No. 222 Donderdag 21 Juni 1928 42e Jaargang I L Buitenland. KOMZEEPFABRIEfïEN-DE DUIF yh-CHR-PLEiriE5-DEN DOLDER Belangrijkste Nieuws. Binnenland. die door den heer dt opgemaakt en ebruari 1928 werd elegenheid gesteld fschoon wij daar- een verzoek aan kon ons rapport in rust noch op teel, noch op den dat het zoo laat lezer dezes naar 1927, waarin een iet minst er over valschen staat oor dhr D. was mij wederom van oculeert er tevens euw" van 5 Oc- al naslaan, ctie, voor de ver ip hiermede deze 'oners van Grijps jze te hebben be DE BUCK, ad en lid van de an onderzoek, 28. net geschrijf lastig danigheid van lid onderzoek van de genheden zeer aan- nij eenige plaats- toestaan. in Uw blad van n er op 1 April school, die den tijd van öi/s jaar en derhalve niet en worden toege- t 28 der L. 0,- kinderen onwettig niet voor de ge- exploitatiekosten t één maand onwettig op zijn De verzetting April op 1 Mei iid in het geheel mden datum was irsus was velzet, ijl de wetenschap, wille van wie de gehad, niemand kinderen, die op tijd nog niet had- roedsel geeft, dat bied is, om ook 1 Mei wel 51/2 ergoeding door de i. omtrent deze cur- ngewonnen, maar in een voltallige imissie heeft be tvee kinderen nog getikt, omdat de ist. Is dat soms van dhr D. dhr de Buck eens, at de staat met ingen werd inge- aantal tot onge- ant op de telling leerlingen op den tig opgevoerd, van mijn mede mij een raadsel, ij dhr D. hebben t met elkaar over mde heer betoogd toen zelf niet, nken. Nadien heb onderzoek mijn - mij daarbij door beïnvloeden. Met istelddie bracht ndere commissie- den heer D. over aan zijn fractie .1 dan niet onder ede als een echt 3t niet beter dat ten en hem als te kenschetsen die richting, toen e teekenen, daar daaraan een ver- vermeldde, waar- toch verklaard wanneer er te sie van onderzoek nissie die boven n een eerlijk rap- er personen zijn, het niet nog be- ;rheid van onzen waarin dhr de n beschuld'gingen e motie reeds is nog niet eens ter is gekomen? Was te erkennen, dat bevat >p onofficieele in- 1. daaraan dien opgemaakt aan stukken, die op ren en door dhr 1 verstrekt, lijn meening, dat zaken juist weer- onwettig op de nog andere leer- en dhr de Buck gelijk heeft, er op deze zaak 3 volkomen juist r, breng ik voor harteljjken dank. AL, Commissielid. 8. D Irect eur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no, 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zee, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. NIEUWE ABONNE'S. ZIJ, die zich thans op „De Zeeuw" abon- neeren ontvangen de tot 1 Juli verschij nende nummers g r a t i s. V Het voorstei-Zïjlstra. Het wetsvoorstel-Zijlstra, dat bedoelt de kleine schooltjes, die onder de bezuini gingsmaatregelen al te zeer hebben ge leden, aan meerdere leerkrachten te hel pen, is gisteren door de Eerste Kamer met' overgroote meerderheid aangenomen. Aanvankelijk scheen het, dat het omt-, weTp hier een kwade kans zou maken. Bekend is, dat de Eerste Kamer nu niet zoo bijzonder op initiatief-ontwerpen is gebrand, wat trouwens ook zeer ver klaarbaar is, waarbij nog kwam de vrij pertinente verklaring van Min. De Geer, dat er voor de uitvoering van dit ontwerp geen geld meer beschikbaar is. Hiertegenover staat echter, dat de toe stand op vele plattelandsscholen onhoud baar is. De heer Zijlstra sprak terecht van een benauwenden toestand. En daarbij kwam nog, dat waar de Regeering wel eenige millioenen beschik baar stelde voor de vervroegde invoering van den zevenjarigen leerplicht er