DE ZEEUW Itoilet- TWEEDE BLAD. REST mu loederen, Uit tie Pers. LANGS DEN AFGROND. Uit de Provincie. i gedurende CREDIET rkooping (pen In Oranje", Goes, te koop feuilleton Ingezonden Stukken. i I de prijzen vastgesteld jer - Tel. 168 |moeid zijn, niet weer krachten, len hebben dergelijke grijpt in de aden in en fl. £21.-. TPOLDER. ■van 's HEER lakt bekend, dat hebben goed- uitbreiding in Ider. Ireiding ligt ter inzage. Juni 1928. voornoemd, 1IJENSTEIN. tinder- ifacturen. |OER, Deurw. [rit: leheeren- seding, iren. |irden verkocht vaarde, dat is (nkelprijzen. Damesmantels wit katoen, |es, enz. enz. kats Woens" Irdag 7 Juni, 1 Zaterdag 8 uur. pber 1928. een opgeld. t: Armbestunr te ssen aan de Zwarte 00 struiken sende den nge, aan den jdag en Zater- KARELSE te bessen aan wassende in ruinlngen aan everen tot 12 ten kantore SEL te Goes, VAK WOENSDAG 6 JUNI 1928. No. 209. Het register. In de Waarheidsvriend onder eindredactie van Ds M. van Grieken le zen wij: „De Banier", het orgaan van de Staat kundig Gereformeerde Partij, heeft een goede gewoonte, dje daarin bestaat, dat het blad jaarlijks een register geeft op al de artikelen, die in den loop van den jaargang zijn verschenen. Daardoor wordt het nas'aan en het raadplegen van wat in het afgeloopen jaar in het orgaan wez-d opgenomen gemakkelijk. Bovendien is het register handig samen gesteld e» kan men met één oogopslag zi-en, waar men wezen moet. x Echter zijn wij, toen wij de inhoudsop gave inzagen, niet weinig geschrokken. In het register toch vonden wij, als wij good geteld hebben, negen en zestig (zegge 69) stukken vermeld, die tegen de Antire volutionaire Partij gericlit waren, d.w.z. dat in de 52 weeknummers iedere week meer dan één artikel voorkwam, waarin tie redactie van „De Banier" het met de Antirevolutionairen aan den stok had. En bij deze 69 artike en zijn dan nog niet bij geteld de ta'.looze malen, dat in verschil lende andere stukken de beginselloosheid dei- Antirevolutionairen werd aan de kaas gesteld. Niet minder verwonderde het ons dat in de gehee'.e inhoudsopgave geen enkel ar tikel wordt aangelroffen dat gericht is tot de Chr.-Historische Unie, de Vrijzinnigen, do Sociaal-Democraten en de Communis- ten. Uit het gemis- aan bestrijding dezex partijen zal toch niet mogen worden opge maakt, dat de Staatkundig Gereformeerde Partij het met de beginselen dezer poli tieke organisaties eens is? Het geeft anders wel te danken, hoe het met de mentaliteit der broeders in de partij van Ds Kersten gesteld is. De naaste geestverwanten dor Staatkun dig Gereformeerden worden tot op hef hemd toe- uitgekleed, terwijl over de andere staatkundige groepen, zelfs niet aan het adres der revolutionairen, een onvertogen woord wordt gezegd. Zooals wjj> zeideni, zijn wij van dit alles niet weinig geschrokken. Wij vertrouwen, dat, zoo de Staatkun dig Gereformeerden het register ook eens inzien, zij in dezelfde gemoedsstemming zullen komen als waarin wij bij het lezen der inhoudsopgave verkeerden. En wanneer dit het geval zal zijn, en de Staatkundig Gereformeerden gaan hun blik over hot politieke veld wat verrui men, dan zal, naast 't goede, wat het register thans biedt, een volgende maal een veel verbeterde editie van 't stuk verkregen worden. La.ten wij hopen, dat het register 't vol gend jaar een beteren indruk zal maken, wat datf a,an de doorwerking der Calvi nistische beginselen onder ons valk zeker ten goede zal komen." Onze „Rotterdammer" merkt hierbij op: „Ook ons was deze treurige statistiek opgevallen. Trouwens van week tot week drong zich dit beeld reeds aan ons op. Het kleine orgaan, hetwelk bovendien slechts eens per week verschijnt, s hijnt moeilijk te vullen, als daar niet de anti revolutionairen waren als mikpunt. Van opbouwend en arbeid geen sprake. Alles afbreken wat de klok slaat. Dit- spreekt zóó naar alle zijden, dat pas een Zeeuwsche correspondent van het socialistisch dagblad „Voorwaarts" op merkte, dat het wel scheen! alsof voor den voorman der S. G- P- alleen kwade anti-revolutionairen bestonden en het so cialisme hem niet deerde. Als liefde ver andert in haat (Vrij naar het Engelseh.) 