Mo. 209 Woensdag 6 Juni 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Stemmen bij volmacht. Buitenland. Binnenland. Na het Haarwasschen Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0 35 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel cneer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Bij de Tweede Kamer is thans aan hangig een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet, welk ontwerp in hoofdzaak bedoelt, voor bepaalde groepen van kie zers het stemmen bij volmacht mogelijk te maken. Voor zulk een regeling valt ongetwij feld een en ander te zeggen. Er is een betrekkelijk groot aantal kie zers die wel het kiesrecht bezitten en die onder den stemplicht vallen, ir.aar voor wie het toch practisch onmo gelijk is zich van hun plicht te kwijten en van hun recht gebruik te maken. Men vindt deze kiezers voornamelijk onder de visschers en de schippers en in sommige streken onder de landarbei ders die gewoon zijn een deel van het jaar in een andere omgeving door te brengén. Het gevolg was, vooral onder het oude kiesstelsel, dat de uitslag van de stem ming vaak onzuiver was. Wij herinneren ons den tijd toen we het genoegen hadden in het district Enk- huizen te wonen, waar het nu letterlijk altijd „spande" en waar de uitslag van de stemming afhankelijk was, niet in de eerste plaats van den ijver der partijen, want in dat opzicht viel er eenvoudig niets te verbeteren, maar wel van den stand der visscherij1. Werd er veel visch gevangen, zoodat de visschers eiken dag op zee vertoefden, dan beteekende dat een belangrijke voor sprong voor de linksche partijen. Een deel der rechtsche kiezers werd dan uitge schakeld, met het gevolg dat de kleine meerderheid die de rechtsche partijen on der de kiezers hadden, werd omgezet in een kleine minderheid bij de stembus. Herhaaldelijk is er dan ook reeds op aangedrongen een regeling te treffen, waardoor dergelijke kiezers, waarvan het in de meestegevallen al van te voren vaststaat, dat ze niet aan de stemming kunnen deelnemen, toch hun kiezersplicht kunnen vervullen. Een amendement van den heer Rut gers in dien geest, werd echter in 1921 bij de behandeling van de Kieswet, met vrij groote meerderheid verworpen. En dat niet, omdat men dergelijke kie zers niet wenschte te helpen, maar wel omdat men vreesde, daardoor voor al lerlei misbruiken de deur zoo niet te openen, dan toch los te maken. Thansevenwel is de Regeering met een voorstel gekomen, waarvan de ver dienste is, dat het de bezwaren die aan zulk een regeling verbonden zijn, tot een minimum beperkt. Bepaald is toch dat «Heen bij vol macht kunnen stemmen zij., wier beroep of •werkzaamheid medebrengen dat zij her haaldelijk of althans gedurende het ge deelte van het jaar waarin de stemming gewoonlijk valt buiten de gemeente waar in zij wonen werkzaam plegen te zjjn, en dat die afwezigheid gedurende dien tijd als regel telkens langer dan drie da gen duurt. Om misbruiken te voorkomen is voorts bepaald, dat voor het aanwijzen van een gemachtigde aan diverse formaliteiten moet worden voldaan. Om te beginnen moet de bevoegdheid om bij volmacht te stemmen op de kie zerslijst zelf vermeid worden. Daardoor valt deze handeling reeds eenigermate onder de publieke controle. Immers als gelegenheid wordt gegeven tegen de lijst bezwaren in te brengen dan geldt dit ook van de aanwijzing tot het stemmen bij volmacht. Maar met de vermelding op de kiezers lijst is men niet klaar. Wie van de hem of haar verleende bevoegdheid gebruik wil maken, moet uiterlijk een week na de caindidaatstelling in persoon ter ge meentesecretarie den gemachligde aanwijs zen, terwijl bovendien de kiezer nog steeds het recht behoudt zelf zijn kies plicht te vervallen. Op deze wijze is het gevaar voor knoeierijen tot een