FUT Doodt elke mug"! sproeit met Ernstig gemeend Bijkanfoor Groote Markt 16 te Goes Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. de gele tuS met zwarten band king mag nimmer gaan ten ko ste van groote economische of cultureele belangen voor de toekomst. In dezen geest is do Commissie be reid, hare actie met alle kracht voort te zetten. B}j zijn toelichting van het rapport der BezuLnigingscommissie bepleitte de voor zitter, de heer Spanjaard, het nut van bezuinigings-inspecteurs, die ook in Mid delburg toch nog wel werk zouden hebben, al moet men ook daar niet a tort et 5. travers bezuinigen. Nadat in den tuin van het Schutters hof de door het departement Middelburg aangeboden en door den gérant uitste kend verzorgde lunch was gebruikt, werd in de zaal do vergadering voortgezet met behandeling van het vraagstuk van do Oeververbinding van de groote rivieren. De inleider daarvan was de heer H. W. O. de Bruijn, secretaris van de vereeniging ,,Het Nederlandsche We gencongres, die het vraagstuk behandelde in verband met don wegenaanleg ên o a. wees op de groote wenschelijkheid, het Zuiden van het Land, dat anders zich ori ënteert naar onze Zuidelijke en Zuid-Oos telijke naburen, makkelijker bereikbaar te maken. De voorzitter zeide vervolgens, dat het jammer genoeg niet mogelijk is ook het voormalige Staatsvlaandercn te bezoeken om te getuigen van do groote belangstel ling der maatschappij ook voor dit deel van Nederland. Spr. vroeg de instemming der vergadering en verkreeg die ook met de uitnoodiging, die gezonden is aan den burgemeester van Terneuzen en de Kamer van Koophandel aldaar om Zaterdag de gasten der maatschappij te zijn. De heer J. Huizinga, burgemeester van (Terneuzen, dankte voor de belangstelling in Zeeuwsch-Vkanderen en zeide dat ook dat deel van ons land groot belang heeft bij een goede aansluiting tusschen de oevers der Schelde. Hij hoopt, dat ook daar nog eens grati3 overtocht mogelijk zal worden. Hierna werd do vergadering verdaagd tot Zaterdagmorgen. De deelnemers aan het congres bega ven zich na de vergadering met door het departement aangeboden auto's over Kou- dekerke naar Vlissingen, waar zij in twee groepen worden gesplitst, de eerste gToep reed direct door naar de buitenhaven, waar Hr Ms torpedobootjager De Ruijter lag gemeerd, terwijl de tweede groep in hotel Rrittannia zijn beurt afwachtte. Bij het bezoek aan den oorlogsbodem hebben do excursisten dit schip met groote belangstelling bezichtigd. De eerste groep kwam na de rond wandeling in de long-room, waar de al gemeen© voorzitter, de heer mr C- H. Guépin, den commandant, den luitenant ter zee eerste klasse Ferwerda toesprak. Namens de maatschappij bood spr. een reproductie aan van een oude kopergra vure, voorstellende De Ruijter met zijn schip, liggende op de Theems, en ver zocht den commandant dit een plaatsje op het schip te geven. Ten slotte wenschte spr. den commandant een voorspoedige reis naar Indië toe. (Deze woorden wer den met applaus bezegeld.) De heer Ferwerda bracht dank voor dit geschenk. Doordat het anders te laat werd, kon alleen de eerste groep een bezoek aan de gebouwen en terreinen van „de Schelde" brengen, waar zij met groote belangstel ling het bedrijf in oogenschouw namen, al was het er natuurlijk heel anders dan wanneer het bedrijf in volle wer king is. Tegen 6 uur begaven allen zich naar dc-n ponton, om zich aan boord te bege ven van de mailboot Prinses Juliana van de Maatschappij „Zeeland" voor den tocht aangeboden door „de Schelde". Met den