Uit de Provincie. Kerknieuws. Zoekiichtjes. Onderwijs. f TABLETTEN Dr Scheurer onbezorgd aan den arbeid gaan kon. 1 Hei 1900 werd het hospitaal geopend. Helaas slechts een goed jaar later moest Dr Scheurer om gezondheids redenen repatrieeren. In 1903 hersteld, was de overledene in Maart van dit jaar weer in Djocja terug. In 1906 moest hij echter voor goed naar het Vaderland terugkeeren, ernstiger krank dan de eer ste maal. In de harten van vele inlanders heeft Dr Scheurer zich een eerezuil ge sticht. Hij ontving den bijnaam van „De dokter die helpt". In Nederland teruggekeerd bezocht Dr Scheurer de Universiteit te Groningen, waar hij het artsexamen aflegde, teneinde in Holland als arts te kunnen werkzaam zijn en zoo den dienst der Zending zoo min mogelijk financieel te bezwaren. Hij werd inmiddels als geneesheer ver bonden aan de stichtingen ,,'s Heereu- loo" en „Grooi-Emaus" te Ermelo en diende zoo het werk der Chr. barmhar tigheid. In 19tll bracht het district Sneek hem in de 2e Kamer, waarin hij tot zijn dood heeft zitting gehad. Onder het nieuwe kiesstelsel bracht de A-R. partij hem op de Noordelijke lijst in ons parlement. Dr Scheurer trad in de Kamer, war" hij de Indische specialiteit van de A.-R. fractie was. niet op den voorgrond. Daar voor was hij een te bescheiden man. Trouwens de liefde van zijn hart ging niet uit naar de politiek, hoewel hij met nauwgezette plichtsbetrachting zijn taak als Kamerlid heeft vervuld, maar naar de verkondiging van het Evangelie en speciaal naar het werk der Zending. De wensch van den overledene, nog eens terug te mogen kecren naar' Indië en daar als zendeling te arbeiden, is niet vervuld. Een meer dan eens herhaal de keuring wees uit, dat hij voor het verblijf in de tropen niet meer geschikt was. Met Dr Scheurer is een groot man heengegaan, een man die leefde uit bet Woord en wiens vurig begeeren het was, zijn Heiland en Koning te dienen. Zijn leven was dienen, en't was vooral Haardoor, dat liij, hoewel een man van beslist Calvinistische levensopvatting, die zich zijne belijdenis nooit schaamde, toch door vriend en vijand gerespecteerd werd. De overledene was ridder in de ordo van Oranje Nassau. Als opvolger van den heer Scheurer tot lid van de Tweede Kamer komt al lereerst in aanmerking de heer Th. Heu- kels, lid van Ged. Staten van Zuid-Hol land. Het veer Wülemsdorp—Moerdijk. Over de nieuwe werken en de nieuw® veerpont in het veer over het HoIIandsch Diep tusschen Moerdijk en Willemsdorp, zijn reeds uitvoerige mededeelingen ge daan. Gisteren heeft de minister van Waterstaat, Mr H. v. d. Vegte, in tegen woordigheid van vele genoodigden, de veerpont offiqjëel in dienst gesteld. Te ongeveer half één kwamen de auto riteiten op het stationsplein te Dordrecht bijeen. Onder hen bevonden zich de „gastheeren" minister van der Vegte, de Gelder, hoofdingenieur van den Rijks- Waterstaat in Noord-Brabant en Veth, w. n. hoofdingenieur van den Rijks Water staat in Zuid-Holland en de „gasten" Mr A. C. J. