No. 206 Zaterdag 2 Juni 1928 42e Jaargang ROSMM" EERSTE BLAD. Het h;ist@ triomfeert over het goede! L. Duvekof Sz.9 TABAK - SIGAREN - SI0ARETTE1 Buitenland. Sa MTKMTVCRPAKKI MC Binnenland. VAN EVIELLE'S KOEK BANK VOOR ZEELAND - GOES Effecten, Coupons en alle Bankzaken. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Een ander geluid. RFPTFT FÏÏN^TFnDDFr volledig pluimveevoeder, voorkomt voedings- „JJLrXV I LiL/O XYLlllO 1 IVv/IvlYJLlj st0ornissen, vetwording en sluit ieder foutief voederen en voederverspilling uit, zoodat zelfs leeken het maximum aantal eieren van hun pluimvee verkrijgenhet beteekent geld-, tijd- en voederbesparing. Alles vereend in één korrel, zoodat niets bijgevoerd mag worden, daar hierdoor de eierproductie vermindert. Gezonder, sterker en mooier kippen en eenden, méér en grooter eieren van hoogfijnen smaak. Eenden van begin April legden van September tot 29 Febr. reeds 165 eieren per eend. Alom verkrijgbaar. Vraagt brochure! Proef 50 kilo f9.- postwissel. N.V. Bertels' Oliefabrieken - Amsterdam. Groote Markt 19 - Goes BOBBY Lichh baai 25 cl TA BA 20 ZEEPAARD 15 v&uitengewoon handig H i. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUiDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0 35 Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel cneer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting De heer Kersten, zoo zagen we gis teren, wenscht de sociale verzekering on gedaan te maken.' Hij wenscht ,geen verzekering, maar armenzorg. De heer Smeenk echter liet een ander geluid hooren. Na met de stukken te Hebben aange toond, dat de heer Kersten mot de bij zonderheden der verzekeringswetgeving niet op de hoogte is, vervolgde hij: „Maar bovendien, de heer Kersten is ook niet op de hoogte met hetgeen te de zen aanzien in het buitenland bestaat. Wij hebben hier vandaag gehoord, dat, die sociale verzekering een zoodanigen druk legt op onze bevolking, dat de~ con currentiestrijd van de industrie met het builenland wordt belemmerd. Den heer Kersten schijnt het onbekend te zijn, dat reeds sedert de negentiger jaren van de vorige eeuw in Duitschland een zeer goed verzekeringssvsteem werkt, dat daarvoor door de werkgevers premie moet worden betaald en dat de wetgeving daar in de laatste jaren is uitgebreid en de premie is verhoogd. De heer Kersten weet blijkbaar ook niet, dat in Frankrijk, een land, dat door hem werd genoemd, ook een uitgebreide verzekeringswetigeving in de laatste ja ren is tot stand gekomen, zoodat men zich bij de verzekeringswetgeving zeker niet kan beroepen op het feit. dat onze industrie in zoo hooge mate in haar Kon- kurrenzfahigkeit wordt belemmerd. Vervolgens werd er door spr. op ge wezen, dat de heer Kersten blijk gaf. n:ets te vatten van den principiëelen grondslag waarop hier te lande het verzekeringsstel sel berust, n.l. dat er is een arbeidsover eenkomst en dat de Overheid omtrent die arbeidsovereenkomst zekere regelin gen vaststelt. Gelooft nu de heer Kersten, dat die Overheidsroeping ook maar een oogen- blik in den modernen tijd te bestrijden is? Weet de heer Kersten niet, dat men ra- draal is teruggekomen behalve eep enkele in liberale kringen van de ge- da-hte, dat die arbeidsovereenkomst zou zijn een volkomen privaatrechtelijke o"er- eenkomst tusschen twee vrije en gelijke partijen? Volgens ons recht en de heer Ker sten zal zich moeten stellen op die ba sis zjjn de arbeiders en de werkgevers twee vrije en gelijke partijen, d'e een over eenkomst sluiten. De