No. 214 Dinsdag 12 Jnni 1928 42e Jaargang Buitenland. Belangrijkste Nieuws. gericht,, fezorgü pr geen Ide. |is 15G6 maal gepre- Ieer", pn pas- Irke. ■t'g aan |iet ver stond len ook In eere pdehuis koop in ge- zoodat predi- Teelink, gebouw gestaan I fief tot H door Gere lde va- werk ledikan- le leden jLittooij uw ver- |earbeid ok van bf som- Jeedwe- en ver- toch Hoe tje om listraat, boven stads [slanke (hebben haar Ivan in I zal nu gebouw tar de ston- |sn voor modi- gel e- |p thee onder aar de |ten om evan- weer- |o£ een 1 dusver ïkwek- Ifluiste- Men lies op I plaats, bonders piëteit |dt een runnen let be- t ij 'd s Kerk- staan. bleef |minder lebouw, J menig In 145 j Jop- den |in ain- tie van |k niet |n ont- door i Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0 35 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, e!ke regel rtieer 30 ct Bij abonnement belangrijke korfing V" Ons strafrecht. In „Stemmen des Tijds" schreef Prof. Diepenhorst een interessant artikel over het thans zoo actueele vfaagstuk van schuld en straf. Actueel omdat er in onzen tijd een krachtige en georganiseerde actie wordt gevoerd niet alleen tegen ons huidig straf stelsel, maar tegen het strafbegrip in het algemeen. De moderne richting, erkent geen schuld, geen verantwoordelijkheid, geen straf. Zij acht het een ongerijmdheid te spreken van een schuldigen mensch, die, wijl hij willens de rechtsorde schond, behoort te worden gestraft. Zij kent slechts den maatschappelijk gevaarlijken mensch, tegen wien in het belang der maatschappij kan moeten worden opge treden. „Het strafrecht" moet daarom plaats ma ken voor „sociaal verdedigingsrecht" en de straf moet worden beschouwd als éen onderdeel der sociale hygiëne. Welnu, in verband hiermede, wordt er door Prof. Diepenhorst op gewezen, dat onnoemelijke schade een Volk treft, wanneer de begrippen van verantwoorde lijkheid, schuld en straf worden onder mijnd. Hier dreigen voor de ziel van het Neder'.andsche volk gevaren, tot wier afwending wij ons hebben op te maken. En met instemming wordt aangehaald dit indrukwekkende woord van Prof. Fa- bius: „Strafrecht zonder schuld gaat niet sa men met zielen, die haar zouden be- weenen voor Gods aangezicht, beven voor Gods eeuwige straf, en de verzoening zoeken in het bloed des Middelaars. Strafrecht zonder schuld verhardt den mensch tegenover zijnen God, gelijk het strafrecht op schuld gebouwd, een pre diking is, die heenwijst op het heilig recht des Heeren en daarin een tucht- meester wordt tot Christus. Strafrecht zonder schuld gaat in tegen wat niet het minst in deze dagen een der eerste behoeften is van de enkeion, groot en klein, en van de volkeren in het geheel: de prediking van schuld, en het neerwerpen van de zielen voor den Heere „wiens toorn tegen de zonde zóó groot is, dat Hij die (eer Hij ze onge straft liet blijven) aan Zijnen lieven Zoon "Jezus Christus met den bitteren en smadelijken dood des kruises gestraft heeft. Opdat een iegelijk die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe." Schuld en straf. Het vraagstuk van schuld en straf is mede actueel omdat Minister Donner op den laatsten dag van het vorige jaar een aantal wetsontwerpen heeft aanhan gig gemaakt, waarvan de „strafrechter lijke drieling", zooals Prof. Diepenhorst het uitdrukt, wel de meeste aandacht trekt. Tegen het voorstel om de afzonderlijke opsluiting niet alleen in theorie, maar ook jn de practijk tot vijf jaar te be perken heeft de schrijver geen bezwaar, en ook niet tegen de voorstellen die betrekking hebben op de uitvoering van de celstraf en die ten doel hebben, in bepaalde gevallen de celstraf te matigen, te verzachten. Het betreft hier in hoofd zaak een vraag van discipline en in wendig