No. 231 Maandag 2 Juli 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. KINADRUPPELS Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. D Irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, Losse nummers f3.— f 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij aoonnement belangrijke korting. Een der vooraanstaande religieuze So cialisten in Duitschland heeft een hoek geschreven „Proletarischen Glaufve" waar in hij getuigenissen geeft van socialistische en communistische arbeiders, omtrent hunne levensbeschouwing en toekomst verwachting. Het is, naar wat wij er van lazen, geen opwekkende lectuur. Uit deze ontroerende „getuigenissein" blijkt, dat men in die kringen met het Christendom finaal heeft afgerekend. Socialisme en Communisme hebben hun doodend werk gedaan. Van hen die doze richtingen uit overtuiging aanhangen geldt met recht: ,,geen hoop hebbende en zon der God in de wereld." Een der ongeloovige arbeiders, die ze- keT kan worden aangemerkt als de ver tegenwoordiger van een breeds groep, schrijft o.m. het volgende: „Er zal geen opstanding en geen eeuwig leven zijn. Dat hoop ik. Het zou vreeselijk zijn te denkon, dat deze kwelling nog zou voortgaan. He heb steeds met nood en zorg te kam pen' gehad en.ik heb dikwijls bon* ger geleden. Door de eeuwige jacht naar een hap eten hen ik tot niets andeTs gekomen. Ik koester voor den dood geen vrees en ik zie hem ge rust niet een zuiver hart tegemoet. Ik kan niet meer opstaan en ik wil het ook niet. Tenzij eT een meer Christelijke jnenschheid was dan die van nu." Dat is ontroerende taal. Altijd nood en zorg, honger en armoede, altijd de bange jacht naar een hap eten. En geen hoop voor de toekomst. „Er zal geen opstanding en geen eeuwig leven zijn." Zoo hebben socialisten en communis ten het geleerd. Maar het is geen overtuiginggewor den. .„Dat hoop ik." En dan die schreeuw aan 'tslot. Tenzij er een meer Christelijke menschheid was. Als er nog iets te hopen is, dan moet het toch komen van die zijde. Wat hebben Socialisten en Communis ten niet verwoest l Maar ook, welk een 'ontzaglijk groote en grootsche taak ligt hier voor de belij ders van den Christus! ONTZETTENDE MIJNRAMP IN FRANKRIJK. Reeds 53 lijken geborgen; de mijnbrand woedt voort. Zaterdagmorgen is brand uitgebroken in de mijn Gombes te Roch la Molière bij St. Etienne, waar 750 mijnwerkers zijn te werk gesteld. Reddingsploegen togen on middellijk aan het werk, toen eensklaps een aardverschuiving plaats had. Door het uitstroomende gas verstikte een groot aan tal mijnwerkers. Zaterdag waren reeds 51 lijken naar boven gebracht. Zondag zijn nog twee lijken opgehaald. De mijnbrand duurt voort en zal wel niet binnen een maand kunnen worden gebluscht. Nader wordt nog gemeld: Tengevolge van een brand, waarbij een schacht instortte, werden 53 mijnwerkers, w.o. 30 Fransc'hen, door gasverstikking van het leven beroofd. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend; men vermoedt evenwel, dat het moet worden toegeschre ven aan een defect in de luchtverver- schingsinstallatie. De mijnwerkers ijlden onmiddellijk naar de liftkooien; velen ech ter konden zoover* niet meer komen en werden door gassen bedwelmd. Onder het voortdurend gelui der alarm- x tokken liet men de liften telkens weer af o v.' n; in ontzetting snelden familieleden uer zich nog in de mijn 'bevindende arhei- j n.?ar directie; in tusschen werden - XJXV^JL U,J. tuc LX. eerste gewonden aan de oppervlakte werden gebracht en op baren of steunende op tiun redders werden weggevoerd. oo groot was het aantal lijkbaren, dat e nat van het diractiegebouVr spoedig vol ond en slechts een nauwe gang over eet. In het naburige St. Etienne ontstond nm dellijk, nadat het nieuws bekend was geworden, groote droefheid en opwin- }n.s' P hot raadhuis werd de vlag half stok geheschen. HET NOORDPOOL-AVONTUUR. Nog een vlieger vermist. Thans wordt ook