No. 221 Woensdag 20 Juni 1928 42e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Uit de Pers. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, Losse nummers f3.— f 0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. NIEUWE ABONNE'S. Zij, die zich thans op „De Zeeuw" abon- neeren ontvangen de tot 1 Juli verschij nende nummers gratis. Levensbeschouwing ®n onderwijs. In zijne gisteren aangehaalde rede, wordt door Mr Heemskerk mede aandacht ge schonken aan de levensbeschou wing die aan het onderwijs ten grond slag ligt. „Tal van levensbeschouwingen, zoo zegt hij, doen zich bij het onderwijs gelden, dio tot verschillen aanleiding geven bij de keuze van de leerstof bij het licht waarin de leerstof bezien wordt, ook bij de opvoeding en de tucht en de liefde, die de tucht moet doorstralen. Het meeste op dit gebied springt aan stonds in het oog. Als leesonderwijs wordt gegevenW at moeten de kinderen lezen? Is de Bijbelsche geschiedenis noodzakelijk? Welke leiding Gods leert ons de geschiedenis? Welke geestelijke stroomingen moeten wij opmerken? Hoe staat het jonge geslacht voor het maat schappelijk en het kerkelijk leven? In welk licht zijn de natuurkrachten en de uitvindingen dezer eeuw te bezien? Ook als men niet al te diep gaat in zijn onder wijs, dringen die vragen zich op aan den onderwijzer; hij moet er over nadenken en er partij in kiezen voor zichzelven, en het bestaan ervan zal ook aan de jeugd niet ontgaan." Mr Heemskerk voegde hieraan nog toe: „Hoe dichter men komt bij rationalisme en materialisme, des te meer zal men de fictie aannemen alsof zij niet bestaan en des te meer zal men de jeugd on kundig laten; onkundig van een aantal hoogst belangrijke zaken, geschiedkundige feiten; onkundig van een Hooger Licht, dat alles bestraalt." Deze redeneering is zuiver en logisch. En ons volk heeft dit sinds lang ver staan en begrepen, met het gevolg, dat het Christelijk onderwijs is gegroeid zelfs on der don hevigsten druk. Wat het echter niet heeft verstaan, althans niet in Zeeland, het is dit, dat ditzelfde ook geldt van het Middelbaar- en ook van het Voorbereidend Hooger Onderwjjs. Zeker ook hier geldt, wat Mr Heems kerk ten opzichte van het lager onderwijs opmerkte, dat menigmaal, althans door een deel der onderwijzers, eenige ma tiging wordt betracht, en dat met den geest die in bepaalde streken overheer- schend is rekening wordt gehouden, dit alles neemt toch niet weg, dat de_ levens beschouwing van den onderwijzer of leeraar zich in allerlei opzicht doet gel den. Daarom is het zoo jammer, dat Zee land, dat juist Zeeland, wat betreft het bijzonder Middelbaar Onderwijs, nog steeds een afwachtende houding aan neemt. Klompen en poalitie. Wij lezen in de N. Pr. Gr. Crt." Men heeft ter linkerzijde nu een nieuw woord ontdekt. Nu de rechterzijde in haar geheel voor het klompenwetje stemde, een wetje ingediend door een Roomsch en een antirevolutionair en geamendeerd door een Christelijk historisch kamerlid, nu staat men voor een geval van zoo innige samenwer king tusschen de drie christelijke partijen, dat het geen wonder is, dat men spreejft van een herleving der coalitie. De klomp heeft het hem dan gedaan. Klompencoalitie Dat is het woord. Nu lijkt het ons niet onbillijk, dat de klomp ook eens een voordeel geeft aan de rechter zijde. Waarom zou hjj zijn gewicht al- t;d werpen in de politieke schaal ten gunste van liberalen en socialisten Het moet toch erkend, dat de politieke geschiedenis van de klomp ons leert dat hij langen tijd „links" was. Met de pet. Dure klompen en petten zijn meer dan eens als hulptroepen aangevoerd tegen de rechterzijde en behoorden dan tot de meest ernstige wapenen waarmede de coalitie werd bestreden. Een tijd lang werd de klomp met de pet m politieke rust gezet. De pet 'bleef kalm. De klomp komt echter nu weer op het politieke erf aanklossen. En hij kiest voor de