Jjardheien op Jiollandsche- Jaf 'indvhevm Gemengd Nieuws. Financieële Berichten. Rechtzaken Telegrammen. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Posterijen en Telegrafie. Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. Agentschap: Rotterdamsche Lloyd HENDRIKSE Co's BANK - GOES eefmert he lekkerst vanDe Li ndeboom. Deze zijn gevuld met den onont- beerlijken slagroom en bestrooid met suiker en vanille. U combi neert op deze manier een zeld zame delicatesse. Laat U direct gevulde Hollandsche Wafels van „De Lindeboom"halen (Suiker of slagroom overbodig)! föiscuiïs en 1\bfels van HOFLEVERANCIER VAN H. M. Oft KONINGIN! VERHEUL&.CO. examen der Handelsscholen met 6 «n met 4-jarigen cursus rijn voor het jaar 1928 onder goedkeuring van den minister van O. K. en W. benoemd de heeren: P. Dumon Tak, burgemeester en voorzitter der Commissie van' Toezicht M.O.; W. Berüenis van Ber- lekom, directeur der N.V. Houthandel v.h. Alberts; mr G. J. Sprenger, agent der NederL Bank; mr A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer en wethouder; E. M. Alberts, direc teur der N.V. Houthandel v.h. Alberts; J. A. van Doorninck, directeur der Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel; ir H. C. Ghijsen, directeur der N.V. Vitrite Works; M. Laer- noes, indist.ieel en wethouder van Vli3singen: G. K. A. Nonhebei, apotheker I 3 A. v Eupen, secretaris-penningmeester van het Be stuur der Visscherij op de Zeeuwsche stroo men en G. A. Waller, directeur der MÜ Zeeland te Vlissingen. Gisterenavond had de bekendmaking der bevorderingen plaats van de leerlingen der Handelsavondschool. Bevorderd zijn van de eerste tot de tweede klasse: M. Breel, L. J. Breel, A. Boekelaar, P. Coppoolse, Joh. Damman, Jac. Gast, L. h A. (Hoogeboom, H. de Konink, J. Onder- dijk, K. W. Step, J. Minnaar, G. Wouters, niet bevorderd 2. Van de tweede naar de derde klasse A. Comelisse, C. Huijbregsen, A. Maas, J. C. Machielsen, W. C. van Moolenbroek, A. Priester, S. van Sluijs, L. J. Speelman, G. van Wezel, C. Merk (voorwaardelijk), niet bevorderd een. Van de derde naar de vierde klasse: F. Alewjjnse, E. Bongers, P. Bouwense, G. J. van Doornum, J. J. Flierenburg, S. A. Huijs- man, J. de Jonge, F. Kamermans, W. Lense, W.. Meerman, S. C. Mos, H. A. Loth, A. Sanderse, J. de Vroe. Niet bevorderd 3, van wie een van de school werd verwijderd. In een der lokalen had daarop een bijeen komst plaats tot het uitreiken der behaalde diploma's. Deze bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer mr P. Ddeleman, die spe ciaal den burgemeester, wethouder Onderdijk, den gemeente secretaris, vertegenwoordigers der Kamer van Koophandel, en verdere be langstellenden welkom heette en mededeelde, dat de Commissaris der Koningin, het col lege van Ged. Staten en de griffier der Staten bericht van verhindering hebben ge zonden. Tot de jongëlui zegt spr. dat zij begrijpen moeten dat arbeid adelt en zij alles moeten doen om nuttige leden der Maatschappij te worden. De burgemeester reikte daarop de eind diploma's uit aan: J. A. de Pagter, Souburg; L. J. den Hollander, J. Th. Castenmuller, A. de Leeuwen, Souburg; M. C. Calatz, F. J. de Munck, Veere; A. R Pluijmers, H. F. M. Sogers, J. J. Minderhout, Souburg. Zeven leerlingen kregen geen diploma. Vervolgens reikte spr. voor het eerst di ploma's machineschrijven uit aan de volgen de leerlingen van den vervolgcursus (later komt er ook een diploma voor stenografie, kantoor en dictaat): mej. A. H. Hack; A. Cornelissen; M. Balleur; J. J. E. Heeren: F. J. A. Pantus en W. Bosschart. Een afge wezen. De voorz. hoopt dat de geslaagden gelukkig zullen zijn in hun betrekkingen en dankbaar aan de Handelsschool voor wat deze voor hen heeft gedaan. De heer J. A. de Pagter zeide namens allen, dat de tijd is gekomen dank te brengen aan de vereeniging