No. 224 Zaterdag 23 Juni 1928 42e Jaargang Hendrikse Co's Bank Bank voor Zeeland - Goes EERSTE BLAD. L. Duvekot Sz.3 TABAK - SIGAREN - SIGARETTEN Alle Bank-, Effecten- en Assuranflezaken Buitenland. EFFECTEN - COUPONS - ALLE BANKZAKEN Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET STAKINGSRECHT. Groote Markt 19 - Goes Beestenmarkt 8 - GOES - Telefoon 249 (2 lijnen). Spaarbank a 4 pCt. rentevergoeding. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0. Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEN!A. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. NIEUWE ABONNE'S. Zij, die zich thans op „De Zeeuw" abon neren ontvangen de tot 1 Juli verschij nende nummers gratis. j II. (Slot.) Nu kan dadelijk -worden toegegeven, dat de zaak in de practijk niet zoo eenvoudig is, als ze hier gesteld wordt. Wanneer een werkstaking wordt afge kondigd, dan gebeurt dit niet met de bedoeling om den band met het bedrijf geheel te verbreken, maar om na afloop van het conflict het werk weer op- te vatten, evenals een patroon die tot uit sluiting overgaat dit doet met de bedoe ling dat straks de arbeiders weer tot het bedrijf zullen worden toegelaten. Sta king bedoelt niet de absolute verbreking van de dienstbetrekking, maar het is een collectief neerleggen van den arbeid, ten einde de arbeidsvoorwaarden te verbete ren of onrecht te herstellen. Het verschil tusschen het individueel en liet collectief neerleggen van den ar beid zou men aldus kunnen aanduiden, dat in het laatste geval zulk een actie eenigszins het karakter van een oorlog aanneemt. Staking en uitsluiting zijn strijdmiddelen, waarbij het kan gaan hard togen hard, waarvan groote ver iezen het gevo'g kunnen zijn en waarvan als regel ook derden de dupe worden. „Een oorlog, schreef indertijd de heer Smeenk, kan noodzakelijk, ja plichtmatig zijn. Maar de nadeelen zijn groot! Met den industrieel en oorlog staat het niet anders. Iedere werkstaking beteekent ver spilling van productieve krachten. Veel lijden veroorzaakt zij. Ook al is de weer- standskas goed gevuld, en kan een vrij hooge uitkeering worden gegeven, dan nog beteekent een staking voor het ar beidersgezin vermindering van het toch reeds betrekkelijk lage inkomen. Hoeveel lijden, hoeveel ongerief kan een staking ook niet aan derden, aan geheel onschul- digen veroorzaken. En de verhoudingen op het arbeidsterrein worden daardoor niet zelden, meer gespannen." Daarom mag dan ook nooit een staking lichtvaardig worden afgekondigd en is de grootste voorzichtigheid hier geboden. Onze Zaamslagsche lezer gaat verder. Hij acht iedere staking verwerpelijk en vraagt in dit verband of Gods Woord dan niet zegt: Mij komt de wrake toe, Ik zal 't vergelden zegt de Heere? Inderdaad. Maar volgt hieruit nu, dat men dus maar in het onrecht moet be- ruston, zonder meer? Immers neen. Wanneer iemand, op welke wijze dan ook benadeeld wordt, dan zal hij voor zijne rechten opkomen. Hij zal niet wre ken. Dat te doen is de taak van de Overheid. Maar hij mag ongetwijfeld voor zjjne rechten waken. Onze interpellant noemt in dit verband een voorbeeld, waarbij wij even stil wil len staan. Hoe zou men oordeelen, zoo zegt hij, als landbouwers die aan de hooge pach ten en ejschen van hunne heeren niet konden voldoen, verbonden gingen stich ten, om te dwingen desnoods door ge weld, dat zij minder voor hunne eigen dommen gingen vragen. Zou men dat niet treurig vinden, daar het toch hun eigendom is en ze het kunnen geven wien zij willen? Ons antwoord is: geweld zou in elk geval zijn af te keuren. Maar indien de