Jsfi Al, KING KINADRUPPELS pepermunt niet be. stond, moest men het uitvinden tDr. H.NANNING's Binnenland. Uit de Provincie. v'.A v Op zoek naar de Italia". De hulpactie voor de „ttalia" zal inter nationaal georganiseerd worden. Engeland zal een bestuurbaar luchtschip tor be schikking stellen. Duitschland een aantal vliegbooten, Amerika eveneens vliegtuigen alsmede een vliegtuigmoedersrhip, terwjjl ook Sovjet Rusland waarschijnlijk eenige vliegtuigen beschikbaar zal stellen. De bekendste Noordpoolreizigers zullen deel nemen aan deze hulp-expeditie die onder leiding van prof. Fridtjof Nansen zal staan. De bekende Duitsche Zeppelin-comman dant kapitein Bruns heeft de plannen voor de hulpactie reeds tot in bijzonderheden uitgewerkt en ze aan Nansen ter goed keuring voorgelegd. Het Arnerikaansche moederschip, dat voorzien is van een 'ankermast, zal zoo spoedig mogelij'k naar Tromsö vertrekken en daar als luchtschip- en vliegtuigbasis blijven liggen. Men stelt zich de verdee ling der werkzaamheden als volgt voor; het Engelsche luchtschip zal groote kruis tochten over het Poolgebied ondernemen. Het kam er dank zij zijn groote actie radius, dieper in doordringen, dan de vliegtuigen en vliegbooten, die uit den aard slechts een beperkte oppervlakte kunnen afzoeken. Zij zullen van aJJa zij'-x den concentrisch maar het Noorden vlie gen en ieder zal een sector voor zijn rekening nemen. De Pooi vaegers kapitein! Wilkins en luitenant Bielson, die oip het oogenblik te Berlijn vertoeven, hebben zich onmid dellijk bereid verklaard aan! de hulpexpe ditie deel te nemen. De vlucht van Van Lear BlaoR, Het vliegtuig H-NADR, bestuurd door Geysendorffer, met den heer Van Lear Black en twee andere personen aan boord is gistermiddag 1.30 Nederl. tijd uit Mar seille vertrokken en gisteravond 8.8 te Croydon aangekomen. Aanbesteding van levensmiddelen voor tie gevangenis. Door de Fransche regeering is de leve ring aanbesteed van levensmiddelen voor de gevangenen in de gevangenis te St. Martin (op het eiland Ré) noodig voor de maanden Juli tot en met December 1928. Een blik in de lijst van benoodïgde le vensmiddelen, geeft te denken. Gevraagd werden Vijfduizend kilo aardappelen, 2500 kilo rundvleesch, waaronder biefstuk voor zie ken, benevens kalfscoteletten, 1500 kilo slaboonen, 300 kilo verschc groente, 500 kilo rijst, 700 kilo boonen, 150 kilo olie, 700 kilo linzen, 200 blikjes sardientjes, 1000 K.G. suiker, 300 kilo chocolade, 300 kilo koffie. Als dranken worden gevraagd 3000 liter roode wijn Van Fransche af komst en 5000 liter melk, die niet afge roomd mag zjjn en afkomstig van koeien die den dag vóór de levering gemolken zjl'n. Baldwin op het „Westelijk front". De Engelsche minister-president en zijn echtgenoote, die thans een rondreis maken langs de vroegere slagvelden en de kerkho ven aan het voormalige "Westelijke front, werden gisteren door den burgemeester van Yperen begroet. Antwoordende op de tQt hem gesproken woorden van welkom, zeide Baldwin- „Geen Engelschman kan Yperen binnen komen zonder diep ontroerd te zijn en alle, Engelschen hebben met vreugde en bewon dering gadegeslagen, ihoe het nieuwe Ype ren is opgetrokken op de ruïnes van de verwoeste oude stad". De premier legde een krans met de En gelsche kleuren aan den voet van het oor- logsgedenkteeken en bracht vervolgens een bezoek aan de poort, waarin de namen ge grift zijn van alle Engelsche soldaten, die langs dezen weg den dood ingingen. Later op den dag bezocht Baldwin de kerkhoven in den sector van Yperen. Op ieder der graven legde mrs. Baldwin een takje rosmarijn uit haar eigen tuin. De Intern. Arbeidsconferentie. De heer Regout, Nederlandsc*h afgevaar digde der