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Noord Bra bant, de Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, Mr H. J. J. van de Biessen, W. O. J. J. Kipp en J. J. J. de Vlam; de Ged. Staten van Zuid-Holland, H. van Boeijen, Th. Heukels en J. H. Schaper en de griffier dier Staten Jhr Sandberg, de waarn. burgemeester van Rotterdam, Mr A. de Jong, de burgemeesters van Dordrecht, Breda en verschillende ge meenten nabij het HoIIandsch Diep; de ontwerper van de pont, prof. van Wijn gaarden; de bouwers de heeren Stans; do uitvoerders van de werken Penn en Bau- duin, en vertegenwoordigers van den bond van Bedrijfsautohouders, de Vereen voor Vreemdelingenverkeer en den A.N.W.B. In autobussen werd naar het veer ge reden, waarop de aanlegplaats en de boot bezichtigd werden. Op het afgeschutte dek van de pont was een lunch aange richt die gebruikt werd tijdens een tocht langs het' HoIIandsch Diep. Verschillende sprekers hebben hierbij het woord ge voerd. Minister r. d. V e g te releveerde de geschiedenis van het veer en sprak een woord van waardeering aan het adres van hen, die in 1911 het initiatief had den genomen om opnieuw een veerdienst in te stellen. Na overname door het Rrjk brak een periode van toenemend ver keer aan. Spr. brengt dank aan hen, die aan deze werken hun kracht hebben ge geven. Nog staat een betere oeverver binding voor oogen, n.l. een vaste ver binding door een brug. Spr. kan mede- Xleelen, dat dit vraagstuk thans in studie is. Eenige jaren zullen er echter wel voor noodig zijn, voordat de brug er is, Daarom was nu eerst noodig een flinke pont, opdat het HoIIandsch Diep geen scheiding bracht in dezen nationalen weg tusschen Noord en Zuid. Spr. hoopte, dat de saamhoorigheid van beide deelenvan ons land er door bevorderd zoude wor den. De Commissaris der Koningin in N.- Brabant sprak namens de provincie Bra bant den dank uit voor deze verbetering. Op een vaste verbinding blijft de hoop gevestigd. Spr. was dankbaar voor de toezegging, van den minister en hoopte dat bet veer aan de verwachtingen zal beantwoorden. Namens Ged. Staten van Zuid-Holland sprak de heer van Boeijen die mededeelde, dat de Commissaris der Koningin, Jhr van Karnebeek, verhinderd was, en zeida, dat de beide provinciën zeker de gemeenschappelijke vraagstuk ken zouden oplossen. De hoofdingenieur De Gelder deelde een en ander mede over de uitgevoerde werk zaamheden; de burgemeester van Dor drecht wees op het groote belang, dat vooral Dordrecht en Rotterdam bij dit veer hebben, de burgemeester van Bre da hoopte, dat in den studietijd betreffende de brug over het HoIIandsch Diep een vaste verbinding over het Keizersveer tot. stand zou komen. De heer Reaelé, van de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer te Dordrecht her innerde aan den toestand in 1911. De heer Ten Hope, voorzitter van der Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, vroeg herziening der veerrechten. Prof. Wijngaarden sprak over de door hem ontworpen pont en bracht dank aan de uitvoerders. Mr A. de Jong, w.n. burgemeester van Rotterdam bracht huldo aan Minister v. d. Vegte voor diens groote verdiensten inzake verbetering van verkeerswegen. Tenslotte sprak Ir v. d. Stans nog eenige woorden over de in dienst ge stelde pont. Intusschen was de pont weer teruggevaren en dicht nabij Moerdijk ge komen. Daar werd de haven binnengeva ren. 