Wat er deze week voorviel. (Jit de Provincie. HetZeeuwsche hoekje. Gemengd Nieuws. Z0 6ENEVER Land- en Tuinbouw. Het Vrouwenhoekje. V één qiïaaója Het vacantie- en daarmee het vreemde lingenseizoen, waarvan Zeeland steeds meer gaat profiteeren, is weer begonnen. Op de Middelburgsche markt van Donderdag j.L was dit reeds duidelijk merkbaar. Sommige Middelburgsche winkeliers en exploitanten van hotels en restaurants zullen aan de vreem de gasten wel weer een aardigen duit ver dienen. De winkelstand in Vlissingen zal wel minder optimistisch gestemd zijn. Nog altijd duurt de staking aan „de Schelde" voort, al is het dan, dat zich deze weeik een klein getal werkwilligen heeft aangemeld. Van po gingen tot bemiddeling hoort men nog steeds niet. Voor do middengroep onzer provincie is deze week weer een belangrijk voorstel van Ged. Staten uitgegaan en wel ten aanzien van de electriciteitsvoorziening. Practisch komt het hierop neer, dat Ged. Staten hun veelbestreden voorstel tot het stichten van een eigen centrale voor die groep, dat zij nu tegen allerlei aanvallen trachten to verdedigen handhaven. Althans zij geven daaraan verre de voorkeur boven het aangaan van een contract met de Société Anonyme te Vlissingen. Het zal ons benieuwen ,wat do Staten a.s. Maandag van dit voorstel van Ged. Sta ten zullen zeggen. Het zou al heel wonder lijk zijn, indien ze daarover nu reeds een beslissing namen. Het vereischt toch zeker eenig onderzoek, want het verleden heeft wel geleerd ,dat men niet direct kan en mag afgaan op alle berekeningen, die de P. Z. E. M. aan hare voorstellen ten grondslag legt. I J I In Rotterdam, onze nijvere handelsstad, dreigt helaas een conflict. De rijksbemiddelaar zal nog pogen de beide partijen tot een overeenstemming te brengen, maar veel kans Bchijnt daarop niet te bestaan. Het zal, naar het zich Iaat aanzien, wel .evenals te Ant werpen (waar de staking in de havens nu reeds verscheidene dagen duurt, al is er nu eenig uitzicht op een beëindiging daar van) op een conflict uitloopen. Voor de Chr. Vakbeweging was het een belangrijke week. Haar vacantieoord te Putten, in schoone omgeving gelegen, werd door den Minister van Arbeid geopend. Tegen lagen pensionprijs kunnen de Christelijk-geor- ganiseerden hier hun vacantie, voor zoover ze die hebben, doorbrengen. De kabinetscrisis in Duitse h- 1 a n d is tijdelijk voorbij. Maar niet voor langen tijd, want langer dan tot den a.s. herfst duurt het compromis niet. Het bleek niet doenlijk ,nu reeds alle moeilijkheden te overwinnen. Voor Frankrijk was het een week van groote beteekenis, want de franc is, na lang wachten, gestabiliseerd. Voor Poin- earé zijn echter alle bezwaren nog niet over wonnen, want hij krijgt straks nog de finan- eiëele debatten in Kamer en Senaatl Aan de Noordpool is alleen deze verandering ingetreden, dat Nobilé gered is en zijn plaats in het kamp is ingenomen door den aviateur, luitenant Lundborg, wiens vlieg tuig bij «en poging om andere leden van de Nobilegroep te redden werd beschadigd. Amundsen is nug steeds zoek. Nfeuwdorp, Naast de nieuwe kerk der Ned. Herv. Gemeente 's-Heerenhoek Nieuwdorp werd Donderdagmiddag de eerste steen gelegd voor den bouw van een nieuwe pastorie. Nadat de ceremonie door de predikantsvrouw mevrouw Wege- lingBoxkma voltrokken was, werd door den pastor loei, ds Wegeling, 'het woord gevoerd, waarin deze den architect den heer H. van der Kloot Meyburg, geluk wenschte met het feit, dat hem, onder wiens toezicht het mooie kerkgebouw voor tien jaren verrees, thans was opgedragen een pastorie in