VACANTIE? FISK Uit de Provincie. FT de band dic minder kost Zoeklichtjes. Natuurlijk per auto en op banden Gemeenteraad van Vlissingen. B. J. SLAGER, Van de helling van de N. V. Scheepsbouwwerf „de Merwede" te Hardinxveld werd gisterenmiddag met goed gevolg de stalen sleepkraan „Avontuur 6" te water gelaten, daar gebouwd voor rekening van den heer W. van Ooyen te Remich. De „Avontuur 6" is het grootste Rijnschip, dat voor particuliere rekening in de vaart zal komen. Vtrtlm G#xorvtfheld«commT»»f». Wóntvingen het jaarverslag van de bevindingen en hande ingen der Gezond heids-commissie, zetel Goes, aan welk verslag we het volgende ontleenen: De gezondheidstoestand in het ambtsgebied der Commissie was in 1927 niet ongunstig. Het sterftecijfer was slechts weinig hooger dan de voorafge gane jaren. Dit is veroorzaakt door de xnfluenza-epidemie van Januari. Het geboorte-cijfer was weer lager en in alle gemeenten beneden de SO gedaald. In 5 gemeenten was het reeds beneden do 20. Te Wolphaartsdjjk kwamen eenige ge vallen voor van vergiftiging, waarvan één met doodelgjken afloop. Naar aanleiding van ons bezoek aan verschillende groente-kweokerjg' en te Goes, om de middelen van watervoor ziening te controleeren, meer speciaal om na te gaan, welk water gebruikt word, voor het wasschen van groenten, -vruch ten, wortel- en knolgewassen, welke ook trauw gegeten worden, zijn meerdere ad viezen van ons naar B. en W. van Goes uitgegaan en zal b\j voortduring onze aan dacht hierop gevestigd blijven. Woningtoestand Goes. In 'het vorig jaarverslag kon melding worden ge maakt van den bouw van 20 nieuwe wo ningen, uitgevoerd door en voor rekening der gemeente Goes, ter vervanging van krotwoningen. In den loop van Januari van dit jaar kwamen deze woningen geheel gereed en werden ze door de nieuwe bewoners be trokken. Gedurende den doop van het jaar werden de woningen meermalen ge ïnspecteerd en al heel spoedig is daarbij' gebleken, dat bjj een deel der bewoners geregeld en streng toezicht op een goede en zuivere bewoning, beslist noodza kelijk is. De bouw van dit soort woningen is een mooie sociale maatregel en kan alleen door een gemeentebestuur geschieden om dat particulieren, kennende de mentaliteit der bewoners, niet geneigd zijn, nieuwe en goede woningen voor deze categorie van rnenschen te bouwen. Wil de maat regel echter goede resultaten opleveren, dan zal aan de bewoners veel zorg be steed moeten worden, speciaal bestaande in nader en geregeld toezicht en het geven van raad omtrent in te stellen eischen voor behoorlijke bewoning. Het spreekt van zelf, dat er ook meerdere bewoners zijn, die dit toezicht niet behoeven, doch de ervaring heeft geleerd, dat er verschei- denen zijn, die het niet kunnen missen^ wil binnen niet te langen tijd de 'woning er weer niet gaan uitzien, ais de verlaten krotwoningen. In het vorig jaarverslag werd medege deeld, dat aan de nieuwe Zaagmolenstraat door bouwondernemers een tiental wo ningen ,die ook als arbeiderswoningen be schouwd kunnen worden, gesticht waren en hiermede voor het eerst sinds 1914 weder door particulieren werd voorzien geheel voor eigen risico in de be hoefte van arbeiderswoningen. In ,^et jaar 1927 volgden nog weder een viertal van dezelfde woningen, ook aan de Zaagmolenstraat en gebouwd door dezelfde bouwondernemers.' Hiermede is echter de bouw van kleine arbeiderswoningen op dit oogenblik weer opgehouden; wat particuliere bouwonder nemers over het algemeen bouwen zijn middenstandswoningen in grooter of klei ner formaat en deze worden in den regel steeds aan