voor het instand houden der school, aan directeur en leeraren, voor de aangename wijze waarop de lessen wor den gegeven, aan den burgemeester voor zijne belangstelling in de school. Spr. hoopt dat ae school nog lang moge bestaan en vele leerlingen voor den handel zal afleveren. De burgemeester verzekert, dat het gemeen tebestuur groot belang in het wel en wee dezer school stelt Hiermede was deze bijeenkomst afgeloopen en volgde de jaarvergadering van de ver eeniging. De rare vergissing. Op vragen van mej. Westerman, lid van de Tweede Kamer: 1. Is het juist, dat in een van de opgaven voor het vak trigonometrie op het eindexamen voor de hoogere burgerscholen (met vijfjarigen cursus), dat thans wordt afgenomen, een fout voorkwam, waardoor dat vraagstuk niet op te lossen was 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is dan de minister niet van meening, dat het zeer afkeurenswaardig is, dat deze examenopgaven blijkbaar zonder voldoende controle aan de examinandi zijn opgegeven 3. Is de minister bereid om te zorgen, dat de examinandi van deze fout geen nadeelige gevolgen zullen ondervinden 4. Heeft de minister maatregelen genomen, om herhaling van een dergelijke fout zoo veel mogelijk te voorkomen, en, zoo ja, welke heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord 1. Het antwoord op de eerste vraag luidt bevestigend. 2. Ook de ondergeteekende betreurt het zeer, dat, ondanks de contróle, waaraan, vol gens de mededeeling der inspectie, de w»mm- opgaven zijn onderworpen geweest, daarin een fout onopgemerkt is gebleven. 3. Maatregelen, om te voorkomen, dat de examinandi van de gemaakte fout schade lijke gevolgen zouden ondervinden, zijn aan stonds getroffen. Zij bestaan hierin, dat de candidalen in plaats van het vraagstuk, waar in de fout voorkwam, een ander' vraagstuk zullen maken, terwijl zij, indien zij dit wen- schen, ook in plaats van het andere vraag stuk, waarin niet een fout voorkwam, een ander vraagstuk mogen maken. 4. De ondergeteekende zal de inspectie opdragen, voortaan een nog scherper contröle toe te passen, ten einde, zoo mogelijk, in de toekomst herhaling van een fout, als ditmaal gemaakt, te voorkomen. W. Lodeizen f. Het hoofd van de Abraham van Riebeekschool aan den Ring dijk te Amsterdam, de heer W. Lodeizeo, is gistsrmorgsn, terwül hü leesles gaf, voor de klas plotseling doodgebleven. In de klas gaf dit een vreeseljjke consternatie. De ontboden geneesheer dr Duker kon slechts den dood constateeren. Fransch op de lagere school. Aan den minister van Onderwijs heeft het bestuur van het „Nut van 't Algemeen" een adres gezonden waarin het zegt, dat het, uit gaande van de onderstelling, dat onder den voortdurenden aandrang van de voorstanders van het Fransch op de L. S. de Regeering binnen afzienbaren tijd er toe over zal gaan voorstellen te doen tot wederinvoering van het Fransch, zich ernstig heeft afgevraagd op welke wijze deze taal weder zou kunnen worden ingevoerd op de Lagere School, zon der dat aan dit herstel de bezwaren zouden zijn verbonden, die indertijd geleid hebben tot de afschaffing. Het hoofdbestuur biedt den minister, voor geval het Fransch op de Lagere School weer zou worden ingevoerd, de volgende denkbeel den ter overweging aan 1. Alle ouders zullen in de gelegenheid worden gesteld hun kinderen aan het onder wijs in het Fransch te doen deelnemen, voor zoover hun kinderen bekwaam moeten worden geacht in de desbetreffende klasse te wor den toegelaten. 2. :Het onderwijs in het Fransch zal zijn beperkt tot het vijfde en zesde eventueel ze vende, leerjaar. 