No. 238 Dinsdag 10 Juli 1028 42e Jaargang FEUILLETON VAN H00GER ORDE. Buitenland. Belangrijkste Nieuws, Binnenland. D irecteur- H oof d redacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F, P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertontiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Anders dan ibij ons. De sociaal-democratie is een internati onale beweging, met beginselen, die voor alle natiën gelden. In afkeer van bet Bijbelscbe Christendom zijn bijv. de so ciaal-democraten V|an alle landen een stemmig. In meer practiscbe zaken echter is er groot verschil. Zoo is in ons land althans de laat ste jaTen het kenmerk van den socia list, dat hij een geweldig voorstander is althans met den mond van natio nale ontwapening. Wie daarover anders denkt, wie van meening is, dat een behoorlijke weer macht niet gemist kan worden, wordt ingedeeld bij de militaristen, waar van het heet, dat ze de trouwe trawanten zijn van het kapitalisme. In België denken de sociaal democraten echter geheel anders. Daar moeten ze van ontwapening niets hebben. En in Duitschland is het niet anders. Dit blijkt duidelijk uit de Regeerinigls- Verklaring va» Iden nieuwen Rijkskanse lier Hermann Muller, een der leidende sociaal-democraten, waaraian het voegen de ontleend is. „Wat die weermacht Van de Duitsche republiek aangaat, deze heeft tot taak de bescherming van de grenzen en de binnenlandsche orde en veiligheid. Zie kan haar taak slechts vervullen, in dien ze het vertrouwen geniet van de geheele bevolking en dit vertrouwen kan ze het best verwerven, indien ze een zuiver nationaal orgaan is, dat geen invloed der partijen ondergaat. De weermacht moet uit de politiek worden uitgeschakeld, elke Duitschef zal trotsch op de weermacht moeten zijn en haar beschouwen als bescher mer. De regeerihg, die van de weer macht eischt, dat ze de republiek op trouwe en onvoorwaardelijke wijze steunt, zal er voor zorgen, dat het leger op voldoende wijze wordt uitge rust, zooals zulks door verdrag wordt geregeld en in de mate van de finan- ciëele kracht van den staat.' Dit is andere taal, dan we hier van die (tijde hooren. Hier wordt, door de socialisten 'juist 'alles gedaan, om het vertrouwen in de weermacht te schokken. Hier wordt de weermacht niet be schouwd .als een beschermer, maar als een instituut dat zoo spoedig mogelijk moet worden opgeruimd. Hier wil men van een behoorlijke uit rusting niet weten, maar wordt steeds Üe voorstelling gewekt, alsof het geld voor bet leger uitgegeven, weggegooid geld is. De houding Van de socialisten is in andere landen anders dan bij ons. Ter verklaring moet hieraan worden toegevoegd, dat ze hier nog niet achter de. Regeeringstafel plaats namein. Komt het zoover, dan zal waarschijnlijk ook hier wel uit een ander vaatje worden getapt. Maar hoe dan ook, het feit bestaat, dat het Duitsche Kabinet, waarin de Sociaal- Democraten de leiding hebben, met een Regeerinigsverklaring komt, die hier als „kapitalistisch" op hoogen toon zou wor den veroordeeld. Naar het Engelseh. 17) o— „Niet veel, behalve als de Russische huiden komen; ik heb de weekstaat gis teravond gesloten, als gewoonlijk". „Wel, morgen zal ik al uw boeken na kijken, en zien hoe het staat en waar je verder geschikt voor zult wezen; daarom, neem maar een dag vacantie, als je wilt" Wij bedankten hem hartelijk. „Wel John", fluisterde ik, „je hebt je zin om morgen in 'twild te Ioopen." We maakten een plan bp, om naar 'de zoogenaamde „Wijngaarden" te gaan, een mijl ver van de stad gelegen. Toen de morgen kwam, gingen we daar heen. De j,'Wijngaarden" waren een slag veld geweest en onder het lange gras daar en de