de Russische vlieger Baboesjkin vermist. De Russische ijsbre- ker „Malygin" heeft gemeld, dat Vrijdag avond 9 uur 20 het vliegtuig van Ba boesjkin naar het Foyn-eiland was ver trokken. Het toestel bleef slechts 20 minu ten in radio-telegrafische verbinding met de „Malygin". Sindsdien heeft men niets meer van hem gehoord. De toestand op het kamp is ietwat ver beterd, daar de Oostenwind het verder af drijven in Oostelijke richting tegengaat. Lundhorg heeft Zaterdagavond mede gedeeld, dat het ijs bij het kamp op enkele punten zeer slecht is, en dat slechts een landing aan de N.O.-zijde mogelijk is. Lundhorg had Nobile gevraagd of hij een poging zou doen om naar Storön bij Kaap Leigh Smith te marcheeren, maar de gene raal heeft hem dat afgeraden. Majoor Ravazzoni heeft opnieuw een verkenningsvlucht van 514 uur volbracht om naar Amundsen te zoeken, maar ook ditmaal zonder .resultaat. ui De Vesuvius. Sinds enkele dagen toont de Vesuvius weer een groote levendigheid. Groote rookwolken stijgen omhoog en de krater stoot stroomen heete lava uit. Om den grooten krater, welke door de hevige uit barsting van 1906 werd gevormd, is reeds een dikke laag lava bijeengevloeid, welke het hoogste punt van den krater veran derd heeft. Dezer dagen is do eerste gloeiende la vamassa langs de breede bedding in het midden van den Ijerg, naar beneden ge komen. Tegen het Communisme ïn Japan. Uit Tokio wordt gemeld, dat de politie op .grond van de nieuwe wet tot hand having van de bestaande orde te Tokio en Kyoto ongeveer 130 personen in hech tenis heeft genomen. Te Tokio is het gisteren tot een bot sing gekomen tusschen de politie en een menigte, die tegen de door den kroonraad aangenomen wet tot, bestraffing van de Communisten, waarbij' dezen zelfs ter dood gebracht kunnen worden, wilde protes teeren. Naar verluidt, wil de regeering het land van alle verdachte elementen zuiveren in verband met de kroningsplechtigheden, die in September zullen plaats hebben, om op deze wijze aanslagen zooveel mo gelijk te voorkomen. Ontploffing] in een krulftfepof. Naar uit Nantes gemeld wordt, is Vrij dagmiddag een kruitdepot op het eiland d'Yeu in de lucht gevlogen. Vijf arbei ders werden op slag gedood. Er zijn tal rijke gewonden, onder wie vier ernstig. De materiëele schade is zeer groot. Een jongensschool en vele huizen warden ver woest. De wijk, waarin het depot zich bevindt, moest door de bewoners worden ontruimd Het kruit is afkomstig uit, granaten, welke uit zee zijn opgevischt. De ontploffing was zoo krachtig, dat het dak van een conservenfabriefc totaal werd afgeslagen. Het spcorwègongeluk bij Darlington. De Engelsche bladen bevatten uitvoerige verhalen over het schrikkelijke spoorweg ongeluk, dat Donderdag bij Darlington heeft plaats gehad, op één na het ernstig ste, dat sedert 1906 op de Engelsche spoorwegen is voorgevallen. In 1915, mis schien herinnert men zich, had de vreese- lijke treinbotsing bij Gretna plaats, waar bij227 personen den dood vonden. Onder de 25 reizigers, die werden ge dood, zijn 19 vrouwen, drie mannen en een jongen. Bovendien liggen er thans 46 gewonden in het hospitaal. Twaalf van de gedoode vrouwen waren lid van de Mo thers Union uit het dorpje Hetton-le-Hole in het graafschap Durham, die van een bijeenkomst kwamen. Dit dorpje is in diepen rouw gedompeld, want alle vrouwen waren gehuwd en moe der. Zes en veertig kinderen zijn met één slag moederloos geworden. Drie kinderen hebben bun vader en moeder tegelijk ver loren S De vrouwen hadden van den goedkoo- pen vacantietrein gebruik gemaakt om haar uitstapje te maken en omstreeks twaalf uur begaven de ecütgcnooten der vrouwen zich naar het station om deze. laatsten af te halen. Zij wadhtten veertig ■minuten totdat hun werd medegedeeld dat er een spoorwegongeluk bij Darlington was geschied. Zij hadden toen echter nog niet het minste vermoeden dat de veronge lukte trein