nog veel meer reden is, om het veel kleinere bedrag dat het voorstel-Zijlstra vordert en waarvan het zoo sterk gedupeerde plat teland kan profiteeren, beschikbaar te stellen. j De groote vraag is nu, wat de Regee ring zal doen. Zal zij het ontwerp eenvoudig naast zich neerleggen of zal zij' totuitvoering overgaan? Het laatste schijnt ons, gezien de stem mingen in de beide Kamers, het meest waarschijnlijk. Voor de kleine plattelandsscholen zou dat een uitkomst zijn en tevens voor vele onderwijzers en onderwijzeressen, die nu nog steeds tevergeefs op een benoeming hopen. Naar schatting zullen bij invoering van dit wetsontwerp toch een 80'J onderwf- zers geplaatst kunnen worden. Wij zijn geen bewonderaars van het veelvuldig gebruik maken van het recht van. initiatief, waarvan het gevolg kan zijn, dat de Volksvertegenwoordiging de plaats van de Regeering gaat innemen. En ontkend kan ook niet worden dat de financiëele toestand nog niet van dien aard is, dat maar met de millioenen kan worden gestrooid. Soberheid en zuinigheid blijven hoodig zal in de toekomst de veel te zware be lastingdruk althans een wéinig worden verlicht. Waar het hier echter betreft, de weg neming van een misstand, waarvan alleen en uitsluitend het platteland de dupe weid, en waar zoowel de Tweedo als de Eerste Kamer het ontwerp met groote meerder heid goedkeurde, daar mag worden ver wacht, dat de Regeering hare medewer king niet zal weigeren. DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. II. De interpellatie van den heer Korten- horst over den economischen toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen, werd namens de Regeering door Minister de Geer breed voerig beantwoord. Allereerst werd er op gewezen dat alle gedeelten van diet land recht heb ben op de buitengewone zorg der Re geering en dat er geen reden is om uit te spreken dat de inwoners en de locale publiekrechtelijke lichamen in Zeeuwsch- Vlaanderen hun taak minder goed zouden verrichten dan in andere deeien van het land. In antwoord op de derde vraag van den interpellant betoogde de Minister dat naar zijn oordeel de genoemde maatre gelen de welvaart van deze streek kunnen bevorderen, maar dat daarnaast ook gaar ne andere maatregelen overwogen zullen ■worden. In verband hiermede werd er aan her innerd, dat aan "AS vlasserijen in Zeeuwsch-Vlaanderen overwerkvergunnin- gen werden verleend, dat alle verzoeken om subsidie voor werkverschaffing wer den ingewilligd, en dat de bloei van het klompenmakersbedrijf zooveel mo gelijk wordt bevorderd. Verder sprak de Minister als zijn oor deel uit, dat het voor de advies-commis sie voor de vlasbewerking niet gemak kelijk is middelen "tot verbetering aan te geven, daar de direct belanghebben den voor samenwerking weinig blijken te gevoelen. Ook op de drinkwatervoorziening oefent dit gebrek aan samenwerking een zeer nadeeligen invloed uit. Komende tot de verdere maatregelen door den interpellant noodig geacht, ver klaarde de Minister: De eerste maatregel betrof den aanleg van een kanaal Hulst,Axel. Dit denk beeld wordt door mijn ambtgenoot van Waterstaat overwogen. Het plan is in onderzoek en de kosten zijn geraamd *op ongeveer f3.000.000. Dit is iets meer dan het bedrag, dat de geachte spre ker noemde. Elchter zal tot aanleg niet kunnen worden overgegaan zonder een bijdrage van de belanghebbenden. Die bijdrage is voorioopig gedacht te zullen moeten bedragen, ook gezien wat elders geschiedt, een vierde van de kosten. Ik heb bemerkt uit de rede