No. 244 Dinsdag 17 Juli 1928 42e Jaargang Buitenland. FEUILLETON VAN H00GER ORDE. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. D irecteur- H oof d redacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, Bike regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting, Naar bet herstel? Wij hebben onlangs de aandacht geves tigd op een moedgevende uitspraak van Mr van Wijnbergen, die met ernst en kracht herstel der rechtsohe samenwer king bepleitte. In dit verband willen wij ook een Chris- teljjk-Historische stern beluisteren. „Nieuw Christelijk Leven", het Chr. H. orgaan te Groningen, schreef onlangs over het parlementair gesukkel sinds de stem ming over het gezantschap, en merkte o.a. op: „als dat nóg een jaar zoo duren moet, dan kunnen wij onze politieke actie wel staken, want al wie zelt oordeelt, zat zich dan afkeeren." En na dan gewezen t9 hebben op het feit, dat Mr Schokking op de algemeene vergadering van de Unie ook niet de minste vastigheid voor de toekomst kon geven, vervolgde het blad: „Het eenige, wat schijnt vast te staan, is, dat wij1, waarschijnlijk nog wel 4 jaren zóó zullen doorsukkelen. En wat daarop m.i. in waarschijnlijkheid volgt is: dat de gezonde politieke verhoudingen nooit meer zullen terugkeeren. En dit is een noodlottig vooruitzicht. Indien we straks den stembusstrijd weer konden ingaan met de lichtende hoop: nu hebben de Christelijke partijen door de ervaring geleerd en zullen ze op rechte toenadering zoeken dan zouden wij immers het rechte strijdersvuur in ons ontstoken voelen! Het zou de moeite waard zijn om eendrachtig mee te hel pen dén smaad van 1925 uit te wisschen en ónze geünieerde tegenstanders te loe ren, dat er wel degelijk een gemeenschap pelijke wortel en ook een antithese is. Maar daar komt allicht niets van in. De partijen zijn, tot nog toe, blijkbaar te benepen om principieel te wezen. Het waschvat voor de handen der onschuld is steeds bp de hand. Dat het volk wacht op daden, dat de politiek meelevenden van wier actie zooveel, eigenlijk alles afhangt, den toestand meer dan moe zpn, dat het knusse gebabbel ten Binnenhove zeer, zéér velen begint te vervelen, dat het noodig is, de mannen, aan wie wij' ons vertrouwen schenken, er in zullen slagen om dien grondslag te vmden, die voor vruchtbaren arbeid noodzakelijk is waarlijk, dat wordt te weinig overwogen! Het kan en mag zóó niet blijven." Men ziet hieruit, dat dit Christelijk-His- toxische orgaan tamelijk pessimistisch ge stemd is. En toch geeft dit gevoel van onvoldaan heid weer eenige hoop. Het moedbenemende was juist, dat ve len den tegenwoordigen toestand nog zoo kwaad niet schenen te vinden. Dat er eenige onrust komt, dat gevoeld wordt: „het kan en mag zoo niet blijven", is misschien nog niet een eerste stap in de goede richting, maar 't geeft toch hoop dat straks de eerste stap gedaan zal wor den, en da,t gepoogd 'zal worden, over en weer, oprechte toenadering te zoefcem. Hitte In ütet buitenrand. Zondag is het te Berlijn met 38-7 graad Celsius ini de schaduw, de warm- - ste <lag van de laatste 30 jaar geweest. Naar het Engelseh. o r Jessop kwam binnen en ik was blij dat ik weg kon .gaan om een uurtje op mijn oude plaats in dén tuin te zitten, uitziende over weiden en oogstvelden; fk za8 toen ook, op hoeveel plaatsen 't half- rilPe graan reeds