die was, waarin zich hun vrou wen bevonden. Later snelden ze naar Dar lington, waar zij met moeite de lijken kon den identificeeren. Reeds moeilijkheden in het Duitsche Kabinet? Duitsch-nationale bladen beweren, dat in den schoot van bet rijkskabinet reeds moeilijkheden zijn ontstaan nog voordat men de regeeringsverklaring beeft kunnen vaststellen. Het rijkskabinet zou gisterochtend ver gaderen ten einde over den inhoud van de regeeringsverklaring te beraadslagen. Ten opzichte van de buitenlandsche politiek zal er geen verschil van meening bestaan, maar wat de binnenlandsche politiek aan gaat zal men het moeilijk eens kunnen worden. De sociaal-democraten verlangen, dat in de regeeringsverklaring de proclamatie van den llen Augustus tot nationalen feestdag zal worden aangekondigd. Hier mee kan zich de Duitsche volkspartij niet vereenigen. Voorts .zou dr Hilferding, de nieuwe rijksminister van financiën hebbed ver langd dat in de regeeringsverklaring een wetsontwerp werd aangekondigd, waar door de grens van het belastingvrije inko men wordt verhoogd. Harerzijds verlangt de Duitsche volkspartij een verlaging van de belasting op het inkomen van de zoo genaamde middengroepen van belasting betalers. Een dure staking. In het financieel verslag van den se cretaris van den Britschen bond van spoorwegarbeiders Cramp wordt medege deeld, dat door den bond in 1926 in ver band met de algemeene en de mijnwer kersstaking 2.237.915 pond sterling (circa 265 millioen gulden) is uitgegeven. In het rapport wordt voorts medege deeld, dat het aantal leden met 75.000 is verminderd, doch dat de bond thans weer terrein herwint De staking te Antwerpen. Naar gemeld wordt, houdt de minister van nijverheid en arbeid, Heyman, zich op zeer actieve wijze bezig met het zoeken naar een oplossing van het arbeidsconflict te Antwerpen. Tot dusver acht men geen andere regeling van het geschil mogelijk dan die welke reeds in den loop der vorige week werd voorgesteld, maar door al de havenarbeidersorganisa-ties werd verwor pen. In afwachting blijft de staking van de haven algemeen. Slechts op enkele sche pen wordt, door werkwillige bedienden, geholpen door de bemanning, eenig werk verricht. Op >de kaden liggen de goederen zooda nig opgestapeld, dat door ongeschoolde werkkrachten toch niet veel zou kunnen worden gedaan. Er loopen zoo goed als geen schepen meer do haven binnen. Langs de Schelde- ■kaden, waar de sleeperswagens, in ge wone tijden, elkaar in lange rijen volgen, is het thans zeer stil. Eenige groote fabrieken beginnen ge brek te krijgen aan grondstoffen. Zoo wordt bij de General Motors enkel nog met halve dagen gewerkt en acht men het waarschijnlijk dat het bedrijf de volgende week nog meer zal moeten worden beperkt. Weer hebben verscheidene schepen de haven verlaten om elders te gaan lossen. Een communstische samenzwering in Hongarije ontdekt. Volgens mededeeling van het blad A Mai Nap is de politie van Boedapest een groot aangelegd communistisch complot op bet spoor gekomen. Een groot aantal personen men noemt het cijfer 30 is reeds gearresteerd. De politie weigert nog inlichtingen te geven over de personen van de gearresteerden. Talrijke huiszoe kingen hadden plaats, waarbij vele brie ven en documenten in de Russische taal in beslag werden genomen. Naar verluidt, zou het de politie van Boedapest gelukt zijn de draden te ontdekken, die Bela Kun van Weenen uit naar Hongarije gesponnen heeft. De gearresteerden zijn voor het grootste deel jonge intellectueelen. □e nieuwe Landru. Zooals te verwachten was, heeft de po litie spoedig dei nieuwen Lauttru weten te arresteeren. Lij de enorme ruchtbaar heid, die aan de zaak was gegeven, kwa men trouwens zooveel getuigen opdagen, dat zijn spoor gemakkelijk te volgen was. Hij had ta l ort Vendres de boot genomc-n voor Algiers en werd daar, .kort na aan komst, door drie inspecteurs gearresteerd. Het