van den geachten afgevaardigde, hoewel hij het percentage van een vierde niet noemde, dat hij dit te hoog acht. Ik zal overwegen met mijn ambtgenoot in hoeverre die bij drage in dit geval zou kunnen worden verlaagd. De geachte spreker heeft voorts ge vraagd een betere inrichting van de kaden en opslagplaatsen van de-haven van Neu zen. Omtrent het vraagstuk van die op slagplaatsen is aan den •Rrjkswaterstaats- dienst opdracht gegeven een plan uit te werken .Voorzoover dit mogelijk is men 'kan natuurlijk nu daarover nog geen absolute toezegging doen zal op de ontwerp-begrooting voor 1-923 een b -drag worden uitgetrokken voor verbetering van de stationsloskaden te Neuzen. Het derde punt betreft een belangrijke verlaging van de vrachttarieven voor het vervoer van Zeeuwsch-Vlaanderen naar de overzijde van de Schelde, dat geldt dus do provinciale stoombootdiensten. De ta rieven voor die diensten ^zijn in overleg met den Minister van .Waterstaat geregeld. Onderzocht zou kunnen worden, of het met het oog op de ontwikkeling: van Z. Vlaanderen aanbeveling zou verdienen en geen onoverkomelijke bezwaren zou ont moeten, dat die tarieven een belangrijke verlaging ondergaan. Evenwel moge worden opgemerkt, dat het grootste deel van het verlies, dat de provincie Zeeland op1 de exploitatie van die stoombootdiensten lijdt, door het Rijk wordt gedragen. Daartoe is op de begroo- ting van Waterstaat voor 1928 een b.edrag van f 157.000 uitgetrokken, derhalve een niet gering bedrag. Voorts heeft de geachte afgevaardigde gevraagd het geven van een tijdelijken toeslag uit 's Rijks schatkist op de s'poor- vrachten op Terneuzen, waardoor prac- tisch bereikt kan worden dat deze haven ten opzichte van het vervoer met Gent weer in de positie zal komen van vóór den oorlog. Het antwoord daarop luidt, dat de Belgische spoorwegen niet bereid zijn on derscheidene uitzönderingstarieven voor goederen, welke over zee in Antwerpen en Gent in- en uitgevoerd worden, ook voor Terneuzen toe te passen. Als gevolg daarvan gelden voor Terneuzen in vele gevallen de gewone tarieven met hoogere vrachtprijzen. Het geven van een toeslag door het Rjik op de spoorvrachten van en naar Terneu zen komt niet doenlijk voor en zou ver moedelijk ook niet in overeenstemming zijn met de internationale overeenkomst omtrent het goederenvervoer per spoor weg (wet van 30 December 1926, St.bl. nr. 473). De vraag omtrent het geven van toeslag op de loodsgelden zal ik op dit oogenblik niet uitvoerig bespreken, maar alleen op merken, dat het twijfelachtig is, ook vol gens de daarover mij uitgebrachte rap porten, of een verlaging der loodsgelden mogelijk en doeltreffend zou zijn. Ik noem ook het laatste, omdat de loodsgelden ten slotte een betrekkelijk klein deel vormen van de productiekosten, die ook door andere factoren zeer uiteenloop en. De geachte afgevaardigde heeft voorts aangedrongen op verbetering van de we gen, met name van de wegverbinding tusschen IJzendijke en Oostelijk Z-Vlaan- deren. Ik kan daaromtrent mededeelen, dat de Regeerimg in beginsel bereid is de verbetering van de verbinding tus schen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen te bevorderen. Het schijnt hier inderdaad een uitgaaf van aanwijsbaar rendement. Voor do instelling van een algemeene commissie, waarop door den interpellant Was gezinspeeld, bleek de Minister niet veel te gevoelen, mede in verband met de sterke tegenstellingen tusschen de ge meenten en de menschen in Zeeuwsch- Vlaanderen onderling. „Wil