No. 219 Maandag 18 Juni 1928 42e Jaargang Buitenland. Belangrijkste Nieuws. FEUILLETON VAN HOOGER ORDE. D irecteur-H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. NIEUWE ABONNE'S. Zij, die zich thans op „De Zeeuw" abon- neeren ontvangen de tot 1 Juli verschij nende nummers gratis. Benoemingen. De „Goesche Crt." wijdt een artikel aan de burgemeestersvacature te Wolphaarts- dijk, waarin een opmerking wordt ge maakt, belangrijk genoeg om er even aan dacht aan te schenken. Eerst wordt even terloops uitgemaakt, dat twee der sollicitanten naar dit ambt, waarvan de een tot de A.-R. partij en de ander tot de C.-H. behoort, absoluut on geschikt zijn om de burgemeestersplaats te bezetten. Het zou, zoo decreteert het blad op ge zag van een ongenoemde, een bespotting van het ambt zijn, als een dezer twee be noemd werd. Voor deze candidaten is de zaak dus af gedaan. De „Goesche Crt." heeft ze gewo gen en te licht bevonden, en voor zulk een uitspraak van dit vrijzinnige orgaan buigt natuurlijk een ieder eerbiedig het hoofd. 'tWas echter niet hierop dat wij de aandacht wilden vestigen, maar wel op het slot van het artikel, waar het heet: „Maar wel wijzen we op de teekening die in dit Wblphaartsdijksche burgemees- tergeval zit, n.l. op het meer en meer voorkomende conflict tusschen het partij lidmaatschap en de persoonlijke geschikt heid. Als zoodanig is de strijd die de ge moederen in Wolphaartsdijk momenteel beroert een juiste weerspiegeling van het politieke leven in Nederland, dat sedert de machtsverandering der veel gesmade libe ralen in al zijn schakeeringen niet bepaald fraaier is geworden. We gunnen het rechtsche Wolphaarts dijk gaarne een burgemeester die de eisöhen, welke zijn taak hem zullen stel len, ten volle zal kunnen inlossen. Of hij rechts zal zijn, A.-R. of C.-H., dan wel R.-K. of links, desnoods liberaal, lijkt ons niet in de eerste plaats belangrijkl" Wij hebben uit den vrijzinnigen hoek wel eens andere tonen beluisterd. Een ieder herinnert zich nog, hoe het toeging in de dagen van de liberale over- heersching, toen alles en een ieder „die niet denkt als wij", onbekwaam en onge schikt werd verklaard om een burgemees terspost te bezetten. Niet dan bij h o o g e uitzondering werd iemand van Antirevo lutionaire of Ghr. Historische beginselen benoemd. De eerste, alles beheerschende vraag was in die dagen, tot welke richting een candidaat behoorde. En men herinnert 'zich ook het spek takel, dat er losbrak toen met dit onvrij zinnige, ongrondwettige en van bekrom penheid en onverdraagzaamheid getui gende stelsel gebroken werd. Het geroep over partijbenoemingen was geen o ogen blik van de lucht. En ziedaar, nu komt hier een vrijzinnig orgaan verklaren, dat de richting van den benoemen functionaris er minder toe doet. Wij zijn 't met deze opvatting niet eens. 't Schijnt ons van veel belang, dat in dien mogelijk, een burgemeester wordt be noemd, wiefls geestesrichting met die van de meerderheid der bevolking harmo nieert. Naar het Engelseh. 3) Daarom scheen 'tmij en ongetwijfeld ook mijn vader, veel redelijker en natuur lijker toe, dat een knaap als John Hali fax van wien elk woord, dat hij sprak een geest en beschaving openbaarde, verre verheven boven zijn uiterlijke om standigheden van betere dan van boer- sche komaf was. „Dus", zei ik, 't gesprek hervattende, „ge zult liever niet een ambacht willen leer en?" „Zeker wel, wat zou 'tmij hinderen mijn vader was een heer." „En je moeder?" Hij draaide zich plotseling om; z'n wangen werden heet en z'n lippen trilden. „Zij is dood; ik houd er niet