No. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. Voor huis en hof. EERS Dit nummei CALVINIST I zij in Zeeland terecht gekomen inplaats van via Putte over de Belgische grens. Nu zaten de vogels in de klem. Alle brigades van Zeeuwsch Vlaanderen werden telefonisch op de hoogte gesteld van het bezoek en al spoedig kwam nu het telefo nisch bericht uit H a n s w e e r t, dat de beide heertjes die niemand anders wa ren dan het gesignaleerde tweetal uit Roermond waren aangehouden en bij de marechaussées onder dak gebracht. Gisteren zijn zij via Roosendaal op transport gesteld om ter beschikking van de justitie te Roermond te worden gesteld. Kloetmijfr. Gisterenmiddag te 1 uur werd onder groote belangstelling door Ds Joh. A. Raams de eerste steen gelegd van het te bouwen Ned. Herv. Ver- eenigingsgebouw. Nadat Ds Raams een kort overzicht had gegeven van de voor bereidende werkzaamheden en dank had gebracht voor de medewerking van zoovelen, ging hij over tot het plaatsen van den steen. Hierna wees hij op de noodzakelijkheid en op de moeilijkheid van den arbeid onder de jeugd. Vooral onder de jeugd blijkt steeds meer be hoefte aan realiteit, die niet alleen vraagt naar formules, maar naar inhoud. Dit verlangen uit zich op allerlei levenster rein en zeker niet het minst bij de jonge menschen. Welk een heerlijke roeping dan te wijzen op ©n te brengen tot Chris tus, die den mensch tot zijn recht laat komen. Moge dit gebouw, straks na vol tooiing mede een middel zijn om vele jongere en ook oudere menschen in aan raking te brengen met Hem, die kwam om menschen te zoeken en ze te vervul len met zaligheid. Daarna wenschte spre ker de kerkelijke colleges en de gemeen te geluk; eveneens den architect en den aannemer. Hij eindigde met de bede, dat Gods oogen dag en nacht mogen open zijn over dit werk en straks over het gebouw, opdat hetgeen daarin zal ge schieden bijdragen moge tot de verster king van het geestelijk leven der ge meente en daardoor tot de uitbreiding van het Godsrijk. Eén der kerkvoogden, de heer J. Straub, dankte op hartelijke wijze den spreker, die hot initiatief tot dezen arbeid geno men had en hij sprak den wensch uit, dat Ds Raams nog langen tijd ook in dit gebouw veel voor de gemeente mocht zijn en mocht arbeiden aan den opbouw van het .geestelijk leven. Hierna was de plechtigheid a'geioopen en werd den aannemer een bedrag ter hand 'gesteld als een extratje voor de werklieden. Men schrijft ons uit Klofinge: Dinsdag en Woensdag maakte de Ned. Herv. Meisjesvereeniging „Tabitha" een uitstapje naar Arnhem en omstreken, on der leiding van Ds en Mevr Raams Des morgens werd na een korte bidstond in de consistorie en het gezamenlijk zin gen van Ps. 121 de reis aan /aard en pl.m. 12 uur arriveerde men te Arnhem. Allereerst werd nu een boottocht gemaakt op den-Rijn naar de Westerbouwing, waar genoten werd van het mooie uit zicht. Na hier wat verkwikt te zijn, werd gewandeld langs den Italiaanschen weg naar Kasteel Doorwerth, lietweik geheel werd bezichtigd. Hierop ging de wande ling langs den Rijn terug naar „Huis ter Aa", waar geruimen tijd werd vertoefd. Met de boot keerde men om 7 uur weer terug naar de stad en na zich in 't hotel wat te hebben verfrischt, maakten allen een gezamenlijke wandeling door het mooie stadspark „Sonsbeek". Den volgenden morgen ging het in drie autobussen door de stad, eerst naar de Hervormde kerk of Eusebius kerk. Dit monument van laat-Gothisohe bouwkunst werd in oogenschouw genomen, waama de bussen het gezelschap brachten naar de I.T.A. uit mooie terrein op Zijpen- daal bood thans een schitterend schouw spel en de vele interessante inzendingen werden met bewondering aanschouwd. Vooral do prachtige zeetuin had de on verdeelde aandacht van