minimum beperkt. Toegegeven kan worden, dat het niet geheel is weggenomen. Misbruik blijft mo gelijk. Maar daar staat tegenover, dat het toch niet aangaat, dat aan de eene zijde on verschilligen en gemoedsbezwaarden wor den genoodzaakt zich naar de stembus te begeven, terwijl aan den anderen kant Wenschen die in de politiek wel degelijk belangstellen feitelijk worden uitgesloten. Een meer ideale regeling schijnt ons, wanneer aan bepaalde kiezers als in dit ontwerp bedoeld de gelegenheid werd ge geven op een anderen tijd te stemmen, b.v. een paar Zaterdagavonden. Dan zou betzelfde doel worden bereikt, terwijl de gevaren minder groot waren. Maai' onoverkomelijke bezwaren be staan naar het ons voorkomt tegen dit ontwerp niet. Is Tsjang Tsc-lin dood of levend? Het Japansche departement van buiten- landsche zaken deelt met betrekking tot de berichten over het overlijden, van maar schalk Tsjang Tso-lin mede, dat het op het oogenhlik nog niet in staat is hierover eenigerlei verklaring af te leggen De laat ste mededeelingen van de geneesheeren komen hierop neer, dat de verwondingen van den maarschalk complicaties met zich hebben gebracht. Deze geneesheeren be vonden zich echter in een kasteel en waren van de buitenwereld geheel afgesloten. De Italia. In den nacht van Zondag op Maandag ving een radio-amateur te Zelleborg op ongeveer 900 M. golflengte den volgenden radio-oproep op: Hallo, Hallo, Italië, No- bile. S.O.S. a Commission Rome Kingsbay Invisible Radio Bordeau. De roep werd ongeveer 50 maal herhaald. Dergelijke signalen werden ook door an dere radio-amateurs ontvangen. Het radiostation te Leningrad is voortdu rend bezig om te trachten, verbinding met de „Italia" te krijgen. Mocht de „Italia" zich werkelijk bij Frans-Jozefseiland be vinden, dan zal het mogelijk zijn, om met jjsbrekers generaal Nobile en zijn man schappen hulp te brengen. Jhr. Beelaerts gehuldigd. Jhr. Beelaerts van Blokland werd in dc zitting van den Raad van den Volkenbond benoemd tot lid van het raadscomité voor het onderzoek der petities van de Duitsche minderheden in Opper-Silezië. Onmiddellijk daarop vroeg Chamberlain het woord en sprak als volgt: Ik ben over tuigd, dat allen met mij betreuren, dat door een toeval in de raadsverkiezingen de heer Beelaerts binnenkort gedwongen zal zijn ons te verlaten. Twee jaar is bij raadslid geweest en heeft hij ons de kostbaarste diensten bewezen. Het zal voor ons een groot verlies zijn, na September niet meer op zijn steun te kunnen rekenen. Korte berichten. Johan II von und zu Liechtenstein, de oudste regeerende vorst van Europa, die 88 jaar oud is, is onlangs blind gewor den. Hij heeft thans te Weenen aan het eene oog een staar-operatie ondergaan, die uitstekend is geslaagd. Binnen enkele we ken zal ook het tweede oog worden geope reerd. Volgens een bericht uit Athene zal door het Grieksche volk bij volksstemming worden uitgemaakt, of het land den mo- narchistischen of den repuhlikeinschen re- geeringsvorm zal aanvaarden. Uit Grodno wordt gemeld: Tengevol ge van verkeerden wisselstand zijn hier een personen- en een goederentrein op el kaar geloopen. Acht wagons werden ver splinterd; 22 personen werden ernstig ge wond. ;.j, |i|]=| De sneltrein LinzPraag heeft bij een overweg een met 14 personen bezette auto gep-epen. Vier hunner werden gedood de overigen zwaar gewond. Pe honing- en koningin van België zijn gisteren uit Brussel vertrokken voor een reis van twee maanden naar Congo. Deze reis zal gedeeltelijk per boot, spoor, auto en vliegmachine gemaakt worden. De Italiaansche gezant te Belgrado heeft aan den minister van 'buitenlandsche zaken aldaar medegedeeld, dat Mussolini met het Zuid-Slavische antwoord op de Italiaansche nota tevreden is. Het conflict is daarmee bijgelegd. Het zou