Wat er deze week voorviel. Het Zeeuwsche hoekje. Uit de Provincie. Financieële Berichten. Land- en Tuinbouw. We zijn weer zoo ongemerkt in den tijd. gekomen, waarin de eene helft der bevolking van Nederland de andere helft examineert. Het is dan ook geen wonder, dat er deze week zooveel werd gespro ken en geschreven over een fout, die in een der opgaven voor het eindexamen H. B. S. was ingeslopen. Ook begint zoo zachtjesaan de v a - cantietijd te naderen. En natuurlijk rreeft de Tweede Kamer het sein, om met vacantie te gaan. Deze Kamer heeft er deze week een paar avond-vergaderingen voor over ge had om gisteren nog met haar arbeid klaar te kunnen komen. Deze week behan delde ze o.a. de dienstplichtwet. Van de meest belangrijke wijzigingen, door de regeering voorgesteld, is echter niets gekomen. De Minister kon er in de Kamer geen meerderheid voor vinden en nam ze daarom terug. Ook het k 1 o m p e n w e t j' e, voorgesteld door de heeren Fleskens en Smeenk, on derging een belangrijke verandering. In plaats van een tijdelijk invoerrecht van 12 pCt. komt er een vast invoerrecht van 8pCt. op de buitenlandsche klompen, als tenminste" de Eerste Kamer en de regeering in dezen hun medewerking wil len verleenen. Wij willen ook nog releveeren, hoewel ze nog in de vorige week plaats had, de aanneming van de wet op de besmet telijke ziekten. Als de Eerste Ka mer geen spaak in het wiel steekt, zal in den vervolge met de gewetensbezwaren van sommigen tegen vaccinatie rekening worden gehouden. De Eerste Kamer houdt zich on ledig met de behandeling van de wet op de Naamlooze Vennootschappen. Mi nister Donner heeft daar een zwaren strijd om de wet een meerderheid te bezorgen, want de tegenstand is er sterk. Onze Christelijke middenstands- organisatie, die in Zeeland, evenals, de Chr. Boeren- en Tuindersbond nog veel sterker moet en kan worden, hield deze week een belangrijk congres. Zij hehoeft in de keuze en de wijze van behandeling der onderwerpen niet onder .te doen voor haar neutrale zuster-organisatie. Zoo moet het ook! De Zeeuwsche Staten hielden deze week een korte openbare vergade ring, waarin Ged. Staten de toezegging deden, in elk geval in de zitting van 2 Juli met voorstellen ten aanzien van de lelectrificatie der middengroep te zullen komen. De staking te Vlissingen had gelukkig een kalmer verloop dan in de vorige week. Het aantal werkwilligen is stationnair gebleven en natuurlyfc heb ben beide partijen, zooals nu eenmaal te doen gebruikelijk is, zich beijverd om aan f,e toonen, dat aan hun zijde het gelijk is. Wat de buitenlandsche gebeurtenissen betreft, herinneren wi| aan het vreeselijfc spoor we gon geluk bij' Neurenberg, waarbij 24 personen gedood en velen ge wond werden. Uit verschillende landen kwamen be lichten omtrent storm, hagel, on weer en hier en daar zelfs aard schok ken. De schade is, zooals te begrijpen is in sommige landen groot. Do bemanning van de Italia ver- toeft nog steeds in het Noordpoolgebied. Wel liepen er geruchten, dat althans en kelen hunner werden gered, maar offi- cieele bevestiging is daarvan nog niet ontvangen. De toestand van Nobile en zijn mannen wordt hoe langer hoe cri- tieker. Hoe de zaken in Chin a staan, is onmogelijk te zeggen. Volgens sommige be richten is Tsjang tso Ling, wiens troe pen Peking hebben verlaten, dood en begraven, volgens andere gaat zijn go zondheidstoestand goed vooruit. Wordt daar nu maar eens wijs uit! In Duitschla nd vlot het nog niet best, met de kabinetsformatie. Dat de so cialisten de leiding van het nieuwe kabi net zouden krijgen was te verwachten, maar een accoord met de volkspartij en het Centrum is toch nog niet