Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Mevr. Elise Sommerhoff, tgeb. Schumann, Laatste Berichten. Telegrammen. Scheepstijdingen. Agentschap: Rstterdamsche Lloyd HENDRIKSE Co's BANK - GOES Marktberichten. ah eden. De voor- heer v. d. Put- an de oprichting heeft gedaan en belang in het al- werd aanbevolen och deze had be- unnen aanvaar- Vereeke te Ka- ozen, terwijl ge- ,ture-v. d. Putte, te Nieuw en St. ;ure-Wagemaker, St. Maartensdijk, aanbevolen de gekerke en A. H. en de benoeming en voorstellen. het waterschap elirig ontvangen, olen in een pol- daarbij' een uit- t werk in oogen- m. side de vraag, of ad de ingekomen et de antwoorden men, wat de se in plan te zijn. amiteuze polders, eerst dank voor n den voorzitter L. M. inderdaad het werken van arne samenwerkt, m daartoe geani- aarne nog enkele vraag van de ca- stelt de vraag of si in overeenstem- ingen van tegen- r Borsselon heeft igd en de ingelan- izoek aan staten- aan te .krijgen. Zij erve van f120.000 an het reglement n als voor de wa- t meer wordt uit- esehot fs ontvan- 1 staat daartegen- van den polder n oplevert en nog zal kosten, zich op het ook eds gememoreerde deert, die' water volkomen, dat men lier calamiteus Iaat standpunt echter, n zich plaatsen, is 0 offers zal vragen, de zijde van rijk bijdragen dan een Spr. acht het ook le reserve niet bij loor rijk, provincie polders en den en stelt voor eene die nagaat of de nwoordige eischen t. et ook gewenscht een onderzoek in- 1 zijn dan ook het ders. Het is zeker int en zal het be- ernstig overwegen. F. v. d. Wal een mooie lichtbeelden at over „de afslui- an de Zuiderzee". :n heer v. d. Wal er op, dat hij een 1 en denkvermogen jd. r Koningin bracht van Ged. Staten ging deze 'vergade- is destemeer dank- diging, nu hij bij ig van den heer v. oordrongen van het )lk groot kan zijn ook Zeeland weet ïe strijd tegen het en op twee zaken, nummer van het en Bond las- Het overzicht van het a den Bond van da taris. Het is juist taak van den Bond iet gemeenschappe- Ook inzak 5 hetwe- Bond nuttig werk ïg is, dat blijkt, 'dat nn en polders nog en in het bijzonder h-Vlaanderen. daar dan nog niet ie noodzakelijkheid 1 dat in Zeeuwsch- n zoo deelt in de eering. Men moet t men door krach- alleen eigen, maar dient. Spr. hoopt sal toenemen en uit voor den bloei van ;t den Commissaris ;ze woorden en het Hulst voor het af- en sluit daarmede dering had in hotel gemeenscbappelpre loop van den maal- ■ruikelijke rijtoer de Ned. Herv. Kerk. Zestal te Borne G. Groeneboer te Doetin- chem; W. S. van Leeuwen te Velsen; J. K. F. Mantz te Wolphaartsdijk; E. van Meer te Wageningen; N. Padt te Zandvoort; P. Visser te Lemelerveld. Beroepen te Haarlemmermeer-Hoofddorp W. G. van Leeuwen te Velsen; te Parrega H. Dekker te Haskerhorne. Aangenomen naar Emmen A. de Kat An- gelino te Gorinohem. Bedankt voor Nieuw-Vennep W. J. Keiler te Nieuwkoop. Geref. Kerken. Beroepen te Maastricht D. Bremmer te Bruinisse. Aangenomen naar Deventer (B.) P. Prins te Oostwolde (Old.). Bedankt voor Zwammerdam J. C. Hout zagers te Reeuwijk; voor Breda P. Prins te Oostwold. Chr. Geref. .Kerk. Beroepen te Sneek P. Zwier te Papen- drecht. Bedankt voor Alphen a. d. Rijn G. Sa- lomons te Amersfoort. Geref. Kerk (H. V.) Aangenomen naar Leiden H. C. v. d. Brink te