'n Groot aantal belangstellenden wacht te de boot op. Nadat de pont was vast gelegd verzocht de minister van water staat aan den Commissaris der Koningin van N. B., om het lint, dat de toegang afsloot door te knippen. Deze voldeed daaraan gaarne onder het uitspreken van de erkentelijkheid aan den minister voor deze tot stand gebrachte verbetering. Hierop konden de gereedstaande auto's met een prachtautobus van de Limburg- si.'he „tram" uit Heerlen voorop op de pont rijden en was de plechtigheid ge ëindigd. Met den trein van 16.48 ver trok de Minister weer uit Dordrecht naar Den Haag. Hef wetsontwerp op de Nat miooze Vennootschappen. De Eerste Kamer heeft gisteravond het wetsontwerp op de naamlooze vennoot schappen aangenomen met 2i tegen 21 stemmen. Afwezig waren 5 leden: de heeren Rink, lib., en Verheijen, R.K., wegens onge steldheid, en de heeren Colijn, A.R., de Savornin Lohman, C.H., en Arntz, R.K. wegens verblijf in het buitenland. Vóór stemden de lieeren Anema, Briët, Croles en Diepenhorst, A.R.; Pollema en de Vos van Steenwijk, C.H.; Janssen, de Jong, van Lanschot en van Voorst tot Voorst, R.K., en alle Vrijz. Dem. en Soc. Democraten. Tegen stemden de heeren: De Veer en de Vlugt, A.R., de Ggs-elaar. van der Hoeven, Verkouteren en van Wassenaar van Catwgck, C.H.; Blomjous, Dobbel- mann, Kransen, Haffmans, Heerkens Thijssen, van der Lando, Michiels van Kessenich, Reymer, Steger en de Wit R.K., en alle aanwezige Liberalen. De rechtsche fracties waren dus ver deeld; de liberalen eensgezind tegen, de v.d. en s.d. eensgezind voor. De minister van justitie, mr Donner, naast wien jhr de Geer achter de mi nisterstafel had plaats genomen, werd na de stemming van verschillende zijden ge- lukgewenscht. Voorschriften omtrent openbare wegen. De tollen verdwijnen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van voor schriften omtrent openbare wegen. De bedoeling van dit ontwerp is, een einde te maken aan da leemten en de onzekerheid die thans in het wegenrechi bestaan. Tevens wordt ook een einde gemaakt aan de vaak zoo hinderlijke tolheffing. Reeds geruimen tijd, aldus de Memo rie van Toelichting, verzet zich de open bare meening tegen de wegtollen, die hindernissen vormen, welke niet te on derschatten bezwaren opleveren voor het vrachtvervoer, zoowel als voor het toe risme. Alle bestaande lollen echter terstond te doen vervallen, is noch mogelijk, noch gewenscht. Immers indien zulks zonder vergoeding van schade zou geschieden, zoude daarmee groote onbillijkheid plaats hebben, en, zou het tegen schadeloos stelling moeten geschieden, zoo zouden daarvoor niet eens de middelen kunnen worden gevonden. Echter beoogt het ontwerp wel te be vorderen, dat de tollen geleidelijk tot het verleden zullen gaan behooren. Immers, vooreerst bepaalt het, dat geen tolheffin gen van kracht zijn dan die, welke vóór de indiening van het voorstel tot deze wet zijn ingesteld. Daarmede is reeds aan de voortwoekering van "het euvel paal en perk gesteld. Voorts wordt een regeling met betrekking tot de opheffing van die tolheffingen voorgesteld, die niet reeds uit eenigen hoofde kannen wor den afgeschaft. Kunnen zij 'dit web dan is hun bestaan in handen van het ad ministratief gezag, dat steeds omtrent de wenschelijkheid van hun afschaffing of voorloopige instandhouding zal kunnen beslissen. Die nietropzegbare tolheffingen zullen bij Kon. besluit provinciale verordening of gemeenteverordening onder goedkeu1 ring van de Kroon vervallen kunnen wor den verklaard tegen schadeloosstelling, door den rechter te bepalen. Gouverneur Rutgers. De nieuwe gouverneur van Suriname, Dr A. A, L. Rutgers heeft op 30 Mei jd. te Paramaribo zijn ambt aanvaard, met een redevoering, waarin "hij een be roep deed op de medewerking van de Staten en voorts van zgne groote be langstelling voor de welvaart van