No. 225 Maandag 25 Jnni 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middeüburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. NIEUWE ABONNE'S. Zij, die zich thans op „De Zeeuw" abon- neeren ontvangen de tot 1 Juli verschij nende nummers gratis. De stemplicht. De heer Zandt heeft onlangs toen het voorstel tot wijziging van de Kieswet aan de orde kwam, van de gelegenheid gebruik gemaakt niet om het wetsontwerp zelf te bespreken, maar om op „afschaf fing van den met recht gehaten stem- dwang", zooals hij zich uitdrukte, aan te dringen. Hij heeft het er bij die gelegenheid wel een "beetje dik opgelegd. „Deze stemdwang zoo betoogde Dis Zandt is zoo iets on-Nederlandsch, druischt zoo tegen ons volkskarakter in en is zoo met onze volkshistorie in strijd, dat wij met recht zouden kunnen zeggen: zulk een wijziging kan niet wachten, geen dag en geen nacht; de stemdwang behoort vóór de komende verkiezingen uit de Kieswet verdwenen te zijn. De stemplicht heeft zooveel ergernis verwekt, zooveel lieden met den strafrechter in aanraking gebracht, zooveel eerbare vrouwen, schan de genoeg, naar de gevangenis gevoerd, dat die wetsverandering allereerst moet worden voorgesteld." Ds Zandt sprak vérder van een schreeu wende onrechtvaardigheid, van een maat regel die doet denken aan de tijden van vervolging, van tyrannieke onderdrukking, om dan te vervolgen: „Ik overdrijf niet, wanneer ik zeg, dat de stemplicht met al den aankleve van dien de symptomen van barbarisme in zich draagt en .wel een aanfluiting is tegen de zoo geliefde voorstelling, als zoude onze tijd zijn een tijd van verlichting en beschaving. Van zulk een beschaving gruw ik, van zulk een verlichting wend ik mij vol af keer af." Ondanks de verzekering van den spre ker: „ik overdrijf niet", zal men moeten toegeven, dat hier toch wel wat heel erg overdreven werd. De zaak is toch deze, dat niemand ge dwongen wordt zijn stem uit te brengen, daar de wet alleen de opkomstplicht voor schrijft. Wie, om welke redenen dan ook, niet wenscht te stemmen, kan zj'n stembiljet oningevuld in de bus doen. Niemand wordt verplicht het roode potlood zelfs aan te raken. Er wordt dus wel heel sterk overdre ven, wanneer het .wordt voorgesteld alsof de z.g. stemplicht doet denken aan de dagen van vervolging, enz. Wij zijn geen voorstanders van den stemplicht. Dit instituut schijnt ons in strijd met den aard van het kiesrecht, en wij juichen het daarom toe, dat van A. R. zijde meer dan eens getracht, is, den stem plicht uit de wet te verwijderen. Maar men moet de zaak toch ook niet erger maken dan ze is. Ds Zandt diende te bedenken, dat hf| door zijn overdreven voorstelling niemand overtuigt, en er zelfs toe meewerkt, dat de rustige, eenvoudige vrouwen, die in ge- moede overtuigd zijn, dat ze niet mogen stemmen en die misschien door verkeer de adviseurs weerhouden worden hun fril- jet blanco in de bus te werpen, in een bespottelijk daglicht worden geplaatst. Afschaffing mogelijk. Door de heeren Zandt en Kersten is in de Tweede Kamer een motie voorge steld, waarin wordt uitgesproken, dat de artikelen die den z.g. stemplicht betref fen. uit de Kieswet behooren te wor den verwijderd. Deze motie zal wel niet worden aan genomen. Verschillende partijen hebben nu een maal hun hart aan den stemplicht ver pand. Wel echter zal het waarschijnlijk mo gelijk zijn, om voor hen die gewetensbe zwaren hebben, op een gemakkelijke wijze vrijstelling te verkrijgen. Onze aandacht werd n.l. getroffen door een artikeltje in het R.K. „Centrum" (hoofdredacteur Mr Aalberse) waarin het o.m. heet: „Wij zijn en blijven warme voorstanders van den stemplicht. Maar hier gelijk elders zijn wy" ten volle bereid, aan hen, die gewetensbe zwaren hebben, zoover mogelijk tegemoet te komen. AVanneer dan ook de motie-voorstel lers alleen kwamen met een motie, vra gende degenen, die bij den burgemeester vóór 1 Januari van elk jaar schriftelijk