a'.len. Des middags, na het diner, werd met electrische extra trams een rit gemaakt naar Velp, vanwaar gewandeld werd naar het park Roosendael; dat bij de ketting brug en de bedriegertjes allen zich ver maakten, laat zich denken. Na in Velp nog eenigen tijd te hebben vertoefd, werd de terugtocht per trams weer aanvaard. Na eenigen tijd winkelen, brak het tijd stip aan voor de thuisreis en om 7.51 vertrokken allen, zeer voldaan, per trein naar Goes. Het waren heerlijke dagen, waarin veel goeds werd genoten en veel schoons werd aanschouwd. Mogen deze dagen ook ertoe bijdragen tot meerdere beleving van hetgeen door allen werd gezongen, vóór de terugreis werd aan gevangen: Van U zijn alle dingen, van U, o God, alleen 1 Souburg. Loop der bevolking gedurende de 2e helft van Juni 1928. Gevestigd: G. J. M. Terwiel, Braamstr B 38, van Vlissingen; J. Baijens en gezin, Groote Abeele A 222, van Capelle; G. Klopmeijer, Vlissingsche str. B 300, van Vlissingen; J. A. J. Biese, Nieuwe Vliss. weg G 179D, van Vlissingen; Mej. A. den Toonder, Nieuwe Vliss. weg G 179D, van Vlissingen; Mej. S. E. v. Wallenburg, Zandweg G 31, van Koudekerke; J. v. Schaik, Buteuxstr. B 201, van België; Mej. G. Bosman, Buteuxstr. B 201, van België; L. Suurmond, Kanaalstr. A 69, van Am sterdam; Mej. P. Joziasse, Ritthemsche straat B 349, van Vlissingen. Vertrokken: A. J. S. de Ridder, v. Teij- Imgenstr. B 239, naar Rotterdam; E. Meijer, Paspoortstr. B 361, naar Middel burg; Mej. J. EiffMarijs, Nieuwstr. B 87, naar Middelburg; C. Vermeulen en ge zin, Tuindorp D 55, naar Vlissingen; J. Weijts, Nieuwe Vliss. weg G 179, naar 1 Vlissingen; P. Meijers en gezin, Nieuwe Vliss. weg C 2, naar Vlissingen; Mej. S van Soelen, Buteuxstr. B 254, naar Mid delburg; H. Th. Heeres, van Turnhoutstr E 48, naar Dubbeldam; Mej. M. Louwerse- Schrier, N. Vliss. weg G 193, naar Rotter dam; J. H. Craemers en gezin, Tuindorp D 33, naar Vlissingen; A. T. Polderman, Nieuwe Abeele C 253, naar Rotterdam, Mej. N. Vaan, Burchtstr. B 297, naar Ritthem. Valschheid in geschrifte. De centrale recherche te Rotterdam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die ervan verdacht wordt, zich te hebben schuldig gemaakt aan valschheid in ge schrifte. Deze man leverde electrische installa ties en benoodigdheden in huurkoop. Met zijn klanten sloot hij contracten af, welke contracten hij verkocht aan een bankin stelling. De bankinstelling betaalde hem de waarde van deze contracten, waarna hij decepten tot een zelfde bedrag tee- kende. De bank gaf hem voorts het recht van incasso. Het kwam dus hier op neer, dat de man de contracten afgaf aan een bank, die hem hier voor in ruil geld gaf. Dit geld betaalde hij in gedeelten terug, telkens als hem een accept werd aangeboden. Dit geld had hij dan tevens bij zijn klanten geïnd. Dit systeem had tot resultaat, dat de man in het bezit bleef van zijn bedrijfs kapitaal. Nu is gebleken, dat hij stelsel matig de bedragen op de contracten heeft vervalscht en een hooger bedrag heeft gemaakt. Hij kreeg dus van de bank meer, dan dat de contracten waard waren, zoo lang hij de accepten bleef betalen, be nadeelde hij de bank dus eigenlijk niet. Maar eenigen tijd geleden was hij niet in staat, de accepten te betalen. Het gevolg was, dat de bank hem het recht van incasso ontnam en zelf het geld op de huurkoopcontracten wilde doen in nen. Toen kwam uit, dat de klanten veel minder schuldig waren, dan in de contracten stond vermeld. Kon ij nen plaag. Waren er ©eni ge jaren geleden bijna geen wilde konijnen meer in de zeeduinen onder Goedereede, nu op het oogenblik zijn er zooveel, dat het voor de bewoners nabij de dui nen een ware plaag is. De tuinvruchten worden voortdurend opgevreten door dit knabbelvolkje. Valsche