DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Zeeuwsche Stemmen Uit de Provincie. FEUILLETON VAN HOOGER ORDE. VAN MAANDAG 25 JUNI 1928. No. 225. Belangrijke cijfers. In het voor eenige weken terug ver schenen „Verslag van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling over het jaar%1926" blijkt, dat het ledental voor de werkloozenkassen van gesubsidieerde vereenigingen is geste gen van 277.000 in 1925 op 289.000 in 1926. Deze arbeiders hebben aan contributie voor deze verzekering betaald het kolos sale bedrag van f 3.400.000. De ontvang sten bedroegen de subsidie van de Re geering is 100 pet. totaal zeven mil- lioen gulden. Aan steun voor de werklooze leden der kassen is in 1926 uitgekeerd een bedrag van f 5.215.977,25, dat is ruim f 162.000 meer dan in 1925. Gemiddeld werd in 1926 f 18.45 en in 1925 f 18.36 per ver zekerde uitgekeerd. Wat een rijken zegen zegt de Amster dammer, heeft deze verzekering ge bracht in de gezinnen van hen, die getrof - fen door werkloosheid, 'het standpunt huldigen: Werkloosheidsverzekering, so ciale voorzorg gaat boven eiken vorm van steun verleening. De omvangrijke arbeid, die de vakver- eenigingen tot dusverre tegen zeer matige vergoeding der administratiekosten heb ben verricht ter leniging van den nood van het door werkloosheid getroffen deel onzer bevolking, mag zeker wel meer wor den gewaardeerd. Medio Juni 1928. Een bekend letterkundige schreef een dezer dagen in een onzer tijdschriften het volgende rake woord: „Allen, die op welke wijze dan ook, beleving of bevor dering van een geestelijke waarde voor staan, zien met ontsteltenis, dat het gees telijke meer dan ooit verdrongen wordt door of dienstbaar gemaakt aan de ma terie". Wie dat gezegd heeft? Och wat doet het er toe? Geeft u liever rekenschap van wat er gezegd wordt. Eln dat nog wel door iemand, die zich zeker niet wil rekenen tot de orthodoxe Christenheid. Let op, er is ontsteltenis over den hang naar- het stoffelijke, de verwaarloozing van het geestelijke. Misschien is er on zerzijds al lang niet meer ontsteltenis over toenemend kleingeloof en ongeloof, oppervlakkigheid en wereldgelijkvormig heid, en moeten wij in een eerlijk oogen- blik tot de erkentenis komen, dat ook dezerzijds de schuld al zoo groot gewor den is, dat we de verflauwing der gren zen niet eens meer bemerken. Het klassieke woord over „brood en spelen" wordt nog wel eens bij wijze van geestigheid geplaatst, óók om in luch tig gesprek er aan te herinneren, dat 't vroeger ook al zoo geweest is met het volksbederf, maar wordt er nog wel ernst gemaakt met het nog meer klassieke, ja gewijde woord van 1 Oor. 10:7, waar de gebiedende eisch ons voorgehouden wordt om geen afgodendienaars te worden, le vende om te eten, te drinken en te spe len? O, die Olympiade! Van alle zijden ko men de stemmen van vermaan en pro test, en terecht, want wat in pnze hoofd stad geboden wordt geeft er alle aan leiding toe, door weinig verheffende spel- manieren, om niet te spreken van de dwaze wijze waarop het publiek soms z'n belangstelling in die dingen aan den dag legt. Maar de gebreken der Olympiade zjjn in den grond der zaak de fouten welke ons geheele volksleven aankleven. De Olympische spelen passen in zoover geheel in het kader van onzen tijd. Ze zijn uitingen van den tijdgeest. In verband met het werk van de Young Men's Christian Association is de zer dagen met klem gewaarschuwd tegen of althans bij wijze van