Zandvoort. Intrede. Gisterenmorgen heeft dr J. E. B. Blase zijn intrede gedaan bij de Lu- thersche gemeente te Middelburg en daarbij gesproken naar aanleiding van Joh. 330. Na de gebruikelijke toespraken werd den nieu wen leeraar toegezongen Gez. 4191 en Gez. 4313. Het kerkgebouw was geheel met leden der gemeente en belangstellenden gevuld. Jubileum Prof. Dr H. M- van Nes. Den 15den Juli a.s. zal' het 40 jaar geleden zijn, dat prof. dr H. M. van' Nes als predikant te Woudenberg werd bevestigd. Er heeft zich een Öomitè ge vormd, waarvan dr J. Riemems te loei den voorzitter is, om den a.s. jubilaris te huldigen. Dr F. v. Gheel Gildemeester. Ter gelegenheid van zijn gouden ambtsjubi leum hield Dr F. v. Gheel Gildemeester, Ned. Herv. predikant ta 's-Gravenhage, gistermorgen in de Groote Kerk aldaar een gedachtenis rede, sprekende over Ef. 314—29. Een greep doende uit de rijke volheid van dit Schrift woord handelde de gouden jubilaris over le Mijn vreugd; 2e Mijn taak en 3e Mijn gebed voor de gemeente. Met het zingen van Ps. ~7312 werd de samenkomst gesloten. Aan het eind van den dienst zong de gemeente, die in zeer grooten getale was opgekomen, Dr Gildemeester een zegenbede toe. Het „godsrijk in het alge meen". Dr F. v. Gheel Gildemeester, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, schrijft in zijn jongste kroniek in de ,,'s-Grav. Kerk bode" „We willen vermelden wat kort geleden heeft plaats gehad. Op 25 Juni werd in Lei- muiden het stoffelijk overschot ten grave ge dragen van Ds G. J. v. d. Flier Jr, den zoon van wijlen onzen hofprediker. Vooraf werd een rouwdienst gehouden in de kerk. Daar beklom o.a. den kansel Ds Ringnalda, predikant bij de Geref. kerk te Middelburg, tot voor korten tijd te Leimuiden. En hij zeide daar o.a.„ik zie hier leden van de Geref. kerk, mijne oude gemeente. Ik wil hier gaarne met dankbaarheid getuigen, dat ik veel te danken heb gehad aan den vriend- schappelijken omgang en het geloofsleven van mijn ouderen collega uit de Ned. Herv. Kerk". Dat vriendelijke woord deed ons allen goed. Zóó kon en moest het meer geschieden. Het „godsrijk in het algemeen" wordt ook in onze belijdenisvragen gesteld boven „lie Ned. Herv. Kerk in het bijzonder". Min. Dr J. R. Slotemaber de Bruïne predikant te 's-Graven hage? In de ,,'s-Grav. Kerkbode" handelt Dr v. Gheel Gildemeester in zijn kroniek over den toestand in de Haagsche Herv. Gem. die voor de Vervulling staat van een drie tal vacatures, ontstaan door de emeriteering van de predikanten. Ds A. J. A. Vermeer en Dr A. Troelstra en de benoeming van Dr Joh. de Groot tot hoogleeraar te Gro ningen. Hij herinnert er aan, h(Jö de academie de Haagsche gemeente „plundert" en nu de vierde predikant van haar hoogleeraar wordt (v. Nes, Obbink, Cramer en de Groot). Zijn artikel gietend in den vorm van een aan hem gezonden brief, laat Dr Gildemeester dan de schrijfster zeggen: „Ik hoef u den minister niet te noemen, dominé Gildemeester, die echt heimwee naar de gemeente heeft, en in de Haagsche ge beente zijn groote werkkracht goed zou kun nen besteden. Vraagt u toch aan de menschen die het doen moeten, dat ze daar toch eens over denken." Een nieuwe kerk. Gisterenmiddag 0m 9 uur werd te Rilland-Bath het nieuwe kerkgebouw der Ned! Herv. Gemeente plechtig in gebruik