coalitie. Zoo zelfs, dat men deze klom pencoalitie noemen wil. Wel laat dat eens zoo zijn. Waarom mogen de partijen ter rech terzijde deze hulp van de klomp ook niet eens aanvaarden, nadat men aan den linker kant er zooveel hulp van heeft genoten? Maar toch geven wij hem niet veel kans lang in het politiek vocabularium te zullen leven. Het lijkt ons voor de linkerzijde te gevaarlijk. Men heeft de coalitie dood verklaard. Zij zou nimmer weer mogelijk zijn. En zie nu zou men haar op klompen hooren aankomen Dat ware toch al te duidelijk. Zelfs wel voor minister de Geer. Het wil ons daarom voorkomen, dat deze vinding: klompen-coalitie geen lang leven be schoren zal zijn. Wij hebben er geen be hoefte aan. Ter rechterzijde spelen de din gen, die aan het voeteneind zich bevinden, geen groote rol. Het is ons te laag bij den grond. Maar ook bij de linkerzijde zal de lust wel gauw vergaan, om aan coalitie een schoeisel te geven, dat zóó luide en zoo zeker haar komst vertelt. Op zoek naar Nobiie. Ben radio-telegram van de „Citta di Milano" meldt, dat Larsen en .Lützow. Holm terstond, nadat zij van hun vlucht waren teruggekeerd en vernamen, dat No- bile hen op 2 K.M. afstand had gezien, met een edelmoedige geestdrift beiden in betzelfde toestel opnieuw vertrokken, doch ook dezen keer slaagden zij er niet in de roode tent te ziën. Ook Majoor Maddelena is vertrokken voor een verkenningsvlucht naar Nobile, na de noodige proviand aan boord te hebben gebracht. Hij was vergezeld van luitenant Cagna en de werktuigkundige Rampini. Ondanks zijn zoeken slaagde ook Maddalena er niet in de positie van No bile waar te nemen. Nobile werd medegedeeld dat hij zoo dra 'hij eenig vliegtuig zal zien, dit met zijn radio den weg zal moeten wijzen. Men is nog zonder bericht van de Latham, het vliegtuig, aan boord waar van Amundsen zich bevindt. Het aard kundig instituut te Tromsoe ving de eer ste uren na het vertrek seinen van de „Latham" op, tot plotseling de verbin ding werd verbroken. Het radio-telegrafisch station op het Bleereneiland heeft niets van de „La tham" gehoord of gezien. De algemeene meening is, dat de La tham rechtstreeks koers zette naar de piek, waar zij de bemanning van de „Italia" hoopt te vinden. De Zondag in Turkije. In Turkije heerscht een sterke stroo ming den Zondag 'tot rustdag te maken- Gedurende de eerstvolgende zitting van de groote nationale vergadering zal een voorstel daartoe worden ingediend en men verwacht algemeen dat dit zal wor denaangenomen. Daar Vrijdag in Turkije een „Dies Non" is en de Europeanen Zaterdags slechts den halven dag en Zondags niet werken, zjjn commercieele transactie in Turkije on der den. tegenwoordigen toestand beperkt tot de vier eerste dagen van de week. Opmerkelijke verkiezing. Zondag hebben in groot-Berlijn de ver kiezingen plaats gehad van de commissies van ouders der schoolgaande jeugd, oor spronkelijk bedoeld als schakel tusschen de opvoeding thuis en de opleiding in de school, langzamerhand ontaard tot po litieke strijdorganen, die Hoor methoden van partijpolitiek invloed op de ontwik keling van de school trachten te verkrij- fen. Het voorloopig resultaat van de ver- iezingen is als volgt: christelijke niet- politieke lijst 3028 zetels, sociale lijst '„schoolopbouw" 690 zetels, communis tische lijst „proletarische schoolstrijd" 166 zetels, andere lijsten tezamen 130 zetels. Verscherping van het conflict te Ant werpen. De reedërsfederatie heeft, in spoed vergadering bijeen, besloten de plotselinge staking der havenarbeiders te beantwoor den met verzet tot het uiterste. De secretaris van de sociaal-democrati sche transportarbeidersfederatie heeftin een rede tot de stakers medegedeeld, dat hij zich, gezien het voldongen feit, soli dair mët hen verklaart. Dreigende toestand in Griekenland. Het Atheensche persagentschap maakt bekend, dat er gisteren te Piraeus een bijeenkomst plaats