No. 230 Zaterdag 30 Juni 1928 42e Jaargang Hendrlkse H Co's Bank EERSTE BLAD. BEEST IJ EFFECTEN? Alle Bank-, [Effecten- en Assuranflezaken buitenland. Binnenland, Belangrijkste Nieuws, Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. CALVINISME EN KAPITALISME. 'EN Beestenmarkt 8 - GOES - Telefoon 249 (2 lijnen). Spaarbank a 4 pCf. rentevergoeding. BANK VOOR ZEELAND SPAARBOEKJES Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. I. In het mooie boek waarmede Mr Ger- brandy onze sociale literatuur heeft ver rijkt, is ook een hoofdstuk gewijd aan het onderwerp hierboven genoemd. Er wordt soms tusschen Calvinisme en kapitalisme een nauw verband gelegd. Er zijn er, die onze huidige maatschappij beschouwen als het product der Calvi nistische zede. Het loont daarom wel de moeite een oogenblik naar een zoo bevoegd beoor deel aar als Mr Gerbrandy is, een oogen blik te luisteren. Dat enkele schrijvers tot, een zeer nauw verband tusschen kapitaal en Calvinisme gekomen zijn, acht Mr G., gezien de histo rie, niet geheel onbegrijpelijk. Historisch staat vast, dat vooral in Frankrijk het optreden van Calvijn een machtigen invloed heeft geoefend. Toen in 1685 het edikt van Nantes herroe pen werd zijn duizenden arbeidzame, be kwame industriealen uit Frankrijk uitge weken. Meer dan een half millioen in woners emigreerde nalar den vreemde, maar zij namen met zich hun geestelijke en zedelijke energie, hun opvattingen van burgerlijke vrijheid, hun industrieel ver mogen en zij verbreidden hun geeste lijke beschaving in de landen, waar zij met open armen werden ontvangen. Zoo heeft men in Engeland 70.000 koop lieden en industrieelen van Gereformeer de belijdenis geteld, die na de herroe ping van het edikt van Nantes daarheen waren gevlucht. Een geheele industrie is in Engeland door uitgeweken Hugenoten gesticht. En nu is het juist dit land geweest waar de schrijnende euvelen der kapitalistische maatschappij zich het eerst hebben ver toond, het diepst hebben ingevreten en de gemoederen het diepst hebben be roerd. Gansch en al onbegrijpelijk is 't dus niet, zegt Mr G., dat enkele schrijvers, wanneer zij althans van de geschiedenis oppervlakkig kennis namen, tusschen Cal vinisme en kapitalisme (dit laatste in slechten zin verstaan) een al te nauw verband legden. In werkelijkheid bestaat dit nauwe ver band echter niet. Immers, „toen het ka pitalisme in Engeland zijn met duizenden slachtoffers vergezelden zegetocht aanving en voleinde, was helaas in Engeland het Calvinisme van zijn kracht en invloed beroofd en de geestelijke leiding des volks, de leiding vooral op sociaal-economisch gebied, goeddeels in handen geraakt van hen die met volle overtuiging zich aan het radicale individualisme hadden over gegeven". Van veel meer belang echter is in dit verband, dat het wezen van het Calvi nisme allerminst in overeenstemming, veeleer in flagranten strijd is met die eigenaardige trekken der kapitalistische samenleving, welke niet ten onrechte de aanvalspunten van de socialisten tegen de bestaande orde hebben gevormd. Bij de bespreking van dit punt wordt er door den schrijver op gewezen, dat niet juist is de voorstelling dat het kapita lisme zulk een abnormale vorm van voort brenging zou zijn, dat aan dien vorm allo jammer op sociaal-economisch gebied geweten mag worden, welke beschouwing er tevens toe leidt de socialisatie, bet brengen der productiemiddelen aan de gemeenschap, als panacee van al dien jammer te aanvaarden. s steil 11 een °PP6rT^a'c^§ei voor" „Achter heel onze voortbrenging en achter heel onze samenleving schuilt een historisch groeiproces van eeuwen, dat met en door de verdorvenheid van ons menschengeslacht, telkens tot gruwelijke 'enatureermg leidt, maar dat om Chris- i_,--u^ ^oor bestel een levens ki ».cntige en gezonde kern bevat, die re- xormeering immer mogelijk maakt." JJe schrijver wijst er vervolgens op', dat er een ontwikkelingstendenz vooral in de 19e eeuw tot openbaring is gekomen, die met het wezen van het Calvinisme m onverzoenlijker! strijd is. Daar is vooreerst het anti-sociale, het Kamachtige, dat ook onze tegenwoordige voortbrenging nog aankleeft dat voor al in den ontwikkelingstijd van het kapi talisme met ongemeene schrijning aan ■den dag trad. Verder is er het euvel waarop Dr Kuy- per in 1891 reeds de aandacht vestigde: het alles