getroffen. De bevolking van Zeeland. De nadeelen van emigratie. Meer tuin bouw. Er is in de laatste jaren en niet het minst in de laatste maanden veel geschreven over het bevolkingscijfer van Zeeland. Het is een feit de statistieken bewijzen het dat onze provincie in de laatste, zeg b.v. 10 jaar, niet bijhoudt de vermeerdering in bevolking, welke over het geheele land valt te constateeren. Zoo telde Zeeland op 31 Dec. 1917 246779 inwoners en op 31 Dec. 1926 252.217 ,alzoo slechts een geringe vermeerdering, n.l. van 5438 of 2,2 pCt. Vergelijk daarmee eens de sterke toename in bevolking, zooals groote steden gelijk Rot terdam, Amsterdam en Den Haag die kun nen boeken. Nog leerzamer wordt de statistiek als men doet, wat onlangs de heer Jac. Welleman in „Ons Zeeland deed. Hij berekende, dat de bevolkingstoename van Walcheren in die 10 jaar 4,2 pCt. bedroeg, van Zuid-Reveland 4,2 pCt., van Noord-Beveland 1,4 ipCt., van West-Zeeuwsch-Vlaanderen 3,5 pCt. en van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 1/2 pCt., terwijl Tho- len, St.-Philipsland en Schouwen-Duiveland zelfs achteruitgingen. Walcheren en Zuid-Beveland hadden dus. nog de grootste - bevolkingstoename, al blijft ook dit percentage ver beneden dat van het geheele land. Gewei gerde autobusver gunning. Ged. Staten van Zeeland, be schikkende op het verzoek van J. C. K r ij g e r te Goes van 5 Maart 1928 om vergunning tot het in werking bren gen van een dagelijkschen autobusdiensf met uitzondering van den Zondag van Goes over Wilhelminaclorp (gemeen te Kattendijke) en Wolphaartsdijk naar het Wolphaartsdijksche veer. overwegende: dat een belangrijk ge deelte van het door den aanvrager be oogde traject, o.a. de geheele verbinding GoesWilhelminadorp, acht of negen tiende gedeelten uitmaakt van hef traject der ge-oncessionneerde autobusdiensten GoesKatsche veer; dat alzoo voor deze verbinding de nieu we lijn onnoodig en ongewensebt ïs; dat tusschen Goes en Wolphaartsdijk en het Wolphaartsdijksche veer naar het gevoelen der Kroon, neergelegd in de Koninklijke beslissing van 2 Februari '28 no. 12, Staatsblad no. 16, voldoende ver- keers'gelegenheid in den tusschen die plaatsen bestaanden tramweg aanwezig is; dat voor het gedeelte tusschen Wilhel minadorp en Wolphaartsdijk evenmin be hoefte aan den dienst bestaat, gezien de geringe bevolktheid der doorsneden streek nog daargelaten de vraag of de voor dit gedeelte in 'aanmerking komende wegen zich leenen voor verkeer met autobussen; dat mitsdien verkeersbelangen de in richting van den dienst niet vorderen, overwegingen van verkeerseconomie die inrichting zelfs ongeraden maken; dat aan de aanvrage alzoo niet behoort te worden voldaan; b e s 1 u it e n af te wijzen het ver zoek van J. C. Krijger te Goes voornoemd. Storm. Donderdagmiddag 1 uur kwam bij de kustwacht te Burgb bericht in, dat door den hevigen wind op de Oosterschelde in de z.g.n. Pijpen een vis- schersvaartuig, vermoedelijk de Gr. 8 i?e- strand was. Onmiddellijk werd het rëcf- dingsstation te Burghsluis gewaarschuwd. De reddingsboot was reeds ten 2 ure bij het vaartuig, dat geheel onder water zat en nam de bemanning over. Gisfervoormiddag werd door de mo torschepen BRU 15 en den veerman van Heckingen te Bruinisse in de haven bin nengebracht BRU 20, sch'pper Willem Kik waarvan de zeilen door den hevigen wind waren gescheurd en dat hulpeloos op de Grevelingen ronddreef. (M. C.) Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen. Heden (Zaterdag)imiddag werd in het Grand Ho tel Brittania te Vlissingen de algemeene vergadering van aandeelhouders gehou den van de Stoomvaart Mij- „Zeeland", Koninklijke Nederlandsche Postvaart. Aan het uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij het volgende: Het aantal reizigers in het afgeloopen jaar toont wederom een achteruitgang in de eerste plaats te writen aan het feit, dat de voorsprong, welke de Maatschap pij, wat betreft de buitenlandsche verbin dingen in 1925 nog had, geleidelijk ver loren ging. Daardoor deed ook de om standigheid der veel lagere Belgische ta rieven hoe langer hoe sterker haar in vloed gelden. Er werden 54.254 passa giers vervoerd tegen 57-822 in 1926. Het aantal vervoerde tonnen goederen nam af van 37,279 in 1926 tot 25-318 in 1927, welke vermindering uitsluitend haar oorzaak had in het vleeschinvoerver- bod in Engeland op 3 Juni 1925- De ongunstige factoren, zooals omschreven in het vorige jaarverslag (bevoorrechte positie der Duitsche havens en uitbrei ding van de safeguarding of Industries Actl (Mac Kenna Duties) hadden ook dit jaar» wederom denzelfden nadeeligen in vloed. Het hotel was ook minder druk bezocht dan Het jaar tevoren, in de eerste plaats le wijten aan het zeer slechte weer; ver der aan een, zeer waarschijnlijk tijrlelijl- ken, achteruitgang in het aantal vervoer de Ebgelsche excursionisten, als gevolg van den overgang van Folkestone naar Harwich. De ontwikkeling der laatste maanden duidt dan ook op een herstel. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, Tholen, Schou- wen-Duiveland en St.-Philipsland hebben het er al heel slecht afgebracht. Natuurlijk stelde men zich niet alleen met deze cijfers en conclusies tevreden, maar ging men ook naar de oorzaken van dien achter uitgang of geringen vooruitgang der bevol king gissen. Verschillende personen, op land- en tuin bouwgebied geen onbekenden, wezen op de geringe bestaansmogelijkheid, die de landbouw tegenwoordig biedt voor hen, die er in werk zaam zijn. Dit heeft o.a. tot gevolg, dat de boeren op hun bedrijfsuitgaven zooveel moge lijk bezuinigen en niet meer arbeid laten verrichten dan strikt noodig is. Daardoor wor den er arbeidskrachten overcompleet, die el ders emplooy zoeken. Daarbij komt nog, dat het peil der loonen voor een deel uit dezelfde oorzaak hier lager is dan in de meeste andere provincies, zoodat ook om die reden menigeen elders een werkkring zoekt. Een feit is ook, dat er lanlhönger bestaat Komt er een boerderij of boerderijtje te koop, of te pachten, dan zijn er liefhebbers te over. Aan alle aanvragen om grond kan in den laatsten tijd dan ook onmogelijk voldaan worden. Wat moet er dan gebeuren? Emigreeren, zeggen velen. Het was echter de heer v. cL Plassche, rijkstuinbouwconsulent te Goes, die in een schrijven aan Gedep. Staten toen hij advies uitbracht over een tuinbouwaan- gelegenheid op de nadeelen, aan emigree rt!) verbonden, weet, Nadeelen niet voor hen, Tegen het einde van het verslagjaar kwam een nieuwe postovereenkomst tot stand en deze werd vin terugwerkende kracht verklaard vanaf1 Januari1927- Wat de vloot betreft, zoo zijn geen onge lukken of andere bijzondere gebeurtenis sen te vermelden. De vraagstukken, ge rezen ten gevolge van -de vergrooting van de buitenhaven te Vlissingen en hei uit dien hoofde amoveeren der werk plaatsen, wachten nog op èen oplossing. De vloot der Mi] bestond op Dec. j.i. uit drie stoomschepen: Oranje Nassau, groot 2884 reg. ton, de Prinses Juliana, en de Mecklenburg, beiden groot 2907 reg. ton. ieder met 10.000 P.K. Een bedrag van föOO.OCO werd hierop afgeschreven. Gebouwen, terreinen en Meubelen ga ven tot een geringe afschrijving aanlei ding en werden op de boekwaarden van het vorige jaar 'gehandhaafd, met uit zondering van het abattoir, dat gehee[ van de balans werd afgevoerd, daar