No. 211 Vrijdag 8 Juni 1928 42e Jaargang Hofberg Orgels A. S. J. DEKKER - GOES. EERSTE BLAD. Buitenland. Dr. H.NANNING's SUPPOSITORIA Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. (Zetpillen tegen aambeien.) HET SVSOOiSTE. 2 V I Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUiDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie lïo. 11 N Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0-05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, eike regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Anti-nationale propaganda. In „Ik zal handhaven", orgaan van den Naitionalen Bond tegen Revolutie wordt gewezen op een .nieuwen vorm van anti-nationale propaganda onder de jeugd. i Verteld wordt van een onderwijzeres, die zich bezwaard gevoelt omdat de jeugd zoo vertrouwelijk leert omgaan met de nationale vlag. Het lijkt zoo onschuldig, schrijft ze, zoo'n vlaggetje waarmee de kinderen spe len, maar het erge is, dat de kleuren er van rood-wit-blauw zijn, waardoor het kind een beeld van de nationale vlag krijgt, waarmêe het vertrouwd raakt, die het mooi leert vinden, waarvoor het latex eerbied gaat gevoelen. Vooral dat laatste moet worden voor komen. Maar hoe? Want kinderen zijn dol op vlaggen. Ziehier wat deze opvoedster der jeugd er <jp heeft gevonden, i „Op school is een kind jarig en die traditie wil, dat zoo'n kind op het bord een vlag aangeboden krijgt, met den naam van den jarige eronder. Ik houd van tra dities en ga dus ook een vlag teekenen. Maarwat een groote oogen zie ik, nu ik andere kleuren neem dan het gebrui kelijke rood, wit en blauw. De vlag is immers rood-wit-blauw? Deze gedachte wil ik er nu juist uit hebben. Ik teeken dan ook rustig verder en zeg tot het kind: „Je bedoelt zeker de vlag, die de menschen uitsteken, als de koningin jarig is? Ja, die is rood-wit-bla;uw, maar nu ben jij jarig en de mooiste kleuren, die ik heb, zijn voor jouw vlag. Vandaag heb jij, je eigen vlag." Het kind knikt voldaan. Een paar dagen later is er weer een kind jarig en dan weer één. Ik geef allen achtereenvolgens een eigen vlag, om op die manier de gedachte te vesti gen, dat naast de nationale vlag, die zij als de vlag hebben leeren kennen, er nog tal van andere vlagge-mogelijk- h-eden zijn, dat de nationale vlag dus niet zoo gewichtig is, als waarvoor zgj gehou den wordt; later zullen de kinderen dan gaan begrijpen, dat zij niet meer macht heeft, dan haar toegedacht wordt." Zoo wordt op een onschuldig schonende manier, de jeugd stelselmatig vergiftigd en rijp gemaakt voor de revolutie. „Die gedachte wil ik er juist uit heb ben" dat is zoo de methode die op alle manieren wordt töegepast. Vaderlandsche liederen mogen niet meer worden gezongen, de liefde voor het Vorstenhuis wordt ondermijnd, en zelfs de eerbied voor de nationale vlag weggenomen. En voor een dergelijke propaganda wordt zonder eenig gewetensbezwaar de openbare school gebruikt. Voor onze gemeentebesturen ligt hier een taak, n.l. om scherp toe te zien bij de benoeming en de gedragingen van onderwijzend personeel. De Fransche franc. Het vraagstuk der stabilisatie van de Fransche franc is thans aan de orde van den dag. Volgens de socialistische Populaire" zou de stabilisatie nog voocr 20 Juni te verwachten zj'n. De financiëele redacteur van de „Echo de Paris", die rvoor een vertrouwensman van Poincaré doorgaat, is zelfs van op vatting, dat de stabilisatie nog voor de benoeming van de begrotingscommissie haar beslag zou kunnen krjjigen. Aange zien deze commissie Dinsdag a.s. zal wor den benoemd, zou dan de stabilisatie nog deze week tot stand moeten komen. Onverkwikkelijke gerechtsfooneelen. Het