No. 223 Vrijdag 22 Juni 1928 42e Jaargang EN Skip's AMANDELTJES- IVSTE .65 f ©.-■ KAMPEN EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. s n "1 «na Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET STAKINGSRECHT. UW er, die niet ophield, tot- lat geschiedde. geen gemakkelijke weg bekend, dat dit wapen en sabeltje is tegenover swapen, waarmede de tand kan worden ge- ik, dat deze weg niet chte doel lijdt en dik- drukking moet worden is toch een van de t christendom en hoe- dit een van de groote p menige christelijke or- leten w(j toch blijven deaal en aan de vele >ord Gods voor dezulken toch meer gezien, dat te overwon dat dit toch een meer christelijke levensover- enstemming zijnde hou- ichter de stakers mee nd en misschien straks lelingen, die men moest M. J. VERHORST, ni 1928. --. S verzonden. vrij uit het oor A. K. met R-Van Oordt i prachtb. f 2.10 en onzer letter- oot kunstenaar, een felle visie." der Hugenoten igrijpend boek. REEVOORT achtband f 2.~ nnen van deze :ht boven haar ttig geschreven spanning zal der de drie il uit het leven sen heiden K. WIELENGA :ies - Prijs f 1.75 ling op Soemba n een bijzonder ven der inboor- leel eenig boek, RATEN-Schoch ichtband f2.40 .Gouden Teu- en met groot rriesche Volks- Prijs £2.25 datIdsardi een rs is. 't Is een it de Schrijver ijn het, met wie levende men- jkheid. Oud en lieten. eken ontvangt - boeken, door uit te zoeken. per jaar slechts ntvangen, dan den verhoogd.) gratis een boek en lid dit jaar en nog extra racht-gelegen- imen van een r vrage dade- catalogus der (reeds opge- ikoopste! Dirscteur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. NIEUWE ABONNE'S. Zij, die zich thans op „De Zeeuw" abon- neeren ontvangen de tot 1 Juli verschij nende nummers gratis. I. Naar aanleiding van wat w§ meedeel den omtrent de behandeling van het vraagstuk der werkstaking op het eerste Christelijk Sociaal Congres, ontvingen we een niet voor publiciteit bestemd schrij ven van een lezer uit Zaamslag, die zich door het daar gesprokene volstrekt niet overtuigd toont. Opgemerkt wordt, dat de vraag niet is hoe sommige voormannen over het recht van werkstaking oordeelen, maar dat het gaat om de vraag wat de Heilige Schrift ons hieromtrent leert. Dit kan worden toegegeven, maar aan1 den anderen kant mag toch ook niet worden voorbijgezien, dat een uitspraak van een Congres als i,n 1891 te Amster- dam werd gehouden, toch wel eenige beteekenis heeft. Hier was bijeen een groot aantal man nen van verschillenden stand en ontwik keling, met de bedoeling om meer hel derheid te "krijgen omtrent de vraag wat Gods Woord ons leert omtrent de sociale vraagstukken. Aan dit Congres werd deelgenomen! door staatslieden als Lohman en Kuyper, hoogleeraren, predikanten van verschil lende kerken, Christelijke arbeiders als de heeren van Vliet en Kater, maar ook Christelijke werkgevers als de heer Hovy en anderen. En wanneer dergelijke mannen dan' na ernstige studie en breede overweging tot de conclusie komen dat het recht van werkstaking niet kan worden ontkend, dan kunnen we daaraan niet zonder meer voorbij gaan. Natuurlijk kan niet worden .gezegd, dat nu het laatste woord gesproken is en dat we hier hebben het einde van alle te genspraak. Waneer kan worden aange toond, dat de conclusion van dit Congres in strijd zijn met Gods Woord, dan is daarmee de zaak beslist- Als blijkt dat werkstaking in strijd is met de ordinan tiën door God ons in Zijn Woord gegeven, dan valt er niet meer over te praten' en dan is uitgemaakt, dat zij die aan zulk een staking deelnemen en zij die ze verdedigen, verkeerd handelen en zich op een zondigen weg bevinden. Nu is door onzen Zaamslagschen lezer een poging in deze richting gedaan. Hij is, evenals een andere lezer uit Souburg, van oordeel, dat werkstaking in strjjd is met het Woord des Heeren en dat het dus voor Christenen niet geoorloofd is het werk te staken of zulk een staking te verdedigen. Wij willen de door hem aangevoerde argumenten even van naderbij bezien. Daarbij beginnen we met uit te scha kelen, wat hij opmerkt aan het adres van Christelijke