een verklaring indienen, dat zij ernstig gewetensbezwaar hebben tegen het deel nemen aan verkiezingen, van den stem plicht vrij te stellen, dan zouden wij hen van harte steunen. Maar terwille van de enke'e srewMens- bezwaarden nu voor allen den stem plicht af te schaffen, daar doen wij met aan mee. Men zie de jongste verkiezings-uitsla- gen in Duitschland en FrankrijkHoe geheel anders, en zelfshoeveel beter, zouden deze geweest zijn, wanneer in die landen verplicht stemrecht bestaan had! Het is nu eenmaal zoo: de extreme ele menten ontwikkelen steeds de meeste activiteit!" Dit R.K. orgaan wj.1 dus van afschaffing van den stemplicht niet weten, maar 't is gaarne bereid de bezwaarden zooveel mo gelijk tegemoet te komen. Practische politiek voeren is streven naar het bereikbare. Als Ds Zandt dus waarlijk de gemoeds bezwaarden wil helpen en -aan 'deze „schreeuwende onrechtvaardigheid" een einde wil maken, dan zal hij de hier gegeven wenk opvolgen - en zorgen dat nog tijdig een voorstel in dien geest de Tweede Kamer bereikt. Als het werkelijk ernst is met zijn vlam mende protesten, dan zal hij met een dergelijk voorstel niet wachten, geen dag en geen nacht. Nobiie en Amundsen. Omtrent het tweede bezoek van Madda- lena aan Ndbile wordt officieel gemeld: „De kapitein-luitenants ter zee Madda- lena en Penzo zijn om halftien van de Koningsbaai vertrokken en kwamen om streeks den middag bij de groep aan. Het vinden van de juiste richting en plaats was hun vergemakkelijkt door korto draadlooze seinen en door vlaggen, die op daartoe geschikte plaatsen waren opge steld. Al de artikelen, waar Nobile om ge vraagd had (wapens, kacheltjes, kleeren, brieven, accumulatoren) en die zorgvuldig verpakt en voor het uitgooien in orde ge maakt waren, schijnen in goede orde ont vangen te zijn. Majoor Penzo heeft Vrijdag getracht bij de groep Nobile te landen en is daartoe zelfs gedaald tot vijf meter boven het ijs. Hij constateerde echter dat een landing niet ten uitvoer kon worden gebracht. De groep Nobile zou nu beproeven een baan in gereedheid te brengen, geschikt om op te landen. Ook de Zweedsche corvettenkapitein Tornberg heeft een bezoek aan No'bile ge bracht. Vanuit zijn vligtuig liet hij wapens en accumulatoren vallen. Op den terugtocht werd de kust van Noord-Oostland 'tusschen de Leighgletsjer (bij Kaap Leigh Smith) en Kaap Platen, nauwkeurig verkend, zonder dat evenwel een spoor van de groep Maimgren werd gevonden. Tornberg deelt verder mede, dat hij zal trachten de groep van No'bile te redden met 'behulp van een vliegtuig dat van ski's voorzien is om op het ijs te landen. Hij verzocht Nobile van dit plan op de hoogte te brengen.' Uit Rome wordt bericht, dat de Itali- aanschen senator Morello met anderen een sera. van honderdduizend lire bijeen bracht als prijs voor majoor Maddalena, omdat hij Nobile heeft gevonden. Omtrent Amundsen is er nog steeds geen nieuws. De Zweedsche en de Noorsche hulp expeditie zullen aan de Westkust van Spitsbergen en tusschen Spitsbergen en het Beerneiland naar Amundsen zoeken. Zaterdagochtend 10 uur heeft Penzo met de Marina II het Westen van Spits bergen afgezocht naar de Latham 47. Penzo kwam tot 50 K.M. ten Z. van de Zuidkaap.. De zichtbaarheid was zeer goed. Hij zag geen spoor van het Fran- sche vliegtuig. Het Noorsche gezantschap te Moskou seinde, dat de Russische ijsbreker Maly- gin, die zich thans ten O. van Spitsbergen bevindt, zeer zwakke radiosignalen boort. Volgens een nader bericht kon de Ma- lyngin van de draadlooze berichten niets ontcijferen, behalve de letters Gil waaruit misschien mag afgeleid worden dat de seinen van den IFransclien vlieger Guilbaud afkomstig waren, die zich met Amundsen in het verdwenen vliegtuig be vindt. Ben later bericht meldt, dat Nobile gered is. Volgens een bericht, door het Zweed sche ministerie van Marine ontvangen, heeft de Zweedsche vlieger Tornberg N.o- bile opgepikt