No. 240 Donderdag 12 Juli 1928 42e Jaargang VAN HOOGER ORDE. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Postrekening No. 44455. Directeur-Hoofdredacteur: VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. ZUIDEMA. WT M0 De Zeeuw AbonnementsprU*: Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. JH &ÊÊ&- JBÊËw ^ËÊÈkZm Mm JSt MWJÊÊ Per 3 maanden, franco per post, f3.— Tel.: Redactie en Administratie no. 11. mÊ mÊPtM mBW&M 0Q3m Mr $0f WB Losse nummers 10.05 Prils der Ad vertenlIBn Bijkantoor te Middelburg: lTaE»-^1p^|r .-T 4 regels f 1.20, elke regel meer 80 d. Firma VHMr 3M*wfei^Mr belangrijke korting. onderteekening der aanvullende conventies op de conventie Colijn van November 1927 en de onderteekening der huiden en been deren protocollen plaats vonden. De conventie Colijn werd door 26 staten onderteekend. De protocollen van de hui den en beenderen werden door 16 staten onderteekend. Nadat eerst nog de Italiaansche regee- ringsvertegenwoordiger, den heer Colijn, een warme hulde bracht voor zijn kundig presideeren en er op wees, dat de heer Co lijn de opgewektste president was, die naar hij hoopte ook volgende economische conferenties van den Volkenhond zal pre sideeren, hield de heer Colijn aan het ein de der zitting een afscheidsrede, waarin hij er op wees, dat de onderteekening van de conventie een gebeurtenis is van niet te onderschatten beteekenis. Toch bereikte deze conventie nog niet precies wat we wil len en naar aanleiding hiervan zou ik U willen herinneren aan een zinsnede uit de rede van den president van het raadge vend economisch comité van Mei j.L: „De conventies welke te Genève onderteekend worden zijn slechts dan van nut, wanneer zij ook geratificeerd worden". Ten slotte zeide de heer Colijn: ik heb gesproken over de gedane concessies en ge zult me wel willen toestaan op te merken, dat deze concessies niet denkbeeldig wa ren. Ik heb in den laatsten tijd een bewe ging bespeurd, die er op uit is den geest van Genève te becritiseeren en te bespot ten. Wat deze geest ook zijn mag, ik ken hem geen enkele mystieke kracht toe, doch het is zeker dat hij bestaat. Dat 'hij vrucht baar is, de ondervinding heeft het dunkt me geleerd; een enkel feit is voldoende om dit aan te toonen en wel dat wanneer de vertegenwoordigers van een groot aantal landen zich om een tafel scharen, hun resp. belangen bespreken en hun resp. moeilijkheden leeren kennen, zij tenslotte veel dichter bij een accoord zijn, dan wan neer zij elkaar niet ontmoet hadden en wanneer zij elkaar op die manier ontmoe ten, zooals dat het geval is op ons econo misch gebied, niet onder den invloed van een of ander vaag ideaal, doch met den vasten wil om een practische oplossing te vinden in 't belang van den materieelen vooruitgang van de wereld, dan zijn de kansen op overeenstemming veel en veel grooter. DE GRQEP-MALMQREEN GEVONDEN? Een Reuterbericht uit Moskou bracht gisteravond de onverwachte tijding, dat Tsjoeknowsky, de Russische vlieger, die zich aan boord van den jsbrefcer Kras- sdn bevindt, op één van zijn onderzoo- kinigsvluchten er in geslaagd is, de groep- Malmigreen van 'Nobüe's expeditie te ont dekken. De groep Malmgreen is, zooals1 men zich zal herinneren, het drietal, dat na de schipbreuk van' de Italia, op 30 Mei zich van Nobile en zjn mannen heeft afgescheiden om te trachten land te be reiken en hulp te halen. Men had toen noig geen radio-verbinding met de buiten wereld en deze mannen wéten dus nog niets van wat er sinds de schipbreuk gedaan wordt om hen te redden. In het telegram wordt medegedieeld, dat Malmgreen, Mariano en Zappï zich op een afstand van 20 mijl van de Krassin be vonden. De vlieger heeft vijf keer boven hen rond gecirkeld en kon waarnemen, dat twee van hen uit alle macht met een vlag wuifden, terwijl de derde op den grond lag. Tsjoeknowsky is daarop een plaats gaan zoeken, waar het mogeljik zou zijn om te landen. Hoe verheugend dit bericht pp zich zelf is, men zal terstond moeten bedenken, dat de redding van de mannen wellicht nog met groote moeilijkheden gepaard zal