3. Voor dit onderwijs zal per klasse en per week 2 uur worden uitgetrokken, als de aansluiting met het M. O. pas te verkrijgen is op het eind van het zevende leerjaar, of 3 uur per klasse en per week bij scholen, die aan het eind van het zesde leerajar hun leerlingen naar de Middelbare School plegen te zenden. U MOET HET ZELF WETEN, waar U Uw kleeding koopt, maar toch raden wij U, dat een adres als J; HOOFT- MAN Jr., Vlasmarkt, Middelburg, niet al leen in prijs,, maar ook in uitzoek, coupe en afwerking sedert de laatste jaren mee geteld kam worden. Vooral in Heerencostumes, Jongens pakjes, Gab. Jassen en alle Mode-artikelen zijn wij uiterst concurreerend. Draagt ook onze boeden en petten. Ongelukken. Zondagmiddag is de 8-jarige G., die thuis behoort op een woonschuit in de Laakhaven te Den Haag liggende bij het spelen in het water ge vallen. Pogingen om het ventje te redden, faalden. Eerst des avonds heeft een agent van politie met een dreg het Infcje opge haald. De vrouw van J. van L., te Nu land, die Dinsdag van een zoldertrap viel, is aan de bekomen verwondingen over leden. Doorgas verstikt. De 67-jarige W-, die geheel alleen woonde in het perceel Driehuizerweg 36 te Apeldoorn, is in den nacht van Zaterdag op Zondag door gasverstikking om het leven geko men. In zjjn slaapkamer bevindt zich een kraantje voor een gaskachel. Vrijwel vast is komen te staan, dat de heer W. dit per ongeluk met z(jn voet heeft open- gestooten, toen hij zich Zaterdagavond ter ruste begaf. De stoel, waarop zijn kleeren hingen, bevindt zich n.l. vlak bjj het kraantje. Verstekeling aaneen vree sdij k gevaar ontsnapt Zondag zou het s.s. „Johan de Witt" van de Mij. „Nederland" met blauwzuur worden uit- gezwaveld. Voordat men met dit echoon- maakproces begon, heeft men echter eerst het schip goed geïnspecteerd, hetgeen wel noodig bleek. In het ruim vond men n.l. een jongen uit Hilversum, die zich daar verborgen had om de groote zeereis mee te maken. Een geluk voor den jongeling, dat hij tijdig ontdekt en niet gegast werd. (Tel.) Branden. Te Zaandijk brak giste renmiddag door onbekende oorzaak brand uit in de glas-, porselein- en aardewerk pakhuizen der firma J. Schipper en Zn. In een ommezien stond het groote steenen gebouw in dichten rook gehuld. De brand werd aangewakkerd door het pakstroo, dat in groote hoeveelheid in het pand aan wezig was. Het perceel brandde inwendig geheel uit. De schade is aanzienlijk, maar wordt door verzekering gedekt Men meldt uit Eindhoven: Gisteren middag brak een felle brand uit in de meu belfabriek en timmerwinkel van den heer Neuray. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer kon de brand, die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, tot het gebouw beperkt blijven. Dit gebouw brandde totaal uit, evenals de aangrenzen de sctiuur. De inboedel was zeer laag ver zekerd, terwijl de heer Neuray niet ver zekerd bleek te zijn tegen bedrijfsschade. De oorzaak van den brand is niet bekend. Haar man met kokend wa ter overgoten. Zondagochtend heeft een bewoonster van een perceel in de Vlie gerstraat te Den Haag in een plotselinge vlaag van krankzinnigheid een ketel met kokend water over haar echtgenoot uit geschonken. De man bekwam vrij ernstige brandwonden en moest zich onder genees kundige behandeling stellen. De vrouw is ter observatie in het ziekenhuis opgeno men. Parachutist te pletter ge- va 11 e n. Uit Flensburg wordt gemeld: Bij een vliegdemonstratie op het vlieg veld Schaferhaus heeft een doodelijk on geval plaats gehad. Toen de vlieger-leer ling Krues op 400 meter hoogte met een parachute uit een vliegtuig sprong, ging de parachute door tot dusver niet opgehel derde oorzaak niet open, waardoor Kru« te pletter vieL i———■—■a Wisselkoersen. Amsterdam, 12 Juni. 6.30 uur. Berljjn 59.21—59J23. Brussel 34.6134.63. Parijs 9.741/j9.75i/i. Londen 12.098/4—12.10. New York 2.473/i-,2.4f7y8. Het blauwe lampje. Door den kantonrechter te Goes is uitspraak gedaan in de zaak tegen P. H., die in verband met art. 59 I van het Motor- en Rijwiel Regle ment