denzelfden stijl te bouwen, een opdracht die wel het sprekendst bewijs vormde van de waardeering, die men voor den bekwamen bouwkundige voelde. Ver volgens wenschte spr. de kerkvoogdij, den kerkeraad, zichzelf en zijn vrouw geluk met de verwerkelijking van dit ideaal, waar men bij de gestadige verplaatsing der Hervormde bevolking (afname in 's-Heerenhoek en aanwas in Nieuwdorp) reeds jaren lang de noodzakelijkheid ge voeld had: „een nieuwe pastorie in het Zondagssluiting der café's mogelijk. Bestrijding van het danskwaad. De lezers zullen zich herinneren, dat ik enkele maanden geleden een en ander meende te moeten opmerken over het al dan niet sluiten der drankgelegenheden in Arnemui- den op Zondag. Er was bij den Raad dier gemeente een voorstel aanhangig, om de café's des Zon dags te sluiten. Daartegen waren zooals te begrijpen is de caféhouders in verzet gekomen. De nood kwam aan den man, want in hun adres aan den Raad durfden de herbergiers schrijven, dat bjj aanneming van het voorstel tot Zondagssluiting enkele hun ner zich tot het Burg. Armbestuur zouden moeten wenden om ondersteuning. Daaruit concludeerde ik, dat er blijkbaar in Arnemuiden des Zondags veel gedronken wordt. Ik kon er moeilijk een andere con clusie uit trekken. De caféhouders hadden ze me in de pen gegeven. Natuurlijk is door een der rechtsche Raads leden dit argument in den Gemeenteraad ge bruikt, om daarmee aan te toonen, hoe nood zakelijk die Zondagssluiting dus wel is. Blijk baar wisten de anderen hiermede niet best weg. Ze praatten er maar wat om heen eo hielden vol in tegenspraak dus met centrum der gemeente". Dank werd ge bracht aan allen die tot de verwezenlijking hiervan hadden meegewerkt, in 't bijzon der aan het gemeente-lid, dat door zeer krachtdadigen steun het tenuitvoerhren- gen van de langzaam vorderende bouw plannen had mogelijk gemaakt, daarmee de kroon zettend op het werk, door zijn vader en broeder vóór tien jaar begonnen bij de kerk-stichting. Met nadruk werd uitgesproken, dat het ook hierbij gaat, niet om het belang van een persoon, een predikant, wiens pastorale arbeid verge makkelijkt wordt, maar om het heil en den bloei der gemeente. Na eenige waardee- rende woorden tot den aannemer H. Steenblok en diens personeel eindigde spr. met den 'hartelijken wensch, dat deze pas torie vele gemeenteleden binnen haar mu ren zou zien, wien het om geestelijken steun en bijstand te doen was. Krabbendijke. Donderdagavond kwamen de Besturen van het Groene Kruis te Krabbendijke cn Waarde bijeen ten huize van Dr Hondeldnk, om hem officieel een laatsten groet te brengen en dank te betuigen voor de diensten, welke hij te dien opzichte bewees. Dhr Frelier, voorz. van de afd. Krab bendijke, sprak Dr Hondelink hartelijk toe Spr. wees er op, dat de heer en mevr. Hondelink zich gedurende 10 jaar ver dienstelijk gemaakt hebben niet alleen, door de dagelijksche praktijk, maar ook door het doen van stappen om de genees kundige praktijk op ruimere basis te vestigen. Spr. noemde de pogingen, aan gewend om een pleegzuster door Het Gr. Kruis aan te stellen en het consultatie-bu reau voor zuigelingen. Op initiatief van dr H. is het Gr. Kruis in onderdeelen gesplitst om de belangen van wijkver pleging en t.b.c.