regeeringspersonen, van wie het heet, dat zij „uit angst voor den tijdgeest en voor de stembus over hunne bezwaren die zij tegen staking be hoorden te hebben zijn heengestapt". Dat is een grievende beschuldiging, waaraan we geen woord verspillen en waarvan we willen aannemen dat de schrijver de beteekenis ervan niet heeft doorzien. En nu de bewijzen'. I 1 Onze briefschrijver beroept zich aller eerst op Romeinen 13, waar ik, zegt hij, lees: een ieder zij de machten die over hem gesteld zijn onderdanig, hetzij Over heid, hetzij werkgevers, hetzij ouders, enz. Zooals men ziet, is dit een zeer vrije vertaling, en heeft de schrijver dit woord eenvoudig pasklaar gemaakt voor het door hem beoogde doel. Verder wijst hij op wat Paulus schreef in Coll. 3: „gij dienstknechten zijit in alles gehoorzaam uwen heeren naar het vleesch, niet met oogendienst als men- schenbehagers, maar met eenvoudigheid des harten, vreezendo God," Oogenschjinlijfc heeft men hier een ar gument, waarmee de werkstaking veroor deeld zou kunnen worden, maar meer dan schijn is het ook niet. Het is toch van algemeene bekendheid, dat waar in deze en andere teksten van dienstknechten en heeren wordt gespro ken, metterdaad nog slaven, bepaal delijk huisslaven en hunne heeren Iworden bedoeld. Paulus spreekt hier niet tot vrije dienst knechten, maar tot slaven, tot menschen over wie hun heer, naar het toen geldend recht op de meest volstrekte wijze kon beschikken. Zij waren niet anders dan werktuigen in de hand van hunne heeren, die de bevoegdheid hadden ze uit te leenen, te verkoopen, te tuchtigen en zelfs te dooden. De verhouding tusschen heer en knecht was daarbij aan de eene zijde die van despotisch gezag en aan den anderen kant, die van slaafsche onderdanigheid. Ook aan deze gebondenen werd nu het (Evangelie verkondigd, de blijde bood schap van de volkomen vrijheid in Chris tus Jezus. Maar nu waarschuwt Paulus daarvan geen misbruik te maken. Doorwerking van het Evangelie beteekent opheffing van de slavernij in welken vorm dan ook, maar dat wil niet zeggen, dat de Christen slaven nu zelf de vrijheid hebben te grvjl- pen. Integendeel, ze hebben met te meer nauwkeurigheid hunne plichten te vervul len. Hun dienen staat nu op hooger plan. Zij dienen nu niet meer de men schen, maar den Heere. Eu zoo zijn ze in beginsel vrij, temidden van de banden. Iimme-s, ze zijn nu naar lichaam en ziel, voor tijd en eeuwigheid, het eigen dom van 'Jezus Christus, die hen kocht tot den prijs van zijin Jrfoed. Aan die slavernij is, dank zij de door werking van het Christendom, een einde gekomen. Overal waar het Evangelie zijn invloed deed gelden en het Christendom zijn intrede deed, is de slavernij verdwe nen. De afschaffing is niet altijd even gemakkelijk gegaan. Er zijin er geweest, ook in Christelijke kringen, die met een beroep op de hier aangehaalde teksten de slavernij hebben verdedigd en de af schaffing daarvan bestreden, maar in on zen tijd zou geen Christen een dergelijke opvatting meer voor zjjn rekening durven nemen. De toestanden zijn, Gode zijl dank, ver anderd. De patroon en de arbeider staan nu als •vrije mannen tegenover elkaar. Het gezag van den patroon en de on derdanigheid van den arbeider gelden nu slechts voor den duur en tot het doel van het contract, evenals daaruit volgen hun ne wederzijdsche rechten en verplich tingen. Evengoed als contractbreuk veroordeeld wordt, evengoed is men het er over eens, dat een arbeider zich niet behoeft te verhurep als hj dat niet wenscht. Eh wanneer de omstandigheden daartoe aan leiding .geven, dan heeft hij het recht, na tuurlijk met inachtneming van den voor geschreven opzegtermijn, het werk neer te leggen, zooals de patroon het recht heeft den arbeider te ontslaan. EJr is voor zoover ons bekend, niemand die dit ontkent. Als vrijen, als gelijkge rechtigden, staan hier de patroon en de arbeider tegenover elkaar, en niemand zal er ook maar pen oogenblik over den ken, den arbeider, die op deze wjze het werk neerlegt, met een beroep op de bovenaangehaalde teksten te veroordeelen en te dwingen -een bepaalden werkgever te blijven dienen. Welnu, waarom zou wel één persoon den arbeid kunnen neerleggen en' niet meerderen tegelijk? Een daad wordt toch niet onwettig omdat meerderen hem ver richten? Het recht, dat iedere 'arbeider individueel heeft, komt ook toe aan meer dere a?bei'ders gezamenlijk. (Slot volgt.)