Uit de Provincie. Kerknieuws. die ook aan het sterfhuis de leiding had. Namens de zendingsarbeiders te Djok jakarta en het Petronellahospitaal aldaar, sprak Dr J. pffringa, met verlof hier te lande, woorden van oprechte waardeering jegens den man die in Indië zoo rijken ze gen verspreidde. Namens de Generale Zendingsdeputaten sprak vervolgens Ds W. H. Breukelaar, Geref. predikant te Zaandam, Oud Mini ter J. J. C. van Dijk vertolkte de gevoelens van de A. R. Tweede Kamerclub, die in het verscheiden van Dr Scheurer een ern stig veriies lijdt. Namens de stichtingen te Ermelo, 's Heeren Loo, Groot Emaus en Lozenoord sprak de voorz. Prof. Dr G. Ch. Aalders, van Hilversum, woorden van dankbare herdenking jegens den overleden oud ge neesheer. Voor het Centraal Comité der Anti- Rev. Partij voerde bij ontstentenis van den voorzitter en den vice voorzitter het woord het Tweede Kamerlid L. F. Duy- maer v. Twist. Namens den bond tegen het schenden door vloeken van Gods Heiligen Naam, waarvan de overledene voorzitter was, sprak Ds H. Janssen, le ger- en vlootpredikant in algem. dienst te 's-Gravenhage. Voor de R.K. Tweede Kamerclub sprak Dr L. N. Deckers woor den van sympathie jegens den ontslapen collega. Om des tjjds wille zag de heer J. H. Schaper, die voornemens was na mens do Soc.-Dem. Kamerfractie het woord te voeren, daarvan af. Mr Joh. H. Scheurer van Amersfoort, zoon van den overledene, dankte hiema voor de betoonde belangstelling. De kist werd gedekt door een prach tige krans van de cultuurmaatschappij „Klatten", die Dr Scheurer ook b(j zijn arbeid te Djocja zoo vorstelijk heeft ge steund. Aotle voor Zondagsrust. Het Comité voor Zondagsrust van de Christelijke organisatie in Publieken en semie-pubüeken dienst in Nederland, heeft te s Gravenhage vergaderd. Uit hot tweejarig verslag van den secre taris bleek, dat de actie van Hit comité in dat tijdvak meer en meer de aandacht trekt en uit het geheelo land door tal van dag-, week- en maandbladen als mede door diverse correspondentie de actie voor Zondagsrust wordt gesteund. De in uitzicht gestelde Rijkswet voor verplichte winkelsluiting op Zondag werd nader bezien en afgewacht dient te wor den ,hoe straks de Tweede Kamer zal oord celen. Voorbereidende maatregelen zullen worden getroffen om geregeld door woord en geschrift het volk te wijzen op en te overtuigen van de noodzakelijkheid en de waarde van de Zondagsrust, waar mo gelijk de overheid te hulp roepen vooi beperkende bepalingen ter zake van het misbruiken van den Zondag voor allerlei betoogingen, wedstrijden e.d. op dien dag. Aandacht werd geschonken of er moge lijkheid bestaat door internationaal con tact ook meer Zondagsrust in de toekomst te waarborgen. Nederland en België. In het rapport, dat oud-minister Poullet namens de bijzondere commissie, die de begrooting van b uitenlandsche zaken heeft onderzocht, heeft uitgebracht, wordt, naar het Hdbl. meldt, in verband met de Nederlandsch-Bolgische betrekkingen het volgende gezegd; p>3 leden der commissie hebben er zich over verontrust dat de Nederlandsche regeering de Belgische regeering nog niet in kennis had gesteld met de sedert lang aangekondigde voorstellen betreffen de het vraagstuk van onze verbindingen langs de Schelde met de Rijn en met de zee. Die leden vragen of de langdurige studie, waaraan men in Nederland bezig is, niet beteekent dat de zaak op de lange baan worclt geschoven. De onlangs in de Staten-Generaal afgelegde verklarin gen en de herhaaldelijk aan onze re geering gegeven verzekering van de be doelingen der Nederlandsche regeering met België tot een overeenkomst te ko men, moeten echter