PUROL Uit de Provincie. Kerknieuws. Doorzitten Stukloopen Onderwijs. Zoeklichtjes. Wetenschap en Kunst. vertegenwoordigers van de Duitsche em Nederlandsche pers. Minister Stotomakeir de Bruine voerde het eerste gesprek met den plaatsvervan- gendem gouverneur-generaal van Ned.-In- dië te Weltevreden, dat, ondanks den en- ormen afstand van 18-000 K.M., goed verstaanbaar was. Daarna sprak burgemeester Adenauer met den burgemeester van Weltevreden. Onbewaakte overwegen. Het Eerste Kamerlid de heer De Murall heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat in de vorige week drie ernstige ongevallen hebben plaats gehad op onbewaakte overwegen, ni. bij Apeldoorn, waarbjj zekere B. zwaar ver wond werd; bij Uithui/.en, waarhjj een auto totaal vernield werd en de inzit tenden wonder boven wonder vrfjwel geen letsel kregen, en bjj Wilnis, waar oen vrachtauto totaal werd versplinterd? Is het vermoeden juist, dat deze onge vallen wel niet zouden hebben plaats ge had, indien de betrokken overwegen be waakt zouden zijn geweest? Is het waar, dat in het geheele Duit sche Rjjk bij de hoofdspoorwegen, an ders dan hier te lande, alle openbare overwegen zijn bewaakt? Minister Kan naar Doorn. Men meldt uit Doom, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, mr J. B. Kan, aldaar gisteren is aangekomen tot het houden van besprekingen met den gewe zen Duitschen keizer. De kunstzjjde-industrle. In de te Amsterdam gehouden algem. vergadering van aandeelhouders werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd, en het dividend voor ge wone aandeelen voor het jaar 1927 vast gesteld op 18 pCi, hetwelk direct betaal baar is. Aan de directie van commissarissen werd machtiging verleend, tot uitgifte van f 7.000.000 gewone aandeelen, op zoo danig tijdstip of tijdstippen als zij wen- scheJjjk zullen achten en tegen zoodanigen koers en verdere voorwaarden, als z\| zullen bepalen. Prov. Zeeuwecfie Vereeniging „Het Groene Kruis." 'Middagvergadering. De voorz. deelt mede, dat in de uitzen ding van kinderen naar vacantie-kolonies eenige verandering is gekomen. Het is gebleken, dat in die kolonies een groot percentage werd aangetroffen, dat er niet thuis behoorde (plm. 20 pet.) terwijl er tal van kinderen moesten wachten, waar geen plaats meer voor was in de kolonies. Voortaan wordt geen regeeringssubsidia meer gegeven, dan alleen, als behalve de huisarts, óók de districtskinderarts (in Zeeland dr Maren Bentz van den Berg) of de schoolarts het kind voor opname in de vacanüekolonie geschikt acht. Aan die herkeuring zijn voor de plaatselijke af- deelingen geen kosten verbonden, behal ve natuurlek de reiskosten naar en van de plaats van herkeuring. Dr Orbaan gelooft niet, dat er van de uit Zeeland gezonden kinderen 20 pel niet in de kolonies thuis behoorde. Dat is voor Zeeland stellig veel lager. Dr Putto antwoordt, dat dit cijfer van 20 pCt. over het geheele land zeer zeker juist is. Hierna wordt de begrooting voor 1929 behandeld. De subsidie voor wijkverple ging wordt bepaald op f 1000, die voor kinderbescherming op f 500. De commissie voor de schoolartsenkwestie wordt gecon tinueerd en daarvoor een post van f50 uitgetrokken. Het eindcijfer der begroo ting is f 2781.76. De hegrooting wordt z.h.st. aangenorften. Het Bestuur doet daarna dit voorstel: Aan afdeelingen op plaatsen, welke zoo danig zijn gelegen, dat ze niet kunnen profiteeren van de voordeelen onzer or ganisatie ten opzichte van ziekenvervoer, omdat kosten en afstand te