men, zoo vervolgde hij, trachten de onderscheidene belangen bijeen te brengen en op te zoeken wat voor en in Zeeuwsch-Vlaanderen kan geschieden, dan verdient het aanbeveling zulks in handen te leggen van eenige personen, die ,èn door hun arbeid geacht worden Zeeuwsch-Vlaanderen en de menschen en toestanden te kennen, èn door hun po sitie losstaan van allerlei plaatselijke en persoonlijke invloeden. In deze richting gaat de uitbreiding van de taak der vlascommissie. iDie grondgedachte heeft daarbij geheerscht. Wanneer die commis sie de medewerking van alle betrokke nen in Zeeland Inrijgt, is het niet buiten gesloten, dat zij met voorstellen komt, in overeenstemming met de verant woordelijke colleges in Zeeland welke voor de welvaart van Zeeuwsch-Vlaande ren van groot belang zijn." a Nobi!e gevonden. Amundsen zoek. Uit Kingifbay wordt gemeld, dat het ka pitein Maddalena is gelukt, het kamp van Nobile op tesporen. Boven het kamp heeft Maddalena 309 K.G. proviand en uitrustingsstukken laten vallen. Het stelsel, door Nobile toegepast, om draadloos den vliegtuigen den weg aan te wijzen is volkomen geslaagd. Het hulpmiddel bleek volmaakt in de toepassing en kapitein Maddalena verze kerde, dat het hem zonder de radio-sig nalen onmogelijk zou geweest zijn het kamp te vinden, waarboven hij reeds eer der gevlogen had, zonder het te zien. Maddalena verhaalde, dat hij 5 vol komen gezonde menschen gezien heeft, die gebaren maakten en het neergooien van het materiaal afwachtten. Tot gistermiddag was -geen nieuws ont vangen van Amundsen. De geruchten, dat 'tFransche vliegtuig Latham met Amund sen aan boord ten Noorden van Spits bergen op drijfijs zou gedaald zijn, zijn slechts veronderstellingen. Te. Kingsbay zijn geen berichten vaa dien aard ont vangen. De Oceaan-vliegers fe Berlijn. De „Bremen"-vliegers zijn gisterenmid dag te Berlijn geland. Majestueus zweefde de „Europa", het zustervliegluig van de „Bremen" door het. luchtruim, gevolgd door ongeveer 50 vliegmachines. Te 14.15 uur precies landden de vliegers door sa luutschoten begroet op het Tempelhofer vliegveld. T)e vliegers werden naar het eere-podi- um geleid, waar een klein meisje hun bloemen overhandigde. Op het vliegveld was een ontzaglijke menigte samengekomen die den vliegers een stonnachtige ovatie bracht. Een eere compagnie was opgesteld, die de vlie gers met muziek ontving. De vliegers werden toegesproken door v'ice-kanselier Hergt, den y.porzitter van den rijksdag Loebe, opperburgemeester Boes-s en den Amerikaanschen en den Engelschen gezant. De drie vliegers dankten voor de har telijke ontvangst. Boven het vliegterrein kruiste een eskader van vliegtuigen. Na afloop van de officieels ontvangst reden de vliegers met hun vróuwen m een versierde auto langs de- tribunes, vanwaar het publiek hen geestdriftig toe juichte. Na een kort dejeuner hielden zij vervolgens hun intocht door de dichtbe- zette- straten in de stad. Zij begaven zich naar de rijkskanselarij waar dr Marx hen officieel uit naam van de Duitsche Te- geering ontving. Nadat de vliegers de thee daar hadden gebruikt, begaven zij zich, door -een en thousiaste menschenmenigte begeleid, naar hotel Kaiserhof, waar zij gedurende hun verblijf te Berlijn de gasten zullen zijn van de rijksregeering. Het hotel was feestelijk versierd. De vliegers begaven zich onmiddellijk naar hun appartementen, maar de groote menigte, die buiten bleef wachten, rustte^ niet, voor Koe-hl en zijn metgezellen zich op het balcon hadden