en naar Virgo-baai ge bracht .Kapitein Tornberg seint, dat hij zijn opsporingen voortzet om Amundsen te vinden. Hoe Tornberg er in is geslaagd Nobile mee te nemen, is op het oogenblik hog een raadsel, maar nu reeds kan worden gezegd, dat de Zweedsche vlieger het onmogelijke verricht heeft door te landen op schotsen, die ieder oogenblik dreigden stuk te breken. Zijn vliegtuig was van ski's voorzien. Ook bij het Zweedsche ministerie van Defensie te Stockholm is van den leider der Zweedsche expeditie, Tornberg, een bericht binnengekomen, dat Nobile is ge red en dat het reddingswerk wordt voort gezet. Vandaag zullen Zweedsche vliegers trachten de rest der bemanning op te pikken. „Het Volk" meldt nog nader; Nadat Nobile draadloos andermaal drin gend om hulp gevraagd en gemeld had, dat het ijs, waarop hij en zijn mannen zich bevonden, langzaam naar het Noor den begon af te drijven, startten in den nacht van Zaterdag op Zondag verschei dene Zweedsche vliegtuigen. Ben dezer vliegtuigen, de „Uppland" is er in ge slaagd op het ijs te landen en met No bile weer te vertrekken. Dit is een mees terstuk van vliegkunst geweest en boven dien buitengewoon gevaarlijk, daar de ijsmassa onophoudelijk in beweging was en de startbaan voortdurend dreigde te veranderen .De mannen van Nobile had den den geheelen nacht een wanhopiger! strijd tegen de schotsen gevoerd. Schotsen van honderden 'kilo's werden als veer- jes heen en weer geschoven. De „Upp land" nam generaal Nobile, die een been gebroken heeft, aan boord en bracht hem naar de „Quest", een hulpvaartuiig. Hier wordt Nobile verpleegd. Zijn toestand moet critiek zijn. Ook de tweede groep gered? Draadloos wordt gemeld, dat te Berlijn berichten zijn ontvangen (we'ke tot dusver evenwel nog niet zijn bevestigd), dat een Ganadeesch schip tegelijkertijd met het omhulsel van de ballon van de Italia ook het afgedreven gedeelte van de be manning heeft gevonden en aan boord genomen. De staking te Antwerpen. De Nation Beige bericht: Zaterdag is te Antwerpen 't referendum begonnen onder de bootwerkers over de vraag of het loongeschil aan de paritaire commissie van de haven onderworpen moet worden en ,of het werk Dinsdagochtend hervat zal worden. Het referendum wordt van daag voortgezet. Men gelooft algemeen dat het bevestigend zal uitvallen en ijat de werkgevers zullen toestemmen om te onderhandelen .over het bedrag der loo- nen. De Msb. meldt echter: In de staking is niet de minste wijziging gekomen. De besprekingen, welke minis ter Heyman met de partijen heeft gehad, leidden tot nu toe nog tot geen enkel resultaat. Piet Somers, de leider der stakers, deel de het volgende mede: „Het onderhoud heeft ongelukkiglijk geen resultaat gehad. De minister zei ons, dat hij de hoop koesterde de twee par tijen bijeen te brengen om over den toe stand te beraadslagen, op voorwaarde dat de arbeiders het ryerk zouden hernemen. Daarop hebben wij geantwoord, dat het heel goed mogelijk was dat deze veron derstelling juist zou uitvallen, maar dat de arbeiders nooit zonder waarborgen het werk zouden hervatten. Na drie dagen op straat te zijn geweest zullen zij niet terug gaan werken zonder dat er iets definitiefs geregeld is." Minister Heymans zet zijn pogingen tot verzoening evenwel onvermoeid voort. Za terdag had hij een langdurig onderhoud met den voorzitter der patroonsvereeni- giKg- De patroonsvereenigirig heeft een plak kaat doen aanplakken, waarin de werk willigen worden aangespoord het werk te hervatten. Zij heeft tegelijkertijd een beroèp gedaan op den burgemeester, op dat de werkwilligen zouden beschermd worden. De burgemeester heeft geant woord, dat alle maatregelen daartoe ge nome nworden. Zoo is het wel mogelijk dat eenige werkwilligen weer aan den slag zullen gaan. Gisterochtend zouden de christelijke dokwerkers, die 4000 man sterk zijn, een vergadering he iden. De kabaneiavorming in Duif3cliFancf. Maller heeft in zijn bemoeiingen, om een Rijkskabinet te vormen, een pauze van verscheidene dagen laten intreden. De Vossisclie Ztg. meent te weten, dat Muller, als hij tracht een socialistisch minderheidskabinet met enke'e niet-socia- listische vakministers te vormen, den vol genden afgevaardigden zal vragen een portefeuille t.