No. 230 Woensdag 11 Juli 1028 42e Jaargang NI VA PUROL EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Stukgeloopen Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dr. H. MANNING'S TANDPASTA „25&75c.p.tube D (recteur-H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. V Belgisch dreigement? De groote rede door Minister Hymans 'de vorige week in de Belgische Kamer gehouden, maakt zoo op 'teerste gezicht geen slechten indruk. Z,e ademt, op sommige momenten al thans, een geest vart toenadering. „België," 'zoo zeide hij, „wenscht met Nederland een politiek vaü hartelijke sa menwerking." Verder werd er op gewezen dat de belangen van' Rotterdam en Ant werpen niet onvermijdelijk tegenstrijdig zijn, dat ze hun pogen pm een 'steeds toenemend verkeer tot zich te trekken! moeten vereenigert en dat het gewenscht is dat België en Nederland zich zouden vereenigen iri een gemeenschappelijke po litiek in zake vervoer en verbindingen. Dat klinkt niet kwaad. En „Het Vaderland" sprak dan) ook reeds als zijn meening uit, dat hier een belangrijke stap in de goede richting is gedaan. Wij willen het hopen. Maar ontkend kan toch niet worden, dat deze rede ook andere, minder hoop volle passages bevat. Zoo werden b.v. de grondslagen! der economische verlangens van België als volgt geformuleerd: „1. De organisatie van het beheer der fluviale diensten, derwijze, dat de in' het belang der scheepvaart vereischte maat regelen niet zouden kunnen tegengewerkt worden door den Staat voor denwelke zij van geen direct belang zijn; 2- De verplichting voor Nederland den waterweg te onderhouden, rekening hou dend met de nieuwe vereischtert die voort spruiten uit den vooruitgang van den scheepsbouw en uit het toenemende be lang van het verkeer; 3. Het graven van zij- bf bijwegen- bestemd om tegemoet te komen aan de gebreken die de huidige verbindingen met den Rjjn opleveren' en waardoor deze on zeker en moeilijk gemaakt worden." Tegen het eerste punt zal weinig be zwaar worden gemaakt, mits natuurlijk Nederland de noódige invloed verkrijgt en ook met de belangen! van ons land, met name van de Z.eeuwsche polders wordt gerekend. Aan het onder 2 genoemde heeft Neder land zich nooit onttrokken, en daarte gen zal ook verder geen bedenking wor den gemaakt, mits het niet zóó wordt, dat "België eischt en Nederland betaalt en dat Nederland zich krom werkt om 'Antwerpen tot bloei te brengen. 0n wat punt 3 betreft, ook hier komt alles op de uitwerking aan. Als hier bedoeld wordt het graven van een Moer dijk-kanaal dan 'is het niet waarschijnlijk, dat Nederland daartoe zonder meer zal meewerken. Wat hier gezegd werd kam 'dus goed bedoeld zijn, maar men ontkomt toch niet geheel aan den indruk dat hier be doeld is een' hartelijke samenwerking uit sluitend ten profijte van' België. En nog minder bevredigend is de pas sage aam ,het slot van de rede, waarin het heet, dat bij gebrek aart een vriendschap* pelijke samenwerking, België genood zaakt zou zijn op internationaal terrein garanties te zoeken. Met andere woorden, als 'tniet gaat zooals België wenscht, $an wenden wij ons tot de groote mogendheden met het verzoek de Schelde te internationaliseeren. Niet ten onrechte spreekt het „Cen trum" hier van een verkeerd begin'. Het is, zegt het blad en terecht verkeerd beginnen, wanneer hij, die met Nederland gaat onderhandelen, aanvangt met dreigementen. Zij mogen niet misplaatst zijd' tegen het einde van onderhandelingen, die op een mislukking dreigen uit te loopen, bij het begin ervan zijln zij ongepast, en vooral ontactisch. DE VOEDSELCRISIS IN RUSLAND. De graanschuur is fetfifl. De volkscommissaris van handel, Mi kojan, die zoo iets als de voedsel-dicta- t°r der iSovjebUnie is, heeft .per telegram aan. de volkscommissariaten van 'de ver schillende Sovjet-republieken' en aan Me overige autoriteiten een circulaire gezon den over de te treffen' maatregelen. Daar