No. 235 Vrijdag 6 Juli 1928 42e Jaargaog A /KT EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur: VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. R. ZUIDEMA. Postrekening No. 44455. WW mL iiiijffiir - -A Abonnementsprijs: Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. iH j iHtt g|K| jr 1 VA j^SgH gföjjr JÊÊ Jwj!ïP| ^er maanden» franco per post, f 3. ve Zeeuw - Prijs der AdvertentiSn: Bijkantoor te Middelburg: Hf ®|ji --vfcF 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct< Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. WÊÈffflT fc'8 Bij abonnement belangrijke korting. Het noodweer in Duftsdnland. Tijdens een kortstondig onweder, ge paard met een hevigen stortregen werd de omgeving van Breslau door een wind hoos geteisterd. Vooral in de streek van Pirscham werden groote verwoestingen aangericht. Ook boven Opper-Silezië woedde een zwaar onweer gepaard gaande met storm. De vliegtuigenloods te Gleiwitz werd zwaar beschadigd; de vliegtuigen, welke hier waren ondergebracht, werden door elkaar geworpen en liepen groote schade qp. Ook werden een paar personen ge wond. Het treinverkeer ondervond groote ver traging. Het hevigst woedde de storm in Oost- Opper-Silezië, waar groote schade aange richt werd. Er zijn daar ook menschea- levens te betreuren. Over de groote uitgestrektheden ligt het graan plat tegen den grond. Luxemburg en de aangrenzende Duït- sche gebieden weiden ook bezocht door een zwaar onweer, gepaard gaande met hagelslag. Op de wijnbergen van het Mid den Moezelgebied werd groote schade aan gericht. Te Berlijn is de brandweer niet minder dan 350 maal opgebeld om hufrj te ver- leenen. In het geheel zijn ongeveer 20 personen gewond, van wie verscheidene ernstig. Te Pgiskaretscham stortte een steen bakkerij in. Een persoon werd daarbij gedood, terwijl er 3 ernstig gewond wer den. Te Zawada viel een schoorsteen op een autogarage, waar arbeiders toevlucht te gen het noodweer hadden gezocht. Vier personen werden daarbij gewond, een zoo ernstig, dat hij kort daarop overleed. Te Königshütte werden in een fabriek i> kranen door den wind opgenomen en 50 M. ver weggeslingerd. Een der kra nen kwam op een huis terecht, dat ge heel vernield werd. Er zijn verscheidene personen gedood of gewond. Het juiste aantal kon nog niet worden vastgesteld. Een Engeisch luchtschip. Vele Engelsche parlementsleden èn de hooge commissarissen der dominions heb ben gisteren het Engelsche luchtschip R 100, "dat een inhoud van 5.000.000 fcub. voet heeft, op het Howden Aerodrooon in Yorkshire bezichtigd. Het luchtschip is even groot als een trans-Atlantisch stoomschip, en voorzien van groote, met tapijten belegde trappen, eetkamers, enz., en geheel als een hotel ingericht. De zes Rolls Royce Condor motoren, zijn langdurig beproefd en jjadat itog an- 'dere proeven gedaan zullen zijn, zal het luchtschip uit de groote loods te voor* schijn komen en naar het luchtstation van Cardington vliegen, waar het aan een hier toe bijzonder opgerichte mast zal worden gemeerd. Waarschijnlijk zal het luchtschip in hef begin van den herfst een vlucht naar Ca nada ondernemen. Kapitein Scott, die per luchtschip reeds een reis over den Atlan- tischen Oceaan heen en weer heeft ge daan, zal naar men verwacht het bevel over het luchtschip voeren. Noodweer boven Polen. Woensdagavond en gisternacht woedde boven Polen een onweer, gepaard met storm, waardoor groote schade door blik seminslag werd aangericht en talrijke per sonen werden gewond. Op 'tWarschau- sche militaire vliegveld IMokotow wer den door den storm vier vliegtuigen ver nield en 15 beschadigd. Bijna alle telefoonverbindingen, welke van Warschau uitgaan, zjjn verbroken. Loewenstein. f De plotselinge dood van den bankier Loewenstein, waarvan wij' gisteren mel ding maakten, zal stellig niet nalaten, een zekere mate van opschudding in de financiëele wereld te veroorzaken. Want afgescheiden nog van de huiveringwek kende tragiek, waaronder deze bedrijvige zakenman het leven liet, heeft zijn dood 'voor ide zakenwereld een verontrustende beteekenis, nu hij