou hebben tot in! Het diepst Ta® zijn ziel. Abel Fletcher zat op z'ü overige kis- partjdig waren-. Heeft, zoo vraagt het blad, iemand ooit gehoord dat een candi- daat werd benoemd of een notaris werd overpeplaatst, omdat hij vrijzinnig was? Het an!twoord kan ontkennend luiden. Nooit van. gehoord. Nooit. De liberale ministeries zochten altijd Haar bekwamen en geschikten. Wie bekwaam was en' geschikt had een kans. En nu gold als een vaste stelregel, da.t wie tot de Antirevolutionaire partij bet- hoorde, als onbekwaam en ongeschikt werd beschouwd. Uit het A.R. Nazareth kon niets goeds komen. Dat stond vast. En daarom werden Antirevolutionaire candidaten steevast gepasseerd. Niet om „vriendjes" voor te trekken f Niet om een zekere groep der bevolking achteruit te zetten! Hoe komt men er bij? „Dat is beslist onwaar." Alleen het landsbelang werd in het oog gehouden. Alleen „bekwamen en ge- schikten" werden benoemd en die vond men toevallig alleen in vrijzinnige krin gen, en nooit in het Antirevolutionaire kamp. Etn als Minister Donner ze dan zoo nu en dan wel weet te vinden? Wel ,dan blijkt daaruit alleen dit, dat hij goed beschouwd niet bekwaam en ge- geschikt, is, dit ambt waar te nemen e'n' dat hij, zou 'tgoed zijn, voor een vrijzinnig minister behoorde plaats te ma ken. Vroeger waa 't anders. Diat bij de benoeming van notarissen rekening wordt gehouden" met den aard der bevolking, zoodat b.v. in Katholieke streken ook Katholieke notarissen wor den benoemd, acht de N> R. Crt. niet ongewenscht. Maar 'tis öiet noodig, meent het blad, in uitsluitend Protestantsche streken een zekere, scheiding door te voeren. En dan heet het verder; vroeger werd daaraan "nooit gedacht. D'it kan worden toegegeven. Vroeger onder 't vrijzinnige regime werd daaraan' nooit gedacht. Vroeger werden uitsluitend vrijzinnigen b'em'oemd. Men dacht er zelfs niet aan, ook candidaten van andere richting een kans te geven. Maar gelukkig is daarin,1 verandering ge komen. 'tls een niet geringe vooruitgang meer vrijzinnige vrijzinnigen zullen dit gaarne toegeven dat daaraan nu wed gedacht wordt. Eeh rumoerig congres. .In de openingszitting van het jaaT- hjksch congres der Engelsche mjnwer- kersfederatie hebben zich tooneelen af gespeeld als nog nooit zijn voorgevaren. Communistische gedelegeerden aan wie de toegang was ontzegd, 'drongen tof de galerij door, stoorden de vergadering en eischten dat men hen zou aanhooretn. Er ontstond een helsch kabaal en ge schreeuw. De voorzitter, Herbert Smith, sommeer de de Schotsche gedelegeerden om heien te gaan en toen zij dit weigerden, ging hij zelf naar de galerj' en wierp twee ten, uitgeput, ik denk niet alleen van physieke pijn, maar ook van gewetens wroeging. John zag naar hem eri wendde toen zijn gelaat van hem af. Een oogenblik luisterde hij stil naar 't geschreeuw bui ten en toen richtte hij zich tot mijn vader; „Mijnheer, gij moet mee komen; er is geen seconde te verliezen, ze zullen ter stond de molen in brand steken?" „Laat hen 'tmaar doen!" „Laat hen en Phineas is hier ook;" Mijn arme vader! Hij stond ineens op. Wij Kregen hem mee naar beneden, hij had veel pijn, maar sprak geen woord tegen en slaakte geen effkele klacht. In 'n ommezien waren we uit 't gezicht langs 't smalle pad, dat van den molen naar de looierij leidde. „Wilt u mijn arm nemén? we moeten ons haasten." „Naar huis?" zei mijn' vader. „Neen, mijnheer, niet naar huis; zij zj'n daar-nerder dan gij; uw leven is geen uur zeker behalve als gij soldaten vraagt om u te beschermen." Abel Fletcher schudde van „neen". De strenge, oude Kwaker bleef