sensatiewekkende proces van den moordenaar Mestorino heeft voor de Pa- rij'sche jury ergerlijke tooneelen teweeg gebracht. Een deel van het publiek, dat de rechts zittingen voor. de jury als "een vermake lijkheid beschouwt, neemt alle middelen të haat om de zitting van het gezworen hof te kunnen bijwonen. Toen de president *van de rechtbank zijn vrouw toegang wilde verschaffen tot de gereserveerde tribune, werd dit door een deel van het mondaine publiek ars een bevoorrechting beschouwd, die de af gunst ontketende. De ordedienst van het paleis van justi tie bleek weldra machteloos en dames en heeren raakten zoo verwoed, dat men zich niet ontzag, de' echtgenoote van den president van de rechtbank haar colliei af te trekken, terwijl in het handgemeen aan een zoon van een der rechters de portefeuille werd ontroofd. Sommige da mes vielen in zwijm en moesten wegge dragen worden. De politiewachten en een aantal advocaten slaagden er met groote moeite in, de orde te herstellen. In de rechtszaal zelf was de menigte zóó opgedrongen, dat de opgewondenheid niet kon uitblijven en toen de verdedi gers van den moordenaar en van de ci viele partij het ook geducht met elkander aan den stok kregen, was de wanorde werkelijk onbeschrijfelijk. De Gotthard-kwestie. In openbare zitting heeft de Volken bondsraad gisteren het rapport der Com missie over de Gotthard-affaire hespro- ken. De Nederlandsche minister van bui- tenlandsche zaken Beelaerts van Blokland diende zijn verslag in, dat door de ver tegenwoordigers der Kleine Entente en van Frankrijk onbevredigend verklaard werd, omdat het over de wezenlijke kwes ties geen voldoende opheldering brengt. Zoo is men <er niet eens in geslaagd, de werkelijke bestemming van den geadres seerde van de wapenzending vast te stel len. Chamberlain en Von Schubert ver klaarden eveneens, dat er geen volledige opheldering gekregen is. De Duïtsche ver tegenwoordiger voegde er echter bij, dat men geen te pessimistische gevolgtrekking uit het rapport moet maken. Beelaerts van Blokland legde een twee de verslag aan den Raad voor, dat zich bezig houdt met de maatregelen tot ver gemakkelijking van het onderzoek naar dergelijke gevallen. Na afloop van het debat, nam de Raad met algemeene stemmen 2 moties aan, wiaiarvan de eerste die hauiding der Hon- gaarsche regeering crïtiseert en de twee de den moreelen plicht vaststelt van de staten om voorloopige maatregelen te tref fen om een eventueel doelmatig onderzoek naar overtreding van bepalingen der ver dragen en van het Volkenbondspact mo gelijk te maken. Noodweer In Stiermarken, In het gebied Neudorf-Pischelsdorf in Oost-Stiermarken, werden binnen een straal van ongeveer 7 K.M. door een van hagelslag vergezeld gaanden storm -de daken van de huizen gerukt. Een op een wolkbreuk gelijkende re genbui overstroomde vervolgens de vel den, polders en straten- De oogst heeft een geer aanzienlijke schade geleden. Ook de Oostelijke omgeving van Graz werd door den hagel geteisterd. De schade bedraagt vele millioenen. Uit China. Men meldt, dat er een poging onder nomen is om Tsjang Tso Lin te vermoor den; zjj is echter mislukt. Er zijn '4 per sonen gearresteerd. De Japansche lijfarts van maarschalk Tsjang Tso Lin heeft verklaard, dat de crisis thans geweken is. De splinters zijn thans verwijderd en de koorts is niet weer opgetreden. Echter moet de patiënt volmaakt rust houden. De troepen van den Christen-generaal Feng hebben Langfang bereikt, halfweg tusschen Peking en Tientsin. Zij hebben de spoorweg-, telegrafische en tefefoon- verbindingen afgesneden. PokKen te Londen. In de Londensche borough Wandsworth verspreiden