geboorte-aan gifte. Eonige weken geleden is een me neer aangifte komen doen bij den burge lijken stand te Rotterdam van de geboorte van zijn zesde spruit, een meisje, dat hij Johanna Pieternel.a zou laten doopen. De inschrijving in de registers van den burgelijken stand geschiedde naar alen vorm, de ambtenaren van dezen tak var: dienst fungeerden als getuigen, en 'ten slotte werd de jonggeborene ingeschre ven in het trouwboekje als zesde in de rij van nakomelingen. De gelukkige vader vertrok met het gebruikelijke exem- ar van het boekje vol nuttige wenken ten aanzien van de zuigelingenverzorging. Een tijdje later kwam de moeder ten stadhuize, om aangifte te doen van de verhuizing van het gezin. De ambtenaar aan het loket van de afdeeling bevolking las haar voor de namen van de inwo nende kinderen, die dus zouden mee ver huizen, waarbij ongeveer het. volgende ge sprek zich ontspon: Jan Gerrit. Ja, dat is mijn oudste. Elisabeth. Jawel, meneer. Pieter Frederik Willem. Om u te dienen, meneer. aartje Wilhelmina Suzanna. Ja juist. Jacobus Gijsbrecht Rudolf Dat zijn ze. Johanna Pieternella. U zei? Johanna Pieternella. Wie is dat? Uw "jongste dochter, juffrouw. Die ken ik niet. Johanna Pieternella.Eens kijken, ja, het kind is nu juist 14 dagen. Weet ik niets van. Hebt u dan 14 dagen geleden geen kleintje gekregen? Bij mijn weten niet, meneer. Hier staat het toch duidelijk. U hebt zes kinderen. Nee meneer, maar vijf. Weet u dat zeker, juffrouw? En of, meneer. De mogelijkheid van een administra tieve vergissing begon te schemeren en een onderzoek werd toegezegd. Maar hoe men op den burgelijken stand ook zocht, het kind was er en kon ambtelijk gespro ken, nergens anders dan in dat gezin thuis hooren. Men stond voor een raadsel, dat nog duisterder werd, toen de juffrouw terugkwam met haar trouwboekje, waar in haar zesde telg uitdrukkelijk vermeld stond, terwijl zij1 bij hoog en laag vol hield, slechts 5 kinderen het levenslicht geschonken te hebben. De centrale recherche werd in de zaak betrokken en deze ondervroeg den vader, die spoedig erkende, slechts 5 kinderen te hebben en toegaf, dat Johanna Pieter nella een papieren kindje was. Hij had de valsche aangifte gedaan buiten mede weten van zijn vrouw, teneinde een uit- keering van f 7 te krijgen uit het beval lingsfonds van een ziekenkas. Tesen den man is proces-verbaal op gemaakt. (N. R. C.) Oude munten. Bij werkzaamhe den in de Heikantstraat te Someren vond een gemeente-arbeider een tiental oudf munten ter grootte van een gulden en een rijksdaalder; de -oudste der munten dra gen het jaartal 1685. Jacht in nood. Men meldt uit Hollum (Ameland): Woensdagavond te zes uur ankerde een Duitsch jacht, komende van Delfzijl, in het Boschgat tusschen Ameland en Terschel ling. Gisteren gaf de bemanning, die, voor zoover men kan zien uit drie personen be staat, noodseinen. De reddingboot is uit gevaren. Het schip blijft noodseinen ge ven, terwijl de reddingboot zwaar werk heeft het schip tegen wind en golven te bereiken. Inbraak. Gisterennacht hebben eenige onbekende individuen zich toegang verschaft tot de woning van de familie R., gelegen in de Stationsstraat te Bergen op Zoom. Er werd een aanzienlijk bedrag aan Hollandsch en Belgisch geld ont vreemd. De diefstal moet gepleegd zijn des nachts tusschen 3 en 4 uur, daar een van de bewoners op dien tijd een deur heeft hooren dichtslaan. Van de daders ech ter geen spoor. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Geachte redactie, Tot mijn groote verwondering zie ik ook mijn persoon betrokken in het ingezonden fetuk van dhr Crucq in uw geacht blad van 29 Juni 1.1. aangaande zijn corres pondentie met dhr Zwagerman. Heeft dhr Crucq geen argumenten meer om het laatste schrijven ,van dhr Zwagerman te ontzenuwen, en gaat hij nu daarom re- iereeren aan den raad van 18 Mei 1.1., terwijl hij daarbij: een van zijn gewone onhebbelijkheden in mijn richting lan ceert? Dat ik op genoemden datum tegen stemde om het gevraagde voorschot aan Wederzijdsch Belang te verleenen had een heel andere reden dan dhr Crucq in zijn schrijven laat doorschemeren en dit weet hij ook zeer goed. Voor den geach- ten lezer wil ik hier mededeelen, dat ik het perceel, waarvoor het voorschot was gevraagd, te klein vond, en het m i. niet op den naam van plaatsje aan spraak kon maken, hetgeen dhr Franse trouwens zelf ook erkende. Overigens deel ik den gedachtengang van dhr Crucq niet, en kan ik mij met de wijze van aankoop en den prijs heel goed vereenigen, terwijl ik overtuigd br-n. dat dhr Franse in deze kwestie niet de minste blaam treft, daar deze persoon veel te hoog staat om zich met licht schuwe zaken in te laten; een meening, welke door eenige honderden volwassen personen in deze gemeente wordt gedeeld, en hetwelk zoo schitterend tot uiting komt bij elke nieuwe verkiezing voor' leden van den Gemeenteraad. Hartelijk dank zeggend voor de verleen de plaatsruimte Uw dw. dn. C- S. VAN EBNENNAAM (Lid der fractie B. Franse). I Arnemuiden ,4 Juli 1928- (Hiermede is deze discussie gesloten. Red.)' Hoofdbestuursvergadering Z. L. M. Op de agenda voor de vergadering van het hoofdbestuur der Z. L. M., te houden op 10 Juli te Zierikzee, komen oa. de volgende punten voor: Een voorstel in verband met de reor ganisatie van het Centraal Bureau uit het Nederl. Landbouwcomité en wel om het lidmaatschap der Z. L. M. niet ti bestendigen, daar dan toch binnen 3 'aar een wijziging der statuten noodzakelijk zou zijn, -doch wel medewerking te ver leenen tot de oprichting van een coöp. vereeniging met zetel te Goes, die in het verband van bet Centraal Bureau, wat den daadwerkelijken aankoop betreft, de zelfde plaats- zal innemen als de Z. L. M. Het C. B. wil Zeeland in 2 kringen ver deel en; een kring Zierikzee voor Schou wen en Duiveland en een kring Goes, voor overig Zeeland. Verder de behandeling van het rapport van de commissie ter bestudeering van het rijkswegenreglement en de motor- en rijwielwet van het Kon. Ned. Landbouw- oomité. Betreffende het rijkswegenreglement worden in dat rapport de volgende wen- s-chen naar voren gebracht. Dat door den betrokken hoofdingenieur of ingenieur van den rijkswaterstaat vergunning kan worden verleend vuil of kroos uit breede slooten ook tijdelijk op een openbaren weg te mogen leggen, het mogelijk mak-en van beroep bij Ged. Staten inzake het plantrecht; het verho-ogen van de maxi' mumhoogte van 'een lading van 3 80 tot 4 M. boven den weg; van de breedte der lading van losse massa's van 3 tot 3.50 ,M., en inplaats van een verbod om met twee of meer aaneen gekoppelde wagens te rijden, te lezeu met meer dan 2 wa gens. Ten slotte acht de commissie het een groot bezwaar, dat in het rijkswegen reglement een speciale bepaling van uit zondering ontbreekt voor het verkeer, dat uitsluitend beslaat in het zich in de kort ste breedte over den weg belgeven of be ter passeeren van den weg, ook wat betreft op snijpunten met andere wegen. Ten aanzien van de motor en njwier- wet acht de commissie het afgeven van bewijzen voor het besturen der langzaam rijdende tractors te omslachtig en tevens gevaarlek, omdat men het bewfs ook voor snelrijdende motorrijtuigen xou kun nen gebruiken, waarvoor men niet de bevoegdheid bezit. Verder meent de commissie, dat de rijbewijzen steeds geldig moeten blijven en alleen die moeten worden ingetrok ken van personen, die onbekwaam bqjfcen te zijn. Ten aanzien van het motor- en rij wielreglement geeft de commissie in over weging, om het verbod links van den