het als gevolg van de uitbreiding der buiten haven in 1927 moest worden geamoveerd. De 3 pet. obligatieleening 1836, waar van op 1 Jan. 1927 nog een bedrag van f 171.000 .uitstond, werd op 1 Juli ge heel aflosbaar .gesteld. Van de 4 pCt. leening 1912, oorspronkelijk groot f450 duizend, werd in den loop van 1927 f 12.000 afgelost, zoodat op 31 Dec. no.g verschuldigd was f 258.000. De bruto-op- bren.gs'ten beliepen in 1927 f 2.706.133.64, tegen 1926 fi2.587.595.60, in 1925 de som van f 3.727.014.IV De exploitatïekos'en bedroegen f 2.005.733.17 in 1927 tegenover f 2.144i.'709.9(2 in 1926 en f 2.548.766 92 in 1925; bet. exploitatieoverschot was dus in 1927 700.400.4i7, in 1926 f422.885 98 en in 1925 f 1.178.247.22. Bi] het expïoi- tatieoverschot der schepen komt het voor- deelig saldo der nevenbedrijven f 5.4413.86, tezamen dus f705 847.33. Hiervan moet af het nadeelig saldo der interestiekening f 97.444.15 en afschrijvingen f522.015.94 totaal f619:460.09, zoodat het boekjaar 1927 een voordeelig saldo geeft van f86.387.24, waarmede het saldo verlies kan worden verminderd, en dan dan wor den gebracht op f 514.470.14. In het zelf standig pensioenfonds van het personeer werden door de Maatschappij wederom de premies der gesloten ponsioensverzeke- ringen gestort. Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank. Onder voorzitterschap van den heer G W. Stroink te Steenwijkerwold werd gis teren te Utrecht de algemeene jaarverga dering gehouden van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank. In zijn openingswoord begroette de voorzitter o.m. den Inspecteur van den Landbouw, den heer Kakebeeke. Spr. her dacht in het kort het 30-jarig bestaan van de Bank op 12 Juni j.l. De voorzitter van het bestuur, de 'heer Ir F. A. R. A. Baron van Ittersum, gaf een overzicht van de geschiedenis der Bank sinds het 25-jarig bestaan. Hulde werd gebracht aan het be stuur, dat in zoo ruime mate aandeel heeft in den Moei der organisatie. De Iheer Kakebeeke, regeerings-verte- -genwoordiger, wees erop, van hoeveel belang het voor den landbouw is een goed credietwezen te bezitten. Het credietwezen werkt in ons land nu uitstekend, ten bate van den landbouw, dank zij vooral de Raiffeisen-Bank, die door spr. van harte wordt geluk gewenscht. Eenige vertegenwoordigers van afdee- llngen brachten eveneens hulde aan Be stuur en Raad van Toezicht. De notulen werden goedgekeurd, even als het Jaarverslag met bijbehoorende be scheiden. Alvorens men tot de periodieke verkie zing van leden en'plaatsvervangende le den van den Raad van Toezicht en van het Bestuur overging, werd uit de verga dering protest aangeteekend tegen een door den ring Arnhem rondgezonden cir culaire ter aanbeveling van de candida- tuur van Mr A. v. d. Deure. Daarin zag men een 'bekorting van de vrijheid van stemmen. De ringvoorzitter van Arnhem meende dit protest naast zich te moeten neerleg gen. Het doel der circulaire was slechts, die emigreeren, maar voor de streek, die zij verlaten. In den regel, zoo schrijft de heer v. d. Plassche, zijn het jonge, ondernemende land bouwers met eenig kapitaal en flinke land arbeiders, die wegtrekken. Luie, arbeidsschuwe elementen wagen zich niet aan moeite en ont bering en harden arbeid in den vreemde. Die blijven liever, waar ze zijn. Was het mogelijk, die mindergescbikte lie den uit Zeeland te doen emigreeren, dan zou hun wegtrekken slechts voordeelen voor onze provincie opleveren. Het omgekeerde is echter het geval. Dhr v. d. Plassche noemt daarom emigratie een selectie in de ver keerde richting. Ik kan met hem niet geheel accoord gaan, maar erken toch ook, dat er in zjjn betoog een kern van