No. 218 Zaterdag 16 Jnni 1928 42e Jaargang Bank voor Zeeland - Goes EERSTE BLAD. L. Duvekof Sz.9 TABAK - SIGAREN - SIGARETTEN REISSEIZOEN REI SCREDIETBRI EVEN hof. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. TEN GOEDE GEKEERD. Groote Markt 19 - Goes NBast Hotel „De Korenbeurs" Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. ï.8Q7 Dinor .302 Lunch- iting van het sterdam. 6 im. avond. 35 Kerkdienst -octet. 7.20 lach 5 6.2C Het orn- 's sonateL Operettemu IS", 1750 M iek 8.50— -7.50 Triocon- Joncert. dag 17 Juni. dienst uit de am. Voorgan- lunchmuziek, re Westerkerk F. G -dem. ui'tzen- eerste Kur- dconcert, 7 u. Rem. pred. te concert in het verscheidene zoowel voor als voor den l's gesproken, hten uit naar eens ten on- ;iteld met bol- jpu'.aire soor- leent voor nia's kunnen nkelbloemige, sle. De enkel- donkergroene ren, en haar doemen doen ^ijn werkelijk le decoraties egonia's kun- van 15 tot omstandig- el ijk tij dig een ubbele knol- en gevormde ischut plekje ebben echter emen bij nat r den wind n in een kas end tot hun weer te be- ■enspel. üa's hebben ,e dubbele en en beter te- haar waarde verhoogt, imerika zijn anke'ijk wei- riter ijk (spit- en hangende smaak der nk zij krui- van de oor- planten, de seken, welke mdering ver- ihtigen, goed et bemesten ;e mest zoo aangezien .melijkhoog De blad- en 1 geen knol- serre wor- en goed ver- >or de felle md. Tijdens >ok soorten, en) zijn ze >eibare koe uitstekend stelt zelfs en steng el- .ad voor de 'lijk is, doet ih bij den zelf verder ïia's, welke oeien, wor- gure regen- gd. Zoo dra worden de een koele, waard. Om bben in het het laatst een kistje d geplaatst hte plaats, llen geheel aatste gere- Zoodra de zijn, wop iptaatst. ijk ook met r we geen vordt alles ergebracht, uit zoo'n meekrijgt, eel gemak van jonge svorden ge- angen een vocht (niet ongeveer mtjes. Ook es moetea mnestralen I Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Te!.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Adverfentiün: 14 regels f 1.20, elke rcgei meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. NIEUWE ABONNE'S. Zij, die zich thans op „De Zeeuw" abon- neeren ontvangen de tot 1 Juli verschij nende nummers gratis. Van Jozef lezen wij, dat hij tot zijne broeders, die wel reden hadden om zijn toorn te vreezen, sprak: „Gijlieden wel, giji hebt kwaad tegen mij, gedacht, doch God heeft dat ten goede gedacht." Zoo is het ook gegaan in den strijd voor de Christelijke school. Ook hier is uit wat ten kwade gedacht was, tenslotte het goede voortgekomen. Toen het in 1878 scheen 'alsof alles verkeerd zou gaan, toen zelfs het be roep op den Koning zonder uitwerking bleef, toen het scheen alsof de hemel van koper was en alles er op wees dat ban het Christelijk onderwijs den genade slag was toegebracht, toen werd het dui delijk dat wat de menschen ten kwade hadden gedacht, door God ten goede was gekeerd. Gods gedachten bleken ook nu weer hooger dan de gedachten der menschen. Hoe toch was de toestand? De voorstanders van de Christelijke school inplaats van een aaneengesloten leger te vormen, en in eendracht kracht to zoeken, waren op droeve wijze ver deeld. En als gevolg daarvan was er in breede kringen geen heilige geestdrift en op het geloof steunende geestkracht, maar slapheid en zelfs een zekere mate van onverschilligheid. Er was verschil en vaak heftig verschil over de vraag op welke wijze de Bijbel weer een plaats gegeven kon worden bij de opvoeding van de jeugd. En daarbij kwam de felle tegenstand en de zware druk van de voorstanders van de openbare school, met het gevolg, dat velen den moed begonnen te verliezen. Men begon aan de toekomst der Christe lijke school te wanhopen. De moedeloos heid begon hare verslappende werking te doen gevoelen. Er kwam vertraging in den bouw van Christelijke scholen. Geldaagd moest wor den over verminderde offervaardigheid dtr rijken. De liefde die tot groote din gen in staat stelt begon te ontbreken. De jaarverslagen van Christel. Natio naal Onderwijs moesten in somberen toon worden geste.d. Het was alles even don ker en moedbenemend. Maar hierin kwam plotseling verande ring toen het ontwerp van Kappeyne door de Staten-Generaal werd aangenomen en deer den Koning bekrachtigd. Toen kwam er weer leven en geestdrift, geloof en liefde. 