pachten werkelijk te hoog zijn, dan zou den de landbouwers zeer verstandig doen met zich te organiseeren om op- deze wijze betere pachtyoorwaarden te bedin gen; dat zou in elk geval beter zijn dan tegen elkaar op te bieden en daardoor hun eigen positie te bederven, een be hoorlijk bestaan voor hunne arbeiders onmogelijk te maken en misschien ook airderen te dupeeren. De schrijver zegt, dat hij velen gespro ken heeft, die zich in afkeurenden zin over de staking uitlieten. Wij nemen dit gaarne aan. Maar wij meenen toch dat hier de gedragingen van zekere groepen stakers verward wor- den, met de staking zelve. Ook van een staking waarvan het Chr. Soc. Congres terecht oordeelde dat ze als uiterste redmiddel geoorloofd kan zijn, geldt, dat niet alle strijdmiddelen geoor loofd z\jn. En onze Christelijke organisaties mo gen bij het afkondigen van een staking dan ook wel dubbel voorzichtig zijn, wanneer zij daarbij met andere organi saties hebben samen te werken. Maar dan komt de heer Verhorst, wiens schrijven wij Donderdag plaatsten, en zegt, dat wie het wapen der werkstaking hanteert, alle consequenties daarvan moet dragen, voor geen enkel middel moet terugdeinzen en desnoods met geweld van vuist of wapen de tegenwerking moet bestrijden. En wanneer Christelijke sta kers die consequentie niet aandurven, dan komen ze, naar hg meent, zelf niet eerljjk uit den strijd. De kracht van dit betoog ontgaat ons. Wanneer een Regeering meent aan een oorlog deel te moeten nemen, volgt daar dan uit, dat zij ook alle afschuwelijke, goddelooze strijdmiddelen, die velen ge oorloofd achten, omdat nood geen 'gebod kent, moet durven toepassen? Immers neen! In den verkiezingsstrijd worden vaak verkeerde middelen gebezigd, maar 'daar uit volgt toch niet, dat wie zulks afkeurt zich in dezen strijd niet zou mogen men gen." Het doel heiligt nooit de middelen. Niet alleen het afkondigen van een staking, maar ook de daarbij gebruikte middelen, moeten den foets van Gods Woord kunnen doorstaan. En met blijdschap hebben we meer dan eens kunnen constateeren, dat onze Chris telijke organisaties hun eigen weg durven gaan en dat ze zelfs midden in den gemeenschappelijken strijd, als hun be ginsel dat eischte, 'durfden staan 'tegen' over hunne kameraden. Ook al werden ze dan als verraders gescholden en behandeld, en mishandeld. Wij erkennen dat hier gevaren dreigen en dat daarom, zooals wij herhaaldelijk betoogden, de grootste voorzichtigheid ge boden is. En nu willen wij niet lichtvaardig onze Christelijke organisaties beoordeelen. Zij hebben 'ttoch al niet gemakkelijk. Zij zitten geregeld tusschen twee vuren: aan de eene zijde hebben zij vaak te kampen met de revolutionaire oud liberale opvat tingen van werkgevers en aan de andere zijde met de revolutionaire moderne vak organisaties. Maar toch zouden wij wenschen, dat door onze organisaties voor tot een sta king besloten werd, als onverbiddelijke eisen werd gesteld dat van het hinderlijk volgen van werkwilligen en van alles wat op geweld en dwang gelijkt, onvoor waardelijk wordt afgezien. Staking kan in bepaalde gevallen geoor loofd zijn. Maar er mag geen sprake van zijn, dat zij, die meenen te moeten blijven arbeiden, daarin verhinderd wor den. Ieder zij in zijn eigen gemoed ver zekerd. Onder geen beding mag de vrij heid van anderen die niet willen of naar hunne overtuiging niet mogen staken, worden aangerand. En wanneer onze lezer uit Zaamslag dan ook wijst op verkeerde dingen, die bij een staking te Hulst zouden zijn voor gevallen, dan denken wij er niet aan zulks goed te