No. 237 Maandag 9 Juli 1928 42a Jaargang Buitenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. D Irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. OHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEft WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—- Losse nummersf0.Q5 Prijs der Advertent18rt 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Moedgevend verschijnsel. Door de rad. R.-K. „Morgen" die lie ver met de sociaal-democraten zou sa menwerken dan met de Prot. Christelijke partijen, werd onlangs opgemerkt, dat er wat de samenwerking betreft geen .vaste gedragslijn behoeft te worden gevolgd, maar dat men kan samengaan met die partijen, die daarvool in bepaalde om standigheden, op zakelijke gronden in aan merking komen. Deze gedachte werd echter door Mr van Wijnbergen in zijn reeds de vorige week geciteerde rede met kracht bestreden. Hij noemde het bedroevend, dat een dergelijke opportunistische politiek ver dedigd wordt. Als waarschuwend voorbeeld wees hij op Duitschland, waar het kiezersvolk steeds meer den kluts kwijtraakt, ten bate van de revolutionaire partijen. Ziet toch, zoo riep hij uit, naar de historie, in 't bijzonder naar wat hier de laatste 40 jaren is tot stand gekomen. En na dan gewezen te hebben op de ernstige gevaren, die er ook voor West- Europa dreigen vervolgde hij;: „Wij weten uit het Oude Testament, dat 10 rechtvaardigen voldoende zou den zijn geweest om een gansche stad voor Gods wrake te vrijwaren, 'tls de zelfde God, die heden de wereld re geert. Welnu, laten wij het onze doen. God bidden, dat hij Europa moge spa ren, laten wij1, zooveel, mogelijk in ons klein landje bevorderen Christus' Ko ningschap op staatkundig terrein, laten wij', wat elders dan ook geschied, bet- vorderen^ dat althans in Nederland ook openbaar plaats zij voor het Kruis, op openbaar terrein het Evangelie wor de nageleefd, op openbaar terrein Chris tus als opperste Wetgever worde erkend en vertrouwen we dan op de hulp van Boven." Dat is ernstige taal. Hier werd het 'hart van de kwestie geraakt. Als uit. zoo hoog gezichtspunt de din gen worden bezien, als zoo algemeen in het oog wordt gevat waarom het eigen lek gaat in 1929, dan zal het niet moei lijk vallen de gewenschte samenwerking tot stand te brengen. De rede van Mr van Wijnbergen kan als een moedgevend verschijnsel worden aangemerkt. r— ONTZETTENDE SCHEEPSRAMP BIJ CHILI. Een troepenfransparfschip op de rotsen verbrijzld. Set Chlileensche troepentransportschip „Angamos" is in de bocht van Arauca te Punta Ghimpel aan de kust van Chili op 11 K.M. afstand van Lebu gezonken. Het schip liep door den hevigen storm aan den grond, nadat het stuur was gebroken. Door de geweldige kracht waarmede het schip op de rótsen werd geworpen, brak het door midden. Er waren 295 personen aan boord, n.l. 215 koppen der bemanning en 80 passa giers, w.o. vele vrouwen en kinderen Slechts 4 personen konden worden gered. In totaal zijn dus 291 menschen om het leven gekomen. Alle reddingspogingen hieven zonder re sultaat, daar de storm met onverminderde kracht voortwoedde. Twee Ghineesche oorlogschepen, die la ter de plaats des onheils kwamen afzoe ken, konden noch van het schip, noch van de opvarenden een spoor ontdekken. De kapitein heeft op de commandobrug zelf moord gepleegd. Volgens een later bericht zijn er reeds 80 lijken gevonden. Omtrent dit drama wordt nog nader uit Londen gemeld: Het troepentransportschip „Angemos" verliet Punta Arenas aan het Magellan- straat met een bemanning van 215 perso nen en 76 passagiers aan boord. Het schip was met steenkolen voor Ghileensche ma rineschepen geladen. De passagiers wa ren meest arbeiders met hun families. Laat in den middag van Zaterdag kwam een geweldige storm opzetten. Uren duur de de strijd, dien het schip tegen storm en golven moest voeren, maar tenslotte brak het roer en werd het schip een speelbal der golven. De „Agamos" werd tegen de rotsen geslingerd en begon te zinken. De bemanning trachtte de reddingbooten