waarheid ligt Ik ga hierop echter nu niet verder in, maar keer nog eens terug tot de bevolkingscijfers van Zee land, die ik hierboven noemde. Het is toch wel opmerkelijk, dat op Wal cheren en Zuid-Bevëland, waar de bevolking dan nog het sterkst is toegenomen, de tuin bouw het meest beoefend wordt In een streek als Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen met haar groot-bedrijven zoo goed als geen ver meerdering van bevolking! In streken als Schouwen-Duiveland en Tholen, waar voor 1926 nog heel weinig aan tuinbouw gedaan werd, zelfs achteruitgang in bevolking! Mij dunkt, dit zegt toch wel ietsl Zie eens naar een dorp als Kapelle, dat steeds meer een tuinbouwcentrum wordt Daar is de bevolking sedert 1918 met 16 pCt er de aandacht op te vestigen, dat tot nu toe de belangrijke provincie Gelderland met meer dan 100 banken niet in den Raad van Toezicht is vertegenwoordigd. De verkiezingen hadden daarop plaats. Ir F. A. R. A. Baron van Ittersum te Utrecht werd tot lid van het bestuur her kozen en als leden van den Raad van Toe zicht werden herkozen de heeren K. J. A. G. Baron Cöllot d'Escury te Hontenis- se en K. Eriks Azn. te Leeuwarden. Iu de vacature E. Schrager te Assen werd de heer Dr G. E. B. Bierema te Usquert met 1314 stemmen gekozen. Op Mr van de Deure werden 142 stemmen uitge bracht. Nadat enkele wijzigingen waren aan gebracht in het Huishoudelijk Reglement en het Reglement van het Waarborgfonds, van internen aard, werd de rondvraag ge houden, waarna de vergadering werd ge sloten en een gezellig bijeen-zijn volgde, waarin 'het 30-jarig bestaan bescheiden werd gevierd. DE R00DE KUIKENGEESEL. Coccidiosis. Oogziekten behandelen kan heel gevaar lijk zijn. Onlang's heb ik de z.g. witte diarrbe of pullorum-ziekte der kuikens beschre ven, thans 'is het tijd om eens een tweede kuikenziekte te' gaan bekijken die ook zeer ernstige verliezen kan veroorzaken. Werd de witte diarrbe veroorzaakt door de pullorum-bacil, die meestal door den dooier der broedeieren de pasgeboren kui kens besmet, hier bij de roode dïarrhe of coccidiosis hebben we met een heel andere ziekteoorzaak te maken, die ook meer de oudere kuikens in Juni tot Augustus aantast. I)e pullorum-bacil behoort evenals alle bacillen tot het plantenrijk, heb coccidium dat de roode diarrhe veroorzaakt, behoort tot het dierenrijk. De coccidiose komt bij allerlei soorten pluimvee voor, ook bij wilde vogels, fazanten enz. De konijnenfokkers hebben soms door dit micro-organisme ook enor me schade doordat de jonge konijntjes er leverziekte van krijgen en onder ver schijnselen van buikwaterzucht (water buikjes) in grooten getale .sterven. De oorzaak der kuiken-coccidiosis, het z.g. coccidium of Bimeria avium leeft in den darmwand der kuikens, en de kui kens worden dan ook meestal besmet door voedsel, drinkwater, pikken aan be smette voorwerpen, enz. In het drink water van besmette koppels zijn vaak massa's coccidiën aangetroffen en het spreekt vanzelf dat door dergelijk besmet drinkwater de ziekte zich snel verspreidt. Van veel grooter gevaar voor het bin nenslepen der ziekte onder een kuiken koppel acht ik echter de z.g. smetstofdra gers. Bij de witte diarrhe heb ik al uitgelegd hoe de bacillen in den eierstok van schijnbaar gezonde kippen blijven leven en de broedeieren besmetten, en bij de coccidiosis hebben we weer met iets dergelijks te doen. Bij vele vogels, kippen, zoowel als andere vogels komen bij schijnbaar gezonde exemplaren in den darm coccidiën voor. Deze kippen hebben daar geen last van, doch komt zoo'n kip ongelukkiger wijze op een terrein waar kuikens looperL dan breekt onder de kuikens soms opeens de