had van het bestuur van het algemeen vakverbond. Het onder zocht den toestand en de mogelijkheden van een algemeene werkstaking. De be sturen der verschillende vakvereenigingen boden op het ministerie van nationale economie verschillende eischen aan be treffende de loonen. De regeering gaat voort met het nemen van maatregelen, uoodig om den toestand het hoofd te bieden ingeval een algemeene werksta king wordt afgekondigd. Het Atheensche persbureau loochent, dat er muiterij zou zijn uitgebroken op het eerste vlooteskader, terwijl hieraan wordt toegevoegd, dat het gevaar voor een algemeene staking schijnt afgewend. Daarnevens meldt een ander bericht uit Londen het volgende: Uit Athene wordt gemeld, dat opnieuw botsingen hebben plaats gehad tusschen politie en stakers. De regeering heeft medegedeeld, dat zij de bewijzen van een communistische samenzwering in handen heeft. De haven van Pyraeus is gesloten. De spoorwegverbinding tus schen Athene en Saloniki is verbroken. De kabinetsvorming in Duifscfiiancf. De besprekingen tusschen de 5 coalitie partijen zijn gisteren hervat doch weer zonder veel resultaat afgebroken. De so ciaal-democraten brachten hun eischen nopens eenige dringend noodzakelijk ge achte hervormingen bij de rijksweer ter sprake en verlangden de benoeming van een parlementair -staatssecretaris bij dat ministerie uit hun gelederen. Omtrent het amnestie-ontwerp kon men al evenmin tot overeenstemming komen. Daarna vroeg het Centrum wat de toekomst van de schoolwet zou zijn en formuleerde eenige minimum-eischen die voor de Duifc- sche Volkspartij niet gemakkelijk te aan vaarden zullen zijn. Alleen nopens de vaststelling van den elfden Augustus tot nationalen feestdag is men het nagenoeg eens geworden. Naar tfe slagveldon. Elfduizend personen zullen in Augus tus door het Britsche Legioen voor een bedevaart naar de slagvelden van Frank rijk en Vlaanderen worden gebracht. Dit aantal vormt evenwel slechts een fractie dergenen, die zouden gaan, als er ruimte genoeg was. De bedevaart' wordt offi cieel geopend met plechtigheden ter hul diging van d# nagedachtenis der dooden op 4 Augustus, de veertiende verjaardag van de toetreding van Brittannië tot den oorlog. De prins van Wales zal zijn hoofdkwartier te Rijssel vestigen en on der degenen, die daar zullen verblijf hou den, zijn maarschalk Foch, maarschalk Pétain, generaal Gouraud, generaal Wey- gand, admiraal Jellicoe, voorzitter van het Britsche Legioen, Lady Haig en haar zoon. Op 6 Augustus zullen er te Yperen een herdenkingsdienst en. een parade wor den gehouden bij de poort van Meenen ter nagedachtenis van de 56.000 man der Britsche, dominion- en koloniale troe pen, die hun leven gaven voor de verdedi ging van de Saillant en wier graven niet konden teruggevonden worden. Stabilisatie van den Franschen franc. De Fransche Ministerraad heeft beslo ten Zaterdagmiddag te half vier een bui tengewone zitting te houden .om de de finitieve beslissing te nemen over de stabilisatie van den franc. Na afloop van den Ministerraad worden de financieele commissies van de Kamer en den Senaat bijeengeroepen om te be raadslagen over den vast te stellen koers, terwijl de Kamer en de Senaat in den nacht van Zaterdag op Zondag zullen worden bijeengeroepen om een beslissing te nemen over het in te dienen wetsont werp. Kanon te Memel ontploft. Gisterochtend is de Engelsche kruiser Canterbury in de haven van Memel bin- nengeloopen. Bij het lossen van saluut schoten door de Litausche artillerie ge beurde er een ongeluk. Na het derde schot ontplofte het kanon: daarbij werden een officier en 2 soldaten zwaar en ~2 personen licht gewond. Volgens een later bericht is de zwaar gewonde officier bezweken. Een der ge wonden verkeert nog in levensgevaar. Den andere hoopt men is redden. Godsdienst in Rusland. De Russische regeering heeft bij het al- Russisch centraal uitvoerend