genomen. Nadat Ds J. S. Hartjes van Vlissingen het samenzijn had ge opend liet hij zingen Ps. 841 en 2. Hier op overhandigde de aannemer van het kerk gebouw dhr J. r. d. Sande met een korte toespraak de sleutels der kerk aan den Pre sident-Kerkvoogd dhr F. M. Boot Deze be klom hierop den kansel, en richtte een woord van welkom tot den heer Commissaris der Koningin en zijne Echtgenoote, het Provin ciaal en Classicaal Bestuur, Ringpredikanten, oud-predikanten der gemeente enz. en bracht oen woord van dank tot den aannemer, den architect, den opzichter en de werklieden voor hun trouwe plichtsbetrachting bij den ouw der kerk, waarna hij aan den Kerke- raad vergunning gaf om in dit gebouw het -vangelie te laten verkondigen. Hierop werd door dhr P. Dansen namens 6 catechisanten aan den Kerkeraad een jjoel overhandigd, welke door den dienstdoen- den onderling met een woord ran dank werd aanvaard en op den kaneel gebracht, waarop door hem een toepasselijk woord, werd ge sproken^ Hierna werd begeleid door orgel en cello, door een dame het „Onze Vader" van v. d. Sloot gezongen, waarop Ds Hartjes wederom den kansel beklom en aan de gemeente ver zocht staande te zingen Gez. 2111. Daarna werd door Ds H. voor het eerst in de nieuwe kerk het Woord bediend. Hij deed dit naar aanleiding van Marcus 12 van vers 41 tot Marcus 13:2 en zette kor- telijk uileen de dankbaarheid van den Israë liet, als hij zijn schoonen tempel zag. Deze dankbaarheid vervult ook thans het hart van spreker en gemeente nu we een schoon kerk gebouw rijk zijn geworden. Hij dankte in zonderheid de Rillandsche gemeente voor hare offervaardigheid, waardoor mede dit schoone groote werk is tot stand gekomen. Nadat gezongen was Ps. 273 werd achtereenvol gens het woord gevoerd door Ds Kamsteeg van 's-Heer Hendrikskinderen, namens de Synode, Prov. en Class, bestuur; door den heer W. Griep namens het Prov. College van Toezicht; door Ds van der Waa, namens de kerken Waarde en Kruiningendoor de oud-predikanten der gemeente Ds Fontein en Ds Visser en door Ds Lous uit Barmen (D.). Tenslotte zong de soliste den 23sten Psalm waarop door den Consulent der gemeente De Nelemans te Krabbendijke, woorden van gelukwensch namens de gerdeente Krabben dijke en woorden van dank namens de Ril landsche gemeente tot Ds Hartjes werden ge richt voor het groote werk dat Ds Hartjes als middel in Gods hand tot stand heeft ge bracht. Rilland-Bath is thans een prachtige kerk, waarvan men den toren op grooten afstand boven de hoornen uitziet, rijk ge worden. Spr. verzocht de gemeente om Ds Hartjes staande toe te zingen de zegenbede uit Ps. 134. Het kerkgebouw, waarin ruim 500 zitplaatsen, was tot in alle hoeken ge vuld, terwijl velen moesten staan of terug moesten, daar alle plaatsen bezet waren. Het was voor de Néd. Herv. Gemeente te Ril land-Bath een heerlijke dag. Voor het eindexamen van de R. H. B. S. te Zierikzee (afdeeling A) zijn geslaagd: W. C. P. den Boer, C, G. Bouter, E. J. de Oude, H. J. A. Blom, M. Doelsnaan, Ci. Klompe en G. J. Lunenberg. Geslaagd te Utrecht voor Doctoraal' Geschiedenis dhr J. F- Duvekot, voorheen' te Goes. Prof. Qr J. Jj. G:\Viirtheim. f Vrijdagavond om kwart voor twaalf is te Leiden overleden na een langdurige on'ge- teteldheid prof. dr J. J. G- Vürtheim, hoogleeraar in de