de pokken zich. Totdusver zijn 55 gevallen aangegeven. De geneeskundige ambtenaar acht den toestand onrustbarend. In één district zijn er in een week 18 nieuwe gevallen aan gegeven. Verscheidene menschen, die hun gewone bezigheden verrichten, bleken aan pokken te lijden. Zij hadden de ziekte eenige weken daarvoor opgedaan en in het infectieuze stadium hun werk voort gezet, waardoor de ziekte zich gemakkelijk kon verspreiden. Er moeten nog een aan tal gevallen van „Wandelende" pokken zijn. De meeste gevallen zijn licht en van het gewijzigde type. Sneeuw in Oost-Pruisen. Een telegram uit Berlijn meldt: Hevige sneeuwbuien zijn in het heele gebied der Romintensche heide waar te nemen. Do weiden, boomen en struiken wekken den indruk van een winterlandschap. Het is een eigenaardig schouwspel in do „zo mermaand" Juni de in Ientepracht prij kende natuur onder een sneeuwdek be graven te zien. Uit verschillende plaat sen van O.-Pruisen worden sneeuwbuien gemeld. Korte berichten. Omstreeks half tien wierpen vijf onbekende personen, die in een auto voor reden, vijf ruiten van het gebouw van de Italiaansche ambassade te Berlijn in. Men stelde onmiddellijk een politiebewaking voor de ambassade en het consulaat in. De politie heeft de zaak in onderzoek. Volgens de Poolsche bladen is in den laatsten tijd in 40 Poolsche gemeen ten een verbod voor den verkoop van al cohol uitgevaardigd. Woensdagavond ontstond in de ca bine van een bioscoop te Hamburg tijdens de voorstelling een brand. Vior personen in de cabine liepen zware brandwonden op, twee van hen verkeeren in levens gevaar .Daar de cabine brandvrij gesloten was, werd in de zaal van het ongeval niets bemerkt. De twee Noorsohe vliegers, die in op dracht van de regeering op kondschap naar de Italia zouden uitgaan, hebben gisteren naar Vadsö gerapporteerd, dat het weer zoo slecht is er heerscht een zware mist gepaard met heftige noorde lijke stormvlagen dat zij niet konden opstijgen. De kapitein van de Hohbv kon om dezelfde redenen met noordelijker varen. Miss Boll, de Oceaan-vliegster, en haar begeleiders zijn onverwacht op Cur- tissfield teruggekeerd aan boord van de Miss Columbia na een vlucht van 6 uur. Zij verklaarden, dat zij wegens den mist den weg naar Old Orchard niet vinden konden. De bij de Duïtsche Solvay Werke te Bernburg sedert jaren in dienst zijnde laborant Meyer, die aan Sovjet-agenten bijzonderheden omtrent fabricage gehei men van zijn firma had verkocht, en ge poogd had ook zijn collega's tot handels- spionnage te verleiden, is tot vier maan den gevangenisstraf veroordeeld. Boven Munchen is Donderdag een hevig onweer met een wolkbreuk losge barsten, dat twee uur duurde. Een groot deel van de stad werd overstroomd. Hef tramverkeer werd gedurende eenig en 'tijd gestoord en op een electrische centrale ontstond kortsluiting. De verbetering in den toestand van den rijksminister van buïtenl. zaken Dr Stresemann houdt goed aan. Hij zal ver moedelijk midden dezer maand geruimen tjd met verlof vertrekken. Een hevige aardschok werd gister middag op Korinthe gevoeld en een aan tal huizen, die reeds beschadigd waren door de vroegere beving, stortten in. On der de bevolking brak een paniek uit. ÏÏvl V De vliegtuigen voor indië. In het vertrek van de Indische vlieg tuigen is eenige vertraging gekomen. Het ■eerste vliegtuig zou 28 Juni vertrekken; vermoedelijk zal dat vertrek uitgesteld moeten worden tot 12 Juli. Luitenant Koppen blijft er de bestuurder van. Het uitstel is noodig, omdat de han gar? in Indië nog niet gereed zijh. De Indische vliegvelden beschikken wel over hangars, maar die zijn berekend op le gervliegtuigen, die