comité een wetsontwerp ingediend, strekkende tot verdere inperking van -de rechten der kerkgenootschappen en andere godsdien stige organisaties. Aan deze genoot schappen en organisaties wordt namelijk verboden het oprichten of instellen van vereenigingen, clubs e.d. voor welk doel of van welke strekking ook, alsmede het onderhouden van bibliotheken, leeszalen, enz., en het houden van 'kerkdiensten of het verrichten van eenigerlei religieuze handeling op fabrieks- of bedrijfsterrein, in de open lucht en .in openbare gebou wen ,met uitzondering alleen van zieken huizen en gevangenissen en zulks nog slechts voor zoover het hulp aan ster venden betreft. Alle priesters en voorgan gers van godsdienstige gezindten zullen bovendien aan een speciale registratie onderworpen zijn. Naar het heet, is dit wetsontwerp inge diend op aandringen der atheïstenorgani saties, die verklaard hebben, den strijd tegen den godsdienst niet met voldoende succes te kunnen voeren, zoolang de kerkelijke organisaties nog over zooveel directe en indirecte propagandamiddelen beschikken. Een Engeischman over Nederland. In de Londensche Star beschrijft Da vid M. Wilson in een kort stukje opge togen zijn indrukken van een reis door ons land. Hij vindt allerlei te prijzen, o.a. dat de slanke lijn het veld niet ver overd heeft en dat men nog zoovele om vangrijke menschen in ons land ontmoet. Dank zij hun, is er voldoende zitruimte in de spoorwegcoupé's Ook de porties in de hotels zijn zoo omvangrijk dat een Engeischman ervan schrikt. De ververschingsdienst op de spoorwe gen is uitstekend. Hij is zeer ingenomen met de uitstekende stationsrestaurants, met de wagentjes met „bier, limonade, spuitwater, broodjes met kaas, rosbief, chocolade, cigaretten!" die ook schui mend lager bier tappen als men Van hitte vergaat. Ook het ijs is in Holland uitstekend. „Een prachtige tegenstelling tusschen den ouden en den nieuwen tijd leverde den schrijver het schouwspel van een Hollandschen boer op klompen, die daar op voortfietste en onderwijl aan een voor treffelijke sigaar trok. Ervaringen in Sovjet-Rusland. Het Turksche blad Archam meldt, dat een aantal Turksche kooplieden, die, vertrouwend op het Russisch-Turksche handelsverdrag, naar Rusland waren geko men om handel te drijven, zich aldaar in gevangenschap1 bevinden. Benige van hen zijn in gevangenissen, waarvan de in richting zeer te wenschen overliet, ziek geworden, .enkele anderen zijn op aan dringen van de Turksche" regeering te gen borgstelling uit de gevangenschap ont slagen, maar hun wordt niet vergun'd het Russische grondgebied te verlaten. Men legt hun ten laste, dat ze het han delsverdrag hebben overtreden. Volgens het Turksche standpunt, dat door het blad Archam' wordt omschreven, is zulks onjuist, maar hebben de Turken zich verzet tegen een illoyale uitlegging van het handelsverdrag door de Russen. De Turken verkochten waren en kregen die van Rusland betaald in .roebels. Toen nu de Turken voor die roebels voor uit voer toegelaten waren terug wilden koo- pen, weigerden de Russen voor de roe bels iets te leveren; ze verlangden beta ling in dollars of ponden sterling. De Turksche kooplieden hebben daarop1, ten einde hun roebels kwijt te raken, aan Amerikaansche, Engelsche en Duitsche huizen voorschotten gegeven voor de Rus sen hen hebben opgesloten. Korte berichten. Het rechts georiënteerde middag blad Der Berliner Mittag, is voorloopig stop gezet wegens de ongunstige finan cieele omstandigheden. FIETSEND NEDERLAND. De totale productie aan rijwielen der rijwielfabrieken is in 1927 blijkens het jongste maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek op nieuw belangrijk gestegen. Vergelijking van de productie der fa brieken welke zoowel in 1926 als in 1927 gegevens verstrekten, doen zien, dat de productie met bijna 20 pet. is toege nomen. De statistiek stelt vervolgens in staat na te