Grieksche taai en let terkunde aan' de Rijksuniversiteit aldaar. B^j de dezer dagen gehouden' eind examens van de Vereen, voor Voortgezet Nijverheidsonderwijs Middelburg-Vlissin- gen slaagden voor 't diploma Werktuig bouw de h.fc. M. G. Jansen, Vlissingen en L, Aleweijnse, Koudekerke, voor 't diplo ma Bouwkunde A- A. v. d. Goeren en J. W. P. de Jonge te Middelburg en L- Post te Vlissingen. Het drama te Rotterdam. Het Gerechtshof^ te Den Haag heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 24- jarigen koopman H. P. N. uit Rotter dam, thans gedetineerd, die in eerste instantie door de rechtbank aldaar wegens zware mishandeling met voorbedachten rade, den dood ten' gevolge hebbende, gepleegd in den avon'd van den 13en Nov. van het vorige jaar, lb de Boompjes te Rotterdam, op de Dyitsche dienstbode Frida Hansen, werkzaam in het Maas hotel, is veroordeeld tot 12 jaar gevan genisstraf. Het Hot, opnieuw rechtdoende, achtte niet bewezen, het aan' verdachte ten laste gelegde dat hij het misdrijf' met voorbedachten rade heeft gepleegd en het Hof veroordeelde daarna verdachte we gens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, tot een gevangenis straf van' 6 jaren. De procureur-generaal had bevestiging van het vonhis gevraagd. Ongelukken. Te Uithoorn is in de badinrichting Het Zjjdelmeer het 16-jarige meisje C. V. verdronken. Niemand had be merkt, dat het meisje nog te water was. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken waren vruchteloos. Vrijdagavond wilde het 7-jarige zoontje van den heer A. G. te Halsteren de Dorpsstraat oversteken, juist toen van den eeneri kant de tram van de Z. N. S. M. aankwam en van den anderen kant een auto. De machinist zag geen .kans meer tijdig te stoppen, waardoor het kind werd overreden en gedood. Te Wjjmbritse- radeel is gisteren een kind van R. K. te water geraakt en verdronken. Te Am sterdam geraakte een elfjarig meisje bij de Marinewerf te water. Ofschoon zij spoedig op het droge werd gebracht, bleek zjj toch reeds te zijn overleden. Een sleutel doorgeslikt De hofmeester van het in Zaandam liggend Duit- sche stoomschip „Hinrich Peters" heeft op onverklaarbare wijze een sleutel naar binnen gekregen. Hij werd direct naar het gemeentelijk ziekenhuis vervoerd. Onder de tram. Zaterdag is onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude bij de Vinkebrug een ernstig ongeval ge beurd. Uit de richting Amsterdam naderde een ledige tram. Terzelfder tijd wilde een ongeveer 35-jarige wielrijder uit Amsterdam de Vinkebrug over rijden en stak daartoe de trambaan over. Blijkbaar heeft hij de sig nalen van 3,a tram niet gehoord. Wel remde de bestuurder .krachtig, maar een aanrijding w&s niet meer te vermijden. De wielrijder kreeg een duw en werd in het water ge slingerd. Wel ie hij onmiddellijk weer op het droge gebracht, maar vermoedelijk heeft hij een zoo harden klap van d.e tram gekre gen, dat geneeskundige hulp niet meer mocht baten. Dr Melchior, uit Halfweg, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood con- stateeren. Het lijk is naar Halfweg vervoerd. Een 104-jarige. Mevrouw Made leine Malherbe, die sinds 1913 bij kleinkin deren te Bordeaux inwoont, is gisteren 104 jaar geworden. Ondanks haar hoogen leeftijd gaat zjj nog alleen de trap op naar de eerste