beginselvast. „Dan moet ge u een tijd latog verbergen, gij beiden, kom naar mijn kamer, daar zult gij veilig zijn. Dring er op aan, Phi- Ueas, terwille van u en hem!" der raddraaiers er af, waardoor ten slotte de orde hersteld werd. Het reddingswerk aan de Pool. Op het oogenblik zijn totaal dertien Noorweagsche, Zweedsche, Russische, Ita- liaansche en Fransche bodems met 13 vliegtuigen of watervliegtuigen aan het zoeken. In een officiëele nota wordt gezegd, dat, zoo de „Latham" het bankengebied heeft kunnen bereiken, hetgeen mogelijk is bij den exceptioneel sterken bouw van het vliegtuig, er .ook reden is te hopen, dat Amundsen, Guilband en hun metge zellen nog gevonden kunnen worden. Wij hebben reeds gewezen op de nood zakelijkheid om de „visschersverhalen" over het vinden van sporen van Amund sen met de noodige reserve te lezen. In dit verband wijst het Noorsche Tel. Bu reau er reeds op, dat het spoor van wie len, dat op Beren-eiland gevonden zou zijn (zie ponder telegrammen in ons nr van gisteren) in geen geval van het La thamvliegtuig afkomstig kan zijn, daar dit... geen wielen heeft,'maar een wa tervliegtuig 'is! In bevoegde kringen gelooft men nog steeds, dat Amundsen en zijn gezellen zich bg de Alessantri-groep bevinden. Dit vermoeden steunt ook vooral daar op, dat het ballonomhulsel van het gToote luchtschip zoowel door de Amundsen- froep als door andere yiiogers uitstekend on gezien worden. Het Tass-agentschap meldt, dat de „Krassin" in den afgeloopen nacht het vliegtuig van Tschoechnowski aan boord heeft genomen en naar Kingsbay is ver trokken. Onderweg ontmoette de „Krassin" de „Braiganza" en bracht op deze de voor de hulpverleening van Tschoechnowski uitgezonden ski-manschappen over. Hitte err onweer. Te Rome en ten Noorden daarvan be reikte de temperatuur gisteren een hoog te van 37 tot 39 graden Celsius. Er zijn verscheidene dooden tengevolge van de hitte, o.a. te Pisa, Milaan, Savon-a 'en elders. Op verschillende plaatsen braken branden uit, die millioenen Ere schade veroorzaakten. Na de hitte van de laatste dagen woed den Dinsdagavond laat in verscheidene deelen van Oostenrijk hevige o-nweders, die hier en daar mot wolkbreuken e'n hagelslag gepaard gingen. Aan den oogst is belangrijke schade toegebracht. Door den bliksem werden verschillende branden veroorzaakt. Uit Warschau wordt gemeld, dat ruim 50 personen die in de verschillends me ren en rivieren, verkwikking b j de heer- schende geweldige warmte zochten, ver dronken zijn. Na twee 'dagen van betrekkelijke af koeling is de hitte gisteren weer over het grootste deel van- Engeland komen opzetten. Te 2 uur wees de thermometer te Londen in de schaduw 83 graden, 9 graden meer dan Dinsdag, en het kwik bleef stagen. Te Birmingham was' het 85, en in verschillende plaatsen in het Zuiden ongeveer 88 graden. Uit tar van gemeenten ten platteland© komen belich ten van gebrek aan water door de lang aanhoudende droogte. In den afgeloopen nacht hebben zware onwedeTS gewoed bovèn geheel Zwitser land. Maar mijn vader was als .gebroken en liet zich gewillig leiden, waarheen we fwilden, en zoo gebeurde 't, dat ik na een langen tijd, nu eens weer in Sally Watkin's zolderkamertje stond, waar John Halifax, sedert ik hem daar voor 'teerst gebracht had, steeds gewo'önd had. Sally was uit, om naar ,ioproer te gaan zietn. Niemand zag ons behalve Jem en Jem zou ons niet verraden. „Nu", zei John, haastig zijn bed op schuddend, opdat vader er in kon liggen „gij moet u beiden erg stil houden. Ge zult hier allicht den nacht' moeten door brengen. Jem zal u licht eH avondeten brengen. Maak 't u zelf gemakkelijk, Abel Fletcher C" „Ja." 