was geverbaliseerd, daar zijn rij wiellantaarn was voorzien van een lampje met een blauwen ballon, en derhalve vol gens verbalisant geen helder wit licht in den zin van de wet zou hebben uitge straald. Verdachte had gereden met een Splen- der rijwiellampje van het blauwe daglicht type. De verdediger van verdachte had reeds ter terechtzitting aangetoond dat lampen voorzien van een blauwen ballon, een hel derder en intenser wit licht uitstralen, dan lampen voorzien van een bellen of matten ballon. Conform den eiscb van den Officier van Justitie sprak de kantonrechter verdachte vrij. AMSTERDAM. De 4e Kamer der Recht bank heeft heden den 31-jarigen'Russi- schen kunstschilder S., wegens uitgifte van valsche biljetten van 50 pond sterling veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gev. straf met aftrek der preventieve hech tenis. DEN HAAG. Hedenmorgen is te Loos duinen een autobus der W.S.M. met be stemming naar Poeldijk bij het passeeren van een auto gekanteld en in de Vaart terechtgekomen. Alle inzittenden (16 in getal, w.o. een zuigeling) geraakten te water, maar konden door het inslaan der ruiten worden gered. Zeven hunner bekwamen ernstige snijwonden. Ze wer den door den E. H. D. verbonden. DEN HAAG. Als vertegenwoordiger der Ned. regeering op het van 26 Juni12 Juli te houden intern, zuivelcongres is o.a. aangewezen (buiten bezwaar van 's lands schatkist) K. baron Collot d'Es- cury te Kloostorzande. BERLIJN. President Von Hindenburg heeft hedenochtend kwart vóór 10 den rijkskanselier Marx ontvangen, die hem het ontslag van het Rijkskabinet aanbood. De president heeft dit aanvaard en heeft om 10 uur den soc.-democraat Hermann Muller ontvangen. Hij heeft hem verzocht onderhandelingen aanhangig te maken tot vorming van een nieuwe regeering. Miil- ler heeft die opdracht aanvaard. PARIJS. In politieke kringen wordt groote beteekenis gehecht aan den heden te houden ministerraad. Deze zal zich opnieuw bezig houden met de stabili satie van de franc. MAAGDERBURG. Een 41-jarige brand weerman, heeft een ooriogsweduwe, bij wie hij sinds 1919 inwoonde, en haar 14-jarig dochtertje gedood en heeft daarna zijn eigen kinderen, een 15-jarig meisje en een 17-jarigen jongen zoodanige ver wondingen toegebracht, dat voor hun le ven gevreesd wordt. De dader heeft daar na zelfmoord gepleegd. OSLO. Het staat thans vast, dat de bemanning van de Italia bij de landing van het luchtschip in drie deelen is ge scheiden. Zij hebben gebrek aan brand stoffen en medicamenten. Het is niet be kend, of ze beschikken over geweren, en ammunitie. Zij trachten te voet het land te bereiken, maar hebben inet ernstige moeilijkheden te kampen. Nobile weigert de namen te noemen van de vermisten en gewonden. Het luchtschip zelf is losgerukt en drijft naar onbekende streken. MIDDELBURG, 12 Juni. Op de groota veiling werden de volgende prijzen be steed: kruisbessen f 17.40f 18, tomaten A f28.80—f30; idem B f30; idem G f 26.50 en idem GC f 21.20 per 100 K.G Aardbeien 3148 cent per K.G. GOES, 12 Juni. Boter per K.G. f 1.60, middenprijs per halve kilo f0.80, winkel prijs f 0.90. Eieren per 100 stuks f 4.50, middenprijs per 25 stuks f 1.12K, winkelprijs 6 cent Fabrieksboter f 1. Eendeneieren f 4.50 per 100 stuks. Gans eieren 10 cent V. P. N. Aanvoer 33400 eieren. Prijs f 4.80 per 100 stuks. iVLESSINGEN, 11 Juni 1928. Aardap pelen 1720, Poters 12—16, Spinazie 38, Postelein 711, Doppers 3638, Peulen 5657, Asperges I 87—89, As perges H 4850, Asperges Hl 45, Aard beien 3863 ct, alles per K-G- EJend- eieren 66 ct. per 10 stuks. Bloemkool 7,515, Komkommers 12,514,5, Spits kool 77,5, Sjalotten 2,54, Selderie 7,58,5, Peen 12,517, Rabarber 37,5, Rammenas 33,5, Rapen 4,5, Anjers 5 6, Pioenen 9—48, Iris 20 ct., alles per bos. Moskrul 21, Andijvie 65, Pe terselie 79, Zuring 101"7, Sla 230 ct., alles per kist. KAPELLEhBIEZELINGEi, 11 Juni 1928- Groote veiling: Kruisbessen f 16.20 f 18.80. Kleine veiling: Aardbeien f30f40 per K.G. Kropsla f 20f100 per krop. Pos telein f 14f 16 per K.G. Worteltjes 7 per bos. Rabarber 6 ct. per bos. Nieuwe aardappels f23 per K.G- KRABBENDIJKE, 11 Juni. Kruisbes sen f 16.80—f 17—f 17.30 per 100 K.G. GOES. Geboren: Maria Gatharina, d. v. Dingenis Nonnekes en Maria Magdalena Tierie. Kon. Ned. Stoomb. Mij. OOMMEWIJNE, uitr., vertr. 