weg te rijden, alleen voor verharde wegen van toepassing te doen zijn, dat tractors niet aan een maximum afstand van 5 K.M., doch van 10 K.M. per etmaal wor den gebonden en dat rijwielen geen voor andere weggebruikers verblindende ver lichting mogen voeren. Het dagel. bestuur vereemigt zich met dit rapport. Dit is ook het geval met het rapport der commissie „controle op aardappelen." van het K.N.L.C., en daarom vraagt het Dag. Bestuur nSchtiging om aan de uit voering medewerking te verleenen. Dit rapport komt tot de volgende con clusies a. Aan het Centraal Jomité wordt in overweging gegeven ten behoeve van heft nieuw in te voeren handelsmerk een flinke reclame-campagne op touw te zetten. Hiervoor mag in verband met het te bereiken doel een som va'n 8 10 duizend gulden niet overdreven worden geacht. De uit te geven merken behooren ten einde eventueele fraude te kunnen eer sporen, door de aangesloten keurings diensten te worden genummerd. b. Dein heer Ir Th. J. Manshoft, zal worden gevraagd wel te willen mede deelen in hoeverre de fransche wetge ving op het gebied van oneerlijke con currentie en knoeierij in den handel, uit munt boven de onze. In verband hiermede ware de mogelijkheid voor het voeren van een actie tot verbetering der Nederl. wetgeving te overwegen. c. Wenschelijk wordt geacht, dat de Plantenziektenkundigen dienst op wiens te ambtelijke organisaties nogar eens aan merkingen worden gemaakt meer voering houdt met de practijk. hetgeen reeds zou kunnen worden bereikt door de Tand- houwconsulenten tot adviseur van den Dienst te benoemen. d. Door de Zeeuws'he Landbouw-Mij zal ten aanzien van sorteering en leve ring der aardappelen overleg worden ge pleegd met den Flakkeeschen Boerenbond en de Noord Brab Mij van Landbouw. Zijn deze organisat'es tot overeenstemming ge komen, dan ware aan te sturen op aan sluiting tusschen de producenten van con sumptie-aardappelen, teneinde ©om tegen wicht tegen den Rond van Aardappel handelaren te hebben. e. Aan de bij het Comité aangesloten Prov. landbouworganisaties die daa'fn ge ïnteresseerd zijn. zal worden verzocht z'ch begin Januari 1929 te belasten met een inventarisatie der aardappelen. Zoo moge lijk met inachtneming va.n de soorten en eventueel de onderscheidingen, klef- veen- en zandaardappelen. f. Getracht zal weden tusschen de landbouworganisaties, in wier ressort de toed van consumptie-aardappelen van be lang is een onderlinge marktberichten- dienst in te voeren. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: zonder vergunning vee laten loopen over eens anders grond: A. M. H., 's II- Arqnldskerke f5 of 5 d. h., J. d. K., Geersdijk, vrijgesproken; leerpl. kind ar beid tijdens de schooluren laten verrich- .ou. o- x'., jlj. oo.pbaarisd.jn; ieuer f 1 o of 15 d. h., G- v. S-, Kruiningen 2 maal f 15 of 2 maal 5 d. h.; B- 0-, E. L-. F. d. ,S„ Wemeldinge f 15 of 15 d. h.; trekhondenwet: J. P., Goes, II. W., aldaar f5 olf 5 d h.; te Golijnsplaat op den openbaren weg luidruchtig zingen: A. 0. T., Kats f3 of 3 d. h.; na sluitings uur zich nog aLs bezoeker in herberg be vinden: F. M-, P. B„ Hoedekeniskerke f 5 of 5 d ,h., PI. W., aldaar f2 of 2 d. h.; na sluitingsuur bezoekers ini zijn herberg hebben: A. v. 't W., Hoedekens- kerke, geen straf toegepast; te Rillan'd- Bath op den openbaren weg vloeken»; J. P. W., R.illand-Bath f5 of 5 d. h.; te Goes zonder vergunning meer dan tien liter benzine in voorraad hebben: P. v. d. ,3., Goes f 10 of 10 d. h.; te Ierseke fietsen over het trottoir: T- M., Ierseke, terug aan ouders; te Krabbendijke harder rijden dan 20 K.M. per uur met motorrij tuig, A. v. d. D., Piershil, ontslag van rechtsvervolging: Arbeidswet: J. V., Ril- land-Bath f5 of 5 d. h.; zonder nood zaak over een rijwielpad rijden met een motorrijtuig: C. M., Kruiningen f5 of 5 d. h.; over een overweg van een tram rijden wanneer de tram zichtbaar na dert: J. v. 