Ho. 205 Vrijdag 1 Juni 1928 42e Jaargang POOKT Hofberg Orgels. A. S. J. DEKKER - DOES. GISCHE iELEN EERSTE BLAD. LANGS DEN AFGROND. Buitenland. Mm RIJKE UKKEN tVINCK 'UWE DING lVINCK istbode Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VERZEKERING OF ARMENZORG. FEUILLETON Vraagt Catalogus. 3 1 iS=l >n )r DRUK '184 pag. bonden f 3.90 r DRUK 107 pag. jondenf2.75 I in onmisbaar ders. Ouders j leeraars en ers van Kna- ergaderingen I oolonderwij- allen, die j l te leiden en ren ter dege van deze \l VAN KAMPEN AR zal uni 1928, én uur (N. T.) huize van Mej. tegen contante pen: iek Kastje, Bed Tafels, Stoelen, Kachels, Lam- Matten, Zeil, t, Winkelinven- evraagd. Adres: igedelft B 126, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. no. 259 DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3 Losse nummers fO-QB Prijs der AdvarfenlIBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Bjj de behandeling van de motie-San- nles, betreffende wettelijke voorziening in den nood deir oulden van dagen, is tus- scheiï de heeren Kersten en Smeenk een interessant debat gevoerd, -Waarbij het in hoofdzaak ging om de vraag: verzekering a£ armenzorg De heer Kersten; bepleitte hét' laatste. Hij wil voor zieken en. invaliden en ouden van dagen van een wettelijk recht op uitkeering niet weten. Hier ligt, zoo meent hij, een taak vooir de barmhartig heid. Geen verzekering^ maar ar menzorg. De voorstellen door den heer Sanne» gedaan, liet de heer Kersten rusten. Daarover sprak hij niet. Hij bepaalde zich er toe een, aanval te doen op da sociale verzekering en op Jde houding door de Antirevolutionaire partij ten op zichte daarvan aangenomen. De verzekeringsdwang, aldus Spr., is in strijd met goede principieele wetgeving. In de wetgeving is men overgegaan op het revolutionaire standpunt. Patroon en arbeider zijn onder curateele gesteld, cn ik betwist de Regeering het recht, om tot verzekering te dwingen. Deze wetgeving is dart <ook door en door on-Nedorlandsch. Zijl vond geen in gang bij het publiek. Alle pogingen om haar wel ingang te doen verschaffen, zijn mislukt. De Raden van Arbeid voer den .-groote reclame. De pers werd te hulp geroepen en .ging 'die z.g. zegeningen van de Invaliditeitswet breed uitmeten, om 'het volk toch maar belust te maken) op het heil door deze wetgeving .geboden. Desniettegenstaande is bet verzet groot; niet alleen bij den werkgever, maar ook bij den werknemer." „Ik zou den Minister willen vragen di rect maatregelen te nemen om ten minste de vrijiwiTfige invaliditeitsverzekering ten spoedigste te doen uitsterven. Bovendien is de vrijwillige ouderd-omsverzekerinlg een totale mislukking geworden. EJn de gedwongen verzekering is dqor en door ort-N ed eri aridsch Toch wil de regeering nog vasthouden aan de verzekeringsidee. Toch verdedigt de heer Smeenk de zegelplakkeriji nog steeds als echt antirevolutionair. In den grond draischt de dwangverze kering in tegen "het oude antirevolutio nair standpunt, dat reed's door dr Kuyper werd verlaten. Dr Kuyper is omgedraaid en hij ging over tot het vroeger be streden Staatssocialisme. Van deze ver lating der oude beginselen wordt de bit tere vrucht geplukt ini den op het volk met gewéld gelegdenl verzekeringsdwang. Elke verbetering van den bestaanden toestand juich ik toe. Maar grondige ver betering zie ik alleen in. het breken met het standpunt dér verzekering. Wat dan; Mijnheer de. Voorzitter? Wlif- leö wij de behoeftigen, voor wiej?eten ge noegzame verzorging is, aan hun lot overleveren? Ik meen, dat dé geschie denis hierop een ander antwoord gééft. De. Reformatie heeft zich geketónerkt in de goede .verzorging der armen." Na dan gewezen te hebben op dé ontwikkeling van de kerkelijke armenzorg, (Vrij naar bet Engelsch.) 