gegadigden verkocht en niet verhuurd. Op 1 Januari 1927 waTen in aanbouw: EO woningen voor de gemeente Goes; 30 woningen voor de Boitwvereen. „Nieuw Goes'"; 22 woningen voor particulieren. In den loop van 'tjaar 1927 zijn voltooid: 20 woningen voor de gemeente; 32 wo ningen voor de Bouwver. „Nieuw Goes'' 38 woningen voor particulieren; 8 wonin gen voor particulieren door verhouw; 98 woningen te samen. Hiertegenover staat, dat door het ver laten van krotwoningen en enkele andere zeer kleine woningen, 23 woningen aan de bewoning zijn onttrokken, zoodat 'de vermeerdering van het aantal woningen 76 stuks bedraagt. Voor de normale toename (vermeer dering der bevolking door geboorte of slijtage van bestaande woningen, ruimer wonen, enz.) werden derhalve gebouwd 76 32 is 43 woningen. De vestiging van 'spoorwegpersoneel kan beschouwd worden als een buitengewone vermeerde ring. Op 31 December 1927 waren in aan bouw: 21 nieuwe woningen voor parti culieren. Dit jaar werden door de Commissie de gemeenten Borsselen, Heinkenszand en Goes bezocht. Chr. Hist. Overheidsper sonen. De Vereen, van Chr. Hist. Over heidspersonen zal Woensdag 18 Juli te Middelburg een vergadering houden. De heer Mr G. Wessel te Goes zal dan inlei den het onderwerp: „De Zondagsrust en de Gemeenteraad. Nederlandsche Vereeni- ging voor Volks- en Schoolba- d e n. Vrijdag en heden werd in hotel Britannia te Vlissingen de 26e algemeene vergadering gehouden van bovenstaande vereeniging. Vrijdagmiddag werden de ter vergadering aanwezigen namens het plaatselijk comité verwelkomd, wegens ontstentenis van den voorzitter, den wet houder van onderwijs, den heer M. J. Harts, door den heer G. Ouwehand. Do voorzitter van het Congres, en van de vereeniging, de heer dr N. M. Josephus Jitta, bracht dank voor de woorden van welkom en opende daarna het huishoude lijk deel van het congres, waarin de ver slagen van de secretaresse-penningmeeste- resse, mevrouw A. M. Ruijsch—Douwes Dekker vrerden uitgebracht en tot be stuursleden werden herkozen de heeren dr H. H. T. Bekenkamp en Ir A. M. Kuijs- ten. Heden spraken de heeren Ir H. J. Scholte, hoofdinspecteur van de Arbeids inspectie, over Fabrieksbaden en W. P. Blokpoel, inspecteur bij het L. O. te Den Haag, over Schoolbaden. Op een en ander komen wij nader terug. Goes. Heden wordt door den heer M. J. Rieper een zaak geopend in Radio en Elec- triciteitsartikelen in de Lange Vorststraat 66, het pand, vroeger bewoond door den neer J. G. de Buck, recht over de Witte- paardstraat. De heer Rieper heeft de vertegenwoordi ging van de bekende „Ducretêt" ontvang toestellen, terwijl ook de „Super Selec tive", „Philips" enz. uit voorraad lever- haar zijn. Nevens de reparatie-inrichting is een Laadstation voor accu's. Op het gebied der electriciteit zijn zoowel voor zwak- als sterkstroom een menigte artikelen voor handen; ook het aanleggen van huistele foon installaties, schelleidingen en het olectrificeeren van woonhuizen wordt door den heer Rieper verzorgd. Als openings- reclame wordt van 1421 Juli bij aan koop eener Radio-installatie een „Lissen"- Hoofdtelefoon cadeau gegeven. Voor het dagelijksch toezicht op de uitbreiding van het watergemaal „De Piet" aan den Schengepolder is tot opzich ter benoemd de heer A. T. Goedemondt, alhier, leerling van 'den cursus voor wa terbouwkundig opzichter. F ltJlV dan hij moest kosten. Oók Balloonbanden voor bestaande wielen en velgen. Imp. voor Nederlandt tegemoet zien en ontving toen 8 Juli 1927 bericht, dat sedert Nov. 1926 een ad viseur voor de drinkwatervoorziening van