't L., Ovezande f 15 of 15 d. h.; wielen van een' voertuig niet schoon hou den: A- Z., Goes f5 of 5 d. h.; overtr. -wet op openbare vervoermiddelen: J. Q. K., Goes, vrijgesproken; als schipper niet het bevel dadelijk opvogen van een sluis- knecht: R. Z., Scheveningen f5 of 5 a. h.: Veiligheidswet: F. v. L., Wemeldinge f 10 af 10 d. h.; in kom der gemeente harder ■rijden dan 20 KM. per uur, A- G- J. S-, den Helder, f20 of 20 d. h.; opzettelijk onware inlicbtinlgen geven aan ambte naar: R. v. A-, O. P., Ierseke f 25 of 25 d. h.;als schipper varende door een rijks- kanaal geen reglementen aan boord heb ben: A- L., M. G- d. R., Rotterdam' 3 maal 'f 2 of 3 maalt 2 d. h., A- H-, Ruchort, C- d. V-, Rotterdam 2 maal f2 of 2 maal 2 d. L; met ee® motorrijtuig rgdea zonL d<r goede remmen: J. 0„ Wolphaartsdijk f5 of 5 d. h.; als voren rijden zonder voor en achterlicht: P. A. d. W., Goes f 10 of 10 d. h.; met auto rijden en niet rechts houden; O. d. K., Borssele 'f15 of 15 d. h„ M- H., Amsterdam f3 of 3 d. h.mat auto om een hoek geen signaal geven: W. H. v. d. H„ Kloetinge f 15 of 15 d. h., C. J. B., Krabbendijke f 10 of 10 d h.met motorrijtuig de lin kerzijde van den weg houden J. V„ 'sH. Arendskerke f 10 of 10 d. h..; met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in ge vaar brengen: A. J. v. D„ Nisse f10 of 10 d. h.; 's avonds fietsen zonder licht; J. M., Baarland, M. v. 't W. Heinkeriszand f 5 of 5 d. h.Dronkenschap J. Z., Hansweert, J. P. W., Rilland, M J. v. H„ Goes f 15 of 15 d. h. Kwakzalverij. De rechtbank te Breda heeft H. J. E. te Oegstgeest wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunde (hij had aan iemand te Zevenben gen voor f8 pillen verkocht die beston den uit petroleum, levertraan en eenig aroma), veroordeeld tot 2 maanden hech tenis. De kantonrechter van Zevenber gen had E- veroordeeld tot een boete van f 300. IN DEN BLOEMENTUIN. Plant in Juli vroege bolgewassen. Zeer velen planten de vroege bolgewas sen, als winterakonieten, bol-irissen,kro kussen, scilla's en andere soortenl past in September. Hoewel ook dan nog wel goede uitkomsten worden verkregen, is einde Juli hiervoor beter geschikt, wat ook wel ten duidelijkste blijkt uit de be tere resultaten. Op grond hiervan verdient het aanbeveling te breken met de oude sleurgewoonte van planten' In September. Onder deze vroege bolgewassen treft men prachtige soorten aan en hoewel de prij zen hiervan nu altijd niet bepaald laag zijn te noemen, raden wij iedere bloemen liefhebber aan eenige bol-irissen uit te planten. Elr zijn prachtige kleuren onder, welke tevens geschikt zijn voor potcul- tuur. Ook voor de najaars-krokussen is het nu de tijd van planten. Ook hierin i3 groole verscheidenheid en waar ze vrijwel op iedere grondsoort uitstekend groeien, behalve op al te zware gronden, zijn ze voor de amateurs zeer gemakkelijke plaa- ten. Een uitstekend plaatsje voor kro kussen is midden in een' grasveld, zoodat ze bij zware najaarsregens geen hinder hebben vari opspattende modder. l»e winter-krokussen leenen zich voor den liefhebber, die niet over glas of stolpen beschikt, beter voor potcultuur dan voor den tuin. In! het laatste geval verlangen ze een beschut plaatsje, be schermd door ruit of stolp, indien 'on gunstige weersomstandigheden dit nlood- zakelijk maken. De groote aantrekkelijk heid bestaat hierin, dat ze buiten bloeien op een tijdstip, dat er geen andere bloe men in den tuin zijn waar te nemen. Voor potcultuur worden ze deze maand 0"gepot, in een beschaduwde koele plaats of in een bak geplaatst, om het aanwor- telen te bevorderen, en daarna op een