90) Maar eensklaps viel het hem in; het was dezelfde naam, die Paul maanden geleden in een zijner brieven genoemd had, de naam van vrienden, die in den staat Nebraska waren komen wonen en wier verblijf hij nog steeds trachtte uit te vinden. Tehuis gekomen was zijn eerste werk Paul mee te deelen .wat hij gehoord had, en nu speet het hem zeer, dat hij niet meej aandacht geschonken hal- aan de woorden van den koopman, en hem om nadere inlichtingen gevraagd hal. Paul was echter een grooien stap nader bij zijn doel gekomen. Nu hij eenmaal wist in weke streek zij zich ophielden, twijfelde hij er niet aan, of hij zou de Iressillians weldra op hot spoor komen. Welgemoed ondernam hij dan ook den ro genden morgen de reis naar Caracas, na een hartelijk afscheid genomen te heb ben van David, en van z.jn goede vrien den te Yewdale. Middelburg Op de» Nieuwen Vlissing- schen weg is e<en wielrijder door een auto aaMgerede®. en daarbij komen te vallen, waarbij hg zicih bloedend ver- wonidda De automobilist heeft den ge wonde naar het Gasthuis alhier over gebracht. Goes. De afgelaste passagiers- vluchten. Wij ontvingen va» de K. L. M. het volgende schrijven: Wij achten' het noodzakelijk, met enkele wourueh terug te komen op de afge lasting onzer rondvluchten te Goes tijdens de Pinksterdagen, hoewel deze afgelasting en de redenen, die er toe hebben geleid, reeds zoo veel mogelijk nog denzeifden dag door ons werden bekend gemaakt'. Het als vliegterrein te gebruiken wei land was aanvankelijk zeer vlak en hard; tengevolge van den aanhoudenden re genval der laatste weken waren evenwel hier en daar in de oppervlakte oneffen heden en zachte plekken ontstaan, waar door het toestel bij iedere landing zwaar te lijden had. Het was mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat het toestel deze krachtproef kon door staan; op vele speciale vluchten hebben onze Fokkers op slechte terreinen ge land, ook tijdens de vlucht naar en va» Batavia beantwoordden de terreinen -niet steeds aan alle eischen, die daaraan mochten worden gesteld. Intusschen was te Goes eventueede voortzetting der vluchten gepaard gegaan met eenige risico, zoowel voor het vlieg tuig als voor de passagiers, een risico dat i nvereenigbaar ware met ons devies; „Veiligheid voor alles 1" Hoezeer het ons een teleurstelling was, de moeite en de kosten aan de voor bereiding dezer vluchten besteed, als ver loren te moeten beschouwen, een andere oplossing dan het besluit tot afgelasting kon niet worden gevonden. Wij gevoelen zeer wel, hoe dit besluit- tevens een ernstige teleurstelling is ge weest voor de velen, die reeds van hunne belangstelling voor deze vluchten hadden blijk gegeven en vooral voor de organi- soerende commissie te Goes en dezelve-r medewerkers, die zich voor dit plani zoo veel -«moeite hebben gegeven. Wij vertrouwen evenwel, dat de te leurgestelde» zullen inzien, dat wijl dit alles rijpelijk hebben overwogen, alvorens het besluit tot afgelasting bekend te ma ken en dat het onbruikbaar worden van het terrein binnen een tijdvak van enkele weken, een onvoorziene omstandigheid