zoo plotseling gekomen is op een oogenblik, waarin de scheppin gen van Loewenstein zich klaarblijkelijk in groote moeilijkheden bevonden. Volkomen betrouwbare berichten zjfn er den laatsten tijd niet meer betend gewor den, doch wie geen vreemdeling is in heit financiëele Jeruzalem, had wel voldoen de aanwijzingen, om althans te veron derstellen, dat er in Loewenstein's zaten een gevaar voor vastloopen bestond. De vijandschap, die hem allengs be gon te omringen, heeft uit den aard deï zaak ook geleid tot allerlei ondergromd- sche stroomingen. Deze kwamen tot uiting in de krachtige daling op de internationale fondsenmarkten, van bijna a'Ie effecten, bij welke Loewenstein betrokken was. Bovendien bleek het, dat de poiginjgetn tot mohiliseering van een gedeelte van Loewenstein's bezit op groote moeilijk heden stuitten, waardoor de daling van de aandeelen een "nieuwen prikkel kreeg. Het samenvallen van allerlei factoren beteekende voor menigeen de bevestiging van de reeds eenigen tijd Ioopende -ge ruchten, omtrent den gespannen financi- ëelen toestand van Loewenstein. Z.ooals te voorzien was, bracht hot nieuws van de tragische verdwijning van. Loewenstein op de beurs te Brussel een groote opschudding teweeg. De beurs com missie kwam onmiddellijk bijeen en h,ad een onderhoud met de leden der familie Loewenstein. Maatregelen werden getrof fen 'ten einde een al te snelle daling der fondsen, waarbij de verdwenen financier geïnteresseerd was, te voortomen. Vol gens geloofwaardige berichten te Brussel ontvangen zou de Bank Schroeder de ge heele positie van Loewenstein, groot 11 mil-lioen pond sterling hebben overgeno men, zoodat geen enkel stuk op de markt zou worden geworpen. Reuter seint uit New-York, dat de effec tenbeurs aldaar blijkbaar zonder invloed van het bericht van den dood van Loe wenstein opende. Kunstzijde-aandeeïen en de andere tot de groep-Loewenstein be- hooiende fondsen varieerden slechts wei nig en de wisselkoersen op België en Frankrijk blijven prijshoudend. Alle bladen wijden kolommen aan Loe- wensteip en zijn geheimzinnige verdwij ning, welke even fantastisch is als zijn geheele bestaan het steeds was. Loewenstein, die den leeftijd van 51 jaar heeft bereikt .was op 19-jarigen leef tijd als opvolger van zijn vader, een Brus- selsche wisselagent, op de beurs geko men. Verstandig en zeer ondernemend, wist 'hij zijn wisselkantoor tot bloei te brengen -en ging hij zich weldra in elec- triciteitszaken specialiseeren. Het lot was heim gunstig en weldra nam hij een aan zienlijke plaats in. Thans staan we bij het eind van een tragisch bestaan, een strijd om de wereld macht, zonder pauze, zonder lichtpunt, Loewenstein moge groote kapitalen ver diend hebben, ook zijn verliezen zijn groot geweest. Is hier een ongeluk gebeurd, of heeft hip' den weg gegaan van hen, die geen hoop meer hebben, hij, de rijke, maar toch eigenlijk zoo aime financier? Wij weten het niet, en zullen hef wel licht nooit weten. Andrew Holt, een financiëele vriend van Loewenstein, verklaarde, dat Loe wenstein voor zijn vertrek in de beste gezondheid was en zeer goed gestemd. Hfj1 verwierp elke gedachte aan iets an ders dan een noodlottig ongeval. De heer Holt zette uiteen, hoe licht men zich in het vliegtuig van Loewenstein ver gissen kon in de deur en uit het vlieg tuig kon vallen. Van andere zijde wordt echter de op vatting over de verwisseling van deu ren in twijfel getrokken. Er wordt op gewezen, dat de uitgangsdeuren bij alle vliegtuigen zoo aangebracht zijn, dat ge durende de vlucht de opening wegens den luchtdruk slechts met vrij1 groote in spanning mogelijk is. Loewenstein 'had dus, ais hij gedachtenloos gehandeld zou hebben, zga vergissing dadelijk moeten inzien. Hittegolf in Amerika. Een hittegolf, die in het geheele gebied der Ver. Staten woedt, heeft, naar de Tel. meldt, talrijke slachtoffers geëischt. Voor al Chicago heeft hiervan te lijden, waar naar gemeld wordt vijftien personen zijn gestorven, tien onmiddellijk ten gevolge van de hitte; de anderen verdronken, ter wijl zij trachtten in rivieren en meren ver