No. 217 Vrijdag 15 Juni 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. RECHT VAM WERKSTAKING. n. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. HET OPAT/S GRENADINESAUS E EN HEERLIJK NAGERECHT Pl/DD/NGEABP/EKjZ&r&~JP>0£/3$LjK. GR ON INGEN NIEUWE ABONNE'S. Zij, die zich thans op „De Zeeuw" abon neeren ontvangen de tot 1 Juli verschij nende nummers gratis. Door den heer Wiersinga, van wiens referaat op het eerste Chr. Sociaal Clon- nres, over het recht van werkstaking in het vorige nummer een overzicht werd gegeven, werden de volgende stellingen aan het Congres aangeboden: 1. Het betrekkelijk recht van werksta king kan geenszins worden ontkend; 2. Het is meestal niet raadzaam van dat recht gebruik te maken; in sommige gevallen evenwel kan het plichtmatig zijn. Over deze stellingen ontspon zich een breed debat, waarvan het merkwaardige is, dat de geponeerde stelling betreffende- het recht van werkstaking weinig bestrij ding ondervond. De gevaren en bezwaren werden geens zins uit het oog verloren. Maar daarnaast werd er b.v. door D-r van Gheel Gilde- meester op gewezen, dat de H. Schrift wel- degelijk naast de plichten ook de rechten van den werkman erkent en dat den werkman het recht om van het wa pen - der werkstaking gebruik te maken niet mag worden onthouden. D-oor den heer van Vliet, de latere voorzitter van „Patrimonium" werd opge merkt, dat het recht van werkstaking voor den werkman dikwijls zijn eenig middel tot verbetering, zijn hei'ijj recht is, waarmede hij echter zeer voorzichtig zal moeten zijn, daar het dikwijls een „zeer duur middel is. De heer Schreurs te Enschede sprak als zijne overtuiging uit, dat werksta king voor den Christenwerkman nooit geoorloofd is, maar daar tegenover wees de heer J. A. Wormser op het feit, dat God aan $00.000 Israëlieten gebood het werk te staken en Egypte te verlaten, 'terwijl Dr Schot te Hardenberg het een ziekelijk verschijnsel noemde als men het recht van werkstaking op grond van Gods Woord ontkende. Gedurende deze debatten kwam ook Dr A. Kuvper ter vergadering, die er op wees, dat de verhouding van den patroon tot de werklieden geheel iets anders is, dan die van de Overheid tot de onderdanen. De patroon is geen O-ver heid en als zoodanig geen dienaresse des Heeren. Spr. noemde het ontbreken van behoorlijke contracten, de kanker van den tegenwoordigen tijd. Voor het oogenblik heeft men echter dien toe stand te aanvaarden. De tyrannie vain den patroon kan zoodanig demoralisee- rëiid karakter aannemen, dat het tenslotte noodig wordt den weg van werkstaking in te slaan; maar aan den anderen kant moet ook bij den arbeider het mammo- nisme er uit; hij moet leeren, dat hij meer heeft aan God en zijn vreeze, dan aan wat kaas op zijn brood. Na dit woord sprak de sectie eenparig als haar gevoelen uit; „Het recht van werkstaking, mits nooit als politiek in strument of als moedwillige contractbreuk kan geenszins worden ontkend", een con clusie die vervolgens ook in de alge- meene zitting, waarin o.a. Ds Talma, nadrukkelijk het stakingsrecht verdedigde, werd goedgekeurd. 9 Wij hebben hier dus een uitspraak, niet maar van enkele personen, maar van een congres, dat van dit vraagstuk speciaal studie maakte, van vooraanstaan de mannen uit het geheele land en dat nog wel in een tijd toen .herhaaldelijk stakingen uitbraken, waaraan het revo lutionaire .element niet vreemd was. Een uitspraak, die ons zeker wel wat te zeggen heeft. En nu kan men zeggen, zooals een lezer ons schreef, dat in de H. -Schrift geen tekst is te vinden, waarin het ge oorloofde van werkstaking is uitgesproken, maar dat behoeft ook niet. De vraag isj maar of we hier al dan niet te doen hebben met een strijdmiddel dat met de beginselen die Gods Woord ons geeft voor het sociale leven, in strijd