TEL en, DE ZEEUW TWEEDE BLAD. K41, Middelb. en Kuipen, FRÈRES, nop of te huur nt Café met ning, nschrijving kersknecht, KKERS ECHT RG; zijnde ilburg FEUILLETON VAN HOOGER ORDE. Berlijnsche Brieven. Uit de Provincie. ek vóór Donderdag beleefdelijk aan. LION COHEN. Tl IOP: bouwers en alle ceer billijk. s: cerkhof, M'burg. OP: eede hands nesrijwielen, zieltjes, ens als meisjes. JD, Middelburg. boomgaard stalling. Direct J. PIETERS. Watertoren). tant BOONE te Krui- essen (Goliath) en, wassende bij veren tot en met s. 1 uur (N. T.) )ISSEL te Goes. 'F, Wagenmaker, rdt zooveel mo- jeving te werk ER, Grijpskerke. Augustus 4 MALDEGEM, DER HARST Vlissingen, w.b. 3nie; compleet menten, Dames- plete Notenh. aux) en verdere ïen, wit geëmail. prima Brand» andag voor den eesters, T 6 HONDIUS. directie van de te verkoopen Firma BOUW- er belangrijke leshouten, 100 met gummislang, rsbedrijf behoor t„ ■iek de Zeeuw, pomp, dubbel van dikke en jmachine met loogte 700 m.M., machines In werkingmachines m 3/4 M3. 400 ïeter, groote hoe" Dor den verkoop I VAN VRIJDAG 6 JULI 1928. No. 235. DE VERKEERSTOESTANDEN IN ZEELAND. Woensdagmiddag heeft te Zierikzee de Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land vergaderd, onder leiding van den heer A. T ten Hope uit Rotterdam, die een inleiding heeft gehouden over de vear- keeTstoestanden in Zeeland. Hij zeide, dat de bond voor dit gebied nu met den mees ten spoed meende te mogen ©dschen: 1. Een regelmatig varend veer van An na Jacoba naar Zijpe met voor autover voer geschikte booten en laad- en los-in- richtingen met een tarief van ten hoogste f0.5Ü voor een kleine auto tot fl.50 per zwaarste of grootste auto, ten hoogste 10 cent per persoon en de rest naar evenre digheid. 2. a. Een wegverbinding om het nu zwevende stuk Zierikzee-Zijpe van hel rijkswegenplan in verbinding te brengen, met 4e wegen in Brabant van het rijlks- wegenplan, liefst uitgebreid met eeai weg Bergen op Zoom-Willemstad. b. Opneming op het provinciale wegen plan van Noord-Brabant van een weg, verbinding gevend van de Anna Jacoba naar Steenbergen en naar Dintelooid (in dien de rijksweg deze verbinding niet brengt.) 3. Een regelmatig varende, voor auto's geschikte bootverbinding van Zierikzee naar het Catsche Veer met voor auto's geschikte laad- en losinrichting, met een tarief van f 1 voor de kleinste auto tot f 3 voor de grootste of zwaarste auto, alles inbegrepen, en ïO.20 per persoon en de rest naar evenredigheid. 4. Een behoorlijke verbinding met Tho- len, met ook voor auto's geschikte Iaad- en losplaatsen, met een tarief als onder 3 bedoeld. 5. Een behoorlijke verbinding inet Goe roe Overflakkee met behoorlijke aanslui ting verder naar Rotterdam. Al® de vergadering, zeide spr., zich hiermee kan vereenigen, zou ik willen voorstellen, deze wenschen, gedocumen teerd door alle hier naar voren gebrachte gegevens, met spoed aan den raad van ministers en in het bijzonder aan de mi nisters van waterstaat en fmancïën, alle Kamerleden, Ged. Staten en Provinciale Staten van Zuid-Holland, Zeeland en N. Brabant over te brengen en adhaesie te vragen aan alle gemeentebesturen, Kamer van Koophandel en vereenfgingen, welke daarvoor in aanmerking komen. De B.B.N, wil zich hiermee gaarne belasten. Het is toch ontoelaatbaar, dat een con tract met een R.T.M. hier de ontwikke ling Dog langer zou tegenhouden. De overheidslichamen zullen than's zeker iets weten te vinden om hierin verandering te brengen, evenals zij iets vonden voor het verdwijnen van de tollen. Nu hebben we havens, waar alléén de R. T. M. mag komen. Laten we thaüs alleen havens en