afgesneden was en in magere schooven hier en daar op "t veld stond. Toen de dokter was heengegaan, riep mijn vader z'n geheele huishouding binnen, waartoe nu ■pok de tuinjongen, jem Watkins, behoorde. Dat Abel Fletcher nief geheel zichzelf j^as bleek daaruit, dat z'n pijp op de ta fel lag, niet aangestoken en dat, z'n glas bler, dat hij 's middags gebruikte, onaan geroerd stond. Hij sprak eerst tot Jael. „Vrouw, heb je van.middag 'tetem klaargemaakt?" knikte van „ja". "De moet 'tniet meer zoo klaar ma- en; geen koek, geen gebak, geen wisje msje, alleen tarwebrood en dan wat ab soluut noodig is. Onze buren zullen niet 'joggen Abel Fletcher heeft meel in z'n olen en overvloed thuis, terwijl er hon gersnood is in 't land. Daarom past opl" Het water in de rivieren enl sloten in de buurt van Berlpn had eed warmte van 29 graad Celsius. Van alle openbare badgelegenheden te Berlijn werd een buitengewoon druk ge bruik gemaakt. Het Wannsee-bad in de buurt van het Potsdammer station! werd door tienduizenden! bezocht. Alle verkeersgelegenheden daar de bad plaatsen in de buurt vani Berlijn en ook naar de badplaatsen aan de Oostzee wa- ren 'in beslag genomen. In de Oostzee-badplaatsen' was het zoo druk dat, naar een Berlijnsch morgen blad schrijft, eer een zekere oefening toe behoorde, om over d© zwemmers heen te stappen en vrij: water te bereiken. Ook in Hongarije is het Z,on!dag buiten gewoon warm geweest. Op de Verschil lende badplaatsen zijn acht menschen verdronken en vele lieden raakten bevan gen van de hitte. In de fabriek van de Vereenigde Gloeilampenfabrieken te Neu- Pest is brand door broeiing ontstaan. Bij het blusschen zijn zes mertschen ge wond. Verscheidene lieden bezwijmden. Ook gisteren was het bijzonder warm. Te Boedapest steeg de thermometer tot 38 gr. C- (ruim 100 gr. F.) in de scha duw. Aan het Plattenmeer moet de tem peratuur volgens. Wolff 'tot 55 gr. O- (131 gr. F.) zpn opgeloopen, zoodat de meeste thermometers de temperatuur niet meer konden aangeven, daar het kwik tot zijn grootste hoogte gerezen was. Te Londen scheen Zaterdag 1.1. de zon onafgebroken gedurende dertien en een half uur. Door den hitte-nevel in het kanaal, botste de Duitsche stoomer Augsburg te gen 'de Italiaansche „Marigola". Nader hand stootte de Augsburg nog tegen "den iwal van de haven van Dover en ver oorzaakte veel schade. Gisteren bracht een lichte bries eenige verlichting. Er zpn talrijke slachtoffers van' zon nesteek en vele personen zpn bp het 'baden in, zee verdronken. De schipbreuk van de „Ifarfa". Die psbreker Krassin Is er thans ook in geslaagd &j°eknowski en z'pn metge zellen, die enkele dagen geleden een noodlanding op de kust van Noordoost- land hebben moetenmaken, aan boord te nemen. De Krassin begeeft zich thans naar de Koningsbaai om kolen aan boord te nemen1 en daarna te trachten de ver tuisten van de Italia en het lpk van Malmgren .te vinden. Die Krassin heeft meteen den' Noor Noys en drie Italiaansche Alpenjagers aan boord geinomen, die even na het afhalen van Sjoefcnowski ter plaatse verschenen. Dit was de expeditie, die de Braganza had uitgezonden om de mannen af te halen". Elpens een bericht van heit Russische telegraaf agentschap hebben de geredden van de .groep Viglieri meegedeeld, dat de schots, waar 'de ijsbreker hen van af heeft gehaald dezelfde