No. 215 Woensdag 13 Juni 1928 42e Jaargang V Naamiooze Vennootschappen. Buitenland, Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0-05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting V Werkstaking. Het arbeidsconflict te Vlissingen, dat zoo diep in bet leven insnijdt en waarvan God moge geven dat spoedig een bevredi gende oplossing wordt gevonden, beeft opnieuw de vraag aan de orde gebracht, of werkstaking, van Christelijk standpunt bezien, als geoorloofd moet worden be schouwd. Er zijn er die deze vraag ontkennend beantwoorden. Zij hebben tegen organisa tie geen bezwaar, zij keuren bet ook niet af dat de arbeiders voor bun recbt opko men, maar van bet middel van werksta king mag daarbij naar hunne meening geen gebruik worden gemaakt. Wij hebben ons op een ander stand punt gesteld. Over bet al of niet rechtma tige van de staking te Vlissingen, hébben wij ons niet uitgesproken. Wij achten ons niet competent daarover te oordeelen, hoe wel het feit dat ook de Christelijke Metaal- bewerkersbond van wien het ons bekend is dat bij' niet lichtvaardig een conflict uit lokt en welks leiders er niet voor terug deinzen als „beschermers van de brand kast" te worden betiteld wanneer ze aan een bepaalde actie niet mee doen tot staking adviseerde, voor ons toch niet zonder beteekenis is. Doch overigens hebben wij er op gewe zen, dat werkstaking een gevaarlijk wa pen is, waarmee men hoogst voorzichtig behoort te zijn, maar dat toch in bet a 1- gemeen bet recht van werkstaking niet kan worden ontkend en dat ook onze Christelijke organisaties bet recht hebben, om in gevallen van noodzaak, van dit recht gebruik te maken. Hieromtrent worden ons van verschil lende kanten nadere inlichtingen ge vraagd. Zoo schrijft ons een lezer uit Souburg, dat hij o.a. met belangstelling het betoog •van den heer Wetselaar heeft gevolgd, maar dat hij door diens uiteenzetting niet overtuigd is. Een beroep op mannen als Dr Kuyper, Ds Talma en anderen is voor hem wel niet zonder beteekenis, maar, zoo schrijft bij, daarmede is deze vraag toch niet tot op lossing gebraoht. Het gaat hier om de vraag, wat Gods Woord dienaangaande leert. Daar deze kwestie op het Eerste Chris- telijk Sociaal Congres dat in 1891 te Am sterdam gehouden werd, tamelijk breed voerig werd besproken, willen wij1 in een volgend nummer van het daar gevoerde debat een overzicht geven. En intusschen spreken wij de hoop uit, dat ernstige pogingen zullen worden aan gewend om het conflict te Vlissingen door overleg tot oplossing te brengen. Deze staking is, niet alleen uit sociaal oogpunt bezien, van zoo diep ingrijpenden aard, dat elk middel dat tot een redelijke oplossing kan leiden, behoort te worden aangegrepen. De Eerste Kamer heeft vandaag een aanvang gemaakt met de openbare behan deling van een veelbesproken en bestre den wetsontwerp, n.l. het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen omtrent de naamiooze vennootschap. Men kan niet zeggen, dat de regeering bjj de regeling van deze materie ovei één nacht ijs is gegaan. Reeds in 1890 werd door de Staats commissie tot herziening van het Wet' boek van Koophandel, een nieuwe wette ljjke regeling voor de naamiooze ven nootschap aangeboden. Pas 20 jaren later, in 1910, werd dooi Minister Neiissen een wetsontwerp bij de Staten-Generaal ingediend. Ook de Tweede Kamer maakte geen haast Het verslag der Commissie van voorbereiding werd pas in het najaai van 1919 aan de Regeering aangeboden, met het gevolg, dat in 1925 een gewij zigd ontwerp