No. 208 Dinsdag 5 Juni 1028 42e Jaargang N.V. „DE ZEEUW" Aandeelhouders in „De Zeeuw" Hofberg Orgels A.S.J. DEKKER -GOES. s. Buitenland. Binnenland. JAARLUKSCHE ALGEMEENE VERGADERING Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. I Adverteerders, op Vrijdag 8 Juni a. s., Leest vooral goed de toegezonden Agenda. Voor Zeeland: -in. Noord-Holland, worden aangegeven. LijSmers en Fries- is matig, sen is de stand zeer 'Ige van nachtvorst- plaatselijk optreedt. [Gelderland, Limburg [ijl slecht; alleen in ■0 stabel goed go- Holland veitoonen jgen stand, evenals trecni^ in Zee- K'at, in - de Lijmers F.wijil het gewas in P&ht als geheel mis "d. in vfas. iff n-.o voorloouige 1927 in Leder'.and boteeld, waarvan [ingen, 1.8.17 H.A. H.A. in Zeeland, onlangs .plaats ge- ht de met vlas be- [die provinciën d l p toeneming wordt [in Groningen, 15 |2 pet. in Zeeland. [gronden. 'it, dat in het cen- [oor veie grachten lig verkeer ie vast- |heeft, daf men bij lam van bet eene andere voor ver- [g afgesloten stra in het dwalen kan 1 Petroleum Gom- verkeerspolitie te J van Amsterdam lin de verschillen- ln en eveneens de [keer in verschil- d, staan opgetee- ratis ter beschik- lde pomphouders pveneens op" aan- uw P-etrolea, Af- Gravenhage ver- belanghehbenden Iden. veirpen. zijn aan het hu bs onderstaande I aangegeven en |htingen betref- bekomen, boletui, een kin- k, een onderdeel Jasser, een zon- xnet inhoud, er, een elastie- [ui, drie hand pts, een passé1- pdelijk zilveren pakje tabak, ge, een vulpen p8, een vertaoe- handtaschjes, pdje, twee sleu rijwielreflec- ls, een gouden bdje, een pun lacht knoopen Tri sigaren, een Iwsche knoop, lletui met in- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. lan Politie, 1COEHOORN jidag 4 Juni. lur 1870 Md 1 Mr A. v. d. 'n|, de heer Iman. Piano, |e'isjes zang aire muzick- 9-15 Pool ■h Concert. Orkestcon- fima. 1—9.20 Con ic one ert. bhta orkest- plsahe avond ag 5 Juni Ir '1S70 ll.). 0.00—7.00 Concert. |2.30—2.00 (nip ursus. I 30 Con- Kerkdienst. |20 Orkest- 4.10 Mu- 7.35 10.00 Vi- 1750 M. leert. 9.05 psliederen. Triocon- Irkestcon- dureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 te Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franc» per post, f3. Losse nummersf0 35 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Een politieke dokter. Ds v. d. Heide, Spa-Democratisch, lid van de Tweede Kalmer, heeft het, mis schien ook om de aandacht van de groeiende oneenigheid in eigen kring af te leiden, noodig geoordeeld, de anti revolutionaire partij aan een politiek- genoeskundig onderzoek te onderwerpen. De uitkomst vau het onderzoek was voor die partij ver van guinstig. De politieke dokter heeft er een zwaar hoofd in. Hij zegt wel niet dat er onmiddellijk levensgevaar is, maar met die voorzichtig heid den doktoren eigen, constateert hij', dat de toestand ver van schitterend is. Hij ziet verschijnselen, die het ergste doen vreezen. Ds v. d. Heijide is van meening, dat de zaak-Geelkerken van veel invloed is, dat de aanhangers Van de vrijere richting waarschijnlijk voor de A.R. partij verloren zijn en komt dan tot de volgende con clusie „Eenerzijids weerzin tegen een politiek en sociaal conservatisme, dat, om met wijlen dr Kuyper te spreken, niet bekoort, dat ingaat tegen het democratisch besef van jongeren en leidt tot onverholen cri- tiek, anderzijds weerzin tegen een dog matisch conservatisme, dat bedoelt de leer der vaderen intact te houden en tot gees telijke