No. 241 Vrijdag 13 Juli 1928 42e Jaargaog Wsigarci Iedereen! m§mm EERSTE BLAD. Buitenland- Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 239. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3. Losse nummers10.05 Prijs der AdvertentlBn: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ei BIJ abonnement belangrijk* korting. V Do oonferentle-CoBJn. Van de conferentie die in Mei 1927 on der leiding van den heer H. Coljjn te Genève gehouden werd, om te beraad slagen over de middelen tot verbetering van den economischen toestand der we reld, werden aanvankelijk geen hooge ver wachtingen gëkoesterd. Zeker, daar werden in die conferentie wel mooie woorden gesproken, over vrijhandel §n wat dies meer zij, maar wat had men er aan, als op die woor den geen daden volgden. De geest van Genève mocht dan al goed zijn, wat had men daar aan als de p r a c t ij k met dien geest in strijd bleek te zijn? En zoo scheen het toch. Verschillende landen hebben de laatste maanden ijverig aan de tariefmuren gebouwd. En niet zonder een zweem van spot werd dan ook door velen over dien „geest van Genève" gesproken. De heer Coljjn zelf bleek wat minder pessimistisch te zijn. Misschien, tenge volge van het feit, dat hij, zoo-als dat steeds zijne gewoonte is, rustig op den beganen grond is gebleven én zich niet aan fantastische bespiegelingen te buiten ging. Üp de conferentie in 1927 werd de onderlinge afhankelijkheid der volken ge constateerd, werd in het oog gehouden, dat de basis van alle welvaart ligt in de productie en voorts de oude stelregel in. herinnering gebracht, dat de goederen moeten worden voortgebracht daar, waar de voortbrenging onder de gunstigste om standigheden kan plaats vinden. De isolatie, het strakke nationalisme in de handelspolitiek werd veroordeeld en in de plaats daarvan een vrijer han delsverkeer aanbevolen. En als uitvloeisel daarvan werden een reeks resolutiën vastgesteld, waarin de conferentie zich tegen een aantal pun ten uitsprak, en waarin zij zich o.m. ook verklaarde, vóór de opheffing van in- en uitvoerverboden. Nu beteekenden die uitspraken op zich zelf niet zooveel, althans, wanneer ze niet betrekkelijk spoedig tot eenig resul taat voerden. En dat resultaat, een eerste resultaat, is thans bereikt. De pas gehouden conferentie heeft zich unaniem voo-r de opheffing der in- en uitvoerverboden uitgesproken en wanneer nu ook de noodig© ratificaties door de diverse regeeringen worden verkregen, dan is alvast meer verkregen dan zelfs de heer Colijn had durven hopen. Bij al de onrust die er thans in het leven der volken valt waar te nemen, stemt het tot dankbaarheid, dat hier een bij uitstek vredelievend werk werd ver richt dat tevens aan de internationale welvaart in hoo-ge mate bevorderlik kan zjjn. En het stemt eveneens tot blijdschap, dat het de heer Colijn was, die aan dezen arbeid leiding mocht geven. Natuurlijk mogen de verwachtingen niet te hoog worden gespannen. Het was de heer Colijn zelf, die er het vorig jaar op wees, dat opheffing van internationale belemmeringen niej voldoende is om de economische depres sie te bestrijden. Daarvoor is mede noodig een bijzondere krachtsontwikkeling over heel de linie, daarbij mogen ook de factoren van gods- dienstig-zedelijken aard niet uit het oog worden verloren en voorts blijft het nog altijd waar dat tevergeefs gebouwd wordt, indien God zijn hulp aan 'twerk ontzegt. De redding van de Malmgreen-groep. Over de ontdekking van de groep-Mari- ano en de redding van de twee Italiaan- sche officieren Zappi en Mariano verne men de Berlijnsche bladen nog de volgende bijzonderheden: De Russische vlieger Sjoeknofski, die do groep had ontdekt, rapporteerde aan den commandant van de Krassin onmiddellijk, twee mannen te hebben gezien die met een vlag wenkten, terwijl