vrijwel zeker zijn, dat Her mann Müller (Soc.) rijkskanselier van Duitschland wordt. Fernand Bouisson is met 327 stem men tegen 244 op Franklin Bouillon tot voorzitter van de Fransche Kamer geko zen. Poin^aré zei in den Franschen Se naat, dat de behandeling van de stabilisa tie van den frank in de Kamer binnen „be trekkelijk korten tijd" té wachten is. Uit Luban, juist achter de Duitsche grens, is een vliegtuig van de Warschau- Praag-Parijs luchtlijn neergestort. De vlie ger werd gedood, de waarnemer levensge vaarlijk gewond. Volgens een draadloos bericht uit Buenos Aires is aldaar in een onlangs aan een Italiaan verhuurd huis een fabriek van ontplofbare stoffen ontdekt. De politie gelooft hiermede een terroristisch hoofd kwartier te hebben gevonden. Dr.H. MANNING'S HAEMOFERRIN Bloedvopmend versterkingsmiddel f 2.6Qp.Ki flesch. ƒ1.60 p Vz flesch Stemmen bij volmacht. Aan de Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet ontleenen wij: Toekenning van de bevoegdheid aan alle kiezers of zelfs aan alle vrouwelijke kie zers zou veel verder gaan dan noodzake lijk is. Ongetwijfeld zullen ook zieken, kraam vrouwen en zeer bejaarde lieden gedwon gen zijn afwezig te blijven, doch dergelijke omstandigheden zullen ieder op haar of zijn beurt kunnen treffen. Beroeps-afwe zigheid daarentegen zal steeds en her haaldelijk het lot zijn van dezelfde lieden; deze ongelijkheid werkt onbillijk en dient te worden opgeheven. Wat betreft spoor- en trampersoneel be staan bezwaren alleen voor hen, die tus- schen 8 en 1 uur niet in hun woonplaats aanwezig zijn en bovendien niet gebruik kunnen maken van de bij de wet-Albarda geopende mogelijkheid om in een andere gemeente aan de stemming deel te nemen Ter wille van statistisch voordeel aan vrouwen stembiljetten van bijzondere kleur uit te reiken, schijnt niet geraden. Hier zou allicht, vooral in stemdistricten met weinig kiezers, het geheim der stem ming gevaar loopen, terwijl de omslag voor de stembureaus zou worden vermeer derd. Een voorstel tot opheffing van den stem plicht zou het kader van dit ontwerp ver overschrijden en ware dus reeds uit dezen hoofde thans ontoelaatbaar. 'Van hei Hof. Aan den disch van de Koningin en den Prins waren gisterenavond ten konink lijken paleize Het Loo gasten de oud-vfce- president van den Raad van State, mr dr W. Fr. van Leeuwen en mevr. van Leeu wen, geb. Waller, en de oud-gouverneur van Suriname, mr A. J. A. A. baron van Heemstra. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik wordt vandaag van het Loo te Den Haag verwacht. Hij is voornemens 18 dezer naar het buiten land te vertrekken, om, na een kort ver blijft in Duitschland, de koningin in Noor wegen te ontmoeten. Een mooi legaat. De vereeniging „Licht, Liefde en Leven" te 's Gravenhage, waarvan o.m. een hu:»- houdschool en een naaischool uitgaan, ontving van wijlen Mej. P. M. van Weel een legaat van f 100.000 vrg van rechten en kosten. Eenlegaatvanf 200.000. De Vereeniging „Rembrandt" tot be houd en vermeerdering van kunstschatten in Nederland 'heeft een buitengewoon moö'i legaat ontvangen; het mooiste waar schijnlijk, dat haar ooit ten. deel viel. Mej. P. M. van Weel, te 's Gravenhage overleden, heeft haar hot belangrijke be drag van f200.000 vermaakt. De eerste nieuwe haring'. Aan de Koningin en de Koningin-Moe der is gisteren de eerste nieuwe Holland- sche haring, goedgekeurd door den op- per-keurmeester, aangeboden. DeZe haring was aangebracht door den stoomharinglogger „Oranje Nassau" VL 29, van de reederij „Doggermaatschappij" te Vlaardingen, directeur I. Hoogendijk. Dienstplichtwet. Op het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet hoeft de heer TïTanus een amendement ingediend, ten einde tot uitdrukking te brengen, dat de voor-oefe ningen uitsluitend