Suri name blijk gaf. Niet minder, zoo besloot hij, gaat die belangstelling uit naar hetgeen gedaan wordt voor de geestelijke en zedelijke ver heffing der bevolking. Op dit gebied heeft het particulier initiatief een eervollen staat van dienst en gaarno breng ik een eere-saluut aan hetgeen Zending en Mis sie nu reeds zoovele jaren ten goede der bevolking tot stand brachten. Mede aan hun werkzaamheid is het te danken, dat hier de samenleving een duidelijk christelijk karakter vertoont en dat Su riname het meest Nederlandsche der overzeesche gebiedsdeelen is. Moge Suriname door de volhardende inspanning der ambtenaren en particulie ren door de harmonische samenwerking van bestuur en staten, in de komende jaren steeds rijker worden aan stoffelijke en geestelijke waarden. Bovenal, moge Gods onmisbare zegen rusten op uwen en mijnen arbeid. Het optreden van den nieuwen gou verneur heeft blijkbaar een goeden in druk gemaakt. Zoo schrijft bijvoorbeeld „De West" o.m. het volgende: „Wie mocht hebben gevreesd, dat de nieuwe gouverneur, komend uit een zoo geheel anderen werkkring, niet op da hoogte zou zijn van den toestand, zal gerustgesteld zijn. De landvoogd blijkt den toestand juist te hebben aangepei'.d. Hij heeft die in enkele woorden geschetst, op een wijze, die elke tegenspraak uit sluit. Dr Rutgers maakt den indruk een een voudig man te zijn, die recht op het doel afgaat, zonder veel omhaal van woorden. Zijne verzekering, dat hij prijs stelt op goede samenwerking raet de Ko loniale Staten, is ongetwijfeld oprecht ge meend." Geen schilferende bladzijden. De schrijver van de Haagsche Brieven in „De Tijd" (r.-k.) vindt het een zoo onvruchtbaar en in vele opzichten gebrek kig jaar van arbeid, dat aan het reces der Tweede Kamer is voorafgegaan, dat haar vacantie hem een gevoel van gerust heid geeft. Ook over de houding van minister Lambooy („voor niets zoo bang als ook maar voor den uiterlgken schijn van een verloren spel") bij het ontweip Militiewet is hij slecht te spreken. Schr. besluit: Het omhulsel van de wet Lambooy is aangenomen, haar ziel werd prijsgegeven. Is de minister thuis gekomen met een anderen buit dan waarom hjj uitging, niet anders verging 't den heeren Fles- kens c.s. met hun klompenwet. Zij kregen, zij het op langer termijn, meer dan zij vroegen, dank een amendement, dat het kindje Fleskens door een kindje de Vis ser verving en zeer romantisch den heer Fleskens met een ondergeschoven kindje naar de Eerste Kamer stuurt om het daar voor het zjjne te laten doorgaan en te beschermen. Men kan hierom lachei^, men kan zich zelfs erin verheugen ter wille der klom penmakers, maar stel dat het wetsontwerp bij de Eerste Kamer een lieve ontvangst vindt en door de Kroon wordt bekrach tigd, dan zal men toch moeilijk kun nen zeggen, dat de wijze waarop dit wetje tot stand kwam, zoo min als trou wens van de wet op de besmettelijke ziekten, dat de behandeling ervan in de Tweede Kamer schitterende bladzijden zijn in de parlementaire geschiedenis. Weesinrichting Neerbosch. Het jaarverslag van de Weesinrichting over 1927 begint met een herinnering aan de vele beslommeringen ontstaan door de wisseling van de directie der inrichting. f Het aantal verpleegden bedroeg op 1 Jan. '27 453; opgenomen werden 40; ver trokken zrjn 76 kinderen. 