No. 207 Maandag 4 Juni 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. ALOM ALOM-POLIS I STORM-schade Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bijkantoor Nieuwe HAV Bank Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 3ureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0 35 Prijs der Adverfentiën: 14 regels f1.20, elke regel cneer 30 et Bij abonnement belangrijke korting De sociale verzekering. We beloofden nog terug te komen op de rede van den beer Smeenfc, tegenover den heer Kersten, die in de. Tweede Kar mer de afschaffing van de verzekerings wetten bepleitte en die in de jdaats van verzekering wil stellen armen zorg. Door "den heer Kersten was betoogd, dat door de werking van de sociale ver zekering de liefde is verminderd, maar, aldus de heer Smeenk, weet de heer Kersten er dan niets van, hoe in de 19e eeuw de verzorging is geweest, vóórdat door den wetgever werd ingegrepen, van zieken, invaliden en ouden van dagen? Kan mejx waarlijk met een beroep op een enkel voorbeeld zeggen, dat door de so ciale wetgeving ook maar eenigszins die maatschappelijke krachten verminderd gijn? Integendeel, juist doordat de wet gever heeft ingegrepen, zooals door den heer Kortenhorst e.a. is gezegd is ook de drang voor de particulieren versterkt om te verbeteren wat er te verbeteren valt m de ouderdomsverzor ging. Dat is' gekomen niet vóór, maar nS, het ingrijpen "door den wetgever. De heer Kersten rekent heelemaal niet met het groote feit, dat het ons bij de sociale verzekering gaat om een verzeke ring van recht, en niet om bij wijze van armverzorging de menschen te helpen; het gaat er niet om, door de diaconieën te laten suppleeren, hetgeen het bedrijf te kort schiet. Dat is niet de taak van de diaconie. Maar bovendien vergeet de heer Kersten geheel de wijzigingen, die er zijn gekomen in het moderne leven, door de ontwikkeling der industrie en alles wat er mee samenhangt. Mijnheer de voorzitterI Ik begrijp, dat de uitdrukking „het moderne leven" door den heer Kersten in tweeerlei zin kan worden begrepen; ik bedoel daarmee een voudig de maatschappelijke ontwikkeling* waardoor de industrie steeds meer op den voorgrond is gekomen, en hoe langer hoe grooter is geworden de groep van menschen, die bij elke eventualiteit in hun leven zonder loon en dus onver zorgd zijn. Wanneer dhr Kersten meent, dat hij op grond zijner beginselen zijn moet tegen de sociale verzekering, dan is dat een dwaling; hij werkt evenwel door zijn geheele optredep er aan mede, om die dwaling te handhaven. _Er is gesproken van een impopulair rijn van de sociale verzekering. Mijnheer de Voorzitter! Dat gaat nogal, wanneer wij ons land gaan vergelijken m'et Frankrijk en Duitschland in het beginjaar der soci ale verzekering; men kan waarlijk niet zeggen, dat de doorvoering dier verzeke ring-hier met zooveel impopulariteit ge paard is gegaan; dat is in Frankrijk en Duitschland ongunstiger geweest. Bovendien brengt de beer Kersten er door zijn geheele optreden een destructief element in. Hij is het, die in de omge ving, waar hij invloed heeft, de sociale verzekering tracht te saboteeren. zou ik haast zeggen, indien dat woord geoor loofd ware. En als het nu nog maar waar was, dat de sociale verhoudingen in de streken, waar de heer Kersten invloed uit oefent, zoo gunstig waren, vergeleken bij andere, maar dat kan men niet volhouden, geen oogenblik. De heer Kersten dat is voor bet ontroerende in deze zaak nieent, dat dat hij door zijn optreden den invloed van "He Christelijke beginselen versterkt maar hij verzwakt ze en hij maakt in de streken, waar hij invloed heeft, de jonge- menschen meer en meer rijp om den rug toe te keeren aan de Christelijke levens beschouwing en om over te gaan tot een, die daarmede principieel in strijd is." De vlucht van den heer Van Lear Black. Vanwege de K. L. M. wordt het vol gende medegedeeld: De heer Geijssendorffer, nauwelijks met den heer Van Lear