beheer, waartegen zich wel geen krachtig verzet zal openbaren. Anders staat het echter met wat Mi nister Donner voorstelt inzake jeugdige personen en met betrekking tot de beroepsmisdadigers. Ten opzichte van de jeugdige perso nen, wenscht de Minister een gewijzig de uitvoering van de opgelegde straf mo gelijk te maken, met name om, met be houd overigens van het leed-element in de straf, deze in 't bijzonder mede aan de verbetering der gestrafte jongelieden dienstbaar te maken. Tegenover deze hervorming staat Prof. D. niet zonder reserve. Het vergeldings- element mag uit de straf niet worden weggenomen. „Hoezeer ook de gezegende werking van de straf 'zich daarin kan openbaren, dat bij den misdadiger veredoling, ver betering intreedt, toch moet aan haai hoofdkarakter worden vastgehouden. Stral is meer dan een opvoedingsmiddel, meei dan een massagekuur, meer dan een be geerlijk dieet, meer dan een oefening van geest en lichaam." En het is temeer noodig hieraan vasl te houden, omdat zelfs door niemand minder dan Prof. v. Hamel openlijk de methode verdedigd werd, om gewenschte hervormingen in criminaliteit eerst voot jeugdige personen te bepleiten, om ze dan na verloop van enkele jaren gemak kelijker ook voor volwassenen beslag te doen krijgen. Minder bezwaar heeft de schrijver te gen de voorstellen van den Minister om naast de straf als vergeldingsmaatregel, ook ter bescherming van de maatschap pelijke veiligheid, de afzondering van be roeps- en gewoontemisdadigers mogelijk te maken. Hier dient echter scherp te worden toegezien om te voorkomen dat straf en maatregel in elkander vervloeien en het strafrecht wordt ondermijnd. Want de straf, zoo concludeert Prof. D. en wjj zeggen 'them na, moet blijven. De Italia. Volgens de laatste berichten, door het Italiaansch gezantschap te Oslo ontvan gen, werd de bemanning van de „Italia" na de daling van het luchtschip op het ijs, in drie groepen verdeeld. Daarvan bestaat de eerste uit zes per sonen, waaronder Nobile. Deze groep be- ■schikt over een gondel. Twee leden van dit gezelschap zijn gewond. De tweede groep telt zeven personen en bevindt zich op 30 K.M. ten Oosten van de groep-Nobile. De derde groep bestaat uit 3 personen, en is op weg naar land. Men weet niet, waar zij zich precies bevindt. Maandagmiddag heeft het Italiaansche gezantschap te Oslo een hieuw bericht van de „Citta di Milano" ontvangen, waar uit blijkt, dat een deel der „Italia"-heman- ning geen verbinding met de overigen heeft. Bedoelde groep heeft geen levens middelen en ook geen Poolkleeding. De radiogrammen van de „Italia" zijn veel zwakker geworden en bevatten nog slechts korte berichten over den toestand van de „Italia". De toestand is zeer kri tiek, daar men bevreesd is, dat de ijs- schotsen, waarop de mannen zich be vinden, naar de open zee drijven. De commandant van het Italiaansche expeditieschip „Citta di Müano" gelooft dat vliegtuigen van geen nut zijn voor het redden van manschappen, doch dat ijsbrekers van zeer veel nut zijn. De Noorsche geleerde Hoel, die des kundig is inzake Spitsbergen, zegt: Het is van het grootste belang, dat een ijsbreker Noordwaarts wordt gezonden. Indien de bemanning van de „Ttalïa" zich zoover Oostelijk op het ijs bevindt als graad 28 reikt, dan loont zij gevaar, Zuidwaarts te drijven tusschen Spitsber gen en Frans Jozefsland door. De kans bestaat, dat, wanneer de om standigheden een ongunstige wending ne men, zij óp een enkele ijsschots komt te drijven, die op het laatst begint weg te smelten. Indien "zij echter Westwaarts afdrijft, zal zij op het hulpschip „Braganza" stuf ten. Amundsen heeft verklaard, dat do, ïta- Iia-equipage zich on een gevaarlijke plek bevindt. Het ijs, dat van de Noordpoor komt, is