elke vrees voor ver daging voor onafzienbaren tijd doen afwij zen. Desniettemin is het waar, dat een herhaalde verdaging niet zonder gevaar zou blijven voor het behoud van de goede verstandhouding tusschen beide volken, waarvan een vriendschappelijke verhouding, van het hoogste belang is voor de algemeen e vredesbeweging. Er bestaan in Europa 'maar al te veel haarden van agitatie en- troebelen voor de desbetreffende regeeringen. Het is dus plicht alles na te laten dat op de oevers van de Schelde een nieuwe bron van agitatie en troebelen zou kunnen stich ten. Van beide zijden der grens heeft oojk de openbare meening plichten te vervullen. Het is te wenschen dat sommige frac ties van de openbare meening, die luid ruchtiger zijn dan sterk in aantal, er van zouden afzien, betreurenswaardige inci denten te verwekken waarvan het eenige gevolg kan zijn dat zij aanleiding geven tot wrijvingen, die slechts schadelijk kun nen zijn voor de vriendschappelijke en rechtvaardige oplossingen, die door de overgroote meerderheid der bevolking van beide landen wordt gewenscht. „La Métropole" van Antwerpen had ge meld, dat Nederland zich zou bepalen tot 'n voorstel aan Brussel, om 'n accoord aan te gaan, waarin alleen sprake zou we zen; 1. van de onschendbaarheid der Ne- derlandsche souvereiniteit op het door Nederland stroomende gedeelte der Schel de; 2- van een aanvaarding der nieuwe volkenrechtelijke positie van België, met al de gevolgen van de opheffing der neutraliteit. Het „Laatste Nieuws" zegt naar aan leiding daarvan; Het heele verhaal berust op niets dan fantasie. Er schuilt zelfs geen zweem van waarheid inHad (Nederland) dit gewild, dan zou het bij wijze van spre ken, den dag na de verwerping van het verdrag in de ïlerste Kamer, aan Brussel hebben kunnen melden, dat het bereid was een accoord te sluiten van den be perkten omvang als bedoeld in hetgeen „La Métropole" en uè „inlichters" van dit blad geliefen te schetsen. Dan ware het niet eens noodig geweest zoo hard en zoo degelijk aan de voorbereiding van een nieuwe overeenkomst te werken, als hier gedaan is en wordt. Die voorberei ding is nog niet voltooid. Maar het interdepartementaal overleg in Nederland is zeer ver gevorderd. Het zal weldra zijn voltooid, dan zal met deskun digen uit de handels- en scheepvaartwe reld overleg worden gepleegd. Koningin en Prinses op reis. Over Lapland en het plaatsje Abisko, waar op het oogenblik de Koningin en prinses Juliana haar zomervacantie door brengen, geeft het Hdbld uit een vroegere correspondentie de volgende bijzonder heden: Het Laplandsche landschap is ran een melancholische schoonheid. Onder den grijzen hemel moet het tot een obsessie worden. De bergen zijn meestal week van l(jn, donker van kleur met witte sneeuwvlokken en grijze strepen van wa tervallen. Behalve de spoorbaan is er geen enkele weg, de spoormenschen en hun familie leden moeten een soort spoorwegfiets go- bruiken om naar Abrsko of Kiruna te gaan, maar wegens het drukke verkeer der ertstreinen is dat niet zonder bezwaar of gevaar. Soms ontwaart men op eenigen afstand een rendierkudde in de verte, op een berghelling, verraadt een dunne streep rook een kampement van Lappen, de uiterste voorposten van de mensch- heid in de crootc eenzaamheid. Waar het landschap iets minder vijandig wordt, verrijst plotseling in een grootsche omgeving het toerist hotel Abisko, een gewaagde, maar bijzonder geslaagde schepping van 'le Zwe&dsche Toerist ver eeniging. In korten tijd is het zeer in trek gekomen. Vijf en twintig jaar geleden ge sticht en een oud gebouwtje, dat noodig was geweest voor den spoorwegaanleg, met slechts