in militair verband be- hooren te worden gehouden on dat alzoo van Rijkswege geen linanciëele steun be hoort te worden verstrekt voor de oprei- ding door pariicu'ieren en vereenigingen buiten het vooroefeningsinstituut. De heer Duymaer van Twist heeft een amendement ingediend, strekkende om art. 12 in zijn oorspronkelijke redactie te herstellen en alle ingeschrevenen aan de keuring te onderwerpen. Geaèv eO verzee via Kootwjfc. Uit Genève wordt aan het Handelsblad gemeld Hedenmiddag tusschen vier en vijf uur zullen uit het secretariaat van don Vol kenbond nieuwe proeven worden genomen met draad! ooze uitzending van berichten naar Overzeesche landen via Kootwijk. Ditmaal zullen verschillende loden van den Raad van den Volkenbond het woord voeren. Jhr Beelaerts van Blokland zal in bet bijzonder Oost- en Westlndië toe spreken. Vrijstelling Wegenbelasting. „Staatscourant" no. 101 bevat de voor schriften met betrekking tot de vrjjs telling van wegenbelasting voor motorrijtuigen in het bedrijf van fabrikanten van of hande laren in die voorwerpen en deel uitma kende van h.un handelsvoorraad, die op den openbaren weg uitsluitend worden gebezigd tot het doen van proefritten of worden vervoerd rechtstreeks van of naar de fabriek of het magazijn, naar of van de plaats van aflevering binnenslands of naar of van de ^grens. Het klompenwetje. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam heeft zich n^g eens met een adres inzake het voorstel van wet tot tijdelijke heffing van een invoer recht voor klompen, gewend tot de lie Kamer. Wij meenen, aldus het adres, voldoende te hebben aangetoond, dat de beoordeeling van ons adres van 27 Maart in de Memo rie van Antwoord geen steun vindt in de bestrijding, welke het daarin gevonden heeft, en dat, hetgeen overigens in die Memorie ten gunste van het voorstel wordt aangevoerd, evenmin de eindcon clusie aantast, waartoe wij in dat adres gekomen zijn. De Zilverbons. De minister van financiën jjjaakt be kend, ter voldoening aan de wet van 6 Augustus 1914 dat in Mei 1928 bij de Algemeene Rekenkamer, zjjn overgebracht £00.000 stuks onbruikbaar geworden zïï- verbons f2.50 van den bij Kon. besluit kan 14 Juni 1918 bepaalden vorm. Ned. Ohr. Bouwarbeiders- bond. De algemeene vergadering van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, die om de 5 jaar gehouden wordt, zal naar we vernemen, 16, 17 en 18 Aug. a.s. te Nijmegen worden gehouden. De bond zal dan tevens zijn 20-jarig bestaan her denken. De jaarliiksche algemeene vergadering van den bondsraad van den N. 0. B- zal Maandag 18 Juni a.s. te Utrecht worden gehouden. is het haar droog en stug. Wrijf een weinig PUROL tusschen de handen en strijk dit door de haren, dan wordt het onmiddel lijk weer zacht en handelbaar en kunt ge het wederom kammen zooals ge wenscht. 't Voldoet iedereen. TWEEDE KAMER. Besmettelijke ziekten. Het wetsontwerp houdende voorzienin gen tegen besmettelijk© ziekten, zal nu einde'ijk a.s. Vrijdag in stemming komen. Althans dat is de bedoeling van den voorzitter. Mevr de VriesBruins ech ter denkt er anders over. Zij wenscht de beraadslagingen opnieuw te openen. Met de aangenomen amendementen- Bijleveld waardoor de vrijstel ing van vac cinatie ge makke'ijker is gemaakt, kan zij zich n.l. niet vereenigen. Daarnaast moet naar zij meent worden ingevoerd de ver plichte her-vaccinatie. Of dit plannetje door zal gaan zal a.s. Vrijdag blijken. Wijziging Pensioenwet. Daarna was aan de orde het wetsont werp tot wijziging van enkele artikelen der Pensioenwet 1922, zoomede opheffing van het weduwenfonds voor do geëm ployeerden, tot het Algemeen Bestuur be- hoorende en van het weduwenpensioen van het korps ingenieurs bij den water staat- Do heer Gerhard (S.D.) achtte den aan drang tot verbetering van