/ Hef drama aan de Noordpool. Volgens een bericht uit Kingshay heeft kapitein Maddalena gerapporteerd, dat zich in de buurt van het kamp van Nobile geen open water of een gladde ijsvlakte bevindt, zoodat het niet mogelijk is, met een groot vliegtuig een landing uit te voe ren. Men neemt derhalve aan, dat een red ding van Nobile in den eersten tijd niet mogelijk zal zijn, hoewel Maddalena 'bij goed weer een landing op een sneeuwveld zoo dicht mogelijk bij het kamp wil be proeven. Indien ook kleine vliegtuigen niet kun nen landen, zal slechts hulp kunnen wor den gebracht door den Russischen ijsbre- kër, die langzaam doch zeker voorwaarts komt en binnen ongeveer 8 dagen ter plaatse zal kunnen zijn. Men begint zich ongerust te maken over de groep die op weg is naar Spitsbergen, omdat het nieuwe ijs gesmolten is. Mad dalena zag niets van het luchtschip „Ita lia". HET GRATIS GRENADINES A US PUDDING EEN HEER LU K NAGERECHT - PU D D! N GEABRtEK GRON fNGE N «■■■■MnBWWMBBSiIII IIIIIW11 llll M I III m 3—MM 39 Uit Kingshay wordt gemeld, dat be halve majoor Maddelena, ook Riiser Lars- sen en Lützow Holm, ook twee Zweedsche vliegtuigen een kruistocht 'hebben onder nomen. Hoewel de piloten Nobile niet konden ontwaren, berichtte deze later de vliegtuigen gezien te hebben. Uit Tromsoe wordt-geseind dat de zen ding Nederiandsche beschuit, welke be stemd is voor Nobile, aldaar i-s aangeko men. Over het lot van Amundsen begin nen meerderen zich nu toch ongerust te maken. Wel verklaren Wilkins en Eyelson, dat zij zich over het lot van Amundsen niet ongerust maken en verwachten, dat nog enkele dagen kunnen verloopen, alvorens iets van hem wordt vernomen. Amundsen had vooral 'belangstelling voor de groep, die afgedreven was en die zich in de ge vaarlijkste positie 'bevindt. De vrienden van Amundsen zullen zich vol vertrouwen toonen. Zij stellen te. veel vertrouwen in de bekwaamheid van Amundsen om aan een ongeluk te denken en wijzen er op, dat Amundsen over het vestigen van zijn operatiebasis niets heeft willen loslaten en te kennen heeft gegeven eerst iets van zich te zullen laten hooren, als hij zijn doel had -bergikt. Het Noorsche ministerie van verdedi ging gaf echter het regeeringsvaartuig „Michael Sars", dat thans hij het Beeren- eiland, tusschen Spitsbergen en Noorwe gen ligt, last, Oostwaarts te koersen tot 30 graden Oosterlengte om het vermiste Fransche vliegtuig, de „Latham" te zoe ken. De „Michael Sars" zal allen Noorschen zeilschepen om inlichtingen vragen en hun verzoeken uit te kijken. Het ministerie vroeg allen stoomsche pen tusschen Noorwegen en Spitsbergen ten scherpste uit te zien en stelde ook de Russische ijsbreker „Malygin" van het vermissen van het vliegtuig op de hoogte. Nadere nasporingen worden overwogen. Zoo heel gerust is men dus niet meer. De Fransche minister van Marine heeft •den kruiser „Strasbourg" en het verken ningsvaartuig „Quentin Roosevelt", dat zich te Oslo* bevindt, opdracht gegeven naar Spitsbergen te vertrekken om zich daar met Guilhaud en Amundsen in ver binding te stellen, eventueel nasporingen te verrichten naar het vliegtuig, waarin zij zich bevinden. De staking te Antwerpen. De staking van de havenarbeiders, te Antwerpen is nog steeds algemeen. Aan den havenkant is alles rustig. In de Kamer heeft de regeering heden bij bonde van den minister van Arbeid en Nijverheid Heyman verklaard, dat zij a,l haar krachten zal inspannen om zoo spoe dig mogelijk, misschien nog vóór het be gin van de volgende week, een oplossing van het conflict te vinden. Talrijke schepen, welke niet kunnen ge lost worden, hebben van hun reederijen bericht ontvangen in andere havens als Rotterdam, Vl'issingen, Terneuzen, Oost ende, Gent, enz. te gaan lossen of laden. De vakvereeniging van Gentsche haven arbeiders heeft een motie