een derde op het ijs lag. Deze laatste was Malmgreen, die reeds een raaand geleden was overleden. Zappi en Mariano waren bij hun redding half evroren en geheel uitgeput. Een been van Marian0 is zoo goed als afgevroren. Beide geredden waren nauwelijks in staat te «preken; nadat ze een beetje bij waren ge komen, vertelden ze eenige bijzonderhe den over hun vreeselijk avontuur. Zij had den elke hoop te worden gered sinds lang opgegeven en wachtten naast het lijk van Malmgreen op hun einde, doch toen ze het vliegtuig van Sjoeknofski bemerkten, meenden zij eerst het slachtoffer te zijn van zinsverbijstering. Toen echter het vliegtuig een paar maal over de plaats waar zij zich bevonden cirkelde, kregen zij nieuwe hoop. Over de wijze waarop prof. Malmgreen om het leven is gekomen is nog niets naders bekend. De dood van Malmgreen heeft in geheel Zweden algemeens verslagenheid verwekt. Men is diep onder den indruk van den dood van den geleerde, wiens redding men gisteren nog mogelijk achtte. De ontstem ming tegen Nobile is door den dood van Malmgreen nog grooter geworden. Malmgreen is in 1895 te Hallum in Zweden geboren. In 1912 legde hij eind examen gymnasium af. Hij wijdde zich daarna geheel aan -de meteorologie en was een tijd werkzaam aan het observatorium in Lapland. In 1926 gaf hij gevolg aan het verzoek van Amundsen op den tocht met de Norge als meteoroloog mede te gaan. Bij dezen tocht heeft de jonge geleerde zich buitengewone verdienste verworven. In 1927 promoveerde hij te Upsala. Naar de Vlgllerl-groep. Uit Kingsbay wordt gemeld, dat Sa- moylovich, de commandant van de „Kras sin", na de redding van Mariano en Zappi geseind heeft, dat hij zoo spoedig mogelijk terugkeert, om de Viglieri-groep te redden, daartoe aangespoord door den verschrik- kelijken aanblik, dien de geredden boden Hun vreugde was als die van dooden, die tot het leven zijn teruggekeerd. De vlie ger Tschoechnowski is draadloos in kennis van de redding der 2 Italianen gesteld en seinde daarop aan Samoylovich, -dat deze zich om hem en zijn metgezellen niet be hoefde te bekommeren, daar zij juist een grooten ijsbeer hadden geschoten, zoodat zij oen voor 2 weken voldoenden voorraad versch vleesch hebben. Samoylovich moet dus eerst naar de Viglieri-groep uitzien, die vermoedelijk ge brek lijdt, zoodat iedere dag vertraging voor hen meer lijden beteekent. Het vliegtuig van Baboesjkin is thans weder hersteld, zoodat Baboesjkin thans een poging zal doen, om Tschoechnowski te redden. De ijsbreker „Krassin" bevindt zich thans in directe richting op 40 K.M. af stand van de groep Viglieri. Het vaartuig zal, naar men hier veronderstelt, bij gun stig weer Vrijdagavond een nieuwe po ging ondernemen, om langs de Noord-zijde van het eiland Foyn tot de groep Viglieri door te dringen. De Hulpexpedltle-Sora. Uit Kingsbay wordt gemeld: Mist, regen en sterke wind verhinderden de vliegers gisteren te starten. Gelijk vroeger reeds ge zegd, had het uitblijven van nieuws van de hulpexpeditie, onder leiding van den Italiaanschen kapitein Sora, ongerustheid verwekt. Thans wordt gemeld, dat de Deensche ingenieur Vanning, die lid is van de Sora-expeditie, met sleden en hon den te Kaap Bruun werd achtergelaten op het Noordoostland van Spitsbergen. Gerapporteerd wordt, dat hij ziek was, doch men gelooft, dat zijn ziekte niet van ernstigen aard is, sedert zijn twee metge zellen Sora en de Nederlander van Don gen hem verlieten, teneinde hun nasporin gen voort te zetten. Een hittegolf In Engeland. Een hittegolf bezoekt thans Londen Niets wijst erop, dat hij spoedig zal ein digen. Te Greenwich, waar de tempera tuur het hoogst was, registreerde de ther mometer ruim 99 graden. Een ontploffing te Antwerpen. Tengevolge van het breken van een touw bij het laden van kisten, gevuld met