verscheen. Dit gewijzigd ontwerp kwam in Maari 1927 in de Tweede Kamer aan de orde, nadat eerst nog door Minister Donnei tal van veranderingen waren aangebracht. Op 1 April van het vorige jaar werd dit ontwerp na 'breede bespreking dooi de Tweede Kamer met 62 tegen 13 stem men aangenomen, en thans is het da beurt van de Eerste Kamer om zicb daarover uit te spreken. Met belangstelling wordt de behande ling, met name in sommige middenstands- kringen tegemoet gezien, en niet wei nigen hopen, dat de Eerste Kamer hare medewerking tot de totstandkoming van dit wetsvoorstel niet zal verleenen. De oppositie richt zich voornamelijk te gen wat door den Minister van Justitie als een der hoeksteenen van het ontwerp werd aangeduid: het beginsel van open baarheid. Tegen de verplichte publicatie van ba lans en winst- en verliesrekening hebben velen overwegend bezwaar, vooral omdat djt ook geldt van de gesloten en de z.g. familie-vennootschappen. Een derge lijke openbaarheid achten zij niet alleen onnoodig, maar ook voor meerdere bedrij ven verderfelijk en daarom volstrekt ver werpelijk. De Regeering daarentegen, van oor deel dat gebrek aan openbaarheid meer malen wordt misbruikt en dat tegen de voorgestelde publicatie, die toch altijd een beperkt karakter draagt geen overwegende bezwaren bestaan, is van meening dat op deze wijze misbruiken kunnen worden ge keerd, terwijl een verdere uitbreiding van de Overheidsbemoeiing kan worden voor komen. Aan de Eerste Kamer thans de taak om in deze kwestie het beslissende woord te spreken. 'De Italia. Nog steeds komen tal van berichten inhoudende vermoedens en voorspellingen over de bemanning van de Italia binnen. Volgens berichten uit Spitsbergen kwam de bemanning van de „Italia" in' betrekkelijk goede conditie door de zachte temperatuur der laatste dagen. Het voornaamste gedeelte van den leef tocht en van de overige uitrusting is verloren gegaan' op het oogenblik, dat het luchtschip landde en de motorgondel stuk sloeg. Een nieuw bericht meldt, dat Nobile en zijn metgezellen paar het land op weg zijn. Amundsen - zegt, dat zij niet hard zullen vooruitkomen. Het ijs ligt soms .dertig voet hoog. De laatste berichten omtrent het loi van Nobile en zijn bemanning luiden niet zeer bemoedigend. Het is thans zeker, dat de bemanning van de „Italia" bij de landing in drie groepen verdeeld is geraakt. Er is' gebrek zoowel aan brandstof als aan proviand. Vooral het gebrek aan geneesmiddelen doet zich zeer gevoelen. Men vreest, dat het grootste gedeelte der levensmiddelen en van de uitrustingsvoorwerp-en zich aan boord van het luchtschip bevindt, zoodat alle drie -groepen zonder veel bescherming op het ijs moeten doorbren gen. Generaal Nobile heeft behalve om schoeisel vooral om geneesmiddelen en opvouwbare uit rubber vervaardigde boo- teni gevraagd, wat er op- wijst, dat hij rekening: "houdt met de mogelijkheid, dat de terugtocht te voet afgelegd zal moeten worden. Volgens een nader bericht uit Rome zciu men in officieele kringen aldaar niet al te gerust over de mogelijkheid tot redding van de manschappen der „Italia" zijn. Het weer bij Spitsbergen is veranderd. Elr staat een hevige Noord- Westelijke wind met sneeuwbuien. Men vreest, dat de leden der expeditie van No bile bijzondere moeilijkheden zullen on dervinden, vooral de manschappen, die volgens de berichten, land trachten te be reiken. Naar een der Berlijnsche bladen meldt, heeft de „Gitta di Milano" het volgende radiotelegram tot de bemanning van de Italia gericht: „Wij