0 De drukking der melk, bracht boter voort. Van onverschilligheid was geen sprake meer, de droeve verdeeldheid behoorde plotseling tot het verleden. De giften begonnen weer rijker te vloeien, er kwam leven en beweging, en met blijden moed en met het oog op God begon men krachtiger dan ooit te voren tegen den stroom op te roeien. En Kappeyne had er voor gezorgd, dat er van een opnieuw indutten geen sprake meer kon zijn. Immers, de wet onder zooveel tegen stand aangenomen, moest ook worden uit gevoerd. E.k oogenblik en overal werden da voorstanders van het Christelijk on derwijs herinnerd aan het schandelijke onrecht hun aangedaan. De onverschilligheid week en die ge meenschappelijke nood, bevorderde da on derlinge samenwerking. De locale oamité's inderhaast door heel het land opgericht voor de verzameling van handtekeningen op het Smeekschrift aan den Koning, werden omgezet in eetn vaste organisatie. Op 23 Januari 1879 werd gesticht de XJn'ie „Een School met den Bijbel" om de „verkregen organi sation te behouden, allengs vaster gestalte te laten aannemen en in zoodanig onder ling verband te zetten, dat ze, zoo 'dik wijls de belangen van de School met den Bijbel dit vereischen, onverwijld dienst kunnen doen." En zo hebben dienst gedaan. Er werden propaganda-avomdem en bid stonden georganiseerd, propagandalectuur werd verspreid en jaar in jaar uit werd de Unie-collecte gehouden, eenerzijicfis als een protest tegen het aangedane onrecht en anderzijds om uiting te geven aan de liefde voor de School met den Bijlbö. En dat deze collecte niet zonder betee- keais was, blijkt wel hieruit dat tot 1 Januari 1923 op deze wijze ingezameld werd een bedrag vg.n f 4.791.804.82 '2. Maar dit is niet alles. Het gebeurde in 1878 is odk van grooten invloed geweest op politiek ter rein. 1 De strijd voor recht en vrijheid werd gevoerd met zooveel geestdrift, dat reeds 10 jaren later een rechtsch Kabinet kon optreden, en dat in de rede, waarmedie toen Minister Mackay de zitting der Sta ten-Generaal opende ook deze zinsnede voorkwam: „Een gedeeltelijke herziening van de wet op het Lager Onderwijs zal U worden voorgesteld." In 1989 werd de herziening van de Schoolwet een feit. De eerste stap in de goede richting werd gedaan. De druk werd verlicht en de verdere ontwikkeling van het Christelijk onderwijs mogelijk gemaakt. En thans, e'qn halve eeuw nadat de scherpe resolutie werd uitgevaardigd mo gen we ons verheugen in de volledige financieeie gelijkstelling tuisschen open baar en bijzonder onderwijs. En bij; het herdenken van wat in 1878 gebeurde mogenl we thans juichen: God heeft bij oris wat groots verricht, Hij zelf heeft onzen druk verlicht; Hij he'eift door wondren ons bevrijd, Dies juichen wij en zijn verblijd. De Italia. De Times heeft met Wilkïns gespro ken over de kansen op redding van No- bile. Kapitein Wilkins, die pas met Eiel- son van Amerika naar Europa gevlogen is over het Poolgebied, bestudeert al ja ren lang de toestanden in het Poolgebied en heeft door zijn ervaring een goeden kijk daarop gekregen. Hij noemde de po sitie van Nobile c.s. moeilijk en onplei- zierig, maar zij behoeft niet bepaald ge vaarlijk te zijn. Zij zijn niet ver genoeg van de kust om zich op min of meer betrouwbaar ijs te bevinden