een paar kamers, in het eer ste jaar bezocht door 24 toeristen, is het thans uitgebreid tot. een groot, uitmuntend hotel met 110 bédden, welke in het sei zoen half Juni tot begin September, met een voorseizoen voor wintersport in Maart en April alle bezet zfjn, terwijl tallooze gasten dan nog on andere wijze ondergebracht moeten worden. Do omgeving is van een groote, vreem de bekoring. De boomgroei is nog uiterst spaarzaam, de berken zijn nog dwergen en kruipen over den grónd tusschen de rotsblokken. Men kan niet afwijken van de voetpaden, want het mos terzjde siept onder den voet. Eenige tienlallen meters voorbij het hotel raast de Abisko-rivier in haar wilde kanjon onder den spoordijk door en werpt zich ziedend in het meer. Een goed voetpad verbindt het hotel, dat een eigen halte heeft, met Abisko dorp, dat me het dorp wel isi Een station, een tiental woningen van spoorweglieden, een meteorologisch station en een paar huis jes van Lappen, een van de bezienswaar digheden voor de toeristen en misschien ook wel gesubsidieerd door de Toerist- vereeniging. Wie .groote toeren ondernemen wil, kan hier terecht. Hij vindt in dit uitgestrekte gebied schier onbeperkte mogelijkheden, maar hij moet zich eerst terdege ver trouwd maken piet de streek. De Lapland sche bergen stellen den toerist .geheel an dere eischen dan de Alpen. De Toerist- vereeniging heeft verscheidene hutten ge bouwd, waar men overnachten kan, noch tans kan het voorkomen, dat men een Lappenhut voor lief nemen moet. Maar wie de moeilijkheden van het 'terrein en het klimaat overwint, ziet zich rijkelijk beloond bij "het aanschouwen van de ge heimen van dit rijk dor stilte. Lapland is het land der watervallen. Er zjn gewel dige watervallen, maar do grootste ver van Abisko en ver van de spoorlijn, soms echter te bereiken met motorbooten en een bezoek biedt dus gelegenheid in de onbekende binnenlanden yan Lapland door te dringen. Vliegtocht naar Indië. De vereeniging Oost en West bereidt met het comité Vliegtocht Nederland Indië een vliegtocht naar West-In dië voor Voor dien tocht heeft zich beschikbaar ge steld de luitenant-vlieger J. van Onlangs Voor den vliegtocht is noodig een bedrag van f 70.000. Van regeering, instellingen en particulieren zijn belangrijke toezeg gingen ontvangen. Voor het nog ontbre kende bedrag van f 15.000 zal een beroep op het publiek worden gedaan. Het wetsontwerp-Zgistra. In parlementaire en ook, naar zich begrijpen laat, in onderwijskringen, heerscht een zekere spanning over de vraag, of de regeering het door beide Kamers der Staten-Generaal aangenomen initiatief-voorstel van het Tweede Kamer lid A- Zijlstra inzake verlaging der leer- Iingenschaal al dan niet ter bekrachtiging aan de Kroon zal voordragen. Omtrent de houding der regeering is nog mets bekend. De Crt. brengt in 'herinnering dat het al eens gebeurd is, dat aan een initiatiefvoorstel door de Kroon de vereischte sanctie onthouden is. Dit be trof het door beide Kamers in 1917 aan vaard initiatief-wetsvoorstel van mr. Mar- chant tot wijziging van art. 26 der L.O.- wet (onderwijzerssalarissen) dat door het toenmalige kabinet Oort van der Linden niet aan de Kroon ter bekrachtiging werd voorgedragen. De reden daarvan was, zoo als later door minister Cort v. d. Linden werd uiteengezet, dat de regeering zelf deze materie zou ter hand nemen. NEDERL. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. (Vergadering te Middelburg.) In de Zaterdagmorgen voortgezette ver gadering, werd na verwelkoming van den Minister van A., H. en N., en den Com missaris der Koningin, aan de orde ge steld het doen van mededeelingen dooi de departementen. Hierna kwamen aan de orde de rap porten over de wederkeerigheid in de handelspolitiek. Verschillende heeren voerden hierover het woord, bijna alle waren onvoorwaar delijk voor vrijhandel in zijn tegenwoor dige vorm, doch enkele andere meen den, dat het toepassen van het stand punt van meestbegunstigde natie en de wederkeerigheidsgedachte daarmede niet in strijd is. Sommige leden meenden, dat de voor standers van actieve handelspolitiek zeil geen vaste lijn aan weten te geven en te veel verdeeld zijn. Zij achten iedere verhooging der invoerrechten een stap in de richting van protectie. Een krachtig pleidooi voor vrijhandel werd gehouden door den heer dr F. E. Postuma. Ten slotte werd namens de departe menten Leiden en de Zaanstreek een motie voorgesteld, waarin de vergadering als haar oordeel uitspreekt, dat een stel sel van „wederkeerigheid" in den vorm van invoerrechten we'iswaar bevorde lijk kan zijn aan het tijdelijk belang van eenige bedrijven, doch dat dit stelsel hel a'gemeen belang s'echts kan benadeelen, dat de wenschelijkheid om een wijziging in onze handelspolitiek te brengen overi gens evenmin aannemelijk is gemaakt; dat er dus geen aanleiding is om een standpunt te aanvaarden, dat afwijkt van datgene, door de Maatschappij ingenomen op haar buitengewone vergadering van 31 Januari 1922 te Utrecht. Tegen de motie stemden alleen de de partementen Den Haag en Maastricht, en een begunstiger, terwyl ook enke'.e stem men 'in blanco waren uitgebracht. De motie was dus aangenomen. Na dank aan de aftredende bestuurs leden, hulde aan den voorzitter voor zjjn leiding en aan het departement Middel burg voor zjjn ontvangst werd de vergade ring gesloten. e e der leden vereenigden zich daarop in de sociëteit St. Joris aan een gemeen- schappelijken maaltijd. Vereeniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren". Zaterdagmiddag werd te Middelburg in de Concert- en Gehoorzaal een vergade ring gehouden van het volledig Comité tot oprichting van een Vereeniging tot verze kering van Ziekenhuisverpleging, waarbij ook tegenwoordig waren de vertegenwoor digers van de dorpen, welke zich hebben opgegeven op de vergadering met het platteland. Besloten werd tot definitieve oprichting van de vereeniging onder den naam „Vereeniging Ziekenhuisverpleging op Walcheren". Het bestuur werd als volgt samengesteld: mr W. J. Woldringh van der Hoop te Westkapelle; L. Onder- dijk te Middelburg; dr W. F. Th. v. d. Bijl te Arnemuiden; II. J. van Geuns te Middelburg; J. de Meij, Vlissingen; H. Oldeman, Middelburg, en F. de Rijke, Koudekerke. Het bestuur 'heeft de functies nog niet verdeeld, doch in het voorloopig klein co mité was de heer Woldringh van der Hoop, die deze vergadering dan ook leid de, voorzitter en de heer Onderdijk secre taris-penningmeester en zullen beide hee ren, in ieder geval voorloopig, die functies blijven waarnemen. Vervolgens werden de statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld en ook een circulaire met inteekenbiljet voor le denwerving. Binnenkort zal die in Middel burg en de dorpen waar vertegenwoordi gers zijn huis aan huis worden bezorgd, terwijl voorzitter en secretaris zich bereid verklaarden op de dorpen, waar dit wordt verlangd, doel en werking van de Vereeni ging op een vergadering uiteen te zetten. Besloten werd de Koninklijke goedkeu ring op de Statuten aan te wagen, terwijl het bestuur gemachtigd werd door de vergadering, die veranderingen aan te brengen, die noodig worden geacht voor die goedkeuring en tevens om de notulen van deze vergaderifig vast te stellen. Het huishoudelijk reglement bepaalt, dat de