onbevredigdheid en rebellie bij de jongeren leidt, belaagd door Kersten, die met zijn atavismen de oud-gerefor meerde traditie voortzet, speculeert èn op de anti-Roomsche èn op de oer-reactio- naire gevoelens die in de gereformeerde kringen leven, en telkens de suggestie tracht te wekken, dat de anti-revolutio naire partij in haar staatsleer, in allerlei vragen van practische politiek terwille van het succes concessies doet aan de „wereld" en hare verdoemelijke opvat tingen, onzeker ten aanzien van de houding vati prof. Visscber, die officieel nog at.jd bij haar hoort, maar al jaren op gespannen voet met de leiding staat, en die tal van predikanten van de Ned. Herv. Kerk van gereformeerde belijdenis achter zich heeft waarlijk, de anti revolutionaire partij staat er niet zoo schitterend voor, en in het bouwsel, dat de geniale dr Kuyper vooral heeft opge trokken, vertonnen zich tal van scheu ren en doen zich verzakkingen voor." Het is een vrij langademige zin, maar de lezers die de moeite deden ze rustig te lezen, zullen wed begrijpen wat de bedoeling is. Men zou haast zeggen: 't kan hl niet erger. De Antirevolutionaire partijl staat op het punt ineen te storten en van het staatstooneel te verdwijnen. Met haar in vloed is 't gedaan. Ze is ten ondergang gedoemd. En 't is te verstaan dat sommigen ais ze het sombere gezicht zien van dezen politieleen dokter, de schrik om 't hart slaat. Niet al te somber. Ter bemoediging van hen die al te zeer onder den indruk van deze sombere profetie mochten komen, mogen we er aan herinneren, dat Ds v. d. Heide niet de eerste koffiedik-kijker is, die over de A.-R. partij het doodvonnis strijkt. In de dagen van Groen van Prinsterer sprak men van liberale zijde van de laat- sten van een „uitstervend geslacht" maar die voorspellers zijn van een koude ker- mis thuis gekomen. Later heeft men moeten erkennen dat die A.-R. partij' een belangrijke plaats in nam en dat ex van haar grooten invloed uitging. Toen zijn de profeten gekomen en heb ben gezegd: dalt zal alles veranderen als Dr Kuyper maar eerst gestorven is. Dr Kuyper was de man die het A.-R. publiek zoo wist te biologeeren, hij het zoo ongeveer aan een touwtje had maar zoo werd voorspeld, met het weg sterven van den leider zal ook de partij ineenzinken. Men meende toen ook reeds overal scheuren en verzakkingen waar te nemen. En weer werd men teleurgesteld. Als één man heeft zich het Anti revolutionaire volk geschaard om zijn nieuwe leiders en heeft het den eed aan het vaandel vernieuwd. Maar in 1925 zoo werd toen weer voorspeld zal toch zeker de ineenstor ting komen. Een zoo felle campagne tegen den lei der als toen van alle kanten gevoerd werd, zou naar men meende de partij niet overleven. Maar 't viel al weer an ders uit, dan verwacht en gehoopt werd. Nu zijn we een palar jaren verder, de verkiezingen komen in zicht en nu ziet men weer de A.-R. party] van allo tanten belaagd en zoo ongeveer vernie tigd Of nu deze profetie zall worden ver- vuld Natuurlijk ontkennen wij, niet dat ei als altijd, ook nu gevaren dreigen. Er is, 'tkan worden toegegeven, een geest van ontbinding. Maar al te ongerust zullen we ons over de resultaten van dit gratis consult van den politieken dokter waarvoor we dankbaar zijn, omdat een gewaarschuwd man voor twee geldt, toch niet maken. Wij geven den moed nog niet op. Als straks het Antirevolutionaire vaan del omhoog gaat en de strijd voor de Antirevo! utiooaire beginselen ont brandt, dan