Middelburg was benoemd, op wiens rap port werd gewacht. Tot heden heeft het Rijksbureau nog niets vernomen, zoodat de directeur daarvan het raadzaam achtte de drinkwatervoorziening van Vlissingen uit, voor Souburg ernstig te overwegen. De voorzitter stelt voor deze zaak weer in handen te stellen van B. en W. Dhr de Priester zegt, dat er verschil in op vatting is gerezen, doch nu blijkt, dat het plan te Middelburg klaar is, acht hij het in het belang onzer gemeente de zaak nog eens aan te houden. Dhr de Pag ter vindt het vreemd, dat Middelburg mets daarvan weet. Dhr de Priester wijst er op, dat de Raad de zaak in handen van B. en W. heeft gesteld en deze hebben er alle aandacht aan geschonken. Als Middelburg klaar is, is het van belang dit plan nog eens onder de oogen te zien. Dhr. de Pagter vindt het vreemd, dat B. en W. van Middelburg schrijven over contact met de Vlissingsche water leiding. Is dit juist? Het voorstel van B. en W. met alge meene stemmen aangenomen. Rekening Burgerijk Armbestuur wordt in handen gesteld van dhrn Lorier en Hildernisse, die in de volgende vergade ring verslag zullen uitbrengen. Behandeld wordt het verzoek van het Bestuur der Vereeniging voor handelson derwijs om subsidie. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. overtuigd zijn van het nut der instelling, waarvoor subsidie wordt gevraagd; toch kunnen zij geen vrijheid vinden een voorstel te doen lot het verleenen van subsidie, daar de door de verschillende onderwijswetten verplich te uitgaven de financiën dezer gemeente zoozeer drukken, dat het niet opgaat de uitgaven vrijwillig te verhoogen. De Raad keurt dit goed met alg. stemmen. Benoeming leden Commissie tot wering van schoolverzuim. Voor de samenstelling van de commissie tot wering van school verzuim bepaalt de leerplichtwet, dat in de eerste plaats een keuze gedaan moet worden uit ouders van schoolgaande kin deren en uit de onderwijzers. Daar dhrn J. J. Holthuizen, A. I. Haartsen en A. Pi eter se geen schoolgaande kinderen heb ben, worden de volgende personen aanbe volen: A. van Veen, aftr., J. de Bruijn, aftr., A. Cornelissen, aftr., G. de Ru, aftr A. P. Anker, A. Stahlie, A. Willems. De voorgedragen heeren zijn gekozen met 9 stemmen; 2 briefjes van onwaarde. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt gekozen dhr J. Deij, hoofd der Marnixschool. Naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten betreffende aanstellen school artsen stelt het Dag. Bestuur voor, dit adres te verwijzen naar B. en W., daar nog geen bericht is ingekomen van het bestuur van de vereeniging „School met den Bijbel". Besloten de zaak aan te hou den. Behandeld wordt verbreeding Voor straat. Door de verschillende eigenaren van de perceelen aan de Voorstraat is de sloot om niet aangeboden als deze door de gemeente wordt gedempt en gerioleerd, terwijl de grond verder noodig voor het verbreeden van de straat is aangeboden voor den kostenden prijs, behalve door een eigenaar, die daarvoor f4 per vierk. M. vraagt. De totale kosten van de verbree ding worden geschat op f 1180,25. Voor gesteld wordt tot aankoop van den grond en uitvoering der werken te besluiten. Dhr Jobse heeft de cijfers nagezien; hij zou wel verbetering willen brengen, maar de helft der onkosten moet dan komen van de personen, die er belang bij hebben. Als het niet goedkooper kan en de ingeze tenen willen niets bijdragen, dan is hij er tegen. Dhr Suurmond zou vragen of het niet mogelijk is den eigenaar, die f 4 per vierk. M. vraagt, voorloopig uit te schake len. Het is onbillijk, één eigenaar