gaan. Want in verband met het zachter weer begint het voor een groot vliegtuig als de Junkers van Tsjoeknowsky gevaar lijk te worden om op het ijs neer te dalen. Het is te hopen, dat ook de derde man, dien de vlieger op het ijs zag liggen, nog hl leven is. Deze groep heeft althans dit voordeel, dat zij onder leiding staat van den Zweedschen professor Malmgreen, die een uitstekend kenner is van het Poolge bied en dus weet wfelke maatregelen de meeste kans op redding geven. De moge lijkheid bestaat intusschen, dat er dria slachtoffers minder zullen zijn. Vliegerhulp voor de Vlgllerl-groep. Het Zweedsche stoomschip „Tanja" met den Zweedschen vlieger Efcman aan boord is te Lonigyear-City aangekomen. De vlie ger is gisteren met zijn Klemm-Dafmler- vliegtuig opgestegen teneinde een geschikt terrein te vinden om voor een vlucht tot redding van de schipbreukelingen van da „Italia" te kunnen starien. Het vliegtuig is echter niet als water vliegtuig ingericht, zoodat het, ondanks zijn geringe gewicht, moeilijk zal zijn, om een voldoend vaste ijsvlakte te vinden om te storten. Mocht een start echter mogeljfc zjn, dan zal de vlieger zoo spoedig mogelijk naar het gebied van de Hinlopenstraat trekken om te trachten de manschappen van de Viglieri-groep te redden. De Zweedsche vliegers zulen alles doen tot redding van de Italianen. Nobile naar Rome. Uit Spitsbergen wordt gemeld, dat hoe wel de „Citta di Milano" gisteren de Vig lieri-groep herhaaldelijk heeft opgeroepen, geen antwoord werd ontvangen. Naar ver luidt, moet Nobile door Mussolini naar Italië teruggeroepen zijn. Elf duizend oud-strijders naar da slag velden. De laatste maatschappelijke verplich ting, waarvan de Prins van Wales zich zal kwijten voor zijn vertrek naar Afrika, zal zijn de deelneming aan een pelgrims tocht van 11.000 oud-strijders naar de Fransche en Belgische slagvelden. De tocht zal 4 Augustus aanvangen, welke datum de 14de verjaardag is van Engeland's deelneming aan den wereld oorlog en er zal een drietal dagen besteed worden met het bezoeken van verschillen de historische punten op het voormalig westelijk front. Hef vergaan van de „Angamos". Nog acht andere overlevenden van de „Angamo>s"-ramp zijn terug gevonden. Zij konden zich in een bootje redden. Het aan tal slachtoffers bedraagt dus 201. De hittegolf In de V. S. Naar uit New York wordt gemeld, heeft de hittegolf tot nu toe 200 slachtoffers ge- eischt. Te New York alleen zijn 48 per sonen ten gevolge van de hitte overleden. Overstroomingen in Chili. Gemeld wordt, dat in Zuid-Chili ern- LAND- EN TUINBOUW IN 1927. Aan het altijd belangrijke jaaroverzicht van den voorzitter der Z.L.M. ontleenen wjj het volgende: Het jaar 1927 is niet onverdeeld gun stig voor onze landbouwers geweest. Nog steeds wordt de terugslag van de in an dere landen en in andere bedrijven heer- schende malaise min of meer scherp on dervonden. Europa heeft zich nog steeds niet hersteld van de desorganisaties en ontwrichting, die de oorlog teweegbracht. De economische huishouding van verschil lende staten is nog altijd niet gezond als gevolg van do wanverhouding die er be staat tusschen de verschillende productie factoren onderling en in verband met slechte politieke en economisch-politieke verhoudingen. De meeste staten hebben allerlei maat regelen getroffen om het internationale handelsverkeer te belemmeren, meenen- de het eigen bedrijfsleven daarmede tot bloei te kunnen brengen en zich onafhan kelijk van andere landen te maken. Wel komt er hij enkele verlichte geesten in den laatsten tijd een kentering in deze opvatting, gezien de besprekingen teT eco nomische conferentie te Genève, maar de groote menigte der „practische" economen (die „practisch" zijn in zooverre, zij van de theorie geen notitie nemen) laait nog steeds het oude protectionnisme niet los. Nederland ondervindt in zijn landbouw, handel en industrie van deze politiek groote nadeelen, aangewezen als het is op een vrijen en gemakkeljken buiten- landschen handel door zijn geografische positie, zijn bodem en klimaat, alsmede door zijn