aanlegsteigers en pon tons krijgen, waar de R. T- M. óók mag komen- Bij de besprekingen' dankte de heer J. S. L. Korteweg te Zierikzee den voor- zifter voor het door den B.B.N. in deze belangrijke zaak genomen initiatief, waar door misschien de verbindingen met Schouwen, waarmede men hier stiefmoe derlijk is bedeeld, beter zullen worden. Spr. vestigde de aandacht op den veer- enst ZijpeAnna Jacobapolder, 1 waar men des Zondags éénmaal over kan. Over medewerking voor verkeersverbe- tering van de R.T.M. was spr. niet te spreken. Aan den A- J. Polder wordt bet nu weer twee veerschippers moei lijk gemaakt in de uitoefening van hun bedrijf; zij mogen niet meer aan! de stei gers aanleggen. Spr. hoopte dat alle inwoners van.' Schouwen-Duiveland adhaesie aan het aan de regeering aan! te bieden request zullen betuigen. De heer J. Wisse te A. J- Polder deelde 15.) Naar het Engelseh. Toen 't ontbijt afgeloopeö was, gingen V,,|J om den haard zitten en vader ver telde mij tegen zijn gewoonte, alles van bet verlies, dat hij geleden had; en hoe, als hij niet bijtijds was gewaarschuwd, de overstrooming hem totaal zou hebben ge ruïneerd. „Dus was 'tmaar goed, dat John kwam", zei ik, half bang om meer te zeg gen. „Zeker, en de jon'gen is erg nuttig ge weest ook; 'tis een oud hoofd op jonge Behouders.". :"bn zag erg trotseh bij deze lofuiting, werd Znorsc^en t°on gegeven Maar terstond daarop scheen er eenige achterdocht te komen in Abel Fletcher's geest. „Jongen," zich plotseling tot John IJa- ,ax, keerend, „je vertelde me, dat je, bij Jicht van de maan, de rivier zag was- -cn. wat deed je dan nog zoo laat uit je t u°mu,eli uur 's nachts?" h i u hevig; z'n vlugge, jonge hoed kleurde altjjd spoedig z'n gezicht mede, dat de veerschipper Westbroek, al daar met ingang raït 1 Juli bericht heeft gekregen van dem minister, 'dat de toe gang tot de rijkshavens te Zijp© en Anna Jacobapolder voor hem verboden is. Des nachts ligt het veerschip te A-J- Polder aan de ketting, komt het 's avonds in haven, dan mag het er niet uit voor 's morgens. Spr. wenscht eeti telegram te sturen aan den minister om in dezen toestand verbetering te brengen. De voorzitter antwoordde, dat de ver tegenwoordiger van den minister de ver schillende klachten ter kennis van den minister zal brengen. De heer L. Koopman, wethouder van Zierikzee, acht het beter dat het millioen dat voor verbetering van den weg Zierik zeeZijpe zal worden besteed, aange wend zal worden voor verbetering van de veren op Anna Jacobapolder, Tholen, Noord- en Zuid Beveland. Aan de veri- breeding van den' weg Zjjpe-Zierikzee is niet zoo'n groote behoefte. De heer Ilcken, ingenieur van Schou wen, merkte op, dat er indertijd onder handelingen zijn gevoerd met de R.T.M. en deze Mij. toen meer vaarten toezegde. De betrokken autoriteiten stelden toen evenwel geen prijs op meer vaarten op Zondag. De heer Burger betoogde, dat in 1925 de K.N.A.Ü. zich tot de R.T.M. heeft ge wend en alle medewerking heeft gekregen. De tram is een Mij. die geld wil verdienen en toen heeft men van die zijde gezegd; Wat stelt men tegenover door ons te ver- leenen concessies? Wat kan gedaan wor den om den dienst uit te breiden en het tarief te verlagen? Door den A.N.W.B. en de Staten van Zeeland zijn toen subsidies verleend. De proef werd aangegaan voor twee jaar en gebleken is, dat het verkeer niet belangrijk is toegenomen. Ir Ilcken is van meening, dat het zeer noodig is, dat de weg Anna Jacoba Pol derSteenbergen op 'bet rijkswegenplan wordt gezet; dat is meer noodig dan een weg ZijpeZierikzee. De heer S. Hage, burgemeester van Bruinisse, merkte