Black naar Londen teruggekeerd, is door de directie der K. L. M. naar Nederland ontboden, teneinde met deze bespreking te voeren over de storingen, welke tot het afbreken der Kaapstad-vlucht te Khartoem hebben ge leid. Deze bespreking heeft geleid tot het volgende: Uit voorloopige waarnemingen is ge bleken, dat drie uur voordat het vlieg tuig Khartoem bereikte, zich nu en dan korte trillingen voordeden in den linker vleugel. Bij onderzoek bleek er een barst te zijn gesprongen in de vleugelbedekking, terwijl de kabel van het linker evenwfehts- roer slap was. Vermoedelijk heeft zich hier een verschijnsel voorgedaan, dat wel bij andere maatschappijen voorgekomen is, doch bij de K. L. M. nog immer, n.I. dat tengevolge van de slapte van den kabel het evenwichtsroer is gaan trillen en tenslotte den vleugel mede in tnTing heeft gebracht. Dit euvel kan verholpen worden door den kabel in te korten. Echter kon, doordat in Khartoem een on derzoek door den technischen dienst der K. L. M. onmogelijk was, niet worden vastgesteld in 'hoeverre de op zichzelf beschouwd onschuldige trillingen de sterkte van 'den vleugel hadden beinvloed d.w.z. in hoeverre de inwendige bouw van den vleugel daardoor schade had ge leden. Daarom is het zekexe voor het onzekere genomen en de vlucht afge broken. Definitief kan het geval pas beoordeeld worden, wanneer de vleugel in Nederland is teruggekomen en wanneer deze door den technischen dienst der K. L. M. en door den Rijks studiedienst voor de Lucht vaart aan een nauwkeurig onderzoek kan worden onderworpen. Chamberlain en (Jrfantf. Chamberlain heeft op zijn doorreis naar Genève, waar hij de vergadering van den raad van den volkenbond zal bijwonen, te Parijs aan Briand een bezoek op het mi nisterie van buitenl. zaken gebracht, en met hem een onderhoud gehad. Volgens de „Petit Parisïen" zou het onderhoud niet alleen betrekking hebben op de verschillende vraagstukken, verband houdende met de agenda der raadsverga dering, doch ook op andere als de voor stellen van Kellogg voor een anti-oor'ogs pact, den uitslag der Duitsche verkiezin gen en den toestand in China. Italië en Joego-Slavië. De regeering van Joego Slavië heeft geantwoord op de Italiaansche nota's in zake de incidenten tn Sebenïco. Belgrado verklaart deze incidenten te betreuren. De autoriteiten waren verrast, door de snelle ontwikkeling van de be toogingen. De Joego-Slavische autoriteiten deden echter al het mogelijke om ze tegen te gaan. De Italiaansche onderdanen, die schade hebben geleden, zullen die schade vergoed krijgen. Ten slotte spreekt de Joego-SIavische regeering de hoop uit, dat de vriend schapsbetrekkingen niet door deze rel letjes zullen worden, vertroebeld. -Naar de „Giornale d'Italia" meldt is de Italiaansche regeering tevreden met het verzoenend Zuid Slavische antwoord op de nota inzake de incidenten in Bel- Igrado en 'Macedonië. Het incident wordt te Rome als gesloten beschouwd. Hevige koude en sterke sneeuwvak Naar uit de Bes-kiden en van da Tatra gemeld wordt, heerscht daar een hevige koude. De thermometer daa'de hier en daar tot 7 graden onder nul. Op vele plaatsen is sterke sneeuwval ingetreden. Op de „Tatra" bedraagt de sneeuw- dikte 20 a 30 c.M. Een nieuwe omkoopaffaire in Sovfef- Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat de G. P- Oe te Rostof aan den Don eenïge verant woordelijke medewerkers aan financiëele instellingen heeft gearresteerd. Tn totaal zijn drie medewerkers en 20 particuliere personen gearresteerd. Uit het onderzoek bij het instituut is gebleken, dat ongeveer 60 procent van de medewerkers omfcoops- gelden ontvingen, en daarvan zelfs leef den. De omkoopingen loopen terug tot in de jaren 1924 en 1925. De hulpactie voor de „Ifalla". Men is ook in Denemarken voornemens een hulpexpeditie voor Nobile en zijn mannen uit te rusten. Amundsen, die Vrijdag door een verte genwoordiger van een blad geïnterviewd werd, heeft verklaard, dat men