f 4 per vierk. M. te geven en de anderen den kos tenden prijs. Dhr Melis lijkt aankoop wel gewenscht. Kan er bezuinigd worden, dat is ook goed. Er kan bezuinigd worden door voorloo pig den grond te koopen en de sloot door werkloozen te laten dempen. Wanneer het perceel door de gemeente zou zijn gekocht, zou de gemeente een voordeel gehad heb ben. De toestand daar eischt verbetering en nu is dit nog te doen. Dhr Cijsouw kan zijn stem aan het voorstel geven; ook dhr Suurmond na toelichting. Dhr de Priester zegt, dat de toestand dringend verbetering eischt, ook met het oog op eventueele uit breiding van het Tuindorp. Het voorstel wordt aangenomen met 10 st.; tegen dhr Jobse. Behandeld wordt het verslag van den toestand der gemeente. Dhr Suurmond zegt, dat hij het verslag Dinsdag kreeg en geen tijd had om het vol ledig te lezen. Dhr Lorier heeft het niet gehad. De voorz. stelt voor aanhouding tot de volgende vergadering, totdat alle leden het gelezen hebben. Dit wordt goedge keurd. Behandeld wordt den veTzoek van dhr Marijs om ziekenverlof voor 3 maanden, om zich tot herstel van zijn gezondheid buiten de gemeente te mogen begeven. Hij is bereid gedurende dat verlof zelf in de kosten van plaatsvervanging te voorzien Hierover gaat de Raad in geheime zit ting. Behandeld wordt het punt: Overneming straten. Door den Minister van Waterstaat word toestemming verleend tot verharding van de Spoorstraat. Deze straat dient vol gens den c Minister in beheer en onder houd der gemeente te worden overgeno men, wat voorgesteld wordt te besluiten. Eveneens is dit het geval met do Nieuw- straat. Alles wordt goedgokeurd. Do Eerste Kamer hoeft gisteren een be langrijke beslissing genomen. Het wetsontwerp houdende voorzienin gen tegen besmettelijke ziekten werd aan genomen. Dat wil zeggen, dat nu de vrijstelling van gemoedsbezwaarden tegen! de vaccina tie wettelijk is vastgelegd. Het heeft heel wat moeite gekost eer dit resultaat werd bereikt. Maar eindelijk is nu de zaak in' oftte. Zjj die gemoedsbezwaren hebben behoe ven hunne kinderen niet meer te laten vaccineeren. In 't bijzonder aan' den heer Pijlcveld die op het juiste moment een voorstel in deze richting deed komt een woord van 4$nk toe. Inzonderheid vele Zeeuwen zullen hem erkentelijk zijn voor wat hij' in dezen (wist te bereiken. OPMERKER. Dhr Cijsouw vraagt of de noodslacht- plaats al in orde is. Hij vraagt, waarom dit werk niet is aanbesteed. Dan hadden alle timmerlieden er deel aan kunnen ne men. De voorz. zegt, dat de gemeente werkman er veel aan heeft gewerkt. Dhr de Priester geeft nadere inlichtingen en meent, dat het niet mogelijk is dit werk door een aannemer te laten verrichten. Behandeld wordt de aanbesteding der rioleering. Dhr de Visser zegt, dat de Raad nooit een plan ontvangen heeft ten opzichte van de rioleering. Hij wijst er op, dat de rioleering in den Padweg niet over al gelijk ligt. De voorzitter zegt, dat de toestand over al zal verbeteren, wanneer het groote plan der rioleering zal worden doorgevoerd. Dhr Melis zegt, dat het plan der riolee ring het moeilijkste is, dat wij hebben. Het plan zal in 3 tempo's worden uitge voerd. Spreker zet nader de moeilijkheden uiteen; de polder Walcheren dringt er op aan, dat het werk in 3 jaren zal worden uitgevoerd, doch dit is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. B. en W. -hebben maat regelen getroffen, waardoor het werk naar genoegen wordt uitgevoerd. Dhr de Pries ter zegt, dat B. en W. overtuigd zijn, dat het werk op de meest voordeelige wijze door de gemeente wordt uitgevoerd. Dhr