vereeniging voor haar leden ver goedt den in rekening gebraehten ver- pleegprijs in een ziekeninrichting naar keuze, tot een maximum van f 3.75 per dag, tot ten hoogste f 100 per vereeni- gingsjaar en per ziektegeval. Verpleging in een krankzinnigengesticht, in een ze nuwinrichting, voor zoover betreft de zielszieken en functioneele neurosen, in een sanatorium, herstellingsoord of rust huis, en de gewone kraamverpleging in een ziekeninrichting, komt voor vergoe ding niet in aanmerking. Verpleging ge durende drie dagen of minder wordt niet vergoed. Het recht op vergoeding vangt aan drie maanden na de eerste contributiebetaling voor hen, die vóór den laatsten October 1928 als lid worden toegelaten. Voor hen, die later lid worden, na 6 maanden na de eerste contrihutiebetaling. Toelating van leden boven 16 jaar ge schiedt na 1 October 1928 niet dan na be taling van 25 cent entreegeld per lid of per gezin. Man, vrouw en inwonende eigen en aangenomen kinderen beneden 16 jaar kunnen niet de een zonder, de an der lid zijn. Het dagelijksch bestuur is be voegd voor elk geval afzonderlijk een uit zondering op dezen regel toe te staan Achterstand van contributie over een ter mijn van 3 weken heeft automatisch ver lies van het lidmaatschap tengevolge, ten zij op verzoek van een lid door het dag bestuur anders wordt beslist. De contributie bedraagt 5 cent per week voor personen van 16 jaar of ouder Voor kinderen jonger dan 16 jaar, uit één gezin, is verschuldigd 3 cent per kind, een bedrag van 10 cent voor de gezamenlijke kinderen beneden 16 jaar niet te boven gaande. De contributie wordt betaald per week, per maand, per kwartaal, per half jaar of per jaar bij vooruitbetaling. Het bestuur is bevoegd, tegen nader vast te stellen contributie recht te geven op een andere uitkeering en met organisaties een bijzondere regeling te treffen. Bezoek van journalisten aan Zeeland. Ter voorbereiding van de driedaagsche trip van Holland naar Zeeland bracht Zaterdag, gisteren pn vandaag een aantal journalisten, verbonden aan Hollandsche dagbladen en geïllustreerde weekbladen, een bezoek aan Zeeland. Zaterdagmorgen arriveerde het gezel schap per Telegraafboot te Wemeldinge. Mot de locaalspoor werd doorgereisd naar Goes, waar de gasten .ontvangen werden door de Directie van het hotel „de Ko renbeurs". Na in dit hotel te hebben geluncht, werd des middags onder lei ding van den burgemeester het stadhuis bezichtigd. Daarna werd een bezoek ge bracht aan het oorlogsmuseum van den heer Wilton van Reede. Na de thee werd met het gezelschap per touringcar via Kattendijke naar We meldinge gereden. Natuurlyk werd de berg in den tuin van den burgemeester beklom men. Via Kapelle, Riezelinge en 's Gra venpolder ging do terugreis naar Goes. Na het diner, waarbij ook de burge meester van Goes aanzat, werd de avond verder naar eigen verkiezing doorge bracht. Gistermorgen werd met de locaalspoor een rondrit door Zuid-Beveland gemaakt. Gistermiddag vertrokken de gasten naar Middelburg, waar ze ontvangen werden door de Directie van het Grand Hotel Verssèput. Faillissement. Door de recht bank te Middelburg is heden failliet ver klaard J. J. v. Beers, herbergier en met selaar, wonende te Souburg. RechtercommissarisMr Th. Portheino, Rechter. Curator: Mr F. W. Adriaansen, advo caat te Midde.burg. Korfbal. 1ste klasse Z. K. B. Za terdag is de volgende wedstrijd gespeeld: Middelburg: D.O.S.—E.L.T.O. 2—3 en Donderdag speelde ook te Middelburg: V.I.O.S.—L.Ö.V. 3—7. 