was, waarmede inderdaad niet had kun nen worden gerekend. Wij hopen, da.t de velen, die thans hunne plannen tot het medemaken va» een rondvlucht hebben moeten opgeven, door dez.e gebeurtenis gesterkt zullen worden in hun vertrouwen -op de ern stige wijze, waarop de zorg voor de pas sagiers door onze maatschappij' wordt in acht genomen en hopen, dat wij tijdens de vluchten, die van 28 Juli tot «en met 5 Augustus vanaf het bestaande vlieg veld te Vlissin'gen zullen worden -geor ganiseerd een talrijk publiek met het luchtverkeer in kennis zullen mogen bren gen. Op Zaterdag a.s. en1 verder eiken 2en e» 4en Zaterdag der maand, van .5 tot 7 uur, zulle» weder de sdhietöefemingen voor de leden der Bjjz. Vrijw. Land storm en van het motoroorps van Goes en Kloetinge plaats hebben op de schiet baan aan het Roosjeshof. De electriciteit. Onder lei- dinig van den heer J. Dekker werd gister avond een vergadering gehouden van bet- lanjgstellenden in het electricitei 1 s vraag stuk, die zich vereenigden tot een comité ter bevordering van de electrifi- catie van Goes. I»e lieer Delkker gaf in z'jn openings woord uiting aui de groot© teleurstel ling die er in breede kringen heerscht over den gang van zaken. Sinds jaren wordt reeds uitgezien! naar de verkrij ging van electriciteit, doch steeds te ver geefs. Het blijft bij plannen. Hoe groot de behoefte aan electriciteit is, blijkt uit het feit, dat hier re-gds 50 particuliere in stallaties gevonden worden. Het is daar om meer dan tijd dat er nu eindelijk eens iets gebeurt, en spreker hoopte dat de aanwezigen daartoe hunne mede werking zouden willen verleenen. HOOFDSTUK XLII. Het oude liedje. Abigail was juist op weg naar de bron om water voor de thee te halen, toen Paul in het gezicht (kwam, van achter een dichte groep boomen. Hij herkende haar onmiddellijk, hoewel haar gelaat en haar glanzende lokken geheel beschaduwd wer den door een breed geranden stroohoed. Zij droeg, daar hen zeer warm was, %een eenvoudig wit kleedje. Zulke kleedjes staan netjes en kosten niet veel geld, en daarop kwam het bij de Tresillians vooral aan. Haar vader had de boerderij, weke zij thans bewoonden, met vee en at het toebehooren'van den oorspronkelij ke» eigenaar gekocht, die elders zijn for tuin wilde gaan beproeven. Enoch meende in den beginne een bi- zonder voordeeligön koop gesloten te heb ben maai- na verloop van een jaar was hij daar niet meer zoo zeker ran. En tlians, op het eind van Juni, nu de ther mometer negentig graden in de schaduw teekende en er niet het minste vooruit zicht was op regen, begon htj te vreezen, dat ook hier het ongeluk hem vervolgde. Hij was van nature geen opgewekt, man, en toen ht- onweder boren zijn hoofd los barstte, was hij blijde geweest Engeland te kannen verlaten, en zich te verbergen Na breede bespreking werd besloten aan de Provinciale Staten, die de vol gende week vergaderen, het verzoek te richten het bekende besluit va» 1917 in te trekken en in elk geval de gemeente Goes vrij te laten', om' zoo noodig zelf de electriciteitsvoorziening ter hand te ne men. Daar de Staten' reeds begin volgende week vergaderen is de tiji te kort om een algemeene adresbeweffhg op tonw te zetten. Besloten werd daarom voorioo- pig alleen aan winkeliers en md'ustri- eelen enz. te verzoeken, met een adres als bovengenoemd instemming te betui gen. Aan de hoeren J. Dekker, -J. Donner Jr., A. J. van' Heel, A/ M. Simons, en R. Zuidema werd opgedragen deze plan nen verder uit 'te werken, en ,éen krach tige actie te voeren, opdat eindelijk de zoo lang gewensehte en voor velen zoo dringend noodzakelijke electrificatie