groot zijn, kan bij gebleken behoefte, ter beoordeeling en goedkeuring van het H.B., èen toelage worden verleend of wel eenige vergoeding worden verstrekt voor aanschaffing van ziekenverplegingsmaterialen, samen tof een maximumbedrag van f25 per jaar. De voorzitter deelt nog mede, dat het H. B. slechts gedacht heeft aan bij uit stek geïsoleerde plaatsen als St. Philips- land. Het voorstel wordt z.h.st. aange nomen. Rapporten der districts-com- missies. Dr Snoek deelt mede, dat de districts commissie Zuid-Beveland West in hoofdzaak heeft gewerkt aan de totstand koming van het contract met den heer Krijger te Goes over het vervoer van zieken per ziekenauto. Dit contract wordt voorgelezen en door het H.B. goedgekeurd. De districts -commissie Zeeuwsch Vlaan deren had geen wenschen of verlangens uit de afdeelingen vernomen. De afge vaardigde van Groede zegt, dat die com missie niets heeft uitgevoerd. Spr. vraagt naar de taak van de districts-commissie. De voorz. dient hem van antwoord. De districts-commissie Schouwen en Duiveland zond schriftelijk verslag van ha ar arbeid in. De voorzitter prijst het werk dezer commissie. Ze vergaderde met do afgevaardigden der afdeelingen Getracht is Zierikzee tot aansluiting te bewegen, maar tevergeefs. Dhr Hage zegt, dat Zie rikzee een standpunt inneemt, dat niet één eeuw ten achter is, maar teruggaat tot in de middeleeuwen. De districts commissie Zuid-Beveland- Oost heeft vooral toezicht uitgeoefend op het materiaal der afdeelingen. In Walcheren bestaat geen districts commissie. De voorz. zegt, dat het Oranjekruis sa menwerkt met het Groene Kruis inzake cursussen in Eerste Hulp bij Ongelukken. De afdeelingen, die hiervoor iets gevoa- len, zullen goed doen, hierover te cor- respondeeren. Besloten wordt deel to nemen aan de huldebetuiging aan H. M. de Koningin- Moeder namens het Groene Kruis. De voorz. brengt ter sprake de mis bruiken /loor vele kwakzalvers e.a. ge maakt van het embleem (een groen kruisj van de vercenigmg. "De atgemeene ver- eeniging wil trachten, evenals dit met het Roode Kruis is geschied dit em bleem wettelijk beschermd te krijgen, zoo dat ongeoorloofd gebruik strafbaar wordt gesteld. Aan het eind der vergadering deert de voorzitter mede, dat vertegenwoordigd waren 22 afdeelingen, waarvan IO uit Zuid-Beveland, Goes, Middelburg en Vlis- singen schitterden jdoor afwezigheid. Hierna sluiting. Do Raad van Nieuw Vossemeer heeft besloten voor den aanleg der ©loc* triciteitswerken op1 St. Philipsland en Schouwen-Duiveland aan de Prov. Zeeuw- sche Electriciteits Maatschappij vergun ning te geven tot het leggen van eest kabel, voor zoover de gemeente in deze te zoggen heeft; de aansluiting van den kabel moet plaats hebben aan de P.N.E.M. waardoor ook deze gemeente zal kunniera aansluiten. Middelburg. Het Burgerlijk Armbestuur benoemde dhr A. D. Littooij als zijn verte genwoordiger in het Comité tot oprichting van een onderling ziekenhuis verplegings- fonds. Op de voordracht voor directeur der gasfabriek te Heerenveen 'komt als nr 2 voor dhr O. J. Geerling, directeur va,n de gasfabriek te Krabbendijke. Met de eleclrische tram Vlissingen- Middelburg werden gedurende de Pink sterdagen vervoerd 31.036 passagiers, te gen "32.140 in 1927. Den eersten dag was het resp. 7282 en 7303, den tweeden dag 12.005 en 11.407 en den derden dag 11740 en 13.430. Naar wij vernemen ïs He heer ÏI. Dronkers voornemens binnenkort af te treden als directeur van het kantoor Mid delburg der Bank Associatie, doch