Van, dat vreemden over mijn moeder spréken." Ik" vroeg vergeving, 't Was duidelijk, dat hij haar had lief gehad en betreurde; enkele minuten later zeide ik, dat ik wenschte, dat wij geen „vreemden" wa ren. „Heb je veel rond gezworven?" „Veel, vooral in de laatste drie jaren; wat werkend zoo goed als ik kon, hop Het kan dan ook niet anders dan toege juicht worden, dat de laatste jaren, nu "de autoriteiten de zaken wat meer onbevan gen bezien dan toen de vrijzinnigheid de lakens uitdeelde, met den geest der bevol king wel terdege rekening wordt gehou den. Al zijn we het dus met de „Goesche Crt." niet geheel eens, dit neemt toch niet weg, dat we met instemming kennis na men van de krasse veroordeeling der vroe ger door de vrijzinnigen gevoerde politiek. De hulp voor Nobüe. Het bericht, dat de groep van drie man onder leiding van den Zweedschen meteoroloog Malmgreen door de expe ditie van hondensleden van de Hobby zou zijn gered, wordt niet bevestigd. In- tusschen hoopt men te Kingsbay, dat het zal gelukken, deze groep binnen 46 uur te vinden. De _.,Citta di Milano" beeft opnieuw verbinding met de groep van Nobile ge had. Het ijs ten N. O. van Spitsbergen begint te smelten en Nobile meldt, dat hij en zijne metgezellen moeten vreezen, dat zij dientengevolge geheel van het land afgesneden z^ullen worden. Door den storm wordt de groep voortdurend Oostelijker ge? dreven. De Italiaansche vlieger Maddalena is van Vadsoe vertrokken. Officieel wordt medegedeeld, dat de s.s. Hobby en Braganza, die samen varen, terwijl de Noord-Oostelijke wind een weg in het ijs gebaand heeft, in bet zicht van de Noordkaap zijn gekomen. Het Fransche vliegtuig, bestuurd door majoor Guilbaud, is te Bergen in Noor wegen aangekomen. Het vliegtuig zou gis teren naar Spitsbergen vertrekken met Amundsen om Nobile bij 'te staan. In verband met, de in de buitenland- sche pers opgeroepen vraag naar de Duit- sche hulp bij het reddingswerk voor No bile, wordt in luchtvaartkringen verklaard dat Duitschland reeds op een vroeg tijd stip zijne hulp aan Italië aangeboden heeft en na de weigering" herhaaldelijk zijn be reidwilligheid heeft te kennen gegeven om Nobile, die in Duitschland gastvrij en als een vriend ontvangen was, als een eigen volksgenoot te helpen. Er kwam geen antwoord. Naar wij Vernemen, is door de directie van de N. V. Biscuitfabriek „Liga" te Bergen op Zoom, een K. L. M.-vIiegtuig gecharterd, ten einde met dit vliegtuig te trachten zoo dicht mogelijk de expedi tie op weg naar Nobile te naderen en de voor dit doel speciaal vervaardigde floha- biscuit.s, aan de expeditie toe te voeden. Het vertrek zal. plaats vinden van Waal haven. Als piloot zal fungeeren de heer Smiernoff. In elk geval zal naar Malmö gevlogen worden. Gisteren werd uit Berlijn aan „Het Volk" gemeld: De „Italia" heeft geen seinen meer uit gezonden. Men is thans zonder nieuws over Nobile en de zijnen. De hulpverlee ning wordt ernstig bemoeilijkt door den dichten mist en de sneeuwstormen in hef Poolgebied, Over het lot van de drie mannen, die te voet de noordpunt van Spitsbergen oogsten, appels plukken, hooien; behalve dezen zomer, toen had ik de typhus en kon ik niet werken." „Wat deed je toen?" „Ik heb in een schuur gelegen tot ik beter werd ik ben heelemaal beter, je behoeft niet bang te wezen." Zeker niet, daar dacht ik niet aan." We werden spoedig gemeenzaam met elkander. „En hoe zal je aan den kost komen in den winter, als er geen werk buiten is?" „Ik weet 'tniet". Zijn hongerig uiter lijk 'deed mij pijnlijker nog aan. „Hier zijn we thuis 1" riep ik plotse ling. „Zoo?" De daklooze knaap zag naar de smetlooze steenen trap, welke leidde tot mijns vaders deur. „Goeden dag dan, wat zeggen wil vaarwel." Ik schrok op. Dat woord deed mij pijn. In mijn droef, eenzaam leven zéker nog kort, hoewel slechte gezondheid mijn zestien iaren scheen verdubbeld en ver driedubbeld te hebben was deze knaap als een zonnestraal geweest; een gedachte aan vroolijke jongensjaren, aan jeugd en kracht, welke nooit de mijne waren noch ooit konden zijn, om hem van mij te laten gaan was gelijk aan terugtreden in. 