uit te zetten, maar zoodra deze op de woeden de golven kwamen, werden zij omverge worpen. De inzittenden kwamen jammer lik om het leven. Het water drong met groote kracht het schip binnen en drie uur nadat het schip op de rotsen was ge worpen, was het zoo goed als geheel on der den zeespiegel verdwenen. Het schip brak in twee daelen en de weinige men schen die zich nog aan boord 'bevonden, werden door de golven meegesleurd. De schipbreukelingen van de Italia. Blijkens een telegram, dat Lubdb'org van de Quest, het hoofdkwartier van de Zweedsche hulpexpeditie, aan zijn vrouw heeft gezonden, heeft luitenant Schyberg hem gered en maakt hij het wel. Naar het Berliner Tagebl'att meldt, heeft het Zweedesche ministerie van marine meegedeeld, dat Luitenant Schyberg zich heeft laten leiden door de overweging dat Lundborg onmisbaar was voor de ver dere reddingsactie. Om deze reden heeft inen hem het eerst gered, voor de schipbreukelingen van' de Italia. ■Voordat Lundborg door Schyberg gered werd, hebben andere Zweedsceh vliegers met kleine toestelen de Italiaansohe groep van) proviand voorzien. Tqen dit gelukt was, werd besloten een landing op de ijsschots te beproeven. Schyberg voerde de landing met goed gevolg uit, en] kon zoodoende zijn landgenoot redden. Het vertrek van de Duitsche hulpexpedi tie naar Spitsbergen is heden geheel on verwacht afgelast, daar Udet en zijn mede- Werker vermoedelijk veel te laat op Spits bergen zouden zijn aangekomen om bij de redding van de Italiain'en nog een ac- lieve rol te kunnen spelen. Men vermoedt in bevoegde kringen', dat nu de ijsschots zich nog slechts vijf kilometer van het vastjs land bevindt de redding van de luchtschipbieukelingen spoedig mogelijk zal zijn. Nieuwe slachtoffers van Nobile. Uit Rome wordt gemeld, dat thans de expeditie van kapitein Sora, die ongeveer 14 dagen geleden met hondensleden van Spitsbergen vertrokken is, om over het ijs de mannen der „Italia" te bereiken, wordt vermist. De expeditie is slechts met sneeuw- schoenen uitgerust en beschikt over een kleinen levensmiddelenvoorraad. Voor het vertrek werd Sora door ken ners van het Poolgebied gewaarschuwd en men heeft ernstig getracht hem van zijn plan af te houden. De dood van Loewenstein. Een' medewerker van de „Evening Stan dard", die een onderzoek doet naar het raadsel van de verdwijning van kapitein Loewenstein, heeft Vrijdag in een vlieg machine 4000 voet boven het Kanaal proefnemingen gedaan om vast te stel len, in hoeverre het verhaal van de ver keerde deur met. de werkelijkheid kan. overeenstemmen. Hij had zich eèn touw om het middel gebonden en was in ste vige vaart tegeni de deur van de vlieg machine gelooipen. Eerst na de uiterste' krachtsinspanning slaagde hij erin, de deur open. te krijgen, doch niet meer dan een paar duim, doordat de /wind de deur tegenhield. Merkwaardigerwijze zijn ongeveer tezelf- der tijd soortgelijke proeven genomeh te Le Bourget, waar twee piloten een poging deden om de deur der vliegmachine op-en te krijgen,, terwijl de motor op volle kracht stond. Beiden duwden met alle kracht tegen de deur,, doch konden deze slechts juist zoover openkrijgen, dat een' mensch^nlicbaam zich met moeite door de opening zou kunnen heenwringen. Een andere medewerker van! de „Eve ning Standard" verneemt, dat Loewenstein vóór zijn verdwijning bezig' was met een zeer sensationeel' plan, n.l. de verplet tering van zijn 'grootsten tegenstander, den heer Henry Dreyfus ,den president commissaris van de British Celanese, met wien hij reeds sedert twee jaar een fei len strijd voerde, waarin, zooals bekend, Dreyfus steeds overwinnaar was ge weest. Hen van de voornaamste redenen voor zijn vlucht naar Brussel' was het ver krijgen van inlichtingen, die hij noodig had tot het voltooien' van zijn plannen, waarna hij voornemens was een proces te beginnen1. Loewensteins vrienden heb ben tevergeefs getracht hem van' zijn plani al te brengen. Een sensationeel gerucht In Londen heeft het sensationeele ge rucht