è aanvaarden: v. Guerard (Centrum) vice-kanse'.ier en landbouw; dr Stresemann (Volkspartij) buiten!, zaken; Kotch-Weser (democraat) justitie; dr Curtius (Volkspartij) economi sche zaken; Schatzl (Beiersche Volks partij) posterijen; Groeners Rljksweerbaar- heid, en Brauns (Centrum) arbeid. Als Müller zelf Rijkskanse'ier wordt en zijn partijgenooten Hi'.ferding en Severing financiën en binnenlandsche zaken krij gen, zouden de portefeuilles van de be zette gebieden en van Arbeid nog over blijven. Daarvoor zouden in aanmerking komen dr Wirth (Centrum) en een socia list. De Taglicbe Rundschau (die voor het orgaan van Stresemann doorgaat) meent echter met zekerheid te kunnen aannemen, dat dr Stresemann weigeren za1, zich als minister ter beschikking te stellen, wan neer een coalitie in het leven geroepen zou worden, die, zooals met de zooge zegde coalitie van Weimar het geval is, slechts over een minderheid in den Rijks dag zou beschikken. De algemeene indruk is, dat het van liet centrum en de Beiersche volkspartij zal afhangen, of Mjiller bij zijn pogingen succes zal hebben. De houding van de Beiersche volkspartij is echter zeer twij felachtig. Het kanaal Gent-Anfwerpen. De raad der provincie Oost-Vlaanderen heelt in buitengewone vergadering de kwestie van het kanaalontwerp Gent-Ant- werpen besproken.. De rapporteur, het raadslid de Bock, betoogde in zijn uit eenzetting ,jdat het kanaal van Krankeloon (Antwerpen) tot Roodenhuize ((kanaal Gent—Terneuzen) er in de allereerste plaats moet komen om de afwatering van de Waaslandsche polders te verze keren, welke afwatering thans door N e- d e r 1 a n d, in Z.--Vlaanderen, kan worden tegengewerkt of verkinderd. De huidige afwatering voldoet trouwens niet, daar ieder jaar in den winter een deel van het Waaslandsche' poldergebied on derloopt. Wethouder Balthazar, uit Gent, pleitte voor een kanaal van grootere capaciteit dan die welke in het regeeringsontwerp- voorzien. Aan een kanaal voor schepen van 600 ton heeft Gent niets: de capaciteit moet op i350 ton worden gebracht. Voor het kanaal AntwerpenLuik wordt dezelf de capaciteit voorzien. .Schepen van 1350 ton komende uit Luik moeten rjiet alleen Antwerpen, maar langs het nieuwe kanaal ook Gent kunnen bereiken. Ten slotte werd met 48. tegen 17 st. een vefdagingsvoorstel aangenomen dat de provincie Oost-Vlaanderen en de stad Gent in de gelegenheid moet stellen met de regeering een overeenkomst te sluiten die iedereen kan bevredigen. Noodweer in Roemenië. Zware stortregens hebben Vrijdag te Boekarest aanzienlijke schade aangericht. Doordat een wolkbreuk met korte onder brekingen 38 uur aanhield, werd ook het tramverkeer getroffen, dat twee uur volkomen gestremd was. In de voorsteden staan verschillende landhuizen onder water. De brandweer was den geheelen nacht bezig. Ben dergelijk noodweer heeft bjjna 'ge lijktijdig geheel Roemenië geteisterd voor al in het district Ismail in Bessarabië, waar het met zeer sterke electrische ont ladingen gepaard ging. In een dorp zijn ten gevolge van het inslaan .van den bliksem verschillende huizen in ylammen opgegaan. Tien personen werden door den bliksem gedood. Naar het einde der staking in Griekenland. De staking der spoorwegarbeiders en in andere bedrijven kan als mislukt wor den beschouwd. In Saloniki worden on derhandelingen gevoerd over bijleggin'g van het conflict. Algemeen verwacht men, dat spoedig een oplossing zal worden gevonden in het conflict, in de tabakindustrie in Ma cedonië- Na een botsing te Saloniki tusschen politie en stakers vielen 7 dooden en 30 gewonden. De stabjiisatie van