87) -o- Hij zou zich veel gélukkiger gevoeld hebben in een zelf gebouwde hut in bet verre Westen, dan in deze vorstelijke woning. En hoe zou het nu met Abigail gaan? Zou hij afstand moeten doen Van zijn liefde, nu hij zijn ouders gevonden had? Een diepe zucht ontsnapte aan zijn beklemde borst, terwijl hij zijn leden uit strekte in het zachte, weelderige ledi kant. „Zij zullen hun rechten op mij laten gelden", overlegde hij bij zich zelf; „nu dat spreekt, en ik moest eigenlijk heel dankbaar en gelukkig zijn, maar ach, Abi gail is mij meer waard dan de geheele wereld." Op dit punt gekomen, werden zijn over denkingen afgebroken door een zacht tik ken op de deur, gevólgd door het bin nenkomen van Jack, den knecht, die hem den vorigen avond geholpen had, en nu kwam om waim water te brengen, en de jalousiën open te zetten. Paul bedankte echter voor 's mans aan- op de roeping van' de particuliere lief dadigheid om de armen! te helpen en van de kinderen om hunne ouders te steunen, vervolgde de heer Kersten: Ik moet uit dit gegevetol concludeeaen, dat niet altijd Overheidszorg en -be moeiing uit te schakelen zijn, maatr laat de Overheid steun verleenen waar en alleen zoolang deze noodig is. Geef be- hoelftigén niet aan hun lot over, doch behandel ze in liefde als nooddruftigen. Stel u op het eenige ware standpunt, dat alle zegening verbeurd is door de zonde. Dit standpunt zal den meer geze- genden bewegen zich te ontfermen en mild uit te deelenl. De opkomst der Her vorming heeft het bewezen-. En <Ja armen zouden op dat standpunt kracht ontvan gen om in stilheid 'het lot 'te dragein, dat hun we-rd opgelegd. Laat voor iedere zieke enl invalidé en oude van dagen, die in zijn Honden niet kan .voorzien, gezorgd worden, maar met behoud van het stelsel der barmhartig heid; verlaat het standpunt van wettelijk recht. Dan vervalt het verzekeringssy steem; dan komt een "einde aain helt zoo bitter tegengestane zege!plakkendan zaj ocfc een einde komen aart de bittere klacht over den zwaren druk, die in da sociale wetgeving op de bedrijven gelegd wordt; e'en -druk, die de concurrentie zoo zwaar maiaJkt met het buitenland. Eenige dagen geleden nog werd gewezen op het voordeel der Fran'sche boeren, omdat in' Frankrijk niet zoo'n zwaar druk kende sociale wetgeving is als hier in Nederland. Na heeft men weer gezégd: laat dart den werkgever de premie of ern deel van de pTëmie b'étaled. Maar die meinschen, die dikwijls maar een kairig loon verdie nen, jnoeten piet met die premie ,af een gedeelte daarvan belast -Worden. Laat men eens proef nemen, dan zal men zien Waar men terecht komt. Nul men op het QOgenblifc nog geen oent te betalen heeft ,is er reeds zulk een! groot verzet tegen geheel deze verzekeringswetgeving. Afgezien nog van innerlijke godsdienstige bezwaren!, bestaat er bij een groote .'groep verzet tegen geheel d-eze wetgeving; tegen dit onder curateele plaatsen', en als men het aandurft, om de arbeiders een "deel van -de premie te laten betalen, dan zal men ervaren, dat het volk van den ver zekeringsdwang niet is gediend.. Het ver zet zal algemeen worden. Deze wetgeving