is toen gebleken, dat alle opgege ven namen vaisch waren en dat hij Pierre Rey heet. De men is een oud koetsier uit Algiers, die van tijd tot tijd naa.r Marseille ging. Zijn. verleden zal nu ernstig aage- pluisd worden. Hij doet op het oogenblik sinds zijn bekentenis, of hij krankzinnig is. Bij zijn arrestatie bad Rey ruim 25000 frans bij zich aan biljetten en een chèque. Enkele vrouwen, wier spoor men kwijt was, zijn zicb komen melden, zoodat het aantal misdaden aan het licht gebracht, nog steeds drie is. Treinramp in Berner Oberland. Op de Berner-Oberland-spoorlijn heeft Zaterdagavond j.l. een spoorwegongeluk plaats gehad. Zware regenbuien, dïo tij dens een hevig onweer in het Lauterbrun- nental gevallen waren, hadden 'de L'üt- schine zoo doen zwellen, dat het water de brug tusschen de stations Wi'derswö en Zweilütschinen had weggespoeld, korf voordat, de trein, die om acht uur uit In terlaken naar Grmdelwald vertrok, de brug zou passeeren. Van den trein stortte de voorste loco motief, de bagagewagen en twee perso nenwagens in de woeste bergbeek; de vier andere personenwagens en de achterste locomotief bleven op de rails. De stoker liep ernstige verwondingen op. Van de passagiers werd een dame uit Lauterbrunnen gedood, een andere dame uit Wengen liep een ernstige schedlelj breuk op. Bovendien moesten zeven zwaar gewonden naar het ziekenhuis te Interla- ■ken wordenovergebracht. Korte berichten. De omtrek van Padua is door een zwaar onwader geteisterd, waarbij tal van personen letsel bekwamen. Ook boven Oderze (Venetië) ontlastte zich een hevig onweer, gepaaid gaande met slaghagcl en wolkbreuken. Een man werd door den bliksem gedood en een meisje zwaar ge wond. In Duitschland zïj'n in 1927 Voor 3.2 milliard mark nieuwe woningen ge bouwd. Ongeveer de helft van bet bedrag is afkomstig uit openbare middelen. Van 29 September tot 7 October a.s. zal te Neuss aan den Rijn efen groote land bouwtentoonstelling worden gehouden. Deze zal o.a. afdeelingen bevatten voor landbouw, tuinbouw, snijbloemen, bijen teelt, jacht, landbouwmachines, veeteelt, enz. In Roemenië is door een hevigen storm groote schade aangericht, terwijl daarbij ook verscheidene personen om het leven moeten zrjn gekomen. Te Lucenec in Slowakië is in ver hand met de ontdekking eener geheime organisatie een huiszoeking gedaan in hst 'centrale secretariaat van de Hongaarsche nationale partij' en de eere-presidenf dezer partij, Alexander Christof, in hechtenis genomen. Een en ander heeft ve'e.I opzien gehaard, daar de partij nog tot kort _gele- den regeerinigspartij was. De Koning van Spanje zal dit najaar een paar weken in Zweden doorbrengen om er te jagen. Om den koning een waar dig verblijf te verzekeren heeft de Spaan- sc'he Regeering voor 600.000 kronen een paleis gekocht van Prins Garl (den vader van Prinses Astrid). Een Fransch militair vliegtuig ge raakte plotseling in brand en stortte neer. De piloot kon zich door het dalen in een parachute redden, doch een officier en de waarnemer werden gedood. De reis van de Koningin en de Prinses. Het Koorsch Tel. bureau meldde uit Oslo: Koningin Wilhelmina zal morgen ochtend met 't stoomschip Dronning M'aud te Drontheim aankomen. De Koningin zal per trein in een speciaal rijtuig, met een slaapwagen, die haar door de Noorsche spoorwegen ter beschikking zijn gesteld, naar Fefor in het Gudhransdal reizen, waar de Koningin in het zelfde gehouw zal wonen als het vorige jaar. Te Fefor zal de Koningin eenige weken blijven, daarna is nog niets definitief vast gesteld. Prins Hendrik zou Zondagavond te Os lo aankomen en den volgenden ochtend naar Fel er verder gaan. Prins Hendrik ie Keulen. Prins Hendrik heeft dezer c'agen te Kernen op uitnooöiging van de Nederland- sche Stoombootreederjf voor een bezich tiging der feestelijke illuminatie van do Rnnoevers gfe.iiik 'genaakt van he', mf uw gebouwde passagiersstoomsclrip. De