No. 234 Donderdag 5 Juli 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkanfoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO,Q5 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V* Hernieuwde samenwerking? Mr A. baron van Wijnbergen heeft op den te Leeuwarden gehouden R.-K. landdag, met kracht het jpleit ge voerd voor het herstel van de rechtsche samenwerking. Van den uitslag der in 1929 te houden verkiezingen, zoo betoogde hij, zal het af hangen of de meerderheid der wetge vende vergadering bestaan zal uit mannen die verlangen dat de wetten van God den oppersten Wetgever zullen geëerbie digd worden bij het maken van de wet ten die in ons land zullen gelden, dan wel, of daarbij met Gods wet en wil niet do minste rekening zal worden ge houden. Om daar toe te geraken achtte hij samen werking van allen die den Christus be- lijden ook in het openbaar leven nood zakelijk. „Er wordt, aldus Mr van Wijnbergen, zoo vaak en zoo terecht voorgehouden, dat we de teekenen des tijds moeten ver staan. Welnu, laten we het dan ook doen, en dan bedenken, dat, wat voor 40 jaren noodig was, nu noodig is in veel sterker mate. 'tls niet goed te vervallen tot overdre ven pessimisme; hem echter, die uit eigen oogen vermag te zien, hem kan niet ont gaan 't gevaar, dat uit het Oosten dreigt. Staat de gansche beweging, van Moskou uitgaand, niet voor alles in het teeken van den haat tegen Christus? Is de vernietiging van het Christendom niet eerste doel? En is dan niet, ook al zouden we 'tniet reeds van elders en op andere gronden weten, hoe we te han delen hebben, daarmede aangewezen onze houding op staatkundig terrein, aangeduid onze eerste plicht I" Voor dit kloeke, principieele woord zijn we dankbaar. Wij weten niet of de heer van Wijn bergen hier namens de geheele R.-K. staatspartij heeft gesproken, en of bet overal weerklank zal vinden, maar het doet in elk geval goed te zien dat dit vraagstuk op zoo ernstige wjjze aan de orde is gesteld. De beweging die van Moskou uit gaat en die ook in ons land zoowel di rect als indirect invloed uitoefent, wordt onmiskenbaar beheerscht door haat te gen den Christus. Daartegenover hebben, indien mogelijk, allen die het Koningschap van Jezus Christus erkennen, zich te vereenigen. V De frank gestabiliseerd. Na lang aarzelen is Frankrijk er ein delijk toe overgegaan den frank te stabili- teeèren. Er was geen andere uitweg. De zaak komt hierop neer, zegt de „Haagsche Post" dat wij te doen hebben met de herhaling van een oude, oude geschiedenis. De groote oorlog leidde, ge lijk zoovele zijner 'kleinere voorgangers, tot financieels ontreddering, die voerde naar staatsbankroete^! en muntverzwak king in bijnia alle landen, die aan hem deelnamen. In) Frankrijk ook. Dit hin derde een fier en honorabel volk, en het heeft de zaak lang aangekeken1 om te zien of er wellicht een voor den n'ationalen trots prettiger uitweg was te vinden. Dat, meer dan de moeilijkheid haar op zoo billijk mogelijken grondslag tot stand te brengen, verklaart het treuzelen met de stabilisatie. In het eind bleek geen andere uitweg mogelijk dan1 die, waaraan Kamer en. Senaat met overweldi gende meerderheden' hunl goedkeuring hebben gehecht. Zij hebben de formule vastgesteld, volgens welke de kapitaal verwoesting door den oorlog, wat Frank rijk betreft, zal worden geliquideerd. Het is de oude formule van schulden- verloochening en! muntver zwakking, hand in hand gaande. Dit zijn leelijke namen!, maar zijl zijn de eenig juiste." Het blad wijst er verder op, dat dit paardenmiddel wel moest worden toege past, omdat het onmogelijk was den vol len last eener naar den letter gehonoreer de staatsschuld te torsen! en daarnaast nog den frank te rehabiliteereni. Bovendien zoude dit de zaak weinig beter hebben' gemaakt; de houders zijner rentes zouden vijf maal zooveel rente hebben) ontvangen, maar zij zouden ook vijf maal zooveel hebben moeten' opbrengen voor den dienst hunner