deelen U mede, dat de hydroplaan ,'S 55 onder leiding van Maddalena uit Italië is vertrokken. Dins dag vertrok ook een Dornier-Wall-vlieg- tuig onder leiding van majoor Pino. Van Archangelsk is een Russische ijsbreker met twee vliegtuigen onderweg. Hen andere groote Russische ijsbreker ligt tot vertrek gereed. Hen Zweedsche expeditie met drie vliegtuigen is naar Kingsbay onderweg. De „Hobby" met Larsen en twee vliegtuigen js thans eerst bij Goveri en. Vanza vrij gekomen. We hopen, dat zij zoover kan voorwaarts dringen, dat Larsen zijn vlucht kan uitvoeren. Hij kan -ieder oogenblik tot U komen. De „Hobby" heeft twee honden- spannen aan boord. Doet uw plicht. Har telijk^ groeten van Milaan.-en Rome." Majoor Maddalena, die gistermiddag te ongeveer vijf uur met zijn vliegboot op het marinevliegveld te Schellingwoude ar riveerde om benzine in te nemen, is tegen zes uur weervertrokken met be stemming naar Kopenhagen. Het Dornier-Wall-vliegtuig, dat voor de hulpexpeditie voor generaal Nobile be- stem<? is, is van Marina di Pisa naar Kingsbay gestart. Noorsche Pooldeskundigen verklaren eveneens, dat de positie van de beman ning! tamelijk critiek is. Nobile en zijn begeleiders zullen ongetwijfeld zonder hulp geen land kunnen bereiken. Over 'de zeven leden der „Italia", die De spoorwegramp bijr Nurnberg. met het luchtschip zijn afgedreven, ont breekt ieder nieuws. Berichten van Nobile zelf afkomstig zijn niet meer te verwachten. Hij heeft aan de „Gitta di Milano" laten weten, dat hij met zijn accumulatoren zuinig moet omgaan. Bestrijding van het Communisme in Japan. Het Japansche Kabinet heeft een "her ziening goedgekeurd van de yret tot be scherming van den Staat, ten einde de toepassing van strenger straffen moge lijk te maken op de personen, die on rust stoken. Deze wijziging is aangebracht om de communistische agitatie te onder drukken, welke in den jongsten tijd steeds ijveriger wordt in Japan. Voortaan ^al de doodstraf toegepast kunnen worden. Hen officieele verklaring rechtvaardigt dezen maatregel voor de communisten, die hun werkzaamheid blijven voortzetten onder leiding der Russische communisten. Malversaties bij de Duitsche spoorwegen. Bij de spoorwegdirectie te Dresden is men, ernstige onregelmatigheden op het spoor gekomen. De reichsbahnbaurat Ni kolai en de eerste secretaris Vieweg zijn, voorloop-ig in hun ambt geschorst. Volgens de Dresdener Neueste Nachrich- ten hebben zij zonder toestemming aan een firma bestellingen gegeven, waar voor ze retourcommissies tot een bedrag van 10 a 12.000 mark ontvingen. Hongersnood in Brazilië'. Volgens berichten uit N.-Oost Brazi lië stierven meer dan honderd personen er den hongerdood ten gevolge van de ernstige droogte. Groote hoeveelheden vee kwamen om. In de stad ,S,|o Joao stierven tal' van menschen van honger. Vel'en zijn uit de streek vertrokken, welke onveilig yordt gemaakt door banditisme. De Bourgogne-oogst geteisterd1. Hagelbuien, die verleden week Vrijdag de streek van den Bourgogne-wijn hebben bezocht, blijken een schade van naar schatting 6 millioen gulden aangericht te hebben. Oip vele plaatsen is niet alleen het gewas van dit jaar geheel verwoest, maar zullen nieuwe wijnstokken geplant moeten worden. D!e gewassen van B;eaune en Meur- soult zijn de eenige die gespaard zijn ge bleven, maar voor het overige is er nau welijks een wijngaard die niet geleden heeft. Te Vesne-Romanée, waar de be roemde Romaneé vandaan komt, gelooft men dat slechts een tiende gedeelte van het gewas nog te redden