is. Natuurlijk volgt uit het beginsel dat net recht van werkstaking niet kan wor den ontkend en dat staking in sommige gevallen plichtmatig kan zijn, nog niet, dat elke staking als geoorloofd moet borden beschouwd. Ieder geval moet op- zichzelf worden beoordeeld. En bij die beoordeeling moet niet het ge voel, maar het verstand den doorslag geven. Er zijn menschen wier sociaal gevoel gemakkelijk spreekt en die daarom nei ging hebben iedere staking, die een schijn van redelijkheid heeft, te verdedigen. En er zijn anderen, die voor werkstakingen niets gevoelen, die er onwillekeurig: een zekere afkeer van hebben. Maar met dergelijke gevoelsargumenten kan hier niet worden gewerkt, en kan geen goedkeurend of afkeurend vonnis worden gewezen. Dat kan alleen na ken nisname van alle "feiten en omstandig heden waartoe een buitenstaander als regel niet in staat zal zijn. Wat wel kan is dit: zoowel de werk gevers als de stakers op hunne groote verantwoordelijkheid wijzen, en voorts, zooals iemand die persoonlijk de staking te Vlissingen meemaakt, ons schreef; voor de stakende mannen-broeders bidden, inplaats van ze uit de hoogte te veroordeelen. De bemanning der Italia. Uit Kingsbay wordt gemeld: De Braganza is vertrokken. Zij zal de Hobby ontmoeten aan het einde van de zeeëngte van Hinloopen. De Braganza zal vliegtuigen aan boord nemen en de reis voortzetten naar de Noordkaap. De vlie gers zullen trachten de drie leden van de bemanning te ontdekken die op weg zijn naar -de kust. Het succes van die plan nen hangt er van af of de ijs-toestanden niet slechter zullen worden. Het, is mooi helder weer. Volgens een mededeeling van het Fran- sche ministerie van marine is besloten majoor Guilbaud met zijn watervliegtuig, dat voor een Oceaanvlucht in gereedheid gebrach-t was, ter beschikking van Amun-dsen te stellen voor zijn hulpexpe ditie voor Nobile. Het Italiaansche watervliegtuig, dat door kapitein Ma-d-dalena bestuurd wordt, zal vanavond naar Kingsbay vertrekken De kabineisvorming in Duitschland. De ontwikkeling van de regeeringsvor- ming schijnt, volgens den algemeenen in druk in de kringen van den Rijksdag, weer volkomen vastgeloopen te zijn. De Duitsche Volkspartij heeft nl. besloten, in een frac tievergadering, die van 's middags tot 's avonds laat -duurde, om definitief te blij ven staan op baar eisch om de regeerings- vorming in het Rijk i»et die in Pruisen te verbinden. Een en twintig vliegtuigen door storm overvallen. Naar uit Parijs geseind wordt, zijn gis terenmorgen 21 bombardementsvliegtui gen, die voor het houden van oefeningen waren op-gestegen, nabij Parijs door een storm overvallen. Vier -der machines konden veilig Le Bourget bereiken. Vier andere zijn behou den in de omgeving van Le Bourget ge daald. Drie toestellen stortten neer en daarbij werd een piloot gedood. Men verkeert nog in -het onzekere om trent het lot -der overige tien machines en haar bemanningen. Een telegram uit Nancy meldt nog: Eén en twintig bombardementsvliegtui gen, die eergisterenavond om 9 uur te Malzeville waren opgestegen om in de richting van Le Bourget te vliegen, wer den tijdens den nacht in -de omgeving van Parijs door een hevigen storm overvallen Het vliegterrein van Le Bourget was van verlichting verstoken tengevolge van een defect. Vier toestellen kon-den landen. Een ma chine, met een equipage van 4 man, brak voor de terreinafzétting; geen gewonden. Een andere sloeg bij de landing nabij Meaux over den kop en werd verniel-d, de inzittenden liepen lichte kneuzingen op. Een tweedekker raakte ontredderd en stortte nabij Luzarge neer; de luitenant waarnemer werd gedood, terwijl de piloot met een valscherm landde. Drie vliegtuigen zijn tussc'hen Le Bour get en Beauvais gesignaleerd met averij. De treinramp bij Neurenberg. De directie