32 jongens wer den geplaatst als vakarbeiders, 15 meis jes als dienstboden. Het verslag noemt de namen van leden die heengingen en van hen die kwamen, zoowel in bestuur als op de werkplaatsen der stichting. De „Neerboschcent" bracht in 1927 f 13092.87 aan. Aan het onderwijs werd een „ver- vo'gcursus" toegevoegd. Een nieuwe bak kerij werd gebouwd geheel voldoende aan de hedendaagscbe eischen. De boerderij beschikt over 30 melk koeien, 5 kalveren, 3 paarden, voorts schapen en varkens. De gezondheidstoe stand aan de inrichting is gunstig te noemen; 3 sterfgevallen kwamen voor; 130 patiënten werden opgenomen met totaal 1645 verpleegdagen tegen 3838 in 1926. De rekening sluit in ontvangst en uit gaaf met f 208.873. Onbewaakte overwegen. Het Tweede Kamerlid de heer Krijger heeft den minister van Waterstaat ge vraagd, mede te deelen: of dezer dagen op den onbewaakten overweg bij Noot dorp een ongeval heeft plaats gehad; of bet juist is, dat het uitzicht ter piaatse slecht is; of het ongeluk vermoedelijk zou ziju voorkomen, indien daar een af sluiting met boomen ware geweest. Postergen en Telegrafie. De bewijzen van ter postbezorging van aan te teekenen stukken, waarvan door den afzender expresse-bestelling wordt verlangd, zullen voortaan door den .post ambtenaar voorzien worden van de aan wijzing „Expresse". Voor de verzending van de geheele mail naar Nederl.-Indië en de Straits Settle ments zal met ingang van 21 dezer ge bruik worden gemaakt van een extra trein, welke des Donderdags om de 14 dagen te 12 uur 's middags van 's-Graven- hage naar Marseille vertrekt, in aanslui ting op het den volgenden dag aldaar afvarende mailschip van den Rotterdam- schen Lloyd. Dr I. H. J. Vos. In gemeentelijke politieke kringen te Amsterdam,gaat volgens „De Courant" het hardnekkig gerucht, dat dr I. H. J. Vos, binnenkort zal aftreden als wet houder van Amsterdam en dat hij' den heer Walrave Boissevain zal opvolgen als lid der Tweede Kamer. - Laatstgenoemde zou echter na zijn be danken voor het lidmaatschap der Ka mer, wel weth. van Amsterdam blijven. m LAAT UW MAK W (0Ï GERUfT ROOKEN V ^'1 MAAR GEEF HEM De staking aan „De Schelde". Het dagelijksch bestuur van den Me- taalbond heeft in de vergadering van 18 dezer de werkstaking bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" besproken, waarbij men tot de conclusie gekomen is, dat dit conflict zich mogelijk zoo danig zal ontwikkelen, dat het noodza kelijk zal zijn, aan „De Schelde" niet al leen den reglementairen financieelen steun te verieenen, doch bovendien tot verder strekkende maatregelen over te gaan. Het dagelijksch bestuur besloot der halve, uiterlijk over een maand met zijn plaatsvervangende leden bijeen te komen, ten einde den toestand opnieuw onder de oogen te zien en eventueel tot die verder strekkende maatregelen te beslui ten. Gisterenavond was het weer bg het naar huis brengen van werkwilligen bij zonder druk. Enkele straten moesten worden afgezet, maar de politie behoefde verder niet handelend op te treden. Overdag was alles rustig. Hedenmorgen zijn weder 4 werkwilli gen aan den arbeid gegaan. Kinderverwaarloozing? Gisteren is ten huize van zekere A. te G roede onder verdachte omstandigheden overleden aangetroffen een kindje van ongeveer 5 maanden. Aangezien de dok ter de vermoedelijke doodsoorzaak niet kon vaststellen, en vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een geval van ergerlijke kinderverwaarloozing, of andersinds, heeft de politie op last, van de justitie het lijkje