noodkreet gewe zen op het menigte-systeem, in zoover men kan onderscheiden tusschen een me nigte als een verzameling van indivi duen zonder meer en een massa als een min of meer homogene verzameling van individuen. Dat probleem van de massa wordt dan een gevolg geacht van de indu- strialiseering van de wereld, waarbij de menschheid in toenemende mate wordt genivelleerd. Inderdaad is het zoo. Wie zijn oogen maar opendoet, ziet het klaar. En dat zijn niet enkel belangen van de groote steden, maar 'tgaat ook om ons plattelanders. De menschen worden „door het mo derne bedrijfsleven weggerukt van hof stede en dorp en neergeworpen en verza meld tot een wilden jacht rondom een nieuiw middelpunt", dat ergens, op een verborgen plaats al maar om productie roept. „Zoo ontstaat de massa, grauw en vormeloos". Een Duitsch schrijver heeft gesproken van een nieuw type van men schen, het type van den danser. Dat is dan de mensch, bij wien alle achtergrond, goed of kwaad, weg Ts. „De danser danst niet het leven en niet den dood, maar hij danst het leven weg. Hij is zonder hart. Volstrekt niet wreed, o neen, maar zonder hart. Daarom danst hij U ziet, waarde lezer, dat deze schrijver het al net zoo ziet als de letterkundige, in het begin van mijn brief bedoeld. Alles vermaterialiseert, er komt een apa thische levensbeschouwing en waar die hoogtij viert, is van een verlangen naar geestelijke waarden, een heimwee naar God en Zijn dienst niet veel meer merk baar. Meent niet, dat ik een al te donkere bril heb opgezet en mijn schets met zwartgal ligheid wil kleuren. Als we op de licht punten en x>p de lichtende verten gaan letten is er stof tot dankbaarheid te over kerken 'die te klein zijn, opge wekt Ghr. vereenigingsleven, stichting nieuwe kerkgebouwen en noem maar op inderdaad eenzijdigheid is ook hier geoordeeld, maar met dat al dreigt toch een groot deel van ons volk te ver vreemden van de Christelijke waarheden. Als we daarop wijzen is het niet om een theatrale verzuchting te doen slaken en dan weer jn te slapen, maar ten einde elkander te herinneren aan de roe ping welke wij als Christenen tegenover dit alles hebben te vervullen. Op elk terrein van het leven jnoet het gaan om de eere Gods en niet om eigen roem. In de Kerk mag niet de zucht naar heerschappij en het verlangen naar do vooraanzitting opkomen, doch moet de liefde van Christus ons dringen' tot brengen van offers der liefde. In het politieke leven moeten de handen en harten zuiver gemaakt of gehouden wor den van elke baantjesjagerij; in het maat schappelijke moet niet alleen pns eigen recht gezocht worden maar ook dat van onze naasten. Eln dan in het gezin moet de grond voor dat alles gelegd wor den. Straks als we met vacantie zijn en in het toerisme ontspanning zoeken moet alweer de glans van het eenig-goede beginsel uitstralen. In allen handel en wandel moet het richtsnoer van den Goddelijken eisch der gerechtigheid gevonden worden. Kortom, we moeten ons weer gaan bezinnen op een waarlijk beleven van .de beginselen, want een belijden met den mond, zonder dat het hart er deel aan heeft, zal ons nimmer, ook maar één stap verder bren gen. KEES VAN DEttt MEER. DE ELECTRIFICATIE. Naar wij met zekerlmi l vernomen, zal tegen de a.s. Statenvergadering den le ien een voorstel van Ged. Staten bereiken tot electrificatie van de Middengroep door stichting van een eigen centrale en tevens tot verleening van de noodige credieten om aanstonds