afmeten naar geld. „Wat iets in geld waard was, dat was beslissend; er heeft een mammonistische draad door ons gemeenschapsleven geloopen, waar door eischen van menschelijkheid zijn verwaarloosd, schatten van schoonheid, monumenten van de natuur, historische waarden van eeuwen zijn opgeofferd, om dat ze bij het streven van het geslacht der 19e eeuw geen voldoende plaats van waarde meer hadden in het gedachten- leven der menschen." En dan is er nog het geweldig machts overwicht van de zeer weinigen. „Men realiseere zich toch, zegt Mr G., hoe in de moderne samenleving, vooral in de 19e eeuw, is gegroeid een machts positie van grootindustrieelen en groot handelaren, die een economische en gees telijke diktatuur mogelijk maakt, welke niet, als in vroeger dagen, gedekt en min of meer gerechtvaardigd wordt door een tegenwicht van publieke en alge meen erkende plichten." Mr Gerbrandy eindigt dit gedeelte van zijn betoog, met er op te wijzen, dat het wezen van het Calvinisme strijdt met de eenzijdige ontwikkelingstendens, die vooral in de 19e eeuw, in de maatschap- pj tot openbaring is gekomen. En wanneer men dan zegt hij, het Calvinisme voor de voeten werpt „dat het door zijn losmaking van de banden waar in het Middeneeuwsch Katholicisme han del en bedrijf nog had gebonden, door zijn renteleer, door zijn spaarzin, door zijn verheffing van allen arbeid tot princi pieel dezelfde waardij, den weg baande tot uitbuiting, dan past maar één ant woord en één houding: die dat zegt be grijpt het Calvinisme niet." Dit wordt nader aangetoond. Friesch Dagblad. Het „Friesch Dagblad", ons anti-revo lutionaire orgaan in Friesland, herdenkt op 1 Juli zijn 25-jarig bestaan. Van een grootsche feestviering als on langs in Rotterdam, kan hier g.een sprake zijn. Daar zijn de omstandigheden niet naar. Zeker, er is reden om té gedenken en vooral ook om te danken, maar voor uitbundige feestvreugde is vhier geen plaats. f Men spreekt vaak van dé „stoere Frie zen", die van geen schipperen weten, die de voren Hiep en recht weten te trekken en die met beslistheid partij kie zen, vóór of tegen. En wij erkennen gaarne, dat deze eigen schappen bij de Friezen worden gevonden. Er is meer dan in andere streken beslist heid en beginselvastheid, een krachtig partijkiezen, zoowel naar links als haar rechts. - 1 j „Middenmenschen" tvallen daar niet in den smaak. De Friezen hebben mooie eigenschap pen. Dat is gebleken op hef gebied van de kerk en de school, en de staatkunde. Maar ten opzichte van de pers is- daf niet altijd gebleken. Op dat gebied is er in 'Christelijke krin gen altijd teveel slapheid geweest. Ter wijl geofferd werd en gestreden voor'Êerfc en school, liet men He Christelijke pers teveel aan haar lot over. Tnplafits dat men het eigen blad las en het steunde door abonnement en advertentiën, had men zijn liefde verpand aan de „Leeuwar der" aan „Hepkema" en hoe de z g. neu trale bladen nog meer mpgen heet en. In Hezen prijzen wij de Friezen niet. Maar aan den anderen kant stemt het ook temeeT tot dankbaarheid en blijd schap, dat er toch altijd noig geweest is een kern, die de groote beteekenis van een eigen dagblad heeft ingezien ietn die ondanks alles heeft doorgezet en vast gehouden en volgehouden, toen alles scheen tegen te loopen. En nu is de eerste kwart-eeuw achter den rug en tegelijkertijd naar het zich laat aanzien ook het tijidperk van zorg en moeite. Er begint ontwakïnjg te komen. De har ten beginnen warmer te kloppen en alles wijst er op, dat voor ons Friesche or gaan betere dagen zullen aanbreken. Aan onze jubileerende collega onze har telijke gelukwenschen. Worde het „Friesch Dagblad" in staat gesteld nog lang en veel te arbeiden voor de verbreiding van de A. R. beginselen, Gods Naam ter ©ere en tot heil van land en volk. "PrtjTjÓ m60Apoïfcuen Drogutaa De debatten in de Franscfie Kamer. Gisteren heeft Poincaré wederom een groote rede uitgesproken, over de alge- meene politiek van het kabinet. De Kamer bleek sterk onder den indruk Van de rede, vooral van de verklaring van Poincaré, dat hij van de meerderheid der Kamer niet slechts een schoorvoe tend-gegeven eenvoudig votum van ver trouwen verwachtte, doch volledige in stemming met het regeeringsprogram. De Kamer nam dan ook met 455126 stemmen een votum van vertrouwen aan, waarbij goedkeuring wordt gehecht aan de