staatsschuld en in een land, .waar vrijwel iedereen staatsschuld houdt, zoude dat feitelijk neerkomen op het overbren gen van geld van den rechter- naar den linkerbroekzak. Ben geweldige heffing ineens want dat beteekent feitelijk de stabilisatie, was dus noodzakelijk. Dit wordt vrij algemeen toegegeven. Ernstige kwalen eischen soms forsche middelen. Maar voorkomen is beter dan' genezen. En bij het lezen van "de stabilisatie beschouwingen denken we dan ook on willekeurig aan wat de heer Colijn deed om toen ook hier ernstige gevaren dreig den, den financieelen toestand gezond te maken en der gulden op peil te houden. Noodweer boven Duitschfand. Boven Berlijn heeft gistermiddag tus- schen 2 'en is uur èen geweldige wer velstorm gewoed. Overal zijn daken af gerukt en boomen ontworteld. Alle beschikbare afdeelingen van de brandweer zijn uitgerukt om de verkeers- storingen te helpen opruimen. Op het vliegveld Tempelhof zjjn ver schillende vliegtuigen beschadigd. Vlieg tuigen mogen niet vertrekken. Gisterennacht hebben zware onweders welke gepaard gingen inaet zware regens, boven de Harz gewoed. Gisterenochtend woei boven het gedeelte van de Broeken tot voorbij Blankenburg een hevige storm die groote schade aangericht heeft. De wegen zijn bedekt met omgevafien hoo rnen. Ook de boomgaarden hebben veel schade geleden. Van yele huizen werden de daken geheel of gedeeltelijk afgerukt. Een sterkstroomleiding werd vernield. Het ■telefoonverkeerligt gedeeltelijk stil. Vooral in het regeeringsdistrict Frank fort is groote Verwoesting aangericht. De windvlagen hadden op dommige ooigenblikken een sterkte van 60 K.M. per uur. Ook het treinverkeer ondervond ten gevolge van den storm Vertraging, daar op het traject BerlijnZossen enkele hoo rnen ontworteld waren, die op de rads terecht kwamen. In het district Frankfort nam de storm ■het karakter van een cycloon aan. Taf van boomen werden 'phtworteld. Vooraf de stad Guben heeft van den storm ern stig te lijden gehad. Een neervallende boom kwam terecht op de electrische lichtleiding, die daardoor stukgeslagen werd. Een dertienjarige jongen kwam met de draden in aanraking en liep ernstige brandwonden op. Een koopvrouw die met een kraam op ©en brug stond, werd met kraam en al opgenomen cn over de leu ning van de brug in de rivier de Neisse geworpen. De vrouw werd ernstig gewond. De staking te Antwerpen. De staking duufrt onveranderd voort en het optimisme als zou men Woensdag weer aan het werk gaan, is voorhang gebleken. De Gentsche dokwerkers zullen geen schepen voor of van Antwerpen raden of lossen. i 'TIE Schade en moeilijkheden doen zich fn verschillende bedreven al meer en meer gevoelen. Zoo hebben b.v. de Ford fa brieken te lijden van de gevolgen der staking. Zij meenden deze -weken heer wat nieuwe modellen voor België en Neder land in elkaar te kunnen zetten, doch de onderdeelen ontbreken. Doze zijn in Engeland gelost en zullen met kleine boot jes naar Antwerpen worden overgebracht, om dan in de eigen Ford-haven gelost te worden. Maar wie vooral de dupe van deze on gelukkige historie zijn, dat zijn de bin nenschippers. Zij worden gedwongen met lading te blijven liggen zonder eenige ver goeding te bekomen. Terwijl voor elke wagon, welke ongelost blijft staan, voor iederen dag betaald wordt, krijgen de schippers niemendal. Het reddingswerk aan de Noordpool. Na vijf dagen vermist te zijn geweest keerde de sovjet-vlieger Baböesjkin veilig naar de „Ma'agyn" terug. Door krachtige winden was bij genood zaakt geweest ten Noorden van bet Hoop- eiland op zee te dalen, waar hij ook door ijsbergen in gevaar gebracht werd. De onderzoekingen naar Amundsen, wel ke schepen in de kuststreken van hef Be ren-eiland verricht hebben, zijn v'oorloo- pig zonder resultaat gebleven. Crisis in Joego-slaviê. De reeds lang verwachte regeerïngs-cri- sis in Joego Slavië is uitgebroken. Woe kitsjewitsj heeft den koning het aftreden van het geheele