op de plaats, waar de expeditie zich bevindt, zeer oud en zwaar. De ijs- omstandigheden zijn altijd daar ter plaat se zeer moeilijk geweest. De mogelijkheid dat de stroom en de wind het ijs naar land zouden drijven, is zeer gering. Amundsen, die van oordeer fs, dat de beste manier om hulp te bieden bestaat in het uitrusten eener expeditie met een groote vliegboot, heeft aan zijn Amerï- kaansche vrienden getelegrafeerd, die af vroeger hulp hebben beloofd en hun ge vraagd dringend te willen 'seinen, of zij bereid zijn, deel te nemen in de finan ciering van eene hulp-expeditie. Luitenant Dietrichson, zal de Dornier-machïne, die in Duitschland gereed staat, besturen, als het plan wordt aangenomen. Het bericht dat de Noorsche vlieger Lütz Holm op zijn eersten tocht twee ge wonden van de „Italia" in de Brandybaai zou hebben gevonden, wordt door het mi nisterie van oorlog tegengesproken. Nobile moet zich volgens de jongste berichten op een groote ijsschots bevin den en men vreest, dat als de hulp-expe dities niet met de grootste snelheid fe werk gaan, de geheele bemanning van het luchtschip in de open zee zal af drijven. Het spoorwegongeluk Bij1 Neurenberg. De oorzaak van het spoorwegongeluk bij Neurenberg is nog niet opgehelderd. Voorzoover men tot nu toe heeft kunnen nagaan, is er geen reden om aan te nemen, dat een aanslag is geschied. De ramp geschiedde op een oogenblik, dat de trein een snelheid had van 80 K.M. SPITSBERG EJV £N DE VERMOEDELIJKE POSITIE Vin NOBILE 5CHRRL: l:6.ooa.ooct X WAAR NCdlU -ilooKM IZICH MOET BEV/wbtW Het schijnt, dat de locomotief ergens mee in aanraking is gekomen, waardoor het gevaarte is omgeslagen. Of er zich nu een voorwerp op de lijn heeft bevon den, of dat er een as van de locomotief is gebroken, is nog niet uitgemaakt. De in het ziekenhuis liggende stoker Fleschliut heeft verteld, dat hij z'ich op zijn plaats als stoker had bevonden, toen de trein het station Siegelsherg doorreed. Kort nadat de trein de bocht naar links voorbij was, bemerkte ik, dat de locomo tief slingerde. Dat was ongeveer ter hoog te van het seinhuis. Ik had den indruk, dat reeds toen de locomotief van de rails gesprongen was. Het slmgéren werd plot seling zoo gevaarlijk, dat de machinist met alle kracht remde. In een seconde was toen het ongelu-fc geschied. Dit is reeds de derde maal, dat Flesch- hut in zijn functie een spoorweg-ongeluk meemaakt. De heer v. d. M., uit Den Haag, die in den trein gezeten was, welke bij 'Sie- gelsdorf ontspoorde en wien als door een wonder niets overkomen is, vertelde gis teravond bij aankomst in Den Haag het volgende De trein vertrok van Miinchen om 22.45. De eerste vijf wagons waren alle 3e klasse. De heer v. d. M. was gezeten in het midden van den eersten wagon. Reeds dadelijk viel het qp, dat de trein vreeselijk schokte, zoodat er van slapen op de banken niets kwam. De trein was niet druk bezet, maar bij het volgende station kwam in den coupé nog een moeder met drie kleine kinderen. Even voorbij Siegelsdorf, kreeg men plotseling drie hevige schokken en zag men een hevigen vuurgloed. Daarna was alles donker en stonden de passagiers van den coupé, waarin de Hagenaar kat, op steenkolen en glas. Een hevig gegil klonk op, maar daar na hoorden ze niets meer door het ge schreeuw in de onmiddellijke nabijheid van de moeder en de kinderen. De wagon bleek gekanteld te zijn, maar was op den dijk gebleven, en lag met de zijgang naar hoven. Bij een poging om zich te bevrijden, sneed een jongs Oostenrijker bij hef door slaan van 'een ruit zich een pees door. Het duurde eenigen tijd, vóór er hulp kwam én zrj zich door de stukgeslagen ruit in den zijgang konden werken en daarna door het portierraam op den wa gon. Het was half