met kracht te kunnen door werken. Werkloosheidsverzekering De gemeenten Cadzand en ?uidzande zijn toegetreden tot de regeling, vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917. Benoemd met ingang van 1 Juli a.s. tot telefoniste 2e klasse bij den Inter- localen dienst de leerling-telefoniste J. M. H. Lamers van het post en telegraafkan toor te Goes. De bevolking van Zeeland. De bevolking van Zeeland bestond op 31 December 1926 uit 105.153 mannen en 124.838 vrouwen, totaal 240.991. Op 31 December 1927 was dit 184.884 én 104.fi,9 samen 249.463. De totale getallen waren voor de ge meenten op Walcheren 66.244r in 1906 en 66.187 in 1927; voor die pp Zuid- fleveland 50.438 en 50.650; voor die op Noord-Beveland 7701 en 7576, voor die op Tholen en St. Philipsland 15.412 en 154)21 voor die op Schouwen en Duivaland 23640 en 23.476; voor die in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen 55518 en 55208 en voor die in West Zeeuwsch-Vlaanxieren 27.645 en 27.690. De brugwerken. Het'heiwerk voor de brugwerken te Tholen is nage noeg gereed. Woensdag zal alles afge- heid kunnen zijn. De put voor den hoofdpijler is thans geheel droog, zoodat er niets meer in den weg ligt om met het storten van de beton te kunnen beginnen. Ingesteld is een Commissie vanwege den Kring Hulst van den N. C. B. tot onderzoek naar de mogelijkheid van op richting van een strookarton- en een conservenfabriek in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Naar de „Z. K." verneemt heeft de heer J. G. V. M. Geimaerdt eervol ontslag aangevraagd als secretaris en ontvanger der gemeente Philippine. Athletiekwedstrrjden te Middelburg. Begunstigd door heerlijk zomerweer heeft de Athletiekvereeniging „E. M. M." te Middelburg Zaterdag op het Militair Sportterrein athletiekwedstrij- den gehouden, die in alle opzichten uit stekend ges'aagd zijn, al had het bezoek wel wat grooter kunnen zijn. Dank zij het vlugge afwerken en de goede rege'ing kon tegen 6 uur met de prijsuitdeeling worden aangevangen. Deelgenomen hadden leden van de ath letiekvereeniging E. M. M.; van de gym nastiekverenigingen Wilhelmina en Achil les te Middelburg; Quick, Goes; Volhar ding, Goes; V.I.O.S., 'tZand (Koudeker- ke); V.D.B., 's Gravenpolder, en U.D.I., Wolphaaitsdijk; verder van de zeemacht te Vlissingen en van de voetbalvereni ging Middelburg te Middelburg. Opgemerkt dient nog, dat het mini mum aantal punten bij de driekampen 3 was. De prijzen werden als volgt be haald: 100 M. hardloopen: 1ste pr. J. H. Koers, Wilhelmina, 11.8 sec.; 2de pr. J. Schipper, E.M.M., 12 sec. en 3de pr. A. Verhulst, E.M.M., 12.8 sec. 800 M. hardloopen: le C. Sinke, E.M.M., 2 m. 23 sec.; 2de P. Zuidweg, V.D.B., 2 m. 25.4 sec.; 3e L. v. d. Linde, U.D.L, 2 m. 25.6 sec. 1500 M. hardloopen: le C. Sinke, E.M.M., 4 m. 52.6 sec.; 2e J. Colman, E.M.M., 4 m. 55 sec.; 2e P. D. Blomaard, niet aangesloten, 4 m. 57 sec. Kogolstooten (71/4 K.G.): le J. J. Schip per, E.M.M., )10.73 M.; 2de J. H. Koers, Wilhelmina, 10.72 M.; 3de J. Douw v. d. Krap, Zeemacht, 10.53 M. Discuswerpen: le J. H. Koers, Wilhel mina, 33.90 M.; 2de J. J. Schipper, E.M.M., 29.76 M.; 3de M. B. Schipper, Volharding, 27.68 M. Speerwerpen: le J. J. Schipper, E.M.M., 39.19 M.; 2de J. Douw v. d. Krap, Zee macht, 35.60 M.; 3e A. de Jonge, V.I.O.S., 35.30 M. Polstokverspringen: le O. .Sinke, 0.M.M. 8.16 M.; 2e J. Kroes, Zeemacht 7-55 M-; 3e J. P. Schipper, Volharding 7.30 M. Hoogspringen