eigenlijk in het geheel niet- met zekerheid kan zeggen waar Nobile geland, of verongelukt is Een -expeditie van Groenland uit zou derhalve veel of even weinig kunnen uit richten als iedere andere. Naar zijn mee ning is het gewenscht, dat men ook de Noordelijke gebieden van Groenland en de kusten naar de „Italia" afzoekt. Ook Engeland is van plan een hulp expeditie voor generaal Nobile uit te zen den. Tsj'ang tso Lln Is uit Peking vertrokken. In een dagorder aan het Noordelijke leger heeft maarschalk Tsjang tso Lin de ontruiming van Peking gemotiveerd met de mededeeling, dat hij een Jbeslissenden slag met de Zuidelijke troepen wil begin nen, waarvan de voor hem succesvolle uitslag hemSin staat moet stellen in den herfst weder zijn intocht in Peking to houden. De correspondent van de Daily Tele graph acht het niet geheel onmogelijk dat, gelijk in 1900, de buitenlandsche ge zantschappen te Peking bij te verwachten groote veranderingen belegerd zouden worden. Hij beschrijft daarom, hoe deze gebouwen er wat de verdediging betreft, voorstaan, en zegt, dat het geheele com plex door een van schietgaten voorzie- nen muur omgeven is, die het geheer het aspect van een middeleeuwsch kasteel geeft. De muur is 4 M. hoog. Ook ieder gezantschap afzonderijk is door een muur omgeven. Japan heeft een paar stukken veldgeschut, maar verder is geen artille rie beschikbaar. Toch is het complex, behalve van drie maanden voorraad van voldoende verdedigingsmiddelen voorzien. Dertig jaar geleden kwamen de Chinee- sche huizen tot vlak bij den muur, nu zijn die alle neergehaald en staat het com plex dus 'in een vrij gebied van 200 voet zoodat het garnizoen niet meer als toen van de belendende huizen uit beschoten kan worden. Slechts één groot gebouw staat buiten den muur, n.I. het Fransche hotel te Peking. Daar het terras van dit terrein een onschatbare observatiepost over heel Peking is en van het dak van dit getal af aan het gebouwencomplex van de legatie onberekenbare schade toe gebracht kan wordeii, moet men alles doen om ook het Ijotel in handen te houden. Zonder dat zou de verdediging zeer bedenkelijk kunnen worden. Dat zal zij Tn ieder geval worden, wanneer men er kanonnen tegen richt. Behalve echter in geval van belegering met artillerie, behoeft men voor liet lot van de fega- ties, volgens dezen correspondent, niet bevreesd te zijn. Engeland en Sovj'et-Ruslantf. De „Da'ily Telegraph" schrijft: ,,Br zijn sterke aanwijzingen, dat bin nenkort de sovj'et-re'geering stappen zal doen om te komen tot wederaankneop-ing1 der handelsbetrekkingen me-t Engeland. Rusland heeft grootten geldnood, en ik zie niet in, dat het ergens anders dan in Engeland geld zou kunnen krijigen. „De zegsman (van het blad) kon niet 'het in de Oity loopende gerucht bevesti gen, volgens 'twellc de sovjet-regaering zicih thans definitief gebonden zou hebben tot een1 politieke schadeloosstelling van Blritsche onderdanen, die- voor de revo lutie eigendom in Rusland, hadden, maar hij zeide in 't bezit te zijn van inlichtin gen, welke hem de hoop- schonken, dat de Russische regeering za.l pogen tot een compromis te komen. Zoo een schikking tot stand kan warden gebracht, dan mag men hervatting van de handeisbetrokkin gen tusschen de beide landen verwach ten." Hevige stormen. Boven verschillende dealen van Frank rijk hebben aan bet eind der vorige week hevige stormen gewond. Op tal van plaatsen is door hagel en wolkbreuken veel schade aan da te velde staande gewassen toegebracht, ter wijl door het inslaan van den bliksem verschillende branden werden veroor zaakt. In de buurt van St. Galais in het departement Sarte is een huis van drie verdiepingen ingestort. Een geheel huisgezin werd onder de puinhoop-en be graven. Werkloosheid in Rusland. Naar uit Moskou wordt gemeld, hebben' groepen werkloozen v-oor het bureau der arbeidsbemiddeling samenscholingen ge vormd, teneinde te protesteeren tegen de- slechte behandeling