étage waar haar kamer is. Haar middag maal bestaat eiken dag uit een vleeschscho- tel met een glas Bordeaux. Mevrouw Mal herbe heeft acht kinderen opgevoed. Door haar huwelijk is zij verwant met minister Barthou. Het oude vrouwtje heeft één groote wensch ouder te worden dan haar moeder, die op 104-jarigen leeftijd is overleden. Het is niet onmogelijk, dat zij haar wensch vervuld zal ,zien, daar zij kras genoeg is om nog een jaar of langer het leven te houden. Ernstig ongeluk. Zaterdagavond had te Hengelo een ernstig ongeluk plaats. De automobilist dr W. M. wilde de bocht van de Julianalaan naar den Krabbenbosweg te snel nemen, waardoor hij met zijn wagen het trottoir opreed juist voor een winkel, waar 3 jongens stonden. Twee der knapen kon den nog tijdig opzij springen, doch de derde, de li-jarige J. A. Schpenmaker uit de Tol lensstraat, raakte tusschen auto eu muur be kneld, waardoor hij een ernstige verbloeding in den buik kreeg en zijn rechterkuit geheel werd afgescheurd. De toestand yan den jon gen bleek gistermiddag van dien aard te zijn, dat onmiddellijk operatief ingrijpen noodzake lijk was. Zijn toestand is zeer ernstig. Een weigerachtig leeraar. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad te Enschede heeft de wet-- houder van Onderwijs felle critiefc uitge oefend op den heeir De Lange, leeraar aan de Hoogere Textielschool, die zich ondanks den herhaalden aandrang niet wilde beschikbaar stellen voor het geven van vier lesuren wekelijks in de theorie van het verven aan de TextieJavond- jschool. Dit optreden achtte de wethouder vooral laakbaar, omdat de heer De Lange de eenige leeraar is, die hierin les kon geven. Desalniettemin bleef genoemde leeraar bij zijn weigering. Daarop werd er een oproep voor geplaatst; Woensdag j.I. sloot de termijn van aanmelding. Het resultaat is geweest, dat zich geen enkele gegadigde heeft aangemeld. In Memoriam. Een groot verlies heeft Domburg ge troffen door het overlijden op 85-jarigen leeftijd van mevr. Elise Sommerhoff, geb. Schumann, die gedurende ongeveer 441 jaren des zomers aldaar de bekende vil la bewoonde, indertijd op de z.g. „Galg hoogte" gebouwd door wijlen baar echt genoot, den heer Louis Sommerhoff. Zij waren als het ware de pioniers van de Duitsche kolonie, die zich, door hen ge ïnspireerd, van lieverlede te Domburg ves tigde in de villa's Carmen Syfva, Marie, ,Strandholm, Rosa en andere. Als eigenaars van de D'omburgsche bos- schen, de z.g. „mantelingen'', '('„Hoog duin") hebben zjj steeds getoond, het alge meen belang te stellen bovon het parti culier, want hoewel er helaas I door da houding van het publiek dikwijls genoeg aanleiding toe bestond, hebben zij steeds door de gelegenheid open te stellen wan- delkaarten aan te vragen, ingezetenen en vreemdelingen laten genieten van 'n groot deel van hunne bosschen en duinen. Vroe ger was dit gedeelte nog grooter, maar een gedeelte is afgezet moeten worden, om bovengenoemde beschamende reden. Wat zou Domburg zijn zonder zijn bos schen? Als een schilderij zonder lijst, om niet te zeggen een lijst zonder schfl- derijl Mevrouw Sommerhoff had bovendien steeds een open oog èn beurs waar het gold nood te lenigen, of een of ander nuttig doel te bevorderen. Geen wonder, dat de liefde die zij tot het laatst toe Domburg