No. 213 Maandag 11 Jnni 1928 42e Jaargang TELLE. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 50 alen. HJDER. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUiDEMA. 3ureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No, 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0 35 Prijs der Advertentiün: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting oje, de e voor vormt iet het •dt ook enstrt)- i, vast- ïzetten, komen, e hand O L-<o -#■ Bewaarschóoionderwije. Het gemeentebestuur van Utrecht is, zooals wij indertijd reeds meedeelden, tot het inzicht gekomen, dat de gemeentelijke overheid ten opzichte van het bewaar- schoolonderwijs geen eigen taak heeft, maar dat de bevordering van dit onderwijs aan het particulier initiatief behoort te worden overgelaten. De gemeentelijke bewaarscholen werden dan ook gesloten. Het gevolg van dit verstandige besluit is geweest, niet dat nu het bewaarschool- onderwijs werd stopgezet, maar wel, dat zij die tot nu toe geheel op de gemeente steunden, zelf de handen uit de mouw heb ben gestoken en dat nu ook een bijzondere neutrale Fröbelschool werd opgericht. Bij de opening van deze school werden door het lid van Ged. Staten, den heer Kettlitz (V.B.) enkele opmerkingen ge maakt, die ook in andere plaatsen en stre ken wel ter 'harte mogen worden genomen Deze vrijzinnige redenaar sprak er zijn blijdschap over uit, dat het fröbelonderwijs dat door de gemeente Utrecht, naar hij meende, op overdreven wijze behartigd werd, weer een zaak van het particulier initiatief is geworden. Hij liet niet ondui delijk uitkomen, dat hij zich met de op heffing der gemeentelijke bemoeiing best vereenigen kon en dat hij niet meer naar den ouden toestand terug verlangde. Al degenen, die zoo geprotesteerd had den tegen de opheffing dezer bemoeiing, moesten hun liefde voor het kind maar in daden toonen; dan zouden weldra in allo deelen der stad fröbelscholen veirijzen". Dat was zeer juist opgemerkt. Het is niet de taak van de gemeente om bewaarscholen te stichten en te onder houden. Hier ligt een mooi terrein van werk zaamheid Voor het particulier initiatief. Zoo noo'dig kan dan de gemeente de hel pende hand bieden. Waarbij, dit spreekt vanzelf, het „gelijk recht voor allen" volledige toepassing be hoort te vinden. Niet alleen de noodzakelijkheid van het openbaar lager onderwijs, maar eveneens de voortreffelijkheid van het openbaar be- waarschoolonderwijs wordt voortdurend in het licht gesteld met een beroep op het neutraal karakter van deze inrichtingen, waardoor ze voor alle kinderen toegan kelijk heeten te zijn. Immers, in die scholen worden de kin deren geen bepaalde beginselen bijge bracht; ieders godsdienstige overtuiging wordt daar geëerbiedigd. Zoo is de theorie. Maar de heer Mr de Wilde, oud-wet houder van Utrecht, die ook bij de ope ning van bovengenoemde fröbelschool het woord voerde, heeft daaromtrent geheel andere dingen verteld. Deze spreker betreurde het, dat de ge meente zich had teruggetrokken en be toogde verder, dat de liberalen, door mid del der kinderen van de fröbelschool, den hun toekomenden invloed op het maat schappelijk bestel weer terug moeten zien te krijgen. De liberalen, zoo zeide hij, moe ten weer leiding gaan geven. Zij zijn daar toe de eerst aangewezenen, want zij zijn geen aanhangers van dogma's, welke den gezichtskring noodzakelijk beperken Neutraliteit beteekent volgens dezen spreker dus het propageeren van de vrij zinnige levensbeschouwing. Daarmee, al was dat niet de bedoeling, is tevens het goed recht en de noodzake lijkheid van het Christelijk lager- en voor bereidend lager onderwijs aangetoond, evenals de onmogelijkheid van de neutrale openbare school, die voor een ieder, onver schillig van welke richting, toegankelijk heet te zijn. Volkomen terecht merkt het „Gentrum" hierbij op: „De eerlijke bekentenis van den heer De Wilde moge de onzen weer eens goed doen beseffen, welk een bedrieglijken klank het woord „neutraliteit" heeft en ons weer eens opnieuw het voornemen doen maken, om op geen