de tactiek, die tot nu toe gevolgd JêTO (het uiteenjagen van d0staarten", d-w.z. wachtenden voor winkels van wensmiddelea, het sluiten van markten, het in beslag nemen van graan, enz.) de crisis slechts nog meer verscherpt heeft, beval Mikojan al deze maatregelen in .te trekken; de administratie zal in het vervolg van de boeren, die graan naar de markten bren'gen, niet meer eischen, dat zij hun' waar aan de rij'ks- buxeaux of de coöperaties afstaan. De vrije markt is dus voor graan'hersteld, waarbij Mikojan nadrukkelijk heeft bevo len geen maximumprijzen voor graan te bepalen, omdat de boeren dan1 hun graan in het geheel niet verkoo-pèn. In het algemeen moeten de autoriteiten! Si het mogelijke doen om de boeren er toe te bewegen, hun graan naar de markt te brengen. Chintsjoek ,de bekende bolsjewistische coöperalor, heeft op een vergadering van' bolsjewistische propagandisten te Mos kou verklaard, dat ten gevolge va.n het nijpende gebrek aan tarwemeel', de verkoop van zulk meel stopgezet wordt. Er wordt een soort eenheias-meel inge voerd, mét bijvoeging van 20 pet. „Er satz". Daar de voorraden meel, waarover de regeerinlg beschikt, te gering zijn', wordt in de streken, waar veel graan verbouwd wordt een speciale belasting in natura ingevoerd. De sowchozen (de communis tische landerijen) hebben bevel gekregen slechts zooveel graan te behouden als beslist noodzakelijk is voor eigen gebruik, en voor zaaizaad; het overige graan moe ten zij op de markt brengen,; het zal naar de gebieden overgebracht worden, waar de nood het grootst is. Chintsjoek heeft de propagandisten op het hart gedrukt op het platteland voorzichtig te zijn'. Dat de voedselnood niet gering isj blijkt ook hieruit, dat Rusland vroeger de graanschuur van Europa, thans overal graan laat opkoop-en o.a. te Rotterdam en te Amsterdam. De Conferentie-Colijn te Genève. De Conferentie-Colijn is, naar uit Ge- uève gemeld wordt, gisteren met haai arbeid gereed gekomen. ,ft e< Vandaag heeft eerst de teekenin'g plaats van' de protocollen in'zake afschaffing van de uitvoerverboden voor huiden en been deren en daarna van de algemeene con ventie tot afschaffing van in- en uitvoer verboden. Coljjn zal, naar het Hbld. meldt, een dringend beroep doen op de staten om de conventie te ratificeeren. De Nederiand- sche delegatie zal alle genoemde docu menten Reekenen. Colijn was zeer vol daan over het resultaat, dat gunstiger is, dan werd verwacht. De conventie valt volgens Colijn te beschouwen als- het eerste meervoudig handelsverdrag, onder de auspiciën van den' Volkenbond ge sloten. Indien de staten ratificeeren, zal' oen eind worden gemaakt aan het stelsel van in- en uitvoerverboden' en zullen minder uitzonderingen blijven voortbestaan dan aanvankelijk werd voorzien- Het aantal uitzonderingen is van weinig belang, ver geleken met den toestand van vóór de conventie. Verschillende honderdtallen verboden zullen verdwijnen, terwijl van de achttien uitzonderingen tien van geen be- teekemis voor den internationalen handel zijn. Ieder, die weet wat handelsbelemmerin gen voor den internationalen handel' betee- kenen en de methodes kent, die bij han delsverdragen gebruikt worden, zal' vol gens Colijn bet resultaat als eert zeer belangrijken vooruitgang beschouwen. De scheepvaart op den Rijn. In het „Berl. Tag." wordt vastgesteld, dat het aandeel van de buitenlandsche en dus in hoofdzaak Nederlandsche bin nenscheepvaart aan het scheepvaartver keer op den Rijn in 1913 18 pCt. bedroeg, in 1924 4)7.8 pCt, in 19)25 46.6 en in 1926 zelfs 50.4 pCt. welk percentage thans tot 50.5 pCt. zou zijn gestegen, terwijl het aandeel van Duitschland tot ,40 pCt. is teruggeloopen. Verder wordt er op gewezen, dat vooral de middelmatige en kleine reederjen ge noodzaakt zijn, credieten op te nemen of hun schepen te verkoopen. Daar dit in Duitschland met groote moeilijkheden ge