No. 204 Donderdag 31 Mei 1928 42e Jaargang "EEDJE, Tëuilleton nog langer lijden isch rijving ESSEN, 1 Sigaren BESSEN onhuis, igeboden chrijving ot 1945 van Oesterbank sibode V Meer Tuinbouw. LANGS DEN AFGROND. Buitenland. HONZEEPEABRIEKEflDEDUIf Belangrijkste Nieuws. ngen te kunnen aitzondering ge- dadelijk na het en te gelde te is nu gevestigd Volgens berich- .ti verbouwende Vereenigde Sta in den strengen igaan, waardoor yorden omtrent iggang van het thans bedongen Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. costelijk mid- len 5 cent. e orlgineele dpijnpoeders 4EENK, per ieders f 1.10. ïoegen, wan de, knagende s verdwenen. Doeder, drie- El. achter op. gist of Apo- geen blanco ijn niet van iEENK. portret! I BRASKAMP, Z.-H.). ant IGERT ie 's-Heer 000 struiken in czicht", 's-Heer 'eren tot 5 Juni en kantore van 3L te Goes. AM. en Haegi op len stand, sestaan opleve- oek toegestaan, ld en goederen r jaar. Brieven it blad te Goes. TE KOOP t: 7000 struiken, emeente 's-Gra- in te leveren s. bij B. BUR- lich tingen bij 'IASSE aldaar. P: den bewoner, r uit 5, en een geschikt voor DOSE, Leliën- ied als nieuwe ruim 1 Ge- staande en ge- Beveland, zeer iderpark. Een opsom kan als [d blijven. Te F bureau van aanwezige t. ichieden op 2, :s morgens bij zijn te beko- A. BUTIJN, abbendijke; bij iljetten worden k Vrijdag 8 gs 4 uur (N. T.) Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0 05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Zien aan te v. d. MEER. egersberg, -bij vraagd. Adres: edelft B 126. V" Het verschil. De beer KI eerekoper heeft Maandag voor de te Vierhouten kampeerende socialisti sche jeugdbeweging een rede gehouden, waarin met een enkel woord de groote tegenstelling, de onoverbrugbare klove tus- schen de sociaal-democratie en het Chris tendom werd aangegeven. De heer Kleerekoper, aldus het verslag in „Het Volk", houdt een zinrijke en geestrijke slotrede, waarvan de strekking is te doen uitkomen de juistheid van de treffende woorden uit een A.J.C.-lied: de mensch is goed." 't Zou niet gemakkelijk zijn de groote tegenstelling in een korte formule duidelij ker en zakelijker aan te geven. Het thema van de predikers op het eerste Pinksterfeest te Jerusalem had een anderen inhoud. Als Petrus opstaiat om de beteekenis van het Pinksterwoord te verklaren, dan geeft hij niet een verheerlijking van den mensch, maar dan wordt het een predi king van den gekruisten en verheerlijkten Christus. Dan heet het: „En het zal zijn dat een iegelijk die den naam des Heeren zal aanroepen, zalig zal worden." En als de door den Geest des Heeren beroerde schare vraagt: wat zullen wij doen, mannen brooders?, dan wijst Petrus niet op den mensch die goed is, maar dan zegt hij: „Bekeert u, en een iegelijk van u worde gedoopt in den naam van Jezus Christus tot vergeving der zonden, en gij zult de gave des Heiligen Geestes ontvangen." Hier ligt het verschil tusschen hen die Jezus Christus als hun Heere en Koning erkennen en hen die op de S.D.A.P. hunne verwachting stallen. De S-D.A.P. verwerpt den Christus. Zij erkent hem niet als den Verlosser, als den Zoon van God die in de wereld gekomen is om zondaren ?alig te maken. Zij zingt inhare Pinksterzangen 'Mijn volk verlost-van schand' en pijn, Het wil niet langer lijden; 'Mijn volk wil eigen Heilaindl zijn. Daarom is, het onmogelijk dat zij die in Christus gelooven lid kunnen zijn van, of door hun stemmen op socialistische candidaten kunnen steunen de S.D.A.P. Zich aansluiten bjj de S.D.A.P., het steunen van de roode candidaten, be- teekent do verloochening van den Chris tus Gods. Do voorzitter van de Veilingsvereenï- ging te Kapelle-Biezelinge heeft in de Za terdag gehouden algemeene vergadering enkele opmerkingen gemaakt, waarop wij hier nogeens speciaal de aandacht willen vestigen. iMet herinnering aan het belangrijke om zetcijfer wees hij' er op, dat wanneer de tuinbouw zich nog meer uitbreidt de werkgelegenheid grooter wordt, zoodat het aantal arbeidskrachten kan worden ver meerderd en aan emigratie niet meer gedacht behoeft te worden. En zoo is het ook. Door het bevorderen van een meer intensieve cultuur wordt het voor boeren zoons gemakkelijker een eigen bedrijf te krijgen, zullen meerdere arbeiders ge plaatst kunnen worden en zal het ook mogelijk zijn inzake het loonvraagstuk (Vrij naar het Engelsch.) 