enkel terrein des levens ons met die „neutraliteit" in te laten". TREINRAMP BIJ NEURENBERG. Meer dan twintig dooden. Zondagmorgen omstreeks half drie is de D-trein MünchenNeurenberg—Wrirz- bergFrankfortKeulen een paar hon derd Meter voorbij het station Siegels- dorf aan de lijn FurthWürzberg veron gelukt. De locomotief van den trein die een snelheid van 80 K.M. had sloeg twee maal over den kop en stortte van een 10 Meter hoogen dijk naar beneden. De bagagewagen bleef overeind staan, reed 80 Meter door en bleef daarna stil staan. De andere vijf wagens werden min of meer ernstig beschadigd. De eerste bleef aan den berm van den dijk liggen. De andere wagens duikelden om. Het ergst was de vierde wagen er aan toe. Deze viel op de locomotief, werd onder den vijfden wagen verpletterd en brak doormidden. De seinhuiswachter die van zijn post uit de ramp zag gebeuren, waarschuwde onmiddellijk de oml'ggende gemeenten. Een kwartier na de ramp vertrok de eerste hulptrein uit Neuren berg, 19 minuten daarna volgde een twee de trein en een half uur een derde. De hulpverleening was zeer moeilijk. Met de steekvlam moest uiterst voor zichtig worden te werk gegaan om te voorkomen, dat de wagens nog in brand zouden vliegen. Elf passagiers werden levenloos uit de wagens gehaald. Negen anderen gaven spoedig den geest. Veer tien lijken zijn reeds herkend. Bij de anderen is dat moeilijk omdat de brand wonden door den stoom, die langen tijd uit de locomotief stroomde, ze bijna on herkenbaar heeft gemaakt. Een groot aan tal gewonden is in verschillende zieken huizen opgenomen. Verscheidenen zwe ven in levensgevaar. Elf zwaar en twaalf licht gewonden zijn te Fürth opgenomen. Onder de dooden bevindt zich de ma chinist van den trein. De hulp-machinist en de stoker zijn wonder boven won der slechts licht gewond. In totaal be draagt het aantal gewonden meer dan 100. Volgens de laatste berichten is het aan tal dooden tot 22 gestegen. Over de oorzaak van de ramp is niets hekend. De locomotief lag achterstevoren aan den voet van den dijk. Dit wijst er op, dat zij op een hindernis zou zijn gestuit. Er wordt ernstig met de moge lijkheid rekening gehouden, dat een aan sla» is gepleegd. Naar gemeld wordt, bevinden zich blij kens de gepubliceerde naamlijst der slachtoffers, geen Hollanders onder hen. Draadloos contact met de „Italia". Officieel wordt bevestigd, dat het hulp- Schip „Citta di Milano" Vrijdagavond te 10.19 uur een 'draadloos bericht heeft ontvangen van de „Italia". Het luchtschip bevindt zich ongeveer op 80 gr. 30' N.B. en 28 gr. O.L., op ongeveer 20 mijl ten Noorden van kaap Leighsmith. Daar het telegram in vloeiend Italiaansch was ge steld, acht men eiken twijfel aan de echt heid van het telegram overbodig. De po sitie van het luchtschip is van dien aard, dat het mogelijk za.1 zijn spoedig hulp te verleenen. Het hulpschip „Hobby"heeft opdracht gekregen te trachten het lucht schip zooveel mogelijk te naderen en daar na sleden en honden op het ijs te bren- fen om te trachten, de bemanning van et luchtschip over het pakijs te bereiken. De bladen te Oslo publiceeren speciale edities met de eerste berichten over le vensteekenen van de Italia. Men hoopt, dat het weder weldra aan de Noorscho vliegers zal toestaan, naar het N. O. deel van Spitsbergen te vliegen. Men neemt weliswaar aan, dat zij niet in staat zullen zijn om te landen, daar hun watervliegtui gen niet op het land of op het ijs kunnen dalen, doch de vliegers kunnen Nobile op sporen en na de ontdekking van de Italia levensmiddelen en dergelijke naar beneden gooien. Men meent, dat het voor gewone Echepen zeer moeilijk zal zijn om tot dit gedeelte van Spitsbergen door te dringen, wegens de groote massa's pakijs. Naar uit Kingsbay gemeld wordt, moet vastgesteld zijn, dat de geheels beman ning van de Italia nog in leven is. Een ander bericht uit Oslo van Zater dag laat weer een meer pessimistischen toon hooren. Men twijfelt, of de signalen, welke men gehoord heeft, wel van Nobils stammen. Men neemt aan, dat men hier met een zeer misplaatste