en te ver er vandaan om gemakkelijk gered te wor den. De schotsen, waarop zij moeten rond drijven, komen nu eens bij elkaar en wij ken dan weer uiteen, nu eens schuiven zij over elkaar, dan weer dompelen zij onder. Sommigen zijn zoo klein ats een kamer, andere hectaren groot. Hun klem in dezen tijd van het jaar is van een vuil geelachtig wit, tengevolge van de ont binding van planten en zeediertjes. De oppervlakte moet bedekt zijn met zachte half gesmolten sneeuw, waarop men n.'et kan gaan liggen. Als zij trachten te sla pen, moeten zij ha een paar uur in een poel water liggen. Zij zullen waarschijn lijk in het warme gedeelte van den dag moeten slapen en in de koude uren heen en weer loopen om hun bloed in bewe ging te houden. Als vliegtuigen hun opvouwbare boo ten kunnen brengen, kunnen de man nen in een week of vier tijds de kust bereiken. Lukt dit niet, dan kan het wet eind September of nog later worden voor zij de kust bereiken. Wij hebben reeds gem'eld, dat de Bra- ganza sleden en honden aan boord heeft met den Nederlandschen hondenmenner van Dongen. Deze „Sjef" van Dongen is een Rotterdamsche jongen, die in 192,2 als jongste bediende op het kantoor is gekomen van de N. V". Nederlandsche Spitsbergen Compagnie te Groene Haven (Green Harbour). In 1925 is van Dongen overgeplaatst bij den technischen dienst van de maatschappij en sindsdien is hiji als monteur in de centrale werkzaam. Van Dongen is een zeer populair ski- looper en heeft zelfs meermalen in een wedstrijd tegen bekende Noorsche too- pers prijzen weten te behalen. Daar van Dongen een groot uithoudingsvermogen bezit, heeft hij zich uit sportief oogpunt op het leiden van hondenspannen toege legd. Ook hierin presteerde hij' zeer veel. Het door hem aangevoerde team is Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Met het oog op het naderend vestigen wij Uw aandacht op onze Afdeeling BV Inlichtingen worden gaarne gratis verstrekt het sterkste span van alle nederzettingen, Deze honden, die in hel bezit zijn van de Ned. Spitsbergen Comp., worden over ge heel Spitsbergen geroomd. Professor Eredia, de bekende meteoro loog, die Nobile heeft vergezeld tot Kings- bay, is gisteren te Rome teruggekeerd. In een onderhoud met de journalisten verklaarde professor Eredia, dat naar zijn meening de „Italia" in een dichten mist moet zijn geraakt en door den storm ernstig moet zijn beschadigd. Daarna is de „Italia" zeer waarschijnlijk geraakt in een van die atmosferische lagen, in wel ke de mist bevriest, waardoor een ijs korst om de „Italia" ontstond en het luchtschip onbestuurbaar werd. Het lucht schip werd naar de meening van den professor door de ijskorst bovendien te zwaar en is daardoor op het ijs terecht gekomen. Gisterochtend zes uur is de Italiaansche marinevlieger majoor Penzo met een Dor- nier-Wal-vliegtuig ui Lausanne vertrok ken, om bij de reddir g van generaal No bile en zijn manschappen behulpzaam te zijn. Hij is gisteravond te Amsterdam aan gekomen en vliegt vandaag verder. Majoor Penzo is een van. de bekendste Italiaansche oorlogsvliegers, die thans nog bij de Italiaansche marine in dienst zijn. Amundsen heeft medegedeeld, dat hij zal trachten zoo spoedig mogelijk naar het Noorden te gaan. Hij vertrekt vandaag naar Bergen. Als het vliegtuig (dat de Fransche autoriteiten ter beschikking hebben gesteld) voldoende benzine kan meenemen, zullen zij naar Tromsö vlie gen, waar nieuwe voorraad zal worden ingenomen en van daar den tocht voort zetten naar Kingsbay. De basis op Spits bergen zal Kingsbay zijn, vanwaar men met de vliegmachine tochten zal maken om Nobile te zoeken. De regeeringscrisis in Duiischland. In de quaestie der regeeringsvorming is nog geen verandering gekomen. Het Gen trum stelt zich evenals de sociaal-demo cratische