toedroeg wederkeerig was! 1 De overledene'was de tweede dochter van den wereldberoemden componist Ro bert Schumann, en hoewel deze reeds in 1853 gestorven is, dus toen rij 11 jaren oud was, herinnerde zij rich' haar vader 'nog zeer goed, en kon nog menig aardig souvenir uit dien tijd ophalen. Den muzikalen aanleg had zij van hare beide ouders geërfd: hare moeder was n.I. de bekende pianiste Clara Wieck. Tot voor weinige jaren was mevrouw Sommerhoff zelve eene pianiste van buitengewone be gaafdheid. Van Schumann's acht kinderen zijn thans nog 2 ongehuwde dochters in le ven: de oudste, Marie, die den leeftijd van 87 jaren heeft bereikt, en Eugetue, die iets jonger is. Beide wonen te Inter laken, Alpensfcrasse. Ondanks haar hoo gen leeftijd is mevr. Sommerhoff tot het laatste toe gebleven eene flinke, ener gieke vrouw, met een buitengewoon goed oordeel, eene persoonlijkheiJ, maar toch eene „echte" vrouw en moeder: mas culine neigingen waren haar absoluut vreemd en antipathiek. Wanneer men haar bezocht, wist zij al heel spoedig het ge sprek in interessante en degelijke banen te leiden. De zeer groote belangstelling ook van Domburg's bevolking bij 'hare begrafenis heeft welsprekend aangetoond, dat men haar hier niet vergeten zal Het zal vreemd zijn, haar niet meer dagelijks, tegen den avond, te zien jgaan, naar het graf van haar echtgenoot, aan den voet van een uft Duitschland geïmporteerde» rotssteen ,met zijne plaquette in brons, dat zy zelve keurig onderhield, zoodat het een bloementuin geleek. Zij ruste in VX6iCl&* L. J. VAN VOORTHUYSEN. GOES. Morgen 10 Juli opent de heer W. H. v. d. Broek een zaak in uur-, goud- en zilverwerken in! 'de Klokstraat 17, alhier, in 'het pand waarin tot voor kort de Radiozaak van den heer Polder man was gevestigd. Aan de zaak is een! reparatie-inrichting verbonden welke met de nieuwste machines en gereedschappen is uitgerust. Tevens heeft de heer v. d. Broek een afdeeling Radiohandel aan rijn zaak verbonden en! de hobfdvertegenwoor- diging van de bekende Splendor auto en Radiolampen. Zie verder advertentie in' dit 'nummer. VLISiSINGHN. Gisteren (Zondagsmor gen liep hier het gerucht, dat in het gebouw van de R. H. 'B- 5. een inbreker gevat was. Veel nieuwsgierig publiek schoolde daarop voor het gebouw saam ó'm te wachten tot de inbreker door de inmiddels, gewaarschuwde politie zou wor den weggebracht. Inderdaad werd in het gebouw eenl man aangetroffen, doch het bleek niet de gezochte inbreker te zijn, doch iemand die in beschonken toestand een open staande deur was biiinlengekomen en daar-* na in een der lokalen der school zijn roes had uitgeslapen- De man .werd naar het politiebureau gebracht. TERNEUZEN. Zondagavond is het vier jarig dochtertje van den schipper J. Ver meulen over boord gevallen en verdrtxn- Hittegolf in Amerika. NEW-YORK. Het geheele gebied van Chi cago en New-York wordt evenals West-Ame- rika door een hittegolf geteisterd. Zoowel in New-York als te Chicago zijn talrijke per sonen door een zonnesteek getroffen. Volgens tot nu toe ingekomen berichten zijn niet- minder dan 47 doodsgevallen direct of in direct het gevolg van de hitte. In het Westen der Vereenigde Staten zijn ook 30 personen tengevolge van de hitte be zweken. In het Midden-Westen heerscht geen hitte, tengevolge