86) „Was hij inderdaad hun zoon?" Deze vraag verontrustte hen beiden. Wachtte hen een bittere teleurstelling of was deze jonge man hun lang verloren kind? Lady Penrith was half ziek van onrust en ver langen, zij kon dezen toestand van span ning en onzekerheid haast niet meer ver dragen. En zoo zaten zij daar, droevig en zwij gend, tegenover elkander, terwijl het voor werp van heider verlangen hongerig en vermoeid daar buiten in de vestibule zat te wachten. Maar eindelijk, toen Spinks het dessert had klaar gezet, en op 't punt stond de ka mer te verlaten, fluisterde hij zijn meester in het oor: „Daar is een jongmensch, dat u verlangt te spreken, Sir; hij' heeft al een geruimen tijd gewacht. Wilt gij hem van avond nog zien, of...?" „Wie is hij? hoe heet hij;?" vraagde Sir George snel. „Dat heb ik niet duidelijk verstaan. Ik geloof, dart het Paul Villier» was of tot een meer bevredigende regeling te komen. Voor overproductie, wij zagen het giste ren, behoeft men vooralsnog niet bezorgd te zijn. Aan de uitbreiding van den tuinbouw moet daarom volle aandacht worden ge schonken Dit zal echter en daarop werd door den voorzitter van K. B. en O. mede nadruk gelegd alleen dan tot het ge- wenschte doel leiden, indien de kwaliteit der producten aan de hoogste eiscihen beantwoordt. Als eerste klas producten worden ge kweekt, en aan sorteering en verpakking de noodige zorg wordt besteed, dan zal ook in Zeeland de tuinbouw een goede toekomst hebben. En een bloeiende tuinbouw beteekent welvaart voor hen di© daarin arbeiden niet alleen, maar voor de geheele bevol king van ons gewest. i" De Italia. In den Italiaanschen Senalat heeft Tit- toni, de voorzitter, eenige korte, gevoelige woorden gewijd aian de vermiste Poolvaar- ders. Hij sprak van zijn bewondering voor de heldhaftige onderzoekers, die uit liefde voor de wetenschap en hun vaderland hun leven in de waagschaal stellen en drukte de hoop uit, dat zij: nog in leven zouden zijn. jMussolini sloot zich uit na'am van de regeering bij de woorden van den voor zitter aan. De Citta di Milan© is tegen midder nacht te Koningsbaai teruggekeerd zonder eenig spoor van de Italia te hebben waar genomen. Er heersoht een scherpe Noord oostenwind met geweldige sneeuwjacht. Nog verschillende pogingen worden aangewend, om de Italia op te sporen. De vlucht van Van Lear Bfacïc. Gistermiddag is uit Marseille het vlieg tuig van de K.L.M. H-NADR vertrokken met den heer van Lear Black aan boord. Geyssendorfer, die met den Amerikaan uit Khartoem kwam, bestuurt het toestel zelf. Er wordt regelrecht doorgevlogen naar Londen, waar men gisteravond tegen acht uur hoopte aan te komen. Een nacht van scanning. Te Jeruzalem heeft een groote menigte den nacht van Maandag op Dinsdag on der den blooten hemel doorgebracht in afwachting van den ondergang der we reld, die volgens voorspellingen Dinsdag zou plaats hebben. De ondergang zou volgens deze voorspellingen beginnen met een aardbeving. De ontsteltenis onder de menigte werd buitengewoon groot, toen kort na midder nacht een hevig onweer losbarstte, wat voor Palestina in dezen tijd van het jaar een ongewoon verschijnsel is. Naar mate de Dinsdag verstreek, werd de stem ming echter rustiger en tegen den avond begaven de meesten zich kalm naar huis. De burgeroorlog in China. De Amerikaansche gezant heeft aan de regeering van Peking de mededealimg gedaan, dat Amerika zijn troepen uit China zal terugtrekken. Einde Juni zal reeds een aanvang worden gemaakt met de terugtrekking der Amerikaansche troepen, welke