-bestrijding en ook de uitzending van kinderen naar herstelling s- en vacantie-kolonies te helpen bevorde ren. Spr. meende als vertegenwoordiger ivan het Groene Kruis, wier leden de gan- sche bevolking omvat, de gevoelens van die allen te vertolken door beiden te danken voor al het goede, dat ze in Krabbendijke deden en voor de vrien delijke zorg waarmee de patiënten zijn behandeld. Spr. uitte den wensch, dat het dr H. zijn vrouw en kinderen in Utrecht in alle opzichten naar wensch mag gaan. Daarop sprak dhr de Jager namens het Groene Kruis te Waarde woorden van waardeering en dank. De heer en mevr. Hondelinfc dankten de vertegenwoordigers voor de hulde, hun op dit moment van scheiden gebracht, verzekerden, naar hun beste' weten ge handeld te hebben en drukten de hoop uit, dat beide vereenigingen mochten bloeien tot heil van de lijdende mensch- heid. Mishandeling van een moe der door haar zoon. De magistraten te Wokingham hebben drie maanden har den arbeid opgelegd aan den 37-jarigen' William Norris wegens mishandeling van zijn 70-jarige moeder Medegedeeld werd dat de moeder on langs vijfmaal in het varkenskot had moe ten slapen, omdat haar zoon op haar bed was gaan slapen. Hij had haar bij de keel gegrepen en huisraad stuk geslagen. Een buurman had op haar hulpgeroep den zoon met een stok verjaagd. De zoon beweerde dat de moeilijkheden veroorzaakt waren, doordat zijn moeder zijn meisje belasterde. Zij en twee andere vrouwen hadden hem aangevallen! en hij had zich toen moeten verdedigen. Ben oplichter die terugbe taalt. In een dorpje in de nabijheid van Veendam gebeurde dezer dagen, zoo meldt „Het Volk", een merkwaardig voorval. Een man kwam een winkel binnen en zei- de tot den bediende: Herinnert u zich, dat voor eenige jaren iets in uw winkel werd verkocht op naam van een plaatsgenloot van! u en dat dit niet betaald werd? Ja, zeker. Wij hebben toen bij dien persoon geïnformeerd en deze beweerde geen opdracht te hebben gegeven. Precies. Ik was die klant'en ik heb zelf het gekochte behouden. Heeft u van het geval aangifte gedaan bij de politie? Neen, wij hebben er de pen doorge- de caféhouders, die 't m.i. toch veel beter wisten dat er in Arnemuiden des Zon dags niet zooveel gedronken wordt Het is helaas zóó uitgeloopen, dat door een combinatie van links en „wild" het voor stel is verworpen. Ik betreur dat om ver schillende redenen, niet het minst voor de jongelui in die gemeente. Maar wat mjj ook frappeerde, was, dat de burgemeester mee hielp om het voorstel te verwerpen. Hg meende, dat de sluiting der café's op Zondag door de hoogere colleges niet zou worden goedgekeurd, omdat ze zou strijden met de Zondagswet e.a. Het spijt mij, dat de Arnemuidsche bur gemeester niet eens heeft geïnformeerd bij zijn collega te Zwgndrecht. Hg zou dan an ders en beter ingelicht zijn geworden. En mogelijk had zijn advies nog invloed gehad op do beslissing van den Raad. In Zwgndrecht dan zgn de herbergen den geheelen Zondag gesloten. Wel kwa men Ged. Staten van Zuid-Holland met be zwaren daartegen aandragen, maar de Raad ging in beroep bij de Kroon met het resul taat, dat het Raadsbesluit is gehandhaafd, omdat zoo oordeelde de Kroon de Raad bevoegd is algeheele sluiting van her bergen en tapperijen gedurende den gehee len Zondag te bevelen. Ik acht dit een beslissing van zeer groote betoekenia, Mogelijk zijn et nog meet burga- haald, omdat het een gering bedrag was. Weet u nog hoeveel het was? Niet precies. Maar het was ongeveer een paar gulden. Nu dan, hier is f5, want ik heb uit dat vakje daar, zonder dat u het merkte, ook nog enkele dozijnen! potlooden weg genomen. Vindt u het goed zoo? Dat het goed gevonden werd, spreekt vanzelf. Verdacht zaakje. Aan de Hol- landsche grens bij Rolduc werden acht personen, onder leidin'g van een in Duit- sche inbrekerskringen goed bekend staand persoon, aangehouden door de militaire politie, daar