is impopulair. Zij wordt het volk op-ge1- drongen. Daarin zit de grond voo-r den .bitteren strijd tegen -deze geheele wetge ving. Hot zijn heusch niet enkel porteL monnaiebezwaren van de werkgevers, die het verzet uitlokken. Ik ben overtuigd, dat, in'dien men zich weder op het oude Gereformeerde standpunt zou plaatsen, de liefde weder zou wórden gewekt, die nu "helaas al te zeer versteend is, en die zoo zeer van noode is voor geheel het maatschappelijk leven." De heer Kersten wil duk aan alle sociale verzekering een einde maken. De uitkeeringen volgens de invali-diteits- en de ouderdomswet moeten worden stopge zet. De ouden van dagen, de invaliden', de w-eduwert en weezen moeten worden ver wezen naar de kennelijke en particuliere liefdadigheid- of naar de burgerlijke arm besturen. De heer Kersten! 'wenscht gern recht, maar barmhartigheid. Geert! verzekering, maar armenzorg. bod om hem bij het kleeden behulpzaam te zijn. Hij had zich tot nu toe altijd zelf geholpen, en wilde dat voortaan blijven doen. De dag, die volgdo had eigenaardige moeilijkheden voor Paul, maar langzamer hand begon hij zich aan het vreemde van zijn toestand te wennen, en zich meer en meer op zijn gemak te gevoelen. Hij schreef een kort briefje aan David om hem mee te deelen, dat hij waarschijn lijk een week, mogelijk langer, te Pen- wharf zou opgehouden worden. Van zijn veranderde omstandigheden repte hj ech ter met geen woord. Den derden dag nam Sir George hem mede naar Plymouth, en leverde hem over in de handen van den eersten kleer maker dier stad, terwijl Lady Penrith tal- looze inkoopen voor hem deed. De geluk kige moeder wilde den pas teruggevon den zoon bijna geen oogenblik uit bare oogen laten gaan. Zoo gingen de dagen voorbij-, en zoo Paul niet gelukkig was, dan was dit niet door gemis aan liefde. De bedienden behandelden hem thans met onderdanige beleefdheid, en het dienstmeisje, dat hem op den avond van zjn komst zoo onvriendelijk bejegend had, kwam hem nu snikkend om vergiffenis vragen. „Ik wist niet, dat u het waart; Tornado in Guatemala. Een 'bericht meldt uit Guatemala, dat het district Peten, in Guatemala, door een tornado is bezocht. Ëij Santo Thomas ver oorzaakte een rivier, die tengevolge van zwaren regenval aanzienlijk was gezwol len, ernstige overstroomingen. Bovendien werd het heele gebied dqor een zware aardbeving bezocht, die een paniek onder- de bevolking veroorzaakte. Naar men vreest, werden de rubberaan- plantingen in het district zwaar geteis terd. Ballonwedsirijd met ongelukken. Bij de groote ballonwedstrijden te Pitts burg, waarbij 14 ballons opstegen, zijn even na de start 2 ernstige ongevallen voorgekomen. Twee ballons geraakten verward in een hoogspanningsdraad, waarbij de bestuurder van een der ballons terstond gedood werd, terwijl een andere bestuurder zware verwondingen bekwam. Be ballons werden door een onweer ge- mjnheér", zeide zij schreiend. „Dat wil ik graag gelooven", antwoord de Paul lachend, „ik wist het zelf niet. Maar laat het u eene les zjn om in het vervolg evenzeer beleefd en vriendelijk te zijn tegen armen en geringen als tegen rijken en voornamen." Beneden in de dienstbodenkamer le verde bet gebeurde overvloedige stof tot gesprek en na verloop van drie dagen mocht Paul zich in de onverdeelde gunst van het keukenpersoneel verheugen. ,,Hij is een echte gentleman'', verklaar de Mr Spinks. Een diamant van het zui verste water, 'tls aardig om te