voort gang kan hebben. Verwacht wordt, dat Provinciale Staten, gezien den loop der zaken, higrtoe hunne medewerking zullen willen verleenen. Het geduld van Goes, voor welke gemeente hier zoo grdo-te belangen op het spel staan, mag niet langer op de proef warden gesteld. Kloetmgft, Bevolking in Mei: Ingeko men: van Hoedekenskerke Ta. v. d. Lin de, B 142; van Hoofdplaat F, J. Crom- beecke, B 115; van Goes P. J. Crom- beecke, B 115; va» Hoek A. J. Genrand, A 170; van 's Gravenhage P. J. v. d. Linde, B 174; van 'sGravenhage J. Eversdijk, A 142; va»'.„Goes, G- A. v. d Knaap, B 85; van 'sH. Arendskerke J van .Schaik, B 173; van 's Heerenhoek M. Blommaert, G 49. Vertrokken'; J. Dagevos naar Goes, Oude Singel 70; A. Kesselaar, naar Rot- terda'm, Putschelaah! 47; J- M- v. d. Weele naar Heeze (N.B.); A. 0- IC. v. d. Klooster, naar Ouddiorp; F. J. Boone, naar Heinkenszand; J. 0- Thonen naar Rh eden; S. ölerx naar Middelburg; A. Daane naar Rotterdam, Bandelingstr. 45; E- J- Leijis naar Kaipelle) A 252; Wed. D. G. Elenbaas na'ar St. Maartensdijk, Molendijk; A. 0- J. v .d. Berg naar Wemeldin'ge; J. H. 0. I. Veltbuijka naar Voorburg, Vronenstijnpark 64. Nissfe Maandagavond werd raadsverga dering gehouden, welke door alle leien werd bijgewoond. Het heffingspercentage voor de plaatselijke injkoimsten belasting werd vastgesteld op 3. Als afgevaardigde naar de vergadering der Waterleiding1 Mij. Zuid-Beveland werd genoemd dhr H. Dane em als plaatsvervanger dhr M. Nieuwenlhuijse. De rekening van hat burg. armbestuur over 1927 werd goedgekeurd in ontvang op f 5288.18, in uitgaaf op f 4362.05, alzoo een' goed slot van f926.1.3. Daarna; sluiting. De lijst van inzameling voor het huldeblijk aan! H. M. deIConingin- Moedeer is geteefcen'd door 148 vrouwen en het bedrag was f28.14. Schore Maandagavond vertoonden zich in den zeedijk bij de sluiswerfeen alhier enkele scheuren, tengevolge van ehn ver zakking in den dijk aan de landzijde. Gis termorgen toen men met de werkzaam heden ter vooikoming van verder onheil zo» beginnen, zakte de 1 andhelft va» den dijk over een lengte van plm. 25 M. naar omlaag. Het graafwerk gaat gewoon door, terwijl het beschadigde ge deelte van den dijk voor het publiek is afgesloten met het oog op mogelijk gevaar. Daar dtr grortd nog steeds werkt, is het niet onmogelijk dat nog meer grond naar omlaag komt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Kapelle. Loop der bevolking over de maand Mei 1928- Ingekomen: OMoeliker en gezin, veldarbeider, D. 59, van 's Gra venpolder; Eth. Ja. Leijis, zonder be nen, A 252 van Kloetinge; A- Beuzen- borg, vvagenm-ikei-, A 2^4, van Rilland- Batb; Ca. Ja. den Hamer, dienstbode, A 10, van Znamslag; Fa. Me. Geense, dienstbode, E- 8, van Krabbendijfca; Ja. Mulder, dienstbode, A 117, van Goes. Vertrokken: Ha. Wa. Vlermaire, dienst bode, naar Rilland-BaÜi, A 23; Ha. Ma. den Boer, dienstbode, naar Goes, Turf- kade 13; Ha. Ga- Heinsdijk, dienstbode, naar Kr.uiningen, C 289; Eth. Biek- Abrahamse, zonder beroep, naar Woil- phaartsdijk, G 95; J. Th. Oontini, mees terknecht. ngar Breda, Terheidenstraat 24; F. Marits, boomkweekérsknecht, naar voor allen, die hem in de dagen van zijn voorspoed gekend hadden. Maar zijn toestand was er niet op ver beterd. Het onderscheid tusschen Rose- vSlliom en Maple Ridge was zoo groot, dat hij zich daar nooit tehuis zou kunnen ge voelen. Hij was aan een betere woning ge wend dan aan een blokhuis met drie of vier ongezellige kamers. Bovendien moest hij zelf hard meewer ken, indien hij eenig voordeel van de boerderij wilde hebben, en dat was een bard gelag voor iemand op zijn