trein van 6 uur kwam aan de Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, dr J. R. Slotemaker de Bruijne, terwijl verder o.a. werden opgemerkt aan boord de commissaris 'der Koningin in Zeeland, en de burgemeesters van Middel burg en Vlissingen. Te kwart over zes werden de touwen los gegooid en ging het langs de Wal- chcrsche kust tot aan Deurloo I. Na een uurtje werd men naar beneden geroepen voor den maaltijd, die zich uitstekend deed smaken. Zooals is te begrijpen, werden de slui zen der welsprekendheid spoedig geopend en was het de voorzitter, de heer Mr Guépin, die aller instemming had, toen hij voorstelde, den eersten dronk te wijden aan H. M- de Koningin. Daarna deed snr. mededeeling van de telegrafische dankbe tuiging van II. M. de Koningin-Moeder voor het des morgens verzonden telegram en wijdde hij een dronk aan II. Al. de Ko ningin Moeder, Prinses Juliana en Prins Hendrik. Even later nam de voorzitter nogmaals het woord om in .het bijzonder welkom te heeten den minister en den commissa ris der Koningin. Zich tot den minister wendende, wee3 hij ér op, dat Alinister Slotemaker het z.i. juiste standpunt in neemt door voeling te houden met betrok ken vereenigingen. Tot den Commissaris der Koningin zei- de spr. nogmaals uiting te willen geven aan zijn sympathie voor Zeeland, waar van men op de autorit een klein mooi stuk heeft kunnen zien. De Minister zeide, dat hij "vele proble men moeilijker zou oplossen, als bij niet met de groepen der bevolking in relatie kwam. Spr. wil op drie dingen wijzen, ten eerste, dat er weinig vereenigingen zijn zoo oud als deze maatschappij, doch dat zij Steeds met haar tijd mede gaat. Ten tweede dat hij het juist acht, dat zij steeds ergens anders vergadert en ook in ex centrisch gelegen plaatsen. Alen voelt dan, dat men niet bij den Haag moet wonen om de belangstelling van de overheid te hebben. Ten slotte dat hem weer duidelijk is gebleken bij een geval over een lid van den Raad van Arbeid, dat de Maatschappij geen ver eeniging van werkgevers wil zijn. De Commissaris der Koningin brengt den minister dank voor zijn komst. Men weet, dat hij ook steeds krachtig werkt voor de belangen van Zeeland, Ook aan de maatschappij ijl haar geheel en aan ieder der leden afzonderlijk brengt spr. dank voor hun komst en hoopt, dat zij hun bezoek zullen herhalen. Spr. wijst op het groote belang, dat ook de Zeeu wen bij de maatschappij hebben en uit zijn beste wenschen voor den bloei dier maatschappij. De heer dr F. E. Postuma wijdde een dronk aan den nieuwen voorzitter der maatschappij, zijn opvolger dus, en ook aan de gastheeren, die hij kracht toe- wenscht in den moeiljjken tijd, die zij doormaken. Intusschen was de boot gezwaaid en in de richting van Zeebrugge gevaren, om langs de Belgische en Zeeuwsch- Vlaamsche kust weder in de richting Vlis singen te varen. De deelnemers aan den tocht waren weer op het dek gekomen en genoten van het prachtig ondergaan van de zon. Tegen tien uur meerde de Prinses Ju liana weer aan den ponton en verlieten allen het schip zeer voldaan over de gastvrije ontvangst en dankbaar voor het heerlijke zeetochtje. is onze raad om een verzekering met winstaandeel te sluiten bij de Onze verzekerde no. 80, die 141premie per jaar betaalde, ontving over de jaren 1923/25 f 203.15 aan winstaandeel terug. Vraagt Inlichtingen Dir. W. L. B. J. DEKKER. De staking aan „de Schel de". De ijzergieterij der firma Boddaeit en Co. te Middelburg verricht geregeld werk voor „de Schelde" te Vlissingen. In een onderhoud