zien, maar hij gevoelt zich in de groote wereld zoo thuis als een eend in hét water." ,,En wat is hij knap", zeide Mrs Carver, de huishoudster. „Geen wonder, dat My- lady zoo trotsch op hem is." De dagen vlogen voorbij. AI de vrien den en kennissen uit de nabuurschap .haastten zich om den eindelijk terugge vonden zoon te komen begroeten. Én het moet gezegd worden, dat de jonge tnan op de vrienden zijner ouders den meest gunstigen indruk maakte. Het ver blijdde hem, dat zijn vader en moeder zich niet over hem behoefden te scha men, maar integendeel trotsch op hem schenen te zjn. Met een stralend gelaat stelde Sir Ge teisterd. Meerdere ballons werden door den bliksem getroffen en de door het Ame- rikaansohe leger voor den wedstrijd ge zonden ballon ging in vlammen op. De bestuurder Ward van Onnan, 'die in den Goxdon-Bennet-wedstrijd der luchten in 1926 overwinnaar was gebleven, sprong met een valscherm uit zijn ballon en be kwam bij het landen een beenbreuk. Zijn begeleider, die blijkbaar zonder val scherm was afgesprongen, werd verplet terd teruggevonden. De antl-ltaliaansche rellef/es in Joego slavië, Te Belgrado is er opnieuw hevig ge vochten tusschen tegenstanders van de ratificatie van het verdrag van Nettuno en de politie. In enkele straten waren zelfs barricades opgericht. Niet tninder dan 80 betoogers en agenten werden Zwaar gewond. De politie heeft twee sa'L- 'vo1s op de demonstranten afgevuurd; ten slotte werd de brandweer ontboden en deze slaagde erin door haar motorspui ten in werking te zetten de menigte uit elkaar 'te drijven. Het café Ruski Zat in de hoofdstraat van Belgrado, waar de betoogers een toe vlucht moesten zoeken voor de, chargee- rende gendarmen werd geheel vernield. De ruiten gingen hl splinters en het meu bilair werd gebruikt als projectielen om de gendarmen te bestoken, die genoopt werden zich terug te trekken en verster king te commandeeren. De betoogers- wier pen toen in de hoofdstraat een barricade otge hem voor als „ftiij-n zoon", terwijl Lady. Penrith er wel tien jaar jonger uitzag, als zij op zjn arm geleund, door het park wandelde. Na verloop van een week keerde Paul naar Londen terug, en ging vandaar met zijn moeder en David naar Bath, waar hij kamers vooff hen gehuurd had.Hoewel nog zeer zwak, nam David dagelijks in! beterschap toe. „Gij zult spoedig weef geheel da oiuda zijn, David", zeide Paul vriendelijk. „Over oen maand zijit gij in' staat om de groote reis te ondernemen, dat voorspel ik .u." „Ik hoop het", antwoordde David met een .zucht. „Ik verlang er zoo naar een nieuw leven te begirtneti.'' „Zöo mag ik het hooren," hernam Paul, „met een vasten wil heeft inert reeds veel gewonnen!." Mary Vivian was zéér tevreden en! ge lukkig, nu zij haren David maat bij zich had, en zooals gewoonlijk öam zij wei nig notitie vanp Paul. P;aul was da-ar blijde om, want dm' verschillende redenen wilde hij haar .en David vooreerst nog .geen 'dee-l-gên'oten maken der ontdekking van het geheim zij ner geboorte. „Gij schijnt het zeer druk te hebben mét de nieuwe mijn," zeide zj, toen men op weg was naar Bath. „Hoa lang zal meö op. Tegen tien uur Werd toen de brand weer gerequireerd, die slaagde, waar de politie gefaald had en spoedig de betoo gers weggespoten "bad. Hoeveel gewonden er gevallen 2qjn, ia nog niet bekend. Te Spalato zijn 50 menschen in hech- .tenis genomen en door den politierechter f veroordeeld tot hechtenisstraffen van een week