zal naar vertrouwd mag wor den ons antirevolutionaire volk weer met geestdrift zich rond dat vaandel scharen. Als slechts iets beseft wordt van de groote beteekenis van de anti-revolutio naire beginselen en van de groote belan gen die er op het spel staan, dan Zal de A.R. partiji, dan zullen ook zij die thans in afbrekende oritiek hun kracht schijnen te zoeken een actie ontwikkelen waarvan de roode politieke dokter ver stomd staat. De „Italia". Zekere Schmidt, een radio-amateur te Wosnessenk, een plaatsje ten noordoosten van het Baikalmeer, aan de Witim, een zijrivier van de Lena nam op een golf lengte van 33 tot 35 meter, welke met die van de „Italia" overeenkomt, het vol gende radiogram op: Italia met Nobile op Frans Jozefseiland geland. S.O.S. S.O.S. S.O.S. S.O.S. Het hulpcomité voor Nobile te Moskou is van meening, dat de „Italia" ergens op Frans Jozefsland is gedaald. De organisatie van de Italiaansche hulp expeditie voor generaal Nobile vordert snel. Het expeditie-vliegtuig zou gister avond reisvaardig zijn. Er zullen o.m. 25 valschermen voor personen en goede ren worden meegenomen. Weer Oceaan-vruchten. Uit New-York wordt gemeld, dat de Duits che vliegster Thea Rasche nog in den loop van deze maand voor haar vlucht over den Oceaan hoopt te starten Zij zal met haar nieuwe Beïïanca-vlïegfnig eerst nog enkele proefvluchten boven het Curtiss-vliegterrein doen. De vlieger Wilmur Stultz, die gisteren uit Boston is vertrokken voor een vrucht via New-Foundland naar Londen doch in de buurt van Halifax moest landen, is voornemens, zijn vlucht zoo spoedig ma- gelijk voort te zetten. Hij wordt vergezeld van een vrouwelijke hulppiloot. Een aanslag; op Tsjang Tso Lfn. De trein van Tsjang Tso Lin reed door onder een viaduct, toen er twee hommen werden gegooid, die den trein vernielden. Naar gemeld wordt zijn er ambtenaren te Moekden in hechtenis genomen. In Japansche berichten wordt beweerd, dal de bommen van Sovjêt-maaksel waren. De gearresteerde verdachten zijn op staanden voet ter dood _gebracht. Tsjang Tso Lin werd licht, aan het ge laat gekwetst. Hij "begaf zich ijlings in een auto en reed daarin naar zjjn hoofd kwartier te Moorden. Te Peking blijft alles rustig en bijna alle Noordelijke troepen zgn thans ver trokken. STORM. Zaterdag heeft tusschen Stanbridge en Bedford in Quebec (Canada) een tornado gewoed. Een trein werd gegrepen. Drie wagons ontspoorden en stortten van "den spoordijk. Een persoon werd,gedood, en tien werden gewond. Het „Journal" ontving net volgende tele gram uit Santiago in Chili: Een vreeselijke orkaan heeft in de streek van Valparaiso en andere havens verwoestingen aangericht. De schade is aanzienlijk. Het stoomschip „Lautaro" werd op de kust geworpen en verbrijzeld. Een hevige wervelstorm, die in de om geving van Ita in Argentinië woedde, heeft 35 huizen verwoest. Acht personen wer den zwaar en vele andere licht gewond. Uit den Belgischen Ministerraad. De Belgische ministerraad besloot te gen 1930 twee nieuwe, totaal modern in gerichte mailbooten tusschen DoverOs- tende in de vaart te brengen. De raad hechtte verder zijn goedkeu ring aan de door de nationale bouwmaat schappij voor goedkoope woningen te lan- ceeren leening van 300 mïllïoen francs. Griekenland en de herstelbetalingen. De Grieksche regeering heeft bericht ontvangen, dat Griekenland te beginnen met September herstelbetalingen zal ont vangen, daar het tijdens den oorlog in Griekenland in beslag genomen Duits che