Cijsouw dringt er op aan, dat wanneer de begrooting wordt overschreden, de Raad hiervan in kennis wordt gesteld. Dhr Suurmond hespreekt het verkeer hij de tramhalte, dat de ijswagens aldaar een hinderlijke standplaats innemen en ge vaarlijk zijn voor het verkeer. Spreker zou gaarne zien, dat hierin verandering kwam. Verder wenscht hij, dat na het openstaan der brug het verkeer links en rechts ge regeld wordt. Doos30*60,Tube 80 ct.Bij Apoth.en Drogisten. In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad waren de heeren Paap, Wesseling, en Woltering met kennisgeving afwezig. Aangeboden werd de gemeentebegroo- ting voor 1929, aanwijzende voor den gew. dienst de som van f 1.442.672.86 te gen f 1.3884.179.33 voor 1928. Ondanks het feit, dat voor het eerst f 25.000 moet worden geraamd voor bijdrage aan het Rijk voor de havenverbetering op een der leeningen f 20.000 meer moest wor den afgelost van vorige jaren, en de sub sidie aan gasthuis en burgerlijk armbe stuur aanmerkelijk hooger moest worden, kon de post plaatselijke inkomstenbelas- itng'op f590.000 geraamd worden, tegen f 595.000 voor 1928, dank zij het batig slot rekening 1927 ad f 94.576.02. De post onvoorzien is uitgetrokken op f36.881.12 ww.o. f 20.000 als reserve voor werkver schaffing. De kapitaafdienst is geraamd in ontvang op f 27.530 en in uitgaaf op f31.770, alzoo een nad. slot van f4240. Het besluit per circulaire reeds geno men om de kermis niet door te laten gaan, werd z.h.st. bekrachtigd en de adressen, om de kermis dan later toch te doen plaats hebben voor kennisgeving aangenomen. Verschillende andere mededeelingm én ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen of in handen, van B. en W. gesteld, om advies, terwijl ten op zichte van enkele verslagen wend bepaald dat zij in het gemeenteverslag een plaats je zullen krijgen. Aan den heer G. Jurry, werd ontslag ■verleend als lid der Commissie van toe zicht op het L. O. en van de Commissie tot Wering van schoolverzuim. Bij het voorstel tot aanleg van centrale verwarming in het politiebureau werd na eenige discussie op voorstel van den heer van Oorschot besloten, dit werk openbaar aan te besteden, zulks met algemeene stemmen, behalve die van den heer M. Laernoes. Verder gaf alleen het voorstel tot hef beëindigen van de pacht van het terrein, gelegen aan het water van het voormalige Fort de Nolle, voor den aanplant van houtgewas, aanleiding tot eenige discus sie, daar de heer vaa Noppen meoude. Domburg. Gisteravond werd onder lei ding van dhr L. J. van Voorthuijsen een openbare vergadering gehouden met het doel om te komen tot oprichting eener afd. van de Vereeniging van Ziekenhuisverple- ging op Walcheren. Nadat door dhr Woldring van der Hoop, burgemeester van Westkapelle, een uiteenzetting was gegeven over het doel en de wenschelijkheid derzelve, werd een afd. opgericht met aanvankelijk 75 leden. Tot voorloopig bestuur werd gekozen dhr P. van Sluijs, M. Reijnhoudt Jr., M. A. Romijn, H. Huijsse en P. Dourleijn. De bedoeling is, om in den loop der maand September (in afwachting der ver dere resultaten die men denkt te bereiken, door de ingezetenen tot aansluiting te be wegen) een openhare vergadering te be leggen en dan een definitief bestuur te kiezen. Souburg. Vrijdag vergaderde de Raad. Aanwezig alle leden. Notulen onveran derd goedgekeurd. Voorlezing werd ge daan van de volgende ingekomen stukken: a. goedkeuring verordening Woningbe drijf; b. goedkeuring heffing 125 opcenten Rijksinkomstenbelastingc. goedkeuring aankoop grond begraafplaats; d. goedkeu ring