zal als adviseur der Zeeuwsche kantoren aan genoemde instelling verbonden Mijven. Op 1 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, da.t de heer Dronkers bij het toenmalige correspondentschap der Cre- dietvereeniging, opgenomen in de Banfc- associatie, werkzaam werd. Goes. Maandagmiddag ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak een begin van brand in de woning van den heer K. aan de Oude Vi3chmarkt. Daar de be woners afwezig waren, werd door over- klimming van een muur, welke het pand scheidde van de bakkerij van den heer Smallegange, door dezen bijgestaan door zijn knecht en een zoon van K. een onderzoek ingesteld en bleek het vuur het behang te hebben aangetast, terwijl ook de zoldering had vuur gevat. Door middel van een tuinslang op de water leiding wist S. den brand spoedig te blus- schen. Door het tactisch optreden van hem is voorzeker een felle brand voor komen, daar de voorraad autobanden in bet pand aanwezig, het vuur langen tjjd zou gevoed hebben. Gisterenavond bracht het Muziek gezelschap „Ons Genoegen" van Kapelle een ovatie aan het echtpaar Vervalat, wonende in de Piccaxdtstraat alhier, ter getogenheid van hun 25-jarig huwelijks- feest. De heer H. Blok Az. complimen teerde als voorzitter van „Ons Genoe gen" den heer Vervaat, welke oud-be stuurslid is van deze vereeniging, waarna «en mooie kamerplant aangeboden werd. De heer Vervaat dankte voor de door hem zeer op prijs gestelde ovatie, waar na het korps fanfares deed hooren. Na een wandeling door Bouwplan I waarbij eenige malen met muziek langs de wo ning van het jubi toerende echtpaar werd getrokken begaf het korps zich naar de melksalon „Nieuw-Goes", vanwaar na het gebruiken van eenige ververschingen de terugtocht naar Kapelle werd aanvaard. Kruinlngen. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. Afwezig dhr v, d. Straaten. Wethouder Kostense opent de vergade ring en deelt mede, dat burgemeester Elenbaas Zaterdag plotseling ongesteld is geworden. Hij; spreekt de hoop uit, da.t de burgemeester spoedig mag herstellen en zijn werkzaamheden zal kunnen her vatten. Dhr Blok, ambtenaar ter secretarie, waarnemend secretaris, leest daarna de notulen der vorige vergadering welke on veranderd worden vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de rekening der ge meente Kruiningen over het dienstjaar 1926. Punt 2 der agenda betreft de vaststel ling der kosten per leerling van het O.L. onderwijs over 1926 welke groor reke ning der gemeente zijn gebleven. Met algem. stemmen wordt dit gemiddeld per leerling vastgesteld op f8.08. De tegemoetkoming voor elk der drie bijz. scholen wordt met algem. stemmen bepaald ingevolge art. 101 en 103 der lager onderwijswet 1920. Benoeming leden der commissies tot wering van schoolverzuim te Kruiningen: le categorie vacature-H. C. Baarens (niet herkiesbaar), gekozen Jan Krijger 7 st., H. Bouwens 1 st., b'anco 2; 2e categorie vacature-J. C. P. Jansen Ver- planke (herkozen) 8 st., Q. van As 1 st., blanco 1 st.; 3e categorie vacatureJ. Vis ser (herkozen) 7 St., Q. van As 2 st., blanco 1 st.; 4e categorie vacature-C. Hol- lestelle (herkozen) 8 st., A. Koppejan 1 st., blanco 1 st.; 5e categorie vacature- D. v. d. Peijl (herkozen) 8 st., E. Witte 1 st., blanco 1 st. Te Hansweert: le cate gorie vacature-J. J. Simons (herk.) 7 st., C. den Boer 1 st., A. Kuzee 1 st., blanco 1 st.; 2e categorie vacature-W. A. de Blaeij (herk.) 9 st., L. J. Heiboer 1 si; ■3e categorie vacature-A. Caró (herk.) 9 