eigendom ter dekking van de schadever- gocdingsaanspraken niet voldoende is. Het scheidsgerecht heeft den Griefc- schen onderdanen reeds een bedrag, van tien millioen goud francs Als schadever goeding toegekend. Bedrog met Auto's te Boedapest. De directeur van' de Autohandelmaat schappij te Boedapest is op aanwijzing van een twintigtal Hongaarsche groot grondbezitters gearresteerd. Hijl verkocht wagens van de allerbest^ merken, doch korten tijd na hun aankoop bleek den nieuwen bezitters, dat er aan hun ma chine wat haperde. Het bleek dan, dat in de dure carrosserieën minderwaardig© motoren waren geplaatst. De politie wil thans zien vast to stellen, hoeveeil van deze auto's inl omloop zijn. Korte berichten. De Spaan'sche gezant te Londen spreekt het gerucht tegen, volgens het welk Primo- de Rivera, hij gelegenheid van zijn huwelijk, zich uit de staatsza ken zou terugtrekken. Uit Frankfort a. d. Main meldt men, dat de Duitschö spoorwegtarieven nog deze week definitief verhoogd zullen worden. De Ertgelsche eerste-minister Bald win en zijn vrouw zijn van hun be-zoek aan de slagvelden en soldaten-kerkhoven aan het vroegere Westelijke front te Log den teruggekeerd. Hij prees het werk dat de commissie voor de graven van de gesneuvelde Soldaten van het Britsche rijlk in tien jaar tijds verricht heeft.- John D. Rockefeller Sr lijdt aan een lichten aanval van bloedvergiftiging in een arm. Het heet, dat er geen gevaar bij is, maar John R. is 88 jaar. De kwetsuur aan den arm had hij opgeloo- pen bij het balspel. Volgens''een bericht uit Mexico heet' een orkaan in het Zuiden van Mexico groote verwoestingen in de bananenplan tages aangericht. De schade wordt op 4.000.000 dollar .geraamd. Naar de „Berl. Zeit." meldt, is de toestand van dr Stresemann zooveel ver beterd, dat hij enkele uren per dag kan opzitten. Export ondeugdelijke waren. De directeur van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Rotterdam, Dr J. D. Jansen, zegt in zijn verslag over 1927, dat hij meent, de aandacht te moe ten vestigen op praktijken, welke een scherpe veroordeeling verdienen. „Het is mij n.l. gebleken, zoo schrijft hij, dat aanmerkelijke hoeveelheden ca caopoeder, totaal ontvet en b'gefcleurd met doodekop, naar het buitenland wor den gezonden. Hetzelfde Weck het geval te zijn met fleschjes geëtiketteerd als „azijn-essence", terwijl het gehate slechts 25 pCt. bedroeg in plaats van 80 pCt. De fabrikanten beriepen zich op de artikelen der desbetreffende Koninklijke Besluiten waarin bepaald was, dat producten, ken nelijk voor uitvoer bestemd, niet zouden behoeven te voldoen aan de eïschen der Nederlandsche wetgeving. Nu heeft terecht de Nederlandsche wetgever bepaald, dat de eischen hier gesteld aan samenstelling, toestand en etikeiteering niet behoeven te gelden voor producten, bestemd voor het buitenland, maar het komt mij voor, dat het desbetreffende artikel wordt misbruikt wanneer men dat Iaat dienen öm het buitenland opzettelijk vervalschte waar toe te stoppen. „In deze wijze van doen schuilt m.f. een gevaar voor de bona fide Nederland sche fabrikanten, welke hun best doen om ook in het buitenland den naam van 'onze Hollandsche producten .