is. De Duitsche kabinefsvormïnig. Hermann Miiller heeft zicb, na ont vangst door den Rijkspresident, naar den Rijksdag begeven jpn begon onmiddellijk de officieele* onderhandelingen met de partijleiders overjle vorming der nieuwe regeering. Naar in den Rijksdag verluidt, hebben do besprekingen, die Müller jot nog toe met de partijleiders gevoerd heeft, de zakelijke grondslagen der aanstaande coai- litie gegolden, terwijl de persoonskwestie nog niet ter sprake gekomen ig. Over bet algemeen; is de opvatting in den Rijksdag: tamelijk optimistisch in de zen zin, dat de regeeringsvorming, in ver gelijking tot vroegere crisissen, vrij snel haar beslag zal krijgen. Een scherpe rede van Serrarens op de Intern, arbekfsconfereniie. In de arbeidsconiferentie te Genève heeft de Nederlandsche arbeidersgedele- geerde Serrarens een rede gehouden, waarin hij scherp de houding der werkge- versgroep in de internationale arbeids organisatie aanviel naar 'aanleiding van de geringe belangstelling, die zij voor deze organisatie toont en den remmenden invloed, dien zij sedert de conferentie van. Genua op den groei der internatio nale wetgeving heeft uitgeoefend. Spre ker wees evenals mgr. Nolens op het belang eener "betere samenwerking tus- schen werkgevers en arbeiders, doch wil de deze alleen op den voet van vol komen gelijkheid. Ten slotte laakte de heer Serrarens de houding der arbeidersgedelegeerdeni, die zijn aangesloten bij de Amsterdam- séhe Internationale. De leiders dier Inter nationale hadden met de Christelijke In ternationale een afspraak gemaakt, die meebracht, dat na deze conferentie de Christelijke arbeiders actiever aan 'de in ternationale arbeidsorganisatie zouden deelnemen. Bij 3e stemming voor den beheersraad, waarbij aan de Christelijke Internationale een pllaats als plaatsver vangend lid der arbeidersgroep was be loofd, is gebleken, dat de gedelegeerden zich niet aan de door de leiders gege ven instructies hebben gehouden. Spreker wees op den ernst van -dit geval en eischte voor de Christelijke arbeiders gelijke rechten als voor de anderen. Korte berichten. Zondag bereikte het aantal 'bezoe kers van de internationale perstentoon stelling te Keiflen, de „Pressa", het cij fer l.OCO.OOO. Volgens een bericht uit Athene is in Griekenland een staking onder de ta baksarbeiders uitgebroken. Op verschillen de plaatsen is het tot botsingen tusschen stakers en politie .gekomen, waarbij aan beide zijden verschillende personen ge- ivond zijn. De laatste voorraad fosgeen-gas is -gisteren uit Hamburg verwijderd. Onder toezicht van cle rijksmarine is de rest, die zich nog te Hamburg bevond, op een schip geladen, dat vervolgens door een sleepboot begeleid, naar de Noord zee is vertrokken. Manschappen vari de marine houden toezicht op het transport. Het Japansche ministerie van Oor log: deelt, naar dp Tel. meldt, mede, dat maarschalk Tsjang Tso-lin te Moekden is overleden. Na vele doodsberichten en even zoovele tegenspraken 'moet thans als zeker worden aangenomen, dat de „Mandsjoerijsche leeuw", de heer van Moekden en van een groot deel van China, is overleden. De „Daily Mail" deelt mede, dat Japan met het oog op de mogelijke ontwikkeling van den toestand in Mant- sjoerije besloten heeft, nog meer troepen daarheen te zenden, welke te Tsingtau verblijf zullen houden. In de vergadering van den Pruisi- schen Landdag deelde de voorzitter Bar- Binnenland. De Tweede Kamer behandelde de wijzi ging der dienstplichtwet en het klom penwetje. Chr. Middenstands-congres. Vergadering