op, dat men hier al ja ren actie voert voor beter verkeer. Men heeft hier heusch niet stilgezeten. In 1900 kwam de tram, maar die bleek in den loop der jaren te verstarren. Na den aanleg heeft die Mij. voor het eiland niet ve8l meer gedaan. Nu gaat „koning motor" een massale actie voeren; wij vragen op heffing van ons isolement. De oplossing is: wijziging van het contract, dat de R. T.M. met het rijk heeft aangegaan. Wordt dat niet gewijzigd, dan helpt de actie niets. De heer S. J. Gast, voorzitter van hel waterschap Schouwen, geeft te kennen dat, al wordt er nu strijd gevoerd tegen de R.T.M., men op Schouwen-Duiveland die lijn niet kan missen. Hij hoopte dat er niet al te veel geklaagd zal worden bij de autoriteiten. De heer J. W. van Oeveren, lid van do Staten van Zeeland, onderschreef dat Voor het vervoer van materialen is de tram veel soepeler geworden. Spr. wees op den toenemenden tuinbouw in Westelijk Schouwen, die een vlugge verbinding met het vasteland eischt. De geheele fout zit in het contract. Ook spr. acht een rijksweg A. J. PolderSteenbergen noodig. De heer Hage zei nog, dat men noodig heeft een nieuwe flinke veerboot voor het Zijpe, zoo een als te WolfaartsdijkKort- gene. Met alg. stemmen besloot de vergade ring eindelijk, al^deze dingen in het re quest ter kennis van de regeering te bren gen. ONDER SOCIALISTISCH BEWIND. Van keizerrijk tot republiek is een sprong, waar de veerkracht der Duitschers niet op berekend was. Men was gewend „Heil Kaiser Dir" te zingen; de talrijke familie der Hohenzollern te vereeren; af godisch te vereeren; bij voorbaat alles goed te yinden, wat ouder monarchaal beleid werd verordend; leger en vloot (herinnert gij u nog de kleurige unifor men van vóór den oorlog?) te beschou wen als 't eetiig juiste middel tot be vestiging en uitbreiding van het Duitsche 't Maakte een slechten indruk op mijn vader. „Antwoord ik zal je niet hard vallen, tenminste dezen nacht." „Als ge 'twilt weten, Abel Fletcher," antwoordde de jongen forsch, „ik deed geen kwaad, ik was in de looierij." „Wat deed je daar?" „Niets ik was daar bij de mannen!, ■die de wacht hielden en licht hadden, want ik wilde opblijven maar had geen licht." „Waarom wilde je opblijven," vroeg mijn vader verder, scherp onderzoekend. John aarzelde en weer begon hij te kleuren. „Mijnheer, ik zal 'tu zeggen: 'tis geen schande; hoewel ik al zoo'n groote jongen ben kan ik niet schrijven, en uw zoon was zoo goed om te probeeren 'tmij te leeren. Ik was bang, dat ik de let ters zou vergeten en daarom probeerde ik ze alle weer op te schrijven met een stuk krijt op den muur. Ik geloof niet, dat ik daar iemand kwaad mee deed." Mijn vader zei zacht: „Is dat alles, jongen?" „Ja." Weer verzonk Abel Fletcher in diepe gedachten. Wij, jongens, spraken zacht lot elkaar, bang hem te storen. Plotse ling riep hij: „John Halifax". „Hier ben ik." rijk. Men placht te zeggen: Am deutsehen Wesen muss die Welt genesen! De wereld dacht er gansch anders over, voelde voor dat Deutschtum niet bijster veel en de oorlog van 19141918 heeft zonneklaar bewezen, hoe uitnemend de Duitscher onder 't beleid van hun laat- sten keizer de kunst hebben verstaan, zich bij andere volken gehaat te maken. Het einde van den rampzaligen krijg beteekeDde voor Duitschland de „lim- sturz", een omwenteling van ^keizerrijk tot republiek. De plaats van "Wilhelm II, werd 'ingeruimd voor Ebert, zadel maker van beroep, socialist van over tuiging. Ware 't in die dagen niet streng verboden geweest, binnen Duitschland's bedreigde grenzen ook maar een woord Fransch te spreken, dan hadden de Duit sche