praten. Zulk een optreden verdient onvoorwaardelijke afkeuring. Wij moeten hier een punt zetten. We koesteren niet de illusie, dat wjj iemand overtuigd hebben. Dat gaat meestal niet zoo gemakkelijk'. Maar dat behoeft ook niet. Wanneer deze artikelen er toe leiden, dat meer en' meer Gods Woord wordt nagespeurd, niet alleen om te zien of werkstaking geoorloofd is, maar ook om na te gaan of de maatschappelijke verhou dingen wel beantwoorden aan de eischen van Gods Woord, dan is er al veel gewonnen. Voor dat Woord hebben wij te buigen. Wanneer dat niet gedaan wordt, wan neer patroons en arbeiders meenen, dat ze zich boven dat Woord kunnen stellen, dan zal er voor hen geen dageraad lichten. Dan zal de sociale kwestie niet tot oplossing worden gebracht. Maar wanneer er komt, ook op maat schappelijk gebied een gehoorzamen aan het Woord des Heeren, dan zal de uit komst leeren, dat de dienst van God. rijke beloften heeft, ook voor het tegen woordige leven. Naast Hotel „De Korenbeurs" De hulpactie aan de Pool. Officieel wordt medegedeeld, dat Mad- dalena en Penzo te half vier gistermid dag terugkeerden na de groep van No- bile opnieuw gevonden en opnieuw van de noodige voorraden voorzien te hebben. De Fransche Marine heeft opnieuw een vliegtuig naar Spitsbergen gezonden om mee te helpen zoeken naar Nobile en Amundsen. Uit Kingsbay wordt gehield, dat thans, na het mooie weer van de laatste dagen, weer koude is ingetreden. De J;Citta di Milano" is opnieuw in verbinding geweest met Nobile. Nobile zou belangrijke mede- deelingen hebben gedaan, welke even wel nog niet worden gepubliceerd. Wel heeft hij de diepe ontroering ge schetst, die zich van hem en zijn met gezellen meester maakte, toen zij de vlucht van Maddalena gade sloegen. En kele der door Maddalena uitgeworpen pakketten zjjn beschadigd, daar het val scherm, dat aan de paketten was beves tigd, zich niet ontplooide. Een der be schadigde pakketten bevatte de accumula toren voor de draadlooze installatie. No bile verzoekt daarom hem nieuwe accu's ejn andere voorwerpen te doen toeko men. Verder stelt hij voor om de Italiaan- sche vliegtuigen, die naar hem toegezon den worden, van een sleevormig onderstel te voorzien, om een landing op het ijs mogelijk te maken. Gelukt dit, dan zou telkens een man ai an zijn afdeeling mee genomen kunnen worden. Het kleine mijnstadje Koningsbaai op Spitsbergen, dat één van de centra voor de nieuwsdienst is geworden over No bile en hot vermiste Fransche vliegtuig met Amundsen is nu overbevolkt en het ministerie van buitenlandsche zaken waarschuwt journalisten en filmopera teurs om niet naar Koningsbaai te gaan, daar het onmogelijk is om hen te her bergen. en arbeiders, -barrikaden opgericht. Van daar uit bestookten ze de politie. De politie heeft eerst alleen maar in de lucht geschoten; daarna was ze echter genoodzaakt het vuur tegen de demon stranten te openen. Er zijn 5 menschen gedood en 40 ge wond, maar het aantal gewonden moet nog niet nauwkeurig vaststaan. Bij de politie zijn voor zoover bekend, 10 man .door revolverschoten gewond. Korte berichten. Het contract voor den aanleg van een nieuwe tunnel onder de Mersey te Liverpool is aan een Manchestersche firma gegund, met voorbijgaan van ver scheidene buitenlandsche inschrijvers. De tunnel, waarvoor reeds 500.000 p.st. is uitgegeven ten behoeve van voorberei dende werkzaamheden, zal, naar schatting li/a millioen p.st. kosten. Vierduizend man zullen, er twee jaar lang werk aan hebben. Bij een grooten brand te Damascus zijn 60 menschen .gedood of gewond. De Italiaansche overheid heeft aan een Bngelsche firma het werk opgedragen dat een verdere verzakking van de scheeve toren te Pisa moet voorkomen. De huidige scheeve stand blijft evenwel bjehouden. Miss Boll is, nadat zij haar vlieg tocht over den "Oceaan opgegeven .