reeds einde Juli voltooid za'l zijn. „Laat hem hier komen, onmiddellijk. Waarom hebt gij mij dat niet eerder ge zegd?" riep Sir George. „Laat hem dade lijk binnenkomen." „Onmiddellijk Sir", antwoordde Spinks de kamer uitgaande, om het hem gegeven bevel te volbrengen. „Is hij gekomen?" vraagde Lady Pen rith, die zeer bleek was geworden, met bevende stem. „Ja lieve hij is hier. Maar houdt u be daard", vermaande Sir George. „Ik zal mijn best doen", zeide ze. En het volgende oogenblik liet Spinks Paul Vivian binnen. Hij was bleek en ver moeid, en men kon het hem duidelijk aanzien, dat hij zenuwachtig was. Sir George stond op, en ging hem met uitgestoken hand tegemoet. Lady Penrith kon ternauwernood een kreet van blijde verrassing onderdrukken. Ja, hij is mijn eigen jongen", dacht zij. Maar zij deed zichzelf geweld aan, en bleef ©ogenschijn lijk rustig zitten. Hare begroeting was zelfs koud en vormelijk, zij vreesde te zeer zich te zullen verraden. Paul ontging deze verandering in hare houding niet, en ze deed hem pijn. „Zij weet", dacht hij bjj zich zelf, „dat ik iemand ben zonder naam, en nu wil zij niets meer met mij te doen hebban." 'De stap wordt hier aldus verklaard, dat Amerika niet kan meegaan met het optre den van Japan tegen China'. Een parlement naast hel parlement. Het bestuur van de Roemeensche Natio nale Boerenpartij heeft vergaderd, en aan het einde der beraadslagingen een com muniqué gepubliceerd waaruit blijkt, dat het in de bedoeling van de partij'ligt, een soort eigen parlement te constitueeren. De parlementairen, alsook de candidaten der partij die tengevolge van bij de ver kiezingen gepleegde misbruiken niet wer den gekozen, en de gedelegeerden der verschillende provincies, zullen bijeenko men om te beraadslagen over de door de regeering aangekondigde leening, het betalen der Staatsschulden en alle an dere vraagstukken va.n economischen aard, als ook over de veiligheid en de verdediging van het land. De zittingen zullen te Boekarest plaats vinden en wel op hetzelfde tijdstip ais die van het of- ficieele parlement. Een communistisch complot op Formosa. Nu eerst wordt toegestaan berichten te publiceeren over de zoogenaamde com munistische samenzwering op Formosa. Het schijnt, dat de politie onlangs een complot ontdekt heeft, waarbij communis ten op Formosa, in Korea en Japan be trokken waren, en dat ten doel had om op Formosa een onafhankelijke regeering uit te roepen. Enkele raddraaiers zouden gearresteerd zijn. Andere vluchten naar Sjanghai. Te Osaka zijn 23 Koreanen aangehouden om onbekende redenen. Een ultimatum van yenizefos. De Grieksche bladen melden, dat Veni- zelos op een vergadering van Ie liberale partij1 weersprak, dat hij naar het pre sidentschap van de republiek zou streven. Ik ben nog flink genoeg, gaf hij, te ver staan, om als aanvoerder in den politie ker: strijd te fungeeren. Hij zal een ul timatum aan de royalisten stellen om het republikeinsche stelsel voorgoed te er kennen. Geschiedt dit niet, dan zal hij' zijn vroegere verklaring intrekken, waarbij hij zich uit die politiek had teruggetrokken. Vijf dagen werken tn de week. Twintigduizend arbeiders in de Ameri kaansche bekleedingsindustrie zullen op grond van een overeenkomst tusschen werkgevers en werknemers met ingang van Maandag a.s. vijf dagen per week werken op een basis van 40 arbeidsuren. In tegenstelling met de vijf dagen van Ford beoogt deze nieuwe arbeidstijdrege ling geen loonsvermindering. De spanning tusschen Joego-sravtë en Italië. Volgons berichten uit Belgrado kwam het daar Dinsdag opnieuw tot betoogin gen van de studenten tegen Italië. Ook in andere Joegoslavische steden hebben betoogingen plaats gehad o.a. te Agram, waar een Italiaansche vlag werd ver brand. De bladen te Belgrado brengen de her haalde gevallen in herinnering, waarin in Italiaansche steden fascisten Joego slavische consuls hebben lastig gevallen en de vlaggen van Joego-Slavië hebben neergehaald, zonder dat daarvoor door de Italiaansche regeering voldoende ver ontschuldigingen zijn aangeboden. In verband met de anti-Italiaansche be toogingen in Joego-Slavië schrijft de di plomatieke medewerker van de „Daily Spinks had intusschen de kamer verla ten, en Sir George noodigde hem uit om te gaan zitten. Werktuigelijk nam hij plaats. .