tot een maand. Te Sebenito werden f20 menschen aangehouden. Een door de rechtbank benoemde commissie heeft de schade, die te Spalato aan de Italiaan- sche winkels en handelsbuizen toege bracht is, opgenomen en op 200.000 dinar vastgesteld. Nader wordt uit Belgrado gemeld, dat de botsingen tusschen de studenten en de politie bijzonder hevig waren. De politie voerde herhaalde malen charges uit, waarbij geregeld geschoten werd. Negen gendarmes en tal van manifestanten zj'a gewond. Er werden 60 personen gearres teerd. Een Wolff-telegram uit Belgrado meldt, dat de politie aldaar een communiqué heeft uitgegeven, waarin het heet, dat de berichten over het aantal gewonden bj de jongste relletjes overdreven zijn. Tevens wordt er in gezegd, dat niet zoozeer de studenten, maar wel de com munisten aan deze manifestaties hebben deel genomen. In totaal zijn 60 personen gearresteerd, o.w. 12 studenten, die reeds weer op vrije voeten zijn gesteld, en 43 communisten, die gedurende do betooging herhaaldelijk ten gunste van Sovjet-Rusland hebben ge manifesteerd. Gisteren hebben zich in de skoeptsjina rumoerige tooneelen afgespeeld in ver band met £e botsingen der laatste dagen. Toen de leden der regeermg de zaal binnenkwamen, werden zij door de oppo sitie ontvangen met uitroepen als: „Weg met de moordenaars, weg met de slaven van Mussolini". Het lawaai werd zoo groot, dat geen spreker zich gehoor kon verschaffen. De afgevaardigden der oppositie bleven maar tieren en gingen ten slotte op de banken staan, om - het lied „Istrie is Zuid-Sla visch" te zingen. Tal van banken moesten het ontgelden ■en werden stuk geslagen. Nadat de leden der regeering de zaal hadden verlaten, hief de voorzitter de vergadering op. D-e volgende vergadering zal op 8 Juni plaats hebben. O-o-k in de vergadering der begrootings- commissie ging het zeer rumoerig toe. D-e. vereenigde oppositie diende een voor stel in, om de zitting te verdagen, tot dat degenen, die de jscbuld voor de bloedige gebeurtenissen van Woensdag dragen, zijn gestraft. Toen de voorzitter weigerde dit voorstel te laten! behandelen, sprong een der aanhangers van Raaitsj naar den zetel van den presdient, en scheurde alle documenten en papieren, die voor hem lagen aan stukken. De zitting werd daarop onderbroken. u daar nog noodig hebben?" „Ongeveer een maand, denk ik." „Nu, ik hoop, dat Sir George u goed zal betalen." „Daar twijfel ik niet aan", -antwoord de Paul. „O ja", ging zij voort, „ik heb ui nog niet verteld, dat ik korten tijd voor mijn vertrek uit Penwharf een bezoek .gehad heb van een rechtgeleerden heer, die het een en ander omtrent u wilde weten." „Ik heb dien heer gesproken," zeide Paul, zijn best doende om zoo onbevangen mogelijk te spreken. „Maar bij heeft zijn onderzoek opgegeven." „Ik dacht wel, dat er niets van ko men zou," hernam Mary, en hiermee ein digde het gesprek, tot Paul's onuitspre kelijke verlichting. Nadat hij zich overtuigd had, dat zijn moedeT en /David behoorlijk gehuisvest waren, keerde hij naar Ferüdal-e terug. Maar niettegenstaande alles wat men deed, om hem het leven "te veraangena men,-gevoelde bij zich! niet gelukkig. Hef bezorgde oog zijner moeder ont dekte spoedig, dat er iets aain hap-erfde. „Paul, mijn jongen," sprak zij op ze keren avond, toeM zij te zamen in de bibliotheek zaten, „er is iets dat ul ÜLn- dert. Zeg mij wat het is." (Word* rewoiigidjj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1