twee 's nachts. Staande bo^en op den wagon, moest hij een vree selijk tooneel aanschouwen. De wagon was voorbij de locomotief gevlogen. Dit is het behoud geweest van hemzelf en zijn medepassagiers. De tweede wagon was van den dijk op de locomotief ge stort. Hierin zijn de meeste slachtoffers en dooden. De 3e, 4e en 5e wagon waren gedeeltelijk in elkander geschoven en la gen als in een driehoek. De daarop vol gende wagons lo en 2e klasse en <?3 slaapwagens stonden onbeschadigd op de rails en konden later terugrijden naar Neurenberg. Het gegil en gekerm der gewonden was verschrikkelijk in de duisternis. Er waren geen of weinig hulpmiddelen en er was geen water. Uit een woning in de buurt kwam men met kleine kannetjes water aandragen, maar er werd geroepen om sla-bladen van het veld, die nat waren van den dauw en die op de brandwonden' werden gelegd. Om nooit te vergeten was het geroep: „Eerst de zwaargewonden, dooden laten liggen, die komen later wel!" Het was een onbeschrijfelijke verwar ring, want de mees ten waren alles kwijt: bagage, pas, kleeding, geld. Veer ervan bevond zich in kleeding, die in de ruïne was achtergebleven. Te Siegelsdorf mochten de reizigers gratis telegrammen opgeven voor hun fa milie, maar of dit veel gegeven heeft, valt te betwijfelen. Het telegram van den heer v. d. M. naar Den Haag was tenminste niet aangekomen. In de achterste wagons had men van het gebeurde weinig bemerkt, want toen onze zegsman reeds bevrijd was, kwamen er reizigers uit den slaapwagen en vroe gen heel verbaasd, wat er toch te doen was. Leiding bij het reddingswerk was er niet veel, of in het geheel niet. Het was niet mogelijk, de slachtoffers te tellen en vreeselijk was het gebrek aan verhandmiddelen, waarom de gewonden riepen. Het Russische geld voor de Engeische communisten. Als antwoord op een reeks van vragen zeide de Engelsche minister Joynson- Hicks in het Lagerhuis, dat een bedrag van niet minder dan 27.998 pond sterling uit Russische bronnen gestort is voor de communistische organisaties tusschen Ju li 1927 en April 1928. Een gedeelte van dit bedrag is gestort door de bemiddeling van de Narodny-bank te Moskou. Het volledige verslag van mijn onderzoek is aan den di recteur van deze bank medegedeeld en ik meen, dat het rechtvaardig is te zeggen, dat ik van die bank een uitvoerige verkla ring ontvangen heb, waarin de directeur verzekert, dat hij van de bewuste transac ties niets afwist en erbij voegt, dat hij de leden van het personeel, die hij de zaak betrokken waren, ontslagen heeft. Het weer in 't Buitenland. In Zuid Brandenburg en Noordelijk Sile- zië hebben gisternacht zware onweders gewoed. In Guben staat geen telegraaf paal meer overeind en een 7-jarig jon getje dat door afknappende electrische draden werd getroffen is op slag gedood. In Sag an zijn tal van laaggelegen huizen ondergeloopen en de vruchtenoogst is vernietigd. Groote gaten zijn geslagen in de be dijking van verschillende rivieren en hier en daar hebben reeds overstroomingen plaats gevonden. Ook de streek aan de Servisch-IIon- gaarsehe grens is getroffen door een verschrikkelijk onweer, dat de telefoon- en telegraaflijnen vernield heeft, zoodat er tot dusver slechts schaarsche berichten naar huiten,zijn doorgedrongen. Er moe ten vier menschen door den bliksem zijn gedood. De veldvruchten zijn grootendeels vernield. In de omgeving van München heeft Zondagmiddag weer een hevige hagel slag groote schade aangericht. Vele per sonen bekwamen verwondingen. Duizen den vensterruiten werden vernield en vele daken stukgeslagen. In'da moestui- Binnenland. 