wortels van wilde appelboomen, sliep menig man uit Yorkshire en Lancas ter;^ nu werden deze weidevelden als hooiland gebruikt. Hier bleven we tot den middag, en toen we ons brood en kaas hadden opgegeten, zei hij snel: „Phineas, vind je niet, dat net hier nog al saai is? Zullen we er gens anders heengaan? Maar niet, als het je vermoeit." Ik zei, dat ik niet mpi zon worden; HET REDDINGSWERK AAN DE POOL. De leider van de Zweedsche reddings- expeditie, kapitein Tornberg, seint, dat de mist voortzetting van de pogingen tot redding van de bemanning, van de „Ita lia" onmogelijk maakt. De Zweedsche minister van verdediging heeft kapitein Lundborg toestemming ge geven, aan de pers verslag te geven van zijn verblijf op de ijsschots. Koning Gustaaf heeft aan de Zweed sche expeditie telegrafisch zijn gahikwen- schen doen toekomen, met de redding van Lundborg en heeft tegelijkertijd de hoop uitgesproken, dat de expeditie haar werk met succes zal kunnen voortzetten. De „Braganza" is naar het noorden ver trokken; de kapitein hoopt in den loop van deze maand de groep-Viglieri te kun nen bereiken. Eeir pessimistische beschouwing1. De Duitscher, dr Villinger, secretaris van de Poolexpeditie NansenEckner, die op doorreis te Oslo vertoeft, heeft in een persgesprek gezegd: „Ik heb in 1913 per soonlijk deelgenomen aan de hujpexpedi- tie voor de Duitschers Schroeder en Stanz tusschen het eiland Foyn en Noord-Oost- land. Uit de toen opgedane ervaring leid ik af, dat de ijsbreker Krassin niets kan uitrichten in het kruiende drijfijs en "er geen enkele kilometer in zal kunnen door dringen." Op het Zweedsche ministerie van oor log is het volgende telegram'van kapitein Thornberg ontvangen: De ijsbreker Kras sin bevindt zich op 25 (graad) minuten afstand van de groep-Viglieri. Alles wel. Thornberg. 11 i Een Stefani-telegram uit Rome ver klaart het bericht als zou Ceccioni, de chef-mecanicien van de „Italia" overle den zijn, voor onjuist. De dood van Loewenstein. De „Fokker" van den Belgischen finan cier Loewenstein, welke door de regeering in beslag werd genomen, ligt in één der hangars van de Imperial Airway te Croy don. Majoor Cooper, de hoofdinspecteur voor ongevallen met vliegtuigen, heeft het toestel zorgvuldig onderzocht en zal met Drew, den bestuurder, die thans te Brus sel vertoeft, een proefvlucht maken, waar bij' hij pogingen zal doen, om de deuren, die van de cabine naar het achtergedeelte van de machine leiden, te openen. In kringen, die bevoegd zijn om mede te spreken, is men van oordeel dat Loe wenstein zich niet heeft kunnen vergissen en zeker zelfmoord heeft gepleegd. Men schrijft deze zelfmoord echter niet zoozeer toe aan den financiëelen toestand, waarin hij verkeerde als aan zijn gezondheidstoe stand, die veel te wonschon zou hebben overgelaten. Verleden jaar reeds zou deze toestand Loewenstein haast tot een wan hoopsdaad hebben gedreven. Deze geruch ten zijn echter niet te controleeren. Intusschen heeft mevrouw Loewenstein bij den president van do rechtbank te Brussel het verzoek ingediend om een be windvoerder over de goederen van den vermisten bankier overeenkomstig art. 112 van het burgerlijk wetboek te benoemen, welk verzoek werd ingewilligd. want mijn gezondheid was dien zomer veel beter dan gewoonlijk. Maar juist toen we het land zouden verlaten, ont moetten we twee, vreemduitziende per sonen. Hun kleeding, vooral die van den jongsten, wekte onze lachlust op. „Mijnheer", zei hij, op John Halifax toetredend, met een vorstelijke buiging „mijnheer, zou u zoo goea willen we zen ons te zeggen hoe ver het nog is naar Coltham?" „Tien mijlen, en de postwagen zal hieT binnen drie uren wezen." „Dank u; u zegt, de postwagen naar Coltham zal in drie uren hier zijn? goed zoo; 'ik heb de eer u te groeten, Mr „Halifax". „En uw naam?'' „Fletcher." „Fletcher?" „Eenige familie Van Fletcher, die ïn compagnieschap was met den waarden Beaumont?" 