was, waarop het luchtschip vergaan is. De motoren werk ten nog toen het luchtschip stootte. Tot het laatst toe had men de wetenschappe lijke waarnemingen voortgezet. Viglieri had zpn hoop voor de redding zijner groetp1 op Lundborg gevestigd en toen deze gestrand was, op de Krassin. N oblie over Malmgreen's vertrek. „Aftonbladet" had aan generaal Nobile „Ik pas op", antwoordde Jael. „Ge kunt niet zeggen, dat ik één stuiver van je verkwist. En wat mij. betreft, heb ik geen medelijden met de armen? Op een eersten dag 1) riep een vrouw me na, dat ik goed meel verkwistte in stijfsel van daar, zie!" En zich krampachtig inhou dende, wees ze naar de bouffante, welke gewoonlijk stijf om haar oude, verdorde, hals stond en naar voren stak als ©en kropduif. Helaas, haar heerlijkheid en stpfsel wa ren beide verdwenen! 'tleek nu niet an ders dan ©en hoop verkreukelde, gele mousseline. Arme Jaell Ik wist, dat dit 't meest heldhaftige, persoonlijke offer was, dat zij brengen kon, toch moest ik glimlachen; zelfs mijn vader moest dat. „Bespot me, Abel Fletcher!" riep ze boos. „Bespreek anderen niet, terwijl je zelf zondigt." En op hem toegaande wees ze ernstig naar haars meesters hoofd, waar de poeder nauwelijks te onderschei den was van de sneeuw des ouderdoms. Hij was kalm: „Zwijg, vrouwI" „Niet", hernam Jael, die blijkbaar de toevlucht nam tot haar laatste en meest vergiftigde pijl uit den pijlkoker van haar toorn, „niet als 't arme volk in Norton Bury bij hoopen verhongert en het rijke volk hun tarwe niet onder hongersnood- t) Zondag. een 'tadiotelegram gezonden, waarin het blad om inlichtingen verzocht, nopens de omstandigheden, waaronder Malmgreen, Zappi en Mariano de tent hadden verlaten. In zijn antwoord verklaart Nobile, dat de drie mannen, toen op de voortdurend uitgezonden hulpseinen 'geenerlei antwoord werd ontvangen, de hoop hadden opgege ven, door middel van radio-telegrafie met de buitenwereld in verbinding te komen. Daarom besloten zij öp weg te gaan om kaap Noord op Nooord-Oostland te berei ken, waar zij levensmiddelen hoopten fce vinden. De generaal legde er in zij'n antwoord den nadruk op, dat zijn afscheid van Malmgreen #en de beide Italianen smarte lijk en ontroerend was geweest en dat met hen een hartelijke verhouding bestond. Van twist is, zoo verklaarde hij, geen sprake geweest. In een interview met de Dagems Ny- heter heeft de eerste ministej Ekrnam ver klaard, dat de Zweedsche regeering over weegt een officieel onderzoek te doen in stellen naar dc omstandigheden omtrent den dood van prof. Malmgreen. In antwoord op de order der regeenng te trachten Malmgreen te vinden, heeft kapitein Tornberg, de leider der Zweed sche expeditie, geseind, dat verder zoe ken nutteloos is. Hef prinselijk bezoek te Brugge. Het kroonprinselijk echtpaar heeft Zon dag zijn blijde intrede gedaan te Brugge. De prins en de prinses werden officieel in het stadhuis ontvangen, waar gele- genbeidsredevosringen werden uitgespro ken. Zij bezochten, verwelkomd door Z.D'-H. mgr. Wolffelaert, de kathedraal en ver der o.m. ook het Guido Gezelle-museum. D© incidenten, die gebruikelijk zijn ge worden als een of meer ledett van het vorstelijk huis zich in het Vlaamsche land vertooneni, bleven ook hier niet uit. Men had deze trouwens voorzien, want van hooge-r hand had men de aankomst