klein territorium. De moeilijkheden, die voor den land bouw aldus uit de ongezonde internatio nale verhoudingen ontstaan, worden nog begeleid en verscherpt door andere min gunstige omstandigheden. Wij hebben hier op het oog de te hoog© én hier en daar nog stijgende koop- en 'pachtprijzen der landerijen, gevolg van de oorlogstoestanden en de te groote vraag bij een gering aanbod, en voorts de hooge kosten van het levensonderhoud en de drukkende lasten en belastingen. Groot nadeel hebben de ongunstige weersomstandigheden aangericht, waar door de opbrengst van verschillende ge wassen zeer is tegengevallen; gelukkig dat de prijzen van sommige producten als aardappelen, granen en ajuin niet slecht waren waardoor een zekere scha- de'oosste'ling verkregen werd. De opbrengsten der suikerbieten waren niet groot; dit gevoegd bij de matiee sui kerprijzen maken deze cultuur minder lu cratief. Het jaar 1927 was voor den Zeeuw- schen Tuinbouw een gunstig jaar. De oog sten der verschillende gewassen waren bevredigend, terwjl ook de prjzen over het geheel genomen, niet teleurstelden. De verkregen finantiëele resultaten zjn dan ook zoodanig, dat de belangstelling voor den Tuinbouw van de rijde der land bouwers in 192? nog steeds toenemends is geweest. Het aantal telers, dat zich op den Tuin bouw als hoofdbedrijf gaat toeleggen breidt zich dan ook steeds uit, met als gevolg, dat aan de cultuur steeds meer zorg wordt besteed, hetgeen Vooral de kwaliteit van het product ten goede komt. Wanneer we de verschillende produc ten nagaan, dan komt duideljk naar vo- FEUILLETON Naar het Engelseh. 19) „Juist, juist", maar hj was toch' niet op z'n gemak. „Als ik alleen was, zou ik vanzelf het recht hebben te genieten, wat ik een geoorloofd genoegen vind, maar ik ben toch nog maar een jongen, die onder een meester staat maar komaan, ik wil de gevolgen op mij ne- ln®n") voegde hij er trotscb aan 'toe. „Maar", zei hij, zich plotseling naar mijl koerend, „gij 0ok, Phineas? Als je naar huis wilt gaan, zal ik met je mee gaan." Ik protesteerde daartegen, en zei, dat ik zeker was, dat we niets verkeerds deden wat ik werkelijk ook geloofde. Weini- e oogenblikken daarop stonden we voor et „theater". 't Was een armoedige gelegenheid, wei nig beter dan een schuur, zooals Mr Charles al gezegd had; 'twas er voor verbazend vol, een gedrang en ge schreeuw, verschrikkelijk. „O, John, pas op", en ik hield me vast aan z'n arm. De menigte werd dichter en gedudhter. Ik wenschta, dat wa maar weer behouden ren, dat 1927 meer een appel- dan ©en perenjaar was, dus het omgekeorde van 1926. Toch is de perenoogst tenslotte nog meegevallen en was niet zoo slecht als in 1925. De prjzen waren over het algemeen bevredigend. Appels zjn er bjzonder veel geweest, vooral de latere soorten als goudreinet- ten en bellefleurs. Voor de goede soorten waren de prjzen goed. De bessenoogst was middelmatig en bij sommige telers slecht doordat de vele regens tenslotte de kwaliteit zeer bena deelden. De prijzen werden hierdoor ook sterk gedrukt. De pruimenteelt breidt zich steeds meei uit, vooral wat betreft de dessertpruimen. Er kwamen dan ook, mede door den goe den oogst, groote hoeveelheden aan de veilingen, dio tegen flinke prijzen wer den verkocht. Het bessenseizoen zette zeeT goed in, omdat de .kruisbessen een rrjksn oogst gaven en de prijs op peil "bleef. Wel dreigde het meeldauwgevaar een o-ogen- blik, doch gelukkig nam de aantasting geen groote afmetingen aan. De zwarte bessen gaven eveneens een overvloediger: oogst, doch de prijs was hiervoor te laag en bedroeg op sommige veilingen slechts een derde van dien, welke vorig jaar werd besteed. De roode hessen gavein niet bij' alle telers goede Tesultaten, doch dooreen ge nomen was de oogst goed, evenals de prijs. De frambozen gaven een uitstekenden oogst met een goeden prijs. De aardbeien gaven over het algemeen een matigen oogst, tengevolge van de vele regens, terwijl de prjs goed was. De tuinbouw, begint zich in Zeeland, ook wat de groententeelt betreft, steeds meer uit te breiden. Het aantal broeira- ,men