1) „Mijn vader heeft geen compagnon", zei ik, Maar John, die in den Iaatsten lijd veel meer gelezen had dan ik, verklaarde hen, dat ik afstamde van 'toude geslacht 1) Francis Beaumont (15861616) en John Fletcher (15791625), dramatische dichters, die samen vele tooneelstukken schreven. 2) Twee neven, beiden dichters (1584 plm. 1650). Tevens heeft mevr. "Loewenstein voor den kantonrechter te Brussel een proce dure ingeleid, die aan 'het opmaken van een akte van overlijden moet voorafgaan. Medereizigers van Loewenstein werden daarop verhoord. Nadat van de Engelsche en Fransche justitie processen-verbaal van het onderzoek zullen zijn ontvangen, zou de rechtbank moeten beslissen, of Loewenstein's overlijden vaststaat en dit vonnis dienst zal doen als overlijdens akte. Welke rechter bevoegd is, hangt af van de plaats waar Loewenstein verdronken zou zijn. Is dit in de Engelsche, Fransche |of Internationale wateren, dan is de Bel gische iechter onbevoegd. Is geen buiten- landsche of Belgische autoriteit hevoegd, en wordt het lijk niet teruggevonden, dan kan alleen over vier jaar bij vonnis de afwezigheid van Loewenstein worden ver klaard met de wettelij'ko gevolgen daarvan dus wat zijn nalatenschap betreft. Het aantal fantastische berichten is nog vermeerderd met een bericht uit Duinker ken, dat een visscher in een Belgisch bad plaatsje bij de Fransche kust verleden week een valscherm heeft zien neerdalen. Hij gaf er geen acht op, daar een boot in de nabijheid was. Het is mogelijk, maar onwaarschijnlijk, dat Loewenstein op die manier uit het vliegtuig is gevallen, zon der dat de andere inzittenden er iets van hebben gemerkt. Schip in brand. Bij het afvaren van de Theems is 'Za terdagavond de „Carmarthenshire" met bestemming voor China in brand geraakt Onmiddellijk werd het vaartuig te Erith aan den grond gezet, 'en de passagiers, ten getale van ongeveer 20, werden mei sleepbooten in veiligheid gebracht. De brand brak uit in de bunkers en breidde zich in de brandstof fel uit,' toén een paar minuten na het aan den grond zetten de brandweer arriveerde. Tot dus ver w'exden op- het schip kolen gebrand, doch kortelings had men een experiment met olie genomen. Zware rookwolken be lemmerden het blusschïngswerk zoeir. Wervelstorm in China. Omtrent de wervelstorm in China, waarvan wij gisteren reeds melding maak ten, wordt nader uit Shanghai gemeld: Ónder de Chineesche bevolking van de stad brak 'een paniek uit en duizenden, die geloofden, dat de storm door den geest van maarschalk Tsang Tso Lin ontketend was, begaven 'zich naar de tempels, om den geest door het brengen van offers te verzoenen. De staking te Antwerpen. In een bijeenkomst van vakbondsleiders is besloten tot aanneming van bet voor stel van den gouverneur der provincie Antwerpen, behelzend: le De werklieden hervatten den arbeid onverwijld; 2e. De loonkwestie zal besproken en geregeld worden binnen 14 dagen, i De vakbondsleiders zullen morgen in 14 vergaderingen de staking voor geëin digd verklaren. Justifie-schandaaF te Parijs. In het paleis van justitie te Parij's 'is jnen een omkoopingsaffaire op het spoor gekomen, waarbij acht advocaten, drie boden en een griffier betrokken zijn. van de gebroeders Phineas en Géles Flet cher. 2) Waarop de ander z'n hoed afnam en mij1 gelukwenschte met zulke „illustre voor vaders." „Die man heeft blijkbaar heel wat van de wereld igezien", zei