patroons op de Intern. Arbeids conferentie te Genève, is benoemd tot voor zitter der patroonsgroep voor de quaestie der minimumloonen. Als zoodanig wordt hij tijdelijk vervangen door mr P. W. J. H. .Gort van der Linden. De beer Regout is tevens candidaat voor het vice-voorzitter- schap der commissie voor de minimum loonen der conferentie. Bij de algemeehe beschouwingen over het voorkomen van bedrijfsongevallen wees mr Cort van der Linden'op den in vloed van bet verzekeringssysteem, dat wordt toegepast op het aantal beroepson gevallen en het gunstige resultaat, dat de onderlinge verzekering in Nederland beeft gehad. Spr. beval daarna het stelsel der fa/- Te IJmuiden is de Ksnnemer autogarage in vlammen opgegaan. Wij geven hier een foto van den brand. brieksartsen aan, dat zoowel in Nederland als in de Ver. Staten heeft bijgedragen tot de vermindering van het aantal ongeval len. Hij meent, dat het vraagstuk veel doeltreffender kan worden opgelost door de vrijwillige samenwerking tusschen werkgevers en arbeiders dan door dwin gende overheidsmaatregelen, en hij hoopt, dat de conferentie rekening zou houden met de ervaring, in Nederland opgedaan. Ten slotte meent de heer Cort van der Linden, dat de arbeiders niet altijd vol doende doordrongen zijn van hun verant woordelijkheid en hij meende, dat de ar beider, die de veiligheidsvoorschriften op zettelijk verwaarloost, evenzeer strafbaar moet zijn. De hoofdinspecteur van den arbeid Scholte vestigde de aandacht der arbeids conferentie op het feit, dat na dertig jaar inspectie, waarbij honderdduizenden voor schriften inzake de veiligheid werden ge geven, nog steeds geconstateerd wordt, dat nieuw aangeschafte of geïnstalleerde ma chines' niet voorzien zijn. van de meest ele mentaire beveiligingen. Het aanbrengen daarvan kost veel tijd en geld. Hoezeer men de urbcidsmethode, de selectie en de opleiding der arbeiders ook perfection- neert, ongelukken zullen er steeds blijven voorkomen. Sommige zijn onvermijdelijk, maar een zeker aantal zal het gevolg zijn van het ontbrekpn van beveiligingen en van het feit, dal de constructeurs geen re kening honden met de lessen, die de der tigjarige ervaring van officieels en parti culiere inspectiediensten te hunner be schikking hebben gesteld. Wel komt er verandering, doch zonder den machtigen steun der wet zal het particulier initiatief ei- niet in slagen een blijvende verbetering te bewerkstelligen. De wet zal den fabri kant, die machine^, voorzien van veilig heidsmaatregelen, wil leveren, moeten be schermen tegen den concurrent, die dit na laat en daardoor goedkooper kan leveren. Op grond van deze overweging heeft de Nederlandsehe arbeidsinspectie in het voorontwerp tot herziening der Veilig heidswet van 1895 een bepaling opgeno men, waarbij het hoofd der onderneming wordt verplicht geen werktuigen enz. te vervaardigen, te verkoopen of te verhu ren, wanneer deze niet voldoen aan de door den minister gestelde veiligheids- eischen. EETLU5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl. Korte berichten. In de Joodsche kolonies op het schiereiland de Krïm en in het gouverne ment Cherson (Zuid-Rusland) worden de Joodsche kolonisten met hongersnood be dreigd. 