vertoond, waar zij geestdriftige ovaties in ontvangst hadden te némen. Moordaanslag in het Servische parlement. Volgens een bericht uit Belgrado is het gistermiddag in de skoeptsjina tot een heftig tumult gekomen. De radicale afgevaardigde Punisa Ra- sitsj trok een revolver en loste verschei dene schoten op de 'banken der Kroati sche boerenpartij. Paul Raditsj, de gewezen minister, en jneef van den boerenleider Stefan Raditsj, werd door een kogel doodelijk getroffen. De b-oerenalgevaardigdcn dr Pernar en dr Bazaritsjek werden zwaar gewond. Rasistsj werd door de suppoosten aan de politie uitgeleverd. Sedert gistermiddag half twee ïs elka CWORWtARPEN «MMS!* telefoonverbinding, met Belgrado verbro ken. Over de schietpartij was tot gister avond nog niets naders bekend gewor den. Niet alleen is sedert Woensdagmid dag het telefoon- en telegraafverkieer in geheel Zuid-Slavië stilgelegd, maar ook het spoorwegverkeer schijnt in den loop van den middag onderbroken te zijn. Er loopen geruchten, dat na den moord op den afgevaardigde Paul Raditsj het schieten in de skoeptsjina nog voort duurde. Er zouden reeds vier dooden en twaalf gewonden zijn. De dader van den aanslag in het pax- lement, de afgevaardigde Rasjitsj, heeft zich aangediend bij den minister van bin- nenlandsche zaken voor een bespreking. Deze jweiigerde hem te ontvangen en liet hem onmiddellijk arresteeren. Men verwacht, dat de regeering den staat van beleg zal afkondigen oveï ge heel Zuid-Slavië.- De crisis in Duitschland. Minister-president Braun wees gisteren den eisch af van de Duitsche Volkspartij tot onmiddellijke deelneming aan de coa litie in Pruisen. De voorloopige rijkskanselier Mü'Ier zal de Volkspartij een ultimatum stellen: óf deelneming op den grondslag van het program van de coalitie van Weimar óf terugtrekken. De staking te Antwerpen, De staking in de Antwerpsche haven blijft zoo goed als algemeen; hier en daar wordt er nog gewerkt door het per soneel dor schepen. Gistermorgen hebben ook de arbeiders der graanzuigers den arbeid gestaakt. Dientengevolge zal de „Belgenland" van de Red Star Line een gedeelte van zijn graanlading vandaag op zijn reis naar Amerika mee terug nemen. (De reeders hebben, naar de Msb meldt, het aanbod gekregen, hun schepen naar Terneuzen te zenden en daar te los sen. De „Patagoniër" van den Lloyd Roy al Beige heeft reeds order gekregen daar heen te gaan. Verschillende schepen liggen te Vlis- singen op orders te wachten; tal van boo ten zijn met halve lading vertrokken, weer andere igaan rechtstreeks naar Rotterdam of Amsterdam. Aan de haven is het rustig als op een Zondag; de bewakingsdienst is er zeer versterkt. In de stad hebben zich enkele kleine incidentjes voorgedaan; zoo werd er een werkwillige afgerammeld en een communistisch leider heeft ook een pak s-laag bekomen. v De spoorwegen, die dagelijks' ongeveer '1000 geladen wagons- naar Antwerpen zenden, ondervonden reeds groote moei lijkheden tengevolge van de staking. Men heeft alle maatregelen genomen om. over- kropping te voorkomen. Do expediteurs trachten via Gent, Rotterdam of Duin kerken te verzenden. Ook jle Nationale Maatschappij van Spoorwegen lijdt natuur lijk groote schade door deze staking. De geregelde booten van Huil kregen last zich naar andere havens te richten. Binnenland. Wets voorstel-Zijlstra door de Eerste Ka mer aangenomen. Nieuw overleg met België? Buiteniand. De toestand in de Antwerpsche haven. De Oceaan-vliegers te Berlijn gehuldigd. Nobilé gevonden, maar