van de stakingsleiders met de directie van deze ijzergieterij is besloten, dat alleen het werk dat vóór de staking was gecontracteerd, zal worden afgemaakt. Burgemeestersbenoeming. De vorige week schreef de „Goesche Crt." een vrij scherp artikel over de bur.gemee.s- tersvacature te W o I f a a r t s d ij fc. Het blad wist te vertellen, dat twee candidaten een A. R. en een C. II., van wie tevens werd beweerd, dat ze absoluut onbe kwaam waren 't burgemeesterschap waar te nemen, met lijsten rondgingen, teneinde handteekeningen te verzamelen. Thans moet 't blad echter meedeelen, dat 't verkeerd was ingelicht, en dat geen der candidaten met een lijst rondging of zal gaan. Indisch bezoek. Volgende week zullen de heeren R. A. A. Wieranata Koe- saena, regent van Bandoeng, Darwfsh Ge- lar Datah Madjolels, en 'feuka Oemar, zoon van den zelfbestuurder van een land schap in Atjeh, die een rondreis door Nederland maken, een bezoek aan Zeeland brengen. Ze zullen o.a. verschillende land bouwbedrijven bezoeken en een kijkje ne men op de Aliddelburgsche markt van a.s. Donderdag. Polder Walcheren. Bij enkele candidaitsteliing zijn herkozen tot com missarissen van den Polder Walcheren, voor het ongebouwd de heeren Jhr P. J. Boogaert, Aliddelburg; C. Franse, Klevers- kerke, mr J. A. Heijse, Aliddelburg; Chr. Volkers Jz„ St. Laurens; Chr. Wielema- ker, Koudekerke en P. Wisse te O. en W. Souburg. Bij de opgravingen ten behoeve der rioleering aan de Kloosterlaan te Sas- van Gent zijn verschillende beenderen van menschengeraamten gevonden. O.a. sche dels met nog gave tanden. Alen vermoedt, dat dit overblijfselen zijn van de belege ring van Sas van Gent omstreeks 1644». Een honderdjarige. Gisteren werd Judocus Burm te 'Kloosterzande 100 jaar. Gedurende meer dan 70 jaar was hij pachter van het Kroondomein. De ad ministrateur van dit domein heeft hem namens de Koningin de gouden medaille van de Huisorde van Oranje overhan digd. Goes. De heer A. C. v. d. Rest, ass.- apotheker, Lange Kerkstraat alhier, heelt aan de pni van zjja .zaak eem groote thermometer doen aanbrengen. Een aardig idee. 's Zomers willen velen vaak weten hoe warm 't wel is, en 's win ters hoeveel graden het vriest. Men kan het voortaan bij de zaak van den heer v.. d. Rest te weten komen. Hedenmorgen sloeg in de Voorstad bij het plein van Verbeem een paard op hol, gespannen voor een hooihark. Het dier rende de voorstad door met de slingerende, leven makende hooihark achter zich. Velen zagen met schrik hoe de bestuurder vanaf zjjn gevaarlijke zit plaats alles in het werk stelde om het paard meester te worden, hetgeen hem nog voor den overweg mocht gelukken. Behoudens een stuk gereden waterafvoer buis aan de woning van den heer Rijn hout werden geen ongelukken veroor zaakt. Wolfaarfsdijk. Donderdag 1.1. hield de vereen, voor Ziekenhuisverpleging haar eerste vergadering. De voorzitter deelde mede dat Met aantal leden de 300 reeds te boven is. Een huishoudelijk reglement werd vastgesteld. Een bestuur werd ge kozen, beslaande uit de heeren N. de Ka ter, voorzitter, J. Snoodijk, vice-voorz., I. Balkenende, secretaris, II. van Leer dam, penningmeester en J. van Wel Jz." commissaris. Dr Meijnen en dhr A. C- J. Noleboom hadden vóór de stemming ver klaard geen bestuursfunctie te zullen aan vaarden, gelet op hun drukke werkzaam heden. Door het bestuur zal een bode worden benoemd. Kruiningen. Als een bijzonderheid diene dat door den landbouwer Al. Lodiers op zijn land een witte mol is gevangen. Borsselen. Woensdag werd in