grap van radio amateurs heeft te doen. De „Citta di Milano" zendt voortdurend berichten uit om moed in te spreken en mededeelingen te doen omtrent de in voorbereiding zijnde hulpexpedities. ("Hier door is waarschijnlijk het misverstand ontstaan, dat er verbinding met de „Ita lia" was verkregen. Wat het weer op Spitsbergen betreft, dat is nog steeds ongunstig. Er valt weer' sneeuw. De „Hobby" en de „Braganza" zijn geheel door ijs ingesloten. Larsen is nog niet voor den groofen tocht opgestegen, daar tengevolge van de moeilijke ijsomstandigheden een landing bij de „Hobby" onmogelijk is. Het reddingswerk, zat echter ontzag'ij";ö moeilijkheden opleveren. Het geheefe go- bied tot den 84en graad bestaat uit ge scheurd of ongelijk ijs, zoodat de vlie gers de grootste moeilijkheden zuBen heb ben om te starten of te landen. Het is zelfs de vraag, of een landing in het geheel wel mogelijk is. Hevig tumuli in den Pruisfscfian Landdag. De Pruisische Landdag is Vrijdag ge opend en heeft bij de eerste zitting woeste tooneelen te zien gegeven. De communisten tierden zoo geweldig, dat de 83-jarige voorzitter graaf Posa- dowsky, zich nauwelijks verstaanbaar kon maken. Zij eischten in vrijheid stelling van twee hunner nieuw-gekozen leden, die momenteel gevangen zitten wegens politieke misdrijven. Dr Poniick, die zich tegen de heeren verzette, bracht hen tot razernij. Zij wier pen zich op dr Ponfick en dienden hem verschillende vuistslagen toe. Er ont wikkelde zich een woeste vechtpartij tus- schen de communisten en hun rechtsradi- cale tegenstanders, waarbij Ponfick, die ten slotte uit zijn benarde positie kon worden bevrijd, een bloedende wond aan het hoofd opliep. Ook bet verdere deel der zitting ver liep uiterst rumoerig. Zaterdag opende graaf Posadowsfcï we derom de zitting van den Pruisischen Landdag. Ook Dr Ponsick, met een zwart verband voor zijn oog, was aanwezig. Graaf Posadowski deelde mede, dat het seniorenconvent den communist Gohlke. die den vorigen avond dr Ponsick den vuistslag op het oog heeft toegediend, acht dagen van deelneming aan de zit ting uitgesloten heeft, wat practisch neer komt op een uitsluiting tot de herfatzitting met inhouding van zijn abonnement op de Staatsspoorwegen en andere ^privilegiën tot dien tijd. De vliegers van „De Bremen". Huenëfeld, Koehl .en Fitzmaurice, de eerste vliegers die door de lucht den' Noord-Atlantischen Oceaan zijn overge stoken van Oost naar West, zijn Vrijdag naar Europa vertrokken met de „Co lumbus". Het bleef heel kalm brj het vertrek dat een groot contrast vormde met de enthousiaste ontvangst die den vliegers was te beurt gevallen bij hun aankomst te New York van Greenly- eiland. De vliegtocht over den Stillen Oceaan volbracht. Het vliegtuig „Het Zuiderkruis" is te Brisbane aangekomen. Een groote menigte belangstellenden bevond zich ter begroeting op het ter rein. Onder de offieieele personen bevon den' zich o.m. de Gouverneur van Queensland. Het verloop van de ont vangstplechtigheden werd per draaalooze bekend gemaakt, zoodat de ouders van de vliegers in staat waren van Sydney uit de begroeting aan te hooren: Het door de vliegers afgelegde traject bedraagt 7300mijlen en is het langste, dat ooit door een vliegtuig boven water gevlogen werd. Herr5e in de Zuid-sravfsche Kamer. Bij het begin van de parlementszitting te Belgrado weigerden de 8 den vorigen dag uitgesloten leden de zaal te verlaten. De voorzitter'liet de wacht komen, die voor het eerst sedert het bestaan van het Zuid-iSlavische parlement de vergader zaal betrad en den afgevaardigden ver zocht heen te gaan. Er ontstond een geweldig rumoer, doordat de oppositie de uitzetting trachtte te voorkomen. De openbare tribune werd ontruimd en de vergadering achter gesloten deuren voort gezet. Reusachtige wo!keni<rabber. Er bestaan vergevorderde plannen te New-York voor den bouw van een ko lossalen wolkenkrabber, die zal worden ingericht als kantoorgebouw. De hoogte zal ongeveer 200 M. bedragen bij een oppervlakte van een acre; het bouwwerk zal 52 verdiepingen