der hooge gasten, die om 11 uur moest plaats hebben, met één uur vervroegd, om Vlaamsche manifestanten te verschal ken, waarvan men wist, dat zjj een orde woord hadden gekregen, om te gaan marii- festeeren. Deze echter hadden de lucht van de list gekregen en bevonden zich om 10 uur reeds op' hun post. Niet zoodra hadden prins Leopold en prinses Astrid met hun gevolg en de plaatselijke overheden het station veria- ten, of zij werden onthaald op gefluit. Gendarmen in civiel schoten toe en ar resteerden een tiental Vlamingen, man nen en vrouwen, die aan dit fluit-concart hadden deelgenomen'. Ook gendarmen en! .politie in uniform lieten zich niet onbetuigd. E©n Brns- selsch avondblad oordeelde het noodig een cliché af te drukken, voorstellende vijf gendarmen, die één geboeid „acti vist" opleiden !j Vlaamsche studenten hebben geweigerd met hun scholen deel t© nemen aan een sympathie-manifestatie .voor de a.s. troon opvolgers. Toen de prinselijke stoet later in de buurt van het Vlaamsch Huis kwam wer den de bezoekers nogmaals uitgefloten en riepen Vlaamsche manifestanten: „Amnes- ne'stie! Leve Borms". Gendarmen en po litie deden een inval in het lokaal en ar resteerden andertnaal verschillende man prijs wil verkoopen! Pas op u zelf, Abel Fletcher!" Mijn vader deinsde achteruit, 'tzjj we gens een aanval van jicht of van zijn ge weten; Jael hield plotseling op, zond de andere bedienden heen en hielp "haar meester zoo zorgvuldig,, alsof ze hem niet beleedigd had. Bij zijn aanvallen van jicht werd mijn vader, niet gelijk de mees ten, rustiger en handelbaarder hoe meer hij leed. Hij had een langdurigen aanval van pijn; toen 'twat bedaarde en wij al leen in de kamer zaten zeide hij tot mij: „Phineas, de looierij ging slecht in den laatsten tijd en ik dacht, dat de molen 't weer goed zou maken. Maar 'twil niet, 't wil niet. Zou 't je erg hinderen, m'n zoon, een beetje arm achter té blijven als ik ben heengegaan?" „Vader t" „Wel nu, binnen enkele dagen zal ik mijn tarwe gaan verkoopen, geljjk die jongen mij heeft aangeraden en gesmeekt hee^Et te doen, deze laatste Weken. Hij is een' verstandige jongen en ik word oud. Misschien hoeft hij gelijk." „Wie, vader?" vroeg ik wat geveinsd. „Dat weet ge wel John Halifax." Ik vond het 't beste maar niets te zeg- gen. 's Maandags morgens ging mijn va der, als gewoonlijk, naar da looierjj. Te nen en vrouwen, waarna het parkeit het Vlaamscb Huis deed sluiten. Goede oogst-vooruifzlchfei*. Naar uit Belgrado wordt bericht, ver wacht men, na het slechte jaar 1927, dit maal een record-oogst voor tarwe en een zeer goeden oogst voor maïs. In het voornaamste tarwegebied, waar verleden jaar de opbrengst per juk 4 tot 6 ct be droeg, rekent men thans op 10 en 12 ct. De financiering van den oogst zal de ge wone moeilijkheden van andere jaren ge ven. Anderzijds wordt verwacht, dat de verhoogde vraag naar din ar en bij' zal dra gen tot stabilisatie. Graanr voor Rusland. Van Russische zijde zijn, naar het Hdbl. meldt, nieuwe tarwe-aankoopen gedaan ie Rotterdam, Genua, Hamburg en "Antwer pen. Tevens zijn op de Londensche markt vier ladingen Noord ;Amerikaanscih graan afgesloten voor verscheping naar Rus land. De hoeveelheid tarwe die te Rotter dam gekocht is, bedraagt 8000 ton; in de drie andere havens is gezamenlijk 17.000 ton "gekocht, dus in