met aanloop: le M. B. Schi »;.er, Volharding 1.65 M-; 2e A. van Miert, Zeemacht, 1.51 .1-; he S- J. Klom, e UDI, 1-50 M. Hinkstapsprong: le M. B. Schipper, Vol harding 11.59 M.; 2e J. H. Kroes, Wilhel mina 11.57 M.; 3e J. Pi. Schipper, Vol harding 11.06 M. Driekamp nieuwelingen: le A. Borket, Wilhelmina 6 p.; 2e A. de Jonge, Wil helmina 6 p.; 3e J. Colman, E.M.M. 11 p. Driekamp voetballers: le J. Schipper 4 p.; 2e S. Vader, 11 p.; 3e F. Dirkse 14 p. en A. S. Roth I8V2 P-> allen van V.Y.V. Middelburg. wist, John zou ook erg bezorgd wezen en dat alles voor niets, zoodat ik besloot het hem niet te vertellen. De eerste keer, dat ik Dr Jessop weer zag, vroeg ik hem naar het kind en hoor de, dat zij ergens heen gebracht was ik vergat haar, en de heel© zaak ging mij uit het geheugen. „Vader", zei ik, toen hij ophield met spreken, „vader?" „Wat is er, mijn zoon?" „Lk zou vanmiddag graag met u gaan naar de looierij." Hier hield Jael op, die druk bezig was de tafel achteruit te schuiven en de stoe len op de plaats te zetten, en was één en al verwondering. „AbelAbel Fletcher, de jongen is pas van bed hij is niet in staat „Stil vrouw!" was 't scherpe antwoord. „Dus, Phineas, je zijt werkelijk sterk ge noeg om uit te gaan?" „Als je me mee wilt nemen, vader". Hij scheen verheugd, zooals altijd ars ik de manier 1) van spreken van „de Vrienden" volgde, want ik was niet opge voed in het genootschap; dat was de laat ste wil van mijn moeder geweest en haar man kwam dien streng na. Te meer, zoo als men zei, omdat, tijdens haar leven, ze niet erg gelukkig te samen waren ge weest Maar hoe hjj ook voor haar was Driekamp dames: le mej. W- Bosman, 7 p.; 2e mej. N. Roth, 9 p. en' 3e mej. A. Maartense, allen van wilhelmina. Estafette over 4 maal 100 M. le ploeg Zeemacht, bestaande uit J. Kroes, L. Kleinman, R. Stuffen en J. W. v.d. Berg in 51.3 sec.; 2e ploeg Volharding, be staande uit K. Kooij, M. B- Schipper, J. P. Schipper en CL M. Schipper, in 61.4 sec.; 3e de ploeg van Wilhelmina, waarin wareix opgenomen G- Antheunisse, CL de Munck, J. A. van Offenbeek en J. II Koers, in 51.8 sec. De eereprijzen voor de best geplaatste leden van den Zeeuwschen Athletiekbond; le J. H. Koers met 4; 2e O- Sinke met 8 en 3e A. Verhulst met 11 punten. De voorz.-leider der vereeuiging, de heer J. v. d. Plasse, zeide alvorens hij de prijzen uitreikte, dank aan den Minister van Oorlog, die het terrein beschikbaar stelde, aan den garnizoenscommandant, die dit zeer bevorderde en vooral ook aan de juryleden en andere helpers. Spr. deel de mede, dat aan de estafette ro id Mid delburg op Zaterdag 21 Juli kannen deel nemen ploegen van 8; ge'loopen moeten worden de volgende afstanden: 200, 500, 800, 1200, -1200, 800, 500 en 200 M- Spr. wekte na de uitreiking op tot aansluiting der vereenigingen bij deu Zeeuwschen Athletiekbond en riep ten slotte allen een tot weerziens toe. De heer Koers bracht namens de deel nemers dank voor de goede regeling en zeide dat dit de eerste wedstrijden in Zee land waren waar hij aan meedeed, hij wenscht E-M-M. geluk met het succes daarmede. Middelburg. Typhus. Het, aantal ge vallen van paratyphus B alhier bedraagt thans 27 in 18 gezinnen. In verband daarmede adviseeren wij nogmaals drin gend de bekende voorschriften goed in acht te nemen. Dus: kookt Uw water en Uw melk, en wascht Uw vruchten in gekookt water. Goes. .Gemeenteraad. Donderdag a.s. vergadert de Gemeenteraad. Aan de orde komen: ingekomen stukken: Ver zoek om afschrijving van belasting. Voor stel tot onderhandse he verhuring van grond in Bouwplan III aan den heer J. A. H. Abeleven, tot het voeren van een onteigeningsprocedure ter verkrijging van «de nog resteerende eigendommen, noodig voor den aanleg van Bouwplan III, tot het voeren van verweer in een tegen de ge meente ingestelde procedure inzake af sluiting van een openbaren weg tot wijzi ging der gemeente begrooting voor 1927, tot het aanbrengen van remmingswerk in de buitenhaven, tot verlenging van den ontruimingstermijn der onbewoonbaarver- klaarde woning Molendijk 1. Vaststelling van het kohier der hondenbelasting, dienst H928. Verhuring van grond. De heer J. A. H. Abeleven verzoekt om van de gemeente in huur te mogen ontvangen een stukje grond in Bouwplan III aan de Tulpstraat, grenzende aan den tuin der on langs aldaar door hem gebouwde woning. Bedoeld stuk grond maakt deel uit van het terrein, hetwelk bij het uitbreidings plan voor straataanleg is aangewezen, doch kan, aangezien deze straat vooreerst |nog niet wordt aangelegd, zonder bezwaar worden verhuurd onder voorwaarden, dat de gemeente daarover te allen tijde kan beschikken. Het gevraagde terrein is groot 45.82.y2 vierk. M. en vertegenwoordigt, den prijs van den aangrenzenden grond als maat staf nemende, een waarde v,an 45.821/2 tnaal f6 is f274.95. Berekend naar een rente van 5 pCt. 's jaars, zal dus de huursom per jaar moeten bedragen f 13.75. Onteigening. De gronden en verdere eigendommen, welke bij Raadsbesluit van 5 Sept. 1926, goedgekeurd bjj Koninklijk besluit van 4 December 1926, ter onteige ning werden aangewezen ten behoeve van den aanleg van Bouwplan III. z'jn vrijwel a;le langs minnelijken weg in het bezit der gemeente overgegaan. Slechts met een tweetal eigenaren kan geen overeenstem ming worden verkregen. B. en W. stellen voor te besluiten tot het voeren van een rechtsgeding te dezer zake. Rechtsgeding. Eenigen tjjd gele den bleek B- en W„ dat de tegenwoordige eigenaars van de buitenplaats „Haven oord" voornemens waren, den daarlangs loopenden weg, voerende van den Oost- geweest in haar kort huwelijk, voor mij was hij een goed vader en om zijnentwille heb ik altijd het genootschap der Vrien- den geëerd en liefgehad. „Phineas", sprak hij, na een eind te hebben gemaakt aan een vlaag van JaePs verontwaardiging en bedreigingen en be den met een kort en beslist: „Maak den jongen klaar om uit te gaan". „Phineas, mijn zoon, ik ben blij, dat je weer belang gaat stellen in do zaak. Ik vertrouw, zoo je eens een betere gezondheid zult mogen genieten, dat je spoedig „Nog niet, vadeT", zei lk, droevig want ik wist, waar hij op doelde en dat kon nooit gebeuren. Geestelijk en physiek had ik een afkeer van mijns vaders zaak. Ik verafschuwde de looierij er binnen te gaan, maakte me dagen ziek; soms kwam ik in geen maanden in de nabijheid er van. En dat ik eens, wat de eenige wensch was van mijn armen vadeT, zijn helper en opvolger in de zaak 'zou we zen, dat wist ik, was totaal onmogelijk. Het hinderde me een beetje, dat mijn plan om heden met hem mee te gaan, hem in eenig opzicht om den tuin leidde en zoo gingen we wel wat stil en somber te samen uit. Wij gingen, als gewoonlijk, door Norton Bury's straten, mijn vader, op zijn deftige manier stappend en ik mijn wagen sturend. Menigeen zag naar ons, havendijk naar de voormalige meestoot „De Zon" voor het verkeer te sluiten. B- en W. hebben, zoodra aan bovenge noemd voornemen gevolg werd gegeven; de aangebrachte versperring doen oprui men. Het gevolg is geweest, dat bij deur- waardersexploit dd. 29 Mei j.l. de Burge meester is gedagvaard om op 13 Juni a.s. bij procureur te verschijnen ter te rechtzitting der Arrond.