John, met ©en glimlach. „Ik ben nieuwsgierig, wat de wereld is I" „Zag je er niet iets van, toen je ©en kind waart?" „Alleen de slechtste en laagste kant; niet die, welke ik nu wenschte te zien. Wat denk je, dat die, mijnheer is? Een knap mam zeker; ik "zou hem nog wel eens willen zien." „Ik ook." Zoo, sprekend bij tusschenpoozen óver onze nieuwe kennissen, slenterden we verder totdat we aan e,ene plaats kwa men, welke het landvolk „Het bloedige Weiland" noemde, welke, gelijk verschil lende andere plaatsen in den omtrek, het tooneel geweest was van die ver schrikkelijke slachtingen, welke vermeld worden in de oorlogen van „de Rozen" 3) Hier lagen ook in alle richtingen de hooivelden. De landweg was vol wagens en hooiers de mannen in hun ge streepte, blauwe broeken de vrouwen 3) Engeland was toen ter tijde verdeeld in 2 partijen: van die Roode en de Witte Roos, die elkaar hevig bekampten. Men heeft vastgesteld, dat de door het tribunaal van de Seine uitgesproken echt scheidingen van rijke Amerikanen en Amerikaanschen door incorrecte betalin gen beïnvloed zijn. Al dez.e echtscheidingsprooessen wer den voor dezelfde kamer behandeld, wel ker griffier en advocaten zich hadden ge specialiseerd in echtscheidingszaken. De griffier is van zijn functie ontheven, terwijl men verwacht, dat een deel van de betrokken advocaten door de orde van advocaten zal worden geroyeerd. Hitte in Italië. I 'Naar uit Rome wordt gemeld, heerscht in een groot gedeelte van Italië een hitte golf. Te 'Rome steeg de temporatuur tot 36 graden in de schaduw, te Bdfogna zelfs tot 37 graden. Er zijn reeds twee dooden tengevolge van de hitte. In Noord-Italië heeft het hevig gestormd en (geregend. In Barese 'zijn verscheiden huizen en ook kerken door den storm beschadigd; eeuwenoude hoornen werden ontworteld. Nieuwe uitbarstingen van den Krakatau. Na een rustperiode van drie-en-dertig dagen, gedurende welken tijd wel de seis mograaf, opgesteld op Long Island, dage lijks talrijke bevingen registreerde, is de Krakatau Vrijdagmorgen, te 12.10 uur, wederom eruptief gaan werken. Hevige onweders in Zuïtf-Tirol. De „Innshrucker Nachnchten" maakt melding van 'hevige pnweders in Zuid- Tirol. In Gunschna bij Bozen is de geheele druiven-oogst vernield. Koren en fruit hebben eveneens zwaar geleden, ook in Kaltern en Meran in het Fitschertal en vooral in het Nonstal. Amundsen's toestel 'n zee gestort? Volgens mededeelingen van twee opva renden van het schip „Ingol", dat zich op 18 en 19 Juni op weg naar Spits bergen in de nabijheid van het Beren- eiland bevond, kan man Amundsen's lot wel als bezegeld beschouwen. De beide vaargasten hebben medegedeeld, dat zij in de nabijheid van het Beren-eiland ge zien hebben, dat een groot vliegtuig in zee stortte. Men kan hieruit de conclusie trekken, dat dit het vliegtuig van Amund sen was, 'dat zich op genoemd tijdstip daar ongeveer ihoest bevinden. Den bei den vaargasten was van de Amundsen expeditie niets bekend, zoodat het ook niet mogelijk was, dat zij door vorige berichten beïnvloed waren. PretFg reizen. Op Mandsjoerijsch gebied ïs de per sonentrein Wladiwostok-Charbin door ge wapende Chineesche roovers overvallen' Tweehonderd passagiers werden door do bandieten uitgeplunderd, vier hunner dood (geschoten, zeven zwaar gewond en 40 in de bergen medegevoerd. Korte berichten. De „Innshrucker Nachrichten" meldt uit Triëst, dat in bet dorp Fornaci (Bi- vezzano) Zondag 'een .groote brand ge woed heeft, waarbij '10 huizen verbrand zijn; een vierjarig kindje stikte in de vlammen. in hun mooie jakken en heldere rok ken. Er waren meer vrouwen dan man nen, verreweg, want de bloem van de boerenjeugd van Engeland was wegge gaan, om „Bonyparty"' te bevechten. Toch was „hooitijd" een heerlijke tijd, als de helft van onze kleine stad haar buiten ging in den zonneschijn. „Ik geloof, dat we naar een minder drukke plaats moeten gaan, John. Wat een oploop van volk is daar in 'de wei en wie staat daar op den hooiwagen?" „Herinner je je niet de heldere blauwe jas? 