der Prov. Staten van Zeeland. Geen vliegbooten in escadrille-verband naar Indië. Een vruchtenveiling te Terneuzen. „De Schuttevaer" niet verkocht. Buitenland. Hongersnood in Brazilië. De positie van de bemanning van de Italia precair. De kabinetsformatie in Duitschland. tels mede, dat het lid van den landbond dr Ponfick, die .onlangs doo® den communist Golke is afgeranseld, veer tien dagen verlof heeft aangevraagd we gens ziekte. Zijn kwetsuur is dus blijkbaar van ernstiger aard dan jianvainkelijk werd aangenomen. Chr. Middensfandsvereenigïng. Vandaag en morgen komt de vereeni- ging van den Chr. Handeldrijvenden en Industriëelen Middenstand in het schoons Zeist in algemeene vergadering en con gres bijeen. Met deze j aarlij ksche samen komsten valt ditmaal de herdenking van het 10-jarig bestaan samen. Hedenmorgen om half elf_ving de eer ste zitting aan, die was gewijd aan de afdoening van onderscheiden huishoude lijke zaken. De vergadering werd gepresideerd dooï den heer W. G. Scheeres van 'sGraven- hage, die haar op gebruikelijke wijze open de. Hij hield vervolgens een toespraak waarin hij 'in aansluiting op zijn radio-rede wees op de beteekenis Van het 10-jarig bestaan der vereeniging. Spr. wilde iü deze huishoudelijke zitting de leden mee/ bij het interne bepalen, waarom hij, te rugblikkend naar het verleden, het leven der vereeniging wilde toetsen aan Ie wat men zich er van voorstelde en 2e wat daarvan tot stand kwam. Releveerend, wat men er zich van voor stelde, wees spr. er op, dat'de verwachte ledenaanwas uitbleef, terwijl het royale ernstige pogen van den uitgever van het orgaan, is gestrand op gebrek aan me dewerking, waarom het hoofdbestuur ge noodzaakt is, een andere Vorm van uit gave de vergadering voor te stellen. Da voorgenomen provinciale propaganda had slechts hier en daar plaats, terwijl het te kleine budget zich in den arbeid gevoelen deed. Maar er zijn ook andere en betere din gen te melden in verband waarmede spr. wees op de propaganda-mogelijkheden door het bureau geopend- Daar is ook da vakcentrale met haar groeiende yafcbon- den; daar is Groningen met 100 nieuwe leden, en daarnaast, aldus spr., de nieu we propagandist. Spr. wees op de machten, die de Chr. Middenstandsvereeniging belagen, waarom de leden moeten Vormen, een strijdbare, krachtige heldenschaar. Een schare dia inplaats van de houding van „Ben ik mijns broeders hoeder" schouder aan schouder moet staan, zingende: Eén in geest en streven, Eén in daad en woord." (Applaus.) I Hierna kwamen de jaarverslagen; de voorstellen tot verdere reorganisatie en de behandeling van de kwestie eener wet telijke regeling der Ziekte-verzekering aan de orde. Medegedeeld werd, dat tot lid van het hoofdbestuur 'was herkozen Mr R. van Maare te Arnhem; tot leden van den Middenstandsraad, de heeren L. Attema te Hilversum; A. Bos te Rotterdam; J. Kaajan 'te Groningen en K. Meima te Sneek en als leden van den Hoogen Raad van Arbeid de heeren L. Attema en P. Pluyzer te Assen. Vanmiddag recipieerde het hoofdbestuur terwijl de afd. Zeist vanavond een fees telijke samenkomst organiseerde. Morgen wordt het congres gehouden, waaT als referenten zullen ontreden dhrn K. Meima van Sneek, oud-vóorzitter der vereeniging, en Mr H. Bvjleveld, lid der Tweede Kamer. We komen daarop nader terug. Een Roode Wethouder, die wei gert. Prins Hendrik te ontvangen. Prins Hendrik, voorzitter van het Rooda Kruis, zal ter gelegenheid van de jaar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1