koeling te vinden. Te Boston 'zijn zes per sonen door verdrinking om het leven ge komen, terwijl aan de Pacific-kust zeven menschen zijn gestorven. Een hevig on weer heeft te New York eenige verlichting gebracht; hier zijn vier dooden te betreu ren. Denver heeft drie slachtoffers, Kan sas City één. Noodlanding in Marokko. De vliegers gevangen genomen. Volgens sen telegram uit Casablanca moest, tusschen Jubi en Casablanca, een Fransch postvliegtuig van den Frankrijk Zuid-Afrika-dienst, dat den weg was kwijt, geraakt, 'ten Oosten van Jubi, in een door Marokkanen bewoond gebied, een noodlanding maken. De beide vliegers, van wie reeds een vroeger in handen der Marokkanen was gevallen, werden gevangen genomen. De stam verlangt een losgeld. Onderhande lingen over de invrijheidstelling worden gevoerd. Korte berichten. Te Deutsch-Eylau gingen vijf per sonen uit zeilen. In de nabijheid van Schönbof sloeg de boot tengevolge van den plotseling opstekenden storm om. Drie opvarenden verdronken, terwijl de booteigenaar en een ander opvarende zich konden redden. De Duitsche rijksdag heeft de goed- keuringsformule der achter de regeering staande partijen met '261 tegen 134 stem men en 28 onthoudingen aangenomen. Tegen stemden communisten, nationaal socialisten, Duitsch-nationalen en christe- lijk-nationalen en boerenpartij. De econo mische partij en eenige kleine groepen onthielden zich, van stemming. Zooals gewoonlijk, hebben er bij de viering van den onafhankelijkheidsdag in de Vereenigde Staten weer verschillende on gelukken door het onvoorzichtig omgaan met vuurwerk plaats gehad. Te Lamar in den staat Missouri zijn 14 personen ernstig gewond. In 't geheel zijn 69 per sonen door ongelukken gedood. Coolidge heeft gisteren den natio- nalen feestdag, onafhankelijkheidsdag, en tevens zijn zes en vijftigsten verjaardag gevierd door twee forellen tegelijk te van gen. Daarna ontving hij; de journalisten in ^ijn zomerverblijf, waar hij hen op zijn verjaardagstaart onthaalde. 'Volgens berichten uit Detroit zijn tengevolge van de aldaar sedert drie da- gep heerschende hitte drie nersonen ge dood. Nederland en België. Volgens den diplomatiekenl medewerker van de „Daily Telegraph" mag' verwacht worden, dat zeer spoedig de onderhan delingen tusschen Nederland en België over de Schelde zullen hervat worden. De schrijver constateert, dat bij' de voor- looipige gedachtenwisseling over deze aan gelegenheid de Nederlandsche regeeiri'nig de verzekering van haar goeden wil in deze heeft hernieuwd en niets liever wenscht, dan deze quaestie op1 vrieixd- -schappelijke wijze op „e lossen. Neder- Ianld's initiatief wordt niet alleen door België op prijs gesteld, maar ook door Engeland; welks traditionleeto belangstel ling voor de Schelde nog onverminderd is. In de betere Nederlandsche kringen, zegt de schrijver, begint de opinie door te dringen dat de naijver tusschen Ant werpen ,en Botterdam niets goeds, voor spelt voor den handel van! deze beide steden en dat samenwerking tusschen deze groote havens veel beter de belangen] zou dienen van' b'eide landen als van geheel Europa, terwijl de aanstaande her ziening van! de conventie van v Mannheim de overeenstemming inzake het Bel gischBiederlandsch verdrag zeer urgent maakt Naar aanleiding van] dit bericht wordt van Belgische officieele zijde medege deeld ,dat omtrent deze onderhandelin gen niets p'ieuws valt te melden. De mi nister van huitenlapdsche zaken, Hymans, zal morgenmiddag echter in de Kamer hij de opening van de algemeene be schouwingen van' de begrooting van zijn departement, een groote rede 'houden!, (waarin hij zich vrij uitvoerig over de Nederlandsch—Belgische verhoudingen zal uitlaten. Eerste Kamer. Op de agenda voor de tegen Donderdag 12 dezer des morgens 11 uur bijeenge roepen vergadering; der Eerste Kamer ko men o.m. voor het z.g. klompenwetje, de ontwerpen tot wijziging van de Dienstplichtwet, begrooting Wegenfonds 1928, voorzieningën! tegen besmettelijke ziekten, wijziging vain de strafwetten ten aanzien van personen, bij wie tijdens het begaan van het feit