St., blanco 1; 4e categorie' vacature-A. v. d. Berg (herk.) 7 si, C. C. v. d. Brink 2 st., M. A. Linthout 1 st. De vergadering gaat daarna over in een zitting met gesloten deuren. Nadat de vergadering weder openhaar geworden is vraagt dhr Sinke bij de rondvraag waarom een verzoek van kerk voogden der Ned. Herv. Kerk alhier nog niet ter sprake is gebracht, daar hij weet, dat zulks reeds eenige weken geleden aan den Raad gericht is. Dit betreft aan koop van den grond der vorige school waarop ze recht heeft volgens de over eenkomst. De voorzitter zegt een onderzoek toe naar het verzoek en meent, dat zulks in een volgende vergadering- wel ter tafel zal komen. Hansweert. Na Zondag en Maandag druk te hebben gewerkt, is het gisternacht aan de firma1 Hoogenboezem en v. d. Tak gelukt om het hier gezonken schip „Girce" met 3 bokken te lichten. Hel schip is in de vluchthaven op de slik ken gezet. Men zal de lading hier in an dere li-chteTS overslaan, waarna het schip naar de werf gesleept kan worden. De werkzaamheden hadden veel beJqjiks. N. en St. Joosland. Maandagavond had in de kom der gemeente een aanrijding olaats tusschen oen auto en een fietser. Een auto uit Westkapelle, waarvan de chauffeur blijkbaar te veel aan Bacchus had geofferd, reed een heer uit Middel burg aan, waardoor he-t rijwiel van den laatste vrijwel geheel werd' vernield. Zon der persoonlek© ongelukken liep het ver der af, doch nadat door gemeentepolitie en marechaussees proces-verbaal was op gemaakt mocht de chauffeur niet verder rijden in verband meit het zeer drukke verkeer. Een chauffeur uit Middelburg, die daar ook aanwezig was, bracht het gezelschap naar Middelburg, waar de auto moest blijven en de inzittenden op andere wijze W-esfkapeU© moesten trachten te bereiken. Do aangereden heer kon op een fiets van een handelaar alhier zijn tocht naar Middelburg vervolgen. Bij1 het ringrijden op 3ea Pinkster dag had H. L. het ongeluk van zgn paard te vallen, waardoor hiji eenige oogenb'.ikken bewusteloos bleef liggen. Na dat hij bij een der omwonenden was binnengebracht, was intusschen genees kundige hulp ingeroepen. Aangezien de dokter ongesteld is werd dr Weijl uit Middelburg telefonisch ontboden die spoedig ter plaatse was. Deze consta teerde, dait een rib gebroken was en heeft hem met zijn auto thuis gebracht. Axel. In de Raadsvergadering van Don derdag vroeg da heer 't Gilde, waarom uit het rapport van den accountant over den financ-ieelen toestand der gasfabriek niet was genotuleerd, dat daarin stond, dat er 135.000 K.G- steenkolen méér ver werkt waren, dan volgens berekening era bij de controle was na te gaan. Is dit, zoo vroeg hiji, opzettelijk weggelaten, om dat B.. en W. thans inzien dat de toe stand er niet goed is en dit liever be dekt laten, of is eor een afspraak? De voorzitter antwoordde; Als er iets aan de notulen ontbreekt, is dat een ge woon verzuim, zonder bijbedoeling. Een ander lid verklaarde, dat het lid 't Gilde verteld heeft, dat de Directeur die 135-000 K.G. gestolen heeft. Als dat zoo is, behoort de Directeur in de gevan genis en zooi niet, dan moet het lid 't Gilde zijn woorden terugtrekken. De heer 't Gilde ontkende echter zulks gezegd te hebben, terwijl da voorz. een einde maakte aan dit incident door in stemming te brengen of de notulen al of niet. zullen worden aangevuld met de clausule van don heer 't Gilde. Met 6 te gen 5 stommen werd dit aangenomen. Na Langdurige discussie werd besloten om een baas-fitter aian de gasfabriek aan te stellen, en voor deze nieüwe functie een instructie te maken. Besloten werd het vorm-enigvuldigings- cijifer van '1.30 'te brengen op 1.80. Toe gezegd werd dat het maar voor één jaar zal zijn. daar 'de hagel schade in 1027 grootendeels de oorzaak is van de ver hooging. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Borne, D. Tromp te Heer len. Te Lemmer, D. Vermet te Balk. Te Doorn, Chr. J. Schweitzer te Worfcum. Aangenomen naar Steen wijk, J. C. Jörg, te Delfzijl. Naar Giethoorn, P. J. v. d. Burgt te Nuenen-GeMrop. Bedankt voor Vreeswijk, A. v. d. Koog te Kampen. Geref. Kerken. Beroepen te Oud Schooneheek, K. J. v. d. Weerd, cand. te Kampen. Te Wans- werd, E. Gerritsma te Oudega. (Sm.). Te Westerlee en te Sellingen W. v. d. Hoy den, cand. te Ferwerd. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Hillegom, J. A. Riekel, te Sliedreckt Rem. Geref. Gem. Tweetal te Leiden J. Beijerman 'e Mep- pel en P. D. Tjalsma te Gouda. Evangelisatie. De heer J. Lo- foers, cand. te Warffum heeft het beroep voor het evangelisatiewerk bij de Zui- derzee-werken aangenomen. Naar I n d i Ds P. A. Tichelaar, Ned. Herv. predikant te Beilen, is be noemd tot jjredikant bfj "de Protestant- sche gemeenten in Ned. Oost-Indië (stand plaats nog onbekend.) Bevestiging en intrede. De bevestiging en intrede van den heer P. J. O. de Bruijne, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Gapinge-Vrouwepolder is bepaald op Zondag 1 Juli a.s. Als beves tiger hoopt op te treden Ds C. von Meyen- feldt te Feijenoord. Emeritaat. Naar we uit goede bron vernemen, hoopt Ds G. van Halse- ma, Geref. predikant te Nijeveen, binnen kort zjn emeritaat aan to vragen. Ver. van Ohr. Onderwijzers. De 74© aJlgem. vergadering. (Ver volg.) Na een zeer geanimeerd© feestmaal tijd volgde gisteravond een gezellige sa menkomst die een intiem karakter droeg. Met een tweetal uitstapjes ving da dag van heden aan. Elen deel der afgevaar digden bracht onder leiding van den heer A. v. Egmond, administrateur der Rijks- Universiteit een bezoek aan de Academie, terwijl een ander deel onder leiding van den heer J. Stellingwerf een fietstochtje maakte over Paterswolde en Haren. Te 10 uur ving de tweede zitting der algemeene vergadering weer aan. Gezon gen werd Ps. 98:1 en 2, waarna do voor zitter voorging in gebed en da secretaris, de heer A. Oostenrijk, van 's Gravenhage, las Rom. 8:2839. De vergadering besloot de bedragen voor „Barnabas", Johannes" on „Lukas" evenals vorige jaren weer te votceren. Mededeeling werd gedaan vain da ver kiezing van een lid van het hoofdbestuur in de vac. die ontstaat door periodieke aftreding van den heer A- Oostenrijk. Gei- kozen was do .heer G- Medma, directeur der Öhr. Kweekschool te Groningen. De heer P. Neven van Brussel en J. v. Keulen hielden vervolgens een toespraak resp. over de Vlaamsche scholen en den toestand van het Öhr. onderwijs in Su riname, waarna, het woord was aan den heer G. Mei ma, om te reforaaren over bet onderwerp „Tact". De spreker begon met het verhaal uit Mark Twain's Tom Sawyer, waarin Tom op slimme wijze zijn vrienden aan hel werk zet en .zelf van de ruist geniet. We staan nu dadelijk midden in de kwestie en voelen het spontane van den tact, waarbij een scherpe opmerkzaamheid on misbaar is. Heel duidelijk is dat ook bij1 deze paedagogischen tact. De onderwijzer moet een juisten kijk hebben op ieder kind en op de klas. Oolk weet de tact volle onmiddellijk de wetten en regelen te eerbiedigen, die in bepaalde