socialisten November 1918 met hun Fransche „Genossen" kunnen jubelen „Allons enfants de la patriel Le jour de gloire est arrivé 1" Tot jubelen was voorloopig echter niet de .minste reden. Zoo'n omwenteling brengt velerlei moeilijkheden met zich mede en voorloopig was men er in Duitschland op uit, om zich van de door gemaakte ellende te herstellen, weer op zijn verhaal te komen. De eerste jaren der republiek waren verre van gemakkelijk. Zoo nu 'en dan beproefden Hitt'er en de zijnen, om Ebert en zijn aanhang uit de Wilhelmstraat te verdrijven en Kapp slaagde er voorbij- gaande in. Maar den meesten Duitschers was de lust tot bakkelijen vergaan en vooraf de arbeiders voelden hoegenaamd niets meer voor 't herstel der monar chie. Twee stroomingen ontstonden, twee groote groepen vormden zich in den loop der laatste tien jaren: de aanhangers eener keizerlijke dynastie en de verdedi gers der republikeinsche gedachte. Het is typisch Duitsch, dat deze beide groepen Duitschers verdeeld zijn over een ontelbaar aantal verschillende partijen, da.t deze partijen vijandig naast en te genover elkaar staan, dat elke partij van zichzelf overtuigd is, do wijsheid in pacht te hebben, dat de eene Duitscher den ander bestrijdt op een wijze, die eiken buitenstaander, die de Duitschers niet van meer nabij kent, doet denken: de binnenlandsche verdeeldheid is Duitsch land's ondergang. Tot deze pessimisten wensch ik niet gerekend te worden. Vechtlust is een Germaansclie eigenschap. Het vechten zit den Duitscher in 't bloed. Kan 't zwaard niet gehanteerd worden, dan worden tong of pen, soms ook de vuist benut. „Krach muss sein!" Hoeveel politieke vergade ringen maakte ik in de welhaast tien jaar mijner Berlijnsche werkzaamheid niet reeds mede, waar de politie moest in grijpen, om erger te voorkomen! Hoe veel zittingen in rijksdag, landdag of ge meenteraad woonde ik niet bij, waar de inktpotten door de lucht vlogen, waar scheldwoorden vernomen werden, die ik u niet in 'toor durf te fluisteren! Ik schudde dan 'thoofd en zuchtte: 'slands wijs, 's lands (on)eer! De Duitschers heb ben daar een ander spreekwoord voor: jedem Tierchen sein Blaisierchen 1 Vergeten mag bij dit alles niet worden, dat diezelfde vechtlustige Duitschers op een gegeven oogenblik als geëlectriseerd overeind rijzen, en zonder onderscheid van rang, stand of politieke overtuiging een drachtig zingen: „Deutschland, Beutsch- land über alles! Uber alles in der Welt!" De nationale gedachte ligt den Duitscher dichter aan 't ontvlambaar hart dan hij zichzelf bewust is. Onder strenge contróle der entente, in de eerste plaats onder Fransche contróle, wist de republiek zich tot op den hui duigen dag te liandhaven en te bevesti gen. Beweerd wordt, dat 't Duitsche volk doende is, republikeinsch te denken en te leven. Velerlei middelen worden aan gewend, om deze bewering te staven. Men wil den llen Augustus tot een na- tionaien feestdag promeveerpn en om de zen (nog lang niet, officieel erkenden) feestdag populair te maken, is 't staats- ministerie op de lumineuse idee gekomen, een serie boekjes uit te geven onder den saamvattenden titel: Du und der Staat. Hooge staatsambtenaren hebben in de zen 't initiatief genomen. Ministerialrat Goslax en dr Hirschfeld, vertrouwensman ,,'t Is tijd, dat je aan je werk gaat." „Ik ga terstond; dag Phineas. Dag mijn heer, hebt u ook iets, dat u wilt gedaan hebben?" Hij stond voor z'n meester met de pet in jje hand, flink, aardig om te zien. Iedere meester zou trotseh kunnen zijn op zoo'n knecht iedere vader op zulk een zoon. „John Halifax, je hebt mij vannacht een grooten dienst