No. 216 Donderdag 14 Juni 1928 42e Jaargang Buitenland. KOÏtZEEPFABRlEKENDE DUIF Belangrijkste Nieuws. Binnenland. RECHT VAN WERKSTAKING. r ta&lettem VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO. Prijs der Adverteniiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. D ïrecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. I. In 1891 werd te Amsterdam onder leiding van Dr A- Kuyper het eerste Christelijk Sociaal Congres gehouden, ter bespreking van de vraag: Welke onze houding als Christenen moet zijn tegen over de sociale nooden van onzen tijd. Voor het. houden van zulk een congres bestond alle aanleiding. De sociale nood had beangstigende afmetingen aangeno men. De toestand werd schier onhoud baar. Arbeidsconflicten waren aan de orde van den dag, er braken o.a. in Friesland groote stakingen uit, waarbij het vaak hard tegen hard ging en waar van door de revolutionaire groepen een dankbaar gebruik gemaakt werd om on rust te stichten en hunne verderfelijke theoriën te propageeren. Geen wonder, dat vooraanstaande Christenen behoefte gevoelden zich over het sociale vraagstuk te bezinnen en geen wonder ook, dat in dit congres aan de orde kwam de vraag of werkstaking als geoorloofd moet worden beschouwd en dat gepoogd werd ten opzichte van het recht van werkstaking te komen tot meer vaste en afdoende begrippen. Rapporteur over dit punt was de heer A- Wiersiniga te Meppel, die na eerst een omschrijving van het begrip werksta king te hebben gegeven, de vraag behan delde of er is een recht van werk staking. jSpr. begon er op te wijzen, dat al heel gemakkelijk zich van de beantwoor ding dezer vraag afmaken zij,die iedere werkstaking revolutionair noemen en dus de deelneming er aan zondig. Zij ont kennen eenvoudig elk recht van werksta king. Vlak tegen'over deze groep staat een andere, die in hoogheid des harten zich stelt boven en tegen de ordinantiën Gods en die de werkstaking, onder welke om standigheden ook, predikt en aanmoedigt. Hier dient dus wel' onderscheiden te worden. Ejn dan werd allereerst opge merkt, dat er ten onzent geen slavernij meer is, maar vrije arbeid. De werkman is, hoezeer ook aan zijnen heer onder danigheid verschuldigd, door de gunste Gods geen slaaf meer, maar een vrije. Hij verhuurt zijne diensten "tegen een billijk loon, doch geeft niet gelijk de slaaf, zijne persoonlijkheid prijp. De vrije arbeid staat hooger dan de slavernij. Paulus wijst er in zijne brie ven op, dat het slaaf-zijn niet onver- eenigbaar is met het Christen-zijn, maar toch acht hij de vrijheid meer begeerlijk. Daaruit volgt, dat Paulus niet gewild zou hebben, dat, door de omstandigheden, onze vrije arbeiders, huns ondanks weer slaaf werden gemaakt. "Welnu, zoo vervolgde de rapporteur, werkstaking, als daad op zichzelve beschouwd niet verboden door de wet Gods is somtijds het eenige middel, waardoor de vrije arbeider ontkomen kan aan een moderne slavernij; een slavernij welke den werkman somwijlen -in nog slechter conditie brengt dan die der oud heid; en uit dat. oogpunt bezien mag het recht van werkstaking geenszins wor den ontkend. Vervolgens betoogde spreker, dat er twee zaken zijn die de werkgever in 't algemeen verplicht is zijnen arbeiders te verzekeren, n.l. een mensohelijke be handeling: en ,een menschelijk bestaan. Rij de bespreking van het eerste punt werd er op gewezen dat de behandeling zóó kan zijn en dat de persoonlijkheid van den arbeider zoozeer wordt aange rand, dat men niet alleen mag spreken van het recht van