ge weerpatronen, in het stoomschip Cam brian te Antwerpen, zijn kisten in het ruim gevallen en ontploft. Negen arbeiders zijn zwaar gewond naar het ziekenhuis ge bracht. De brandweer moest een uur wer ken alvorens den brand, die op de ont ploffing was gevolgd, te kunnen blusschen. Tot overmaat van ramp kwam een auto der brandweer in botsing met een tram wagen, wat vertraging in het blusschings- werk tengevolge had. De bestemming der patronen was Buenos-Aires. De verdwijning van Loewenstein. Majoor Cooper en andere ambtenaren van het departement voor ongelukken van het ministerie voor Luchtvaart onderzoch ten gisteren op een vlucht den toegang van het Fokkervliegtuig, waaruit kapitein Loe wenstein 4 Juli is verdwenen. Ofschoon geen officieele mededeelingen zijn gedaan, verneemt men toch, dat een der leden van het gezelschap de deur met de grootste moeite slechts een paar duim kon open krijgen en dat, toen dit lid de deur weer losliet, deze door de kracht van den wind met geweld werd dichtgeslagen. Na een langdurige worsteling slaagde majoor Cooper er in, met een touw om zijn middel gebonden, de deur voldoende te openen om naar een buiten hangende ladder te klimmen. Hij werd later weer naar binnen gehaald. De proefneming ge schiedde op een hoogte van duizend voet met kapitein Drew, die op Loewensteins machine als bestuurder fungeerde. China en Rusland. Een ambtenaar van het commissariaat van buitenlandsche zaken te Moskou, Melmkoff, die met de Nankingregeering over de heropening van het Russische con sulaat te Shanghai en het herstel der di plomatieke betrekkingen moest conferee- ren, heeft onverrichterzake den terugkeer naar Rusland moeten aanvaarden. Reeds te Charbin zag de sovjet-verte genwoordiger in, dat de zaak verloren was, temeer daar de generaals de vrees koesteren, dat sovjet-Rusland tweedracht tracht te zaaien. Wervelstorm In Lltauen. Een bijna drie uren durende wervel storm, gepaard met wolkbreukachtigen re gen, heeft in Litauen groote schade aange richt. Ongeveer 30 boerenhoeven in Noord- I.itauen zijn volkomen vernietigd. Zij wer den door den storm letterlijk in elkaar ge- durkt en de brokstukken werden honderd meter ver weggeslingerd. In de omgeving van het dorp Pailsis werden ongeveer 200 H.A. bosch door den storm vernield, waarbij de sterke eiken stammen als lucifershoutjes geknakt wer den. Groote stukken land staan onder water. De oogst is in vele streken volkomen ver nield. In Kowno werden heele straten onder water gezet. Het natte element drong de kelders binnen en deed groote hoeveelhe den waren verloren gaan. De door storm en regen aangerichte schade bedraagt vele millioenen lita's. De warmste dag van dit jaar. Gisteren is het te Berlijn de warmste dag geweest, welken men dit jaar heeft beleefd. De temperatuur bedroeg 32 gra den Celcius in de schaduw. Weer een Qceaanvlucht. De Deutsche Lufthansa is druk bezig met het maken van voorbereidselen voor een tocht over den Oceaan. Dezer dagen is een proefvlucht met een Dornier Wal- vliegboot van Pisa over Cadix naar Las Palmas gehouden, die geheel aan de ge stelde verwachtingen beantwoordde. De leiding was in handen van kapitein-luite nant Schiller, die het laatste jaar in Tra- vemünde werkzaam was. De vliegboot be reikte een snelheid van 180 kilometer per uur. Verdere proeven zullen worden geno men. Een auto door sari trein vernield. Bij Braulage in den Harz is een vreese lijk ongeval gebeurd. Eenige ouders en schoolkinderen deden in twee vrachtauto's een uitstapje. In de eerste auto zaten do schoolkinderen, in de tweede volgden de ouders. Bij een onbewaakten overweg werd de tweede auto, waarin de ouders zaten, door een trein verrast. Drie van de ouders en de bestuurder van de autobus werden terstond gedood. Veertien personen wer den zwaar gewond. Korte