feitelijke toestand is evenwel zoo, dat er is een economische ongelijkheid en daarvan is in den loop der tijden herhaa'delijk mis"bruifc Igemaakt bij 't sluiten van arbeidsovereenkomsten. En nu is naar. antirevolutïonnair "be ginsel de taak voor de Overheid, als dienaresse Gods, dat, wanneer zTj Mot, dat bij het sluiten van arbeidsovereen komsten al'erlei dingbn gebeuren, die niet in orde zjn. waarbij het bedrijf zich hoe genaamd niets aantrekt van Iöonsverhou- dingen, van den arbeidstijd, van de ver zorging bij ziekte, invaliditeit en ouder dom, zhcdaartegen optreedt. Naar Christe lijk beginsel zou de Overheid haar taak verloochenen, haar roeping niet vervullen, wanneer ze niet daartegen in ging en het sluiten van arbeidsovereenkomsten niet bond aan zékere regelingen. Zulke rege'ingon in de arbeidsovereen komst zijn: gij naoogt 'geen zwangere ar beidsters kort vóór en na de bevalling laten werken; gij moogt het loon met uit betalen in ander dan Hollandsch geld. Een van de bepahngen is ook: gn moet zor gen, dat een deel v.an de arbe'dsophrengst wordt gereserveerd voor den tijd. dat de arbeiders niet meer beschikken over hun volle arbeidskracht, ten gevolge van ziek te, onaeval, invaliditeit of ouderdom. De heer Kersten heeft een opvatting vin de Overheidstaak, die ook door de Gereformeerde vaderen geen oo?éribTifc is erkend, want wel terdege hebben de Ge reformeerde vaderen in het verleden er kend. dat de Overheid op arbeidsterrein een taak had, al geef ik natuurlijk vol komen toe. dat die Overheidstaak op so ciaal gebied in di m t'jd meer uitgeoefend werd door de gemeente, dan door den Staat. Dat hangt echter samen met het gemis van centra'isatie; dat is geen prin cipieel verschil over de taak van de Overheid. Wel terdege hebben de Gereformeerde vaderen erkend, dat de Overheid die roe ping had." Maandag hierover meer. De beroemde pluimveefokkers, de heeren Gfcbr. Welleman te Butfrinalsen, bestelden 60.000 kilo „Bertels' Kunstkorrelte leveren binnen één jaar. De pluimveecentra's: Apeldoorn, Barneveld, Deventer, Teuge, Horst-Sevenum, Maastricht, Roermond, Venlo, Middelburg, Dèn Haag, Rot terdam,Leiden, Volendam,Gouda,Gorinchem,N.Brabant enz. betrekken geregeld 15000 kilo wagons. De electrificatie. Zij, die na de besliste toezegging van Ged. Staten verwacht mochten hebben dat de electrificatie van de Middengroep nu wel spoedig een feit zou worden, zijn opnieuw, teleurgesteld. In December 1927 deelden Ged. Staten aan de Prov. Staten mede, dat hij den Raad van Bestuur een plan aanhangig was tot voorziening van de Bevelanden en het platteland van Walcheren vanuit een eigen centrale. En enkele weken later kwam de gerust stellende verklaring, dat er al'le uitzicht bestond „dat aan het verlangen naar elec- triciteit spoedig zal kunnen worden vol daan. De plannen voor de definitieve voor ziening van de Bevelanden en het platte land van Walcheren zijn thans in zoover gevorderden staat van voorbereiding, dat indien geen onverwachte tegenslagen ko men, de beslissing der Staten zal worden gevraagd ip. hunne eerste gewone vergade ring van 1928, welke overeenkomstig de bepalingen van de gewijzigde provinciale wet kan worden gehouden in de tweede helft van Ajifril 1928, misschien zelfs in eene vóór dien tijd bijeen te roepen bui tengewone vergadering"? Wij waagden kot "toen daarbij deze op merking te maken: „We zullen moeten af wachten of nu eindelijk deze toezegging ten aanzien van de middengroep verwe-. zenlijlkt zal worden of dat