bewózeü; wat voor be looning zal ik je geven;?" En z'n hand ging in de zak. Maar John' ging opzij. „Dank u, ik heb liever niets; ik heb voldoende belooning te weten, dat ik nut tig ben geweest voor m'n meester en dat hij dit waardeert." Mijn vader dacht even na en gaf hem toen de hand. „Je hebt gelijk jongen; ik ben je veel verplicht en ik zal 'tnaet vergeten." Fin John, met stralend gezicht, ging heen, trots als een keizer en gelukkig als een^arme man met een zak goud. „Phineas, kunt ge niets bedenken, dat de jongen prettig zou vinden," sprak m'n vader, nadat we een poos hadden gepraat, maar niet over John. Ik had aan iets gedacht, waarnaar ik lang verlangd had, maar dat onmogelijk scheen; zelfs nu kwam ik er nog aarzelend rnee voor den. dag, dat htjj eiken Zondag bij ons zou /doorbrengen. „Onzin 1 je kent de jongens van Nor van den soei&listischen min. van binn. zaken Grzesinaki deden als eerste stap in die richting 't licht zien „Politik und Parlament". Binnenkort zal verschijnen: „Ein Bliek in die Verwaitung" en als die blik dan ook achter de politieke coulissen mocht gaan, wel, ik vermoed, dat er dan veel aan 't licht zal komen, wat niet bepaald ten gunste van 't socialistisch beleid zal blijken 1 Mocht ik in dezen een voorstel doen, dan zou ik vragen: schrijft nu ook eens een boekje over 't aantal mi nisteries en rijkskanse'iers, door Duitsch land sedert 1919 versleten! Maakt nu eens een grondige vergelijking, op fei ten gebaseerd, tusschen 't vroeger en 't huidig bewind 1 Laat nu eens duidelijk zien, op welke voordeelen onder socialis tisch bewind va't te roemen! Naar zulk een boekske zien stellig velen met mij met groote belangstelling uitl Het zal van actueel© beteekenis zijn, leerrijk voor de Duitschers en voor ons. Immers, de laatste algemeene verkie zingen hebben bewezen, dat de macht der sociaal-democraten in Duitschland ver gaat. Het eindresultaat was voor de ver eerders der oude traditie beschamend, in hooge mate teleurstellend. De meer derheid, de overgroote meerderheid heeft zich voor de republiek uitgesproken en onder deze omstandigheden moest de hoogbejaarde rijkspresident, die Duitsch land's op- en nedergang beleefde, gebon den aan de grondwet van Weimar, den socialist Müller-Franken opdracht verlee- nen tot de vorming van een nieuwe rijks- rijksregeering. De socialisten jubelden en hun hoofd orgaan, de „Vorwarts" voorspelde aller lei schoons, gaf zelfs een datum aan, waarop het nieuwe kabinet in den rijks dag zou worden voorgesteld. Duitsch land stond in het teeken der groote coa litie. Iedereen was overtuigd, dat de groote coalitie tot stand zou komen. Men bracht reeds in de link3 gerichte pers de portretten van hen, die de belangen van 't Duitsche volk zouden vertegenwoor digen. Weken verliepen en de politieke onder handelingen tusschen socialisten, Duit sche volkspartij en centrum deden steeds meer aan gesjacher denken. Zelfs de re publikeinsche pers veroordeelde Müller- Franken's tactiek, en deze zag zich ge dwongen, den rijkspresident "t negatief re sultaat van zijn bemoeiingen mede te deelen. Hindenburg, zich houdende aan de grondwet, verleende Müller-Eranken ten tweeden male opdracht, om e n rijks kabinet samen te stellen en waar de groote coalitie op een jammerlijke misluk king wa,s uitgeloopen, begon deze nieuwe onderhandelingen, om althans met een kleine coalitie, de zoogenaamde Weima- rer coalitie uit 't gevecht huiswaarts te kunnen koeren. Van Bühlerhixh© bij Baden-Baden, waar hij voor zijn sterk geschokte gezondheid beterschap zoekt, schreef Stresemann uit voerig aan dr Marx toekomstigen op volger, dat