No. 242 Zaterdag 14 Juli 1928 42e Jaargang Bank voor Zeeland - Goes EERSTE BLAD. L. Duvekot Sz.9 TABAK - SIGAREN. - SIGARETTEN Zomerwarmte Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN HYPOTHEEK EN ASSURANTIËN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Db electrlfloatle van Zeeland. Groote Markt 19 - Goes Naast Hotel „De Korenbeurs" Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3. Losse nummers10.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Prediking van den baat. Er is onlangs een nieuw boek versche nen over Rusland. „Moscou sans voiles" beet het. Moskou xonder sluiers, Moskou, het communisme, niet zooals het zich soms voordoet, maar zooals het werkelijk is. De schrijver is Joseph Diouillet, die 35 jaar in Rusland heeft gewoond, die lid was van de commissie-Narisen tot leniging van den nood in Rusland, en die ook langen tijd in de Russische gevangenissen heeft doorgebracht. Hij was in de gelegenheid te zieni ach ter de sluiers. Wij gaan geen bijzonderheden verhalen. Slechts vestigen wij de aandacht op de volgende uitspraken van een der voor aanstaande Russische figurenl, waarvan Douillet melding maakte: „Wij haten het Christendom en de Christenen. Zelfs de besten! onder hen moeten worden beschouwd als onze ergste vijanden. De Christelijke liefde is een hindernis op den weg naar de ont wikkeling der revolutie. Weg met de liefde tot den naaste. Wat wij behoeven! is de haat. Wij moeten weten te haten het is alleen daardoor dat wjj de we reld overwinnen." Dat is schrikkelijk duidelijke taal. Het Communisme wordt gedreven door haat tegen het Christendom. Ha 'tbljjft piet bij woorden. Hier is, wat anders volstrekt niet; altijd het geval is, een treffende overeenkomst tusschea theorie en practijk. En, nu zijn! we er niet mee klaar, als we zeggen dat bet hier met het Commu nisme zoo'n vaart wel niet zal loopen. De propaganda wordt rusteloos voort gezet. En het feit blijft, dat het Oommu- pisme maar al te vaak in het Socialisme een bondgenoot vindt, omdat er 'is gees telijke verwantschap. Etr is verschil in practijk. Maar het is geen principieel verschil. Integendeel, Communisme en Socialis me zijn takken van' eenzelfden boom. Het verschil is alleen, dat het Socia lisme vaak voor de consequentie van zijn beginselen terugdeinst en ter wille van het succes .gaarne die beginselen! terzijde schuift, wat bij het Communisme niet het geval is. Daarom blijft het noodig waakzaam te zijn. Een waterbouwkundige verwaarloost de waterkeeringen niet, omdat soms geen windje het watervlak rimpelt. Hij houdt rekening met de geweldige stormen! "die kunnen losbreken. Dit geldt ook op staatkundig gebied. Wg hebben de wacht te Betrekken bij het beginsel. Wij hebben te bouwen eü te bewaren. Wij hebben te rekenen niet met den schijn, maar met de werkelijkheid. In ons nummer van gisteren hebben wij opgenomen een artikel van Dr J. W. Jenny Wederman over de voorstel len inzake de elektrificatie vainl de Reve- landen. Als de heer Weijerman! over dergelijke vraagstukken zijne meening zegt, dan loont het altjjd de moeite daarnaar te luisteren. Dit neemt echter niet weg, dat we tegen! de door hem gestelde conclusie wel eenige Bedenking hebben. De heer Jenny Weijermaü' is van oor deel dat het voorstel van Ged. Staten tot het bouwen eenetr eigen centrale moet worden afgestemd en dat door intrek king van het besluit van 1917 een ge zonde oplossing mogelijk moet worden! gemaakt. Wü betwijfelen eenigszin's of zulks in dit stadium wenschelük moet Worden geacht. De zaak staat toch zoo, dat er met name m Goes dringend behoefte is aan electriciteit. Wordt nu het aanhangige voorstel ver- Worpen, en het besluit vah! 1917 inge trokken, dan zijn we weer ©ven ver. Dan is de baan vrij voorverdere plannen, onderhandelingen enz. Hef platteland