80 pCt. van het winterkoren is vernietigd door de vorst en de hevige stormen. De griep-epidemie breidt zich te Moskou op onrustbarende wijze uit. In den loop van de laatste week. werden of.'iciëel 18.573 gevallen geregistreerd. Be halve de griep woedt in de Russische hoofdstad ook een epidemie van vlek- typhus. Er is weer hen hevige aardschok gevoeld te Korinthe. In de Pools'che badplaatsen in de Tatra heerscht nog steeds een voor den tijd van bet jaar ongewone koude. In de badplaats Zakopane is opnieuw drie c.M. sneeuw gevallen. Sedert gisteren vriest het twee graden. In de hooger gelegen badplaatsen ligt de sneeuw 5 tot 2.2 c.M. hoog. De wintersport is in vollen gang. Het groote drijvende dok voor Singa pore zal volgende maand van de Tyne ver trekken, voortgetrokken door acht flinke sleepbooten. De reis van 8500 mijlen zal binnen drie maanden volbracht moeten zijn. Het gevaarte is te Londen voor een bedrag van 900.000 verzekerd. In een stoomwasscherij te Boedapest is heden een benzinevat tengevolge van'on voorzichtigheid ontploft. Daarbij werden 18 arbeiders gewond, waarvan 3 levensge vaarlijk. Deze werden naar het ziekenhuis gebracht. Het keizerlijk departement te Tokio heeft bepaald, dat de costumes die .gedra gen zullen worden door de dames van het corps diplomatique bij gelegenheid van de keizerskroning, in overeenstemming moe ten zijn met de Japansche zeden. De ge decolleteerde japonnen zijn dat niet en harmonieëren evenmin met den stijl der klassieke ceremonies. Ongevallenwet en Land- en Tuinbouwwet. Het Verbond van Nederlandsehe Werk gevers heeft zich met een adres tot de Eerste Kamer gewend naar aanleiding van een tweetal veranderingen, die te Tweede Kamer heeft gebracht in de Wijziging der Ongevallenwet en do Wijziging der Land en Tuinbouwwet. De Eerste Kamer wordt dringend ver zocht den Minister alsnog uit te noodigen de novelle, die hij in betrekking tot artikel IV van het ontwerp-Ongevallenwet 1921 (resp. V van het ontwerp-Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922) heeft toegezegd, te gebruiken om ook in artikel I (resp. II) zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat de toepassing van de Ongevallenwetten beperkt blijft tot die zeer speciale geval len, die de Commissie van Rapporteurs in de Tweede Kamer onder de werkings sfeer der wet beoogde te brengen. Want tegen het verzekeren van loon arbeiders tegen bepaalde beroepsziekten bestaat bi] het bestuur niet het minste bezwaar. Integendeel, het is van meening, dat voor verschillende ziekten, die meer in het bijzonder tengevolge van het ver richten van bepaalde werkzaamheden ple gen "vbort te komen, van een „risque professionnel" kan worden gesproken, waardoor het toekennen van een schade loosstelling ten laste van het bedrijf ge rechtvaardigd wordt. Het verzet van het bestuur richt zich mitsdien alleen tegen de redactie van de genoemde bepaling, die op den duur er toe moet leiden, dat de werkingssfeer van de Ongevallenwet ver buiten de be doeling van den wetgever wordt uitge breid. j Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpers O'nee 1. Onder leiding van den heer J. Augus tijn van Zwolle heeft te Utrecht de alge- meone vergadering plaats gehad ter ge legenheid van het zilveren jubileum. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te 's-Gravennage te houden. In het bestuur werden herkozen de hee- ren O. v. d. Kooi van Amsterdam, J. Schepp van Utrecht en P. Graaff van Amersfoort en gekozen werd de heer C. D. Landzaat. In den middag had in Tivoli een groote receptie plaats waarbij' het bestuur te midden van een bloemenschat had plaats genomen. O.m. kwamen complimenteeren de beeren J. S. Ruppert, voorzitter \-an den Ned. Luth. Bond van Sociale Actie, Jhr Roëll, secretaris van de Ver. van Werkgevers op Tramweggebied, K. Kruijt- hof, voorzitter van het Chr. Nat. Vak verbond, Jhr mr Elias, namens de Di rectie der Spoorwegen, Slagter, namens den Minister van Waterstaat, Verweiji, na mens het Rijkstoezicht op de Ned. Spoor wegen, Ds Bearens en Ds Oberman, Ir Brandt, namens de Spoorwegonthouders- vereeniging, de heer Smeenk, namens Pa trimonium, Dr Beumer, namens de