verhoudin gen gelden. Tact weet maat te houden, hij houdt zich aan rechtvaardigheid, open hartigheid, waarachtigheid, wordt niet aanmatigend, indringerig, beleedigend. Zoo weet de tactvolle onderwijzer, wat het kind toekomt, bij zijn onderwijs, bij zijii huiswerk, bij zijn straffen. Want de tactvolle mensch weet niet alleen, wat hij moeit doen, hij doet het ook. Kennis van het kind dient hem daarbij. Baji den echten tactvollen mensch staat de theo rie niet in den weg, maar ziji dient hem op het juiste moment te vinden, het rechte woord, de rechte daad. Tact 'is im mers het innerlijk fijne gevoel voor wat recht en betamelijk is, een fijn en juist oordeel, 'tls volgens Herbaxt het grootste kleinood van de opvoedingskunst. Tact komt van het Latijhsche tactus, aanraking, inwerking, tastzin, 't Staat niet in verband met tactiek, dat van Griekscben oorsprong is. Men moet daar om ook maar liefst spreken van tactvol en tactloos. De spreker komt nu' aan zijn tweede vraag: Wat is de psychologische verkla ring van den tact? Bij taictvol pptreden. bezit de ziel een hooge graad van ac tiviteit. Ofschoon schijnbaar de wericzaarn- heid van de ziel maar op één punt gericht is, werken ook de onderbewuste voorstellingen mee. Onderbewuste en be wuste zielsinhouden spinnen samen: den draad der gedachten, ze liggen zoo ver weven, dat de mensch zich daarvan op dat moment zelf geen rekenschap geeft. Heel duidelijk wordt dat, wanneer wij or op letten, hoe de tactvolle mensch intuï tief gevoelt, wat past en wat niet past, hoe de tactvolle onderwijzer heel gauw weet, hoe een lastige leerling moet wor den aangepakt. Zijn kennis van mensdhen en methoden werkt in zoo'n moment van uit het onderbewuste mee. 'tls er mee>, als met de kennis van grammatica. Eerst dan spreken we een taal grammaticaal zuiver, wanneer onze grammaticale ken nis naar het onderbewuste is verhuisd, om van daamit 'zonder hulp van het bewustzijn ons te bedienen. Daarom kan de theoreticus, die tact mist, ook zoo'n slecht practicus zijn. Zijn kennis is nog niet met zijn geheele innerlijk versmolten. De secundaire functie, waarop het hier aankomt, blijft achterwege. In zijn optreden 'kenmerkt de tactvolle mensch zich door zelfböhoersching. Hij Een dezer dagen heb ik ongewild een gesprek afgeluisterd, waarvan ik hier toch even melding wil maken. 't Ging over de verzending van kruis bessen naar Engeland. En wat doet u nu, zoo vroeg de een, met de door meeldauw aangetaste bessen. Wel, luidde het antwoord, met wat han digheid kan nog wel een gedeelte worden uitgevoerd. Flink wasschen en dan vlug inpakken, en dan gaat 't goed. Zou de man die dit vertelde naar ik vertrouw een uitzondering op den regel niet begrepen hebben dat hij op deze wijze met zijn eigen belang en met de belangen van een geheele streek een hoogst gevaar lijk spel speelt? Indien ergens, dan geldt op dit zoo ge vaarlijk terrein toch wel dat eerlijk het langst duurt en dat het kwaad zijn mees ter zwaar kan straffen. OPMERKER. overziet den toestand en bezit nu da gave zich te verplaatsen in den toestand, in de gevoelens, in de gedachtemwereld van anderen. Hij heeft daarvoor noodig phantasie. Bovendien tegenwoordigheid van geest. In 't algemeen zijn de da den van den tactvollen mensch in over eenstemming met zijln innerlyk leven; hij weet wat hij wil, maar dat wil hij. dan ook. En daarvoor gebruikt hij dan de gave, hem gegeven, om met buitengewone levendigheid en snelheid zijn maatregelen te nemen en in volkomen kalmte zijn