't duister. „Nog niet vaarwel I" zei ik, terwijl ik met moeite uit mijn wagentje trachtte te trachtten te bereiken, circuleeren elkaar tegensprekende berichten. Volgens een nog onbevestigd bericht, zouden zij in het uiterste Noorden van Spit bergen door jagers gevonden zijn. Zij ïradden den af stand van 300 K.M. in 18 dagen afgelegd. De Zweedsche geleerde, die bij de nood landing gewond was, werd in mtgeput- ten toestand aangetroffen. De Italiaansche vlieger Maddalena kon nog geen vlucht maken. Weer een Oceaan-vfucfit. Miss Earheart is gistermiddag in het vliegtuig „Vriendschap" van Trepessy op New Foundland naar Europa gestart. De Amerikaansche is voornemens den Atïan- tischen Oceaan over te vliegen en in Ier land te landen. Het vliegtuig wordt besfuurd door den piloot 'Stultz. De start geschiedde om 3 uur Greenwichtijd. Zooals men weet, staat in Amerika nog een dame gereed, om den grooten sprong te wagen, n.l. miss Boll. Miss Ear heart is haar dus voor geweest. Bij het vertrek was er helder zicht, ter wijl ook een krachtige westenwind de vlucht begunstigde. Ook de weerberichten van den Oceaan luiden gunstig. De „Vriendschap" is voorzien van een draadlooze installatie; zij werken op een golflengte van 600 M. en de roepletters zijn W. O. K. Opheldering van den toestand In China. De toestand in Noord-China begint er gunstiger uit te zien. De toestand wordt normaal. De win kels in Tientsin gaan weer open. Men is nu overtuigd, dat Tsjang tso Lin aan zijn wonden overleden is en de Nationalisten zijn optimistischer gestemd ten aanzien van de kansen om Mand- sjoerije zich aan hun zijde^ezien scha ren. De Japansche regeering zal binnenkort onderhandelingen openen met de regee ring van Nanking over de regeling van de incidenten' van Tsinanfoe." Men ver neemt, dat Japan schadevergoeding vraagt voor zijn vermoorde onderdanen en de verliezen door de plundering geleden en bestraffing van de schuldigen. In afwach ting van de inwilliging van deze eischen zullen de Japanners te Tsinanfoe blijven. De nationalistische regeerinig van Nan king heeft een belangrijke verklaring .ge publiceerd, waarin zij er op wijst, dat de eenheid van China thans is tot stand gebracht en mededeelt, dat de nieiuwe regeering er naar streeft, voor het Chi- neesche volk de zegeningen van de vrij heid te verkrijgen en voor China vrede met alle staten op den voet van gelijk heid. De regeering verklaart voorts, dat zij geen communisten zal dulden. Een brug over de Weichsef afgebroken. Naar de Köln. Ztg. verneemt is Polen begonnen met de afbraak van de brug tusschen Marienwerder en Münsterweide over de Weichsel. Duitschland heeft die brug, welke 9 millioen heeft gekost en meer dan een K. M. lang is, van 1907 tot 1909 gebouwd. Polen beweert, dat het verkeer over de brug de kosten van grensbewaking en douane niet dekt, doch de Kölnische komt daartegen op met cijfers over. het drukke verkeer. De brug zal door een veer wor den vervangen. komen om de stoep op te klimmen. John Halifax kwam mij te hulp. „Laat mij je dragen, ik kan