A.R. Kamerfractie enz. Onder de binnengekomen telegrammen was er een namens H. M. de Koningin, en een van het R.K. Werkliedenverbond. In de avonduren had een feestelijke bijeenkomst plaats in Tivoli. Encephalitis na inent in g. In de week van 20 tot. en met 23 Mei is bij het Staatstoezicht op de volksge zondheid een onder hooge koorts verloo pend ziektegeval aangegeven, voorgeko men bij een kind, dat kort te voren ingeënt was met koepokstof. In hoeverre eenig verband tusschen de inenting en het ontstaan der kiekteverschijnselen kan warden aangenomen, wordt nader onder zocht. Telefoondienst met België. Met ingang van heden wordt de gele genheid geopend om ook in het verkeer met België door tusschenkomst van de telegraafkantoren inlichtingen in te win nen of een bepaald persoon, met naam en volledig adres aangeduid, een tele foonnummer bezit, en voorts wie onder een opgegeven nummer van een bepaald te'efoonnet is a ingesloten. BRIEF UIT MIDDELBURG. xvm. Amice, Ditmaal iets over Vlissingen, onze zus terstad op Walcheren. Zoo nu en dan schijnt het wel, of de zusterlijke stemming tusschen de beide steden wel wat te wenschen overlaat en de naijver, die tusschen kinderen van een gezin wel eens wordt aangetroffen, ook hier zijn triomfen viert. Van het onlangs genomen loffelijk besluit om sa men een abattoir dicht bij' Middelburg op te richten, komt nu ook weer niets, nu Vlissingen, in strijd met dat besluit, er alleen toe overgaat. En de 'Middelburgsche neringdoenden en caféhouders klagen er ook wel over, dat de Vlissingsche tou- ringcarondememer, met zijn wagens vol vreemdelingen, zoo snel door Middelburg vliegt, dat deze weinig of niets van de bezienswaardigheden der hoofdstad kun nen waarnemen, hoofdzakelijk opdat de voordeelen van hun verblijf alleen aan Vlissingen komen. Daartegenover is men in de Scheldestad wel eens naijverig op Middelburg's drukke markt. Ook hier weer geldt voor beide plaatsen het woord: Niets menschelijks is hun vreemd. Doch nu Vlissingen ten gevolge van de werkstaking aan „de Schelde" dreigt groote schade te lijden, is het plicht van iederen rechtgeaarden Middelburger zijn eigen finantieele bezwaren op den achter grond te plaatsen en te denken aan het woord: Als een lid lijdt, lijden alle leden mede. Want inderdaad, zoo men niet tot be zinning komt, dreigt Vlissingen een groote ramp. Wanneer gedurende een langere periode in een gemeente vara ruim 20.000 inwoners, een kleine 2000 personen in staking zijn en op de stakingskas van hun bonden zijn aangewezen, dan kan het niet anders of ook de gemeentelijke schatkist ondervindt daarvan de naweeën. Al is wellicht de bondskas, nu er in langen tijd geen staking in het metaal bedrijf plaats vond, goed gespekt, zij kan toch zeker niet het gewone, volle loon uitkeeren dat de werklieden ontvangen, wanneer het bedrijf in vollen gang is. Gevolg daarvan is vermindering of liever verdwijning van het belastbaar inkomen, wanneer dit daalt tot het cijfer dat men voor „noodzakelijk levensonderhoud" be hoeft. En de consequentie hiervan is weer dat vermindering of ontheffing van de aanslagen in de (rijks- en) gemeentebelas ting naar het inkomen wordt gevraagd, of eenvoudiger nog dat men niet betaalt en het bedrag vara oninbare pos sten reusachtig stijgt. Voeg daarbij nog de schade door win keliers en andere neringdoenden geleden als gevolg van de mindere koopkracht hunner afnemers en men mag wel ho pen en bidden, dat de staking spoedig tot het verleden behoort. Of men grond heeft dit te hopen? Naar verluidt, kunnen de metaalbewer kersbonden het wel vijf maanden uithouden. Doch daartegenover staat, dat de bond der werkgevers, de Metaalbond, zich aan de zijde van „de