bevatten. Een bankconsortium heeft de onder handelingen ter verkrijging van de noo- dige middelen beëindigd. De kosten zul len ongeveer 27 mi hoen dollar bedragen. Deze nieuwe wolkenkrabber zal gele gen zijn aan de 42ste straat, die 'bekend is als -één van de drukste straten ter wereld. De staking in de Rijnvaart. Ondanks de arbitrale uitspraak van het ministerie van arbeid inzake de staking bij de Rijnscheepvaaxt, is een verscher ping in den toestand ingetreden, doordat het personeel van de „Monopolschlep- pergesellschaft" (60 booten met 300 man) een sympathiestaking begon. Uit China. De laatste Noordelijke troepen hebben Peking Vrijdagmorgen door de Oostpoort verlaten, een uur voordat de voorhoede van het leger van Sjansi binnentrok door de Zuidpoort. De bevelvoerende gene raal der Zuidelijken heeft een bezoek gebracht aan den Engelschen gezant en meegedeeld, dat nog 5000 man zijner troepen, voor wier zin voor orde en tucht hij kon instaan, de stad zouden bezetten, terwijl 5 legerkorpsen ter sterkte van ongeveer 120.000 man buiten de poorten zouden bivakkeeren. Hij gaf voorts de verzekering, dat leven en eigen dommen der vreemdelingen volkomen veilig zouden zijn. 's Avonds laat zijn de bedoelde 5000 man in volmaakte orde binnengerukt en hebben hun bivakken betrokken. Primo gaat niet trouwen. Gemeld wordt, dat Primo de Rivera zijn plan, om met mej. Castellanos. te trouwen, opgegeven heeft. Hij heeft afgezien van dit huwelijk, omdat 'zijn a.s. vrouw Maan dag gegaan is naar een lokaal in een restaurant, waaT een heurs gehouden wordt en daar gespeculeerd heeft. Gene raal Primo de Rivera beschouwt dit als een onvoorzichtigheid en een dwaling van het oordeel van juffrouw Casfeüanos Korte berichten. Boven Chili heeft een hevige wer velstorm gewoed, waardoor overal aan merkelijke schade werd aangericht. In het bijzonder werd de omgeving van Val paraiso geteisterd. Tal van huizen wer den verwoest en boomen ontworteld. Ook zijn menschcnlevens te betreuren. Op zee werden kleine schepen door den storm overvallen en op de kust geworpen. De omgeving van D'yon (Fr.) werd door een zwaren hagelslag, gepaard gaan de met' hevig onweder, geteisterd. De wijnbergen werden grootendeels-vernield. De schade wordt geraamd op vele mil- lioenen. Volgens voorloopige gegevens fs de stand van het winterkoren in Rusland irt het algemeen zeer bevredigend. Anders is het echter met het zomerkoren, waar van de stand in de geheele sovjet-unie, met uitzondering van de Krim, den noor delijken Kaukasus en eenige gedeelten van het Wolga-district, beneden het middel matige blijft. In oeconomïsche kringen wordt in verband hiermede ernstig ge vreesd, dat er dit jaar geen graan voor uitvoer naar het buitenland beschikbaar zal zijn. Uit Kaapstad wordt het overlijden gemeld van prof. Reid, die zich veel naam heeft gemaakt door de ontdekking van verschillende kometen. Luchtpostzeyels voor Indië. Zooals bekend, ligt het in de bedoe ling, eerlang over te gaan tot de uit gifte van twee luchtpostzegels, ter voldoe ning van het luchtrecht, dat boven de gewone ffankeering verschuldigd is voor correspondentie welke met een der 4 dit jaar uit te voeren Holland-Indië-vluch- ten vervoerd wordt. De zegels welke een waarde-aanduiding van 40 en van 75 cent zullen dragen resp. voor briefkaarten en, per 20 gram, voor de overige stukken) worden vervaar digd naar ontwerpen van Chris Lebeau; de afmeting1 is iets grooter dan van de gewone zegels omdat de nieuwe zegels nagenoeg vierkant zullen zijn. Met het oog op het gebruik waarvoor deze zegels bij de uitgifte zijn bestemd het luchtverkeer naar Ned.