aangenomen, waarbij de houding der communisten (400), die de staking te Antwerpen uit lokten, wordt gelaakt en besloten wordt zich niet tot staking te laten verleiden. Heyman, de minister van arbeid, heeft een onderhoud gehad met de'leiders van de havenarbeiders te Antwerpen, teneinde een oplossing te vinden, waardoor een einde aan de staking zou kunnen worden gemaakt. De vertegenwoordigers van de arbeiders beloofden hun best te doen om een op lossing te vinden. Hei moordscrtaticiaal in hef Zuid-Slavische parlement. De moordenaar van de Kroatische afge vaardigden, de thans in arrest gestelde Rasitsj, heeft aan den rechter van in structie verklaard, dat hij het niet langer kon aanzien, dat alles, wat Servisch is, met, vufl geworpen werd. Hij heeft zijn bezinning verloren en het bloed was hem naar het hoofd gestegen. Nadat hij eenige brieven geschreven had, heeft Rasitsj zich bij do autoritei ten aangemeld. Hij is thans bereid zich, zelfs zonder vorm van proces, Je laten doodschieten. De teraardebestelling der slachtoffers vindt Zaterdagmiddag plaats. In Agram hebben manifestaties plaats gehad voor de woning van Stephan Ra ditsj. Er werd luide „Weg met de moor denaars" geroepen. De ministerraad is onmiddellijk na de gebeurtenissen in de Skoeptsjina bijoen- gekomen en heeft order gegeven, dat het gerechtelijk onderzoek onverwijld begon nen zou worden. Besloten werd verder, dat de .slacht offers van de schietpartij op staatskos ten zullen worden ter aarde besteld, en dat de staat de kosten zal dragen voor de behandeling en genezing van de gewonde afgevaardigden. De regeering heeft ook besloten, de nagelaten betrekkingen van den vermoor den afgevaardigde op staatskosten levens lang te onderhouden. In politieke kringen is de opwinding over deze ontzettende moordpartij, welke 5 offers heeft geëischt, n.l. 2 dooden en 3 gewonden, nog buitengewoon groot. De laatste woorden van Paul Raditsj waren: „Redt mij terwille van mijn arme kinderen en mijn arme vrouw". ,Paul Raditsj laat acht kinderen na. De Kroatische partij heeft het aanbod der regeering, om de begrafenis op staats kosten te doen plaats hebben, van de hand gewezen en besloten de begrafenis op1 kosten van de partij te doen plaats hebben. De kamerfractie der Kroatische boeren partij heeft ook de aanneming van den brief van deelneming der regeeringspartij, en zelfs van den minister-president, afge wezen. In de kringen der boerenpartij wordt beweerd, dat men bewijzen heeft, dat de moord voorbereid en .georganiseerd was. Te Agram ontstond op het bekend wor den van den aanslag een ontzaglijke op winding. Ten teeken van rouw werd alle verkeer stopgezet en werden alle winkels gesloten. Na afloop van den Ministerraad ver klaarde een lid der regeering, dat deze er niet aan denkt, af te treden, daar zij voor den moord niet verantwoordelijk .is. Intusschen beschouwt men de positie van de regearing toch als geschokt. De speelzucht. Sedert de stabilisatie van den frank werd op de Brusselsch'e beurs veel gespe culeerd en het feit, dat de waarden van de aandeelen steeds omhoog gingen, had lie den van alle klassen naar de beurs gelokt. De speelduivel had duizenden te pakken, ook vele arbeiders. Een instorting was echter onvermijdelijk en deze is gekomen, toen de vorige week eensklaps alle waar den zijn gedaald. De banken hebben toen ingegrepen en redden de beurs. Maar heel wat wisselagenten, aldus „het Volk", moesten een veer laten. Een veertiental wisselagenten heeft reeds zijn betalingen gestaakt. Men dacht nu, dat al het leed geleden was, maar de laatste twee dagen leeft de beurs weer in een paniekstem ming, daar opnieuw een daling is ingetre den. Nieuwe faillissementen dreigen Reeds zijn vijf bedienden van bankiers ge arresteerd, daar zij' het geld van hun pa troons met speculeeren hebben opgemaakt. Muiterij cp de „Jervisbay". Uit Colombo wordt gemeld, dat een de tachement mariniers zich aan boord van het s.s. „Slavol" heeft ingescheept, ten einde het Britsche s.s. „Jervisbay" te hulp te komen, waarvan bericht was ontvan gen, dat er aan boord een ernstige mui terij onder de bemanning