de ronde gedaan, dat de Belgische financier Loewe'nstein niet uit het vlieg tuig zou zijn gevallen, maar dat hij óf er nooit in was geweest, óf heimelijk was verdwenen, nadat het vliegtuig geland was. Dit gerucht wordt ten stelligste te gengesproken1 'door den bestuurder, die zegt, dat Loewenstein zich bij de lan ding onmogelijk stilletjes uit de voeten had kunhem maken. Een dorp verbrand. Het Poolsche stadje Odrzyrow is vol komen afgebrand. E|r werden 298 huizen [verwoest. Een inwoner kwam in de Vlam in en om. Kerk ingestort. In het stadje Nino've in Oost-Vlaanderen is .de voorgevel van een in aanbouw zijnde kerk, die reeds 23 M. hóóg was, plotseling ingestort. Vier arbeiders wer den onder het puin bedolven. Een hunner bleef op slag dood, de toestand der drie anderen is zeer ernstig. Storm en hagel. Over Boven-Oostenrijk woedde een! zwaar onweer, dat met orkaanachtige stor men en hagelslag gepaard ging, en aan zienlijke schade aanrichtte. Aan de Ibensee stortte een timmerwerk plaats in. Twee leerjongens werden on der de pumhoopen bedolven'. De staking te Antwerpen. Tusschen de werkgevers en de scheeps timmerlieden is een overeenkomst bereikt. Het werk zal Maandag hervat worden. De staking heeft zeven wekenl geduurd. Korte berichten. Bij herstelwerk op1 de Neue Markt te Weenen!, is een! Romeinsch kerkhof bloot gelegd. Er werden kostbare sieraden ge vonden. Het is een! opzienbarende ontdek king. Uit New York wordt gemeld, dat behalve de 14 millioen dollar aan' goud, die Donderdag, en de 12 millioen dollar, die Vrijdag naar Frankrijk zijinl verscheept, de volgende week nog 30 millioen' dol lar daarheen zullen worden gezonden. De schade, door. het noodweer in het district Gleiwitz veroorzaakt, wordt op ruim 5 millioen mark geraamd, die in het district Beuthen op ruim 1 millioeü!. Naar de „Qoutidien" meedeelt, zul len dit jaar 250 Duitsche kinderen hun vacantie bij Fransche en! omgekeerd 250 Fxansche kinderen hun vacantie bij Duit sche families doorbrengen. In het Oosten vah Opper-iSilezië, dat door den orkaan1 hevig is geteisterd, wordt de totale door het noodweer ver oorzaakte schade op ongeveer 25-000.000 Zloty geschat. In den Dollard heeft het stoom schip Leine een' mjjn! aangetroffen, die bij Elmden onschadelijk is gemaakt. Naar uit Rostok aan de Don gemeld wordt, is aldaar een vakvereenigiugsge- bouw opgetrokken, dat anderhalf millioen] roebel kost. Uit Moskou wordt gemeld, dat de VTOuwen van de in het Schachty-proces ter dood veroordeelde Russische inge nieurs een verzoek om gratie tot Kalinin, den voorzitter van de cehtrale executieve commissie der sovjet-unie, hebben gericht. Die Eerste Kamer. Blijkens een aanvullende agenda voor de vergadering der Eerste Kamer op a.s. Donderdag is de voorzitter niet voorn'e- mens, het wetsontwerp1, houdende bepalin gen' betreffende de belasting! van nala tenschappen en schenkingen van Neder landers, die niet zijn ingezetenen des Rijks, in deze bijeenkomst aan de orde te stellen. Minister Kan: mo.et pianld bet alen. Minister Kan, die, Vrijdag een' bezoek bTacfit aan Groningen en de Ommelam den, heeft daar in de vroegte, naar het „Hdbl." meldt, een eigenaardige ervaring beleefd. De vorige maal' had hij irt het Helper- zwembad gezwommen, ditmaal ging' hij naar de gemeentelijke bad- en. zwemin richting, De beambte bij het loket had ^lijkbaar niet Veel „fedutie" in den door de zon brain geblakerden hoedl'oozen me keer, die geen kleingeld bij zich had en van wien de ambtenaar een pand ver langde, eer de onbekende in het wa ter ging, blijkbaar uit vtrees, dat die er met een badhanddoek vani door zou gaan of in het geheel niet zou terugkeeren. Zijne Excellentie de minister van Bin- nenlandsche Ziaken en Landbouw depo neerde als piand eeni rijksdaalder, kreeg een handdoek enl ging zwemmen. Van de rijksdaalder werd natuurlijk zooveel inge houden als de kosten van' het bad be droegen. De beambte heeft onbewust de voldoe ning, dat hij minister Kan, die zeker in honderden zwemgelegenheden in Europa gezwommen heeft zonder vooraf een pand af te geven, daartoe genoodzaakt heeft Dames-bediening verboden. Men meldt uit Eindhoven, dat die ge meente thans is gerangschikt onder die gemeenten, waar dames-bediening in de café's verboden is. Dit verbod, dat voor tal van volkscafé's in Woensel, waar vele Belgische vrouwen werkzaam zijn, is uit gelokt, komt in deze stad met zijn gewel digen aanwas van vreemde en niet altijd de meest gewenschte elementen, geen dag te vroeg en geniet de instemming van heel weldenkend Eindhoven. 