coccidiosis uit. Daaruit volgt alvast deze eerste en belangrijke conclusie: breng nooit kuikens op een terrein waar kippen loopen, laat geen volwassen kip pen en kuikens te samen op een terrein loopen. Men neemt ook wel aan dat de cocci diën zich buiten bet lichaam der vogels kunnen vermeerderen in voedselresten, vuil of afval. Zoo zag men eenden plot seling ziek worden nadat ze in een, half uitgedroogde modderige plas geloopen hadden, waar de coccidiën zich in de modder vermeerderd hadden. Of cocci diën ook door broedeieren verspreid kun nen worden is niet met zekerheid bekend, natuurlijk kunnen ze wel aan den buiten kant van vervuilde eieren yitten. Verschijnselen. Men kan spreken toegenomen. Dhr v. d. Plassche schrijft dan ook: we moeten komen tot intensiveering van de cul tuur en wel tot meerderen verbouw van tuin- bouwgewassen. Dan krijgen meer handen werk en de welvaart is er grooter. Het stemt daarom tot blijdschap, dat men dit in verschillende deelen onzer provincie steeds beter gaat verstaan. Zoo is in Schouwen-Duiveland opgericht de vereeniging tot bevordering van tuinbouw- onderwijs. Speciaal in de omgeving van Burgh, Haamstede en Renesse vertoonen de gronden uitstekende eigenschappen voor tuin- bouwcultures en door de welwillende mede werking der R. T. M. en een veiling te Rotterdam is een uitstekende gelegenheid ge schapen om de producten vlug ter veiling te brengen. Dat geeft dus gunstige vooruit zichten! Binnen zeer korten tijd zal in de Zoo juist genoemde omgeving 80 H.A. voor tuin bouw in gebruik zijn. Bovendien zijn in 2 jaar tijds daar pl.m. 25 druivenkassen ge bouwd. De heeren, die de actie voor tuinbouw daar leiden, hebben echter onmiddellijk ingezien, dat vooral voor beoefening van tuinbouw deugdelijk onderwijs eerste vereischte is. Men heeft aan den Minister subsidie gevraagd voor een lagere tuinbouwschool, maar, omdat het nog wel een poosje kan duren vóór die school er is (meerdere streken vragen om zulke scholen) heeft men alvast de exploitatie van een proef- en demonstratietuin ter hand ge nomen, teneinde voorloopig met behulp rm van een zeer snel verloop en van een chronisch verloop. Meestal ziet men bij de andere kuikens die vier tot acht weken oud zijn en die eerst goed groei den eenige exemplaren hangerig worden en zich afzonderen met overeindstaande veeren en hangende vleugels. Er treedt een hevige diarrhe op, de dieren zijn suf en hebben geweldige dorst. De mest is in het begin slijmerig, doch wordt al spoedig bloederig, vandaar den naam bloeddiarrhe of roode diarrhe. Soms zijn de oogen en neusgaten aangedaan, ze worderP vochtig en wordt het Jioornvlies der oogen troebel. Dergelijke kuikentjes sterven meestal na 2—4 dagen. Toch moet men er om denken dat soms geen enkele dezer uitwendige verschijnselen op gemerkt worden en dat vooral kip- en eendenkuikens zoo gezond zoo dood kunnen zijn. Als de ziekte meer chronisch verloopt, kan zij 24 weken duren, waarbij de kuikens voortdurend diarrhe hebben en tenslotte geweldig vermageren. Wat is er nu bij lijkopening te zien? Ik moet er wel op wijzen dat ik ieder sterk afraad om zelf doode kuikens en kippen open te maken. Men kan meestal de ziekte toch zelf niet vaststellen en ver spreidt vaak een massa smetstof. Van daar dat opzending naar de Rijksserum- inrichting te Rotterdam voor gratis onder zoek het meest aanbevelenswaardig is. 