paard gaat, neemt men de credieten ün Nederland op, vooral omdat de werven in dit land bij aanbouw of reparatie op lan ger termijn orders aannemen dan de Duit- sche werven. Ook het verkrijgen van 2'o hypotheken is in Nederland gemakkelij ker dan in Duitschland. Daarom hebben de Nederlandsche werven heel wat meet Duitsche orders dan de Duitsche. Ook brengt het opnemen van Nederlandsche credieten meestal de verplichting medo om in Nederland te verzekeren, hetgeen weer schade voor de Duitsche verzeke ringsmaatschappijen boteekent. In werke lijkheid zijn. tegenwoordig ook vale op den Rijn varende Duitsche schepen in Neder landsche handen, wat ook voor den oor log met het oog op de belasting reeds het geval was. Het „Berl. Tag." klaagt er thans over, dat pp deze en dergelijke wijzen groote bedragen aan het volksvermogen verloren gaan. De Russische Kerk en tfe Sovjets, In de processen van de Sovjet-regee ring tegen de Russische parochiën in Frankrijk heeft indertijd de Franschc rech terlijke macht, in strijd met de vordering der Sovjets, de kerkgebouwen aan de parochiën toegewezen. In Duitschland .is nu iets dergelijks gebeurd. De strijd was reeds in 1924 begonnen, toen de Sovjet-regëering de Duitsche rechtbank had verzocht, zes Russische kerken (Berlijn, Hamburg, Nauheïm, Kis- singen, Homburg en Herbersdorf), die door de Wladimirskoje Bratstwo (St. Wla- dimir-Broederschap) beheerd werden, aan die instelling te ontnemen en aan de ver tegenwoordigers van den Sovjet-staat over te dragen. Bij deze kerken behoorden n.l. landerijen en huizen^ die een aardige som waard waren. Deze kerken werden gesticht door den bekenden Rus smelten protojerej (opper priester) Maljtsem, die ook al de bezit tingen ervan verworven had. Matjtsew had een testament opgesteld, waarin hij dit alles aan het Keizerlijke Russische Gezantschap te Berlijn legateerde (hij deed dit, omdat de door hem opgerichte St. Wladimir-Broederschap toen nog geen rechten van juridische persoonlijkheid be zat). Op grond van deze bepaling in hef testament van MaIJtsew eischten de bols- jewiki, dat de kerken en af do Bezittingen aan de Sovjet, Overheid, als erfgename van de keizerlijke regeering, zouden toe gewezen "worden. Do St. Wladimir-Broe derschap had toen geen fondsen, om het proces te vooren; het besluur van de Rus sische Kerken in West 'Europa besloot de Broederschap te steunen, en verschafte haar de noodige middelen. Sindsdien werd hot proces in drie in stanties behandeld en telkens won de Broederschap het geding. Op 3 Juni wees de hoogste instantie do kerken en al de bezittingen aan de Broederschap toe. De uitspraak is nu in kracht van gewijsde Verschrikkelijke ontploffing te Boedapest. In de buitenwijk Engelsfeld had giste ren in den kelder van een juist gereed gekomen huis, waar twee arbeiders bezig waren een groote massa erwten van wor men te zuiveren, met een chemische stof, een vreeselijke ontploffing plaats, welke het igeheele huis in een puinhoop veran derde. De vrouw van den eigenaar, haar dochter, de dienstbode en twee arbeiders, werden onder het puin begraven. De brandweer haalde de vrouw en een ar beider dood van onder de puinlioopen te voorschijn; de dochter en hot dienst meisje werden zwaar gewond. Een arbei der wordt nog vermist. Kerk en Staat In Mexfco, Uit Mexico-stad wordt gemeld, dat de geheime politie dezer dagen in een parti culiere woning 50 katholieken, o.w. een priester, heeft gearresteerd. Deze perso nen waren daar bijeen om een mis bij te wonen. De gedetineerden worden nu be schuldigd van overtreding der wet op de uitoefening van den godsdienst. De ramp van tfe „ftafia". Het NootscIi Tel.