werkstaking, maai dat staking zelfs plichtmatig kan worden. En dan is er het loon vraagstuk, een der gewichtigste onderdeelen van de sociale kwestie, waarbij het antwoord op de vraag wat de arbeider noodig heeft om, in den stand waarin de Heere God hem geplaatst heeft, in zijn levens onderhoud te kunnen voorzien, groot ge wicht in de schaal legt. In 't algemeen, zoo betoogde Spr., kan men zeggen, dat de loonstandaard on rechtvaardig is, wanneer de industrie den ondernemer groote rijkdommen verschaft en zij aan 'de andere zijde den werkman zoo slecht beloont, dat deze voor zich en de zijnen geen1 menschelijk bestaan verkrijgt en'hij bijl tijdelijken nood en in zijnen ouderdom de liefdadigheid van anderen moet inroepen. En nu kunnen de omstandigheden zoo zijn dat de ondernemer tijdelijik in de onmogelijkheid verkeert een voldoend loon te betalen, in welk geval een loonactie niet gerechtvaardigd zou zijn althans wanneer de arbeiders gelegen,1 heid krijgen het bestaan van zulke om standigheden te constateeren maar in 't algemeen genomen 'blijft het waar dat de patroon geroepen is den arbeider een menschelijk bestaan te verzekeren. De werkman toch heeft van Godswege een dure verplichting tegenover zijn ge zin; hij moet daarvoor zorgen. Geeft nu de werkgever, om eigen schat ten te vermeerderen den werkman geen voldoend loon, dan onthoudt hij de zen het noodige, zoodat hij zijne roeping tegenover zijn gezin niet kan nakomen. Daardoor verbreekt de patroon zelf de ware verhouding, die tusschen beiden moet bestaan. Hij maakt gebruik van het recht van den sterkste. Welnu, zoo concludeerde de rappor tour, ook in dat geval, mag men den arbeider het recht van werkstaking niet ontzeggen. Werd alzoo het recht van werkstaking volmondig erkend, er werd tevens op ge wezen, dat zulk een staking alleen als uiterst middel geoorloofd is en ver volgens dat plicht soms kan gebieden van het recht geen gebruik te maken en dat het, zooals o.a. het voorbeeld van Paulus leert, dikwijls een hooger Christelijk standpunt openbaart, wan neer men niet al te zeer op zijn recht staat. De vraag der II. Schrift „waarom lijdt gij niet liever ongelijk", mag ook hier herhaald, al past dit woord natuüriijk niet in den mond eens werkgevers om daar mede zijne arbeiders te bewegen afstand te doen van den eisch: wegruiming van rechtmatige grieven. Voor hem geldt in dit geval het woord: „Doe uwen dienst knechten recht en gelijk." Na vervolgens gewezen te hebben op de ellende, waarmede werkstakingen dik wijls gepaard gaan, eindigde de heer Wiersinga met op het herstellen van 't organisch verband op het terrein van den arbeid krachtig aan te dringen. Over de bespreking die op deze inlei ding volgde, in een volgend nummer. Be bemanning van de Itafia. Volgens de laatste berichten uit Spits bergen is daar een hevige sneeuwstorm opgestoken, zoodat men over het lot van die leden der expeditie, die van No- bile gescheiden zijn zeer bezorgd is. De radioseinen van Nobile worden steeds zwakker en melden elk uur een andere positie. Uit de berichten, Dinsdagavond van Nobile ontvangen blijkt, dat er drie ge wonden zouden zijn, professor Malgreen, die een ernstige kneuzing aan den rech terarm opliep, de leider van den tech- nischen dienst Cecioni wiens rechterbeen onder de knie gebroken is en Nobile zelf, die gewond is aan den rechterarm en het rechterbeen. Malgreen kan als gene zen beschouwd worden, daar hij 30 Mei met de groep-Mariano naar de Noord kaap vertrokken is. Cecioni zal geruimen tijd noodig hebben