verklaringen der regeering. Ontstemming in Noorwegen tegen Nobi'e. In Noorwegen maakt men zich ernstig ongerust over het lot van Amundsen en met het uitblijven van berichten omtrent het vliegtuig „Batbam", neemt de verbit tering tegen Nobile toe. De bladen wij zen ex op, dat de poolvlucht van Nobile reeds vele slachtoffers gemaakt heeft en waarschijnlijk nog meer menschenlevens zal kosten. De staking te Antwerpen. Aan de kaden en in' de dokken te Ant werpen blijft de toestand ongewijzigd. Op een vijftigtal schepen wordt gewerkt door enkele werkwilligen, door cle bemanning of door gelegenheidsdokkers. De schepen verlaten de een na de ander de haven en zij die op weg zijn, krijgen! bevel om zich naar een andere haven te begeven. De Red Star Line „Pennl'anld" heeft zijn passagiers en hun reisgoed aan wal gezet en zal nu naar Southampton! varen, pm daar gelost te worden. Velen vragen zich 'af, of de stakinig der havenarbeiders de graanvoorzieninlg van het land niet in gevaar zou kunnen brengen. Uit van officieele zijde verstrekte mededeelingen blijkt, dat zestien van de negentien stadsgraanelevators werken. Daar ieder van die toestellen per dag duizend ton graan verwerkt en 3600 ton per dag voldoende is om in de graanbe- voorrading der bevolking te voorzien1, dreigt van dien kant geen gevaar. De Landru van Marseille. Uit Marseille wordt g,eme'.d, dat de po litie heeft vastgesteld dat Jerome Prat minstens vijftien slachtoffers heeft ge maakt. Tot nu toe is Prat nog niet opgespoord. De politie heeft in een der villa's van Frat vijfhonderd brieven gevonden' op hu welijksadvertenties, die Pra.t in de plaat selijke bladen had geplaatst. Korte berichten. De echtgenoot© van majoor Von Hindenburg heeft het leven geschonken aan een zoon. Deze is het eerste klein kind van den Rijkspresident dat dein naam von Hindenburg draagt. Het geschil tusschen de Weensohe dokters en de staatsziekenfondsen is bij gelegd. De artsen hebben hun „werksta king" opgeheven. v De Mini ster van Buitenland- s che zaken, De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr Mr Bealaerts van Blokland, heeft zich gisterenavond met verlof eein maand bui tenslands begeven. Burgemeester De M uralt. Uit Borculo wordt gemeld, dat de burg©- meester van die gemeente, jhr ir R. L. de Muralt, lid der Eerste Kamer, aan den raad heeft meegedeeld, dat hij het voornemen heeft binnenkort zijn ambt Van burgemeester neer te leggen. GOES Houders van worden verzocht de boekjes ter bijschrijving der rente te willen inleveren. Het invoerrecht op klompen. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsvoorstel tot zoodanige wijziging der Tariefwet, dat ten aanzien van de heffing van invoer recht op klompen, dit gelijk wordt gesteld' met schoenen, laarzen en klompschaenen. Verschillende leden - brachten de wijze van tot standkoming van dit wetsvoor stel in de Tweede Kamer ter sprake, wel ke zij allerminst konden toejuichen. Zij wezen er op, dat de Eerste Kamer thans te beslissen heeft over een geheel ander .voorstel, dan hetgeen He heeren Ftes- kens en Smeenk bij de- Tweede Kamer hebben ingediend. Het amendement van dr de Visser c.s. heeft de strekking daar van geheel veranderd. De voorstellers hadden het ontwerp behoorem in. te trek ken in plaats van het amendement over te nemen. Een der leden vroeg zich af, of de amendeering van het oorspronkelijk© voor stel niet zou zijn ingegeven door de zucf/ om de verbroken coalitie te heelen. Verscheidene leden hadden tegen den zakelijken inhoud van het wetsvoorstel overwegende bezwaren. Zij betoogden, dat men daarin tweeërlei doel kan zien, n.l. óf het treffen van een fiscalen maatregel, óf bescherming van een bepaalden tak van nijverheid. Wat het eerste betreft, achtten zij het van uiterst geringe betee- kenis en bet staat volgens hen wef_vast, dat wij hier te doen hebben met" een verkapten protectionistisehen maatregel, die om zijn gevolgen naar hun oordeel be slist moet worden afgewezen. Het artikel klompen is in 1924 bij de behandeling van de Tariefwet juist gebee-I onbelast gebleven, omdat men van het heffen van invoerrechten, ook wanneer het slechts als fiscale maatregel is bedoeld, in ©Ik geval een prijsverhooging verwachtte, die men toen wilde voorkomen, omdat 'klom pen vooral door de allerarmsten worden gedragen. Ook thans geldt dit -nog; vandaar