-Agentschap meldt d.d. 10 Juli uit Oslo, dat de admiraliteit mede deelt, dat de nasporingen naar Latham door de Noorsche en Fransche schepen worden voortgezet, langs den rand van het ijs, van 75 gr. N. B. tot aan Spits bergen, alsmede in de zee tusschen den ijsrand en de westkust van Spitsbergen ien naar het zuiden in den omtrek van het Bereneiland. Er is tot dusver geen spoor van de Latham gevonden. Ook 2 schepen, die den rand van bet ijs bij Groenland hebben afgezocht, rapportee ten, niets te hebben gezien. Naar aanleiding van de herhaalde ge ruchten dat Ceccioni zou zijn overleden, verklaren de Noorsche autoriteiten geen bericht van zijn dood te hebben ontvan gen. Ontzettend lijden Van de VigJlerfgroep, De toestand van de Vïglïerïgroep op do ijsschots is volgens de laatste berichten verschrikkelijk. Twee leden van dsze groep zouden lijden aan longontsteking en hebben dringend om geneesmiddelen ge seind. Anderzijds wordt gemeld, dat de mannen te zwak zijn om de geneesmid delen te halen, die Maddalona eenige we ken geleden naar beneden heeft geworpen. De radiografist Biagï -moet zoo mager als 'een geraamte zijn. Men vreest, dat de dood spoedig een einde zal maken aan het VTeeselij'k lijden dezer mannen, indien hulp niet snel wordt gebracht. Volgens berichten uit Kopenhagen be schouwt men thans ook den Italiaanschen kapitein Sora als definitief Verloren. 12 dagen geleden is Sora met een honden slee-expeditie vertrokken. In zijn gezel' schap bevonden zich ook de Nederlander Sjef van Dongen en de Deen Vanning. De werkloosheid in Engeland. Het aantal werkloozen bedroeg bp 2 Juli 1.217.500, d.i. 24.936 meer dan ver leden week en 163.924 meer dan verleden jaar. De staking t3 Antwerpen geëindigd. De slaking te Antwerpen is geëindigd; de voorstellen van gouverneur Holvoet werden aanvaard. Hedenochtend werd het werk hervat. Onder de arbeiders heerscht groote vreugde. De communistische op positie leed een zware nederlaag; voor stellen om de staking met Russisch geld voort te zetten werden onder gejouw ver worpen. Na 'het Sjachty-proces. Het centrale uitvoerende comité te Mos kou heeft de doodvonnissen telgen zes beklaagden uit het Sjachty-proces in ge vangenis straffen van tien jaar veranderd. De doodvonnissen tegen de andere Vijf veroordeelden zijn reeds voltrokken. De hittegolf in Amerika. Uit New-York werd gisteren gemeld: Er heeTscht hier een verstikkende hitte. De temperatuur bedraagt 92 graden Fah renheit. Er zijn talrijke dooden en talrijke gevallen van bezwijming komen voor. Een meisje te Chicago zakte plotseling weg in het asfalt, dat midden op de straat door de hitte vloeibaar was geworden. reinigt mond en tanden. Korte berichten. Het meteorologisch instituut te Maagdenburg registreerde vannacht een vijj sterke aardbeving, van welke de haard op ongeveer 4000 K.M. afstand moet hebben gelegen. Het plaatsje Richville (Ver. Staten! is door een wervelstorm geteisterd, die alle gebouwen beschadigde eü in de heele Omgeving boomen ontwortelde. D'e bladen' meldenl dat te Reggio di Calabria een landarbeider, die zich be hekst waande, in! dien waan zijn vrouw, zjn schoonouders en rijn zuster om het leven heeft gebracht. Volgens eert- telegrafisch bericht zijn dp 5 Juli, op eert der gevaarlijkste lucht- verkeerstrajecten' in Bolivia, waarop, ge lijk bekend, door Junkers-verkeersvlieg tuigen wordt gevlogen, de piloten Her mann Rerndt en de mécanicien Schwab verongelukt. Lady Heath, die oriilangs naar Zuid- Afrika en terug is .gevlogen, 'heeft gis teren 'te Rochester een hoogterecord ge maakt, toen zij met een 30 p,.K. water vliegtuig een hoogte van ruim 4000 M- (wist te bereiken. Te Bielvidere in' New Jersey is een meisje van 15 jaar in het huwelijk getre den met haar oud-oudoom, die 65 jaar is. De plechtigheid had plaats ten huize van de overgrootouders der bruid, die den zelfden dag hun 61-jaxige bruiloft vier den. Tengevolge van een' vergissing bij het tellen der stemmen in' het kiesdis trict Oost-Pruisen is het aantal leden van de Soc.