dat wel en 'tzou grappig wezen." Hij trachtte er een grap van te ma ken om mij niet te kwetsen, maar er was iets teeders in zijn stem als in die van een vrouw. Ik s'oeg de armen om z'n hals, hij tilde me met zorg op" en zette me in de deur. Toen, met 'n nieuw „vaarwel" keerde hij zich om en wilde heengaan. Mijn hart riep hem na; wat ik toen zei- de^ herinner ik me niet meer, maar hij keerde terug. „Kan ik nog iets voor u doen, mijn heer?" „Noem me niet mijnheer; ik ben net 'n jongen als gij zelf. Ik heb je noodig, ga nog niet. Ah, daar komt m'n vader l" John Halifax ging op zij en nam eer biedig z'n pet af. „Zoo, ben je daar, heb je voor mijn zoon gezorgd? Gaf hij je je kwartje, m'n jongen?" Niemand van ons beiden had aan geld gedacht. Toen ik mijn vader dit bekende, lachte hij, noemde John een flinke jongen en be gon in z'n zak naar een grooter geldstuk te zoeken. Ik fluisterde m'n vader wat in 'toor, maar kreeg geen antwoord ondertusschen zou John Halifax voor de derde keer heengaan. Herbert Clark Hoover, de Amerikaansche minister van Handel, die met overwel digende meerderheid van stemmen door de Republikeinsche. Conventie tot can didaat voor het presidentschap der Ver- eenigde Staten werd gekozen. De 70ste verjaardag van koning Gustaaf. De 70ste verjaardag van den Zweed schen koning is in heel Zweden eenvou dig doch plechtig gevierd. Voor deze herdenking is een bedrag van ruim 4ty2 millioen kronen de laatste vier maanden bij openbare inschrijving bijeengebracht. Zaterdag is deze som den koning overhandigd. Het geld zal naar zijn wensch worden bestemd voor we tenschappelijk kanker-onderzoek. Alle bladen, zonder onderscheid van politieke kleur, zoowel in Zweden als in de Noordelijke buurstaten, brengen hulde aan den koning voor zijn verstandige, tactvolle en nobele politieke gedragslijn en zijn hoogstaand karakter. De Intern, arbeids-conferenlle. Zaterdagmorgen vond in de interna tionale arbeidsconferentie te Genève de eindstemming plaats over het ontwerp- conventie inzake de minimum-Ioonen, dat werd aangenomen met 76 tegen 21 st. De aanbeveling inzake mïnimumloonen werd ook aangenomen. Voorts werd aan genomen de vragenlijst inzake de vermij ding van bedrijfsongevallen in het alge meen en de vragenlijst inzake het bij zondere vraagstuk van de bescherming van de havenarbeiders. Na het bereiken van deze vier positieve resb.ltat.en werd de conferentie met de gebruikelijke plech tigheid besloten. De film Potemkïn. Eenigen tijd geleden heeft de Veroeni- „Wacht iongen ik vergat je naam hier is je kwartje en nog een tienstuiver- stukje om dat je zoo vriendelijk voor m'n zoon zijt geweest." „Dank u, maar ik behoef voor vriende lijkheid niet te worden betaald. Hij hield 't kwartje, maar gaf 't tienstuiverstuk aan mijn vader terug." „Wel", zei de oude man verwonderd, „ge zijt een wonderlijke jongen; maar ik heb geen tijd meer om met je te praten. Je moet binnen komen om te eten Phi- neas", maar zich plotseling tot John Halifax keerend, zei hij: „hebt ge hon ger?" „Haast uitgehongerd!" en groote tan nen kwamen er in z'n oogen. „Welnu, kom binnen en eet. Maar eerst. en mijn onverbiddelijke vader nam hem bij den schouder, „ben je een fatsoenlijke jongen, van fatsoenlijke ouders?" „Ja. „Werk je voor de kost?" „Ja, als ik kan." „Ben je nooit in de gevangenis ge weest?" „Neen!" schreeuwde de knaap, met een woesten blik. „Ik heb uw eten niet noodig, mijnheer; ik zou zijn gebleven, omdat uw zoon 'tme vroeg en hij was zoo vrien delijk voor me, maar „nu ga ik". „Goe den dag, mijnheer." Binnenland. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling der winkelsluiting. De Minister van Arbeid regelt den ar beidstijd in den scheepsbouw. De Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". Buitenland. Weer een Oceaan-vlucht. Pogingen om Nobiló te redden. Weer een revolutie in Portugal? De Zweedsche Koning 70 jaar geworden. Noodweer in Mecklenburg. ging van Antwerpsche bioscoop-eigenaars besloten, om financiëele redenen, de film Potemkin te boycotten en in geen enkele bioscoopzaal der Scheldestad te vertoo- nen, zoolang zij geen gunstiger voorwaar den kunnen bekomen. Een bioscoop eigenaar uit de voorstad Borgerfiout acht te zich echter door dit besluit niet ge bonden en kondigde tegen Vrijdag de eerste voorstelling „Potemkin" aan. Deze voorstelling is echter door den burge meester verboden, in het belang van de openbare orde. Een cycloon. In het gebied van Rzeszow (Polen) woedde Vrijdag een cycloon, welke groote schade heeft aangericht. De cycloon, wel ke over een gebied van 14 K.M. breedte heenging, verwoestte drie dorpen. Drie personen werden gedood, en tien ernstig gewond. Behalve vele huizen werden ook bosschen vernield. De oogst heeft ern stig schade geleden. Munitiedepot In de lucht gevlogen. Volgens Poolsche berichten is het mu nitiedepot van het Sovjetlager in het Rus sische igrensplaatsje Groot-Huter door den bliksem (getroffen en in de lucht gevlogen. Eenige huizen in den omtrek geraakten in brand. Het aantal dooden en gewon den moet zeer groot zijn, doch nauwkeu rige cijfers zijn niet bekend. Noodweer in Mecklenburg. Uit Zuid-Mec-klenburg komen berichten, dat aldaar door het noodweer groote ver woestingen 'zijn aangericht. Te Grabow en omgeving werden door den wervel storm talrijke daken van de huizen gerukt, eri dikwijls een heel eind verder neer gesmeten. Van vele boom-en zijn de takken geknakt, terwijl ook veel boomen ontwor teld zijn. De straatwegen zijn over heele afstanden onbegaanbaar geworden. Voor al de fruitboomen hebben veel schade ge leden. i Weer een revolutie In Portugal? Volgens telegrammen uit Lissabon staat Portugal opnieuw voor het uitbre ken van een revolutie. Het kabinet heeft Vrijdag in een buitengewone vergadering welke ook werd bijgewoond door den chef van de nationale garde en de civiele autoriteiten van Lissabon, de zaken be sproken. De vroegere minister-president is gearresteerd. Een Engelschman, die eveneens gearresteerd was, werd later tegen borgstelling weer in vrijheid ge steld. Behalve de vroegere minister-president Da Silva, zijn nog '2 politici gearresteerd in verband met de ontdekking van een nieuwe revolutionaire samenzwering. Er is een regel in een zeer oud boek, welke aldus luidt: „Zoodra David zijn gesprek met Saul geëindigd had, voelde zich Jonathan in nig aan hem verbonden; hij kreeg hem lief als zich zeiven." En op dien dag had ik mijn Daivd ge vonden. Jk nam hem bij de hand en wilde hem niet laten gaan. „Kom binnen jongens", zei Abel Flet cher scherp, terwijl hij verdween. En zoo, steeds m'n David vasthoudende, bracht ik hem in mijns vaders huis. HOOFDSTUK II. De maaltijd was afgeloopen. Mijn va der en ik aten in de groote eetkamer. Hier durfde ik den armen zwerversknaap niet brengen, maar zoodra vader was heenge gaan naar de leerlooierij, stuurde ik om John. Jael bracht hem binnen. Jael, was de eenige vrouw, die wij ooit in huis had den en die, behalve tegenover mij, toen ik erg ziek was, nooit doo# zachtheid of teederh'eid blijken liet, dat zij tot de vrouwelijke sekse behoorde. (Wordt vervolgd.))

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1