daf deze leden zich verplicht achtten hiunne medewerking ten deze, niet te mogen vexleenen. Dat toch prijsverhooging: bet onafwijsbaar gevolg zal zijn, blijkt genoeg zaam uit de prijsstijging der schoenen na de aanneming van het z g. Schoenen- wetje. De schoenen .zijn sedert dien veel duurder geworden en kosten thans zeker de helft meer dan vóór den oorlog. Bovendien meenden de tegenstanders van dit wetsvoorstel, dat het nog de vraag is, of het doel, namelijk steun te verleenen aan de klompenindustrie, De BANK-ASSOCIAYIE, Karspoor GOES, geeft U gaarne adviezen inzake solide belegging, en verzilvert ai Uw coupons en dividenden. Buitenlandsche coupons worden tegen hooge koersen afgerekend. Bergt Uwe stukken op in een SAFE-LOKET van de BANK. ASSOhEATIE: dat doet U, vooral In Uw vacantietijd, gerust zijn. Binnenland. Voorloopig Verslag Eerste Kamer over het Klompenwetje. De brand te Doetinchexn. Buitenland. De Fransche Kamer keurt het beleid van Poincaré goed. Ontstemming in Noorwegen) fegen No bile. De toestand te Antwerpen. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN DR. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER. ZIEKTE. Middelburgschestr.Pl7, Sehevenlngen. door dezen maatregel' wel zou worden bereikt. Ook is daarvan geen werkverrui ming te verwachten, daar slechts een betrekkelijk gering aantal personen werk zaam is bij de klompenindustrie, terwijl voorts vaststaat, dat werkvermindering ia andere opzichten, .onafwendbaar het ge volg zou zijn. Andere leden verklaarden huh'ne in genomenheid, zoowel met de indien'inlg van het voorstel als met de aanneming daarvan, na de reeds besproken amenf* deering. Zij achtten den voorgesteldenl maatregel billijk, aangezien die strekt om door een beffing van 8 pet. het verschil tusschen de lagere buitenlandsche en' de hoogero Nederlanxlsche loonen op te hef fen. i Dat de schoenen nu duurder zijn dan vóór den oorlog, is niet het gevolg vaü het Schoenenwetje, doch heeft geheel an dere oorzaken'. I Bovendien verkeert de klompenindu strie door de buitenlandsche concurrentie voornamelijk van Bielgië in een) noodtoestand. Dit opn'emebi der klompen in de Tariefwet zal tengevolge hebben dat de werkloosheid in dezen tak van nijverheid ongetwijfeld eenigermate zal worden getemperd. Dit is een klein offer alleszins waard en oordeelt men daar anders over, dan moet men er toe komen uit de opbrengst der belastingen te put ten ter ondersteuning van de werkloozen, hetgeen zeker nog minder aanbeveling zou verdienen. Vijssingen. B. en W. van Vli^singen leg gen aan den raad een verzoek over van den ontvanger der Registratie en Domei nen te Middelburg om een gedeelte van den aanslag van den Staat, departement Marine, in de straatbelasting voor 1928 te vernietigen. Adressant meent namelijk, dat voor een schuur op het luchtvaart terrein geen belasting verschuldigd is. Burg. en Weth. achten den daarvoor aan- gevoerden grond niejt juist, omdat de verordening ook spreekt van gebouwde eigendommen, in de onmiddellijke nabijt- heid van openbare land- of waterwegen gelegen. Waar deze schuur echter op 180 M. afstand van den weg ligt, stellen Burg. en Weth. toch voor d© belasting te verminderen met fl.20, zijnde 3 pet. der belastbare opbrengst van f40 en den aanslag nader te bepalen op f9.70. Na met den ontvanger der registratie te Middelburg gevoerde langdurige onder handelingen stellen B. en W. voor het strand nabij het Grand-Hotel opnieuw van den Staat te huren en weer tegen f 150 per jaar. Overeenkomstig het verzoek der Wo- ningbouwvereeniging „Goed Wonen" stel len Burg. en 'Weth. voor in eigendom, be heer en onderhoud over te nemen de, straten en de rioleering in haar woning complex gelegen ten Noorden van den Singelweg. Voorgesteld wordt aan B. J. N. Schmel- zer q.q. te verkoopen 125 M2. bouwgrond aan de Lannoystraat voor totaal f 1732.50. Teneinde de beplanting op het terrein van het voormalige fort de Nolle in 1929 te kunnen voortzetten, stellen Burg. en Weth. voor ingaande 25 Nov. a.s. de pacht op te zeggen van een terrein, groot 14820 M2., dat in pacht is bij J. van Peenen voor f315 per jaar. Daar reeds geruimen tijd de behoefte wordt gevoeld aan een laboratorium in de ziekenafdeeling van het Gasthuis stel len Burg. en Weth. voor aan het Collega

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1