-Indië zal door deze zegels de herinnering worden vastgelegd aan de eerste vliegers, die luchtpost naar Indië vervoerden; het'ze gel van de hoogste waarde (75 cents) zal de beeltenis dragen van Van der Hoop, den leider van den „eersten vlieg tocht, het zegel van '40 cents die van luitenant Koppen, die de tweede post- vlucht naar Indië volbracht. I>e lucht- vaarders worden afgebeeld, zittende in de cabine van hun vliegtuig. Daarboven staat het woord „Nederland" er onder de waardeaanduiding met het woord „luchtpost". Luchtverkeer gedurende Mef. Schiphol, de luchthaven van Am sterdam, werd gedurende de maand Mei 1928 aangedaan door 699 vliegtuigen van het regelmatig burger-luchtverkeer en door 302 militaire vliegtuigen van leger Binnenland. De Eerste Kamer over het Wegenfonds. De begraafplaats-kwestie te Kapelle. Ernstig auto-ongeval te Alfen a. d. Rijn. Buitenland. De vliegtocht over den Stillen Oceaan. Ernstige spoorwegramp in Beieren. Meer dan 20 dooden. Met de „Italia" is draadloos contact ver kregen. De bemanning leeft. en marine, terwijl 13 extra vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Voorts had er een aantal proef- en rondvluchten plaats, terwijl het aantal pleziervliegers 13'23 bedroeg. Waalhaven, de luchthaven van Rot terdam, werd gedurende die maand aan gedaan door B43 verkeersvliegtuigen en door 131 militaire, terwijl er 50 speciale vluchten (proef- en fotovluchten) met K. L.M.-machines plaats hadden, 196 vluch ten met Pander-vliegtuigen van de Rotter- damsche Aero-club en 4 vluchten met particuliere vliegtuigen. Het aantal ple ziervliegers bedroeg 1232, waarvoor 208 vluchten werden uitgevoerd. Het aantal bezoekers bedroeg 30.553, waarvan 317 schoolkinderen. Verzoeningsverdrag Neder- 1 a n d-F inland. Minister Beelaerts van Blokland en Pro cope, de minister van buitenlandsche za ken van Finland, hebben Zaterdag na een' g'emeenschappelijken maaltijd van den Volkenbondsraad het verzoeningsverdrag tusschen Nederland en Finland ondertee kend. Daar Nederland en Finland beide reeds het facultatieve protocol van art. 36 van het statuut van het Haagsche Inter nationale Gerechtshof onderteekend en geratificeerd hebben en ze aldus reeds verplicht zijn rechtsgeschillen aan de be slissing van het Internationale Gerechts hof te onderwerpen, was het in dit verdrag noodig bepalingen omtrent arbi trage in rechtskwesties op te nemen. Daarom bepaalt het verdrag zich uitslui tend tot de verzoeningsprotocolen „in po litieke geschillen, zooals ook in het ver drag tusschen Nederland en Zweden be paald is. Rijksveer Moerdjjk. 19 Juni zal de offieieele indienststel- ling van de nieuwe veerpont van het rijksveer over Tiet Hollandsch Diep tus schen Moerdijk en Willemsdorp plaats vinden. Vier burgemeesters in Woerden. De nieuwbenoemde burgemeester van Lange Ruige Weide, Papekop en He kendorp zal zich in Woerden vestigen. Woerden zal daardoor binnenkort de woonplaats zijn van vier burgemeesters, n.l. burgemeester van Woerden, burge meester van Kamerik en Zegveld, burge meester van Waarder, Barwoutswaarder en Rietveld en burgemeester van Lange Ruige Weide, Hekendorp en Papekop. De Zuiderzee-commissie. De algemeene synodale commissie der Nederiandsche Hervormde Kerk, hande lend in opdracht van de Algemeene Sy node, benoemde in haar voorjaarsverga dering zeven leden van een commissie voor de kerkelijke belangen in het a.s. Zuiderzeegebied, t.w. de heeren J. A- Bakker te Menaldum, mr dr E- J- Beumer te Utrecht, mr H. de Bie te Rotterdam, ds D. den Breems te 's Gravenhage, ds D. Eilerts de Haan t'e Heiloo; jhr mr D. E- van Lennep 'te Heemstede en dr J. Th. de Visser te 's Gravenhage. Deze heeren hebben allen hun benoeming aan genomen en Vrijdag zijn zijl door den president der synode, dr Weyland in het Gebouw der .Synode te 's Gravenhage ge ïnstalleerd, die zijn vreugde uitsprak over het feit, dat alle leden hun benoeming hebben aangenomen, en de aanwezigen dankte voor de groote toewijding waarvan hun besluit getuigt. Zijn toespraak werd door dr J. Th. de Visser beantwoord, die vervolgens eenige vragen stelde, welke samenhangen met de taak, welke de commissie zal hebben te vervullen. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt verplaatst de Rijksveldwachter Brigadier titulair CL Moerdijk van Schenkeldijk ge meente 's Gravendeel, naar Wemeldinge, Vlissingen. Het aantal werkwilligen bij de Kon. Mij. „De Schelde" alhier is ook heden onveranderd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1