-had, van St. John naar New York gevlogen. Marinkowitsj, de Servische minister van buitenlandsche zaken, heeft naar aan leiding van de 'gebeurtenissen te Belgrado, Boekarest verlaten. De conferentie van de Kleine Entente wordt daarmede voor- loopig afgebroken. De politie in de haven Galatz aan de Zwarte Zee heeft een sterk vertakt communistisch complot ontdekt, dat ten doel had cellen in het Roemeensche le ger te vormen en de krijgstucht te onder mijnen. Er zfl'n 40 personen aangehou den en nog tal van aanhoudingen zijn te wachten. Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Strijd tegen de vliegenplaag. Bij de groote hitte in Italië isi het enorme aantal vliegen maandenlang een ware plaag en een groot gevaar. Bijzondere manifesten fcijn door den gouverneur der stad uitgevaardigd, waar door de bestrijding der vliegenplaag op rationeele wijze zal' geschieden, vooral door een beter vervoer van 'het vuilnis, dat tot nu toe vaak urenlang op de straten bleef liggen. Ook moest wat in Rome bijzonder noodig is de arme bevolking in de volkswijken, die eenvoudig alle vuil op straat werpt, tot betere hygiënische be grippen worden opgevoed. De havenarbeidersstaking fe Antwerpen. De minister van nijverheid en arbeid had een onderhoud met den voorzitter van den reedersbond te Antwerpen eener- zijds en met de afgevaardigden van de socialistische en christelijke arbeiders an derzijds. Hij deed hun voorstellen om onmiddellijk de havenarbeidersstaking te Antwerpen te beëindigen. De afgevaardigden beloofden hun groe pen aan te sporen de voorstellen aan te nemen. JDp het ministerie van nijverheid heeft mén goede hoop, dat de staking misschien morgen zal eindigen. De beroering in Zuidf-Slavië. In Agram zijn Donderdagnacht meer dan 100 menschen gevangen genomen. Op verschillende punten van de stad had den de demonstranten, meest studenten De bakkersgezellen in de broodfa brieken te Berlijn hebben met groote meerderheid besloten om tot staking over te gaan. Vandaag zullen de vertrouwens mannen bijeenkomen om over het begin van de staking te beraadslagen. De steekpenningen van De Telegraaf. Onlangs had „Het Volk" gemeld, dat de minister van financiën, den deurwaar ders van de directe belastingen verbo den had advertenties te plaatsen in De Telegraaf, omdat de directie van dat blad steekpenningen uitreikte, om deze adver tenties machtig te worden. Dit baarde noig aj opzien, omdat De Telegraaf zich zeer verontwaardigd had getoond over de corruptie in de gasbedrijven; "dat het blad zich zelf aan deze leelijke omkooppractij- ken schuldig maakte, heeft het voor zijn lezers zorgvuldig verzwegen. Intusschen heeft de directie van De Telegraaf'binnenskamers haar slechte ma nieren erkend en beterschap beloofd, naar Het Volk thans meldt. Op 16 "Juni j.I. heeft de minister van financiën den vol genden brief aan de deurwaarders gezon den: „Ten vervolge op dezerzïjdsche aan schrijving van 14 April 1928, no. 134, heb ik de eer u mede te deelen, dat de di rectie van het dagblad De Telegraaf heeft verklaard, voortaan geen kortingen meer te zullen verleenen op advertentiën, ge plaatst door deurwaarders der directe be lastingen. Binnenland. Vergadering der Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel te Middelburg. Indisch bezoek aan Zeeland. Telefoneeren met Indië. Buitenland. De toestand in Joego-SIavië. Naar het eind der Amwerpsche haven staking? Nobile ontvangt weer voorraden. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGÜ ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE^ HET MIDDEL VAN Dn. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS. TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER» ZIEKTE. Middelburgschastr.0l7, Schey.nlngem In verband hiermede wordt het abso luut verbod van adverteeien in bedoeld dagblad opgeheven." De Telegraaf zal, veronderstelt Het Volk ook dit wel verzwijgen. Uitzending naar Indië. De eerstvolgende uitzending op de korte golf naar Indië vanuit het gebouw van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie te 'sGravcnhage heeft a. s. Woensdag plaats en houdt verband met de opening van de jaarbeurs te Bandoeng. De so praan-zangeres Gré van Gorfcum ook tijdens haar verblijf in Indië de eerste solo-zangeres, die in Soerabaja voor de radio zong zal thans haar medewer king verleenen. De telefoongesprekken mét Indië. Het hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie deelt ons mede, dat de onlangs in de couranten verschenen beschouwing over de telefoonverbinding met Indië, blij kens tal van ontvangen verzoeken^ dén verkeerden indruk heeft gevestigd, dat thans iedereen, die familie in Indië heeft in de gelegenheid is telefonisch met deze te spreken. "j |_4[ [1| Dit is niet het geval. Do nog steéds bij wijze van proef met Indië gevoerd wordende telefoongesprekken worden al leen toegelaten aan P. T. T. ambtenaren, en hun verwanten en voorts aan hen, die daartoe speciaal werden uitgenoodigd, zooals dit bijv. het geval was met de leden van den Indischen Volksraad, die de vorige week in de gelegenheid werden gesteld met hun verwanten in Nederland te spreken. Hiermede zijn de gesprekdagen reeds zoo druk bezet, dat aan andere verzoe ken niet kan worden voldaan en deze on beantwoord terzijde moeten worden .ge legd. NEDERL. MAATSCHAPPU VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. (Vergadering te Middelburg.) Behandeld weTd de kwestie der eer- ruptie in den handel. Z.h.st. werd na langdurige discussies een motie aange nomen van het hoofdbestuur om eeni commissie in te stellen, die zal onderzoe ken, hoe tegen de corruptie in den han del zal moeten worden opgetreden, ter wijl het hoofdbestuur werd gemachtigd zoo noodig reeds maatregelen te nemen, Aan het verslag der Centrale Commis sie voor Bezuiniging ontleenen wij het volgende: De bezuinigingsactie, zooals de Com» missie, die tot dusver heeft gevoerd, en ook voor de toekomst noodzakelijk acht, wijst beslist af elke hulp en medewer king van degenen, die bekrompen pogen om overal, waar dit maar mogelijk is, de uitgaven naar beneden te brengen ein alles achterwege te laten, wat maar eenigszins kan worden gemist. Tn dien geest' heeft de Commissie nimmer haaf actie opgevat, en zij zal zich onder geen voorwaarde in die richting laten brengen. Verstandige bezuiniging is en blijft noo dig, dat wil zeggen: trachten den over heidsdienst zoo rationeel mogelijk. fe ma ken; nagaan, wat men op elk gebied van overheidszorg wenscht te bereiken en hoe dit op de meest doelmatige wijze, met vermijding van alle onnoodige kosten, mogelijk is. 1 1 Natuurlijk blijft ook beperking bij de zorg der overheid noodig. De financieels toestand laat nu eenmaal niet toe, dat van overheidswege voorzien wordt in alle be hoeften, die men als wenschelijk of zelfs nuttig kan beschouwen. Maar fle Leper-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1