gebrekkige ont wikkeling of ziekelijke storing van de geestvermogens bestond; goedkeuring van het verdrag met België betreffende intel- lectueele toenadering tusschen beide lan den; machtiging tot het sluiten van over eenkomsten als bedoeld in de Indische Mijnwet, met de Bataafsche Petroleum- Mij; gemeentelijke indeeling Zuiderzeege bied; wijziging van de kieswet; goedkeu ring van het verdrag nopens het toezicht op den internationalen handel in wape nen, munitie en oorlogsmaterieelen; wij ziging Pensioenwet 1922; ontwerp Bedrij- venwet. Steekpenningen. Het hoofdbestuur van het Nationaal ver bond van gemeente-ambtenaren in Neder land, heeft aan de gemeentebesturen een adres gericht waarin het er op aandringt dat in een algemeene verordening het aannemen van steekpenningen verboden wordt. Mr P. Rink. In den toestand van het 'Eerste Kamer lid mr P. Rink is thans zoodanige gun stige wending gekomen, dat de heer Rink gistermiddag voor het eerst na gerui- men tijd weer een wandeling heeft ge maakt. DeRijksverzekeringsbank. Naar wij uit goede bron vernemen], zal de president-directeur van' de .Rijks verzekeringsbank, de heer V. Noest, bin- penkort uiterlijk o|p 1 Januari 1929 als zoodanig aftreden wegens het berei ken van den 65-jarigen 'leertijd. DE VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN. (Vervolg van de algemeene vergadering.) Prof. Ridderbos verder de sprekers beantwoordend, merkt nog in antwoord aan Prof. van Schelven op, dat het stel len van vragen toch niet verboden is. De bezwaren van Prof. van Schelven zg'n louter van formeelen aard. (Prof. v. Schelven interrumpeert, dat zijn bezwaar is, dat directeuren en curatoren op een algemeen gestelde vraag concrete handelingen hebben .doen .vol gen.) De v o o r z. zet deze zaak nader uiteen en leest de gestelde vragen voor. Als men ze nauwkeurig leest, dan ziet men dat er niet een concreet geval gesteld is, maar dat moet worden onderzocht, of er zulk een geval is. Prof. Ridderbos eindigt met zijn blijdschap uit te spreken, over de groote instemming, dio het rapport gevonden heeft. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze wordt de vergadering her opend met het zingen van Psalm 866. De groote zaal is nu overvol. De v o o r z. deelt mede, dat in de vac.- Idenburg tot bestuurslid 'gekozen is do heer J. Schouten met 111 stemmen, te gen 10 op den heer Bos, 1 op den heer Bolt en 1 blanco. De voo rz. spreekt in warme bewoor dingen zijn dankbaarheid uit voor aiïes wat de heer Idanburg voor de vereeni- ging "deed. Tot lid van de Commissie van toezicht op het geldelijk beheer blijkt gekozen te zijn de heer J. Balhuizen te Amsterdam. Hierna wordt de bespreking over het rapport voortgezet. Ds Hum melen (Zutphen) wenscht een meer duidelijke uitspraak en stelt daarom voor aan conclusie II toe te voegen: zooals de Geref. Kerken ook ten opzichte van Gen. 2 en 3 hebben uitgesproken. Mr. Damb rink zet nog nader zijn standpunt uiteen. Mr van Andel (Middelburg) dankt de Commissie voor het rapport en prof. .Ridderbos voor de wijze waarop hij) het standpunt van de Commissie heeft uit eengezet. i i T f| Spr. bestrijdt dan (het standpunt van Ds Hagen. De Geref. Kerken in H. V. hebben geen enkel besluit genomen waaT- uit blijkt, dat het gezag van de Heilige Schrift is prijsgegeven. Uit het feit, dat iemand tot dat verband behoort, volgt niet, dat hij het met de uitspraken van enkele predikanten in die kringen eens is. Spr. acht het noodig, dat de zelfstan digheid van de Vereen, wo-rdt gehand haafd, daar we anders op het Roomsche pad gaan, waartegen Dr K. zoo krachtig gewaarschuwd heeft. Ds Schouten (Amsterdam) "dacht, toen hij de tweede conclusie las: dat zegt heel veel of het zegt niets. Uit de nadere toelichting van Prof. 