we ook deze bij de andere onvervulde beloften zullen moe ten voegen", wat ons toen een weinig kwa lijk werd genomen. Van die in. uitzicht gestelde'Vervroegde vergadering is intusSchen niets gekomen. En thans komt het bericht dat er ook in de binnenkort te houden vergadering der Staten van behandeling der electrificatie geen sprake zal zijn. De Raad van Bestuur der P.Z.E.M, d. w. z. Ged. Staten, heeft aan Ged. Staten bericht, „dat bij den Raad van Advies twij fel is gerezen (dat is al heel zacht uitge drukt) of de richting, waarin wij de op lossing van de electrificatie van de mid dengroep zochten, wel de jui'ste was", waarom het voorstel inzake de electrifica tie voorloopig wordt teruggenomen. We zijn dus nu weer even ver als drie vjaren geleden. Van de electrificatie van de Bevelanden en het platteland van Walcheren komt voorloopig niets. Het resultaat van de eindelooze onder zoekingen en onderhandelingen is, dat er niets gedaan wordt en dat een bloeiende streek die aan électrisch licht en electri- sche kracht zoo dringend behoefte heeft, daarvan verstoken blijft. Zuster Anna staat nog altijd op den uit kijk, maar zij ziet nog steeds niets komen. Met belangstelling zien we thans de ko mende Statenzitting tegemoet- Zal nu eindelijk het besluit van Juni 1917 worden ingetrokken of zal den Raad van Bestuur opnieuw gelegenheid worden gegeven met nieuwe plannen te komen? Naast Hotel „De Korenbeurs" Hst Itaiiaansch-Servisch geschil. De Daily Mail verneemt uit Belgrado, <jat Italië twee nieuwe nota's bij de Ser vische regeeririg heeft ingediend, dit?' in ■buitengewoon krachtige termen gesteld zijn en de bestraffing eischen van de over heidspersonen en inspecteurs van politie, wie nalatigheid kan verweten worden bij het onderdrukken van de anti-Italiaansche relletjes. Italië efscht de bestraffing van de amb tenaren, die, omdat zij de betoogingen niet hebben belet, verantwoordelijk zouden zijn voor de schade, berokkend aan het eigen dom van Italiaausche onderdanen in Ser vië. Het niet-inwilligen van dezen eisch zal een zeer nadeeligen invloed moeten hebben op de verdere ontwikkeling van de Itaiiaansch-Servisch» betrekkingen. per half ons Volkenbondvergaderingen. In de maand Juni worden" omstreeks 14 vergaderingen gehouden, waarvan de meeste tè Gënève, welke het geheele ar beidsveld van den Volkenbond omvatten: politiéke vraagstukken, de jurisdictie, de veiligheid, de codificatie van het intern, recht, de mandaten, de economische en financieele organisatie, verkeërs- en transitoquaëst'ies, enz. Be belangrijkste dezer vergaderingen zijn de 50e zitting van den Raad en de bij-, eenkomst van het veiligheidscomité, welks derde zitting voor het eind der maand te Genève zal worden gehouden. De economische commissie komt op 25 Juni te Genève bijeen ter bestudeering van verschillende problemen der handelspoli tiek. De tweede conferentie voor de opheffing der invoerverboden en beperkingen voor huiden en beenderen komt op 29 Juni te Genève bijeen. Officieels verkiezingscijfers. Volgens de thans gepubliceerde offici- eele cijfers van de Duitsehe Rijksdagver- kiezingen hebben van de 41.295.102 stem gerechtigde personen op 20 Mei 31.145.308 personen van hun kiesrecht gebruik ge maakt. De deelneming aan M verkiezingen be draagt 75,4 pet. De officieele cijfers bren gen geen wijziging in de reeds gemelde verdeeling der zetdls. Korte berichten. In het 'district Swenzjany van het ge bied Wilna is door de Poolscke politie een uitgebreide