-dem. Rijksdagfractie met één ver meerderd en: op153 gebracht. Bij het spoorwegongeluk bij Weimar zijn volgens de laatste gegevens in totaal 29 personen gewond. Volgens een 'bericht uit .Washington schat het bureau yooi' de statistiek van het ministerie van de schatkist het aan tal inwoners der Vereen. Staten op 11'8.364.000 zielen. De Koningin naar Drente. Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat de Koningin voornemens is, op 27 Augustus een bezoek aan Zuid-Oost Drente te bren gen. Binnenland. De ziektegevallen op de „Insulinde". De landibouwdagen te Zierikzee. Ds J. G. Kunst te Arnhem overleden. Begrafenis burgemeester N. en St. Joos- land. Buitenland. De staking te Antwerpen geëindigd. Een ontploffing te Boedapest. De voedselcrisis in Rusland. De conferentie-Golijn met haar arbeid ge reed gekomen. De ramp van de „Italia". voelen, verzacllen geneeslmenmel Doos 30*60. Tube 80 ct. Bi) Apoth. en Drogisten De majoor won het proces. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot wijziging en verhooging van het VlIIe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1928. In verband met de reorganisatie van het leger in 1923, waarmede een vermin dering van het aantal beroepscf icieren ge paard ging, werd een aantal officieren op nonactiviteit gesteld. De majoor der infanterie, G. A. de Reede, heeft daarop den Staat gedagvaard om uitbetaling van het naar zjn mee- ning niet rechtsgeldig ingehouden ge deelte van zijn bezoldiging. In hoogste instantie is de vordering van genoemden majoor toegewezen. De minister acht 'het gewenscht, dat aan alle officieren, die in hetzelfde ge val verkeeren, alsnog hun volle bezoldi ging over den tijd, gedurende welken zij de bezoldiging gedeeltelijk hebben geno ten, worde uitgekeerd. Daarvoor is f 240.000 noodig, waarvan f207.000 be trekking heeft op reeds afgesloten dienst jaren, wolk bedrag dus wordt aange vraagd. i i jij 'Werkloosheidsv-erzekiering landarbeiders. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft een adres gezonden aan een groot aantal plattelandsgemeente besturen, waarin betoogd wordt, dat de uitbreiding van de werkloosheidsverzeke ring voor land-, tuin- en veenarbeiders ook een gemeentebelang is, en dat het derhalve een juiste politiek is, aan de arbeiders, die' bereid blijken een offer te brengen voor genoemde verzekering, b(j werkloosheid eenige voordeel en te ge ven boven hen, die zich niet tegen de gevolgen van werkloosheid verzekeren en die daardoor bij werkloosheid dadelijk op vollen steun van de gemeente zijn aange wezen. Adressant verzoekt daarom den gemeentebesturen, bjj tewerkstelling bij1 de werkverschaffing de voorkeur te geven aan verzekerde arbeiders, en bij invoe- ring van een steunregeling de steunbe dragen voor verzekerde arbeiders belang rijk hooger te stellen dan die voor de onverzekerden en wel noo noodjg dpQT een bijslag op de uitkeering uit da werk- loozenkas. Onbewaakte overweg. Op de vragen van den heer Krijger in verband met een onlangs plaats gehad hebbend ongeval op den onbewaakten overweg bij Nootdorp antwoordde de mi nister van Waterstaat, dat het uitzicht ter plaatse niet alleen niet slecht is, maar integendeel zeer goed, doch de voer man van het rijtuig heeft, volgens eigen erkentenis, niet uitgekeken naar de zijde, vanwaar de trein kwam. De vraag of het ongeluk vermoedelijk zou zijn voorkomen, indien daar een af sluiting met boomen waren geweest, kan in het algemeen bevestigend beantwoord worden. Radio-verkeer met Indië. De opbrengst van het radio-verkeer NederlandNed.-Indië (rechtstreeks en via Amerika) beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Over het tweede kwar taal van 1928 'beliep het aan Nederland toekomende aandeel rond f397.000, te gen rond f 240.000 over het tweede kwar taal van 1927. Medische hulp bij, spoorweg- ongevallen. Gistermorgen om even negen uur werd in het Academisch Ziekenhuis van den stationschef te Leiden de mededeeling

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1