'I Was vreemd hoe beslist en, met hoeveel respect toch ook, hij sprak en hoe kalm/mijn vader antwoordde. „En Phin<&s," eH Tij sloeg, gelijk vroeger, zijn arm om mijn schouder „je zult wel op je zelf p-asson. Ben je nu wat sterker dan vroeger?" Ik greep z'n hand zonlder te antwoor den. Alles geschiedde om bestwil als 't mij maar mijn David weder gaf. „Nu dan, dag jk moet we$l" „Waarheen?" zei vader, zich oprich tend. „Probeeren of ik 't huis en de looie rij ka.n redden ik vrees, dat we de mo len moeten op'gevem!. Neen, houd me niet Die pasgekozen; President van Mexico Obregon, die Maandag j.l. werd doodgeschoten. De moord op Obregon. Uit Mexico wordt -gemeld; Slechts met de grootste moeite kon men beletten, dat de menigte den moordenaar van Obre gon lynchte. De dader verklaarde, dat hij geen politieke doeleinden had, maar de politie trekt die bewering in twijfel. Er zijn bewijzen, dat men hier met een moord met voorbedachten rade te doen heeft. In een zak van den moordenaar vond men -een brief, tot zijn familje ge richt, waarin te lezen stond: „Daar ik weet, dat ik voor de naleving van mijn beginselen zal moeten sterven, zeg ik u vaarwel." De dader heeft absoluut geweigerd iets omtrent zijn motieven mede to deelen. Het is nog volstrekt niet te voorspellen, welken invloed deze moord zal hebben op den politieken toestand. De politie onderzoekt met de grootste nauwkeurigheid, of de moordaanslag; 8p Obregon door één persoon is voorbereid, of dat men hier te doen heeft met een samenzwering. i - f I Alle autoriteiten, ook president Calles, nemen het diepste stilzwijgen 'in acht. Ernstig spoorwegongeval nabij Warschau. Een ernstig spoorwegongeluk heeft Dinsdagmorgen plaats gehad op het sta tion Lescno bij Warschau, waar een goe derentrein op een personentrein inreed. Zes wagons werden gedeeltelijk in elkan der geschoven- waaronder twee, welke féheel gevuld waren. Het juiste aantal ooden en gewonden is nog niet ge meld. Het opruimingswerk is nog in vol len gang. Bootworkersstaking le Duinkerken. Volgens- een telegram uit Duinkerken hebben 'daar twaalfhonderd bootwerkers den krbedd neergelegd. Zij eischen een loonsverhooging. De werkgevers zijn ge neigd dezen eisch in te willigen op voor waarde, dat de bootwerkersvakvereemi- ging zich niet langer tegen overwerk zal verzetten. De vakvereeniging heeft de regeling van deze kwestie afhankelijk ge steld .van het tot stand komen eener nieuwe arbeidsregeling. Er zijn één-en-twintig schepen door de staking getroffen, die allen arbeid in de tegen, Phineas. Ik loop geen' gevaar; iedereen kent mij, verder ben ik jong; pas maar op je vader. Ik zal spoedig terug komen." Hij drukte mij hartelijk de handen1 - daarna hoorde ik hem de trap afgaan. De avond ging langzaam voorbij. Mijn vader, uitgeput door de pijn, lag te dut ten .Ik zelf vergat half en half alles, waf. er dien dag gebeurd was 't scheen' maar twee weken inp-laats van twee ja ren geleden, dat John en ik hier hadden ^Izeten om voor 'teerst onze Shake speare van buiten te leeren'. Voor de schemering viel zag ik nauw keurig rond. 