-Rechtbank te Mid delburg, wegens het onrechtmatig afslui ten van bovenbedoelden weg. R. en W. hebben zich onmiddellijk in verbinding gesteld met den heer Mr H. 0- J. Zaaijer, advocaat en procureur, ten einde in dezen voor de gemeente op te treden. B. en W. stellen voor, hetgeen tot nu toe in dezen door hen is verricht, te sanctionneeren en derhalve alsnog tot het voeren van verweer te besluiten. Aanbrengen remmingswerk. Eenigen tijd geleden werd door de N.V. J- en A. van der Schuijt's Stoombootreederij te Rotterdam de aandacht van B. en W. gevestigd op "het feit, dat het invaren van de buitenhaven met ernstige bezwa ren gepaard gaat als gevolg van het feit, dat elke gelegenheid tot het meeren van booten aldaar ontbreekt. Deze klacht is niet nieuw, doch om re denen van financieelen aard werd tot heden steeds nagelaten, daaraan tegemoet te komen. De toenemende scheepvaart maakt het evenwel noodzakelijk om de zaak niet langer uit te stellen. De Directeur vau Gemeentewerken heeft een drietal plannen samengesteld welke B. en W- vervolgens in handen van de schippersvereeniging „Schutte- vaer" hebben gesteld om advies. Genoemde vereeniging deelt mede, b©- houdens enkele opmerkingen, waaraan ge makkelijk kan worden voldaan, de voor keur te geven aan plan ,1a, hetwelk ook volgens den Directeur van Gemeentewer ken het meest aanbeveling verdient. De kosten hiervan zijn begroot bij uitvoering in eikenhout op f4400, en bij gebruik making van groenharthout op f6640. Het laatste dient het meest te worden aan bevolen wegens de grootere duurzaam heid van deze houtsoort. Donderdagavond vergaderde „De Hanze". Een schrijven van eenige bakkers om bij den raad aan te dringen tot in krimping der toondagen, werd voor ken nisgeving aangenomen. Een verzoek om adhaesie van de Nat. Chr. geheel-onthoudersvereeniging op 'n adres aan den raad tot vervroegde slui ting der café's lokte juist het tegenover gestelde uit. Bij voorkomende zaken wees de voorz. op het euvel dat allerlei vereenigingen eu corporaties op den winkelstand neerstrij ken met verzoeken om te adverteeren in programma-boekjes of giften te schenken voor tombola's. De Bossche georganiseerde winkeliers hebben in deze reeds besloten om al deze aanvragers te verwijzen naar de organisa tie, welke dan beslist of het verzoek kan ingewilligd worden of niet. In beginsel kofl de vergadering zich hiermee vereenigen mits ook „Handelsbe langen" in gelijken zin besluit. Naar wij vernemen zijn de geruch ten, dat het zwemmen bij het Goesche Sas, in verband met typhusgevallen in onze provincie, zou zijn verboden, van allen grond ontbloot. Borssele. De zoon van den landbouwer J. de J., alhier, die te Biervliet logeerde, liep Woensdag aldaar over de schorren. Wijl hij den weg niet wist is hij in een diepe geul gegleden en verdronken. Een voorbijganger heeft nog veel moeite gedaan om het slachtoffer te redden; he laas zonder resultaat. - Grijpskerke. De heer P. Despinoia, werk zaam ter gemeente-secretarie alhier, is met ingang van 1 Ju i a.s. benoemd tot 2e ambtenaar ter secretarie der gemeente Hooge- en Lage Zwaluwe. Krabbemfijke. Zaterdagmorgen Vergader de de