om te herstellen. No bile verzekert, dat zjjn arm genezen is en dat zijn been weldra hersteld zal zijn. Amundsen heeft te Oslo meegedeeld, dat hij tot zijn spijt zijn plan om een hulpexpeditie voor de Italia uit te rusten heeft moeten opgeven, omdat zijn Ame- rikaansche vrienden hem de gelden slechts wilden voorschieten in geval zij door een of andere regeering tot het uitzenden der expeditie aangezocht zou den worden. Dit is niet geschied, waarop zij hun medewerking hebben ingetrokken en er voor Amundsen niets anders over bleef dan zijn plan op te geven. Er is nog steeds geen verbinding met het deel der bemanning, dat met liet luchtschip weggedreven is. Het lot dezer manschappen is onbekend. De Zweedsche regeering ontving Dins dagmorgen een telegram van de „Citta di Milano", waarin een watervliegtuig met" verscheidene motoren werd gevraagd, het best geschikt om aan de „Italia" hulp te brengen. De regeering besloot onmiddellijk, aan de Zweedsche luchtvaart-maatschappij te vragen, het groote driemotorenvliegtuig „Upland" ter beschikking van de regee- ripg te stellen. De „Upland''-bemanning bestaande uit vijf personen, hoeft aan boord schoenen, kleeren, levensmiddelen en geneesmidde len voor de „Italia". Het rapport van Nobile over het ver lies van het luchtschip verklaart, dat toen in den morgen van den 25sten Mei- te half elf de „Italia" regelmatig op 500 meter hoogte voer," het gewicht plotse ling toenam, waardoor het luchtschip zeer snel begon te dalen. Het was onmogelijk de „Italia" te hou den en twee minuten later zat men op het pakijs. De hut en hef bovenste deel van het geraamte braken af, terwijl het luchtschip door den wipd in Oostelijke richting werd voortgedreven. Tusschen de stukken op het ijs waren als door een wonder alle inzittenden van de hut in leven gebleven. Bovendien wa ren bijna alle voorwerpen welke zich in de hut bevonden op het ijs terecht gekomen. Nobile voegt er aan toe, dat slechts een minuut na den val hij en zijn met gezellen geestdriftig „Leve Italië" riepen. Mevrouw Nobiló brengt deze angst volle dagen met haar dochtertje door in de kerk van San Gioachino om voor het behoud van haar geliefden man en vader te bidden. Grens-incidenfen. Op 10 Juni 's ochtends wilden vier arbeiders van het station Brenner-See van af de Landshuter hut een beklimming van den Kraxentrager ondernemen. Zij werden door vijf Italiaansche soldaten der douane, met geweren gewapend, die op Oostenrijksch gebied kwamen, aan gehouden en bedreigd. Toen zij- daarop bleven staan, werden zij door de soldaten geboeid en onder voorgehouden revolver naar de hut geleid, waar zij werden gevi siteerd en na anderhalf uur weer vrij gelaten. Deze geheele quaestie speelde zich op Oostenrijksch gebied af. Uit Sofia wordt gemeld, dat bij Pe- tritsj een bende van 10 man Bulgaarsche emigranten uit Servië over de grens is gekomen. Zij overviel twee Bulgaarsche grenswachters, die van hun vuurwape nen gebruik maakten. Na een kort ge vecht trok de bende zich op Servisch gebied terug. Kort te voren was een andere bende over de grens gekomen, die het plaatsje Ebresnik overviel en den burgemeester van deze gemeente als gij zelaar meevoerde. Enkele uren later werd hij echter weder vrij gelaten. Druk passagiersverkeèr over den Aflantischen Oceaan. Het s.s. Majestic, het grootste schip ter wereld, hetwelk den 2den Juni van New-York via Cherbourg naar Southamp ton vertrok, had 1917 passagiers aan boord. Dit is een record aantal passagiers voor een stoomschip', dit jaar naar New- York of naar Europa vertrokken. Het s.s. Celtic, dat 2 Juni van Liver pool naar Boston en New-York vertrok met 1200 passagiers aan boord, vervoerde meer passagiers dan welk ander stoom schip ook dat dit jaar van Liverpool vertrokken was. De Duifsche Rijksdag. De Duitsche Rijksdag is onder voorzit terschap van den ouderdoms-president Bock-Gotha (s.