'Onze Gezant te Brussel. De Nederlandsche gezant te Brussel, jhr mr O. F. A. M. van Nispen tot Seve- naer, hoeft zijn post met zomerverlof verlaten. De gezantschapsraad de heer W. rid der Huyssen van Kattendijke is tijdens de afwezigheid van den gezant met de leiding der legatie belast. Chr.-Historische Unie. „De Neder]." herinnert er aan, dat het morgen twintig jaar geleden zal zijn, dat de Christelijk-Historische Unie ontstond, uit de samensmelting van drie politieke groepen: de Vrij-antirevolutionaire partij, den Chr.-Hist. Kiezersbond en den Bond van Kiesvereenigingen op Chr.-Hist. grondslag in de provincie Friesland. Radio-telefoongesprekken met I n d i Volgens het A. I. D. „D'e Preangerbode" is overeenstemming bereikt betreffende het tarief van de radio-telefonische ver binding tusschen Indië en Nederland. Het is vastgesteld op tien gulden per minuut met een minimum van 3 en een maxi mum van 6 minuten. Ernstig ongeluk. Gistermiddag heeft op. den Nieuwen Vlissin'gschen weg tusschen het padje van Davidse enl de Abeele een ernstig ongeluk plaats gehad, dat weer eens bewezen heeft, 'dat deze weg op de meeste plaatsen veel te smal ïs en minstens begonnen moest worden om langs den berm van den weg een be hoorlijk rijwielpad door te trekken;. De marinier de V- liep aldaar te wan delen met zijn verloofde, mej. L., wonende op 'tZand, gemeente Koudekerke, toen! zoowel van de richting Vlissingen als van de richting Middelburg een! auto aan kwam, die elkaar wilden passeeren1. De wandelenden werden door de aan hun zijde rijdende auto van achter aangere den en tegeti den grond geworpen, waar bij beide ernstig verwond werden. De V- had een' .ernstige hoofdwonde en had verder o.a. een arm gebroken, terwijl hij bovendien bewusteloos was. Mej'. L- bad vermoedelijk een hersenschudding beko men en bloedde uit haar mond, terwijl zij o.a. aan de knie verwond was. Mede door het feit, dat de telefoon ge sloten was, duurde het vrij lang eer medische hulp aanwezig was. Toen deze er was, namen de doktoren het werk der particulieren over en werd overbren ging naar het ziekenhuis dringend noodig geacht. De V- werd per door een) zus ter bestuurde rijwielbrancard naar het ziekenhuis te Vlissingen' overgebracht, ter wijl mej. L- in de ziekenauto haar Middel burg werd vervoerd. Politie uit Middel burg, Souburg en Koudekerke zorgden voor het verkeer, dat door een! oploop van nieuwsgierige omwonenden en ^wan delaars gehinderd werd. De rijkspolitie maakte voorloopig procesverbaal op, hoor de getuigen en nam de auto, waarmede de aanrijding plaats had, in beslag. Deze auto was van een autohandelaar uit Vlis singen en werd door een zijner chauffeurs b'estuurd. De inzittenden in de andere auto hadden niets van de aanrijding be merkt en'reden door. Het ware te wenschen dat er spoedig verbetering in den' toestand op dezen weg wordt gebracht, want zooals men weet is het waarlijk niet het eerste on geluk ,dat aan het veel te smal zijn van dezen weg is te wijten. Een auto-val. Het was voor auto rijders, wier papieren .of wagens n'iet in orde waren;, gisteren gevaarlijk de Bad huisstraat, hoek Singelweg te Vlissingen! te passeeren, want aldaar was voor hen weder eens een val neergezet. Daar ston den de heer Ir. Vijgeb'oom, Provinciaal deskundige voor auto's en enkele politie mannen en iedere bestuurder van auto of motorrijwiel moest stoppen, zijn pa pieren laten zien en zijn wagen of rip wiel aan een onderzoek doen' onderwer