Schelde" zal plaatsen of wellicht wel moet plaatsen. En dan wordt het een strijd om de macht, waarin, naar alle waarschijnlijk heid diegene het wint, die over het meeste kapitaal kara beschikken. En aan wiens zijde dat te vinden is, is niet twij felachtig. Doch, hoe dit zij, eene werk staking kan worden vergeleken met den god Saturnus uit de Grieksche goden leer, die zijn eigen kinderen verslond. Aan welke zijdè is het gelijk? Wanneer men deize vraag zoui willen trachten te beantwoorden, is het geraden te denken' aan het wijze woord van Salomo: „Wie zich in een twist mengt, is als die een hond' bij' de ooren grijpt." Beter is het dan ook als onzijdig toeschouwer zoo onpartijdig mogelijk zich af te vragen: Gaat het ook hier, zooals hef gewoonlijk gaat, nl. dat aan beide zijlden gezondigd wordt? De Directie stelt in haar mede- deeling nr 26 de zaak op haar schoonst voor en de werklieden blijven daarin, niet achter .Wat het loon, betreft, geeft da directie uitvoerige cijfers. Varal da zijdie der werklieden wordt de juistheid dier cijfers betwist, doch zij blijven in gebreke andere cijfers daartegenover te stellen. Het is in aen courantenverslag voorga' steld dat talrijke volwaardige arbeiders f20 per week zouden verdienen. De di rectie noemt die voorstelling valsch en deelt mede dat bet gemiddelde uurittko- men over het tweede halfjaar 1927 is: Voor de geschoolden.' van 3065 jaar 69,9 cent per uur of f33.55 per week; voor de geoefenlden van 2865 jaar 58 cent per uur of £27-81 p. week; voor de ongeschoolden van 2665 jaar 49 8 cent p. uur of f24 per week. Door de verhooginigera in Januari en Februari 1928 zijn de loon.era thans hoo ger. Voorts verklaarde de directie zich be reid om de verhooging in Juli te stel len op gemiddeld lRs cent per uur. Zij voegde er bij dat daarmede voor haar de gTens was bereikt, omdat het onmogelijk is in Vlissingen bijna even hooge loonen te betalen als in Rotterdam en dan toch met de Rotterdamsche werven te blijven concurreeren. Wij kunnen natuurlij niet nagaan of dit juist is. VVel weten wij, dat „de Schel de" in den laatsten tijd lang niet zulke gunstige financieele resultaten oplevert, als voor enkele jaren en dat ofschoon er overvloed van werk is de directie van .den directeur-generaal van den Ar beid overwerk vergunning vroeg en ver kreeg. Maar, men weet het, de werklie- denorganisateis adviseerden dat overwerk niet te verrichten en zoo goed als nie mand meldde zich daarvoor aan. Eén zaak is er, waarin 't ons voorkomt, dat de werklieden gelijk hebben, n.l. hun wensch om op feest- en vacantiedagen vol loon te ontvangen. Hierin is o.i. niets on redelijks. De directie zegt wel, dat als een! deel van de tienduizenden guldens die de werklieden per jaar aan de vakvereeni gingen betalen, daarvoor werd gereser veerd, zij op die dagen vol loon en nog een toeslag daarop zouden genioten, doch deze redeneering snijdt geen hout. Men mag den werklieden het wapen, dat zij in hun weerstjtndskassen 'hebben, niet ont houden. Ook do Metaalbond zal wel een reservekas bezitten, om zich te verwe ren. Als nu maar niet aan beide zijden die kassen, in plaats van voor verweer, voor den aanval worden gebezigd. Want, te ontkennen is het niet, een staking als deze brengt over de werklieden groote ellende en voor „de Schelde" groot verlies. Daarbij komt nog, dat hoe- meer „de Schelde'" verliest, en hoe slechter naam zij wegens vertraging in de oplevering van haar aangenomen werk bij de afnemers krijgt, hoe zwakker haar economische positie wordt en hoe min der kans de arbeiders krijgen, dat er in afzienbaren tijd iets van de verwezen lijking hunner wenschen terechtkomt. Mogen dan ook in dezen noodlottigen