hij voor deze Weimarer coa litie weinig over heeft, dat 't prestige der volkspartij minstens een groote coalitie eischt, dat met een kleine coalitie niet op de vereischte meerderheid van 't parle ment valt te rekenen. Zoo liep 't tenslotte uit op een voor loopig bewind, zal aan den rijksdag een kabinet worden voorgesteld, dat waar schijnlijk, als 'tdan nog in leven is, in den herfst gecompleteerd zal worden. Etwas Niedagewesenesl Iets nieuws. Iets origineels. Een voorloopig© rijksregee- ring. Het had maar weinig gescheeld, of we hadden naast Hermann Muller ook nog een vice-kanselier gekregen: drWirth, partij- en geloofsgenoot van dr Marx, niettemin diens openlijke tegenstander, vurig aanhanger der republiek, vijand van alles, wat den Duitsch-nationalen kant uitgaat. Voor 'teerst sedert den oorlog zouden we dan weer een vice-kanselier hebben gehad, maar Hindenburg bleek in dezen niet met zich" te laten spotten en ging op de gedane voorstellen niet in. Onder socialistisch geleide zal de nieu we regeering nu aan rijkspresident en volksvertegenwoordiging gepresenteerd worden: rijkskanselier Müller-Franken (so ciaal-dein.), binn. zaken Severing (soc.- dem.), financiën Hilferding (soc.-dem.), ar beid Wissel (soc.-dem.). Mein Liebchen, ton Bury niet. Daar zou hij niets opi ge ven. Hij hangt liever eiken „Eersten Dag"1) op de hoeken van de straat, met z'n kennissen." „John heeft geen kennissen, vader. Hij kent niemand en geeft om niemand dan om mij. Laat hem maar komen." „We zullen zien." Mijn vader hield steeds zijn woord. Zoo kwam John Halifax daarna eiken Zondag (bij ons en tenminste één dag in de week werd hij in zijns meesters huishou den ontvangen als onze gelijke en mijn vriend. HOOFDSTUK V. Zomers en winters gingen traag genoeg voorbij, gelijk de jaren toch altijd sche nen te kruipen te Norton Bury. Van wat er om ging in de buitenwereld wist ik (weinig en ik gaf daar ook weinig om. Mijn vader leidde zijn leven, mechanisch en onveranderlijk als een uurwerk en wij, John Halifax en Phiöeas Fletcher leidden het onze, de een druk en nuttig ,de ander nutteloos en traag. Op een Juni-morgen Wam ik tot 't be wustzijn, dat ik twintig jaar oud was en r) Zoo noemden de Kwakers den Zon dag. Maandag is de tweede dag, etc. De namen „Zondag" enz. herinneren,' vol gens hen, te veel aam 'toude heidendom. was wQlst dn noch mehr? In bedenkelijk» harmonie gaan daarmee arm in arm: Stresemann en Curtius (D. Volkspartij), Groener als partijloos, voor posterijen Schatzel (Beiersche volkspartij), Volks voeding Dietrich (dem.), justitie Koch (dem.), terwijl tegen alle verwachting dan ook op 't laatste nippertje 't kath. tentrum met zijn voorzitter von Guérard mee doet voor 'tbezette gebied en 'talg. ver keer. Van deze 11 ministers behoorden er 4 tot 'toude kabinet en van de nieu welingen 4 tot de toonaangevende partij der soci'sl Berlijn, 30 Juni 1928. Demonstratie van vliegtuigen. Een nood landing. Zooals de laatste Donderdagen meer het geval is geweest, waren ook gisteren eeni ge militaire vliegtuigen van Soesterbe.-' y naar het vliegveld Vlissingen gekomi om vandaar des middags weder naar hun standplaats terug te vliegen. Alvorens de reis te aanvaarden, 'hebben de machines nog eenigen tijd boven Middelburg rond gevlogen en dat soms zeer laag, terwijl de bestuurders aan de .velen, die op Marktdag op straat zijn, hun behendigheid toonden. Een er van heeft de reis spoedig moe ten onderbreken, toen de inzittenden, de bestuurder sergeant-vliegenier T. Weijho- ther en de waarnemer, soldaat L. Zwaai, 'bemerkten, dat de motor het niet meer deed. De bestuurder