'Opvallend bij opening is meestal de darm ontsteking, vooral de ontsteking in de beide blinde darmen. Deze zijn soms net kleine bloedworstjes, zoo vol zitten ze opgepropt met een bloederige, korre- li'gle massa. Verder vindt men in den darmwand soms witte knobbeltjes ter groote van een flinke speldeknop. Bij microscopisch onderzoek vindt men in elk geval veel coccidiën en ziet men dat de darmwand door de coccidiën sterk aanjgetast is. Dit is dan ook meestal de oorzaak van den snellen dood, de geweldige verwondingen van den darm wand. Aan den anderen kant kunnen door dergelijke verwondingen -weer ge makkelijk bacteriën in het lichaam drin gen en zoo het kuiken nog verder ziek maken. In elk geval is deze ziekte alleen met zekerheid te constateeren door microsco pisch onderzoek. Daar deze coccidiën ook een beruchte konijnensterfte veroorzaken en ik in verband hiermede deze konijnen ziekte ook even bespreken wil, zal ik in een volgend artikel een en ander over deze coccidiën vermelden, waardoor wij dan meteen beter begrijpen kunnen hoe we deze ziekte bij kuikens en konij nen bestrijden kunnen. Teneinde echter weer zoo snel mogelijk de menschen te helpen, die' onder hun pluimvee verdachte verschijnselen opmer ken, raad ik aan, de reeds door mij beschreven voedermethode te volgen n.l. alleen droog meel en karnemelk als drin ken, dus absoluut geen water. Volgende keer zal ik uitleggen waarom deze metho de aanbevolen wordt. Juist terwijl ik dit artikel eindig worden twee witleghorn- kuikens binnengebracht. De eigenaar, een hotelhouder in het Zuiden des lands, belde me gisteren op en vroeg advies daar hij plotseling sterfte had onder zijn kuikens. Hij vertelde mij dat het eenige verschijnsel was bloederige mest. Ik ver zocht hem onmiddellijk een paar kuikens op te zenden en inmiddels alvast te doen wat ik juist beschreven heb: karne melk en droog mee'lvoer. Daar zijn brief weer een typisch geval aangeeft neem ik er even een en ander uit over. „De twee kuikens, 8 weken oud, zijn' groot gebracht in ruime, goed geventi leerde hokken. De voeding bestaat uit opfokvoer (een mij als goed bekend staand merk). Dinsdag 5 Juni bemerkte ik voor het eerst één kuiken zittende met de vleugels op den grond en met de oogen dicht, schijnbaar had het dier pijn aan de oogen. De twee door mij gezonden kuikens waren in denzelfden toestand, ik heb de oogen ingesmeerd met zinkvaseline, waarin een weinig peru balsem en het kwam mij voor dat dit den dieren goed deed. De kuikens bij het daglicht gebracht sloten de oogen weer. Bij nader onderzoek bleek de ontlasting wel licht bruin, doch niet bloederig. Merk dus hierin op: goed gehuisveste cursussen in de dringendste behoeften te voor zien. Men heeft daarom aan de Prov. Staten verzocht om een bijdrage in de stichtings- kosten van zulk een tuin. Dit verzoek zal in de a.s. Statenzitting wel aan de orde komen. In Schouwen-Duiveland is de zaak dus •aangepakt. Maar ook in Zeeuwsch-Vlaanderen zit men niet stil. Ook daar ziet men de groote, economische beteekenis van den tuin bouw in .en men heeft deze week kunnen lezen, dat te Neuzen een veilingsvereeniging is opgericht Dit jaar heeft men nog wel geen eigen ge bouw, en veilt men te Goes, maar voor het volgend jaar hoopt men toch alles zelf te kunnen doen. Ook da&r zal men natuurlijk wel bedacht zjjn op een gelegenheid tot vlugge verzending. Het spreekt vanzelf, dat men in streken, waar men pas begint, wel eens teleurstellin gen zal boeken en dat men daar vooral be hoefte heeft aan prima onderwijs en goede, betrouwbare voorlichting. Gelukkig kan men dit alles in onzen tijd wel bekomen. Ook zal er terdege gelet moeten worden op goede verpakking en sorteering, factoren, waar tegen woordig ook zeer veel van afhangt. Van stap tot stap zal men echter wel ver der komen. Ik wensch onzen Zeeuwschen tuinbouwers van harte succes op hun werki LUGTOR. !iü!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 7