(wij 'denken hier b.v. aan de Hollandsche cacao) hoog te houden. „Wij hopen, dat maatregelen getroffen kunnen worden, welke beletten, dat in het vervolg ladingen, door een valsche vlag gedekt, worden uitgevoerd." Excursies naar de Zuiderzeewerken. Ter aanvulling van wat wij1 gisteren hieromtrent meedeelden, kan nog het vol gende worden gemeld: De excursies, waarvan twee zullen plaats vinden van Enkhuizen uit en twee van Harlingen uit, zijn bepaald op de on derstaande dagen: le. op Woensdag 18 Juli van en naar Enkhuizen in aansluiting aan een goed- koopen trein uit en in d'e richting; Rot- VAN In 'f Schuttershof te MIDDELBURG, 's middags 2 uur. Namens Commissarissen: J. A. VERTREGT. Voorzitter. A. D. LITTOOIJ, Secretaris. terdam'sGravenhageAmsterdam, met aansluiting uit en naar de richting Utrecht en Amersfoort; 2e. op Woensdag 15 Augustus van Har lingen, in aansluiting aan een goedkoo- pen trein uit de richting Nieuweschans GroningenLeeuwarden, en terug via StavorenLeeuwarden 3e. op Dinsdag 28 Augustus van en naar Enkhuizen in aansluiting aan een goed- koopen trein uit en naar de richting 's-HertogenboschTilburg; 4e. op Woensdag 29 Augustus van Har lingen, in aansluiting aan een goedkoopen trein uit de richting OldenzaalZwolle en terug via StavorenLeeuwarden. De directie der Nederlandsche Spoor wegen zal te zijner tijd verdere mededee- lingen doen omtrent de tijden van aan komst en vertrek der treinen, zoomede om trent de spoorweg- en bootkosten. Groote Ieigaten. In de gisteravond te Dirksland gebon den raadsvergadering werd mededeeling gedaan, van de volgende door wijlen me vrouw P. M. van Weel aan de gemeente vermaakte legaten, alles vrij van STxcces- sie-rechten en kosten: f50.000 voor oprichting en exploitatie van een badhuis voor te Dirksland school gaande kinderen; f 35.000 om uit do rente ieder jaar de kinderen van alle scholen op Sint Nicolaas te onthalen en een geschenk aan te bieden. Aan de gemeente en aan de Diaconie der N'ed. Hervormde Kerk, Alhier geza menlijk: f 100.000 voor oprichting en exploitatie van een naai- en 'breiscnool toegankelijk voor meisjes uit Dirirsiana en Melïssant's 'en Sommelsdijk's Kralingen bij Dirksland gelegen, en f 1.000.000 voor oprichting en exploi tatie van een 'inrichting ter opneming en verpleging van arme en minvermogende zieken uit Dirksland en Melïssant's en Sommeidjjk's Kralingen bij Dirksland ge legen. De naai- en breïschool en de ziekenin- richting te stichten op eveneens gelega teerd terrein gelegen aan den Stations weg. Mond- en Klauwzeer. .Het mond- en klauwzeer neemt te Zoe- ■terwoude steeds toe, terwijl de gevolgen ervan ook ernstiger worden. Er zijn na melijk een paar gevallfen met doodelijken afloop geconstateerd. Vermoed wordt dat de ziekte in de wei de wordt gebracht door heesten, die op de markt zijn aangekocht en de besmetting hebben opgedaan in de stallen, waar zij enkele dagen voordat de markt begint, worden gestald. Inmiddels is' het voor de betrokken'landbouwers een strop. Ook te Mijdrecht en in de gemeenten Wilnis en Vinkeveen doen zich opnieuw gevallen voor van mond- en klauwzeer. Onder de boeren verwekt dit groote be zorgdheid, daar elders in deze streek, n.l. onder Nieuwkoop en Zevenhoven, de ziek te in de meeste gevallen een ernstig karak ter draagt. Tot heden waren de boeren hier er goed afgekomen; zelfs waren momenteel alle ge vallen reeds geweken, thans echter doen zich opnieuw gevallen voor, welke van ernstiger aard zijn dan de vorige maal. O u d-M inister Colijn aan doodsgevaar ontsnapt. Op Prinsessedag ontkwam oud-minister Colijn ternauwernood aan een groot ge vaar. De sneltrein, waarmede de 'heer Co lijn naar Merak beginpunt van het Binneniancf. De brugbouw te Tholen. De staking te Vlissingen. De