van den regen. Daar de regenwolken langzaam naar het Oosten trek ken hoopt men dat Chicago binnen 24 uur van de hitte bevrijd zal zijn. TOKIO. Uit Tokio wordt gemeld, dat in den Stillen Oceaan een hevige typhoon heeft gewoed, die tengevolge had, dat de Japan- sche havens voor de vertrekkende handels schepen gesloten werden. In de nabijheid van het eiland Hegaido zonden 14 schippers- vaartuigen vergaan zijn. De slachtoffers vara itfe „|fa(ia". BERLIJN. Naar de „Montag" uit Kingsbay meedeelt is de chef van de Italia-expeditie Ceccioni aan zijn vroeger opgeloopen ver wondingen overleden. Twee andere deelnemers aan de expeditie van Nobilé zijn tengevolge van de ongemakkelijke en moeilijke levens omstandigheden op het ijs, ernstig ziek. Vol gens de laatste mededeelingen van Lundborg is het ijs van het kamp van de Italia- bemanning verder gesmolten en is het niet geschikt voor een nieuwe landing per vlieg tuig. OSLO. Naar uit Spitsbergen gemeld wordt vreest men daar, dat Nobilé de eenige zal zijn, die levend van de Italia-expeditie terug keert Volgens de laatste berichten wordt het kamp weer in Oostelijke richting van het land afgedreven. Tengevolge van het steeds slechter worden van het ijs en de dikke mist schijnt het thans absoluut uitgesloten, dat de Zweedsche vlieger nog eens op het kamp zal kunnen landen. De eenige mogelijk heid bestaat nog daarin, dat het kamp bereikt wordt door den Russischen ijsbreker „Kras- sin", die zich echter slechts zeer langzaam door het ijs kan werken. Sinds Vrijdag is het vaartuig 2 K.M. naar het Oosten door gedrongen. De „Krassin" heeft thans een groote ijsschots bereikt, welke 1 K.M. lang en meer dan 2 M- dik is. Daar deze ijs schots een goede gelegenheid voor het starten van vliegtuigen biedt, zullen da Russische vliegtuigen voor den start gereed gemaakt worden. De Russische vlieger Babacskfn .heeft opdracht ontvangen het zoeken naar Amun- sen te staken. KARLSRUHE. In de zagerij „Benz" te Soessingen brak Zaterdag een enorme brand uit. Drie machinegebouwen, twee zagerijen, een meubelfabriek, en andere fabrieksgebou wen werden een prooi der vlammen. De schade bedraagt meer dan 1 millioen mark, 350 arbeiders zullen tengevolge van den brand geruimen tijd werkloos zijn. PARIJS. Naar het Parijsche agenschap uit Shanghai meldt, is Shanghai en omgeving door een geweldigen wervelstorm geteisterd. Vier groote schepen en twee opslagplaatsen werden door dén storm vernield. Negen per sonen werden ernstig gewond en er zonken honderden Chineesche barken. Sterfgevallen aan boortf van 0e „Insulïnde". De directie van de Rotterdamsche Lloyd deelt aan AnetaWasz Dias mede, dat nit telegrafisch ontvangen berichten van den ge zagvoerder van de „Insulinde", die op 14 Juli te Marseille moest aankomen op de thuisreis uit Indië, gebleken is, dat zich verscheidene ernstige ziektegevallen aan boord hebben voorgedaan waarvan 8 met doodeljjken afloop. De directie heeft de familieleden in Indië zoowel als in Holland, hiervan in ken nis gesteld. Ter geruststelling van familieleden van passagier» verzoekt de directie mede te deelen, dat de laatst ontvangen berichten veel gunstiger luiden en dat zich aan boord geen ernstige ziekteverschijnselen meer voordoen. Het schip wordt thans te Suez verwacht. Na der vernemen wij nog, dat de acht overleden personen tot de passagiers behoorden. Wisselkoersen. Amsterdam, 9 Juli. 2.3G uur. Berlijn 59.23V2—59.26i/3. Brussel 34.614/234i.64i/j. Parijs 9.72—9.75. Londen 12.085/s12.087/g. New-York 2.48—2.481/4. Stoomvaart Mij. Nederland. KONINGIN DER NEDjERL-, thuis®., 7 v.m. 6 uur te Genua. ROBPAT, uitr., 6 v. Saban'g. PRINSES, JULIANA, uitr., pi. 6 Ouessant. ROTTI, 7 v. Amsterdam naar Batavia. KANBANGAG, uitr., p'. 