en onder de stowaays was uitgebroken. Er bevinden zich 600 passagiers aan boord, terwijl de bemanning 120 koppen telt. Eet schip moet zich 'ergens in den In- dischen Oceaan bevinden. De kapitein vroeg eerst assistentie, om dat hij' last kreeg van een achttal stowaways; later voegde hij hieraan toe, dat de bemanning het schip in brand dreigde te steken. Een later bericht ma.akt evenwel mel ding, dat de oproerlingen onderdeks wa ren opgesloten; een vrijwillige bewakings- Binnenland. De Maatschappij voor Nijverheid en Han del vergadert te Middelburg. De vacantiereis van de Koningin en Prin ses Juliana. De autobusdiensten. GoesMiddelburg krijgen concessie. BultenldntL Pogingen tot redding van Nobile. Amundsen nog steeds vermist. De Zuid-Slavische regeering zal waar schijnlijk aftreden. Pogingen tot bemiddeling in het Antwerp- sche havenconflict. De algemeene staking in Griekenland ver wacht. dienst, ingesteld door passagiers, houdt dag en nacht toezicht. De „Jervisbay" is een schip van de „Common Wealth Line", dat onlangs werd aangekocht van de „'Common Star Lino". De muiterij was waarschijnlijk een gevolg van loongeschillen. Naar vernomen wordt, bevinden zich de agitatoren waarschijnlijk onder de stowa ways, die tot muiterij hebben aangestookt. De staking in Griekenland. Naar gemeld wordt, dreigt een staking der bakkersgezellen te Athene uit te bre ken. Er zijn echter maatregelen getroffen om de voorziening van de bevolking met brood te verzekeren. Tusschen het ministerie en de vakveree niging van tahaksarheiders zijn bespre kingen begonnen, om een einde aan de staking te maken. Te Athene zijn 15 arbeiders in hechte nis 'genomen. Te Saloniki hebben de ta- baksarbeiders een betooging gehouden, die echter door de politie uiteengejaagd werd, zonder dat het tot ernstige botsingen kwam. Nog geen Duftsc'ft kabinet. De onderhandelaars van de voor da groote coalitie in aanmerking komenda partijen hadden gisterochtend een bespre king met den afgevaardigde Müller-Fran- ken over het program van da toekom stige regeering. De onderhandelingen wer den beëindigd, doch naar verluidt is men wat de meer belangrijke kwesties be treft, niet geheel tot overeenstemming gekomen. Mülier-Franken zal zich nu naar rlen president der republiek begeven om met dezen da moeilijkheden te bespre ken I A ill Korte berichten. Er zijn 12 dooden en er is een schade aangericht van bij een millioen pond sterling door de tornado's en over stroomingen, die in Oklahoma en ge deelten van Kansas en Missouri gewoed hebben. t 'Volgens berichten tiit Caracas in Ve nezuela is een groote petroleum-opslag- plaats aan den oever van de lagune van Maracaïbo -uitgebrand. De schade be draagt ongeveer 2y3 millioen gulden. Do seismograaf te Washington re gistreerde gistermorgen om 5 uur SS (plaatselijken tijd) aardschokken van aan merkelijke hevigheid, welke vier uur duur den en waarvan het centrum op ongeveer 11.000 K.M. .gelegen moet, zijn. Koningin en Prinses op reis. Het Zweedsch telegraai-agentschap meldt uit Abisko: Koningin Wilhelmïna denkt hier zes of zeven dagen te blijven. Het is mooi voor jaarsweer. Vliegen bij nacht. Naar aanleiding van het ongeluk, dat op 18 dezer bij' nachtvliegoefeningen op het Marinevliegkamp De Kooy bij Helder plaats had, en waarbij een vliegtuig over den kop sloeg, meldt men ons nog het volgende: Bij de oefeningen werd gevlogen met een vliegtuig, dat zélf niet voorzien was van een lichtinstallatie, die bij verkennin gen en landingen dienst kan doen. Alleen het vliegveld was verlicht door middel van een bijzonder systeem, bestaande uit een aantal lage „vuurtorentjes". Ditzelfde ver lichtingssysteem is aangebracht op de vliegvelden Schiphol en Waalhaven. Het militaire vliegveld Soestdrberg heeft geen permanente nacht-verlichtings-installatïo. DaaT maakt men gebruik van eenige mobiele zoeklichten, die een deel van het terrein verlichten kunnen en geplaatst worden al naar de windrichting zulks noo- dig maakt. In den laatsten tijd worden, bij de militaire luchtvaartafdeeling te Soes-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1