heeft toen. naar een goede landingsplaats gezocht en die ge vonden op een weide aan den Schroeweg, een eind buiten de stad. Bij de landing moest worden opgepast voor een poel en daardoor kwam de machine in aanraking met struikgewas, waardoor de 'boom van den linkervleugel werd beschadigd. De beide inzittenden konden nadat de vaste grond was bereikt, het toestel, genummerd 123, ongedeerd verlaten. De garnizoenscommandant kwam met een paar officieren een kijkje nemen, ter wijl ook spoedig de politie ter plaatse was Later is de bewaking door de militaire po litie overgenomen. Vermoedelijk zal de machine moeten worden gedemonteerd, want herstelling ter plaatse, zoodat weder opstijgen mogelijk is, zal denkelijk niet gaan. Heden wordt een montagewagen uit Soesterberg verwacht. Motorrijwiel verduisterd. De daders aangehouden. Per ra dio had de commissaris van pólitie 'te Roermond aanhouding verzocht van een tweetal vreemdelingen, wegens verduis tering van een motorrijwiel en een bedrag van circa 600 Mark. Nu wilde het geval, dat Woensdag aan het station te Roosendaal een viertal per sonen door een wachtmeester der mare chaussee werd aangehouden op verden king, dat zij in het Alg. Politieblad ge signaleerd stonden, n.l. een man en vrouw en twee jongemannen. Om zich zekerheid te verschaffen begaf de marechaussee zich een enkel oogenblik in de telefooncel om oe brigadewacht op te bellen en informa tie te nemen. Toen deze nu uit de telefoon cel terugkwam zag hij op het stationsplein een geweldige vechtpartij' van een marc- chaussée met een dronken Italiaan, die wegens ordeverstoring uit het station'Ver- wijderd was. Goede raad was duur en er moest hier met spoed gehandeld worden. De wachtmeester liet zijn vermoedelijk ge- signaleerden voorloopig in den steek en stormde zijn collega op het p2ein tegemoet. Beiden slaagden er dan ook, in den woes- ten Italiaan op het politiebureau op te bergen. Teruggekomen op het station waren van het viertal aangehoudenen de twee jonge mannen geblazen. Wederom was het zaak spoedig hande lend op te treden. De marechaussees re- quireerdèn 'a auto en nu gir.g het pr op los; richting Bergen op Zoom. Zóówel op de kruispunten van den weg als in de sla. 1 Bergen op Zoom werd telkerjp geïnfor meerd: „heb je hier dat en dat duo-span. zien passeeren?" En zoo hield men.deeds den goeden weg; zij waren Be.,, n op Zoom alweer uit, alleen even benzine in genomen en toenAan het kruispunt gekomen BelgiëZeeland, hadden de mo torrijders zich blijkbaar vergist en Varen dat, John Halifax.... een ruan was, ge worden; het verschil tusschen ons, was juist, zooals ik heb doen uitkomen. W(j waren een week na elkander jarig en hij werd achttien. Ein toen "wij, naaf ge woonte, des Zondags bij elkaar 'zaten, zeide ik: „Het lijkt erg vreemd, John, maar 'tis zoo ik ben werkelijk iwintiig." „Wel, wat zou dat; waar denkt ge aan?" 1 „Aan mij zelf; wat een schoon exem plaar van bet edele genus homo ik ben!" Ik sprak bitter; maar John wist wei, hoe hij mij kon opvroolijken. „Zelfonderzoek is góed op verjaarda gen, Phineas; hier is een! lijst van je hoedanigheden, innerlijke en uiterlijke!" „Wees toch niet zoo dwaas, John." „Luister: Imprimus (eerstens), als Shakespeare zegt imprimus hoogte ruim vijf voet een hoogte, welke histo rische groote mannen hadden, zooals Alexander van Macedonië cn de. Eerste Consul." „Och, och!" riep ik verwijtend, want hierin verschilden we, dat ik den' grooten monscheneter van! die dagen, Napoleon Bonaparte, haatte., maar hij hem bewon derde. (Wordt vervolgd.);

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5