gaan hoeveel rijwielen gedurende de laatste jaren in Nederland voor bin nen- en buitenlandsch verbruik ter be schikking zijn gekomen. Ziet hier de cijfers 1922 108.700 stuks 1923 112.700 stuks 1924 129.800 stuks 1925 203.900 stuks 1926 257X00 stuks 1927 301.100 stuks Of de toeneming der productie, en de zoo sterke stijging van het aantal afge leverde rijwielen in gelijke mate aangeeft de rentabiliteit der bedrijven, wagen we, zegt het „Vaderl.", waaraan wij deze cij fers ontleenen, te betwijfelen na ken nisneming van de door de rijwielfabrieken Binnenland. Het lid der Tweede Kamer, Dx J. G. Scheurer, overleden. De wet op de Naamlooze Vennootschap pen door de Eerste Kamer aangenomen. De nieuwe pont. aan het Moerdijksche veer in gebruik genomen. De Metaalbond en de staking te Vlissin- gen. Voorschriften omtrent openbare wegen. De nieuwe gouverneur van Suriname beeft zijn ambt aanvaard. Buitenland. Nobilé wordt ijverig gezocht. Aardschokken in bet Rijnland. De toestand in Griekenland verscherpt. Nog geen kabinet in Duitschland. De havenstaking te Antwerpen door de so cialisten gesteund. De stabilisatie van de Fransche franc Za terdag verwacht. gemaakten gemiddelden prijs voor een rijwiel met banden. De verkoopsprijzen der fabrieken wa ren: f lïéLIM 1919 f 128.60 per stuk 1921 -113.80 per stuk 1922 - 88.90 per stuk 1923 - 75.40 per stuk 1924 - 69.40 per stuk 1925 - 62.60 per stuk 1926 - 61.10 per stuk 1927 - 54.90 per stuk Er loopen inderdaad heel wat goed- koope karretjes langs 'sHeeren wegen. Dr J. G. Scheurer. f Na een ernstig hartlijden is hedenmor gen 10 uur, in den ouderdom van 64 jaar zacht en kalm ontslapen Dr J. G- Scheu rer, lid van de 2e Kamer der Sta- ten-Generaal, te Apeldoorn. Met dezen; volks vertegenwoordi ger daalt een man ten grave van groote bemin nelijkheid, die om zijns werk wil was geacht by vriend en tegen stander. Dr Scheurer werd 3 Maart 1864 te Gelselaar, waar zijn vader hoofd der school was, geboren. Reeds vroeg de begeerte koesterend om den Heer® in het werk der zending te mogen dienen, werd de overledene bij de Utr. Zendingsver- eeniging tot zendeling opgeleid. In 1887 knoopte de Geref. Kerk van Utrecht on derhandelingen aan met de Ned. Geref. Zendingsvereeniging, die hem aannam en met zijn bewilliging tot missionair arts bestemde. Van 18881892 studeerde Dr Scheurer te Londen medicijnen, waar hij ini huis was big Dr Maxwell, die in 1885 met de opleiding van missionaire artsen was begonnen. In 1893 werd de overledene door de classis Rotterdam der Geref. Kerken toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten en uit gezonden met bestemming voor Solo en Soerakarta. Met zijn echtgenoote, Mevr. G- Scheu rerv. Riet., die in het Diaconessenhuis te Kaiserwerth opleiding als verpleegster had ontvangen, vertrok de overledene naar zijn arbeidsveld. Echter, een groote teleurstelling werd hem daar bereid, wijl de regeering voor de Evangelieprediking geen toestemming wilde geven. Maar Dr Scheurer rustte niet en had zijn hart op Solo een biet te versmaden zen dingscentrum gezet. In 1900 werd Solo voor de zending opengesteld en mocht Dr Scheurer naar Amsterdam sei nen; „God lof, Solo is openf" In Holland werd de Geref. Zending in dien tijd op kerkelijke leest geschoeid en de Generale SynoSe van Middelburg (1896) besloot de medische Zending uit sluitend als hulpdienst te beschouwen, zoodat de missionaire artsen niet als Dienaren des Woords zouden optreden). De jonge Scheurer vestigde zich nu te Djocjacarta, waar met een polikliniek werd begonnen. Ds van Coevorden Adria- ni schonk f 10.000 voor de stichting van een hospitaal, dat Petronella-hospitaal naar de eerste vrouw van den schenker werd genoemd. De vereeniging „Dar Scheurer's hospitaal" wist de belangstel ling voor deze zaak in Holland in toe nemende mate warm te maken, zoodat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1