25-jarig bestaan der vereen, van oud-leer lingen R.L.W.S. te Goes. Interpellatie in den Middelburgschen Ge meenteraad over de politiemaatregelen in verhand met de staking. Buitenland. Hagel en onweer in sommige landen. De bemanning van de Italia. Sovjet-geld in Engeland. Bijzonderheden over het spoorwegongeluk te Neurenberg. nen heeft het onweder groote verwoes tingen aangericht. Over een groote uit gestrektheid werd het loof der boomen afgeslagen. Boven Washington heeft een storm ge woed, die veel weg had van een tor nado en groote schade aanrichtte op de vliegvelden. Een artsenstaking. In den strijd tusschen de artsen te Weenen en de ziekenfondsen over de oprichting van een ambulatorium voor roentgenologie is geen overeenstemming bereikt. De artsen willen ten kosten van alles de opening van het ambulatorium verhinderen en hebben daarom besloten, met ingang van heden in alle Weensche ziekenhuizen en ambulatoria geen leden van het ziekenhuis te behandelen. Deze maatregel zal streng doorgevoerd worden. De rijksbond van ziekenhuisartsen heeft de leiding der staking op zich genomen. Indien de regeering na drie dagen geen maatregelen neemt, dan zal tot scherpe middelen worden overgegaan. Ongeveer 2500 artsen zijn bij dit conflict betrokken. Het ziekenfonds heeft ongeveer 200.000 leden. Wanneer geen overeenstemming wordt bereikt, zal de staking ook tot do provincie worden uitgebreid. Internationale arbeidsconferentie. Op de internationale arbeidsconferentie te Genève sprak de Nederlandsche oud minister Van IJsselstein over de poenale sanctie in Nederlandsch-Indïë. Ook het Tweede Kamerlid, de heer Nolens, sprak een rede uit, aan het slot waarvan hij de hoop uitte, dat er in het volgend jaar naast de tpjeenfcomsten der groepen "hok gemeenschappelijks ver gaderingen van arbeiders en werkgevers zouden plaats hebben, overeenkomstig de tendenz, die in vele landen merkbaar is en die vooral bij de rationalisatie van den arbeid in het belang der arbeiders onver mijdelijk is. Verder is weer de jaarlijksche strijd ge voerd over de geldigheid van het man daat van den fascistischen arbeidersgede legeerde Rossoni. De Franschman Jouhaux maakte van de gelegenheid om een feilen aanval op de Italiaansche regeering te doen en de vrij heidsbeperking der vakbeweging daar te lande te vergelijken met die in Rusland. De arbeidersgedelegeerden zjjn voorne mens voort te gaan met hun jaarlijksch protest, totdat de Italiaansche regeering de noodige waarborgen biedt voor de vrije ontwikkeling der vakorganisatie. Het mandaat van Rossoni werd ten slotte door de conferentie met 100 tegen 30 Stemmen bekrachtigd. Geen man van de Chr. Vakbeweging. De internationale arbeidsconferentie ta Genève moest opnieuw voor drie jaar den raad van beheer samenstellen. De Nederlander mr Cort van der Linden werd herkozen als plaatsvervangend lid van de werkgeversgroep. In de arbeidersgroep werd in plaats van den Nederlander J. Oudegeest geko zen de Belg Mertens. Bij de stemming voor plaatsvervangen de leden vond een hevige stembusstrijd plaats tusschen den Nederlander Serra- rens, candidaat van de internationale fe deratie van christelijke vakvereenigingem en den Japanner Suzuki. Ofschoon de ver tegenwoordigers der bij "het I. V. V. aan gesloten vakveTeenigingen besloten had den, ditmaal op Serrarens te stemmen, hebben blijkbaar verschillenden zich aan dit besluit niet gehouden, want bij 'de eindstemming bleek de Japanner gekozen met 15 stemmen tegen 14 op onzen land genoot. Korte berichten. Naar uit Athene wordt gemeld, zijn te Corinthe en in de omgeving weer krachtige aardschokken waargenomen, waardoor onder de bevolking groote angst ontstond. Naar verluidt, zijn hierbij weer drie kinderen om het leven gekomen. Een groot aantal scheepsherstellers, die in staking waren in de haven van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1