ze niet voorzien waren van behoorlijke papieren. Z.ij zeiden, dat ze door agenten waren aarigeworven voor de mijnen in Belgisch Limburg. De po litie uit het aangrenzende Herzogenlrath werd verwittigd en twee politie-beambten onderzochten grondig het bosch bij Rol duc. Resultaat: twee werfagenten konden worden aangehouden. Ze werden' in ver zekerde bewaring gehouden, daar de po litie veronderstelt, dat de Duitschers niet voor de Belgische mijnen, maar voor het Vreemdelingenlegioen bestemd waren- Het onderzoek wordt voortgezet. Hard aangekomen. Toen Woensdagavond het dochtertje van M. te Bennekom zat te naaien wilde ze de schaar op de tafel gooien, doch raakte daarmee per ongeluk haar 7-jarig broer tje tegen het hoofd. Hoewel men aan vankelijk meende dat het niets beteekeri- de, verloor het kind weldra het bewust zijn. Inmiddels ingeroepen' geneeskundige hulp bevond de toestand hoogst ernstig, zoodat directe overbrenging naar het Dia- conessenhuis te Arnhem nioodig was. Over de Roode Kuikengeesel. Waterbuik jes der Konijnen. Kippen Wolkenkrabbers en Karnemelk. Wij kennen nu de oorzaak der cocci- diosis der kuikens en meteen die van de buikwaterzucht der konijnen. Ik wil deze ziekte, daar zij nog al veel voor komt, even van meer nabij bekijken. Bij de kuikens leven en verwoesten de parasieten voornamelijk het darmkanaal, bij de konijnen zjjn de parasieten in den lever gehuisvest en wel meestal in de galgangen. Er wordt wel opgegeven dat in Duitschland ongèveer 85 pet. der konijnen besmet is. Vooral in landen zooals Duitschland, Frankrijk en België waar de konijnenhouderij een echte volksbezigheid is, zoowel uit liefhebberij als om nut (vleesch en pels) kan een dergelijke ziekte zeer schadelijk zijn. Ook in ons land neemt de konijnenhouderij in den laatsten tijd vooral met het oog op pelzen snel toe. De besmetting der konijntjes (meestal jonge) en ook wel van h&zen, vindt plaats doordat zij de parasieten in den vorm van oocysten met vervuild of nat voer opnemen. Men schrijft daarom de ziekte vaak toe aan het voeren van nat voer, doch dit is onjuist. Het zit niet in het natte voer doch in de parasieten die zich op het natte voer bevinden. Zoo dra de sporozoiten ïn den darm vrij komen, blijven ze niet, zooals bij kuikens, in den darm, doch ze trekken door de uilvoerbuis der galblaas naar de lever en vermeerderen zich nu hier in de wan den der galgangen, waar de gal afgeschei den wordt. Men krijgt dus vernietiging van den wand der galgangen en tevens ontsteking en bindweefselwoekering. De oocysten die door de parasieten gevormd worden, verlaten weer door middel van de gal en de mest het lichaam en besmet ten de geheele omgeving. Verschijnselen. De voornaamste verschijnselen zijn: voedingsstoornissen, vermagering, zwakte, gebrek aan eetlust, meesters en gemeentebesturen in onze pro vincie, die zich hebben laten bangmaken door denzelfden boeman als in Arnemuiden op den Raad werd losgelaten. Zij weten nu beter. Ik beschik niet over gegevens in deze kwestie, maar ik geloof, dat er nog ver schillende gemeenten in onze provincie zgn, waar de café's des Zondags niet zgn gesloten, terwijl toch voor openstelling moeilijk rede nen van dringende noodzaak zijn aan te voe ren. Hier is voor Raadsleden, die mee willen helpen aan de bevordering der Zondagsrust, aan vermindering van het drankgebruik en aan beveiliging der rijpere jeugd tegen het alcoholgevaar, een mooie taakl Er is nog een kwaad, dat wel zeer bij zonder de aandacht onzer burgemeesters en Raadsleden hebben mag. Men heeft mg laatst verteld, dat er