in beslag genomen. De ontvanger der dir. bel. enz. H. de Koning is verplaatst van het kan toor Hontenisse naar het kantoor Oude Pekela. Goes. Verschillende tomatentelers op Zuid-Beveland hebben zich met de veiling alhier in verbinding gesteld en besloten is, dat vanwege de veiling een sorteer- machine zal worden aangeschaft, zoodat de vruchten goed gesorteerd en verpakt gezamenlijk geveild kpnnen worden door ben, die zich daartoe vooraf tegenover de veiling verbinden. Het nieuwe gedeelte der gebouwen, waarin de Cutler-sorteermachine zal wor den in werking gesteld, kan ook hier voor dienst doen. Kapell®. In verband met een in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. plaats gehad hebbenden brand in de woning van van D., alhier, vertoefde gisteren de justitie ter plaatse van den brand en stelde een onderzoek in. Koudekerks. De inzameling in deze ge meente gehouden ten bate van het hulde blijk aan H. M. de Koningin-Moeder, heeft tot resultaat gehad dat op de lijst werd geteekend door 657 vrouwen en dat werd bijeengebracht een bedrag van fl76.2Sl/2. In het comité hadden zitting de da mes BakkerMaatjes, AHaart, Bakker Lakeman, ContantBrakman, Gerlach v. St. JooslandPenny, HarmsenVan Hoeke, Houting Vergers, De Lange, Gra vin van LyndenCalkoen, Ruitenbeek de Wolff, SmitLaban, StoppelsRoose, Stug en TervoertMuller. Arnemuidan. De heer M. C. de Visser, bakker alhier, behaalde op de groote In- ternationale Bakkerij Expositie te En schedé op de ongeveer 1500 deelnemers een 4en prijs, bestaande uit zilveren me daille plus f25, zulks voor een inzen ding waterbrood. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te K everskeorke, J. v. <L Linde, cand. te Utrecht. Bedankt voor Giessendam, A. v. d. Kooij te Kampen. Voor Kolham, G. v. Veldhuizen, cand. te Groningen. Voor Ameide, G. Lans te Suawoude. Emeritaat. Ds H. Dekker, Gere formeerd predikant te Venlo, hoopt emeri taat aan te vragen. Ds Dekker werd geboren 23 Februari 1866. In 1911 werd hij candidaat, om in Augus tus van dat jaar het predikambt te Venlo te aanvaarden. Ds G. de Jager nam Zondag j.l. af scheid van de Geref. Kerk van Doornspijk Zooeven bracht de telefoon het be richt van het overigden van den heer J. G. Scheurer. Ik heb het voorrecht gehad, met dezen eenvoudigen man, die van zichzelf zoo gering dacht en die in anderen zooveel wist te waardeeren van nabij kennis te maken, maar juist daarom 'is het zoo moeilijk, aan dit sterfbed, bij dezen over gang van het lijden naar de heerlijkheid, te treuren. Indien ooit, dan zou hier gezegd kun nen worden: ziedaar een Christen in welken geen bedrog is. Heel het leven van dezen man was ééne prediking- Hg' ging naar Indië, met geen andere begeerte dan de blijde boodschap, dat Jezus Christus in de wereld gekomen is, te brengen aan heidenen en Moham medanen. En toen hij genoodzaakt was, naar Hol land terug te keeren, toen deed hij hier wat hij in Indië niet meer mocht doen. Hij predikte door zijn woord. Hij predikte door zijne daden. Hij predikte door zijn voorbeeld, over al en onder alle Omstandigheden. Lang en bang was zijn lijden. Maar in de grootste smarten, bleef zgn harte in den Heer gerust. Ook zijn ziek bed was een prediking. En nu is aan zijn Lijden een einde gekomen. Hét lijden werd loven. Daarom we treuren bij dit sterfbed niet, maar we danken God,'voor wat Hij ons in den overledene heeft geschonken. OPMERKER. met een