-d.) bijeengekomen. Deze heeft in zijn rede o.a. gezegd: „De nieuwe Rijksdag staat voor groote moeilijkheden. Millioenen arme menschen verwachten een verzachting van hun lij den van hem. Ik herinner aa.n de oorlogs- invalieden, de weduwen en weezen, de kleine renteniers, die gedurende den oor log en na den oorlog hun have en goed verloren hebben door de inflatie en aan de werkeloozen, die zuchten onder de zware belastingen. De Rijksdag kan, wan neer hij wil, den nood van deze krin gen beslist lenigen. Geroep bij de nationaal-socialisten Maar de Rijksdag wil niet! (Vroolijkheid). Nog wordt gemeld, dat de bij het Leip- ziger proces tegen de communistische centrale betrokken communistische Rijks dagsleden er, ondanks de politiemaatre gelen, in geslaagd zijn in het Rijksdag- gebouw binnen te dringen in den loop van den ochtend, zoodat zij aan dep greep van de politie ontsnapt zijn: op het oogenblik der opening van de eerste Rijksdagzitting begint bovendien hun im muniteit. Ernstig vliegongeval fe Kopenhagen. Gisterochtend te elf uur is te Kopen hagen een zeer ernstig vliegongeval ge beurd. Een door een officier bestuurd vliegtuig, waarin zich als passagiers twéé zeecadetten bevonden, dat voor een oefen tocht was opgestegen, vloog op zeer ge ringe hoogte' boven de stad en kwam op een gegeven oogenblik in aanraking met het dak van een huis. De schok was zoo hevig, dat alle drie inzittenden uit de machine werden geslingerd. Een van hen viel dwars door het dak en de beide anderen kwamen op het plaveisel terecht. Allen waren op slag dood. De machine, die nu zonder bestuurder was, zette haar vlucht nog even voort en stortte ein delijk in de villawijk van Kopenhagen nèer, waarbij een jongen zware verwon dingen bekwam. V^CHR-PLEIhES-DEN^L^ Sabotage. Maandagnacht zijn bij het station We- del langs de spoorlijn van Brunswijk naar Maagdenburg een aantal telefoondraden, zoowel van de spoorwegen als van de posterijen, stukgesneden. Kort daarop is ook een signaallijn van .den spoorweg doorgesneden. Door de oplettendheid van het dienstdoende personeel is een on geluk vermeden. De laatste week hebben zich dergelijke gevallen herhaaldelijk voor gedaan. De spoorwegdirectie heeft een belooning voor de ontdekking van den dader uitgeloofd. IS LAAT UW MAM £21 GERUIT ROQKEN V 71 MAAR GEEF HEM Korte berichten. In de afgeloopen week zijn in het elfde district van Weenen enkele gevallen van buiktyphus geconstateerd. Een inge steld onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat de haard der 'besmetting ge zocht moest worden bij een melkinrich ting in hetzelfde district. Deze melkin richting is gesloten. Bij de Weensche rechtbank is een onderzoek gaande naar tal van wijnhan delaren, o.w. de oudste en grootste fir ma's, die verdacht worden van ontdui king van de accijns en knoeierij met wijn op groote schaal. In de streek van Bekes (Hong.) zijn gedurende een hevig onweer eenige boerderijen in de asch gelegd. Vier per sonen zijn daarbij .levend verbrand. De presidents-candidatuur van den Amerikaan sch en minister van handel, Hoover, schijnt thans definitief. Hoover zal vermoedelijk meer dan 700 stemmen verwerven, hoewel