ook in onze omgeving steeds meer wordt ge danst. Soms stïekum door jongelui, terwijl 'de ouders er niets van weten, soms ook (omdat de jongens en meisjes het zoo on schuldig voorstellen) met medeweten van vader en moeder. Ook hoorde ik laatst, dat in Goes en Zie- rikzee zooveel aan dansen gedaan wordt door jongelui van de dorpen, ook alweer met of zonder toestemming dor ouders. In Walche ren sehijnt het danskwaad onder de platte- vocht afzetting in den buik. Dit verschijn sel valt natuurlek van de buitenwereld het duidelijkste op. De buik der konijn tjes kan geweldig opzwellen en .door de vermagering van het lichaam is het net of de diertjes hoe langer hoe grooter worden, naarmate de buik meer opzwelt. Er kan ook geelzucht optreden en in het laatste stadium ziet men hevige diarrhe. Ook treedt neuscatarh op, waardoor dus de neus vochtig wordt, tenslotte krijgen de diertjes krampen of worden verlamd. Soms sterven ze plotseling. Bij jonge ko nijntjes duurt de ziekte meestal twee tot drie maanden en soms sterft een geheele konijnenfokkerij er door uit. L ij k o p e n i n g. In de lever vindt men witgele puntjes ter groote van een spel- deknop tot zelfs een hazelnoot toe. De inhoud dezer .kleine abcesjes is room- of kaasachtig, en als men er een klein puntje van onder een microscoop bekijkt, ziet men dat het krioelt van coccidien. Aan behandeling valt niet te den ken, men kan met de geneesmiddelen toch niet de lever bereiken en lpn dus niets uitrichten. Men kan alleen de ziekte voorkomen door te zorgen, dat de ko nijntjes met het voer geen smetstof naar binnen krijgen. De uiterste zindelijkheid is dus noodig. In België en Frankrijk waar ik jaarlijks de groote internationale tentoonstellingen bezoek, vindt men op deze tentoonstel lingen groote afdeelingetn aan de konijnen houderij gewijd. In dit opzicht zijn wij in ons land nog geweldig ver achter en wordt op de groote tentoonstellingen, ook al ziet men er ko nijnen, de hokkenbouw, voedermethodes enz. totaal genegeerd. In Parijs zag ik dit jaaT dat men voor de moderne konijnenhokken meer en meer het hout door eternietplaten vervangt. Ik zag groote hokken voor een twintigtal konijnen 'in tjd van enkele minuten op bouwen uit vakjes van eterniet die in vooraf gereedgemaakte 'latten met spon ningen geschoven werden, net als meubel makers achterwanden van kasten enz. op bouwen. De vloeren dezer moderne hok ken zijn meestal van gaas en worden niet met stroo bedekt. De konijnen schij nen gauw aan dezen gaasbodem te wen nen. Alleen 'in een hoek van het hokje is een zitplank waar de dieren van tijd tot tijd op gaan zitten. Terzijde bevinden zich de ruiven waarin het groenvoer of hooi gelegd wordt. Ejr mag natuurlijk geen sprake van zijn, dat groenvoer op den bodem terecht komt, waar het door de mest besmet zou kunnen worden. Onder den gaas-bodem bevindt zich een soort schuiflade van gevalvaniseerd ijzer. Deze lade is gevuld met een laag turf molm ter hoogte van eenige centimeters. Alle urine trekt dus direct in de turfmolm en daar turfmolm een enorm opslorpings vermogen heeft, en sterk stankwerend werkt, heeft men in een dergelijk ko nijnenhok niet de minste last van de zoo beruchte konjnenstank. Daar de mest di rect door den gazen bodem naar beneden valt, is dus ook besmetting van den bodem zeer gering. Bovendien ligt ook de bodem Jos en kan men ^deze er zeer gemakke lijk uitschuiven en ontsmetten. Op deze manier nu slaagt men er in de konij nenhouderij uit te breiden en coccidiosis te vermijden. Op het groote gevaar der smetstof dragers heb ik al gewezen. Zoowel kip pen als konijnen kunnen als zij licht aangetast zijn, genezen. De smetstof gaat dan echter niet uit het lichaam doch blijft er in en de dieren raken met de mest steeds smetstof kwijt. Vandaar dus dat het hoogst gevaarlijk is kuikens op terrein te laten loopen waar kippen ge weest zijn. Teneinde de terreinbesmetting op te heffen maakt de pluimveehouderij van een tweetal methodes gebruik. 