berichten. Hamburg heeft 3 jaren geleden bij Carl Zeiss in Jena een planetarium be steld, dat nu gereed is gekomen. Binnen kort zal worden uitgemaakt, waar het zai worden geplaatst. Rijkspresident Hindenburg ontving gisteren de nieuwe gezanten van Bolivië en Polen, die den president hun geloofs brieven overhandigden. Naar de „R. D. V." meldt, zullen voortaan de dom en de Rijnoever te Keu len eiken Zaterdag tusschen 10 en 12 uur 's avonds feestelijk verlicht zijn. Met ernstige hoofdwonden is de 76- jarige boer Britten te Onsdorf (Saarbrüc- ken) dood in huis gevonden. Als verdacht hem te hebben vermoord zijn zijn 40-jarige dochter en zijn 15- jarige kleinzoon in hechtenis genomen. Bij graafwerk in de nabijheid van Puy zijn er vier arbeiders onder instor tende aardmassa's bedolven. Hun lijken zjjn opgegraven. Te Berlijn Reinickendorf zjjn gisteren twee tramwagens op elkaar gereden; 14 reizigers werden gewond. zoo'n Wie rookt daar zalige sigaret? Dit zal door menig meisje gevraagd worden, waa neer zij een kamer binnen treedt, waar „Just-Love" sigaretten gerookt worden. Spaart de sluitregels der pakjes, ter verkrijging van een luxe spel speelkaarten in étui. 8PZCIA1. MIXED Bjj Lorient is een militair vliegtuig dat een rondvlucht boven Frankrjjk deed en van Bordeaux op weg was naar Brest, in brand geraakt en naar beneden gestort De waarnemer heeft er met behulp van het valscherm zjjn leven afgebracht, de bestuurder is in de vlammen omgekomen. Het wefsvoorstel-ZIjlstra. Zal het voorstel-Zijlstra tot verlaging van de leerlingenschaal voor de kleine scholen worden ingevoerd? Pe parlementaire redacteur van „De Maasbode" meent deze vraag ontken nend te moeten beantwoorden. „Immers, zegt hj)\ de datum van inwer kingtreding is reeds lang voorbij. Twijfel is dus niet mogelijk. In het wetsvoorstel staat uitdrukkelijk, dal deze wet in wer king treedt op 1 Juli 1928 en niet, zoo- als anders wel gebruikelijk is, dat deze wet geacht wordt te zijn in werking getreden op 1 Juli 1928. Zou de regeering, wat we niet veronder stellen, alsnog bereid zijn het voorstel uit te voeren, dan zou dat alleen moge lijk zijn na indiening en behandeling door de Kamers van een novelle, waarbof de datum van inwerkingtreding gewijzigd zou worden. Op zijn vroegst zou dit dan Octo ber of November kunnen zijn. Dat zij daartoe zal overgaan, gelooven we niet. Iets anders is het of door de volks vertegenwoordiging en het land maar ge noegen moet worden genomen met „Ia mort sans phrase", die de regeering blijk baar over het voorstel heeft uitgesproken. Krachtens de Grondwet is de regeering verplicht over het voorstel door de Sta- ten-Generaal haar gedaan, advies in te winnen bij den Raad van State. Heeft nu de Raad van State geadviseerd het voor stel niet ter goedkeuring aan de Kroon voor te dragen, of heeft de regeering ge handeld in afwijking van dit advies en dan op welke gronden? Het zijn allo vragen, die gesteld kunnen worden. Natuurlijk kan dat a'les breedvoe rig besproken worden bil de behandeling van de begrootingen in dit najaar, maar toch zou het niet van belang ontbloot zijn, reeds nu te weten, waarom de regeering het voorstel niet contrasigneerde en uit voerde. Of dit was op grond van de onmogelijkheid in verband met den kor ten tijd, of van financiëele bezwaren. Op 20 Juni werd het voorstel door do Eerste Kamer aangenomen en de regee ring had dus, door den daarin genoemden datum van 1 Juli, feitelijk maar negen dagen tijd om advies in te winnen bjj den Raad van State, die ook niet iederen dag zitting houdt, en het verkrijgen van de handteekening van de Koningin, die fn het hooge Noordon verblijf hield en waar heen een brief drie dagen onderweg blijft. De vraag is dus, of de regeering het Binnenland. De landbouwtentoonstelling te Zierikzee. De