2e klasse Z. K. B. Voor deze klasse speelde Zaterdag te Kapelle: Olympia Zeelandia II 06. Middelburg. Het is zeker niet van be lang ontbloot eens na te gaan hoe de werkloosheid alhier zich in de laatste ja ren heeft voorgedaan. Wij zijn in de ge legenheid dit maandsgewijze te vermelden over de jaren 1920 tot 1928. In Januari was het cijfer als volgt: 138 in 1920: 36 in 1921; 342 in 1922; 337 in 1923; 241 in 1924; 324 in 1925; 358 in 1926; 511 in 1927 en 400 in 1928. In Februari was het cijfer: 98 in 1920; 200 in 1921; 290 in 1922; 288 in 1923; 165 in 1924; 281 in 1925; 288 in 1926; 482 in 1927 en 350 in 1928. In Maart was het cijfer: 58 in 1920; 186 in 1921; 237 in 1922; 258 in 1923; 117 in 1924; 255 in 1925; 326 in 1926; 414 in 1927 en 264 in 1928. In April: 101 in 1920; 230 in 1921; 235 in 1922; 164 in 1923; 110 in 1924 242 in 1925; 324 in 1926; 355 in 1927 en 225 in 1928. In Mei: 60 in 1920; 225 in 1921; 204 in 1922; 155 in 1923; 99 in 1924; 203 in 1925; 357 in 1926; 342 in 1927 en 220 in 1928. Het blijkt dus, dat in al deze 5 maan den het aantal niet onbelangrijk minder was dan in 1927 en de laatste 3 maanden ook minder dan in 1926. In Juni: 92 in 1920; 127 in 1921; 199 in 1922; 159 in 1923; 78 in 1924; 154 in 1925; 305 in 1926; 340 in 1927. Zaterdag j.l. was het 177.) In Juli: 90 in 1920; 135 in 1921; 206 in 1922; 152 in 1923; 108 in 1924; 140 in 1925; 301 in 1926 en 346 in 1927. In Augustus: 128 in 1920; 148 in 1921; 225 in 1922; 147 in 1923; 109 in 1924, 178 in 1925 328 in 1926; 358 in 1927. In September: 108 in 1920; 276 in 1921, 249 in 1922; 167 in 1923; 125 in 1924; 203 in 1925; 311 in 1926 en 363 in 1927. In October: 103 in 1920; 372 in 1921; 271 in 1922; 176 in 1923; 139 in 1924, .221 in 1925; 394 in 1926 en 372 in 1927. In November: 177 in 1920; 534 in 1921, 314 in 1922 215 in 1923; 189 in 1924: 279 in 1925; 457 in 1926 en 365 in 1927. In December: 224 in 1920; 313 in 1921; 386 in 1922; 252 in 1923; 249 in 1924; 401 in 1925; 344 in 1926 en 488 in 1927. Goes. Gisteren bracht een gezelschap van eenige honderden Belgen, leden van den Vlaamschen Touristenbond, een be zoek aan onze stad. De heeren Gheysen en Van Ballegoyen de Jong, bestuursleden van Vreemdelingenverkeer, traden als ge leiders op. Herhaalde malen hadden we reeds de gelegenheid, om tegen te spreken de 'bewering, dat de voetbal- e. a. wedstrijden allerlei edele eigenschappen hij den mensch tot uiting zouden brengen en ver keerde neigingen zouden onderdrukken. Dat het tijdens die wedstrijden soms al lesbehalve netjes toegaat, kunnen we her haaldelijk lezen en is onlangs nog in het Stadion te Amsterdam gebleken. Maar dat sommige heeren voetballers ook na hun spel allesbehalve beschaafd doen, viel gis teren in Goes waar te nemen. Een club voetballers van elders, liep n.l. gisteravond door Goes te dwalen en viel op ergerlijko wijze op straat meisjes las tig. Het was weerzinwekkend om te zien en wij kunnen ons voorstellen, dat zij, die het walgelijk schouwspel aanzagen, hun vingers voelden jeuken, om die sportieve vlegels eens op voelbare manier te leeren, hoe zij zich op straat hebben te gedragen De politie had blijkbaar het edele gezel schap in de gaten, maar het zorgde er wel voor, zijn streken uit te halen, als de poli tic juist uit -'t zicht was. Dat de voetbalwedstrijden hier op Zon dag worden gehouden is al erg, maar dat zelfs meisjes, die uit de kerk komen, dank zij deze sportmenschen, niet meer rustig op straat kunnen loopen, loopt de spui gaten uit. Vlissingen. Zaterdagmiddag en -avond werden weder wandelende werkwilligen door groepen stakers gevolgd Op verschil lende plaatsen moest de politie deze groe pen uiteenjagen. Hedenmorgen zijn 9 arbeiders opnieuw aan het werk gegaan. Heinkenszand. Zaterdagavond had dhr J. H., a'.hier, zich