wordt steeds grooter, terwijl ook hier en daar een warenhuis Verrijst en groen ten geteeld worden in de druivenkassen, die door de geheele provincie worden ge bouwd. Speciaal op Schouwen en Duive- land en wel in de omgeving van Haam stede, Renesse en rond Zierikzee, breidt het aantal kassen kich sterk uit, hetgeen door het gemakkelj-k transport der pro ducten naar Rotterdam zeer in de hand wordt gewerkt. Voorts verdient nog vermelding, dat ook in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderon een sterke uitbreiding van den Tuinbouw wordt waargenomen. De in 1926 te Hulst opgerichte Coöpe ratieve vruchtenveiling verzond in 1927 ruim 40,000 K.G. bessen naar do veiling te Kapelle, terwjl 36.030 K.G. aardbeien ter plaatse werden ingevaat. Wat de organisatie betreft, kwamen .er geen veranderingen tot stand. De omzet der veilingen is steeds toenemende, ter wjl ook het aantal leden der verschillende tuinbouwvereenigingen zich meer en meer uitbreidt. DE COLIJN-CONFERENTIE GESLOTEN. De geest van Genève. De conferentie-Colijn en de conferentio van de huiden en heenderen 'kwamen gis termorgen voor 't laatst bijeen, waarna de en wel in Norton Bury terug waren. Maar ziet, er kwam ©en kleine opening in de menigte, er werd een draagstoel doorgebracht, of tenminste men probeerde 't, maar de poging leed schipbreuk. Er ontstond een worsteling en een der dra gers geraakte onder den voet en bezeerde zich. Sommigen riepen: „foei!" anderen hadden er nog te meer pleizier om. Ten slotte midden in de verwarring stak een dame het hoofd uit den draagstoel naar buiten en zag rond. 'tWas een merk waardig gelaat; als je 't eenmaal gezien had, kon je 'tniet weer vergeten. Bleek, met groote, harde trekken, een haviks neus, gevulde, hartstochtelijke lippen en zeer 'donkere oogen, zij sprak en haar stem was in overeenstemming met zulk een gezicht. „Beste menschen, laat mj toch door ik ben Sarah Siddons." De menigte ging terstond uiteen en juichte haar onderwijl toe, zoodat de ge heele stad 't kon hooren. Er was even op onthoud, zj boog en glimlachte welk een glimlach! en- toen werd 'tgordijn van de draagstoel dichtgetrokken. „Kom, houd me vast!" fluisterde John, terwjl hj naar voren sprong en mj met zich trok, en, in 't volgend oogenblik nam hj den draagstoel ter hand, welke de man had laten vallen en voor 'k 'tgoed wist stonden we beide voor in 't theater. Mevr. Siddons stapte uit en wilde haar dragers betalen. Eerst werd de eene man betaald, ruim betaald, blijkbaar te zien aan z'n overdre ven dankbaarheid toen wendde ze zich tot John Halifax. ,,'t Spijt me, jonge man, dat je zooveel last hebt gehad; nier is een belooning." Hij nam 'tgeld, zocht er een zilver stukje uit en gaf 't overige terug. „Ik zal dit houden, als u 't goed vindt, mevrouw, als een herinnering, dat ik eens de eer heb genoten Mevr. Siddons van dienst te kunnen zjn" Ze zag hem scherp aan met haar won dere, donkere oogen en zei waardig: „Dank u, mijnheer", toen ging ze heen. Eenige minuten later kwam een bedien de van het theater ons opzoeken, en bracht ons, „op verlangen van Mevr. Sid dons", naar de beste plaatsen, welke er waren. 'tWas een heerljke avond. Nu, na zoo veel tijd, als ik er aan terugdenk, wordt mijn bloed jong en warm. Hoewel de zaal armoedig en klein was, was zj toch gevuld met de beau monde van Coltham, dat toén, dank zij de bescherming van 'tkoninkljk huis, zelfs Bath, ten opzichte van mode en dwaasheden, naar de kroon stak. Het was een geschitter van diamanten en met sterren bezaaide hoofddoeken en van Prince van Wales-veeren. Een won- derljk mengelmoes van costumes, welke toen in een tijd van overgang verkeer den 1 De oude dames hielden nog hardnek kig vast aan de statige, zijden rokken en lange corsetten, met de stijve, nette bouf fantes er op, terwijl de jongere Bchoonen waren begonnen zich zwierig te kleeden naar de Fransche modes, dun neteldoek, en kortlijvig. Hiertegen hadden wij Jael reeds hevig hooren uitvaren; want Jael, Kwakersch als ze was, kon toch kwalijk haar natuurlijke neiging tot de versiering van „het vleesch" versmoren. John en ik waren 't geheel met haar eens, dat 't pijnlijk om 'te zien was, die aardige Engelscha meisjes gekleed of liever ongekleed naar de mode van onze vijanden aan den anderen kant van het Kanaal, nu een ongelukkige natie, gezonken lot 't nulpunt in politiek, gods dienst en zeden. Maar 'tspèl begon. Ik zal 'thier niet volgen; iedereen heeft wel gehoord van „de Lady Macheth" van mevrouw Sid dons. Dit eerste en laatste tooneelspel, dat ik ooit b jwoonde, staat me nu nog, na meer dan een halve eeuw, even duiaeljk voor den geest al» op dien avond. Men vertelt Binnenland. De landhouwdagen te Zierikzee. De staking bij „De Schelde". Het klompenwetje door de Eerste Hamer aangenomen. Buitenland. De Colijn-conferentie gesloten. De groep Malmgreen door vliegers gevon den. Twee leden van de groep gered. Een vlieger genoodzaakt een noodlanding te maken op het Poolijs. stige overstroomingen hebben plaats ge had. Er is veel schade aangericht aan wegen en spoorlijnen te Conception. De Marseillaansche Lantfru. Pierre Rey, de „Marseillaansche Lan- dru", de moordenaar, van wiens gruwe- ljke reeks misdaden in deze rubriek is verteld, was in de gevangenis te Marseille eem hongerstaking begonnen. De man, die zoo zwak was geworden, 'dat zjn verhoor door den rechter van instructie moest worden uitgesteld, heeft echter de laatste dagen erin toegestemd melk te drinken. Intusschen is vastgesteld, dat hj in de weken, verloopen tusschen den eersten en den vier-en-twintigsten Juni, drie vrouwen om "het leven heeft ge bracht. Korte berichten. De Berlijnsche metaalbewerkers heb- ben met 459 tegen 439 stemmen do bij scheidsrechterlijke uitspraak vastge stelde loonschaal aangenomen. Deze blijft tot Mei 1929 van kracht. Naar de Socialistitsjeskiej Wjestnik verneemt, zou Trotski vrij ernstig ziek zijn. Zeer onlangs heeft hij bovendien zijn oud ste dochter aan z.g. vliegende tering ver loren. De American Smelting bericht een prijsverlaging voor lood met 10 punten tot op 6 2/5 cents per 1b. Onder de brug van het arsenaal te Sofia zijn tien kisten met ontplofbare stof fen, negen vuurpijlen en twee bommen ontdekt. Men vermoedt, dat door nog on bekende personen een nieuwe aanslag werd voorbereid. Het Duitsche stoomschip Olymp heeft in de Middellandsche Zee ter hoog te van Mollilla een Spaansch militair Dor- nier "Wall-vliegtuig met een 'bemanning van zes man weten te redden. Te Malonne in de provincie Namen is in de fabriek La Majoligue een stoom ketel ontploft; er waren 2 dooden en vier vrouwen werden gewond. Uit Ottawa wordt gemeld, dat op een boerderij te Manvilie in Canada 2 man nen, een vrouw en een kind vermoord zijn gevonden. Van den dader of de daders heeft men tot nu toe geen spoor kunnen ontdekken. Te Patterson in New Jersey zei de zer dagen iemand, dat het warm genoeg was om eieren op het plaveisel te bakken Een kruidenier wilde dadelijk de proef op de som nemen, brak een ei op straat stuk envier minuten later was het keurig gebakken! mj, dat een nieuwe generatie enkel glim lacht, over den traditioneeien roem van Sarah Siddons. Zj hebben haar nooit ge zien. Wat mj betreft, ik zal ze bijven vereeren tot mjn dood. Het spel was afgeioopener zou nog wat potsenmakerij volgen, maar daarvoor wilden we niet blijven. .We waggelden half blind en duizelig, naar buiten in de donkere straten, terwjl John me als 't ware droeg. We hielden eerst éven stil om op ons verhaal te komen. Jdhn kwam 'teerst tot zich zelf; hj was erg bleek, zag ik. „John?" Hj legde de hand op m'n schouders: „Wat is er? Ben je koud?" „Wel", zei hj, na een oogenblik, we hebben ons genoegen gehad, maar nu is 't voorbij; ik ben benieuwd hoe laat 'tis." Juist sloeg er een klok ik telde de slagen elfl Verschrikt zagen we elkaar .aan bj 't licht van de lantaarn. Tot dit oogenblik hg^len we niet aan den tijd gedacht. Elf uurl Hoe zouden we nog in Norton Bury komen? Want nu de opwinding voorbj was, werk ik ziek en zwak; mijn beeneo zon ken haast onder me weg. (Wordt vervolgd-V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1