deze ge meente het jaarlijksche zangconcours ge houden van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt". Van de 23 aangesloten vereenigingen namen 19 aan den wedstrijd deel, terwijl de kinderkoren van Wissen- kerke en van Borsselen elk een drietal nummertjes deden hooren. Door de verschillende vereenigingen werden de volgende prijzen behaald: in :de derde afdeeling gem. koren: „Zang en Vriendschap", Wissenkerke, 3e pr. met 144 p.; „Zanglust", Wilhelminadorp, 3e pr. met 142 p.; „Zang Veredelt", Schore 2e pr. met 149 p.; „Tot Oefening en Uit spanning", Borsselen, 2e pr. met 158 p.; „Nu met Hope", Burgh, 2e pr. met 145 p.; „Door Oefening Vereenigd", Vlissin gen, le pr. met 192 p. 3e afd. Mannenkoren: „Wissenkerkens Alannenkoor", Wissenkerke, 2e pr. met 146 punten. 2e afd. gem. koren: „Excelsior", 's Gra venpolder 3e pr. met 137 p., „Polyphy- minia, Sluiskil, 2e pr. met 151 p., „Zang- lust", 'sHeer Arendskerke, 3e pr. met 131 p„ „Tot Nut en Uitspanning" Nieuw en St. Joosland, 3e pr. met 139 p., „Cloe- tings Gemengd Koor", Kloetinge, 3e pr. met 143 p., „Gemengd Koor", 'all. Abts- kerke, 3e pr. met 127 p., „*Ons Genoe gen", Kats, 3e pr. met 124 p. Ie afd. gem. koren: „Oefening baart Kunst" Goes, 2e pr. met 175 p., „Ore- lio", Axel, le pr. met 188 p. „Crescendo", te Hoek, 3e pr. met 120 p., „Crescendo", Kruiningen, 3e pr. met 128 p., en ten laatste „Uitspanning door Inspanning", te O. en W. Souburg in de afd. Uitmuntend heid gem. koren, 3e pr. met 133 p. Vijf medailles, resp. geschonken door den burgemeester van Borsselen, eere voorzitter van het feest,, door het eare- comité, door den heer F. W. J. Immïnfc, door de Vereen, van Vreemdelingenver keer in Zuid- en Noord-Beveland en door het bestuur van den Zangersbond wer den uitgereikt aan die vereenigingen d.e het hoogst aantal punten hadden behaald. Ze vielen ten deel aan de vereenigingen van Vlissingen, Axel, Goes, Borsselen en Sluiskil. Heinkenszand Vrijdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den heer burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden. Een verzoek van Ged. Sta ten kwam in om den raad een uitspraak to ontlokken betreffende een verzoek van de Provinciale vereeniging het Groene Kruis tot instelling van schoolartsen en de daaraan verbonden kosten. Na voor lezing van het adres van Ged. Staten zegt de voorzitter, dat door B. en W. geen voorstel in dezen wordt gedaan. Het beginsel hangt hier met de kosten zeer nauw samen. Een ruwe schatting zou de kosten doen zijn 25 cent per inwoner en per jaar. Dit bedrag wordt voor dit instituut algemeen te hoog ge acht naar de waarde dat het voor deze gemeente kan hebben. Ook het beginsel vindt bestrijding. De voorzitter zegt in stemming te zullen brengen voor of te gen het beginsel. Met alle stemmen wordt tegen het beginsel gestemd, zoodat over de kosten niet meer gestemd behoeft te worden. Een voorstel komt ter tafel om de wegen der gemeente te verdeelen in klassen ingevolge de motor- en rijwie'.wet. Besloten wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen de wegen te brengen in de 3de klasse en de ver dere bepalingen betreffende de uitvoering te delegeeren aan B. en W. Bjj de rond vraag vestigt de heer Steketee de aan dacht van B. en W. op het lichten van putten in de dorpsstraat en in het kerk- pad. De voorzitter zegt, dat B. en W. den in deze gemeente werkzaam zjjnden straat maker reeds een en ander opdroegen. Souburg. Vrijdagmiddag 3 uut luidde de brandblok. Het bleek, dat de schuur van C. Pouwer Abeele, in brand stond. De brand deelde zich spoedig mede aan het aangrenzende woonhuis. De schuur brand- de geheel de woning grootendeels af. Het paard liep gelukkig in de wei. Demeube'en zijn grootendeels gered. Na een paar uren was de brandweer het gevaar meester. Oorzaak was de ontploffing van een ben zinelamp, waarmede men wenkte. Sluis. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft hier een ernstige mis handeling plaats gehad. Omstreeks 12 uur vond de politie, die surveilleerende was ter gelegenheid van de kermis, op de achterplaats bij den caféhouder de p. aldaar, een persoon die hevig uit het hoofd bloedde en een diepe snijwonde had van ongeveer 3 c.M. lengte. Aange zien de mishandelde onder invloed van sterken drank verkeerde en bewusteloos was, kon hij geen dader opgeven. De ont boden geneesheer, Dr Staal, heeft de man verbonden. B.ij een door de politie inge steld onderzoek is gebleken, dat zekere T. L. L. en R. B., afkomstig uit Sluis, den man mishandeld hebben. De slagen werden met een hamer toegebracht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterwijk (bij Leerdam) cand. II. van der Loos Jr te Rotterdam; te Delfzijl S. IJbema te Hijkersmilde; te Lochem (toez.) G. Verdoes Kleijn te Dor drecht. Bedankt voor Enter N. Warmolts te W,ezep. Geref. Kerken. Aangenomen naar Leimuiden R. J. v. d. Weerd, cand. te Kampen. Bedankt voor Marken, IJlst, Midwolda, Kiel- windeweer, Overschild, Schoonebeek, Hoek van Holland, Pijnacker-Nootdorp, Anna-Jacoba- polder door R. J. v. d. Weerd, cand. te Kampen. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Murmerwoude J. Tolsma te Zaamslag. Ds J. C. Sc huil er. Naar we verne men neemt Ds J. C. Schuller, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, voorheen te Goes, langzaam in beterschap toe. Misschien mag hij morgen (Zondag) even opzitten. Bezoe ken van gemeenteleden worden echter nog niet wenschelijk geacht. D r J. H a n i a. Naar we vernemen is de toestand van Dr J. Hania, Geref. pre dikant te Geldermalsen, ernstig en nemen de krachten voortdurend af. De tiende kerk. De Koningin heeft een bijdrage geschonken aan de Vereeniging „De Tiende Kerk" voor de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage. Raad van Beheer. In de Ned. Herv. gemeente te Oostwold (Old.) wordt nog steeds gewacht op uitsluitsel inzake het be roepen van een predikant. Een tekort van f 25.000 wordt door den Raad van Beheer geëischt, een groot percentage van dit bedrag is aangeboden, om het beroepingswerk aan te vangen. De vacature-Börger. Naar ge meld wordt, heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Gouda op een verzoek van de plaatselijke afdeeling der Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden, om in de vaca ture-Börger weer een vrijzinnig predikant te beroepen, afwijzend beschikt. Geen drietal. Gemeld wordt, dat het bericht als zou te Nijverdal bij de Ned. Herv. Kerk een drietal zijn genoemd, on juist is. Er is geen drietal geformeerd. Theol. candidaten. Aan de Vrije Universiteit zijn geslaagd voor cand. ex. theo logie de heeren R. H. Kuipers, Den Haag; G. F. Hajer, Zuidland (Z.