van Walcheren zou door Middelburg bediend kunnen worden. Maar ho© moet het gaan met de Bie- velanden? Moet de gemeente Goes de zaak ter hand nemeö' voor zichzelf en voor 'de omliggende gemeenten? Of moet een soort van belangengemeenschap worden gevormd? Of moet aansluiting worden ge zocht bij de Société of bij de P.N.E-M-? Er zal ongetwijfeld zeer geruimen tijd verloopen eer al deze vragen zijn beant woord en als eenmaal een' voorloopig antwoord is gegeven, eer eventueele plan nen zijn vastgesteld en' goedgekeurd. D© zaak zou anders staan als bij intrek king van het besluit van 1917 het Ge meentebestuur van Goes gereed stond, met een eïgen plan!. Daarvan is echter niets bekend. Wij hebben' wel gehoord van geheime vergaderingen' hieromtrent, maar omtrent eventueele planlnen lekte niets uit. En zoo bestaat de kans dat big verwer ping van het voorstel van! Ged. Staten, de zaak der electrificatie weer voor onafzien- baren tijd van de baan is, tot schade van een groot deel der bevolking. Wat ons in booge mate ongewenscht schijnt. Er dienen Plu eindelijk eens spijkers met koppen geslagen te wordett. Hitte In Frankrijk. Ook Frankrijk heeft op het oogenhlik onder een hittegolf te lijden. Gisteren wees de thermometer te Parijs een temperatuur van 30 tot 32 graden Celsius in de scha duw aan. In Zuid-Frankrijk werd zelfs een temperatuur van 35 graden in de schaduw geregistreerd. Volgens mededeelingen van het meteoro- logsch instituut te Parijs zal het warme weer voorloopig nog wel aanhouden. Door de droogte is in verschillende stre ken aan den landbouw groote schade toe gevoegd. De rivier. Doubs is uitgedroogd en talrijke fabrieken, die hun waterkracht van deze rivier betrekken, moesten het be drijf stop zetten. Op vele plaatsen begint gebrek aan drinkwater te komen. De geredden van de Italia. Nu de groep Viglieri gered is, zijn er voorloopig van de bemanning van de Ita lia, die op de laatste Poolvaart zestien koppen telde, acht man gered, twee zijn er overleden en zes man worden er nog vermist. Dat zijn de menschen, die met het hulsel, dat later in brand gevlogen schijnt te zijn, zijn weggedreven en op wier behoud heel weinig kans bestaat. De gro8p Alessandri gevonden? Amundsen Is misschien bij haar. Naar uit Spitsbergen verluidt, zou het gisteren gelukt zijn, ook de groep van het luchtschip op het ijs te ontdekken. Vol gens een ander bericht zou hier van Amundsen sprake zijn. Een officieel be richt is hieromtrent echter nog niet ont vangen. Het Russische Telegraafagentschap deelt mede, bericht te 'hebben gekregen, dat de groep-Alessandri, die met het lucht schip Italia van de groep-Nobile was weg gedreven, zich op 80 graad 45 min. N.B. en 30 graad 31 min. O.L. bevindt. Bekende Poolonderzoekers achten het met Nansen waarschijnlijk, dat Amund sen de groep-Alessandri heeft bereikt en zich bij haar bevindt. De groep Sora gered? Volgens een te Konngsbaai ontvangen bericht moet kapitein Sora gisterochtend door de Krassin zijn opgenomen. Een kruitmagazijn In de lucht. Gisteravond brak te Bordeaux brand uit in het kruitmagazijn van Bergerac. Het onheil nam direct groote afmetingen aan. Vele vaten en kisten kruit vlogen in de lucht. Verscheidene personen werden ge wond. Men weet niet, of er menschen ver mist worden. Verscheidene gebouwen wer den verwoest. De aangerichte schade is groot. De aangrenzende huizen werden ontruimd. Twee terpentijnfabrieken kon den worden gered. Een begin van -brand in een gasfabriek werd snel gebluscht. De hitte In Duitschland. Te Berlijn steeg gisteren de thermome ter tot 34 graden in de schaduw. Het was de warmste dag van het jaar. Korte berichten. Te Guneo is een bioscoop ingestort. Daarbij werden 12 personen beclolven. Tot dusver kon slechts een. lijk worden gebor gen. De reis van de Koninklijke