spionnageorganisatie, ver moedelijk ten gunste van Litauen,^ ont- dekt. Naar de Poolsehe bladen medèdee- len, vond men onder de in beslag geno men papieren de code van de Litausche regeering. Er zijn vele .personen gearres teerd. Op een overweg nabij Florence heeft een sneltrein een wagen gegrepen. De in zittende drie personen werden gedood. Tengevolge van zwaren regenval is de stad Astrakan gedeeltelijk overstroomd. Op' sommige plaatsen staat het water een meter hoog. Een boot met drie- kinderen erin is weggedreven. De gevaren van de vaccinatie. In verband met het bericht in de Staats courant, dat „in de week van 20-—26 Mei bij het Staatstoezicht op de Volksgezond heid een onder -hooge koorts verloopend ziektegeval is aangegeven, Voorgekomen hij een kind dat kort te voren was inge ënt met koepokstof, terwijl nader wordt onderzocht in 'hoeverre eenig verband tus schen de inenting en het ontstaan der ziekteverschijnselen kan worden aangeno men", schrijft -de geneeskundige medewer ker van de „N. R. Grt." o. m.: Dit bericht heeft blijkbaar, alleen ten doel ons en de goegemeente weer wat zand in de oogen te strooien. Men zou er uit op maken, als men niet beter wist, dat ook alle twijfelachtig aangegeven gevallen wor den gepubliceerd met vermelding van de resultaten van het nadere onderzoek. Dit is ondertusschen niet het geval. Bij onder zoek is ons gebleken, dat verscheidene door de plaatselijke behandelende medici aangegeven, niet twijfelachtige gevallen van 'hersenprikkelings-verschijnselenTi^ in enting op den weg naar de Staatscourant verdwaald geraakt zijn,. Naar schatting zijn er ongeveer evenveel gevallen wel aL niet gepubliceerd. Ra ra, hoe zit dat?' Dit raadsel is betrekkelijk eenvoudig op te los sen. Wat gepubliceerd wordt zijn afge zien van een paar blijkbaar tendentieuse berichtjes alleen die gevallen waarbij door -deskudig ^onderzoek onbetwistbare verschijnselen van hersenontsteking, en cephalitis in wetenschappelijk-neurologi- schen zin zijn vastgesteld. Verder wijst hij er op, dat op deze wijze de cijfers van 1928 onvergelijkbaar wor den met die van vorife jaren. Toen heeft men alle aangegeven gevallen rijp en groen meegeteld, nu schakelt men de helft uit. Tenslotte, zegt hij, heb ik een ander zwaarwegend bezwaar tegen dezen gang van zaken. We 'hebben nu eenmaal een of ficieele encephalitisrcommissie uit den ge zondheidsraad. Onder die omstandigheden mag men eischen dat geen enkel officieel berichtje over encephalitis na inenting ge publiceerd wordt zonder machtiging dier commissie als geheel. Ook mag men eischen, dat in de zoo belangrijke beslis sing over de vraag welke aangegeven ge vallen .n.1 dan niet officieel als encephali tis be'stempeld zullen worden, deze com missie in pleno de onpartijdige beslissing zal hebben. Beide eischen liggen zoo voor de hand dat ik ze niet nader behoef te ver dedigen. En nu is mij bij nader onderzoek gebleken, dat over beide zaken door een paar leden der commissie doch buiten de commissie (die trouwens de laatste maan den niet meer vergaderd heeft) om wordt heslist. En dan nog op een wijze, die den toets eener objectieve kritiek niet kafï doorstaan. Zijne conclusie is dan ook: meer licht! Homoeo*pathisch ziekenhuis. Te Utrecht fieéït de aigemeene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Ho- moeopathisch ziekenhuis te Oudewijn bij Utrecht plaats gehad. Kanïooir Groote fiflarkt 21. Telefoon 74 (2 lijnen) Binnenland. De gevaren van de vaccinatie. De staking -aan „Dq Schelde". Ged. Staten vragen een crediet voor elec- triiicalie der Noordgroep. Buitenland. Volkenbondsvergaderingen. Itaiiaansch-Servisch geschil. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE ZONDEN DE BROCHURE OVER QRANULiNE, HET MIDDEL VAN DR. J.»H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER- ZIEKTE. Mlddelburgschoslr.Pl7, Schsveningen. B35SE Het exploitatietekort over 1927 bedraagt f 7500, welk bedrag men hoopt te dekken door 'verhooging van den post jaarlijksche bijdragen en giften. In de plaats van hel aftredende lid van den raad van beheer mr J. IV van Beec'k Calkoen te Leeuwar den werd gekozen de heer Van Vliet, con sul van Japan te Rotterdam. De heer F. J. Arnoldt te Oudewijn werd als lid van den raad van beheer herkozen. De Gouverneur van-Suriname. De minister van koloniën maalkt be kend, dat, blijkens een op S3 Mei 1.1. bij zijn departement ontvangen draadberioht, de nieuwbenoemde gouverneur van Suri- nalme, de heer dr A- A. L- Rutgers, het bestuur over dat gewest heeft aan vaard De staking aan „De Schelde". Gisterenavond was goed te merken, dat het besluit van den 'Modernen Bond om krachtiger tegen de werkwilligen op te treden, werd doorgevoerd. Meer dan voor heen werden werkwilligen naar huis ge bracht, vergezeld door een groote me nigte nieuwsgierigen. De werkwilligen worden zeer goed be schermd door politie, zoodat incidenten zich niet voordeden. De politie had krach tige maatregelen -genomen en verschil lende straten afgezet, waarbij Tiet absoluut verboden was, te passeeren, met gevolg, dat op sommige plaatsen in de nieuwe stad honderden gedurende soms een 20 minuten voor het poli ie cordon stonden. De politie heeft aangekondigd, zeer krachtige maatregelen te zullen nemen, desnoods met geweld, tegen het nieuws gierig publiek. Ook de stakingsleiding heeft er op aangedrongen, dat het publiek zich niet met de staking zal inlaten en gewezen op eventueele ernstige gevolgen. Door den Commissaris der Koningin is de heer Mr W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester te Westkapelle, be noemd tot lid der Gezondheidscommissie, zetel Vee,re. Wolpljaartsd'ijfc. Donderdagavond had alhier een vergadering plaats ter bespre king van de ..plannen tot oprichting van een Ziekenhuisvereeniging. Door den voorzitter der vereeniging, Mr Mes, burgem. van Heinkenszand, wer den uitvoerige mededeelingen gedaan, die er op wezen, dat het doei der oprichters is, alles te willen doen in het belang van de lijdende menschheid. De contribu tie zou bedragen 5 cent per lid en per week tot een maximum van 23 cent per week per gezin, terwijl bij ziekenhufsver- pleging het eerste jaar zal worden uitge keerd 25 dagen a, f.2.50 per dag. Door sommige loontrekkende arbeMers wordt gemeend, dat bijna alle ziekenhuisverple- ging zal worden bekostigd door den Raad van Arbeid, doch dat is zeker een ver keerd begrip. Volgens medccteeling van dokter Griep van Heinkenszand, werden het vorige jaar van de districten N. en Z. Beveland, Tholen en Schouwen-Dui- veland slechts 42 personen voor reke ning van genoemden Raad geholpen, dus is hiermede het bewijs geleverd, dat het ook voor loontrekkende arbeiders ern stige overweging verdient, lid te worden van bedoelde vereeniging. 67 leden wer den. staande de vergadering ingeschreven, wat zeker een mooi begin kan worden genoemd. Vanwege de vereeniging „Het Groene Kruis" en Onderlinge Hulp" zul len de verdere werkzaamheden worden verricht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1