voor zijn candidaat- stelling slechts 545 stemmen noodig zijn. De Grieksche kamer heeft het han dels- en scheepvaartverdrag met Duitsch- land goedgekeurd. Daarentegen werd de douane-overeenkomst met Sovjet Rusland verworpen. Een telegram uit Rome meldt: Om 9 uur werd gisteren te Modena en om streken een aardschok gevoeld, die ze ven seconden duurde en lichte schade aanrichtte. De Poolsche Maarschalk Pilsoedski is geheel hersteld van zijn jongste ziekte en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. De Berlijnsche aapjeskoetsier Hart- mann, die in zijn koetsje van Berlijn naar Parijs is gereden, heeft den terugtocht aanvaard. Binnenland. Typhusgevallen te Middelburg. Chr. Middenstandscongres. Het invoerrecht van klompen op 8 pCt. gebracht. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juli ana vertrekken Zaterdag a.s. naar Noor wegen. Buitenland. De positie van de bemanning der ItaEa wordt steeds hachelijker. Druk passagiersvervoer over den Atlan- tischen Oceaan. Vliegongeval te Kopenhagen. Oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië de 'heer Mr Dr Fock hoopt 15 Juni zijn 70sten verjaardag te vieren. Prinses Juliana. Gistermiddag zijn de kinderen van de Prinses Juliana-bewaarschool te Katwijk aan Zee door -Prinses Juliana in da nabijheid van haar verblijf aldaar opge wacht. De kleintjes zongen - de Prinses eenige liederen toe en voerden daarna een ron dedans uit. De Prinses overhandigde den kleuters daarna ieder een geschenk en eenige lekkernijen. Chr. Middenstantfsvereenïgfng. In de gisteren voortgezette vergadering van de Chr. Middenstandsvereenïging, werd eene commissie benoema ter be studeering van het huurkoop-systeem. Verder werd besloten, over te gaan tot de stichting van een bedrijfsvereeniging voor den middenstand, zulks in verband met de e.v. invoering van de Ziektewet. Te half tien ving hedenmorgen hef congres aan, dat druk bezocht waa. Onder de aanwezigen w'erd o.a. opge merkt Minister Slotemaker de Bruine. De heer M e i m a hield een referaat over „Het euvel der uitverkoopen" waar bij hij tot de volgende conclusies kwam: le. Er kan In ons land gesproken wor den van een euvel der uitverkoopen. 2e. Particulier initiatief kan hierin geen afdoende verandering brengen. 3e. De Overheid is daarom verplicht, de helpende hand te hïeden; 4e. Overheidshulp moet bestaan in den vorm van een wet regelende de uitver koopen. 5e. Vast moet worden gesteld, het be gin en den duur van seizoen- en inven taris uitverkoopen. 6e. Voor elke gelegenheids-uitverkoop moet een aannemelijken grond aanwezig zijn. Vooraf moet vergunning worden aan gevraagd en de duur worden bepaald, terwijl een lijst der uit te verkoopen goe deren overgelegd moet worden, of' voor daartoe aan te wijzen vertrouwensmannen ter inzage moet worden verstrekt. 7o. De uitvoering der wet wordt 'zoo mogelijk opgedragen aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken. (Applaus.) Ontslag aan margarine- fabrieken. Het gerucht doet de ronde, dat het per soneel van Verschure's margarine-fabrie ken te Oosterhout, zijnde plus minus 250 man, binnenkort geheel zal worden ont slagen wegens sluiting der fabriek. Bif informatie naar de juistheid hiervan, zoo meldt „Het Volk", werd dit bevestigd. Dep. van Defensie. Binnen enkele dagen kan een Kon. be sluit worden verwacht, waarbij met in gang van 1 September a.s. de depar tementen van Oorlog en van Marine tot één departement van Defensie worden vereenigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1