koele plaats meer in1 het licht gezet. In deze maand is het tevens de meest geschikte tijd heesters van stekken te kweeken. Als stekken snijden! we van de takken .welke gebloeid hebben, de half volgroeide scheuten onder een oog af. Waar dit mogelijk is, nemen we liefst een stukje van den ouden tak mee, het z.g. hieltje, aangezien deze stekken veel ge makkelijker wortelen, dan de gewone stek ken. De stekken worden in potten op kistjes met zandige aarde in een kouden bak geplaatst, welke om het aanwortelen weer te bevorderen, zooveel mogelijk ge sloten blijft, beschermd wordt voor de zon en met het oog op schimmel alleen in den morgen een half uur wordt gelucht. Anjers afleggen. Het afleggen vati anjers, hoewel nu niet bepaald moeilijk, moet met zorg geschieden, aangezien an ders de wortelvorming groot gevaar loopt. We beginnen met het uitzoeken van de sterkste scheuten. Midden tusschen twee knoopen maken we met een1 scherp mea een insnijding 'In de lengte door den scheut tot den volgenden knoop. Om te zorgen dat de ontstane spleet open! blijft steken we hierin een houtje of iets der gelijks. De scheut, ontdaan van de onder ste bladeren, wordt tegen den grond ge bogen, en met klemmetjes of een haar speld hiertegen bevestigd. Als dit is ge schied, dan wordt de gemaakte spleet (wond) flink met aarde (vermengd met graszodenigrond en .zand) bedekt. Bij droogte wordt de grond voortdurend goed vochtig gehouden en na eenigen tijd vor men zich bij de wond de wortels enl de eerst neergebogen kop der scheut richt zich op. Zoo noodig kunnen de plantjes in October voorzichtig worden opgerio- men. Kunnen ze blijven staan, dan is dit nog beter en zullen ze zich ontwik kelen tot prachtige planten, welke het volgende jaar zullen bloeien met fraaie groote bloemen. Anjers, welke niet worden' afgelegd, kunnen «gerust eenige jaren blijven staan doch langzamerhand verwilderen' ze dan en gaan achteruit. Het afleggen geeft de mooiste en grootste bloemen, terwijl wij hierdoor tevens onze plantenvoorraad aanvullen, zonder dat we hiervoor bij den bloemist behoeven aan te kloppen. Meer malen wordt dit afleggen uitgesteld tot ongeveer half Augustus, doch dit is beslist af te keuren, daar dan de kan's heel groot is, dat de plantjes in het begiui van October niet voldoende beworteld zijn en het volgende jaar maar zeer weinig zullen bloeien. f* Directi Bureau: La Tel.: Redactie Postre Bijkan Firma F. P. D ze Zooals we wijst Mr Gerb af de beschu het Calvinisn zien van zijn bestaan. Daar is, schen dat ge het Calvinism wezen door niets hebben mijns broeder de schat van geld gewaard: mammonistisc de eenvoudig keert zich na machtspositie In verband zen op de waaromtrent op den bode Genève, dat tot offeren dat den zegei tie eeuwen la en in de p< verstrooide I veel heeft b en cultureel e Bij Calviji waaien-systee gezegd kunn èn Kerk èn al te krachti telijk en stol een volk te felijke noch dat men ws Calvijn en mie, die sle< het economi sche stad al en armen tej van Genève Dat blijkt Calvijn genoi tigen van ee stemd om w meerder wel andere zeer de Geneefsc strijding, aar teering van Calvijn, w offer op he tot Christus van lediggai arbeid waar hjj luiheid Niemand plicht om Rondzwer den te werk maar ook werd geëiscl „Wanneer binnengekon dat arbeidsh zweet der a nensmonds derdaad in uitsluitend leefde." De arbeid arbeidstoepa zijdig winstk verdiener, n de opbreng: Het is da bij Calvijn 1 steld,. en di van allen lijk doorzet! ken en alle armoede ve schrij De som, dat minst dat wij onzen generaal punten die als kunnen Wij studie, een het tijd gei tege wez( wor kunn waj aanbevelen doen. is 1 als gen Het ook beschs gaarne staan, in wezen eu gekant van weinig als

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6