Prins doopte met een toespraak het stoomschip met den naam zijner dochter „Juliana, prinses der Nederlanden". De prins zeide daarbij' o.a. dat evenzoo als zijn dochter uit koninklijk Nederlandsch bloed, maar van een Duitschen vader stamde, het Binnenland. De Koninklijke Familie op reis. De heer P. J. ter Woerd Sr. te Koude- kerke geridderd. Jubileum F. G. C. Rothuizen. De Staten van Zeeland hesluiten tot invoe ring van het ambtsgebed. Buitenland. Een ontzettende mijnramp in Frankrijk. De Vesuvius in werking. Treinramp in Berner Oberland. Dr. H.NAMNJNG'S EETLUST-0PWEKKE.ND. /l.30p.fl. nieuwe schip, op een Duitsche werf ge bouwd, op den Duitschen Rijn de Nedex- lands'che en Duitsche vlag toonen zou en daarmede tot uüing brengen, hoe zeer de cultureele en economische betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland in el? kaar grijpen. t Vrijdagavond heeft Prins Hendrik tel Keulen aan een diner vereenfgd den op- per-burgemeester van Keulen en andere stedelijke autoriteiten, benevens verschil lende vooraanstaande personen uit Keu len en uit het Rijnland, die hem gedurende zijn driedaagsch bezoek aan de Domstad gastvrijheid had den geboden. In geestige bewoor dingen bracht de Prms dank in dp eerste plaats aan het gemeentebestuur van Keu len; hij roemde de energie, waarmede een tentoonstelling als de „Pressa" op touw was gezet en verzekerde verder, dat hg deze dagen, in het Rijnland doorgebracht, niet licht zou vergeten. De ópper-burgemeester van Keulen, do heer Adenauer, wees er op, hoe populair de Prins zich in deze dagen had weten te maken. j Luchtdienst in Nedsrlancfscb-lndfê. Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie en de directie der K. L. M. maken het volgende bekend: Gelijk reeds aangekondigd, zullen de '4 vliegtuigen, bestemd voor de luchtdieK- sten der Nederl.-Indische Luchtvaart-Mij welke eerlang zullen worden geopend, t.w, de dagelijksche dienst tusschen Batavia-— SemaTangSoerabaja en BataviaBan doeng, door de lucht naar hun plaats van bestemming worden gebracht. Het zijn vier Fofckervliegtuigen van het zelfde type als waarmede Koppen naai Batavia "en terug vloog. Met elk der vliegtuigen zal post wor den meeghgevlen, waarvoor een extra luchtrecht wordt geheven van 40 cent per briefkaart en 75 cent per 20 grant voor ide overige stukken. Hiervoor zijn bijzondere postzegels aangemaakt, welke tijdig verkrijgbaar zullen worden gesteld. Dit reeds lage luchtrecht steekt wel zoor gunstig af bij de f 10 welke verleden jaar nog Voor een brief moest worden betaald. Behoudens wijziging, is de voorloopfgd regeling voor die bemanning der vliegtui gen aldus: De eerste bestuurders van de 4 vlieg tuigen zullen zijn burgervliegers, welke aan de Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij zijn verbonden. De tweede' bestuurders Tijn Indische militaire vlie gers. Voorts zal met elk vliegtuig meegaan een werktuigkundige. De vertrektijden zijn bepaald op 13, 20, 27 September en 4 October a.s., dies morgens om phn. 6 uur van Schiphol. De post zal "op deze dagen te 5 uur des morgens van Amsterdam C. S. ver trekken. Gegevens omtrent de laatste tijd stippen van terpostbezorging, enz. zullen nader worden bekend gemaakt. Overwogen wordt voorts, de eerste der twaalf voorgenomen retourvluchten 1929 1930 reeds op 11 October a.s. uit ta voeren. rif j Telefoonverkeer met F r a n k r ij' k. Morgen wordt het telefoonverkeer Ns* derland—Frankrijic belangrijk uitgebreid. Het zal dan mogelijk zijn van alle kan toren en stations in 'Nederland uit even eens met de voornaamste plaatsen ten zuiden van Parijs te spreken. Do afwik' keling der gesprekken geschiedt steied's via Parijs. i Het dreigend conflict fn dö Rijnvaart. De rijksbemidde)3ar, de heer IT. A. v. IJsselsteijn, heeft in verband met het drei gend conflict in da Rjjnvaart, Zaterdag- i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1