partij op het standpunt, dat de regeeringsvorming in het Rijk niet afhan kelijk mag worden gemaakt van of in ver band mag worden gebracht met de ver breeding van de Pruisische regeerings- basis. Een vaste datum voor Paschen. Het Engelsche Lagerhuis heeft zonder stemming in derde lezing een wetsontwerp aangenomen nopens de invoering van een vasten datum voor Paschen, namelijk op den Zondag na den eersten Zaterdag in April. Dit beteekent natuurlijk niet', dat er kans bestaat op invoering van deze „vaste Paschen", maar alleen, dat het Lagerhuis zich verbindt om mocht de publieke opinie in Europa zich in deze richting gaan bewegen zich daarbij aan te slui ten. De volksvertegenwoordiging heeft al leen haar houding tegenover dezen maat regel uitgesproken. Bovendien zal de kerk nog moeten worden geraadpleegd. Het regeeringsjubiieum van den ex-keizer. In de gisteren gehouden zitting van den Duitschen Rijksdag heeft de Duitsch-Na- tionale afgevaardigde dr Everling een ge- lukwensch aan den ex-keizer gericht, die naar men weet gister den dag herdacht, waarop hij veertig jaar geleden tot keizer werd gekroond. Onder gejoel en gelach van de linkerzij de verklaarde Everling: „Het is mij een eereplicht, op dezen dag, waarop onze laatstregeerende keizerde rest van den zin ging in het tumult van Sociaal- Democraten en Communisten onder. „Een lid van de socialistische regeering Braun", vervolgde de spreker, nadat de rust was hersteld, „de Pruisische minister van Eeredienst 'dr Becker heeft in 1916 ver klaard: Duitschland en zijn keizer zijn éénl (bravogeroep van rechts). Wij hou den onzen keizer in liefde en vereeringl" (Applaus van rechts, protesten van links.) De staking in tie Rijnvaart. Naar de Frankf. Zitg. uit Berlijn ver neemt, zijn de onderhandelingen tus schen de vertegenwoordigers van de ree- derijen en van de stakers in de Rijnvaart, welke onder leiding van den rijksminister van arbeid te Berlijn zijn gehouden om een einde aan de staking te maken, mislukt. Men verwacht nu, dat de minister op zijn laatst vandaag de scheidsrechterlijke uitspraak bindend zal verklaren. In dat geval zal de scheepvaart de volgende week hervat kunnen -'worden. De storm. Een hevige Zuid-Westerstorm heeft hoven de Elbe en de stad Hamburg ge woed en op tal van plaatsen veel schade aangericht. De wind had soms een snel heid van 100 K.M. per uur. Het Engelsche stoomschip „Falmore", dat in de Walterhofenerhaven bezig was graan te lossen, sloeg los. Wel werden de beide ankers neergelaten, doch deze pak ten niet. Het schip kwam in botsing met de langszij liggende lichters en een ele vator. Een der lichters zonk, terwijl de tweede een lek kreeg. Tenslotte gelukte het met behulp van sleepbooten het schip weer vast te maken. Twee leerlingen van de scheepvaart- school, die een zeiltochtje op de Elbe maakten, geraakten te water, daar hun boot omsloeg. De een wist zich zwem mende te redden, doch de andere is verdronken. De regeling der minimumiconen. De Intern. Arbeidsconferentie te Ge- nève nam in eerste lezing de conventie tot regeling der methodes betreffende de minimumloonen met 73 tegen 27 stem men aan. Alle leden der Nederlandsche delegatie stemden vóór. De werkgeversgedelegeerde dr Regout legde een verklaring af,- om het vertrou wen uit te spreken, dat, hoewel over eenkomstig den geest der conventie de wettelijke regeling der minimumloonen niet beperkt is tot de huisindustrie, zij niet zal worden misbruikt voor de in voering van allerlei min of meer ge vaarlijke maatregelen op dit gebied van sociale wetgeving, dat voor vele landen nieuw is. Spreker verklaart voorstander te zijn van de beperking der minimum loonen tot de huisindustrie» aangezien hier het gevaar van uitbuiting het grootst is en op ander gebied het doel beter kan worden