1. De kuikenrennen worden telkens diep omgespit en bezaaid met snelgroeiende planten, kool enz. Deze reinigen als het ware den bodem, verbruiken de organi sche stoffen en als het gewas geoogst ia, kan men er het volgend jaar weer kuikens op zetten. 2- Dit is de nieuwere Amerikaansch- Canadeesche methode. Deze werkt al heel revolutionair en ik kom daarop nog wel terug. Deze methode komt er eigenlijk op neer dat men de kuikens geheel bin nenshuis opfokt. Dit heeft talrijke voordeelen, waarvan landsbevolking nog niet zoo doorgedrongen te zijn. Ik schreef daar: danskwaad. Maar is het werkelijk een kwaad? Is het niet veeleer een onschuldig vermaak Laat ik daarop mogen antwoorden, dat dezer dagen aan den burgemeester vau Haar lem een adres is gezonden door de federatie van Jeugdwerk-besturen om het "dansen te beperken. Die federatie omvat vereenigingen van allerlei richting: vrijzinnig-democraten, Padvinders, Roomsch-Katholieken en soc.-de- mocraten. Dus het waren hier geen kerke raden of Christelijke vereenigingen, die met een adres kwamen, maar veeleer vogels van diverse pluimage. En aan dit adres van dit gemengd gezel schap ontleen ik het volgende „In het meerendeel der openbare dansge legenheden komen geregeld dezelfde vaste be zoekers samen, daar vindt men samenrottin gen van ongunstige jongeren, die niet alleen voor zichzelven ,niet alleen voor de gemeen schap, maar ook voor de andere bezoekers en bezoeksters der dansgelegenheid ernstige gevaren scheppen. Kweekplaats voor misdaaden prostitutie is het mee rendeel der openbare dancings tot een sociaal gevaar geworden. Niet alleen door de financiëele eischen, die het geregeld bezoeken dezer inrichtingen stelt, maar bovenal door de sfeer, die er heerschb er een is dat men de besmetting voor komt. De Canadees redeneert aldus: In mijn kuikenhuis kan ik de vloer desnoods iederen dag grondig ontsmetten en dat kan ik met den grond buiten niet. Hoe moeilijk grond-ontsmetting is zag ik op Prince Edward Island aan de kust van Canada. Men heeft daar ongeveer ÏOOO zil vervos-fokkerijen en net als bij de kippen heeft men daar allerlei misère met ziek ten. Er is een ziekte van de punt van den staart, waardoor de vos vrijwel waar deloos wordt .Om nu den grond te ont smetten gebruikt men groote steekvlam men, ongeveer viermaal zoo groot als een vlam waar de schilders de verf mee afbranden. Op die manier wordt de grond uitgegloeid. Men behoeft echter niet te vragen wat dat kost aan benzine en ar beidsloon. Vandaar dat men meer en meer de kuikens binnenshuis gaat op fokken. Dit kan alleen als men er met het voer op rekent (zeer vitaminerijk), en met de ramen (geen glas, dat ultraviolette stralen tegenhoudt). Zoo ziet men in Ame rika tegenwoordig kippen-huizen soms van vijf verdiepingen, dus geweldige ge bouwen. Boneden in den kelder staan de broed machines, gelijkvloers zitten de kuikens, daarboven de jonge hennen, en op den: zolder de fourage-magazijnen. Door trech ters en buizen verdeelt men het voer snel over de verschillende verdiepingen en eveneens kan men het geheele gebouw snel reinigen 'door het vuil in trechters te vegen die op buizen aan den bui tenwand uitkomen en alles ineens gelei den in wagentjes die beneden op rails langs het gebouw loopen. Van kippen- wolkenkrabbers gesproken Zooals gezegd, melkzuur doodt de coo- cidien. Melkzuur vormt zich in den darm uit melksuiker, dus wil 'men onder een koppel kuikens de coccidiosis tegengaan', dan geeft men de kuikens karnemelk te drinken en mengt het meelvoer met melk poeder dat veel goedkooper is dan karne melkpoeder. Karnemelkpoeder kost onge veer f60 de 100 k.g. en ondermelkpoeder ongeveer f31 DrTeHennepe. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door abonné's worden ingezonden. Postzegel voor antwoord insluiten. Enkele recepten. Aarbeienbowl. Een bordvol gave, rijpe aardbeien worden in een bowlterrine gelegd en laagsgewijze bestrooid met een pond suiker. Men overgiet ze met een kopjo vol koud water, schudt de terrine af en toe voorzichtig heen en weer, opdat do suiker zich goed met de aardbeien kan vermengen, laat alles dan minstens een een uur of zes rustig staan, goed toe gedekt en giet er dani.,3 h 4 flesschen kouden Rijnwijn 'bijt. Alcoholvrijepunch. Een liter war ter, een pond suiker; drie geraspte sinaas appelschillen. Voeg deze ingrediënten bij elkaar en laat ze vijf minuten koken. Dan afkoelen en 'tsap van ges sinaas appelen bijvoegen. Aanlengen met spuit- water en met wat ijs serveeren. Eierkoekjes. 250 gr. (Va pd-)imeel, 260 gr. suiker, 6 eieren, geraspte schil van één citroen. Eieren en suiker worden zóólang ge roerd tot ze flink wit zijn. Dan voegt men langzaam het meel en de geraspte citroenschil toe. Een bakplaat wordt flink met boter besmeerd; daarop legt men met een koffielepel stukjes deeg op eeni- gen afstand van elkaar en laat de koekjes lichtbruin bakken. Neurenberger peperkoek. Be- noodigd: 150 gr. (11/2 ons) tarwemeel, 150 gram roggemeel, 150 gram honinig, 1 ci troen, wat foelie, peper, zout, boter en wit van een ei. Bereiding: Kneed het meel, de honing, de foelie, peper en zout tot een deeg. Rasp de citroenschil en meng dit door het deeg. Rol de massa uit op eeu plank tot een dikte van onge veer 4 c.M. Breng den lap over op eeni met boter bestreken bakblik, bestrijk den bovenkant met geklopt eiwit en schuif het blik den oven in, die vrij heet moet zijn. Heeft de koek een mooie, donkerbruine kleur aangenomen, dau is hij gaar. (VI- Crt.) ^1—i Deze gevaren bestaan gelijkelijk in de in richtingen, waar de bezoekers behooren tot de meest welgestelde groep der bevolking, als in de inrichtingen, waar de minder draag krachtige bevolkingsgroep tot de bezoekers behoort." Dat is niet mis. „De openbare dancing een kweekplaats voor misdaad en prostitutie." Het wordt gezegd door menschen, die het weten kunnen. Door een federatie van jeugdwerkbesturen. Is het wonder, dat wg van de danszaal gruwen De tegenwoordige danswoede is een ont zettend groot kwaad onder de zon. Ge moet het maar eens vragen aan de leiders der plaatselijke Middernachtzendingvereenigingen. In hun journaal, kunnen zg de laatste jaren een nieuwe bladzijde toevoegen, aan het hoofd waarvan zou kunnen staan: „Van de dancing naar de prostitutie". Nu krijgt men met verbodsbepalingen, enz. het kwaad niet weg. Het schuilt diep in het hart van den zondigen mensch. Doch een teugel kan mogelijk worden aangelegd. En in dat opzicht hebben onze Gemeente besturen een taak. Vooral die van steden als ik daar straks noemde: Middelburg, Vlis singen, Goes, Zierikzee, enz. Er is in Zeeland op 't gebied der be strijding van kermis, dans en drank nog heel wat te doen, LUGTQIU

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6