't Was veel veranderd; 't meubilair was erg verbeterd. Een hoek was vol planken, waarop boeken jonden, meest wetenschappelijke en practische. John's smaak was niet voor de gang bare letterkunde van den dag; ik vond geen dichter onder zj'n boeken, behalve Shakespeare. Hij oefende zich blijkbaar nog steeds in de mechanica. In de ven sterbank lag een telesoo-o-p, de cylinder was, van bordpapier, waarin de lenzen Vernuftig pasten. En 'op een stoel stond een weefgetouw, erg klein, waarop hij reeds bezig was iets ie weven. Ik had naar al deze dingen zitten kijken, zonder er op te letten, _^lat mijn vader wakker yvas en dat zijn scherp oog dit alles eveneens opmerkte. Binnenland. Een auto te Bentveld door een tram ge grepen. Belangrijke order voor onze steenindustrie Schrijven van B. en W. van Middelburg aan Prov. Staten over electrificatie der middengroep. Buitenland. Havenstaking te Duinkerken. Hitte en onweer in verschillende landen. haven dreigt te verlammen. Er wordt ook over een staking van de zeelieden ge sproken. i j Tunnel idoor de Pyreneeën. De nieuwe tunnel, die bj Canfranc da Pyreneeën doorboort, is gisteren plechtig geopend. President Doumergue en koning Alf-ons namen aan de plechtigheid deel. De nieuwe tunnel maakt een snelle ver binding tusschen Pau en Saiagosaa mo gelijk. Korts berichten. Het tekort van den Oostenrijkschen staatsdienst over 192? blijkt in ronde cj- fers 135 miljoen schilling te bedragen, wat iets meer dan drie percent hooger is dan geraamd werd. Het tekort is geheel ontstaan door buitengewone uitgaven. Da loopende rekening toont tot dusver een overschot van ongeveer 111 miljoen aan. Bij Caltanisetta op Sicilië zijn drie arbeiders in een zwavelmjn door het instorten van een schacht bedolven, Op het vliegveld Curtisfïeld is da Oceaanvlieger Levine met zj'n vliegtuig „Columbia" naar beneden gevallen. Le vine bleef evenals zijn metgezel majoor Fleming, ongedeerd. v Gisterenmiddag is het draadloöza telefoonverkeer tusschen Zwitserland en Npord-Amerika geopend. De Berlijnsche waterleiding deleft mede, dat Maandag per hoofd der be volking 269 liter water is gebruikt. De spoorbaan en do warmte. Naar aanleiding van een dezer dagen te WinkelRuhp-olding tengevolge van 't uitzetten van de rails door de warmte gebeurd ongeluk, waarbij een locomotief eni twee wagens ontspoorden en van den dijk in een bergstroompje tuimelden, heeft de correspondent van het Handels blad zich tot enkele deskundigen van de Nedorl. Spoorwegen! ge-wend. Wij laten hier een! jna ander- uit dit onderhoud volgen: „De ingenieurs Maas Geesteranus en Kemper, wieri wj' o.a. vroegen of ongeluk ken door het uitzetten der rails in Neder land tot de onmogelijkheden behoorden, konden dit niet garandeeren, al achtten zj' do kanis uiterst gering. In! den loop der wintermaanden, vertel den zj ons, vertoonen de rails die nooit geheel aansluiten, neiging om zich te ver lengen in de richting, waarin de treinen zich bewegen. Een gevolg hiervan is, dat de onderlinge afstanden na deze kou- „Die jongen werkt hard," zei hj, half in zich zelf. .„Hij- heeft flinke handen en een helder hoofd." De avond viel, minder vreedzaam dan' gewoonlijk, over Norton Bury; want als ik 't waagde 'traam te openen .hoorden! we ongewone en onheilspellende gelui den in de stad. Ik rilde inwendig. Maar John was flink eH moedig en bovendien „ieder kende hem". Hij was zeker wel veilig. Jem kwam met het avondeten' binnen; maar hij kon ons Hiet veel nieuws ver tellen. Hij scheen erg spraakzaam en merkte op, dat „de baas er weer goed uit zag," en vroeg dit niet een „lief vertrek was.'-' Ik roemde 't zeer en vroeg of z'n moe der 'tnu wat beter had? „O, zéker. Mjnheer Halifax betaalt goed en moeder zorgt eirg voor hem; niet dat hij zooveel noodig heeft, want hij' is meestal uit, den gehoelen dag." „Wat doet hj 's avonds?" I „Studeeren," zei Jem met een veelbe- teeken-enden blik. „Hij is verschrikkelijk geleerd." „Maar hij is ook erg goed- voor ons on voor moeder." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1