strijd werkgever en werknemer elkander zoo spoedig mogelijk „ontmoeten". Inmiddels groetend, t.t. METELLUS- De staking bij de Kon. Mij. „Do Schelde". Gisterenmiddag tegen kwart voor zes had zich hij de hoofdpoort van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen weder een groot aantal stakers en nieuwsgierigen vereenigd om getuige te zijn van het ver trek van de werkwilligen, maar ook was daar een sterke politiemacht, bestaande uit marechaussees, rijksveldwachters en mannen van de militaire politie aanwezig, die de nieuwsgierigen op een afstand hield en de werkwilligen bij het naar huis gaan begeleidde. Hedenmiddag werden de werklieden, die nog geld van de maatschappij te goed had den, in clubjes van 30 man op het kantoor toegelaten om dat in ontvangst te nemen. Ook te Middelburg wachtten vrij velen gisteren de tram op, waarmede de hier wonende niet-stakers aankwamen, doch ook 'hier was de politie aanwezig om voor geleide te zorgen. Zooals gemeld lag het in de bedoeling der stakingleiding heden te beginnen met het posten bij de woningen der werkenden. Onze berichtgever te Vlissingen meldt ons: Gisteren is het den geheeJen dag vol maakt rustig geweest, zoowel in de stad als in de omgeving der fabriek „de Schelde". Door groepjes stakers wordt om beurten bij de ingangen gepost om een oogje 'in het zeil te houden. Alleen bij het schaftuur des middags en "bij het beëindigen van den werktijd des avonds verzamelde zich zeer veel publiek bij de poorten, waar steeds een sterke po litiemacht aanwezig is. Van de gelegenheid om! des middags op de fabriek te eten werd door vele werkwilligen gebruik gemaakt. De oudere en ©enigszins invalide arbei ders, waaronder er velen zijn, welke van de stakingsleiding vergunning heb ben te werken, worden bijl het naar huis gaan geheel ongemoeid gelaten. Al leen de jongere, valide arbeiders warden door stakers^ naar huis begeleid of naar de fabriek gebracht. Deze werkwilligen! worden steeds begeleid door voldoende rijksveldwachters of marechaussees, zoo dat incidenten, behoudens een erafcel ge val, niet voorkomen. Natuurlijk veroor zaakt een en ander groote volksoploo- pen, wat echter niet op rekening van' de stakers moet gesteld, maar wel van! het nieuwsgierige publiek. Honderdera die met de staking niets uitstaande hebben, vooral opgeschoten jongens en meisjes, volgen de „opgebrachte" werkwilligen era veroorzaken een geweldige drukte. Da houding der stakers is over het algemeen zeer ordelijk. Wat betreft het aantal werkwilligen loopen de cijfers zeer uiteen, doch wq kunnen verzekeren, dat de d0®" 0113 op gegeven cijfers het dichtst de werkelijk heid naderen. De ploeg, welke te Amsterdam werk zaam was, is gisteravond hier weer te ruggekeerd. Door de leden .van den Christelijken Bond wordt wel bij de fabriek gepost, doch het is hun ten strengste verboden de weikwilligen! te escorteeren. Door den Christ. Besturenbond wordt Woensdag a.s. eera groote vergadering belegd om het publiek aangaande bet ont staan van het conflict in te lichten'. Ook is door den Bond een steunbeweging georganiseerd om, behalve den raglemen- tairen steun door den Bond verstrekt, aan die gezinnen welke bijzondere behoeften hebben, hierin tegemoet te kamen. Het advies van de stakingsleiders om niet meer bij de fabriek samen te ko men, was hedenmorgen goed opgevolgd. Dientengevolge was de belangstelling veel minder groot dan vorige dagen jen alles zeer rustig. Voor zoover wij konden nagaan was het aantal werkwilligen gelijk aan dat van gisteren era "bedroeg jnfim 200 man. Het spreekt echter vanzelf, dat in de meeste afdeeliragen het werk zoo goed als

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2