van de Duitsche rijksspoor wegen publiceert een communiqué, waarin tegenover de vele veronderstellingen ver klaard wordt, dat, niettegenstaande het onderzoek reeds eenige dagen heeft ge duurd, een bepaalde oorzaak van de ont sporing van den D-trein 47 bij Siegelsdorf nog altijd niet ie gevonden. Tot heden staat alleen vast, dat de hoofdas van het draaibare onderstel van de locomotief het eerst is ontspoord en wel tegen de wet van de middelpunt vliedende kracht in naar de binnenzijde van de bocht, ver-der, dat er geen énkele dienst fout is begaan en dat noch een mankement aan de veiligheidsinstallaties of aan de rails, noch een onvoldoend vaste onder grond de ontsporing kunnen hebben ver oorzaakt. Wat de mededeelingen van reizigers aan de pers betreft, dat zij den dag vóór de ontsporing -op de plaats van de ramp den trein, waarin zij- zaten, voelden stoo- ten en slingeren, dienaangaande verklaart de directie, -dat zich zulke verschijnselen bij een snelheid van 80 tot. 90 kilometer per uur wel meer voordoen, doch dat deze geenszins gevaarlijk zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. Het wordt mogelijk ge acht, -dat bij den bergingsarbei-d nog zal blijken, hoe bet ongeluk is ontstaan. Aardschokken op Capri. Door het -observatorium -te Rome wordt meegedeeld, -dat Woensdagmorgen te 9 uur op Capri «een hevige aardschok werd waargenomen. Ruiten braken; eenige per sonen werden gewond. De schokken wer den ook in Mo-dena en Saliera gevoeld; ze .duurden 7 minuten. De doktersstaking in Weenen. In -de staking der doktoren -te Weenen is een ernstige wending gekomen. Ingeval de onderhandelingen mochten mislukken, zal het lijdelijk verzet ook uitgebreid wor den tot de bureau's der ziekenhuizen. Dringende gevallen zullen echter als vroe ger behandeld worden. Grondverzakkingen. Volgens een bericht uit Athene heeft een werking 'in den grond plaats gehad bij Pe-rachora, aan -de an-d-ere zijde van de Golf van Görintbe. Op sommige gedeelten is de bodem ongeveer 100 M'. diep inge zonken. Van den top van den berg Gerania kwamen groote rotsblokken naar 'b-enedep. Onder -de bevolking ontstond een pa niek. Men vreest, dat -deze gebeurtenis de voorlooper van een nieuwe aardbeving zal zijn. De Fransche ministerssalarissen. Naar een der Fransche bladen meldt, wil de Fransche regeering een verbooging der ministerssalarissen voorstellen. Voor den -oorlog was dit salaris 60.000 francs per jaar, terwijl het thans 80.000 francs bedraagt. Hoewel -de -salarissen -der ambtenaren over het algemeen in overeenstemming met -de tegenwoordige waar-de van -den franc zijn gebracht, is het salaris der mi nisters niet naar verhouding verhoogd. Korta berichten. Het Engelsche lagerhuis -heeft het nieuwe Prayer Book met 266 legen 220 stemmen verworpen. Volgens berichten uit Moekden heeft de bijzetting van Tsjang Tso Lin Zaterdag te Moekden plaats; alle militair vertoon' blijft achterwege. Ten einde de -duurte van het brood tegen te gaan, die een gevolg is van het feit, -dat Frankrijk geen tarwe genoeg voor zijn eigen behoeften voortbrengt, is een re geling getroffen, waarbij uit bet protecto raat Marokko, dat tarwe te over beeft, deze graansoort vrij van rechten zal wor den ingevoerd. Naar uit anti-bolsjewistische bron verluidt, is thans te WTadiwosto-k weder een anti-bolsjewistische samenzwering ontdekt, in verband waarmede 67 perso nen gearresteerd zijn. Onder -de gearres teerden bevindt zich een tweetal officie ren van het roode leger. Volgens de laatste berichten zijn Pa lestina en Transjordanië thans vrij van sprinkhanen. De aangerichte schade is on belangrijk en -de bestrijdings-afdeelingen zijn ontbonden. De vlammenspuite'n waar mee de Franschen in Haur-an zulke goede uitkomsten hadden verkregen, hebben uit stekend voldaan. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De minister van Waterstaat heeft gis teren geïnstalleerd de door hem benoem de commissie, aan welke is opgedragen een onderzoek in te stellen naar de vei ligheid van openbare niet afgesloten over wegen van hoofd- en lokaalspoorwegen en daarbij in het bijzonder na te gaan of en in hoeverre de tot dusver aangelegde maatstaf wijziging behoeft, op- welke wijze die overwegen voor het publiek behoo- ren te worden aangeduid, alsmede of en zoo ja, in welke gevallen daarbij bijzon dere inrichtingen, welke de nadering van een trein aankondigen, mogelijk en wen- schelijk zijn. In zijn rede verzocht de minister de commissie, hem afzonderlijk, zoo mogelijk zelfs eenigszins spoedig, haar oordeel om trent het al of niet toelaatbare van de voor de onafgesloten overwegen bij Ke- thel, Aklcrum en Rilland-Bath verleende ontheffing in zake bewaking, te doen kennen. Anderzijds zal, aldus zeide de minister, vermoedelijk worden nagegaan, wat ter meerdere beveiliging van onafgesloten overwegen, meer bepaaldelijk ter waar schuwing van het den overweg nade rende publiek, dat een trein in aantocht is, kan worden gedaan. Daarbij zullen ongetwijfeld de automatische overwegsei- nen een hoofdpunt van het onderzoek uitmaken. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat de resultaten door allen in den lande met groote belangstelling zul len worden tegemoet gezien. De voorzitter der commissie, ir A. IL W. van der Vegt, oud-hoofdinspecteur- generaal van Spoor- en Tramwegen, be antwoordde de rede van den minister. Spr. bracht in herinnering, dat wij in ons land reeds voor de totstandkoming van de wijziging van art. 33 van de Spoorwegwet, de onbewaakte overwegen van de lokaal spoorwegen kenden, waarover dikwijls zware goederentreinen met een snelheid van 60 K.M. per uur reden. Van die spoorwegen waren toen van de 1200 overwegen, circa 950 onbewaakt. Thans, nu ook op de spoorwegen on bewaakte overwegen voorkomen, is dit. aantal met meer dan 1400 toegenomen. Spr. uitte ten slotte de hoop-, dat de commissie haar advies binnen niet te lan gen tijd zal kunnen uitbrengen. Luchtpostvervoer. Op het gebied van luchtpostver voer, zegt het „Vaderland" staat ons binnenkort weder iets nieuws te wachten. Van de Zweedsche postadmi nistratie is n.l. b-ericht ontvangen, dat zij voornemens is, proeven te nemen met een nachtvlucht Stockholm-Londen v.v. m-et tussch-enlanding o.a. te Amsterdam. Aan boord zal een expeditie-kantoortje voor -de postergen worden jnjjerrht. waar in tjj-dens de vlucht een Zwoedach post ambtenaar -de correspondentie voor de verschillende richtingen zal gereed maken. Het ligt in de bedoeling, het eerste vlieg tuig 18 dezer des avonds van Stockholm te doen vertrekken, zoodat Sch'phor in den vroegen morgen van den 19en be reikt wordt en Londen in de middag uren. Het congres van tie Chr. Mltfdensfands- vereeniging, Op het gisteren te Zeist gehouden con gres van de Chr. Midden standsvereenijging verwelkomde de voorzitter Baron A. van Wijnbergen, voorzitter van den Midden- standsraad. De Ministers De Geer, Don- ner en v. d. Veigie zonden bericht van verhindering. Aan -de discussie op het referaat van den heer Meima namen 12 personen deel. De conclusies van het referaat zullen in handen v.an den Middenstandsraad wor den gesteld. Na -de rede van Mr Rijleveld over „De beteekenis van den Middenstand voor den Staat" richtte Minister Slotemakor de Bruine vriendelijke woorden tot het con gres, de verzekering gevend van de sym pathie der Rageering voor den Midden stand en de organisatie Gods zegen toe- biddend. De voorzitter sprak een kort slotwoord, waarin hij de gebruikelijke bedankjes uit sprak. Na het staande zingen van Gez. 96 'sloot Min. Slotemaker het congres met ,dankzegging. - Gistermiddag