Amundsen zoek. Moordaanslag in het Zuid-Slavische par-, lement. •-'-■-■■J— 1 J Nedeirl. firma's te Terneuzen stelden den cargadoors voor de Nederlandschö goederen aldaar te ontschepen. Slechte oogstvoorujtzichten fn Rusland. De Russische volkscommissarissen na men een resolutie aan, om, gezien de slechte conditie van den oogst, den ge troffen boeren een gedeeltelijke kwijtschel ding van de staatsbelastingen toe te staan en de inning van plaatselijke belastingen te verbieden. De Sovjetpers neemt ten opzichte van den oogst een hoopvolle houding aan, welke in officiëele bestuurskringen niet gedeeld wordt. De staking in de Rijnscheepvaart. De stakende arbeiders in de haven van DuisburgRuhrort beslisten Dinsdag in een geheime vergadering over aanneming of verwerping van de door den Rijksmi nister van Arbeid voor verbindendver- klaarde arbitrale uitspraak voor de Rijn scheepvaart. De vergadering verliep bui tengewoon stormachtig. De arbeiders we zen de uitspraak met groote meerderheid af. Ook de werkgevers hebben de uit spraak afgewezen. De havenarbeiders, die aanvankelijk een sympathiestaking voerden, hebben nu zelf looneischen gesteld en blijven in staking, tot aan die eischen voldaan zal zijü. De scheepvaart blijft hiervan ïïe na- deelige gevolgen ondervinden, terwijl ook het kolenvervoer nog stil ligt. Korte berichten. Volgens een blad te New York is de candidaatstelling van Hoover voor het presidentschap der' Vereenigde Staten in strijd met den wensch der 'New-Yorksche groote banken, die het niet eens zijn met zijn besliste afwijzing van een herziening der oorlogsschulden en met zijn verzet tegen het toestaan van leeningen san het buitenland. De 'Overheid heeft te Roestjoek (in Bulig.J een cummunistische jeugdorgani satie ontdekt, die door brochures en ande re revolutionaire geschriften een gehei me propaganda voerde. Ca 20 jongelieden, van wie de meestem nog schooljongens zijn, werden gearresteerd. De Koningin en de Prinses in Zweden. Bljjkens een door het' Nederlandsch Correspondentiebureau voor Dagbladen in Den Haag ontvangen telegram, zijn de Koningin en Prinses Juliana met hun reisgezelschap Dinsdag te Ab'isko aange komen. Het weer is prachtig. De Pool cirkel werd te 1.10 Nederlandsche tijd bij schitterenden zonneschijn gepasseerd. Nieuw overleg met België? In een brief uit Nederland, door da Antwerpsche courant La Métropole gepu bliceerd, wordt o.m. het volgende gezegd met betrekking tot de opening van nieu we ""onderhandelingen tusschen België en Nederland: „Van een voorname personaliteit aan buitenlandsche zaken te 's Gravenhago, welke goed geplaatst is om den aard van de aanstaande hervatting der onderhan delingen tusschen Nederland en België te kennen, weten wjj dat het kanaal-omt- weip AntwerpenMoerdijk hij deze onder handelingen niet in aanmerking zal wor den genomen. Anderzijds bleek ons, uit een onderhoud, dat wij hadden met den heer A. Mussert, secretaris van het Ne derlandsche Actie-comité voor de herzie ning van het Nederlandsch-Belgisch ver drag, dat men zich, in de Haagsche di plomatieke kringen, een formule Van eventueel accoord tusschen Nederland en België op de volgende grondslagen voor stelt I 1. Onschendbaarheid van de Nederland sche souvereiniteit op de Schelde; 2. aanvaarding der absolute souverei niteit van den Belgischen Staat met al de gevolgen van de opheffing van de Belgische neutraliteit en van het verbod betreffende Antwerpen als oorlogshave»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1