predikatie over Habakuk 32 (mid den). Na de gebruikelijke toespfaken tot den Kerkeraad, commissiën en bijzondere perso nen werd Ds de Jager eerst namens den Kerkeraad toegesproken door ouderling Van Hattem, die de gemeente verzocht te zin gen Ps. 1212, daarna door den heer D. Harskamp, hoofd der - Geref. School, Ds J. Krijger, van Elburg, en Ds R. de Jager, van Nunspeet, als consulent, die de gemeente verzocht te zingen Ps. 1214. Ds de Jager hoopt Zondag 1 Juli intrede te doen bij de Geref. Kerk te Putten. Geweigerd. De kerkeraad der Gerei kerk van Rotterdam heeft geweigerd de in williging van het verzoek van den kerke raad der Geref. kerk in Hersteld Verband aldaar, om voor de intrede van Ds E. L. Smelik van Tienhoren in Sept. a.s. te mogen beschikken over het kerkgebouw in de Hove nierstraat. D s W. H. Gispen W. H z n. Naar we vernemen zal Ds W. H. Gispen, Geref. predikant te Hazerswoude, geboren 7 Aug. 1900 te Baarn en zoon van Ds W. H. Gispen van Scheveningen, a.s. Vrijdagmiddag om half vier aan de Vrije Universiteit promoveeren tot doctor in de theologie, waarbij hij een proefschrift verdedigen zal getiteld „Indirecte gegevens over den pentateuch in de Psal men D r J. v. L o n kb u ij z e n. Naar we vernemen staat het nu vast, dat Dr J. v. Lonkhuijzen, thans met verlof, hier te lande, weer naar zijn gemeente te Chicago, waar hij predikant is bij de Chr. Ger. Gemeente, zal terugkeeren. Dr v. Lonkhuijzen zal over een paar maanden te Arnhem in het huwelijk treden. De kerk en het sociale le ven. De algemeene vergadering van den Chr. Zeeliedenbond op 16 en 17 Jan. j.l. te Scheveningen gehouden, benoemde een commissie, die haar oordeel nader had uit te spreken óver het uitvaren op Zon dag in het Visscherijhedrijf. In deze commissie namen zitting de heeren Ds W. M. A. Kalkman, Ned. Herv. predikant' te Katwijk, aan Zee; Ds 'J. G. Feenstra, Geref. predikant te Schevenin gen, en Ds L. H. v. d. Meiden, Chr. Geref. predikant te 's Gravenhage. De reeders J. J. de Niet en P. J. de Mos en de vïs- schers en schappers J. Groen Dzn, G. Guijt en K. W. de Graaf. De commissie heeft met algemeene st. als haar gevoelen uitgesproken: le. Dat alleen noodzakelijke arbeid op Zondag mag worden verricht; 2e. dat ieder naar zijn consciëntie, in gebondenheid aan Gods Woord, dient te weten, wat hij onder „noodzakelijken ar beid" heeft te verstaan; 3e. dat het uitvagen op Zondag, an ders dan in noodgevallen, moet gerekend worden als te zijn in strijd xnet de Wet des Heeren; 4e. Dat de commissie hoopt en ver trouwt, dat allen, zoowel reeders als schippers, als alle matrozen zullen mede werken, dat in het Visscherij'bedrijf de Zondag als Dag des Heeren en Rustdag wordt geheiligd. De Vrije Universiteit Versche nen is het jaarboek 1928 der vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag. Aan 'het jaarverslag over 1927 ontleenen wij het volgende: „Het afgeloopen jaar stond in het teeken van de uitbreiding. Met algemeene stemmen werd door de ledenvergadering in Arnhem besloten, dat de plannen tot stichting van een Wis- en Natuurkundige Faculteit zouden worden aangevat en doorgezet. De mogelijkheid bestaat, dat op de e.k. jaarvergadering kan worden medegedeeld, dat een belangrijk ge deelte van de benoodigde som bijeen is. In het college van curatoren zijn op het oogenblik van het samenstellen van dit jaar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2