'Rid derbos is nu wel gebleken, dat men er toch wel iets mee kan doen. Hij is dank baar voor de mededeeling van Curato ren en Directeuren, die het noodig heb ben geacht, een onderzoek in te stellen of er 'hier een concreet geval is. Nu zij op dit punt diligent zijn, kan de ver- eeniging tevreden zijn en rustig afwach ten. Spr. dient een motie in, waarin de vereeniginig haar vertrouwen in curatoren en directeuren en haar dankbaarheid voor de afgelegde verklaring uitspreekt. De heer G ij: b en ('s-Gravenhage) zegt, Binnenland. Dr Folmer te Driewegen door den trein overreden en gedood. De jaarvergadering der V. U. te Middel burg. De autobuskwestie GoesWolfaartsdijk. Groote brand te Amsterdam. Buitenland. Het overlijden van Loewestein. Noodweer in Duitschland. De vlieger Tornberg gered? dat ons volk alleen wil weten, of de professoren onverbiddelijk vasthouden aan Gods Woord. Dat moeten we weten, en Spr. dient daarom een motie in waarin een onderzoek m deze richting gevraagd wordt. Ds Hagen (Delft) heeft tegen het rapport geen bezwaren, maar hij; acht de methode die door curatoren en direc teuren gevolgd is, niet juist. Er was geen reden alle professoren vragen te stellen maar wel moet tot het eind onderhandeld worden met hen, die zich bij "het H. V". hebben aangesloten. Het gaat om de hand having van het Schriftgezag. Prof. Ridderbos beantwoordt de sprekers. Hij' ontkent, dat de opdracht van de vorige vergadering verkeerd zou zijn geïnterpreteerd. Het gaat hier om zeer gewichtige din gen om de handhaving van het 'Schrift gezag, maar wij. moeten de zaak zuiver stellen en trachten alle verwarring te voor komen. Daarom acht hij1 de motie van Ds Hummelen ongeraden. De vrees van Mr van Andel, dat de Vereen, door zich aan een of andere Kerk te binden op het Roomsche pad zou komen, deelt hij niet, maar daar mee zouden we wel een geheel andere koers inslaan, waarvoor statuten-wijziging noodig zou zijn. Spr. ontkent, dat er een tegenstelling zou zijn tusschen wat hij zeide en hel standpunt van curatoren, dat hij' volkomen deelt. De motie van den heer Gijben acht spreker niet noodig. Wat hij vraagt is wezenlijk hetzelfde, als door de Commis sie is voorgesteld. Het bezwaar van Ds Hagen acht spr. niet gegrond. Hij' zou 't gewenscht achten, het (hier behandelde in een motie vast te leggen en daarom heeft hij tegen de motie-Schouten geen bezwaar. De V o o r z. merkt nog op>, aan het adres van Ds Hagen, dat 't zoeken' van directeuren en curatoren van meetaf is geweest, den rechten weg te bewandelen. Zij hebben niemanld willen treffen, maar er is ook geen streven geweest iemanid te sparen ,die op grond van) de begin selen niet gespaard mocht worden. Nu heeft één der hoogleeraren aart het verlangen van! directeuren en curato ren voldaan. Daarmede is deze zaak dus afgedaan. Met twee andere hoogleerarem, waarvan de een onbevredigend antwoord de, terwijl het antwoord van den ander niet geheel duidelijk was, zal nog nadeï worden gesproken. De heer Gij ben trekt zijn motie in. Ds Hummelen is niet geheel tevre den gesteld, maar is, om verkeerde ge volgtrekkingen te voorkomen', bereid zijn motie in te trekken. De motie van Dis Schouten wordt hier na met op 2 na algemeene stemmen aangenomen. Applaus. De v o o r z. zegt, dat dit een! moment van groote beteekenis is in 't leven der vereen. Hij dankt allen. die tot dit resul taat hebben meegewerkt. Elr was hier een sfeer van rustig vertrouwen en Sjpr. acht dit van groote beteekenis. We zijn nu zoover, zegt Spr., dat deze zaak gekomen Is op1 de wissel, waarop ze behoort. Curatoren zullen n'u zoo noo dig met de betrokkenen spreken en na gaan of er concrete dingen zijn die na der onderzoek rechtvaardigen. Spr. spreekt zijn groote blijdschap uit, 'dat we nu weer één van hart en éen van zin kunlnen arbeiden aan den bloei van' de universiteit. We kunnen nul weer al onze aandacht con'centreeren op haar lbouw en uitbouw. Het past ons God daarvoor ootmoedig te danken' en' 't be- •moedigt ons met het oog op 'de toe komst. t f I Daar nu zoo geruimen tijd zeer inge spannen vergaderd werd, stelt Spr. voor, de referaten van Prof. Hepp en Mr Ger- b'randy van de agenda af te voeren. Hier toe wordt besloten. De V o o r z. brengt vervolgens een: woord van oprechten dank aan de Com missie die dit rapport heeft uitgebracht; en aan de Comm. van! Voorbereiding die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1