kabinet medegedeeld. Men vreest, dat 't aftreden van 't kabinet tot een ernstige staatscrisis z.al leiden, daar de Kroatische boerenpartij besloten heeft verstrekkende eischen te stellen ter wijziging van de grondwet. De Kroatische boerenpartij zou o.a. bet in het leven roe pen van een zelfstandigen Kroatïschen Landdag en zelfstandig bestuur eischen. Een tunnel tusschen de Vereenfgde Staten en Canada. Een reusachtig werk, n.I. de bouw van een tunnel onder de Detroit-River, voor het rijverkeer, welke een verbinding zal vormen tusschen de Canadeesche grens stad Windsor en Detroit-City, zal bin nenkort worden begonnen. Per uur zullen zes duizend automobie len den tunnel, die een lengte zal hebben van 3/4 mijl, kunnen passeeren. De bouw zal 23 mOlioen dollar kosten. Bij de voorbereidingen hebben vooraan staande Canadeesche en Amerifcaansche zakenmenschen ten nauwste samenge werkt. Als resultaat van dezen nieuwen en verbeterden verkeersweg, verwacht men een drukker handelsverkeer tusschen st9 industriëele centra der Vereenfgde Staten en Canada. De bouw van den tunnel zal waarschijnlijk twee jaar duren. Groote graanaankoopen. De „Times" meldt, dat de sovjet-regee ring de laatste dagen een hoeveelheid tarwe kocht, welke men 150.000 tof 200 duizend ton schat, en een waarde van on geveer 2% millioen pond sterling verte genwoordigt. De aankoop en wijzen qp de vrees der regeering voor ernstige voedselschaarsch- te in Rusland. Graanladingen, welke op weg zijn van Noord- en Zuid-Amerika zijn aangekocht en naar Rusland gedirigeerd. Ook in ha vens van Engeland en het vasteland met inbegrip van Nederland zijn voorraden aangeschaft. De communistische bedrijvigheid Ce Singapore. In de laatste maanden heeft de politie te Singapore veel succes gehad bij haar pogingen tot onschadelijfcmaking van com munistische drjjvers. Het gevolg is, dat 20 leiders thans gevangenisstraffen van eenige jaren tot levenslang uitzitten. Het is nu zoo slecht gesteld met de communistische beweging, dat de auto riteiten zich gerechtigd achten, in de CM- neesche pers de namen van 14 Chineezen openbaar te maken, die wegens hun com munistische bedrijvigheid gezocht worden en een belooning uit te loven, voor In lichtingen, die tot hun inhechteaisnemitng leiden. Onweer. In verschillende streken van België heb ben zware onweders gewoed. Te Bellcourt in Henegouwen, sloeg de b'ïksem 's nachts in een mijnwerkerswoning: twee huizen gingen in vlammen op, de bewoners had den nauwelijks lijd in allerijl te vluchten, zonder iets te hebben kunnen medena men. Elders werden koeien in de .weide door den bliksem getroffen en gedood. Groote droogte in Mexico. Volgens een onderzoek, dat de „Excel sior" heeft ingesteld, sterft het vee, ver droogt de oogst en lijden de boeren zwa re verliezen in verschillende doelen van Mexico ten gevolge van de droogte. Het ergste zijn de middenstaten er aan- toe, welke als de graanschuren van Me xico worden beschouwd, waar de graan oogst bijna verwoest is. Korte berichten. Uit Athene wordt gemeld, dat hef nieuwe kabinet van Venizelos den grond- wettelijken eed heeft afgelegd. Het kabinet zal de verkiezingen voor kamer en senaat voorbereiden en het fi- ;nanciëele programma van de regeering herzien. Met algemeene stemmen heeft de Fransche Kamer het voorstel Loucheur aangenomen, om tusschen 1928 en 1933 elf milliard fr. ter beschikking te stellen voor het bouwen van twee honderddui zend jgoedkoope woningen en zestigdui zend, die wat duurder zijn. Poincaré hield een rede aan een feestmaal, door de Amerifcaansche Ka mer van Koophandel aangeboden ter ge legenheid van de viering der afkondiging van de onafhankelijkheid der V. S. en ver klaarde o.m. dat Frankrijk niet zal op houden aan de wereld de bewijzen te geven van zijn vredelievenden geest. Gistermiddag zijn van den D trein 'Partij sr-S aarbrü eken/- Stuttgar 5) Mun ch en vlak bij het station Ulm de locomotief, tender, postwagen en do vooras van het eerste passagiersrijtujg ontspoord. Van de reizi gers zijn twee licht gekwetst en een post beambte heeft een zenuwschok gekregen. De oorzaaft van het ongeval ia nog niet bekend. Een telegram uit Quebec meldt, dat vijf jonge mannen, in dienst van een maatschappij voor houtconstructies, ten Noorden van den St. Laurens verdron ken zijn, toen zij door stroomversnellin gen "heen trachtten te varen. Hun kano sloeg om. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 11 Juli 1928, des avonds fe half negen ure. Internationaal Christelijk Vakverbond. Het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft te Utrecht zijn 20ste vergadering gehouden, ter voor bereiding van het vierde internationaal congres der Christelijke vakbeweging, wel ke 25, 26, 27 en 28 September a.s. te Mün- chen zal worden gehouden. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft gistermiddag het bestuur ten stadhuize ontvangen, waarhij ook tal van raadsleden aanwezig waren. Beurtelings in het Fransch en in het Duitsch heeft de burge meester dr J. P. Fockema, Andreae daarbij een rede gehouden, De lieer Jos. Scberrer, voorzitter van het Zwitsersche Christelijk Vakverbond, lid van den Nationalen Raad van Zwit serland, en voorzitter van bet Internatio naal Christelijk Vakverbond, heeft daarna in de Duitsche taal den burgemeester dank betuigd voor de hartelijke ontvangst. Vervolgens werden ververschingen aan geboden, waarna met een gemeentelijke autobus een rit door Utrecht werd gedaan. Des avonds hebben de Utrechtsche Christelijke Besturenbond en de Utrecht sche R.-K. werkliedenvereeniging St. Jo seph aan het bestuur van de Christelijke Internationale in het kantoorgebouw aan de Drift een hulde bereid. In optocht zijn zij naar de Drift getrokken en toen de stoet, waarbij twee muziekkorpsen en vijf entwintig vaandels waren, bij den zetel van het I. G. V. was aangekomen, werd het Wilhelmus gespeeld en andere liederen. Namens den Utrechtschen Ghristelijken Besturenbond heeft het woord gevoerd de heer H. Oudekerk en voor de R.-K. werk liedenvereeniging St. Joseph de heer H. A. Bekker, wethouder van Utrecht, waarna de voorzitter van het I. C. V., de heer Jos. Scherrer, een woord van dank heeft ge sproken. Ten slotte heeft de zangvereeniging St. Cecilia twee liederen ten gehoore gebracht. Dreigend conflict in de sigarenindustrie. Gisteren hebben de vertegenwoordigers der verbonden van sigarenfabrikanten en die der vier samenwerkende werklieden organisaties besprekingen gevoerd over de wijzigingsvoorstellen der collectieve ar beidsovereenkomst, door de arbeidersor ganisaties op 15 Februari j.I. aan de ver bonden gezonden. Deze voorstellen, beoo- gende verbetering van de positie der ar beiders, hebben de fabrikanten afgewezen. Behoudens enkele kleine verbeteringen voor een zeer kleine groep sigarenmakers, uitbreiding van de vacantiedagen van ééa op drie en betaling van het verzuim van drie erkende Christelijke feestdagen, kwa men de werkgevers met voorstellen tot loonsverlaging, speciaal ten aanzien van de groep z.g. vast personeel, sorteerders, plakkers en niet-vakkundigen. De werknemersorganisaties weigerden de voorstellen tot loonsverlaging in behan deling te nemen, waarop de onderhande lingen zijn afgebroken. A.s. Zaterdag ko men de vertegenwoordigers der werklie- c(enorganisaties bijeen, om bun 'houding verder te bepalen. De mogelijkheid tot een strijd, welke dan pl.m. 11.000 arbei ders zal omvatten, is zeer groot. Staking. Gistennorgen is .onder de werknemers in het stucadoorsbedrijf te Enschedé een staking uitgebroken naar aanleiding van het niet inwilligen van looneischen. De werknemers hadden Vrijdag j.I. een ulti matum gesteld, waarop de werkgevers niet hebben geantwoord. De staking omvat pl.m. 75 man. Het conflict in het lood- gietersbedrijf. De rijksbemiddelaar, de heer H. A. van IJsselsteyn, heeft gisteren een bespreking gehad met de patroons, betrokken bij de