-H.) en E. G. v. Teylingen te Hillegom. Geslaagd te Utrecht voor het practisch apothekersexamen tweede gedeelte dhr L. H. van Berk. Geslaagd aan de Universiteit te Amster dam voor het candidaatsexamen geneeskunde de heer M. Brandsma te Middelburg. Geslaagd aan de universiteit te Lei den voor het candidaats-examen rechten, de heer J. de Visser te Al'burg. Geslaagd aan de Rijkskweekschool to Oostburg voor het examen Han denarbeid, do dames Al. Beun, Oostburg; P. Brakman, Groede; AI. Nijssen, Sluis kil; AI. v. d. Velde, Scherpenisse; J. de Klerk, Zuidzande; F. de Kok, Oostburg; J. van de Ree, Terneuzen; C. den Doel- der, Terneuzen; Jo van Dixhoorn, Hoek en A. Dieleman te Axel, Tot onderwijzer aan een Chr. school te Groningen (hoofd A. Kooijmans) is be noemd dhr P. J. Alaas te Koudekerke (Z.) Het hospitium te Kampen. On der presidium van Prof. Dr H. Bouwman werd gisteren te Kampen de algemeene ver gadering gehouden van de vereeniging tot stichting en instandhouding van het hospi. tium der Theol. School, aldaar. Na opening op gebruikelijke wijze werden de jaarverslagen van den secretaris Prof. Dr T. Hoekstra on don penningmeester Dr J. Nawijn, beiden te Kampen, goedgekeurd en de penningmeester voor zijn beheer ge dechargeerd. De aftredende bestuursleden do heeren Ds K. Oussoren te Broek onder Alc- kerwoude en J. H. Kok te Kampen werden herkozen. Na rondvraag werd de vergadering met dankzegging gesloten. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz, nm. geen dienst, av. ds Raams van Kloetinge. Wilhelminadorp, 9.30 u. ds Homburg, 2 u. ds Steinz. Heinkenszand, (veranderde opgave) 10 en 2.30 u. ds Netelenbos. Geref. Kerken. Ierseke, (veranderde opgave) 9.30 u. lees- dienst 2 u. 'ds R. J. v. d. Veen. De landbouwtentoonstelling te Zierikzee, Het aantal inzendingen voor de op 12 en 13 Juli te houden Landbouwtentoonstelling te Zierikzee bedraagt: voor paarden 203, hoefbeslag 9, rundvee 165, varkens 12, scha pen 22, geiten 44, pluimvee 47, konijnen 19, bijen 17, zuivelbereiding 27, tuinbouw 12, landbouw- en industriestands 51. Geslaagd voor examen gemeente-admmi- stratio dhr C. J. Toebes te Koudekerke ('t Zaad). Ongelukken. Gisteravond is de 17- jarige van D. te Vlaardingen met zijn fiets in een put gereden. Door vrienden werd hij er uit gehaald, waarna hij naar het zieken huis werd vervoerd, waar hij is overleden. Gisteren was mevrouw F. te Haarlem, aan het was smelten op een petroleumtoestel. Plotseling kookte de was over, de vrouw nam het pannetje van het vuur on vluchtte ermee naar buiten. Hierdoor raakten haar kleeren in brand en sloegen de vlammen haar in het gelaat. Twee agenten hebben met hun kleeren de vlammen gedoofd. Het slachtoffer werd naar het Diaconessenhuis overgebracht. Haar toestand baart zorg. Per fiets van Weenen naar Barendrecht. Ten huize van den heer M. L. v. d. Sloot te Barendrecht vertoeven op het oogenblik de 21-jarige Joseph Dampl, voormalige pleegzoon van het echtpaar Sloot en zijn vriend de 20-jarige Karl Patzelt uit Weenen. Deze jongemannen hebben de reis van Weenen naar Barendrecht in minder dan 8 dagen per fiets afgelegd. Vrijdag 8 Juni, 's avonds half acht, vertrokken zij uit Wee nen. Den. nacht en den daarop volgenden dag reden zij aan een stuk door tot Aschaf- fenburg, een afstand van 330 K.M. Den vol genden nacht werd gerust. In Neurenberg werden zij een halven dag opgehouden. Daar vandaan vertrokken zij naar Coblenz, ver volgens naar Keulen, toen naar Tiel en van Tiel ineens door naar Barendrecht waar zij LI. Zaterdag om 5 uur aankwamen en waar zij met groote blijdschap door vader en moe der Sloot, (zooals Joseph zijn pleegouders nog steeds noemt) werden ontvangen. De geheele reis hebben zjj veel regen en hagel buien gehad, en nu hopen zij op veel mooi weer, want Donderdag 28 Juni vertrekken zij weer per fiets. Weer een X-atraal-marte- laar. Te Deptford is Dinsdag het lijk ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2