verduistering b ij de Haags che Tram weg-Maatschappij. Oud-minister Colijn in gevaar. Buitenland. De Italia op 'Frans Jozefsland geland? Weer twee Oceaanvluchten. Storm in Canada en Chili. spoorwegveer naar Sumatra reisde, kwam nabij Rangkasbetoeng, waar de lijn van Laboehan Str. Soenda die naar Merak ontmoet, bijna in botsing met den Laboehantrein. Dank zij de voorbeeldige activiteit van een der wisselwachters kon het ongeluk echter worden voorkomen. Een en ander zal natuurlijk commissoriaal worden onderzocht, terwijl een flinke be looning aan den kranigen wisselwachter wel niet zal uitblijven, meldt de „Koerier". Een nieuwe industrie in Ze ou wsoh-V laanderen? Een com missie, benoemd door het bestuur van den kring Hulst van dan N- O- R. zal"een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van oprichting van een strookairtonfabriek en een conservenfabriek. Aanrijding. Zaterdagavond is op den weg naar de Axelsohe Sassing door den handelsreiziger J. F. N- van Terneu- zen met zijn motorrijwiel aangereden de 59-jarige vrouw van A. Dieleman, Maria Jansen. Met een hersenschudding werd zij binnengedragen bij haar juist ter plaatse wonende dochter, en is daar Zondagavond overleden. De motorrijder schijnt geen schuld te treffen en is het ongeval te wijten aan te elfder ure ver keerd uitwijken der vrouw. (M. Crt.) ChrBoeren- en Tuinders- bond. De afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersfaond zal a.s. Donderdag te Ternenzen haar algem. ver gadering houden. Gaarne wekken wij de leden op tot druk bezoek. i In de middagvergadering Sie ook voor nïet-leden toegankelijk is zal de heer mr H. H. Sillevis Smitt een referaat houden over „Onze Handelspolitiek", ter wijl ds Steinz uit Goes een slotwoord zal spreken. Dat belooft dus een belang rijke vergadering te worden. Na de vergadering wordt een autotocht gemaakt naar *de electrische centrale, de landbouwschool, enz. Bij Kon. besluit van I Juni ip be noemd tot burgemeester der gemeente Ouwerkerk dhr J. Romerjn Jzn. Autobusvergünningen. Bij Ged. Staten van Zeeland zijn aanvragen ingekomen van W. K'.ippel en H. G. Hen- drikse, beiden te Oud-Vossemeer voor een autobusdienst van Stavenisse over St.-An- naland en Oud-Vossemeer naar Tholen en terug en van M. J. Mallekoote te Sta venisse voor een autobusdienst van Stai- venisse over St. Maartensdijk, Sclierpenis- se en Poortvliet naar Tholen en terug. Z.-Vlaamsche Tramweg-Mij. In 1927 werd een winstsaldo gemaakt 'van f59.141. Besloten werd, van dit saT- do f54.000 te bestemmen voor uitkee- ring van 4i/2 pCt. dividend. In de ver nieuwingsfondsen werd een bedrag van f38.370 gestort en afschrijvingen vor derde een bedrag van f 43.840 waarna bo vengemeld winstsaldo overbleef. De brugbouw te Tholen. Za terdag is men met het heien, aan deze zijde van het veer klaar gekomen, zoodat men met het betonwerk, noodig voorden brugpijler, spoedig een aanvang kan ma ken. Waar het heien nu zeer voorspoedig ging, zoodat de palen er vlot ingingen, rijst onwillekeurig de vraag, aan wie nu de schuld, dat het vorige heiwerk zoo'n mislukking werd? Waar nu geregeld werd gespuid, (wat bij het vorige werk niet gebeurde; is het bewijs niet geleverd, dat de bodem niet te hard was. Al waren nu de palen aanmerkelijk korter, kwam men toch in de harde blauw- zandlaag, zoodat, als men. bij bet werk dezelfde methode had gevolgd, men dan niet het resultaat had gehad, dat de pa- I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1