staking in het loodgietersbedrijf te Amster dam, Rotterdam, in Den Haag en te Am sterdam. Deze conferentie heeft geen re sultaat opgeleverd. Binnenland. Vrije Universiteitsvergadering te Middel burg. Jaarvergadering der Coöp. Beetwortelsui kerfabriek „Zeeland". Spoedige behandeling der Ziektewet? Buitenland. Baböesjkin, de Russische vlieger, terug gekeerd. Noodweer in verschillende deelen van Duitschland. De bankier A. Loewenstein uit een vlieg tuig gevallen en verdronken. De Ziektewet- Het mondeling overleg, dat Dinsdag heeft plaats gehad tusschen de bijzondere commissie van voorbereiding van de Ziek tewet en de Regeering is wel een zeer bijzondere gebeurtenis in het reces. Dat mgr. Nolens, de voorzitter van de bijzondere commissie en de leden niet alleen tot dit overleg bereid waren, maar het ook in deze dagen hebben willen voeren, bewijst, dat het de wènsch is van de Kamer, dat de Ziek- tewet nog vóór de verkiezin gen in openbare behandeling komt. Door het overleg, dat nu heeft plaats gehad, is de toestand zoo geworden, dat feitelijk de beslissing over de al of niet behandeling in handen van de regeering is gelegd. De Kamer en in haar naam de bijzondere commissie van voorbereiding onder leiding van mgr. Nolens heeft alles gedaan wat zij doen kon. Natuurlijk zijn er in de bijzondere commissie wenschen geuit en bezwaren naar voren gebracht ten opzichte van het ontwerp. Voldoet de regeering aan de algemeene wenschen en komt zij aan de bezwaren van de overgroote meerderheid in de commissie tegemoet in dien zin, dat en kele wijzigingen in het ontwerp worden aangebracht, dan kan de openbare behandeling van de Ziekte wet in October reeds .plaatö hebben. Het woord is nu aan de Regeering. Wil zij, zoo schrijft de „Msb.", werkelijk de Ziektewet, zooals minister Slotemaker de Bruïne herhaaldelijk verklaard heeft in het Staatsblad brengen, dan bestaat daar nu de mogelijkheid toe, temeer daar zij door enkele wijzigingen aan te bren gen van de medewerking der Kamer ver zekerd kan zijn. De vaccinatiekwestie. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer wordt ontleend, dat het der Regeering niet duidelijk is geworden, waarom gewe tensbezwaren met betrekking tot vacci natieplicht niet, met betrekking tot bijv. militieplicht wel geëerbiedigd zouden mo gen en moeten worden. Zjj meent, dat met ernstige gewetensbezwaren wel mag wor den gerekend. De verklaring, dat na het tot stand komen van deze wet van haar geen voor stel tot verlenging van de opschorting van den vaccinatieawang meer te wachten zal zjjn, kan de Regeering tot haar leed wezen niet geven. Of zij wederom een voorstel tot, verlenging van de opschorting zal doen, zal zij beslissen na ontvangst van het advies der encephalitis-commis- sie, welk advies haar, naar zij hoopt, omstreeks Augustus zal bereiken. De buitenlandsche' reis der Koninklijke Familie. Omtrent de reis van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana naar Noor wegen wordt, onder dagteekening van 1 Juli, gemeld: De Koningin en Prinses Juliana zijn Zondag 1 Juli te Féfor (Gudbrandstalen) in Noorwegen aangekomen. Na een ver blijf van een week te Abisko in het Noorden van Zweden, waar men steeds, op één dag na, het schitterendste zomer weer trof, vertrok men per trein naar Narvik, waar men aan boord ging van een gehuurde kleine stoomboot. Steeds begunstigd door uitstekend zomerweder, zoodat men eiken dag de middernachtzon in volle schoonheid kon bewonderen, werden Raftsand, Trollfjord en Lyn- genfjord bezocht en verschillende uitstap jes aan land gemaakt. Te Svolvaer ging men over op den „Dronningmand", een der nieuwste en grootste maiistoomers op deze route, die .met 250 passagiers van Noordkaap terug keerde en het reisgezelschap tot Trondjhem bracht. Hier werd 30 Juni in stroomenden regen aan wal gegaan. Volkomen onopgemerkt werden de be roemde Dom (waar alle Noorsche konin-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1