begrooting van het Wegenfonds door de Eerste Kamer goedgekeurd. De reis van H. M. de Koningin. Buitenland. Een hittegolf in Engeland. De redding van de Malmgreen-groep. Thans ook de Viglieri groep gered. niet contrasigneeren van het voorstel grondt op de onmogelijkheid, of op fi nanciëele bezwaren, of dat do Raad van State met het oog op het tijdstip, waarop het voorstel dit collego óm advies werd voorgelegd, staatsrechtelpe bezwaren ge maakt heeft, waarbjj de Kroon zich heeft neergelegd. Aan het feit, dat het voorstel nielT ter goedkeuring aan de Kroon is voorgelegd, is voorloopig toch niets te veranderen, maar juist daarom is het noodig, dat da regeering de redenon openbaar maakt, die haar tot deze houding gebracht hebben. Als deze gegrond zouden zijn op de on mogelijkheid om het voorstel te contra signeeren, doordat de voorsteller den da tum imperatief vaststelde en da Eerste Kamer op het laatste oogenblik tot ba- handeling overging, zouden zjj tot heel wat commentaar aanleiding geven. Eer stens, omdat de Tweede Kamer mof kracht heeft aangedrongen op een late behandeling, in alle geval na het regee- ringsontwerp tot invoering van de zeven jarige leerverplichting en ten tweede, om dat in de Eerste Kamer bljjkbaar geen oogenblik aan deze mogelijkheid Is ge dacht. Zou het niet mogeljjk zijn, om door middel van het vragonrecht in deze zaak eenig licht te ontsteken?" Het Frlesob Dagblad. Van het „Friesch Dagblad", dat on langs zjjn 25-jarig bestaan herdacht, is thans door droeve familie-omstandig heden van een der betrokkenen, later dan de bedoeling was gen jubileum-num mer verschenen. I Dit feestnummer, 24 bladzijden groot, ziet er met zgn vefe foto's aantrekkelijk uit. Op de le pagina ziet men naast de portretten van Dr Kuyper en den heer H. Colijn, die van de bestuurders der Pers- vereeniging van de vroegere hoofdredac teuren en den tegenwooxdigên hoofdredac teur. Het blad bevat een rijkdom van voor 'tmeerendeel interessante artikelen. Big T lezen daarvan ziet men weer eens goed met welke ontzaglijke moeilijkhoden onze pers ook in Friesland had te worstelen. Wat een zorgen! Maar ook: welk een geestkracht I Welk een liefde voor de be ginselen een liefde die prikkelde tot hef brengen van zware offers en het doen van groote dingen. Van zware zorgen spreekt dit blad. Maar ook van zegen. Ons Friesche orgaan is op zjjn zil veren feest kranig voor den dag gekomen. Worde het ook in de toekomst, tot groote dingen in staat gesteld. Olympiade-Rondvraag. Van uit Zwolle vernemen wij, dat de Redactie van het Weekblad „Timotheüs" aan een groot aantal vooraanstaande man nen en vrouwen in Nederland, de belang rijke vraag richtte: Hoe hebben wij, als Christenen, te staan tegenover sport? De interessante en zeer uiteenloopende antwoorden worden thans, voorzien van de handteekeningen der schrijvers, in „Timotheüs" opgenomen. Onder deze worden o.a. vermeld: Oud- Minister Idenburg, Prof. Obbink, Mr Schoch, A. J. Da Costa, Legerpredikant Ds Jansen, Zen dings director Ds Rauws, Mevrouw van HoogstratenSchoch, Me juffrouw Kuyper, Dr J. H. Gunning, enz. enz. i 1 Ook het vee moet rechts houden. De heer van der Vegte, Minister van Waterstaat, heeft op de vragen van den heer van den Heuvel betreffende wijziging van art. 3 van het Motor- en Rjjwielregle- ment, waarvan de bepalingen ter zake van .uitwijken, rechtshouden, femz. thans ook toe passelijk zijn ten aanzien van kudden vee bij het gaan van en naar den stal, o.m. nog het volgende geantwoord: Voorzoover bjj de in het Oosten des lands bestaande gewoonte, om het vee 's avonds naar de stallen te drjjven, zon der dat een voldoend aantal geleiders aan wezig is, naleving van de voorschriften van art. 3 van het Motor- en Rjjwielregle-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1