13 van Paii- maribo. STUYVESANT, 9 van Cristobal naar Porto- Columbia. VAN RENSSELAER, uitr., 10 90 mijl Z.-O. v. Land's End. Rotterdamsche Lloyd. INDRAPOERA, thuisr., 11 v. Sabang. MODJOKERTO, v. Rott. n. Batavia, pass. 10 Dover. TABANAN, uitr., pass. 11 Ouessant. TERNATE, uitr., pass. 11 Pantellaria. BUITENZORG, jLO v. Batavia te Rotterdam. DJ EMBER, uitr., pass. 8 Point de Galle. GORONTALO, thuisr., pass. 11 Ouessant. SITOEBONDO, uitr., pass. 10 Perim. SOEKABOEMI, uitr., 9 v. Djeddah, pass. 11 Perim. TAMBORA, thuisr., 11 te Suez. TJERIMAI, uitr., pass. 10 Kaap del Armi. SIBAJAK, uitr., 11 te Sabang. Programma van Woensdag 13 Juni. HUIZEN, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend N.C.R.V.-uitzendingen.) 12.30 1.45 Middagconcert. 5—6 Kinder uurtje. 7.308 Gramofoonmuziek. 8 Concert. Spreker: de heer K. Meima. Onderwerp: „De beteekenis v. d. Midden stand voor het Maatschappelijk Leven". HILVERSUM, 1060 M. 12.30—2 Lunch- muziek. 34 Maak het zelf! door mevr. SchaakeVerkozen. 67.15 Dinermu- ziek. 7.157.45 Lezing over Moderne koeltechniek. 8 Concert. 10.25 Pro gramma „Op verzoek". DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Bal lad enconcert (alt, tenor). 4.20 Licht klassiek concert. 7.35 Bach's sonates voor fluit en piano. 8.15 „The girl of the Golden West", opera. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.502.10 Kamermuziek. 4.055.05 Orkestconcert. ZEESEN, 1250 M. 4.20—5.20 Orkest- concert. 8.35 „De Traumlinde", hoor spel. Daarna Schuhertconcert. BRUSSEL, 509 M. 6.50—7.50 Kamer muziek. 8.35 Fragmenten u. d. opera „Louise" van Charpentier. Stoomvaart Mij. Nederland. BATOE, uitr., 11 nam. 3 u. te Port Said. KAMBANGAN, 11 v. Batavia te Amsterdam. KANGEAN, uitr., 11 te Port Said. MAHSUD, 10 r. Amsterd. te Hamburg. MANOERAN, charter, 11 te Suez. MAPIA, thuisr., 9 v. Batavia PRINS DER NEDERLANDEN, uitr., pasa 9 Perim. KARIMOEN, uitr. pass. 9 Perim. CHRISTIAN HUIJGENS, uitr., pass. 10 Gi braltar. JAN PIETERSZ. COEN, 9 r. Amsterdam te Batavia MOENA, thuisr., 10 t. Port Said. RIOUW, thuisr., 11 v. Port Said. SALE1ER, uitr., 10 v. Port Swettenham. SOEMBA, uitr. 10 v. Djeddok. SEMBILAN, thuisr., pasa 9 Gibraltar. Opgave betreffende het postkantoor^ Mid delburg. Maand Mei 1928. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f38.416.37 en terugbetaald f48.205.69. Derhalve minder ingelegl dan terugbetaald f9.789.32. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 30. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 150 en afgeschreven nominaaf f 600. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 450. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. Opgave betreffende het postkantoor GoesL Maand Mei 1928. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd f 15.269.46 en terugbetaald, f 27.548.CO Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 12.278.54. Het aantal n'euw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 24. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 300. Derhalve meer in- dan afge schreven f 300. TELEGRAFISCH WEERBERICHT» Verwachting tot den av. van 13 Juni: Zwakke tot matige Z.-W. tot Zuidelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, warmer overdag. Stand vai) hedenmiddag 2 uur: Ucht op voor fietsers: Woensdag 9 u. 51.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3