leeftijd. Zij» vrouw en Abigail daarentegen wa ren altijd opgeruimd. Mrs Tressillian was een dieï moedige, geduldige vrouwen, wier gcede hoedanigheden het meest uitkomen in moeilijke omstandigheden, terwijl Abi gail wel den ganschen <lag had kunnen zingen, zoo gelukkig als zij was ontkomen le zijn aan het vreeselijke lot Nick Tre- barwith's vrouw te moeten worden. Hard werken en armoede telde zij niet nn zij hare vrijheid terugbekomen had. Het bad Paul slechts weinig moeite ge kost om uit te vinden, waar Air Tressillian woonde. Zijn valies aan het naaste sta tion in bewaring gevende, begaf hij zich te voet naar de plaats zijner bestemming, het ongeveer zes mijlen verder gelegen Maple Ridge. Toen Raul Abigail in het gezicht kreeg, Woensdrecht, AntwerpscheatraatJ. Hengsdnk, landarbeider, naar Anna Pau- lowna B 59_; Ma. WeezepoelKlap, zon der beroep, naar Kattendijlke; Me. Loaisse- Defc, zonder beroep, naar Berge» op Zoom, lsta Woowschedwarsstraait 30; Ja. va» Dalen, dienstbode, naar Kruiningen, O 8; Ja. Fraan'je, dienstbode, naar Krui ningen; Oa. Ja. Sinke, dienstbode, naar Wemeldinge, C 40a; Ja. Hoogesteger, diedstbode, naar Ierseke, A 246a; N. Paauwe, havenarbeider, naar Rotterdam, Watergeusstraat 123b. Als een bizonder geval, dat volgens de registers van den Burg. Stand in geen 100 jaar voorkwam, kan warden gemeld, dat slechts 1 persoon' in den tijd van 5 maanden alhier is gestorven. Zoutelanrie. Loop der bevolking over de maand Mei 1928. Ingekomen: Paulina Riemens v. Grijps- kerke; Neeltje de Bue en zoon van Kou- dekerke; Johannes Louwerse van Koude- kerke; Adriaan Geschiere en gezin van Biggekerke; Alartina Dma Hoefkens va» Domburg; Vertrokken: Levina Matthijsse en Wïl- helmina Simpelaar naar Aleliskerke; Pie- ter Dingemanse naar Meliskerke; Abra ham Kleinepier naar Westkapelle; Leuntje de Buck haar Biggekerke; Abraham van der Zee met gezin naar Middelburg. Heinkenszand. In de vergadering van de ingelanden van het waterschap ,,'s Heer Arendskerke" Maandag alhier gehouden waxen tegenwoordig 44 stemgerechtigde ingelanden, uitbrengende 52 stemmen. De rekening over 19271928 werd goedge keurd met in ontvang f31391.08, in uit gaaf f 30722.031/2, mot een goed slot van f 6ü9.04i/2- De begrooting van 19281929 weid vastgesteld met in ontvang en uit gaaf op f 30944.361/2 en een post voor onvoorzien van f 1982.27. Op voorstel van een der ingelanden is met algemeen goed vinden besloten het dijkgeschot te ver- hoogen met f 1 per H.A. en te brengen van f 16 op f 17 en van f 13 op f 14. Herbenoemd werden als afgevaardigden naar de algem. vergadering van het wa terschap van de Sluis in de Piet de hoeren H. v. Iwaarden, W. van den Dries en J. Steketee. De door dit waterschap aan te gane geldleening van ten hoogste f60.000 rentende 4% ,pCt. ter voorziening in de kosten van uitbreiding der bestaande bewateringsinstaHftiie werd goedgekeurd. Krabbendijke, Loop der bevolking ge durende de maand AI ei. Ingekomen: Izaa,k Pleijte van Aliddel- burg; J .W. L. de Vrieze van Haamstede; Alartina van Schaik van 'sHeer Arends kerke; A. J. Vak van Vlissingen; W. J. van Oosten van Driewegen; Anna van Weele van Waarde; Jaoomina van Bo ven van WolfaarlsdijkJohanna de Goffau van Rilland-Bath; Jan Jacobus Hoogstraa- te van Rilland-Bath; L. W. J. van Zalt- bommel van Goes; Comelis Otterloo van Ede/ Gommert Zuidweg en gezin .van 's-Gravenhage; Jan Ko'e van Rilland Bath. Vertrokken: Al aatje Houtekamer naar Utrecht, Weisstraat 116; Jan Bastiaan van Gilst, Colijnsplaat B 16Anthonij Sinke en gezin naar Leiden, Ameliastr. 