per rjjwiel naar 's Hee- renhoek begeven waar hij in een café had vertoefd. Zijn rijwiel dat door hem in een bergplaats van het café was ge borgen, was toen H. zich naar huis wilde begeven verdwenen. Door hem is aan gifte bij de politie gedaan. Daar de fiets pas nieuw was en een regenjas mede verdween is het voor den betrokkene een leelpe schadepost. Ritthem. Reeds langen tjjd hadden de leden van de Burgerwacht en van den Vrjjw. Landstorm geen geschikte plaats om zich te oefenen in het schieten. Wel werd er, voornamelijk 's winters, op kor ten afstand in een lokaliteit geschoten, maar een gelegenheid om met scherp op voldoenden afstand te schieten was er niet. Dank z(j een subsidie uit de gemeente kas en den geldelijken of werkdadigen steun van de leden dor genoemde ver- eenigingen is er dicht bij den zeedijk een schietgelegenheid gemaakt, welke van hooger hand is goedgekeurd. Zaterdagavond werd daarvan voor 'L eerst gebruik gemaakt. De burgemees ter, als voorzitter van de Burgerwacht, sprak hierbjj een kort woord. Hij dankte daarbjj ook allen, die op welke wijze ook medegewerkt hebben om 't mogelijk te maken, dat door de leden van Burger wacht en Vrijw. Landstorm hier kan ge oefend worden in het schieten. In 't bij zonder dankte hij den commandant van de Burgerwacht, dhr A. Poelman, die zich voor deze zaak heeft beijverd. Daar na loste de commandant het eerste schot. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dielfshaven G. A. Pott te Bodegraven; te Nieuw-Vennep D. J. Kei ler te Nieuwkoop; te Ouddorp J. van Amstel te Putten; te Woudenberg J. L. Klomp te Capelle a. d. IJssel. Bedankt voor Heeg D. J. Peterse te Hien en Bodewaard; voor Oosterend (Fr.) H, P. Fortgens te Voorschoten. Geref. Kerken. Aangenomen naar Eindhoven K. Sietsma te Schoondijke. Bedankt voor Hoofddorp K. Sietsma te Schoondijke; voor Maastricht P. Prins te Oostwold (Gr.). Aan de Universiteit te Buda-Pest is benoemd tot Hoogleeraar in de Exegese Oude- Testament Dr Alexander Csekoy. Dit is de eerste Hongaar, die de Vrije Univer siteit te Amsterdam bezocht en aldaar zijn studie voltooide. Door deze benoeming van Dr Alexander Csekoy, die een vurig Calvinist is, doet de vierde Professor, die de Gere formeerde beginselen doceert, zijn intrede, wat natuurlijk van zeer groote beteekenis is voor de Hongaarsch-Gereformeerde Kerken. Voor de Vrije Universiteit is het een eervolle onderscheiding daar vjjt deze_ benoeming blijkt hoe hoog deze inrichting bjj de Hongaren staat aangeschreven. Om één gezang. De „Ned." vertelt dat dezer dagen in de Ned. Herv. Gem. te Bleskensgraaf moest voorgaan D3 H. (eems- kerk). Deze was op tijd aanwezig en bracht met zich mee een zuster en een nicht. Toen de predikant het briefje voor den organist afgaf, keek men al boo3, want er was waar lijk één gezang bij. Een ouderling zei: „Dat kan nietl" Dominee ging rustig zijn gang en alles liep goed tot den tusschenzang, toen het gezangvers opgegeven werd. De or ganist speelde niet en de gemeente zong nietl... Dominee en zijn beide familieleden echter zongen het gezang ten einde toe. De pïedikant kreeg na afloop het gebrui kelijke kopje koffie in de consistoriekamer, de familieleden moesten echter buiten blijven. RJLLAND-BATH. Gisterennamiddag werd door Ds J. S. Hartjes na een 3-jarig verblijf alhjer afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente met de tekstwoorden uit Lucas 17 10, waarin Z.eerw. wees op het onvolmaakte van zijn werk alhier en op de liefde Gods. Na de gebruikelijke toespraken werd de schei dende leeraar toegesproken door den Con-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2