familie. Het Noorsch telegr. bureau te Oslo meldde d.d. 10 Juli: Koningin Wilhelmina en prinses Julia na met hun gevolg vertoeven nog in het Hotel Fafor in Guldbrandsdal. Het weer is over het algemeen -gunstig geweest, maar vrij koud. De Koningin heeft iederen dag korter of langer wandelingen en autotoch - ten gemaakt. Gisteren heeft het hooge ge zelschap Rövringer per auto bezocht en is vandaar naar beneden gewandeld. De Ko ningin houdt zich veel bezig met het schil deren van berglandschappen. Waarschijnlijk zal H. M. het Fafor Ho tel heden (Zaterdag 14 Juli) verlaten. Over het verder verloop van de reis staat nog niets vast, maar men denkt, dat de Koningin eerst Jotunheimen zal bezoeken en vandaar zich naar de een of andere plaats zal begeven, die verder op den spoorweg naar Bergen gelegen is. Waar schijnlijk zal H. M. via Bergen naar Ne derland terugkeeren. Mogelijk is, dat zij nog twee of drie weken in Noorwegen blijft. Gedurende haar uitstapje naar Noord-Noorwegen reisde H. M. met het stoomschip Moskau. Toen zij van boord ging, schonk zij den kapitein een bijzonder fraaie zilveren sigarenkoker, als dank voor zijn goede zorgen gedurende de reis. AufobusdiRnsfen. Het Koninklijk Nederl. Landbouw-Co- mité, de Ghr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland en de R.-K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond sdhrijven in een adres aan den minister van waterstaat o. m. het vol gende: Het is niet gemakkelijk, het al of niet noodzakelijke van geoncessioneerde auto busdiensten te beoordeelen en het is daar om zeer toe te juichen, dat aan Gedep. Staten der provincies het recht is toege kend, de betreffende vergunningen te ver- leenen. Door voorafgaand overleg met specifie ke lichamen en organisaties, waaronder ook landbouworganisaties, is bij het uit reiken der vergunningen een zeker systeem gevolgd, waarbij het doel is ge weest te komen tot een economische ver deeling der verkeersmogelijkheden. Daar bij is natuurlijk niet uit het oog verloren de belangrijke functie, die spoor- en tram wegen vervullen op het platteland. Naast personenvervoer is, althans wat den land bouw betreft, het goederenvervoer per spoor en tram van veel belang. Over het algemeen zijn dus Gedep. Sta ten goed op de hoogte met de verkeers- belangen ten plattelande. Van de beslissingen van Gedep. Staten staat beroep open bij de Kroon. Nu is ge bleken dat de directies der hierbij betrok ken spoor- en tramwegen in onderschei dene provincies op groote schaal gebruik maken van hun recht van beroep tegen de beslissingen van Gedep. Staten, met als ge volg dat verscheidene dezer beslissingen vernietigd zijn en de betrokken autobus diensten moeten worden opgeheven. Dit is zelfs in die mate geschied, dat op het plat teland vrij algemeen de meening verbreid is, dat er met de belangen van de exploi tanten van spoor- en tramwegen meer re kening wordt gehouden dan met die der autobusdiensten, welke laatste parallel loopen met die van het verkeer ten platte lande. Om deze redenen verzoeken adressanten den minister te willen bevorderen, dat zoo min mogelijk van de door Gedep. Staten, op grond van bekendheid met plaatselijke toestanden en behoeften, voorgestelde re gelingen van het autobusverkeer worde af geweken, opdat zoo min mogelijk achter stelling plaats hehbe van de verkeersbe- langen ten plattelande bij de belangen van tramdiensten, welke vaak slechts met be hulp van overheidsbijdragen, en dan nog in zeer onbevredigenden toestand, in stand gehouden worden. Invoer uit Nederland in Indië. De directeur van Landbouw in NecL- Indië, informeerde bij de handelsvereni gingen naar de oorzaken van den achter uitgang van Nederland's aandeel in den invoer van Indië. De Handelsvereeniging te Soerabaja wees, naar aanleiding hiervan, in de eer ste plaats