totaal een kwantum van 25.000 ton tarwe, die in voorraad ligt en binnenkort verscheept zal worden. Vier ladingen Noord-Amerikaansche tarwe, die in Londen zijn gekocht, moeten uit Noowl- Amerika worden verscheept. In totaar be draagt het kwantum 20.000 ton. Volgens mededeelingen van Russische zijde zal de aankoop van graan niet worden voort gezet. In graanhandelskringen acht mon het niet onwaarschijnlijk, dat Rusland bin nenkort nog weer aan de markt zal ko men. Korte berichten. Naar uit Admont wordt gemeld, zijn Zondag van den Noordelijken Alp van het Hochtor vier touristen uit Weenenl naar beneden gestort. Drie werden! gedood; één was zwaar gewond. Zondagavond hebben! in het Zuidelijk gedeelte van het Zwarte Woud en het Hegau-gebied hevige onweders gewoed, die vergezeld gingen van' op een orkaan gelijkende stormen. Er wem veel schade aangericht Bij een tusschentijdsche verkiezing te Hallam in het district Sheffield is, naar uit Londen gemeld wordt, de conser vatieve candidaat Smith gekozen. E|r had geen verandering plaats. Maandagmiddag is op het vliegveld Evere bij Brussel een vliegtuig, bestuurd door luitenant de Cloet, veronigelukt. Na een normale daling viel het toestel van 50 meter hoogte op den grond. Die be stuurder was kort daarna overleden. Te Saloniki zijn' zestien' vliegtuigen die uit de opbrengst van1 een' nationale collecte zijn aangeschaft, aan de regee ring overhandigd. Uit Bodenbach wordt gemeld: Tenge volge van de voortdurende droogte is het water van de Elbe de laatste dagen zoo ver gedaald, dat, wanneer niet spoedig regen valt, binnen enkele dagen de scheepvaart op de Elbe zal moeten wor den gestaakt. Maandagmorgen is boven! Hamburg een' hevig onweer losgebarsten, dat ge paard ging met hevige regens en belang rijke daling van de temperatuur. Te Stoiyrnia zijn' 2 kolonels, die -;tot de bezetting aldaar behoorden, door gen etenstijd stond ik op en ging naar beneden om op hem te wachten; ik wacht te één, twee, drie uren. 't Was erg vreemd. Hij kwam nooit over z'n tijd zonder een boodschap te zenden. Tenslot te zond ik Jem Watkins naar de looierij om te zien wat er was. Hij kwam mét slechte berichten terug. De steeg, welke naar de looierij leidde, was versperd door een wilde menigte. Za'f3 't hechte, uitge hongerde geduld van onze armen in Nor ton Bury was tenslotte aan een eind ge- kgpiep zij hadden 't voorbeeld van ve len gevolgd er was een broodoproer in de stad. God alleen weet hoe verschrikkelijk zul ke „oproeren" waren; wanneer 'tvolk ra- delooos opstond, niet uit 'n soort van krankzgmig en bloeddorstig „patriotis- me", maar om voedsel te krijgen voor zich zelf, hun vrouwen en kinderen. God alleen weet, wat er omging in het hart van die ellendige mannen, die de wapenen opnamen, zeker dat er maar twee moge lijkheden voor hen open lagen, van hon ger sterven of opgehangen te worden. liet oproer hier was nauwelijks alge meen. Norton Bury was geen gröote plaats en er was altoos veel kinderpok ken en koorts, om 't getal der armen te beperken. Jem zei, dat vooral om onze molen en looierij 't gaande was. „En waar is mijn vader?" Binnenland. De treurige reis van de „Insulinde". De reis van H. M. de Koningin. Dalende inkomsten van de Rijksmiddelen. Buitenland. De hitte in het buitenland. een op wacht staand soldaat doodge schoten, toen zij, nadat de wacht hen had aangeroepen, met hub auto niet stop- 'r f U fi-f !