„Ik heb u gevraagd, om hier te komen", zeide Sir George, „omdat ik u over eene gewichtige aangelegenheid wenschte te spreken. Het spijt mij, dat men u zoo lang heeft laten wachten, maar ik had gehoopt, u reeds eerder te zien." „Uw brief is mij eerst gisteren in han den gekomen", antwoordde Paul. „Door een samenloop van omstandigheden had moeder dien geheel en al vergeten." „Dat dacht ik wel", hernam Sir Geor ge. „Maar, 't is niet zoo erg, nu -.gij maar eenmaal hier zijt. Wij zullen dade lijk tot de zaak in kwestie overgaan. Het betreft u zelf. Is het u bekend, dat gij niet de zoon van John Vivian zijt?" Paul knikte toestemmend, terwijl bet bloed hem naar de wangen steeg. „Gij moet weten", ging Sir,. George voort, zijn best doende om zoo onbevan gen mogelijk te spreken, „dat ik menschen ken, die ongeveer twee en twintig jaar geleden hun kind verloren hebben, en nu is het gebleken, dat gij gekleed waart in de kleertjes, dia hun kind toebehoor den." v/hCHRPLEINE5DEN DOLDER. Telegraph", dat hoewel de incidenten, een ernstig politiek karakter hebben gekregen, de toestand toch niet zoo ernstig is, dat een bemiddeling van een derde-mogend- hedd of van den Volkenbond gerechtvaar digd zon zijn. De ratificatie van het verdrag Vain Net- tun© zal een waarborg zijn voor de hand having van den vrede. M.ocht het ver drag niet geratificeerd worden en een samenwerking tusschen Joego-Slavië en Italië onmogelijk blijken, dan zal de En gel sch-Amerikaansche bankgroep niet in staat zijn, belangrijke middelen voor de economische ontwikkeling van Joego-Sla vië ter beschikking te stellen. Amerikaansch goud voor Londen. De vele passagiers, die zich Dinsdag tusschen een en twee uur aan het Pad- dington-station te Londen bevonden^ had den er geen idee van, dat op enkele M. afstands van hen meer dan 1.250.000 pond sterling waarde aan goud uit New- York gelost werd. Het was meegekomen met de „Maure- tania en te Plymouth geladen in een bij zonder rijtuig dat in den boottrein gekop peld was. Het rijtuig was een lange wa gon zonder ramen met ijzeren wanden, en toen het te Londen aankwam, leek het, of er geen deuren waren, waardoor men het binnen kon komen. Ten slotte werd echter een ijzeren deur waarvan de omtrek in den wand nauwe- Ijks te ontwaren was, geopend en kon men de houten vaatjes met ijzeren hoe pels erom zien staan, waarin het goud geborgen was. Op deze eerste goudver scheping zullen er nog meer volgen, want de Aquitania neemt vandaag weer voor „Dan weet gij wie mijne ouders zijn!" riep Paul met een zucht van verlichting. Hieruit volgt nog niet, dat gij het ver loren kind zijt", zeide Sir George. „Maar daarvoor is wellicht een afdoend bewijs te vinden. Het blijkt, dat het bewuste kind een moedervlek had op den linkerarm even boven den pols." Op eens verdween alle kleur uit het ge laat van den jongen man. Met bevende vingers, en zonder een woord te spreken, sloeg hij de linkermouw van zijn over hemd op, en zie, op den blanken welge- vormden arm vertoonde zich het bewuste teeken. Met een luiden vreugdekreet sprong Lady Penrith op, en onder den bljden uitroep: „Mijn zoon! Mijn zoon!" wierp zij zich in de armen van den onthutsten jongen man. Het tooneel, dat thans volgde, is moei lijk onder woorden te brengen. Paul wist niet of hij waakte of droomde. Een oogen blik meende hij, dat hij krankzinnig was geworden. Als versuft liet hij zich door Lady Pen rith omhelzen, en door Sir George de hand drukken. Later had hij een flauwe herinnering, dat hij aan een tweetal be dienden als hun jongen meester was voor gesteld geworden, en dat men hem ein delijk naar een groote, prachtige kamer Binnenland. De stakin'g te Vlissingen. Alg. vergadering van Chr. Volksomdetr- wijs en' van dhr. Nat. Schoolonderwijs. Beü commissie inzake da onbewaakte overwegen. Buitenland. De spanning tusschen Italië eQ Zuid- Slavië. De Italia hog steeds zoek. Complot op Formosa. Een ultimatum van Venizelos. De burgeroorlog in' China. (Telegr.) 