geldieening aankoop grond begraaf plaats; e. schrijven van den heer Hil dernisse; bij dit laatste punt de volgende toelichting: In verband met een uitlating van den heer Hildernisse in een vorige vergadering betreffende de instructie van den gemeente-ontvanger, is eerst na die uitlating door hem een onderzoek inge steld. Het is den heer Hildernisse niet mogen gelukken een instructie te vinden waarin staat, dat bij ziekte van den ge meente-ontvanger deze verplicht is zijn plaatsvervanger zelf te betalen; f. dat aan de school met den Bijbel het haar nog toekomend bedrag zal worden uitge keerd in antwoord op een vraag van dhr Suurmond; g. dat de bewoners Spoor straat, f 10 voor rioleering hebben betaald om reden, dat deze bewoners een deel van hun tuintjes moesten afstaan. Aan de orde is hierop: rapport van B. en W. inzake onderzoek naar de schending der geheimhouding. Allereerst wordt be sloten de geheimhouding op te heffen met dhr Jobse tegen. Dhr Jobse vraagt, of hel nog wel noodig is deze op te heffen, daar er nooit een geheimhouding was geweest. Na eenige bespreking wordt door den Burgemeester, na uiteenzetting door Weth. de Priester, waarbij de Bur gemeester dhr Jobse tot de orde moest roepen en moest dreigen om hem uit de zaal te doen verwijderen den brief voor gelezen, die dhr Jobse zond aan Wisse, welke brief wa3 beneden peil. Daama gaat dhr de Priester de zaak nog eens N.V* A* JML U LEEUWARDEN AMSTERDAM Ruiterskwarfier 37 N.Z. Voorb.wal 75a Telefoon 232 Telefoon 35397 Uitgebreide Stock UITSLUITEND VOOR DEN HANDEL bij den vertegenwoordiger Strandboulevard 108, Vlissingen. Tel. 97 uiteenzetten en komt tot de conclusie, dat het schrijven van dhr Jobse aan dhr Wisse ver beneden peil is en de juridische kwestie niet afstuitte op het feit, dat het niet strafbaar was, doch dat niet bewe zen kon worden, dat de gemeente eenig nadeel zou hebben gehad van de plaats gehad hebbende verkoop grond voor een nieuwe begraafplaats. Dhr Jansen spreekt in gelijken geest als dhr de Priester. Aan het einde stelt dhr Suurmond een motie voor, waarin gehoord de besprekir gen ten opzichte houding dhr Jobse de Raad het vertrouwen in bedoeld Raadsii opzegt. De motie wordt met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen dhrn Hilder nisse, Pagter, Cijsouw en Visser. Behandeld wordt: Schrijven van he. Gemeentebestuur van Middelburg inzake drinkwatervoorziening. Dit schrijven is van den volgenden inhoud: Naar wij ver nemen zijn door Uwe gemeente onder handelingen met de Vlissingsche Water leiding Maatschappij geopend nopens dr levering van drinkwater ten Uwent. Zulki wekt onze bevreemding, aangezien nog steeds met B. en W. Uwer gemeente onderhandelingen over de drinkwatervoor ziening loopende zijn en wij dienaangaan de in langen tijd niets verder van dat college vernomen hebben. Ter voorko ming van misverstand voegen wij hieraan toe, dat wij steeds volledig tot voortzetting der bovenbedoelde onderhandelingen be reid zijn. Dit schrijven van 15 Mei 1928 zonden B. en W. van Souburg naar den directeur van het Rijksbureau voor Drankwater voorziening om zijn oordeel te vernemen. Diens op 4 Juni gezonden antwoord geeft een overzicht van zijn bemoeiingen, op verzoek van Souburg, inzake een door den Hoofd-Directeur der Gemeentebe drijven te Middelburg 5 Mei 1925 uitge bracht rapport betreffende de drinkwater voorziening van Souburg. Bij schrijven van 4 Juli 1927 aan den Hoofd-Direc teur verzocht het Rijksbureau nog te ver nemen, wanneer het nadore berichten kon

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2