de Pensioenwet op verschillende punten volkomen ver klaarbaar en gerechtvaardigd. Intusschen voldoet de wet nog geenszins aan alle rede'ijke eischen waarom ïjjj, de volgende moti e voorstelde „De Kamer, van oordeel, dat de Pen- Binnenland. Memorie van antwoord op wetsontwerp stemmen bij volmacht. De actie voor spoedige electrificatie van Goes. De Tweede Kamer behandelt de wijziging der pensioenwet. Minister Beelaerts van Blokland te G-enève gehuldigd. Buitenland. Een signaal van de Italia te Huizen opge vangen? Een geheim rapport over de Gotthard- kwestie gepubliceerd. Is Tsang tso Ling dood? si oen wet 1922 ten aanzien van verschil lende hoofdpunten betreffende o.a. hen dio aangesteld zijn op arbeidscontract, het premieverhaal op de amblenaren, den leeftijd waarop en de omstandigheden waaronder ouderdomspensioenen en ver vroegd ouderdomspensioen wordt toege kend, en den inkoop van dienstjaren, doorgebracht aan onderwijsinrichtingen toen zij nog niet gesubsidieerd werden, binnen niet al te langen tijd herziening behoeft, gaat over tot de orde van den dag." t f Deze motie die niets anders was dan een mooi gebaar voor de toekomst werd verworpen met 44 tegen 24 stemmen, waaruit blijkt, dat er weer eens een goede dertig leden afwezig waren. Op artikel 4 lichtte de heer J. B. van D ij k (R.K.) namens de commissie van rapporteurs een amendement toe strek kende om ook het personeel van de na 1 Mei 1924 door de gemeente gesubsi dieerde bijzondere nijverheidsscholen on der de wet te doen vallen. Do M i n i s t e r de Geer moest hier van niets hebben. Hij acht zich tegenover de machtelooze Kamer steeds meer als de machtige die 't voor 't zeggen heeft en verklaarde het amendement evenals andere amendementen van de heeren Sa ring en van Gijn, zonder meer onaan nemelijk. De voorstellers haalden onmiddellijk bakzeil ©uitrokken hunne amendemen ten in. f Vandaag voortzetting. Do staking bij „De Sofiorde". De achtervolging van de werkwilligen had zich tot voor enkele dagen te Vüb- sinigen bepaald tot de jonge, valide krachten. Thans is echteer een andere houding aangenomen en deelen ook de oudere en minder valide arbeiders in dit volgen. Dit wijst wol op een verscher ping van den strijd en heeft dan ook reeds tot scherper optreden! der politie aanleiding gegeven. Te Middelburg worden' de werkwilligen iederen middag in de Langeviele uit de tram gelaten. Daar staat dan, zooals gisteren een aantal nieuwsgierigen, dat het begin van het begeleiden door de politie gadeslaat. Het brandpunt der belangstelling is echter bij de woningen der betrokkenen. Vooral in de omgeving van het Oud-Arne- muidsche voetpad komen' de omwonen den naar buiten om het thuisbrengen te zien en hoort men minder vriendelijke opmerkingen aan het adres van de wer kenden. i De politie neemt ook "hier echter af doende maatregelen om te voorkomen, dat de werkwilligen lastig worden ge vallen. j Hedenmorgen kwam volgens opgaaf der directie van de Kon. Mij. aDe Schelde" te Vlissingen één man minder op het werk. zoodat het aantal werkwilligen 305 be droeg. J,! Verplaatst met ingang van 16 Juli a.s. de commies der postérijen en telegra fie B. D. Pronk van het postkantoor te Amsterdam naar het post- en telegraaf kantoor te Goes. Middelburg. Nader deelt men ons mede, dat het Middelburgsch Muziekkorps niet Vrijdag a.s., doch op Vrijdagen 15 en 22 Juni een uitvoering op het Molenwater zal geven. Vlissingen. Woningbouwvereen. „Gemeenschappelijk Belan g". Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging haar 10e jaarvergadering, onder voorzitterschap van dien heer Chr. Ste- ketee. Uit het uitvoerig jaarverslag van den secretaris-penningmeester, den heer W. de Ridder, bleek o.a., dat op het bouwplan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1