3 millioen pond aan goud uit New-York mee. Men gelooft, dat het 'goud bestemd is tot vermeerdering van $e reserve van de Bank van Engeland, die behoefte aan zulk een versterking van haar goudvoorraad heeft in verband met de vervanging van schatkistbiljetten door muntbiljet len, waar toe de regeering besloten heeft. Beperking van Immigratie In AusfraHe. De Times verneemt uit Canberra, de hoofdstad van het Australische Gemeene- best, dat de eerste-minister Bruce in het parlement een mededeeling heeft gedaan, volgens welke de regeering besloten heeft, de immigratie van buitenlanders voorgoed te beperken. In de komende twaalf maan den zouden nog niet de helft van de immigranten die verleden jaar binnen gekomen zijn, toegelaten worden. Na sedachtenwisselingen met de Ita liaansche regeering was een regeling ge troffen, welke door die regeering met de grootste welwillendheid aanvaard was. Dientengevolge zullen in de aanstaande twaalf maanden slechts drie duizend Ita lianen in Australië toegelaten worden en dezen zullen beperkt worden tot de be trekkingen- van Italianen die reeds in Australië gevestigd zijn. Een auto-reis van 24.000 K-M. Majoor Duncan McCallum van de le gatie-wacht te Peking is Dinsdag in gezel schap van zijn vrouw, te Londen aange komen na een merkwaardige auto-reis van 24.000 K.M. uit Peking. Zij zjfn Azië doorgereden, ook de woestijn Gobi, die tot dusver als onbegaanbaar beschouwd werd, en door twintig landen gekomen. Zjf hebben nooit in de buitenlucht be hoeven te slapen en altijd een dak boven hun hoofd gehad, zelfs op de onwaar schijnlijkste plaatsen. Hun voornaamste tegenspoed is bet weer geweest. De reis begon in het re gen-seizoen en behalve 'in Indië, hebben zij bijna aanhoudend regen gehad. Niet temin slaagden zij erin kostbare gegevens te verzamelen aangaande wegen, die tot nogtoe onmogelijk geacht worden. De reis heeft elf maanden geduurd en Mc-Caüum heeft er zijn verlof grootendeels voor gebruikt. i j j Korte beirlchten. Alle Pinkstercongressen van de vak beweging die in Engeland gehouden z§n, hebben moties aangenomen ter veroor deeling van de doeleinden en do politiek van de communistische partij én van de minderheidsbeweging. De aanneming ge schiedde vooral met overweldigende meer derheid. Op de Paaschcongressen was reeds hetzelfde gebeurd. had gebracht, die men de zijne noemde. Langen tijd had hij wakker gelegen, met groote oogen om zich heen starende, niet wetende, wat er met hem gebeurd was, totdat hij. eindelijk, naar geest en lichaam afgemat, in een vasten slaap viel. De zon stond den volgenden morgen reeds hoog aan den hemel, toen hiji met schrik ontwaakte. Hij wist niet dadelijk waar hij zich bevond, maar op eens stond alles hem helder voor den geest, en nu werd het hem alles duidelijk. Hij, Paul Vivian, was niet langer Paul Vivian, maar Philip Penrith. Hij was niet de zoon van een mijnwerker, maiax van een edelman. Niet langer arm, maar erfge naam van groote bezittingen. 't Moge vreemd klinken, maar deze ont dekking vervuld© rijn gemoed vooralsnog niet met blijdschap. De grootschheid van zijn nieuwen toestand gaf hem integendeel een drukkend gevoel, 't Is waar, hij ver heugde er zich over, dat hij niet langer een vondeling was zander naam. Maar dat was ook alles. Hij was niet geschikt voor de plaats, die hij in 't vervolg in de maatschappij zou moeten innemen, hij was er niet voor groot gebracht. Zelfs de dienstboden zouden zijn onhandigheid opmerken, en er achter zjj'n rng om lachen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1