pen. Bjj meerderen wat niet alles het up to date. Het zij er iets aan den wagen haperde, hetzij rij- of n'ummer- b'ewijs of wel de wegenkaart niet con- Binnenland1. Auto-ongeluk opi den Nieuwen' Vlissing- schen weg. Vergadering Zeeuwsche polder- en wa- terschapsbond. Sterfgevallen aan boord vani de „In- sulinde". Buitenland1. Ontzettende scheepsramp bij Chili. Nieuwe slachtoffers van! Nob'iïe? De dood van Loewenstein!. form de wet was. Deze personen zul len zich daarover binnenkort wel1 nader te verantwoorden hebben!. Stoombootdienst. Zooals men zich herinneren zal werd tijdens de boot tocht ter eere van het 100-jarig bestaan vah den stoombootdienst op de Wester- schelde op 22 Mei 1.1. aan den dienst door het personeel en oud-person'eel een tegeltableau voor het nieuwe kantoor aan geboden, althans eed ontwerp ervan. Thans is het tableau zelf gereed en ge- exposeerd hij den heer Muller in de Wal- straat. Het is werkelijk zeer goed uitge vallen en stelt voor de eerste en de nieuwste boot van' dezen! dienst. Tot tijdelijk opzichter aan de Zuid- watering van den Polder Walcheren ia benoemd de heer C. Dieloman te West- kap elle. De heer W. Verplanke te Biervliet is tot tijdelijk opzichter benoemd aan da watering Cadzand. Deze benoeming staat in verband met de uitvoering van aanleg van een stoom gemaal. Door den Commissaris der Konin gin is voor het tijdvak van vijf jaren, ingaande 3 Juli jJ., herbenoemd tot secre taris der Gezondheidscommissie, zetel Vlissingen, de heer W. L. Huson aldaar. Aan den heer C. D. de Haes ia door den Commissaris der Koningin met ingang van 1 Juli jJ. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der com missie van toezicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Vlis- Singen. Zeeuwse h-V a a n d e r e n. De Rijkscommissie Werkverruiming vergader de dezer dagen onder voorzitterschap van mgr. prof. Dr W> H. "Nolens ta 'sGra- Veöliage. Besproken werd de economische toe stand in Z--Vlaanderen; de wensch werd uitgesproken dat voor deze streek een Commissie van vooraanstaande mannen tot stand zou komen', met het doel' de economische situatie van Z.-VIaarideren te bevorderen. Melkcursusseni. Vrijdagmiddag werden op de bovenzaal vani café de Eendracht te Middelburg de diploma's uit gereikt aan de leerlingen1 van de melk- cursussen op Walcheren1, die na gehouden examen blijk hadden gegeven1 van vol doende geoefendheid in het melken. Om dat de voorzitter vani de Vereen', tot ver betering van het Rundvee in Zeeland, waarvan deze cursussen uitgaan, verhin derd was,- reikte de vice-voorzitter, de heer D. Koopman Pzn. te Nieuwerkerk, deze diploma's met een toepasselijk woord aan de geslaagden uit, nladat hij aan de voormelksters en vaormelker, den leider van de cursussen, den] heer Sietema, en de veehouders, die wewillend hunne vee stapels voor lessen en' examen' beschik baar hadden gesteld, dank had gebracht Ook richtte hij een woord van dank tot den vertegenwoordiger van den 'Kring Walcheren der Z-L.M., die steeds de cur sussen steunt. De Rijkszuivelconsulent, de heer Zwa german, bracht op onderhoudende wijze het groote nut van deze cursussen! en het groote belang van goed melken! naar voren en moedigde de leerlingen aan voort te gaan .op den ingeslagen wég. Namens de veehouders, waar gemol ken was, sprak de heer L- Simon'se van Big'gekerke en zeide vtroeger niet veel voor deze cursussen te hebben gevoéld, maar nu hij ze heeft gezien van dichtbij, is hij geheel van meeninig veranderd en overtuigd dat het volgen, der lessen' voor melksters en melkers van' veel belang is. Een viertal leerlingen!, ieder voor zijn of haar groep, n.l'. P. Pieterse, Corn'elia Pieterse,, G. Schout en Cornelia de Witte, brachten dank aan! leider en voormelk- sters(er) voor het genoten' onderwijs en boden hen herinneringen aan in den vorm. van mooie bloemen, planten en kunst voorwerpen. De heer Sietema danfcte hartelijk voor deze bloemenhulde en teven» voor de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1