bood de afd. Zeist den bezoekers een autotocht aan, terwijl men zich gisteravond om 6 uur vereenigdo aan een gemeenschappelijk diner. Binnenland. De storm van gisteren. De wijziging der dienstplichtwet door da Tweede Kamer aangenomen. De weg door -den Katerspolder wordt ver breed. De commissie inzake de onbewaakte over wegen geïnstalleerd. Buitenland. Moeilijkheden bij de kabinetsvorming in Duitschland. Een deel der bemanning van de Italia go red? Een groot aantal Fransche vliegtuigen door den storm overvallen. i Uit de textielindustrie. De Fab-rikantenvereenigingen in de Tex tielindustrie hebben thans aan de arbei dersorganisatie medegedeeld, dat zij be reid zijn mede te werken tot het geven van vacantie, mits de door deze vacantia verloren gegane uren tegen het gewone loon worden ingehaald. De vroegere eisch van 48 uren extra overwerk bij 'het geven van 6 dagen vacantie hehben de fabri- kantenvereenigingen dus blijkbaar inge trokken. j Pensionneerïng wethouders. De rechtbank te Leeuwarden heeft von nis -gewezen in de procedure van Mr C. Beekhuis, oud-wethouder van Financiën, tegen de gemeente Leeuwarden inzake de kwestie van den afgetreden wethouder. De Raad had geweigerd, de vorige wet houdersperiode van mr Beekhuis bij de berekening van zijn pensioen te laten gelden, en de heer Beekhuis had des wege de gemeente gedagvaard om hem het volledige pensioen uit te betalen. De Officier van Justitie had tot toewij zing der vordering geconcludeerd, en de rechtbank verklaarde de pensioensvorde ring op mr Beekhuis van toepassing en het standpunt van den Raad onjuist. -j— w Korfbal. Zaterdag worden de vol gende wedstrijden gespeeld: lste klas Z.K.B. Middelburg: D.O.S. V.V.G.. 2de klas Z.K.B. Wemeldinge: W.K.C. Olympia. De staking aan „de Schelde". Het is -gedurende deze week buitenge woon rustig geweest in d-e stad, zoowel bij het naar -als van de fabriek brengen van werkwilligen. Alleen zijn er bij het aan gaan der werf weder veel meer stakers present dan de vorige week. Bij het schaft uur -des middags blijven zeer vele werkwil ligen op de fabriek. Bij werkwilligen, die in de vorige weken begeleid werden door groepjes stakers en ook door veel publiek, is nu haast 'geen staker meer te zien. Ook bet publiek toont zeer weinig belangstel ling. Een en ander verlicht de taak der politie zeer. Het aantal werkwilligen blijft statio nair. Er gaan enkelen wqer aan het werk, doch ook blijven er. enkelen thuis. Het verschil in de opgaven der directie 350) en -dat der stakingsleiding 250) zal' wel hierin gelegen zijn dat door de stakingsleiders de bazen, onder bazen en bedrijfsleiders niet medegeteld worden. De weg door den Katerspolder. In December 1927 werd door het be stuur van V.V.V. aan den Rijkswaterstaat het verzoek gericht aan den onhou-dbaren toestand betreffende den weg in den Ka terspolder een einde te maken, aan welk adres door het Gemeentebestuur van Goes a-dhaesie werd betuigd. Thans is van den Minister van Water staat bericht ontvangen, dat in afwachting van de totstandkoming van een nieuwen weg de bestaande keibestrating van 2 M M. voorloopig wordt verbreed tot 4 Meter. Goes. Loop der bevolking, gedurende de eerste -helft der maand Juni 1928. Vertrokken: J. Biesheuvel, officier leger des Heils, naar Heerlen, Treebeek, Schild- straat 8; J. de Ronde, verpleegster naar Versailles 10 Rue Porte de Bue; J. Wil- lemstein, monteur, naó.r Kapelle; W. G. de Jonge, dienstbode, naar 's-Heer Abts- kerke B 9; J. H. H. van der Goot, kinder juffrouw, naar Antwerpen, Maria T'here- sialaan 19; J. Baaren-ds, strijker, naar Zeist, D. S. Nahuijelaan 21; J. de Vries, kleermaker, naar Nieuw en St. Joosland A 118; J. A. Smallegange, onderwijzer, naar Pretoria, Markt 65; W. A. Ruiten-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1