gemeenteraad. Alle leden waren aanwezig. Na opening op gebruikelijke wijze, huldigt de voorz. de nagedachtenis der heeren P. K. van Nieuwenhuijs© en A. A. Hirdes, die beiden vele jaren als raadslid en wethouder de gemeenschap hebben gediend. Van den heer Ch. Maas is een dankbe- als we voorbij gingen; bijna iedereen ken de ons, maar weinigen, zelfs van onze eigen buren, groetten ons; wij waren Non- conformisten 2) en kwakers. Ik was nog niet weer in de stad ge weest, sedert ik er met John Halifax door gekomen was. Hét was nu veel later in den tijd, maar het was warm nog in het zonnetje en de straten zagen er prettig uit, zelfs de dompige nauwe straten van Norton Bury. Wij gingen vele stegen voor bij; in die stegen woonden honderden van ons arm volk, opééngehoopt in ellende, lompen en vui'igheid. Zou John Halifax daar ook wonen? De looierij van mijn vader was in een steeg, wat verder op. Ik bemerkte reeds de gewone geur; soms was het een n'et onprettige geur van schors, maar somtijds waren het zu'ke schrikkelijke geuren, alsof ze kwamen van ëeft verlaten slagveld, 'k Begreep niet, hoe iemand dat kon uit houden toch deden sommigen het, en toen wjj binnenkwamen, zag ik onder de werklui naar den jongen om. 1) De „Vrienden" spreken elkander aan met „jou" en „je". 2) Niet behoorend tot de officieel© An- glicaansche kerk. (Wordt vervolgd.): Naar het Engelseh. 8) 0- Hij schudde z'n hoofd en wees naar de wagen; op hetzelfde oogenblik zag ik door de open deur Jael op haar gemak naar huis komen slenteren van de markt. Uit vrees, dat zij hem zou gaan uitschelden, riep ik: „Spring op den wagen, J.hn, Iaat mg eens kijken, hoe goed je rjjden kunt. Ga je naar de looierij?'" „Ja, voor de rest van den dag", En hij trok een gezicht, alsof hij zich nu juist niet erg verblijdde in dit schoone vooruit zicht. Geen wonder 1 „Ik kom vanmiddag naar je kijken." „Neen?" met een blik van bhjde verras sing. „Maar gij moet niet, gij moogt met". „Maar ik wil." En ik lachte om mij' zelf werkelijk dit „wil" te hooren spreken; wat zou Jael gezegd hebben? Ik zag John na en tot etenstijd zat ik stil genoeg, zelfs naar den zin van Jael. Toen mijn vader thuis kwam vond hij mij op mijn plaats aan tafel wachten. Hij zei alleen: „Ben je weer wat beter, nirjn zoon?" Maar ik wist hoe blij hij was me te zien; hij liet dat blijken door bij het maal bijzonder spraakzaam te zijn; hij vertelde me van een meisje, een van de patiënten van onzen dokter, dat in een hartstochte lijk gevecht zich zelf erg met een mes had gewond. „Laat dat een waarschuwing voor je zijn, m'n zoon, niet toe te geven aan hef tige hartstochten." (Mijn goede vader, daar behoeft ge niet bang voor te zijn, dacht ik). „Want dit kind, Phineas ik herinner mij haar vader nog goed, want hij" woonde hier te Kingswell; hij was ook 'driftig en deed slechte dingen voor h'rj weg ging Hit kind dit ellendige kind zal haar heele leven het litteeken van de wonde moeten dragen." t „Arm ding", zei ik, in gedachten ver zonken. „Je behoeft geen medelijden met haar te hebben; haar driftig karakter is nog niet half getemd. Thomas' Jessop vertelde me het. „Deze kleine Ursula." „Heet zij Ursula?" En ik herinnerde me het meisje, dat had getracht wat brood af te snijden en te geven aan den hon-- gerigen John Halifax, en wier smartkreet we hoorden, toen de deur achter haar dicht gedaan werd. Arme kleine hoe bezorgd was ik. Ik

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5