22; Elisa beth van Bremen naar Waard B 87; H. J. Al el-Óen naar Noordgouwe; Francina Al. Geuze naar Kapelle-BiezelingeG. L. van der Vliet naar Nijmegen, Geneste'.laan 25; P. van Tiggele naar Ierseke; Lucas Smits naar [Naaldwijk, Jacob v. Kam penstraat. Souburg. Gevestigde of vertrokken per sonen geurende de tweede helft van de maand Alei 1928. Gevestigd: L. de Hondt en gezin, Rit- themsche str. B 390 van Alidde'.burg; Mej. Versluijsde Nooijer, de Deckerstr. E 24 van Vlissingen; A. de Buck, Ritthemsche str. B 382 van Bergen op Zoom; A. de Feijter en gezin, Spoorstr. A 85 vati Bar- neveldMe.j A. de Witte, Bufeuxstr. B188 van Koudekerke. Vertrokken: A. S'roo en gezin, Nieuw- straat B 84 naar AlblasserdamMej. M. LangebekeDobbe'aar, Paspoorfstr. B 365 naar Vrouwepolder; A. Pieterse en gezin, Vrijburgstr. C 94 naar Aliddelburg; J. Broeder, v. Turnhoutstr. E 11 naar Ned.- Indië; Mej. J. SinkeFilitis, Nieuwen Abeele C 225 naar Vlissingen; Mej. J. E. LandmanJanssen, Vli6singsche str. B 318 naar Ned.-Indië; P. Plooi) en gezin, Vlïssingsche str. E 5 naar Middelburg; Alej. D. C. Wielink, Wissel C 128 naar Heomstede; Mej. Wed. Brugge manPaau- piaatste zij juist haren emmer onder den dunnen waterstraal, die uit een kleinen henvel ontsprong. Zij ging daarna op een omgevallen boomstam zitten, om te wach ten totdat de emmer vol zou zij». Doch toen dit het géval was, scheen zij er niet op te letten. Het water stroomde over de gladde stee- nen naar omlaag in de vallei, en deed een zacht murmelend geluid hooren, dat haar terugvoerde, naar de gelukkige dagen ba rer kindsheid, in het oude tehuis te Rose- yallion. Het kabbelen van het water, deed haar denken aan het beekje, dat tehuis langs den tuin liep. Tehuis I helaas het was haar tehuis niet langer. Hier was thans haar tehuis. Hier moest zij leven en misschien sterven. Alaar wat deed het er toe, beter hier te leven in deze groote eenzaamheid dan daar ginder de vrouw te wezen van Neck Trebarwith. Toen dwaalden haar gedachten af naar Paul. Hoe zou het hem gaan? waar zou hij thans zij»? Het was nu, drie jaar geleden sedert zij hem het laatst gezien had op het station te Plymouth. Hij had haar toen gezegd, dat hij geen plan had om terug te keeren en al keerde Jn> terug, da» was dat voor haar toch hetzelfde. Niemand te Penwharf wist waar zij thans woonden. Haar vader had niet ge- we, Nieawstr. B 68 naar Bergen op Zoom; Mej. J. N. Blok, Tuindorp D 71 naar 's-Gravenhage; L. Caljouw, Nieuw str. B 85 naar Rotterdam. Aagfekerke. Loop der bevolking gedu rende de maand Mei. Vertrokken: naar Wissenkerke G. E. Overweg; naar Domburg L. v. d. Driest; naar Meliskerke Joaina Louws, echtge- noote van D. Zwem er; naar 0- en W.- Souburg Adr. de Bree; naar Middelburg Adriana Maria de Visser, echtgenoot© van A. J. Vader; naar Westkapelle Johannes Klaasse. Gevestigd1: uit Grijpskerke Debora Min- derhoud; uit Domburg W. de Voogd en Adriana^Kesteloo; uit Domburg Pieternel- la Schout, echtgenoote van Joh. Vos; uit Sorooskeike (W.) David Kodde; uit Westkapelle Jan v. Keulen; uit Oosflka- pelle Alaatje Peene, wed. v. J. v. Eijze- ren; uit Koudekerk© Kornelis Klaasse. De Scnelde-Kweslie. In de Kamer van Koophandel van Ant werpen heeft prof. burggraaf Ch. Teriin- den uit Leuven gesproken over „Het ge schiedkundig vraagstuk der Schelde, en de toekomst van Antwerpen". Onder juridisch oogpunt, zei hjj, blij kens het verslag der Brussels eb e Stan daard, is de Schelde een internationale stroom, welke echter slechts nut oplevert voor een der drie landen, welke h) be sproeit; alleen voor België is hij een levensader. Door zijn bekken, zijn bij/ri vieren, zijn economie, en zijn trafiek, hoort de