plan uit te wekken. Spreker acht het wel van belang, nog afzonderlek de vraag naar de waarde van den tact voor 'den onderwijzer in het bijzonder te bespreken. De kinderziel is zoo fgn. Te meer 'la die vraag van belang, omdat sommigen zoo graag tact maar alles noemen. Met voorbeelden wordt aangetoond, hoe verschillend de tact.loozo en de tactvolle onderwijzer optreden. Nooit mag het werk van de kinderen gekleineerd worden. Er moet voortdurend voor contact gezorgd worden. De opgewekte stemming in do klas is een van de onmisbare voorwaar den. Daartoe is noodig, liefde tot hot kind, liefde tot den arbeid, ,die God ona te doen geeft. De tactvolle Iaat do kinde ren dicht bij zich komen en weet toch weer de noódige afstand te doen eerbie digen. Wel moet in het oog worden ge houden, dat tact niet slap maakt. Tact heeft de onderwijzer noodig ook in zijn samenleven met de ouders, niet het Bestuur, met de collega's'Veel uitnemend werk werd onvruchtbaar door een tactloos optreden, onvermoeide ijver vond geen waardeering, doordat niet in aanneme- Irjken vorm werd opgediend. Is tact aanleerbaar? Hij is zonder twij fel een gave, een psychische fijngevoelig heid, die niet op inzicht berust. Hij ken merkt zich door een verbluffende tref zekerheid. Tact is niet altijd na te gaan, zelfs niet voor hem, die er mee begaafd is. Maar evengoed moet worden volgehouden, dat ook deze gave kan worden ontwikkeld. Tact is een diamant, maar 'die moet worden geslepen en gezet, in het goud van een stevig karakter. Ten slotte herinnerde spreker aan hef voorbeeld van den Heiland. Het woord tact is voor de volmaaktheid te zwak. Maar wij mogen ons in ons optreden on der kinderen en menschen wel spiegelen aan Zijn volmaakt leven. De zonde werd gestraft, de zondaar, de zondares opge richt. Wie dicht bij Hem leeft, kan Ieeren met tact te behouden en te zegenon, als het kan, met tact te dreigen en te straf fen, als het moet. (Applaus.) De voorzitter dankte den heer Meima voer zijn betoog, waarna de morgenzit ting werd gesloten met het zingen van Gez. 50:1. Te 2 uur ving hedenmiddag de slot zitting aan. De voorzitter verwelkomde met een enkel woord Prof. Dr J. Waterink, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit en ver leende hem daarop onmiddellijk het woord om te refereeren over ..Plichts besef in den tegenwoordigen tijd. Hoe kan dit op de Chr. school worden aan gekweekt?" Met den heer D. Saathof, benoemd hoofd der Chr. school te Grijpskerke, stond op het tweetal dhr B. H. Lavooij té Mid delburg. Te veel onderwijzers. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Christelijke school te Garrelsweer (Gr.) zijn 126 sollicitanten. Orgelbespeling door Prof. Dr Aiberf Schweitzer uit Lambarene. Prof. Dr Albert Schweitzer uit Lamba rene zal Dinsdag 5 Juni a.s. in de Nieu we Kerk te Middelburg een orgelconcert geven. Dat is iets heel bijzonders, omdat het niet vaak gebeurt, dat iemand, die als geleerde een wereldnaam heeft, om zijn kennis van Bach beroemd is, en door zijn mooie werk als arts onder de negers van Midden-Afrika tot ieder spreekt, komen zal in deze landstreek, die nu niet bepaaM ligt aan den heirweg, waarlangs in ons land de beroemdheden trekken. Prof. Schweitzer is een heel bijzonder man. Op elk terrein, waarop hi) zijn be langstelling laat gaan, blinkt bij' uit. Hij heeft zich begeven in den drang tot di rect hulpbetoon onder de bewoners van Lambarene, waar hg door zijn medische

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2