bereikt door middelen, die beter geschikt zijn een goede verstandhouding tusschen de arbeiders en werkgevers te doen ontstaan dan een overheidsregeling der minimumloonen. De conventie laat de regeeringen vrij, na overleg met de belanghebbende ar beiders- en werkgeversorganisaties te be palen, op welke industrieën en onderne mingen de methodes tot vaststelling der minimumloonen van toepassing zulleD zijn. D'e conventie laat de regeeringen ook vrij, de methodes voor de vaststel ling der minimumloonen en de wijze van toepassing te bepalen. Alleen moeter daar bij de arbeiders- en werkgeversvertegen woordigers worden geraadpleegd. Binnenland. Interpellatie over Zeeuwsch-Vlaanderen in de Tweede Kamer. De wijziging der Kieswet door de Tweede Kamer aangenomen. H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana op reis naar Noorwegen. De opbrengst der rijksmiddelen. Buitenland. Nog meer pogingen tot redding van de bemanning van d& Italia. t Storm in Duitschland. De kwestie der minimumloonen te Ge- nève. Een vaste datum voor Paschen? OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN Dr. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER. ZIEKTE. Middelburgschestr.Pl7. Schevenlngen. Korte berichten. Te Loch Lomondside (Eng.) is het in den nacht van Woensdag op Donder dag erg koud geweest en is sneeuw ge vallen.' 's Ochtends lag het plaatsje onder een sneeuwdek. Men herinnert zich niet ooit zoo laat in het jaar sneeuw op hoog ten te hebben zien .liggen. In de Zuid-Westfaalsche metaalin dustrie dreigt weer een nieuwe uitsluiting welke ongeveer 60.CO0 arbeiders zou treffen. In Liidenscheid is sinds zes we ken een loonstrijd gaande en de pa troonsbond heeft nu vanmorgen beslo ten zijn leden in Lödenscheid door de afkondiging der algemeene uitsluiting ter hulp te komen, tenzij het scheidsgerecht binnen een week z.ijn uitspraak bekend maakt en deze voor beide partijen aanne melijk is. Koningin en Prinses. Omtrent de reis naar het Noorden, dia de Koningin en Prinses Juliana vandaag zullen aanvangen, meldt het Ned. Corr. Bureau: De eerste verblijfplaats is Abisko, in het Noorden van Zweden, waar de Ko ningin eveneens in 1924 vertoefde, terwijl het voornemen bestaat daarna de noorde lijke fjorden van bet Noorweegsche hoog gebergte te bezoeken. Graaf Dumonceau en gravin Dumon- ceau geb. baronesse de Constant Rebecque vergezellen haar op deze reis, terwijl het begeleidende gevolg bestaat uit jkvr. Van Swinderen, eerste hofdame der Konin gin, bars. Bentinck, hofdame der prinses, en majoor jhr. De Jonge van Ellemeet, adj. der Koningin. De Rijksmiddelen. Uit den pas gepubliceerden middelen- staat blijkt, dat gedurende de maand Mei door 's Rijks schatkist ontvangen werd f 50.740.525 of twee millioen en drie ton meer dan in dezelfde maand van het vo rige jaar. Rijk en Gemeente. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig- Democratischen Bond 'beeft besloten een commissie te benoemen, die de vraag zal onderzoeken, op welke wijze een billijke oplossing zal kunnen worden verkregen van het vraagstuk der financieeie verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten. Postpakketten. De postadministratie overweegt sedert eenigen tijd in hoeverre het mogelijk is, tegemoet te komen aan verzoeken om ook in het binnenlandsch verkeer de gewichts- grens voor postpakketten, welke thans 5 K.G. bedraagt, te verhoogen. Uit een onderzoek is gebleken, dat bet zonder technische bezwaren mogelijk zal zijn, de gewichtsgrens op. voorloopig 7 K.G. te brengen. De Postraad heeft zijn instemming met dit voornemen betuigd. Een wetsontwerp tot wijziging van do pakketpostwet is thans in voorbereiding .1 ■■■'■■I I lll'H—li IIMM—.1.1.— IHMIIIMIWM—RIM MIIITW Ti~T"l

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1