'tis Mr Charles. Wat is hij aan 't redeneeren en gesticuleeren I Wat zou hij doen?" John sprong terstond over 'de lage heg en liep 't weiland in'; ik volgde hem lang zamer. Daar, waarempel, stond onze nieu we vriend op een van die eenvoudige hooikarren, welke wij gebruikten rondom Norton Rury. Hij was blootshoofds en zijn haar hing af, inJ bekoorlijke, wel gepoederde krullen. Niettegenstaande de poeder, de blauwe jas en de fluweelen proek zag Mr Charles er zeer aardig uit. Geen wonder dat de arme hooiers vanl alle kanten waren komen toeloopen om hem te hooren spreken. Waar sprak hjj over? Was hij een veldprediker? Het scheen zoo, vooral te oordeelen naar bet vrome gezicht van den ander, die hem vergezelde en die voorop de kar zat met gevouwen handen' op de Binnenland. De begrafenis van Dr Folmer. Een auto-ongeluk in België. Buitenland. Het reddingswerk aan de Pool. Loewenstein met een valscherm gedaald? De staking te Antwerpen geëindigd. Een foto van den vlieger Risticz die er met Zimmermann in geslaagd is het wereldduurreoord met verscheidene uren te verbeteren. In de nabijheid van het dorp Lasso- witz in Poolsch Opper Silezië speelde gistermiddag een aantal kinderen met een gevonden handgranaat, clie plotseling ont plofte. Acht kinderen werden gedood en veertien zwaar gewond. Bij het jongste noodweer, dat Polen heeft geteisterd, zijn niet minder dan 62 personen om het leven gekomen, terwyl meer dan 700 huizen afgebrand of inge stort zijn. Te Singapore heeft een troep gewa pende Chineezen, die zich voor douane beambten uitgaven, zich toegang verschaft tot een jonk. Zij rooiden do lading en na men de bemanning van vijf personen ge vangen. Bij 'het gerechtshof te Boedapest is thans officiëel mededeeling 'Ingekomsn, dat Oostenrijk de uitlevering van Bela Kun weigert. Onze igezant te Washington. De Nedeilandsche gezant te Washing ton, mr dr J. H. van Royen, is met ver lof naar Nederland vertrokken. Tijdens zijn afwezigheid wordt het ge zantschap beheerd door den gezantschaps- raad, den heer L. G. van Hoom. wijs van een1 methodisch reveil. We luisterden, elk oogenblik dénfcend, dat we ons zouden ergeren!, maar neen f Ik moet zeggen Mr Charles beleedigde den goeden smaak niet; hij sprak met vuur over een tekst uit den Bijbel. Wij, in Norton1 Biury, hadden nooit zulk een welsprekendheid geboord. „Wie zou 't wezen, John? Is 't niet verwonderlijk?" Maar John hoorde me niet; hij had z'n volle aandacht bij den spreker. Zulk een welsprekendheid beschaafde taal, schitterende verbeelding waren' voor hem werkelijk een openbaring uit de we reld van het intellect, naar welke wereld hij verlangde met al den gloed van z'n jeugd. Wat deze preek voor ons zou geweest zijn, hadden wij haar kunnen hoo- ren met rijper ooren, weet ik niet; maar op achttien- en twintigjarigen leeftijd ver blindde 't ons eenvoudig. Geen wonder dat zij de rest van 't gehoor aandeed. Zwakke mannen, leunende op hooivorken en harken, schudden hun oud hoofd; als om te zeggen, dat zij alles begrepen. En toen de spreker 'zinspeelde op de ver schrikkingen van' "den oorlog, een onder werp, waarbij iedereen toen in. Engeland zoo nauw betrokken' was, smolten! 5e vrouwen weg in snlikken en tranen. i 1 "j 1 (Wordt vervolgd.)!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1