den Franscften franc. Poincaré heeft in de zitting vandefinan- ciëele commissie uit dc Kamer thans den voorgestelden stabilisatie koers van den franc eindelijk officiéél békend gemaakt. De koers bedraagt 124(21 per pond ster ling en 25.52 per dollar. Binnenland. Begrafenis dr J. G- Scheurer. Ben voorspel van Ged. .Staten inzake de electrificatie der middengroep. Buitenland. Nog geen kabinet in Duitschland. Hevige ontploffing in Brugge. In .Roemenië woedde Vrijdag een noodweer Nobile gered. Amundsen nog zoek. De redder van 'Nobile, Lundborg, kreeg bij een tweede reddingspoging pech en kan niet terugkeeren. De stabilisatie van de Fransche franc. Er zullen gouden munten van frs 100 worden geslagen en zilveren munten wor den aangemaakt terwijl biljetten van vijf, tien en twintig francs worden ingetrokken De munten door de Kamers van Koop handel uitgegeven, zullen eveneens wor den ingetrokken en de gouden en zilveren munten geslagen voor de afkondiging der wet, zullen daarna geen wettig betaalmid del meer zijn. De Fransche Kamer nam in de zitting van gisteren het regeeringsontwerp' met 450 tegen 22 stemmen aan. Uit Joego-Siavfe. Zaterdagmorgen vond te Agram onder groote belangstelling van de bevolking de begrafenisplechiigheid plaats van de ver moorde afgevaardigden Paul Raditsj en Basaritsjek. Niet alleen uit Kroatië maar ook uit geheel Slowenië en DaJmaüë wa ren deputaties met een groot aantal deel nemers verschenen. Langs den weg, den de stoet vo'gde, stonden vele rereenigm- gen opgesteld. Hoewel de bevolking zeer ppgewonden is, zijn de plechtigheden tot nog toe vo' komen rustig verloopen. Daar toe heeft de boodschap van den gewon den Stefan Rafan Raditsj waarschijnlijk veel bijgedragen. In deze boodschap maan de de Kroatische leider de bevolking van Agram tot rust en kalmte aan. De toestand van Stefan Raditsj is Za terdagmorgen eenigermate verergerd. De wond begint te etteren. Gok werd zwakte van het hart geconstateerd. Te Agram moeten alle huizen, voor hef publiek ..toegankelijke localen, bioscopen enz. des avonds om 7 uur gesloten zijn. Na V uur is het verkeer op straat ver boden. Onder de gearresteerden zonden zich talrijke communisten 'bevinden. Sommige communistische leiders zijn uit Agrarn ge vlucht. Korfe berichten. Bij een brand te Damascus zijn 300 huizen en 70 bazars afgebrand. Ook een museum met tal van kostbare voor werpen is een prooi der vlammen ge worden. De schade wordt op 12.000.000 goud francs geraamd. Uit San Salvador wordt gemeld, dat een trein van Guatamala uit de rails is geloopen en in een ravijn is gevallen. Er zijn negen dooden en verscheidene gewonden. De overheid heeft een onder zoek gelast daar men vermoedt dat sabo tage in het spel is geweest. Naar uit Rome wordt gemeld, is voor het speciale gerechtshof het proces tegen de leiders van de communistische partij te Rome geëindigd. Het gerecht hoeft in totaal 143 jaar gevangenisstraf opgelegd, waaronder vijf straffen van 21 jaar. c; De Thysville, met de Belgische Ko ning en Koningin aan boord is te Boma inden Congo aangekomen. Er was een feestelijke ontvangst. Na het inspecteeren der troepen begaf het Koninklijk echtpaar zich naar het paleis van den gouverneur- generaal, toegejuicht door een groote menigte. Naar uit Lissabon gemeld wordt, is Vrijdag de vroegere Portugeesche mi nister-president en leider der Februari- revolutie van 1926 José Domingues ge arresteerd. Begrafenis Dr J. G. Scheurer. Onder buitengewoon groote belangstel ling had Zaterdagmiddag te Apeldoorn de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van het Tweede Kanïerlid, Dr J. G- Scheurer. Op de begraafplaats waren aanwezig leden der Tweede Kamer van alle richtingen, enkele oud-Ministers en verschillende predikanten. Aan de geopende groeve voerde aller eerst het woord Ds J. R. Goris, nestor van de Geref. predikanten te Apeldoorn,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1