5 B,eashy Head. B'ATOE, 7 v. Amsterdam te Batavia. RONDO, thuisr., 7 v. Port Said. Rotterdamsche Lloyd. KEIDOE, 7 v. Rott. n. Batavia. ÏPALBMBANG, 7 v. Rott. n. Hamburg, PATRLA, uitr., 7 vi GolomhQ. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 10 Juli: Matige meest Zuid-Westelijke wind, meest Ihalf bewolkt, waarschijnlijk droog weer, wei nig verandering in temperatuur. In het Oos ten misschien nog eenige regen. Stand van hedenmiddag 2 uur: Stand van Zaterdagmorgen 10 uur 762. Licht op voor fietsers: Dinsdag 9 u. 50. ROTTERDAM. 9 Juli 1928. Veemarkt: Aanvoer 608 vette Runderen, 282 vette Kalveren, 287 Schapen en Lammeren, 1114 Varkens. Prijzen per halve K.G. Koeien 3439, 46—48, 51—54, Ossen 43, 45—48, 50—51 Stieren geen moteerinjg, Vette Kalveren 45—50, 671/3—621/2, 65—70, Schapen 28 34, Lammeren *20—,23 per stuk. Var kens 311/232. Koeien en' ossen aanvoer ruim, handel gewoon, prijzen weinig veranderd, een enkel puikbest exemplaar nog tot 3 cent boven noteering. Stieren aanvoer zeer ge ring, Ihandel onbeteekenend, geien noteet- ring, Vette Kalveren aanvoer ruim, han del iets vlugger tegen ongeveer de oudö prijzen, een enkel puikbest ex. nog tot 5 cent boven noteering. Schapen en lam meren aanvoer weinig, handel slecht, prfjj- zen gedrukt, varkens aanvoer ruim, ihan del in zware varkens tamelijk, in zouters vlug. Enkele zware varkens nog tot cent boven noteering, zouters tot 331/3 cent. Zaden. Blauw maanzaad f33f36, karwijzaad f33f35, kanariezaad f13 f14. Vlas. 1300 K.G. blauw, onverkocht; 5000 K.G. Holl. geel' f 1.20; 4000 K.G. Groningsch onverkocht; 1500 K.G. Dauw- root onverkocht. Geen handel. Nieuw ge was laat zich goed aanzien, kwaliteit gunstig. Aardappelen. [Malta Spring's II1/2' 14, Westl. zand ronde .911, Westl. Mei ronde 79, "Westl. zand lange 810, Westl. klei lange 67, gewone kleine 47, Nieuwe Eigenheimers 61/271/2 ct. alles per K.G. Aanvoer redelijk, vraag tamelijk. GOES. Veiling van 9 Juli 1928. "Zwar te bessen .f35.10, idem afwijkende f7 £16, frambozen f35, aardbeien (export) f31.10f31.90, aardbeien f 12—f20, witte bessen £10f14, tomaten f21f39. Kersen: Hollanders f55, Roode Suikerker sen f26f28, Porseleinkersen f26, Roo de Blanoe f24, Zure Morellen f 18, Zoet» Morellen f27f31. Postelein £9, groena boonen f 45, aardappelen f 5f 6, alles per 100 K.G.; bloemkool flf9, krop sla f0.60f0.80 per 100 stuks. Kroten f5. per 100 bos. GOES. Veilingsvereen. „Zuid-Beveland" Groote veiling van 7 Juli 1928. Roode bessen 22.5022.90 per 100 K.G. Kleine veiling: Zwarte Bessen 33.1035.90, R. bessen ld—25, Afwijkende idem 19, Kruisbessen 118, Aardbeien (export) 25,2030.90, Frambozen 2528, Witte Bessen 612, Loganbes 18, Aardbeien 1025, Tomaten 2136, Afval Appels 8. Kersen: Meikersen 45, Hollandera 4I7S —63, Bruine Blanca 21—^23, Zoete* Mo- .1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3