er op, dat de statistieken in vroegere jaren niet betrouwbaar waren Zij meent derhalve, dat het hooge percen tage van Nederland in 1913 niet juist is. Het is echter zonder twijfel, dat Japan een groot afzetgebied in Indië heeft veroverd ten 'koste van Nederlandsche en Engelsche goederen. In verband hiermede wijst de vc.reeniging op een verschijnsel van alge- meenen aard, namelijk de verschuiving van den handel van het "Westen naar het Oosten, welk verschijnsel blijvend wordt geacht. Nederland's aandeel in den invoer van manufacturen slonk in 1927 3 pet., dat van Engeland 0.6, en van Japan 3 pet, zoodat het Nederlandsche verlies niet is opgenomen door Japan, maar door andere handen, bijvoorbeeld door Zwitserland, Ita lië, China enz. Ten aanzien van de weef- cn naaigarens, ongebleekt katoen, geverfd en gedrukt katoen is de afneming voor Nederland 2,6 pet. tegen een toeneming van Japan van 8 pet. Voorts wordt de markt voor het grof aardewerk, die voor den oorlog vrijwel geheel in handen van Nederland was, thans bijna heheerscht aoor Japan. Het Nederlandsche fabrikaat is sterk achteruitgegaan, niet alleen tegen over het Japansche, maar ook tegenover het Duitsche en Belgische fabrikaat. De vereeniging wijst erop, dat de sterio- tiepe aanhaling van „lagere productiekos ten" ten opzichte van de Japansche con currentie in dit geval alle kracht mist, aangezien de Nederlandsche nijverheid cok door Duitschland en België overvleu geld wordt. Tenslotte wordt er op gewezen, dat hoewel de uitvoer van Nederland naar Indië is gedaald, de totaal-uitvoer van Ne derland toch is toegenomen. Ziektegevallen aan boord van de „Insulinde". De directie van den Rotterdamschen Lloyd deelt mee, dat zij de heeren prof. dr P. Th. L. Kan, prof. dr G. J. W. Koole mans Beynen Jr. en pTof. dr P. C. Elu be reid heeft gevonden, zich in commissie te vereenigen, ten einde een onderzoek in te stellen naar de ziektegevallen, voorgeko men op het stoomschip „Insulinde". Het lid van den Indischen Volksraad de heer Aay heeft schriftelijk aan de regee ring gevraagd, of zij bereid is, een ernstig onderzoek te bevorderen naar de oorzaak van de vele sterfgevallen aan boord van de „Insulinde" en naar alles wat daarmede samenhangt, als de behandeling, den voor raad medicamenten aan boord, enz. De Jurgensfabrieken te Ose. Naar gemeld wordt is aan het technisch personeel van een smederij en de bank werkers van de firma Jurgens te Oss aan zegging gedaan, dat zij binnen 13 weken naar ander werk moeten uitzien, daar deze afdeelingen worden opgeheven. Ook verschillende opzichters kregen zulk een aanzegging. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijneen paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De Eerefe Kamer. Besmettelijke zleiden. De Eerste Kamer heeft gisteren na af handeling van enkele kleinere ontwerpen, het wetsontwerp tegen besmettelijke ziekten be handeld. Mevr. P o t h u i s S m i t (S. D.) ver klaarde, dat de sociaal-democratische fractie tegen dit ontwerp zal stemmen. Spr. betoogde, dat bij overrompeling door het amendement- Bijleveld de vrijstelling van vaccinatie wegens gemoedsbezwaren in het ontwerp is opge nomen. Daardoor is de thans voorgestelde regeling onaannemelijk geworden. De heer Van E m b d e n (V. D.) had bedenkingen tegen den uiterlijken vorm van het wetsontwerp. Het ontwerp is juridisch slecht geformuleerd, vermoedelijk tengevolge van de wijziging, welke het bij de behan deling in de Tweede Kamer heeft ondergaan. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid (de heer Slotemaber de Binnenland. Het wetsontwerp op de besmettelijke ziekten door de Eerste Kamer aangeno men. Ernstige mijnramp iü Zuid-Limburg. De reis van de Kon. Familie. Buitenland. Hitte in Frankrijk en' Duitschland. Ook de laatste groep van 'de Italia met Amundsen gered? OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEOE* ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINK, HET MIDDEL VAN DR. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER. ZIEKTE. Mldd8lburg.ch8.tr,Pl7, Schavenlngar». Bruine) was van meening, dat de geestes vrijheid van ons volk een goed is, waaraan alleen in het uiterste geval mag worden getornd. De kring, waarover het bij de vrij stelling wegens gemoedsbezwaren gaat, is ech ter zeer klein. j Het aantal personen, dat in Nederland op grond van hun godsdienstige overtuiging af- keerig is van inenting, is buitengewoon ge ring. Het gevaar voor encephalitis staat, naai spr. verder opmerkt, geheel buiten dit ont werp. Daarover zal te spreken zün, wanneei spr. den tijd gekomen acht om te komen met een. voorstel tot verlenging van de op schorting van de vaccinatie. Wanneer het onderhavige ontwerp wordt aangenomen, dan zal het gevolg daarvan zijn, dat de regeering meer invloed krijgt op da bestrijding van besmettelijke ziekten, m.a.w. dat deze bestrijding veel zal worden ver gemakkelijkt. De heer Polak (S. D.) achtte de opvat ting van den minister, dat het aantal ge moedsbezwaarden in ons land uiterst gering is, nogal optimistisch. Spr. wil toegeven, dat men een gemoedsbezwaar moet eerbiedigen, tenzij de erkenning van dat gemoedsbezwaar een gevaar schept voor andere personen. En nu staat vast, dat de erkenning van gemoedsbezwaren tegen vaccinatie een buiten gewoon groot gevaar oplevert voor de geheele samenleving. Al moge dan ook het aantal gemoedsbezwaarden niet zoo groot zijn, het bovengenoemde gevaar is te ernstig, dan dat men1 met die gemoedsbezwaren zou mogen rekening houden. De Btelling van den minis ter kan spr. dan ook niet anders dan licht vaardig noemen. Wanneer men steeds zou moeten tegemoet komen aan gemoedsbezwaren, dan had men ook rekening moeten houden met de bezwaren bv.. van Kees Boeke tegen belastingbetaling. De Minister merkte naar aanleiding van dit laatste op, dat het bezwaar van Kees Boeke tegen het betalen van belasting slechts een secundair bezwaar is gericht tegen de opvatting, dat de overheid het recht heeft om de onderdanen verschillende verplichtingen op te leggen. De heer D o b b e 1 m a n n (R. K.) verklaar de tegen het wetsontwerp te zullen stemmen, omdat naar zijn meening de kwestie der ge moedsbezwaarden op andere wijze had moe ten worden geregeld. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen met 18 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de leden: Lindeijer, Polak, Hermans, Koster, Ossendorp, PothuisSmit, Rink, van Emb- den, Danz, Wibaut, Smeenge, Dobbelmann, Franssen en Rugge. Diverse ontwerpen. Bij het ontwerp inzake de intellectueele tos nadering met België betoogde de heer B r i t (A. R.), dat de bedoeling van het verdrag is, in Nederland Fransche cultuur te brengen. Ons land heeft daaraan geen behoefte en wenscht niet betrokken te worden in den taalstrijd van België. Minister Waszink achtte de conclusie van den heer Briët niet juist, - aangezien België zich ook tot andere landen wendde. België'» initiatief was een daad van wijs beleid. Het ontwerp werd z.h.s. aangenomen. Bij de aan de ordestelling van het verdrag betreffende het toezicht op den internatio nalen handel in wapenen vroeg de heer v. Embden (V. D.), waarom geen bekrach tiging wordt gevraagd van het andere deel van het verdrag, n.l. dat betreffende den che- mischen oorlog. Minister Lambooy zette uiteen, dat. met de ratificatie gewacht dient te worden, tot dat de besprekingen omtrent de waarborgen geëindigd zijn. Het ontwerp werd aangenomen, evenals nog eenige wetsontwerpen, waaronder de wijziging van de Pensioenwet. De Kamer ging tot nadere bijeenroeping uiteen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1