Schelde toe aan België, en zij vloeit door een strook Hollandschen grond zonder eenig economisch nut voor Ne derland, een toestand, welke z.i. slechts kan verklaard worden door politieke re denen. Bij de omwenteling van 1830 werd de Scheldeblokkade opnieuw uitgevaardigd door Holland, terwijl België de vrijheid der Schelde en de teruggave van Z. Vlaanderen en Maastricht opeïschte. De mogendheden verwierpen de Belgische territoriale eischen, maar gingen in op de maritieme. Met Holland bleef het bij een voorloopig modus vivendi tot het tractaat van 1889 eene oplossing bracht, welke voor België geen afdoende is. De nadeelen voor België van het Sc.hel- de-regime, voortvloeiende uit dit tractaat noemde hij de werken van onderhoud, waarvoor België geen genoegzame waar borgen heeft, met de passen en dijken; de loodskwestiè, het visitatie-recht op de schepen, de kwestie van de Scheldever- biiiding met het achterland, bifzondermet het Rijnbekken, en van de verbinding met de Rijnmonding, t.tz. de kwestie van het Moerdijkkanaal. Wat de toekomst betreft, betoogde prof. Terlinden, dat het steeds de tactiek van Nederland is geweest, de Sche'dofcwestie door diplomatische procedé's te houden tusschen belde landen en door gedeelte lijke détailtoogovmgen de voornaamste punten onopgelost te laten. Juridisch ge sproken, acht hij de Belgische rechten on aanvechtbaar: le. Artikel 113 van deslot- acte van het congres van Ween en zegt, dat elke Staat, ge'egen aan den oever van een internationalen stroom, zich zar be lasten voor dat gedeelte van den stroom, dat vloeit door zijn gebied, met de noo- dige werken in de bedding van de rivier, opdat de scheepvaart geen hinderpaal zou ontmoeten; 2e. Paragraaf 8, artikel ÏX van het tractaat van 1836 verplicht Holland Belgis naar de Rijnmondingen uitwegen te geven, welke zoo veilig, zoo goed, zoo gemakkelijk zijn, als die welke het Bel gië ontnam door de Oostelijke Schelde af te sluiten. En daarom bepleitte de heer Terlinden de internationaliseering der S he'defcwes- tie, welke z.i. heelemaal overeenkomt met de algemeene beginselen der na-oortog- sche diplomatie en met de huidige evo lutie van het Volkenrecht. (Bniton verantwoordelijkheid van de redactie) Een schoolkwestie te Grijpskerke. Eenigen tijd geleden ontvingen wij van een onzer abonné'3 te Grijpskerke een schrijven over: de houding van het bestuur der bijz. school en van den Raad yan Grijpskerke. „Er zijn, zoo schreef hij, „in onzen Raad wild, dat iemand weten zou waar zij heen gegaan waren. Zij vreesde, dat zij Paul hier op aarde nimmer weer zou zien. Dit was op het oogenblik haar grootste verdriet. Haar liefde voor Paul was met de jaren sterker geworden. Niemr.hd zou, ooit zij» plaats in haar hart kunnen in nemen. Niemand kon bij hem vergokken worden Haar gedachten ware» voortdu rend met hem bezig. Het gaf haar een .soort van troost, te denken, dat zij zich in hetzelfde wereld deel bevonden, en soms kwam een oogen blik de hoop bij haar op, dat hun we gen zich nog eens op de esn of andere wonderbare manier zouden kruisen. Maar wie weet of hij hiar niet lang had vergeten; want, dacht zij met ejQ zucht, „mannen hebben niet lief zooals vrouwe», zij hebben zooveel andere za ken, die hen afleiden' jjn bezig houdon, terwijl wij altijd aan hen blijven denken." Weinig vermoedde zijft dat hij, met wien zij zoo geheel vervuld was, geen honderd stappen verwijderd was van de plek, waar zij: zich bevond. Z,) had haar hoed afgezet en leunde in diep gepeins verzonke» met de kin' op de hand. (Wordt vervolgd.) «SffTp 1MW1 I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5