door de autori teiten. Getracht werd, de menigte zonder geweld van wapenen uiteen te drijven. De wexkloozen richtten evenwel een aan- v.r-1 tegen de ambtenaren onder heit zin gen van de Internationale. Tal van ruiten werden daarbij ingeworpen. Eerst nadat de voorzitter van den gemeenteraad van Moskou een rede had gehouden, kon de rust jveer eenigszins worden hersteld. Korte berichten. Te Corinth e is Vrijdag weer een aardbeving waargenomen, die vijlf secon den geduurd heeft en waarbij vele huizen instortten. In de stad zelf heeft een groote paniek gehee-rscht. Naalr uit He-lsingsfors gemeld wordt, hebben de Finsche staatsarbeidërs be sloten, heden in staking te gaan. 12.000 personen zijn hierbij betrokken. Volgens de Amerilcaansche bladen heeft president Coalidge de welt bekrach- vrage men de alles omvattende polis voor I gebouwen en inboedels. Verzekert, behalve brand en inbraak EN VELE ANDERE RISICO'S, ook tegen Gr. Markt 16, naast Postkantoor, Goes Dir. W. L. B. J. DEKKER. tigd, waarbij d-e vrouw en de kinderen van in de Ver. Staten gevestigde buiten landers op gemakkelijker voorwaarden dan thans toegang tot het land zullen kunnen krijgen. Op een oefenvliegfodht boven het Zweedsche vliegterrein Ljunghjlbed is een waarnemer uit een militair vliegtuig van 150 M. hoogte omlaag gestort. Hijl was onmiddellijk dood. Gisteren is nog een der in het zie kenhuis te Hamburg verpleegde slachtof fers van de gasvergiftiging aan de ge volgen overleden. Daardoor is het aantal 'doodem tot 7 gestegen. In de ziekenhuizen van1 Hamburg worden op het oogenblik pog 12 slachtoffers van de vergiftiging verpleegd. De Grieksche Kamer heeft met' 138 tegen 69 stemmen een motie van ver trouwen' in de rege-e-ring aangenomen. Minister Beelacrfs van ..Blokland. De min. van Buitenl. Zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van "Blokland, heeft zich' naar Genève begeven, ter bijlwoning van de vergaderingen van den Raad van den Volkenbond. Vechtende wereldhervormers. In een gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van communisten is het tot een hevige vechtpartij gekomen. Op voorstel van den vertegenwoordiger van het Internationaal Comité werd eerst een huishoudelijke zitting gehouden. Toein later de deuren opengingen en de Wijnkoopianen de zaal binnengingen, warden ze, naar „Het Volk", meldt, te gengehouden door een knokploeg, met ro-ode banden om den arm, die, zander dat iemand wist wie daar order voor gegeven had, als commissarissen van „-orde" optrad. Uit de zaal werd even wel geroepen, dat men binnen mocht en de menschen gingen inderdaad naar binnen. Toen ontstond een helsch ge schreeuw „er uit", „slaat ze eruit". Stoel- p-ooten werden afgebroken, gummiknup pelsgetrokken, en naar men ons mede deelde, was dr Koeh een van de eersten, die met een forschen trap een tafeltje vernielde en de vier pooten uitdeelde, teneinde de Wijinkoopdelegati-es de zaal uit. te slaan. Inmiddels wa's een groep tot dicht bij bet podium genaderd en onder deze groep bevonden zich Brommert en zjn vrouw, Woeldwrs en Stan Ponsen. Zij werden Van verschillende zijden aan gevallen -en speciaal Brommert moest het ontgelden. Mevrouw Brommert drong tus schen de vechtenden in en smeekte de aanvallers haar man niet zoo te mishan delen. Dairap, zoo vernemen wiji, sprong La-ui de Visser valn het podium, sloeg een der Wijnkoop-mannen met een knup- pei-wa&dPlstofc op het hoofd, zoodat de man bewusbeiods neerviel, en mevr. Brom mert, die ook hem verzocht haar, man te bevrijden, kreeg met denze'iden stok een slag op het hoofd, zoodat zij neerviel. Terwijl d-e vrouw op den grónd lag, daal de de stok voor den tweeden keer op haar neer. Verscheidene officieele com munisten werd dit te bar en onder het uitroepen van „laffe vrouwenbeul" drong men De Visser opzij'. De vechtpartij! was inmiddels vrij alge meen geworden en op dat oogenblik greep de politie in, die de aanwezigen uit de zaal en uit het gebouw „De Har monie" verwijderde. Arrestaties vonden niet plaats. Eenige gewonden, waaronder Brommert en zijn vrouw, hebben zich in heit Binnengasthuis laten, verbinden. Binnenland. Bosch- en heidebranden. Vechtende communisten. Vechtende voetballers bij de Olympiade. Buitenland. Weer betrekkingen tusschen Engeland en Rusland Het weer in 't buitenland. Tsjang tso Lin verlaat Peking. Italië en Zuid-Slavië verzoend? Een draadloos sein van de Italia opge vangen? De Olympische Spelen. Bij de gisteren- gehouden voetbalwed strijd tusschen Duitschland on Uruguay is 'ttol schandelijke tooneele-n ge-komen. „Het bleef, zoo meldt „De Crt." bij uhfair spel van beide partijien en een ieder zal dankbaar zijin geweest voor het oogenblik, dat de arbiter hat eind signaal floot, waarmede een der grof ste wedstrijden, welke wij oodt zagen, tot het verleden behoorde. Ben wedstrijd, die de schande van dit Olympisch tour- nooi genoemd (tan worden." Ben toeschouwer schrijft o.m. het vol gende-: r „Het was in werkelijkheid: onsmakelijk. De geestdrift uit de rangen van -d-e vaer- tig'duizehd toeschouwers was één groote rèl. Men floot en gierde, protesteerend eh vijandig. Hostiliteit en haat heersebte-n op 'tveld en o|p het grootste deel v,an de tribunes." Het was, zoo voegt hij hieraan' toe, veel smakeloozer daK een stierengevecht eh .even wreed en: dommer. En Clinge Doorenbos vergejijkt in de Telegraaf de spelers bij een1 bende wil de dieren, losgebroken uit hun kooi, het publiek bij een .bende Indianen, schreeu wend en sensatiezielk. Militaire dienst voor geestelijken? De soo.-dem. Tweede Kamerleden' Ter Laan, Van Zadelho-ff, Albarda en Braut- tigam hebben een aantal amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot wijzi ging van de dienstplichtwet. Een der amendementen beoogt de vrij stelling van militairen dienst vo-or geeste lijken en a.s. geestelijken aï te schaffen, een tweede om de jaarlijksch-a lichting van' 19.5(to man te brengen op 13.000 man. Vo-orts wordt voorgesteld orn het instituut der vrijwilligers die de taak van de militiep-lidhtigen! overnemen, te doen vervallen; om den diensttijd bij de zee militie niet te verlengen; om de ver korting van den diensttijd voor de vo-or» ge-oefenden niet in te krimpen van 4 tot 3 maanden; en ten slofte om de mogelijkheid te voorkomen, om te eeni- ger tijd we-er over te gaan tot de invoe ring van de derde herhalingsoefening. Excursies naar Zuiderzee werken. Naar de directie der Zuiderzeewerken- mededeelt, zullen, teneinde allen, die- dit wenschen, in de gelegenheid te stellen, de in uitvoering zijnde werken onder geleid-e te bezichtigen, in den loop van dezen zomer vier ééndaagsche excursies wor den georganiseerd met de reserve-stoom boot van het spoorwegverkeer Enkhuizen- Sfavoren, waarbij de directie der Neder- landsche Spoorwegen zal zorgen voor go-edkoope treinen naar en van de plaats van afvaart. Een pluim voor MinisteF D o n n e r. De heer L. M. Hermans schrijft in „Het Volk": Onlangs heeft „Het Volk" er melding van gemaakt, dat een gedetineerde in de strafgevangenis te 'sGravenhage be dreigd werd met de afneming van zijn verlovingsring, een hem heilig souvenir van een o-verledene. Misschien zelfs zou de ring verbroken moeten worden, om dat hij niet zonder geweld van den vin ger verwijderd ko-n worden. Ook was het mijl bekend, dat de be doelde gedetineerde verhinderd werd om teekeningen (hg, is architect) in zijn cel op te hangen. Ik heb bij de behandeling van bet hoofdstuk Justitie in de Eerste Kamer toen een ernstig beroep op den minister gedaan en Zijne Excellentie stelde zijn medewerking in het vooruitzicht. Ik verneem nu van partijgenoot A. v. d. Heide, dat hem door den gedetineer de bericht is, dat beide kwesties in be vredigenden zin zijn opgelost. Ik Verheug mij er zeer over, dat de mau geholpen is, dat hij van iets wat hem zeer dierbaar is, geen afstand be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1