%l D© Duitsche moiniteurs der A-E.G. Meier en Otto, die in het Donez-proces vrijgesproken1 werden; zijn gisteren ,uit Moskou te Berlijn' aangekomen. Bij d© verkiezingen voor de bedrijfs- raden in de Oosteörijksche legerbedrjjven, hebben de Christelijke vakverenigingen groote successen geboekt. Van zijn vrienden in lager- en hoo- garhuis zal lord Balfour, die deze maand zijn SOsten verjaardag hoopt te herdenken, een auto ten .geschenke ontvangen. Hij zit reeds 54 jaar in het parlement. De reis van de Koningin. Het Noorsch tel.bureau meldt uit Oslo, dat Koningin Wilhelmina Fefor heeft ver laten en zich over Lom naar Fosheim heeft begeven. Den volgenden dag is H.M. naar Spiterstulen in Yotunheimen gegaan, om daar tot heden te blijven. Vervolgens zal H. M. naar Otta in het Gudbrandsda- len gaan, om zich per trein naar een plaats tusschen Bergen en Oslo, die nog niet vastgesteld is, te begeven. Nader wordt nog gemeld: Koningin Wil helmina zal eenige dagen in het Fins hotel aan den spoorweg BergenOslo verblijven. Daarna komt H. M. over Ber gen terug. i, ..,111 De warmte. Volgens het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut luidden 'de warmte-cijfers van Zondag als volgt: 8 uur 's morgens 73.8 Fahrenheit; 2 uur 's middags 86.9 Fahren heit; 4.30 uur, 90.1 Fahrenheit en 's avonds om 7 uur 88.5 Fahrenheit. Dit is de waarneming vairi de temperatuur in de schaduw. Gisteren was de temperatuur vergeleken b\j Zondag heel wat gedaald. Om twee uur was de temperatuur in de schaduw 74.9 Fahrenheit en Zön'dag 86.9 Fahren heit. Ofschoon de temperatuur wel hoog was, hebben wij nog lanlg geen record-dag Eenige jaren -geleden' was de hoogste tem peratuur bij (avond 7 uur) 94.1 Fahren heit. De thuisreis van de „Insul inde". Wat passagiers omtrent de ziektegeval len vertellen. Gistermorgen is de Lloyd Rap-ide, de speciale sneltrein, welke dadelijk na aan komst van een vaö de mailbooten van den Rotterdamschen Lloyd te Marseille naar hier vertrekt, te Rotterdam aan gekomen, met de mail en eeïii groot aan tal passagiers van de Insulinde, het schip, dat zulk een tragische thuisreis heeft gemaakt. Jem „wist 'tniet", en zag eruit of 't hem weinig scheien kon ook. „Jael, iemand moeit gaan en mijn var der zoeken." „Ik ga", zei Jael, die al mantel en hoed om en ophad. Ik ging ook mee. De looierij was verlaten; de menigte had zich verdeeld, de eene helft was naar onzen molen gegaan en de rest naar een andere, verder de rivier af. Ik vroeg een arme verschrikte kurksnijdster of ze wist, maar mijn vader was? Zij dacht, dat „hij militie was gaan halen; maar Mr Halifax was in den molen, zij hoopte, dat men mijnheer Halifax geen kwaad zou doen." In "bijna drie jaren was ik niet in de looierij geweest. Ik wist niet, dat men John hier al „mijnheer" noemde; dat deed me, midden in deze ellende, genoegen. Er zat niets anders voor mij op dan hier te wachten tot mijn vader terug kwam. Hij zou niet zoo dwaas wezen om naar den molen te gaan en John was daar. Mijn hart was schrikkelijk in tweestrijd, maar mijn plicht was naar mijn vader te zoeken. Jael zat in de werkplaats; ik ging naar 'teind van de werf en zag naar den kant van den molen. Wat ©en half uur was dat i (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1