kleiner zijn dan de ve-rkeersfokkers. Er is slechts één vlieg veld in Indië, dat een hangar bezit, dia voor de Fokkers geschikt zou zijn, maar dat vliegveld ligt te ver weg om er per soneel te dir'igeeren. De Kon. Luchtvaart- Mijl. wil de fonkelnieuwe machines ook nog niet blootstellen aan de invloeden van het weer in Indië. De zonnebrand op de morgendauw doét het materiaal nooit goed. Daarom was uitstel het eenige wat er op zat. Definitief is de nieuwe datum nog niet. D© heer Nieuwenhuis komt 9 Juni in In dië aan. Het wachten is op zijn berich ten om den datum vast te stellen. Het wetsontwerp op de N. V. De Eerste Kamer zal Woem'sdag a.s. om elf uiur in openbare vergadering het wetsontwerp betreffende de N.V- behan delen. Encephalitis na inenting. Het tweede Kamerlid, de heer Krijger, heeft aan deu minister van arbeid, hanc del en nijverheid gevraagd: Is juist de in geneeskundigen -kring blijkbaar gevestigde overtuiging, dat men reeds maandenlang bezig is, mede-deeling van ondubbelzinnige gevallen van he-rsen- prikkelïngsverschijnselen na inenting uit de .Staatscourant te weren, en, zoo ja, is de minister dan bereid, te bevorderen, dat de bedoelde gevallen! in Jiet vervolg zoo juist mogelijk worden' gepubliceerd en dat hetgeen! ter zake mocht zijia achter gehouden, alsnog ter kennis van het publiek wordt gebracht? Is de minister bereid, te bevorderen, dat geen' enkel officieel bericht over en cephalitis na inenting wordt gepubliceerd, zonder machtiging van de officieele ence- phalitis-commissie uit den' Gezondheids raad en dat over de vraag, welke aan gegeven' gevallen al dan niet officieel als encephalitis bestempeld zullen worden,, door deze commissie in pleno zal worden beslist? - Het Centraal Comité. Het Centraal Comité van A.-B.. Kies verenigingen hoopt een vergadering te houden op Donderdag 14 Juni e.k., des avonds om 7 uur in het Kuyperhuis. In deze vergadering komt aan de orde- het rapport van de oommissie-Beumer be treffende de candidaatstelling-19'29; benoe ming eener oommissie uit het C. C. voor het overleg met de besturen der Ka- mei-kieskringcentraT.es over de candidaat- stelling; bespreking van voorbereiding voor het. Program van Actie; voorstel tot het houden vatt cursusvergaderingen; vaststelling van datum en agenda van het in het najaar, krachtens art. 33 der Statuten te houden C-entralen Convent. De spoorweg LeidenWoerden. De spoordijk tusschen Leiden en Woer den is door het opbrengen vanrbazalt eh grint en het leggen van nieuwe biels in de laatste maanden .aanzienlijk ver sterkt, waardoor de treinen op dit be ruchte baanvak een rustige-r gang zullen krijgen en de mogelijkheid geopend is -om met groote-r snelheid dan 60 K.M- zooals tot dusver te1 rijden. Het werk is thans gevorderd tot Zwammerdam. Verdere verhooging van den benzineprijs? De laatste dagen do-en geruchten dé1 ronde, dat met ingang van Maandag a.$- de benzineprijzen, welke kort geleden v-an 15 op 18 cerit zijin gebracht, weder om verhoogd zullen worden en wel thans tot 20 cent per liter. Bij informatie ter bevoegder plaatse deelde men aan de Tel. mede, dat om trent verdere verhooging nog niets is beslist e-n daaromtrent ook ✓ge-en bespre kingen tusschen de groote importeurs zijn gehouden. 'Dé zegsm-an achtte echter een verdere verhooging in de naaste toekomst geenszins uitgesloten. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal Dinsdagavond •12 Juni na de openbare vergadering in comité-generaal gaan ter behandeling van de huishoudelijke begroeting vo-o-r 1929. De voorzitter is voornemens, om Ke centrale afdeelin-g voor te stellen, eenige wetsontwerp-en in de aïdoelingen te doen onderzoeken onmiddellijk na de vergade ring in comité-generaal en ook op Vrij dagmiddag 15 Juni aifdeelingsvergadering te houdefa. Prinses Juliana met vaicantie. Prinses Juliana heeft gisteren aan de universiteit te Ledden haar laatste college in dezen academischen cursus gevolgd. De prinses gaat thans met vacantie. H. K. Binnenland. De autobus-kwestie in de Tweede Kamer De staking te Vlissingen. Vergadering afd. Zeeland v. d. Chr. Boe ren- en Tuindersbond. Vragen over de encephalitis na inenting Buitenland. Spoedige stabilisatie van den Franschen franc verwacht. De Gotthard-kwestie in den Volkenhonds- raad. Verschillende signalen van de Italia opge vangen. Een ontploffing op een Duitschen mijnen- legger. II. zall zich morgen naar Soestdijk be geven, waar zjj den eersten tijd hoopt door te brengen. Naar wij! verneimein zal de Prinses ook in den volgenden &cadamischen cur sus een reeks colleges aan. de Leidscha Universiteit volgen. Ned. Ghr. Landarbeidersbond. Ta Grijlpskerk (Gron.), Een (Dr.) en Ambt-Vollemhove zijtn afdeelingen opge richt van den Ned. öhr. Landarbeiders- bond met resp. 12, 11 en 35 leden. Bovendien schreef de bond uit 57 af deelingen 231 nieuw© ledan in. Korfbal. Woensdagavond is fa Kloetinge de match E.L.T.O.V.V.C. ge speeld. Eindstand 41- Reeds in het begin wist A. van Liera aan E.L.T.O. een 20 voorsprong te ge wen, welke stand tot 3O werd opgevoerd door Nieuwenhuijse. Als belooning voor het harde zwoegen van de V.V.C. aanval wist Zuijdweg tegen te scoren. Tenslotte kon de Jonge er 41 van maken, waar mee het einde kwam. Bij Kon. besluit is aan jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, verlof ver leend tot het aannemen van het vreemde eeretee'ken het grootkruis der Orde van Leopold II van België. Comité ontvangst vreem de Journalisten. Het Comité voor de ontvangst der vreemde Journalisten verzoekt ieder, die meent nog iets van het comité te vorderen te hebben, de nota in te dienen bij1 den penningmeester, den heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes voor Woensdag 13 Juni 1928. Een hondals dief. Dezer dagen zag de landbouwer de K. te IJzendijke, op zijn erf 7 doode kippon en 5 hanen liggen. Een onderzoek in zijn hok instel lende kwam hij 'tot de ontdekking, dat van de 30 stuks kippen en hanen, er slechts 8 kippen aanwezig waren. De po litie werd gewaarschuwd, en deze stelde ter plaatse een onderzoek in. Na eenig zoeken vonden zij een 10-tal kippen even eens dood liggen onder een heg, welke dieren allen zeer duidelijk de indrukken van tanden vertoonden, zoodat met ze kerheid vast staat, dat de dieren door een hond zijn doodgebeten. Aan de on derkant van de heg jvas hondenhaar aan wezig. De dader zal nu niet kunnen wor den opgespoord. Kwadendamme. Alhier werd door d9 handboogvereniging „Victoria" heden een concours gehouden. Door de navolgende personen werden de hoofdprijzen behaa'd. Hoofdvogel P. Remeijnse van „Ons Ge noegen" te Oudelande; le klep A. Mol van „Eedelle Handboog" te Oudelande; 2e klep C. Nagelkerke van „Vooruitgang zij ons Streven" te Kwadendamme; le zijvogel P. Zuidhot van „Victoria" te Kwa dendamme; 2e zrj'vogsl E. Verdonfc van „Concordia" te 's Heerenhoek; le hoofd- kal B. Vermeule van Wdlem Tel II te Ovezand; 2e hoofdkal P. v. d. Dries van „Eensgezindheid" te 's Heerenhoek; lekl. kal P. van Schaik van „Ons Genoegen" voorn.; 2e kl. kal G. Zuidhof van „Voor uitgang zij ons Streven", voorn. Heinkenszand. Een slager alhier zou gisteren een stier slachten en zette hot dier een masker op. Het schot miste, waardoor het beest wild werd. De slager

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1